Biedni norwescy skoczkowie

 • 2009-10-21 18:20

Jak wynika z ogłoszonej ostatnio norweskiej listy podatkowej za miniony rok, skoczkowie są najsłabiej zarabiającymi sportowcami w Norwegii.

Podopieczni Miki Kojonkoskiego są nazywani przez norweskie media "biedakami na skoczniach". Ich dochody oparte są głównie na premiach za miejsca uzyskane w zawodach i stypedniach od federacji narciarskiej.

"Jak widać na skokach trudno jest się dorobić i aby gromadzić premie i z uśmiechem odwiedzać banki, należy po prostu daleko skakać" - pisze Dziennik Aftenposten.

Z reprezentantów kraju najmniej zarobił w 2008 roku Tom Hilde, zaledwie 18 962 koron (9500 zł). Dochód zwycięzcy Konkursu Czterech Skoczni z 2003 roku Sigurda Pettersena wyniósł 21 000 koron (10500 zł), Johan Remen Evensen uzyskał 116 649 koron (58 300 zł), a Roar Ljoekelsoey zarobił 67 844 koron (33 900 zł).

Największe dochody uzyskali dobrze skaczący w sezonie 2008 Anders Jacobsen 488 238 koron (244 115 zł) i Bjoern Einar Romoeren 395 923 koron (195 000 zł).

W reprezentacji Norwegii nalepiej zarabiają...działacze, inkasujący co miesiąc stałe pensje. Fiński trener norweskich skoczków Mika Kojonkoski uzyskał 665 233 koron (330 000 zł), a dyrektor reprezentacji Clas Brede Brathen 592 871 koron (296 000 zł).


Tadeusz Mieczyński, źródło: Onet.pl/PAP
oglądalność: (10010) komentarze: (49)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Snoflaxe stały bywalec
  @AntyMK

  Treningi przed MŚ w Libercu (K90):
  32. Evensen 38.Ljoekelsoey
  13. Ljoekelsoey 16. Evensen
  15. Ljeoekelsoey 35.Evensen
  8.Evensen 38.Ljoekelsoey
  25.Evensen 34.Ljeoeklsoey

  kwalifikacje do K90:
  19.Evensen

  Treningi przed MŚ w Libercu (K120):
  1.Evensen 15.Ljoekelsoey
  27.Ljoekelsoey 58.Evensen
  13.Evensen 19.Ljoekelsoey
  12.Evensen 51.Ljoekelsoey
  8.Evensen 20.Ljoekelsoey
  22.Evensen 32.Ljoekelsoey
  6.Evensen (Ljoekelsoey nie wystartował)

  kwalifikacje do K120:
  13.Evensen

  MŚ , indywidualnie:
  27 i 30. Evensen

  trening przed MŚ w Libercu (druż):
  24.Evensen

  treningi przed konkursami w Planicy 2009:
  6.Evensen 25.Ljoekelsoey
  15.Evensen 16.Ljoekelsoey
  5.Evensen
  17.Evensen 29.Ljoekelsoey

  kwalifikacje:
  14.Ljoekelsoey 24.Evensen

  konkursy:
  15.Ljoekelsoey 24.Evensen
  druż: Evensen - najlepszy wśród Norwegów, drugi spośród wszystkich
  18.Ljoekelsoey 24.Evensen

  Jak widać w zdecydowanej większości lepsze miejsca zajmował Evensen, nie dziwi mnie więc, że on wystąpił w drużynówkach.

  Piszesz, że na MŚ Evensen zajmował miejsca ok. 30 - w porządku. Ale niepowiedzane, że lepsze zająłby Ljoekelsoey.

  Co do Pettersena to jeśli chodzi o zimę to muszę się zgodzić, ale tego lata startował wyłącznie w Pucharze Kontynentalnym i zajmował odpowiednio miejsca: 45, 49, 38, 73, 48.

  Romoeren rzeczywiście w poprzednim sezonie skakał wyjątkowo słabo, w Planicy szczególnie:
  w treningach 70. (ostatni), 71. (przedostatni) oraz w kwalifikacjach 38.
  Ale na dzień dzisiejszy nie można powiedzieć, że niesłusznie jest w kadrze. Jego wyniki z LGP są już dużo lepsze.

