Odskocznia: Szlieri robi szoł

 • 2010-02-28 18:34

Któż się nie zastanawia nad fenomenem Schlierenzauera? Moim zdaniem klucz do zagadki tkwi w umiejętnym manipulowaniu wizerunkiem. Image austriackiej gwiazdy budowany jest bardzo fachowo i wspomagany przez licznych sponsorów, zwłaszcza tego, którego logo Schlieri nosi przy każdej okazji na głowie.

Gregor SchlierenzauerGregor Schlierenzauer

Na oficjalnej stronie skoczka znaleźć można spory materiał filmowy, z którego jasno wynika, jaki to dobry chłop, wychowany w poszanowaniu tradycyjnych wartości i w pocie czoła pracujący na swój niewiarygodny sukces. Jest tam również dość regularnie prowadzony blog, ilustrowany zdjęciami i dokumentami wideo, na których Schlieri nieodmiennie strzela uzębieniem w obiektyw.

Klejnot koronny kadry Pointnera chętnie pozuje do zdjęć i udziela wywiadów, suto okraszanych najbardziej medialnym uśmiechem świata.. Zazwyczaj mówi to, co powinien i właściwie w kółko to samo, poza wypadkami, gdy zmuszony jest skoczyć z podwyższonej belki. Lub też obniżonej. Wówczas Schlieri z iście ułańską fantazją stosuje komunikaty pozawerbalne. Ciekawe, swoją drogą, że nikt nie zinterpretował słynnego gestu pukania się w kask jako wskazówki, kto tu zapłacił za sprzęt. Żeby nie było wątpliwości.

Śpieszę przy tym rozwiać budzące się zapewne wątpliwości związane z rzekomym uprzedzeniem autora do bohatera artykułu. Oznajmiam uroczyście, że Schlieri to jeden z moich ulubionych skoczków. Podziwiam zwłaszcza jego fenomenalny talent do tworzenia emocjonujących widowisk sportowych. Nie ma wszak znaczenia, czy lądując na granicy obiektu wygrywa konkurs i czyni gesty interpretowane na wyścigi przez komentatorów stacji telewizyjnych czy nie wygrywa konkursu i wybucha sensacja, a w ślad za nią awantura homologacyjna. W każdym wypadku ze strony Schlieriego można liczyć na rzetelny szoł.

Na uznanie zasługuje również zdolność Gregora do budowania napięcia dramatycznego. Mam tu na myśli chociażby chwile grozy, które zafundował nam w Willingen wypinając narty tuż przed skokiem i pozwalając podejrzanym typom dłubać sobie przy wiązaniach wielkim śrubokrętem.

Nawet jeśli nie wszyscy doceniają jego rozliczne talenty, to chyba każdy przyzna, że spontaniczne występy Schlieriego dodają tej szlachetnej dyscyplinie smaku i barwy. Niech zatem fruwa jak najdłużej i najwyżej, choć z uwagi na możliwe konsekwencje z życzeniami dalekich lotów nie należy w przypadku Gregora przesadzać. A, i oczywiście niech nadal ku uciesze kibiców uprawia medialne gwiazdorstwo.

Ewa Gobis, źródło: Informacja własna

oglądalność: (22304) komentarze: (244)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • look_world początkujący

  ,,klucz do zagadki tkwi w umiejętnym manipulowaniu wizerunkiem. Image austriackiej gwiazdy budowany jest bardzo fachowo i wspomagany przez licznych sponsorów, zwłaszcza tego, którego logo Schlieri nosi przy każdej okazji na głowie."
  TAK, TAK ,TAK, ŚWIETNIE NAPISANA GORZKA PRAWDA
  biedny Schlierenzauer :(

 • anonim
  artykuł

  Artykuł genialny! Wielkie brawa i wyrazy najwyższego uznania dla autorki!

 • anonim

  to było powitanie z Innsbrucka gdzie pojawili się austriaccy medaliści ostatniej olimpiady, a co do witania na lotnisku to też takowe się odbyło i przyjechała również kapela z rodzinnych miejscowości Gregora i Kofiego i nawet z tym ostatnim był problem bo nie wiadomo było który burmistrz ma przywitać Koflera- ten z miejscowości, w której mieszka, czy ten, w której się wychowywał :P więc pojechało dwóch :D przypuszczalnie czeka ich jeszcze impreza po sezonie w miejscowościach, z których pochodzą- ciekawe gdzie zrobią Koflerowi ?:D

 • anonim

  W TV mówili prosto z Wisły, że powitanie i super przyjęcie zrobią Adamowi po sezonie, bo teraz nie ma kiedy a on jeszcze startuje.

 • Malyszomaniak bywalec
  @Sarita

  Tu chodziło o coś innego większość chciała nie rozpraszać mistrza nie to że nie chcieli go przywitać ale to nie koniec sezonu i sam Adam mówił że to jeszcze nie koniec i ma jeszcze o co walczyć. Dlatego wszyscy czekają na koniec sezonu aby powitać godnie Adama w Wiśle jak to było i poprzednim razem.

 • anonim

  @Malyszomaniak
  pomysł z tymi podziękowaniami bardzo mi się podoba, tylko wiesz chodzi mi o coś innego, z tego co słyszałam powitanie Adama na lotnisku to nie wyszło za fajnie, (zespół folklorystyczny, niewielka grupa kibiców, przypadkowi turyści, dziennikarze i Majewski z kiełbasą....)
  ja uważam że dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego to inaczej powinno się powitać, dlatego dałam ten przykład, bo podoba mi się jak Austriacy to zorganizowali.

  @Gina
  tak piszczące fanki na pewno od nas pojechały, w ogóle cały ten tłum to były fanki ;D

 • Malyszomaniak bywalec
  Filmik

  Nie tylko nie widać miny Gregora po skoku Adasia ale też nie pokazali pierwszych gorszych skoków.

 • anonim
  Sarita

  Ale to nie wygląda jak powitanie na lotnisku - raczej na jakimś rynku.... fajny filmik ze skokami, szkoda, że nie pokazali miny Gregora po skoku Adama i po konkursie drużynowym ;) A te piszczące fanki to od nas pojechały;)

 • Malyszomaniak bywalec
  @Sarita

  Za to u nas się tak dziękuje -
  skijumping.pl/wiadomosci/7045/ Ksiega-Podziekowan-dla-Adama-Malysza---lista-autorow/

  skijumping.pl/wiadomosci/7043/ Wisla-Adamowi-Malyszowi/

  skijumping.pl/wiadomosci/11579/ Podziekuj-Adamowi-Malyszowi-za-srebrne-medale/

 • anonim

  http://www.youtube.com/watch?v=7V3WgXaFjFs&feature=player_embedded
  tak się wita mistrzów olimpijskich w Austrii :)
  w porównaniu z powitaniem Małysza na lotnisku.... niestety...

 • Malyszomaniak bywalec
  @czarnylis

  No co do sprawy medalu niestety to nie jest takie proste szczerze to nawet nie wiem na jakim jest etapie mogę jedynie powiedzieć co wiem czyli ,że księga z powodu ilości wpisów i długiej mozolnej pracy korekcyjnej wymaga jeszcze sporo czasu. Tym bardziej że celem jest umieszczenie jak największej ilości podziękowań i jak najmniejszej ich korekcji . Wszystkich stron jest ponad 160 jak nie 200. Wstępnie zrobionych jest około 90 stron . Ale praca się posuwa do przodu :).

 • obcaa początkujący
  @ Gina, Huberts51

  @ Gina
  Nie ma za coo.
  tylko taakich tępić.

  @Huberts51
  Też lubięwszystkich Norwegów. Roomoren, Evensen, Hilde ale jakoś Jacobsen mi nie podchodzi. ; D

 • Malyszomaniak bywalec
  @underdog

  Dyskusja jak najbardziej ale po co zaraz pyskówka . Gregor wzbudza kontrowersje a to z powodu tego, że jest dobry to z powodu tego, że tak a nie inaczej się zachowuje. Niemniej jednak należy docenić jego umiejętności a nie zachowywać się jak Pointner w stosunku do Ammana.

  *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(2209), 2010-03-04 14:43:35 ***

 • anonim
  Huberts51

  No właśnie Hubercie to ja nie widziałam lepszych od Adam[a], krytykowałam osoby uznające Gregor S. za skoczka lepszego od Małysza i dlatego dostałam tak[i] komentarz...
  komentarz jest dość stary bo pochodzi ze stycznia, przed igrzyskami

  *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(2209), 2010-03-04 14:42:17 ***

 • Huberts51 bywalec
  Gina

  ...Reprezentujesz typowego zaściankowego , małomiasteczkowego i zakompleksionego polaczka , który nie może si[ę] pogodzić z faktem ,że kto[ś] jest lepszy od Adama....

  możesz mi powiedzie[ć] o kim mowa? Kto rzekomo jest lepszy od Adama? Sorki ale ja tego nie widzę:)
  I co w tym złego,że ktoś nie może się pogodzić ze Adaś jednak przegrał np złoto na IO? Jeśli ktoś jest Polakiem zawsze będzie czuł jednak niedosyt ze rodak nie wygrał. Ja nie widzę w tym nic złego!
  I CIEKAWE co niektórym daje dopingowanie obcokrajowców? Szaran kiedyś powiedział ze gdyby nie było NARODOWOŚCI to dzisiejsze IO nie miałyby sensu. Ja się z nim w pełni zgadzam! Dopingować trzeba swego nawet jeśli jest on czasem słabszy! Na tym polega różnica miedzy jednym a drugim krajem w świecie sportu!

  ja przynajmniej to rozumiem! Nie wiem jak wy:)

  a od moderatora się odczepcie:) Jak było coś głupiego to ja tez bym to usunął!

  *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(2209), 2010-03-04 14:49:31 ***

 • materac początkujący

  hehe tyle było apeli o wzmożoną moderację i narzekań na szalejące robactwo, że teraz mamy cośmy chcieli ;))

 • Atlantyda bywalec
  -

  Gregor wywołuje skrajne odczucia, od zakochani[a] niektórych fanek, do nienawiści, ale czy nie można rozmawiać o tym bez wzajemnego obrażania Siebie na wzajem i skoczków przy okazji?

  *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(2209), 2010-03-04 14:44:26 ***

 • anonim
  dla wszystkich, którzy uważają, że wyniki Austriakó były sukcesem.

  http://www.sport.pl/vancouver2010 /1,103370,7565354,Vancouver_2010__Austriaccy_skoczkowie_nie_radza_sobie.html

 • Huberts51 bywalec
  obcaa

  mi tam kazdy norweg pasuje:) Najbardziej Romoren i Evensen:) pzdr

 • anonim
  obcaa

  Dzięki:)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).