Akseli Kokkonen już oficjalnie Norwegiem!

 • 2009-06-26 01:05

Wniosek Akseli Kokkonena o nadanie mu obywatelstwa norweskiego został pomyślnie rozpatrzony. Po dwóch latach oczekiwania, dotychczas fiński skoczek, otrzymał norweski paszport!

Już jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że Akseli Kokkonen zamierza uzyskać norweskie obywatelstwo i skakać w reprezentacji tego kraju. Przedwczoraj stało się to możliwe ponieważ uzyskał on norweski paszport. 25-latek reprezentujący dotychczas Finlandię, mieszka jednak i trenuje od dłuższego czasu w Lillehammer, które leży w Norwegii.

W ostatnich dwóch latach Kokkonen brał udział w zawodach Pucharu Norwegii uzyskując znakomite rezultaty. Na 22 starty, Akseli stał na podium aż 20 razy (w tym 12 zwycięstw), co skupiło uwagę Miki Kojonkoskiego zainteresowanego przyjęciem Kokkonena do swojej drużyny.

Jako reprezentant Norwegii, Kokkonen wystartuje pierwszy raz podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Słowenii (4-6 lipca).

"Jeśli będę wystarczająco dobry, to dostanę szansę na awans do drużyny, która weźmie udział w Letniej Grand Prix. Skoki na igelicie bywają często niestabilne, ponieważ bardzo dużo trenujemy. Najważniejsze jest, żeby dobrze skakać gdy nadejdzie zima" – powiedział Kokkonen.

Akseli oczekiwał na wydanie norweskiego paszportu aż dwa lata. Początkowo myślał, że bez problemu uda mu się uzyskać obywatelstwo, gdyż urodził się w Norwegii i spędził w niej pierwsza dwa lata swojego życia. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej skomplikowana i skoczek musiał przejść przez wszystkie formalności.

"To długie czekanie negatywnie odbiło się także na mojej motywacji, która teraz jednak powróciła. Cieszę się z tego, że doświadczyłem tak wiele wsparcia z zewnątrz. Czas oczekiwania był długi, a frustrował mnie fakt, że tak wielu skoczków, których przeskakiwałem w zawodach Pucharu Norwegii, mogło startować w PŚ" – przyznał Akseli Kokkonen.

W środę wieczorem Akseli symbolicznie świętował z okazji pomyślnego przejścia przez proces nadania obywatelstwa norweskiego.

Akseliemu życzymy wielu sukcesów w barwach Norwegii!


Paweł Guzik, źródło: senior-jumping.de
oglądalność: (8772) komentarze: (19)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Wraca do skakania!Będzie śmiesznie :P

 • anonim

  W 30 generalnej klasyfikacji Pucharu Świata może będzie, ale nie liczyłbym na to, że będzie walczył o kryształową kule i nie liczylbym na to, że będzie w Norwegii najlepszy.

 • Tose Proeski stały bywalec

  Może dotąd nie, ale teraz wszystko dla Kokkonena się zmieni i wywrócić może czołówkę do góry nogami

 • anonim
  FINOWIE THE BEST!!!

  W SUMIE PO DŁUŻSZYM ZASTANOWIENIU TO I TAK KADRA FIŃSKA NIE MIAŁA Z KOKKONENA WIĘKSZEGO POŻYTKU! A CO DO NORWEGÓW TO WIEM CO MÓWIE SĄ STRASZNIE PEWNI SIEBIE I WOGÓLE MAJĄ ZBYT WYSOKIE MNIEMANIE O SOBIE! WCALE NIE SĄ TAK DOBRZY NA JAKICH SIE KREUJĄ! JAKBY NIE KOJONKOSKI TO DALEJ ZAJMOWALI BY OSTATNIE LOKATY! FINOWIE SĄ THE BEST!

 • maja88 stały bywalec

  Dobrze, że w końcu uzyskał to obywatelstwo. Trochę na nie musiał czekać..