 • anonim
  @ alfons6669

  I tu się mylisz. Pamiętam, że w treningach w Libercu, a potem w Planicy Roar miał lepsze wyniki niż Evensen. Niestety, to Evensen był każdorazowo wybierany do konkursu (indywidualne w Libercu, drużynówki Liberec, Planica). No i cudnie się spisał, tak ok. 30 miejsca. To akurat odpowiednia dla niego lokata. Zaś w obu konkursach indywidualnych w Planicy Roar był od niego sporo wyżej. I Kto jest lepszy? A kogo woli trener?
  A Sigurd - do wszystkich konkursów, do których Go trener dopuszczał się kwalifikował, do finału nie dostał się tylko raz - w Zakopanem. A czy zechcesz mi przypomnieć, jakie rezultaty w Planicy osiągnął rekordzista świata w długości skoku - niejaki Bjoern? Bo ja chyba w konkursach Go nie widziałam. Za to teraz widzę Go w kadrze narodowej i trafia mnie coś bardzo brzydkiego.

 • Snoflaxe stały bywalec
  @AntyMK

  Ale ty piszesz o osiągnięciach. Ljoekelsoey i Pettersen osiągnęli dużo więcej, ale w kadrze narodowej nie jest się za wcześniejsze osiągnięcia. Trzeba się dobrze prezentować, a Ljoekelsoey i zeszłej zimy i tego lata skakał dużo słabiej niż Evensen. Nie wspominając o Pettersenie, który skakał wręcz dramatycznie.

 • vegx redaktor

  @Narta
  Lepistoe w Polsce 30tys euro na miesiac? Zwariowalas? Dostawał maks do 10tys euro + premie za wyniki i bodaj 10 przelotow w sezonie do domu.

 • anonim
  @ A.

  A gdzie ja napisałam, że ktoś się ze mną ustawił do zdjęcia? Wskaż, proszę. Bo ja tylko wspomniałam, że bardzo miło w tym roku w zimie (PŚ Zakopane, of course) odniósł się do mnie Siggen, za to wyjątkowo niesympatycznie zachował się w lecie w COS-ie niejaki Sklett. To po pierwsze.
  Po drugie, co do mojego obycia w świecie... Tak się dzieje, że bywało się tu i tam i niekoniecznie była to tylko Europa...

  No cóż... Dobra, niech Ci będzie... Ale o tym piszę dopiero teraz. Kiedy, w ramach nieobycia w świecie, wracałam z Finlandii (to taki kraj na północy Europy i pochodzi z niego dużo świetnych skoczków narciarskich, m. in. Janne Ahonen, z Którego pożegnalnego konkursu wówczas leciałam) samolotem, tak się jakoś szczęśliwie dla mnie złożyło, że na pokładzie owego statku powietrznego przebywała też spora grupa polskich Skoczków, w tym Sam Adam Małysz. I po wylądowaniu miałam możliwość (nie tylko ja, ale i trochę innych osób przebywających wówczas na lotnisku zrobić sobie z Nim zdjęcie. Co do tej pory z wielką przyjemnością wspominam, chociaż to ponad rok, a Janne zdążył w międzyczasie wrócić do skoków). A i moja kolekcja autografów całkiem ładnie się wtedy wzbogaciła.

  Sądzę też, że o "jakości" skoczka świadczą Jego wyniki. Zatem, kto jest lepszy:
  X - Który ma na koncie 6 wygranych konkursów PŚ, TCS (wygrane 3 konkursy z 4), 11 miejsc na podium PŚ, medale MŚ;
  Y - Który ma na koncie 11 wygranych konkursów PŚ, wiele miejsc na podium PŚ, medale olimpijskie i MŚ, a przede wszystkim - poczwórnie złoty na MŚ w Lotach;
  Z - który ma 2 miejsca na podium PŚ, 2 miejsca na podium w LGP i 1 medal w drużynie z MŚ.
  Rozum mi mówi, że Y, serce - że X. Ale z całą pewnością nie jest członek kadry narodowej Mr "Z". A jak Ty uważasz?

 • anonim
  @AntyMK

  To, że ktoś ustawił się z Tobą do zdjęcia nie znaczy, że ten ktoś jest najlepszym skoczkiem... Masz o sobie wysokie mniemanie i jesteś nieobyta w świecie... ;b

 • anonim
  @ SKI

  cyt. "Kojonkoski, w sytuacji gdy skoczkowie będą mieli dobre wyniki, będzie zarabiał ponad dwa miliony norweskich koron rocznie (ok. miliona złotych )."
  Mam nadzieję, że w takim składzie kadry narodowej będą mieć bardzo słabe wyniki. Trochę szkoda Toma i Andersów, ale może na przyszłość trener pomyśli, zanim skrzywdzi Innych Skoczków.

 • anonim
  Z archiwum GW: Kojonkoski z reprezentacją Norwegii do 2010 roku

  pm, PAP 2007-08-30, ostatnia aktualizacja 2007-08-30 00:00

  "Fiński trener norweskich skoczków narciarskich Mika Kojonkoski zdecydował się po kilku miesiącach przemyśleń przedłużyć kontrakt z norweskim związkiem narciarskim (NSF) przynajmniej do 2010 roku.
  Fin do końca trzymał w niepewności norweskich działaczy, których w dodatku niepokoiły pogłoski niemieckich mediów, że Kojonkoski rozmawia z tamtejszym związkiem narciarskim.
  Obecny kontrakt Fina wygasa wiosną przyszłego roku. Już od roku norwescy działacze próbowali przekonać Kojonkoskiego do pracy z norweskimi skoczkami do zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, a nawet do mistrzostw świata w Oslo w 2011 roku. Fin wstrzymywał się i oświadczył po zakończeniu tegorocznego sezonu, że decyzję ogłosi dopiero pod koniec sierpnia.
  Oficjalnie decyzja zostanie ogłoszona w piątek, ale Kojonkoski powiedział dziennikarzom gazety Verdens Gang, że przedłuży kontrakt. Kilka godzin później dyrektor skoków narciarskich w NSF, Clas Brede Brathen powiedział: - skoro już wszyscy wiedzą to muszę i ja potwierdzić tę wiadomość. Mika zostaje z nami.
  - Wszystkie szczegóły zostaną ogłoszone oficjalnie w piątek. Dzisiaj mogę tylko powiedzieć, że decyzję podjąłem dopiero w ubiegły weekend - powiedział Kojonkoski.
  Według informacji Verdens Gang kontrakt Kojonkoskiego przewiduje prace z norweskimi skoczkami do zakończenia olimpiady zimowej w Vancouver w 2010 roku z opcją przedłużenia jeszcze o rok - do mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Oslo w 2011 roku.
  - Wynagrodzenie podstawowe będzie niższe, a cała suma będzie opierać się na wynikach skoczków. Nie mogę brać pieniędzy za nieudany sezon, a przecież może się to wydarzyć - powiedział Kojonkoski, który przyjechał do Norwegii w środę, na zgrupowanie skoczków w Lillehammer
  Według obliczeń norweskich mediów Kojonkoski, w sytuacji gdy skoczkowie będą mieli dobre wyniki, będzie zarabiał ponad dwa miliony norweskich koron rocznie (ok. miliona złotych )."

 • anonim

  @TAMM

  Wiesz tak tylko zapytałam o to bo to nie prawda.
  Pamiętam jak w jednym z wywiadów p.Tajnera on sam o tym mówił na zadane pytanie przez dziennikarza ale za chorobę nie pamietam kiedy to było.
  Natomiast wymienił kwotę około 7 tys.euro plus opłaty za przejazdy do domu i dodatkowe wynagrodzenie za zajęcie na MŚ zawodnika, którego szkolił a Adam wówczas zdobył KK, więc i za to mu się należało.
  Nic więcej nie wiem aby tak gigantyczna kwota wchodziła w rachubę.

 • anonim
  @ A.

  Tu nie chodzi o zbieranie i przesyłanie Im pieniedzy, bo wierzę, że żyć z czego mają. Tu chodzi o to, że to dwaj Najlepsi obecnie Skoczkowie z Norwegii są traktowani jak nie powiem kto, bo niniejsza strona zapewne by tego słowa nie przepuściła do publikacji. Tymczasem taki Sklett (jak zachowuje się w stosunku do kibiców, to już pisałam), Evensen i Gangnes będą dostawać uposażenie za samą przynależność do kadry, jak słusznie zauważyla @ Fanka.

 • TAMM redaktor
  @Fanka

  Rzeczywiście, ciężko uwierzyć w taką hojność PZN. ;)

  Ja bym dał Lepistoe nawet więcej. ;)
  Prawdziwy fachowiec, zasługuje na prawdziwe pieniądze. ;)

 • anonim
  Heia Norge!!!=)

  mmmmm....to nie ladnie zagladac ludziom z skokow narciarskich po kieszeniach ile kto zarabia lub tez ile kto stracil....Norwegia jest nr1 na liscie najbogatszych krajow a jezeli ktos komus czegos zazdrosci to wtedy poprostu ta zazdrosc przemawia przez ta osobe lub tez osoby..
  Pozdrawiam!=)

 • anonim
  Nartko

  A skąd to wiesz, ze Lepistoe w Polsce zarabiał tyle kasy ?
  No przepraszam bardzo ale jego kontrakt gdzieś był upubliczniony ?
  Jeśli to prawda to chciałabym wiedzieć skąd ta informacja :)
  BO ja w to nie wierzę:)

 • TAMM redaktor

  Norwegowie w PŚ 2004/05.

  2. Roar Ljoekelsoey - 1.440 pkt.
  10. Lars Bystoel - 613 pkt.
  14. Bjoern Einar Romoeren - 467 pkt.
  20. Sigurd Pettersen - 314 pkt.
  21. Henning Stensrud - 275 pkt.
  25. Tommy Ingebrigtsen - 224 pkt.
  28. Daniel Forfang - 178 pkt.
  41. Morten Solem - 80 pkt.
  54. Anders Bardal - 28 pkt.
  64. Akseli Kokkonen - 17 pkt.
  80. Jon Aaraas - 5 pkt.
  00. thomas Lobben - 0 pkt.
  00. Tommy Egeberg - 0 pkt.

 • anonim

  Aż takimi biedakami to oni znowu nie są :P

  @AntyMK
  Mam propozycję, wyznacz sobie cel w życiu: zbieraj pieniądze i przesyłaj Roarowi i Siggenowi. Wtedy się przynajmniej na coś przydasz.

 • TAMM redaktor

  Norwegowie w PŚ 2005/06.

  4. Roar Ljoekelsoey - 875 pkt.
  6. Bjoern Einar Romoeren - 757 pkt.
  13. Lars Bystoel - 495 pkt.
  23. Tommy Ingebrigtsen - 208 pkt.
  27. Anders Bardal - 161 pkt.
  33. Henning Stensrud - 145 pkt.
  35. Sigurd Pettersen - 118 pkt.
  37. Daniel Forfang - 82 pkt.
  52. Morten Solem - 22 pkt.
  62. Tom Hilde - 12 pkt.
  00. Andreas Vilberg - 0 pkt.
  00. Thomas Lobben - 0 pkt.
  00. Jon Aaraas - 0 pkt.
  00. Akseli Kokkonen - 0 pkt.

 • TAMM redaktor

  Norwegowie w PŚ 2006/07.

  2. Anders Jacobsen - 1.319 pkt.
  14. Roar Ljoekelsoey - 474 pkt.
  16. Anders Bardal - 418 pkt.
  20. Tom Hilde - 281 pkt.
  24. Sigurd Pettersen - 210 pkt.
  29. Bjoern Einar Romoeren - 174 pkt.
  42. Morten Solem - 63 pkt.
  45. Henning Stensrud - 55 pkt.
  76. Lars Bystoel - 9 pkt.
  77. Jon Aaraas - 7 pkt.

 • anonim

  To są hamy. Trener to zarobi a do biednego skoczka nic nie mają. Za co kojonkowski ma te pieniądze. Skoro skoczkowie mało zarabiają bo słabo skaczą to trener też nie powinien mieć bo to jest też jego wina. Ale jak się kocha to co robi to pieniądze nie są najważniejsze :->

 • TAMM redaktor

  Norwegowie w PŚ 2007/08.

  4. Tom Hilde - 1.228 pkt.
  5. Anders Bardal - 942 pkt.
  6. Anders Jacobsen - 827 pkt.
  11. Bjoern Einar Romoeren - 690 pkt.
  33. Sigurd Pettersen - 128 pkt.
  37. Roar Ljoekelsoey - 99 pkt.
  37. Lars Bystoel - 99 pkt.
  47. Henning Stensrud - 35 pkt.
  51. Jon Aaraas - 28 pkt.
  53. Andreas Vilberg - 26 pkt.
  00. Kenneth Gangnes - 0 pkt.
  00. Kim Rene Elverum Sorsell - 0 pkt.

 • TAMM redaktor

  "7000 zł netto – to minimalna pensja na jaką może liczyć zatrudniony legalnie w Norwegii Polak."

  "Budowalaniec: 20000 koron
  Kierowca TIRa: 25000 koron
  Inżynier: 40000 koron
  Fryzjer: 24500 koron
  Lekarz bez specjalizacji: 55000 koron
  Stomatolog: 53000 koron
  Warto również dodać, że można również dorobić do pensji biorąc nadgodziny za, które wypłacana jest podwójna stawka godzinowa.

  Koszty życia:

  Średnie koszty mieszkania ok.3500 koron (w Oslo ok. 5000 koron)
  Koszty wyżywienie średnio ok 2500 koron
  Podatek: 36% (dla osób pracujących krócej niż 4 lata obowiązuje 15% podatek)"

  Biedni, to w tej Norwegii nie są. ;)

  1 NOK = 0,502719537 PLN. ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).