 • anonim

  Norwegowie zapatrzeni w siebie ?
  Ja tego nie widziałam i nie widzę.
  Owszem można tak powiedzieć ale o drużynie Austrii.
  Z tego co pamiętam jego rodzice pochodzą z Norwegii, on tez się tam urodził i mieszkał dwa lata, więc dlaczego nie miałby być obywatelem ich kraju ?

 • svale bywalec

  Nie mam nic do Axu, ale obawiam się, że Kojonkoski będzie uparcie na niego stawiał w PŚ i ucierpią przez to dotychczasowi kadrowicze (czytaj: Ljoekelsoey - o ile zostanie w ogóle powołany, czy Romoeren i paru innych). Oczywiście, jeśli Kokkonen będzie w świetnej formie, czego mu życzę, to super, bo podniesie poprzeczkę innym zawodnikom i będzie większa rywalizacja i kadra Norwegii urośnie w siłę. Ale jeśli Axu będzie w formie gorszej i zostanie powołany do startów... Nie będę wtedy zachwycona decyzją Kojonkoskiego. Już nie byłam, gdy odsunął od kadry A Ljoekelsoeya (w Mistrzostwach Norwegii skakał świetnie, sezon kiepski, ale lepszy niż 2 lata temu - 2 razy zakręcił się wokół podium). Takie są niestety prawa natury - Roar jest coraz starszy. I chyba będę musiała się pogodzić z tym, że skoczek, któremu (zaraz po Małyszu i Stochu) najmocniej kibicuję, będzie odchodził na emeryturę. W mojej pamięci zostanie jednak wielki. Nie tak wielki, jak Adam czy Janne Ahonen, ale największy z Norwegów (najbardziej utytułowany).

 • RokSii początkujący

  Norweska kadra jest najlepsza.!

  Nie wiem jak ktoś moze mowić że Oni są zapatrzeni w siebie.
  są weseli i wgl.! żal.

 • anonim

  Stal sie norwegiem poniewaz jego rodzice sa z norwegi

 • anonim
  Akseli wstydz sie!!!!!

  Jest mi okropnie smutno , że jeden z Fińskich kadrowiczów tak bezprecedensowo oddał Fińskie obywatelstwo i przeniósł sie do drużyny wiecznie zapatrzonych w siebie bufonów! Oj Axsu jeszcze zapłaczesz nad tą decyzją! Finowie są najlepszą kadrą mimo tego , że ostatnio nie szło im najlepiej to jednak na przestrzeni lat już wiele razy udowodnili , że Norwegowie mogą im jedynie narty do lotu przygotowywać! Norwegowie tak strasznie udają , że są ze sobą tak zżyci... , że niby taka Norweska mafia... a to wszystko... prawda! Oj Axsu wstydz sie.....

  *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(102), 2009-06-26 21:12:17 ***

 • TAMM profesor

  Ciekawe czy i kiedy się dostanie do reprezentacji?
  Już niedługo PK, a więc będzie pierwszy sprawdzian formy.

 • qwerty doświadczony
  LGP

  Zna ktoś może składy na SGP w Zakopanem?

 • meg bywalec

  Super ! Oby dostał awans do drużyny. Powodzenia :)

 • egl doświadczony

  ciekawe czy w Velenje wystartuje , możliwe że będzie musiał czekac do Villach na punkty FIS Cup , ale na szczęście to tylko tydzień różnicy

 • Marce93 stały bywalec

  No, no Norwegowie rosną w siłę ;)

 • anonim

  Wiem, czytałam to przed chwilą i choć to nie związane ze sportem przykro mi :(
  Bardzo lubiłam jego piosenki:(

 • anonim

  Jak szybko, wcale nie tak szybko, bo musiał czekać 2 lata,
  u nas bodajże też się tyle czeka a ja myslałam, że tylko u nas są te procedury takie rygorystyczne ale nie tylko u nas.
  No to Norwegia ma jednego zawodnika więcej.

 • Czuowiek-Guma bywalec

  No to fajnie ^^

 • kamka weteran

  No proszę o dostał i szybko bedzie mógł starować w zawodach

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl