Będzie Puchar Świata Kobiet, większe skocznie i przelicznik wiatru

 • 2010-06-07 11:58

Podczas kongresu FIS w tureckiej Antalyi oficjalnie zatwierdzono większość proponowanych zmian w skokach narciarskich. Od przyszłego sezonu we wszystkich zawodach Pucharu Świata i Mistrzostw Świata będzie stosowany przelicznik, uwzględniający wiatr oraz długość najazdu.

FIS zaakceptował także utworzenie Pucharu Świata w skokach narciarskich Pań, który ruszy wraz z początkiem sezonu 2011/2012.

Wstępny projekt kalendarza Pucharu Świata Pań na sezon 2011/2012 zostanie zaprezentowany Radzie FIS na jesiennym posiedzeniu Komitetu FIS Skoków Narciarskich. Dodatkowo w ramach następnych Mistrzostw Świata Juniorów (Otepaeae, EST) odbędzie się konkurs drużynowy kobiet.

FIS skierował również pismo do MKOl z oficjalną prośbą o włączenie skoków kobiet do programu igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

Oficjalnie zostały zatwierdzone również nowe przepisy dotyczące większych skoczni do lotów.

Różnica wysokości (pionowa odległość od progu skoczni do najniższego punktu zeskoku) jest głównym ograniczeniem dotyczącym budowy skoczni mamucich. Ten parametr (pionowa odległość od progu skoczni do najniższego punktu zeskoku) został zwiększony ze 130m do 135m.

Pierwszą skocznią, która skorzysta z tej zmiany jest nowa Vikersund. Szanse na nowy rekord świata w długości skoku są bardzo duże, obiekt ma być oficjalnie otwarty już nadchodzącej zimy.


Tadeusz Mieczyński, źródło: berkutschi.com
oglądalność: (8902) komentarze: (45)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • czarnylis profesor

  Zgadzam się z @Fanką, @Aniką i @MarcinenBB. Był czas gdy na portalu opieka moderatorska osłabła i momentalnie forum zamieniło się w ściek, gdzie między jednym wartościowym komentarzem a drugim, trzeba było przebrnąć przez tony obornika.
  W tym sezonie sytuacja znacznie się poprawiła i TAK TRZYMAĆ REDAKCJO!

  Pozdro dla wszystkich modków :)

 • Emu doświadczony
  Co do naboru dziewcząt

  To jest cały czas dokładnie to samo myślenie, które reprezentuje PZN. Ciągle powtarzają: to nie ten poziom, potrzeba więcej zawodniczek, więcej doświadczenia, bla bla bla. Tyle że prawda jest taka, że potrzeba talentu na miarę Sagen czy Iraschko, żeby przebić się bez wsparcia krajowego związku narciarskiego. Nie każda zawodniczka ma aż takie zdolności, a jednak wiele słabszych startuje regularnie i niekoniecznie cały czas szoruje bulę. Bo ktoś dał im szansę, pozwolił zdobywać doświadczenie i rozwijać swoje umiejętności.
  Dziewięć czy dziesięć dziewczynek to nie jest dużo, ale (zwłaszcza w sytuacji, gdy są wśród nich już bodaj dwie formalne posiadaczki licencji FIS) to pozwala zrobić krok naprzód. Dziewczyny nie są naiwne i, choć z bólem, mogę powiedzieć, że podejmują wręcz racjonalną decyzję, nie garnąc się do skoków w sytuacji, w której widać, jak PZN podchodzi do skakajek. Jeżeli to wsparcie będzie, jeżeli powstanie grupa treningowa z własnym budżetem - jestem przekonana, że możemy szybko mieć co najmniej drugie tyle zawodniczek. Ale PZN cały czas daje na przeczekanie - może i z nadzieją, że te całe babskie skoki się znudzą i problem zniknie. On nie zniknie, w dzisiejszych czasach nie ma szans na wypchnięcie kobiet ze sfery, w którą już weszły.

 • piotr186 profesor

  Fanka niestety danko zwykle moderatorzy przesadzają, oni są tu żeby nie było wulgaryzmów i innych takich kwiatków a nie jak pani z podstawówki żeby błędy ortograficzne wytykać. Zwłaszcza że czasem napisanie jakieś nazwy mała literą ma głębsze znaczenie a innym razem błąd jest porostu błędem nie celowym i nie zamierzonym .,....

 • Lenka1830 stały bywalec
  @Dorota

  Przecież ktoś musi tutaj porządku pilnować...

 • anonim

  Jak ktoś wali typowe błędy ort, to chyba trzeba to poprawiać.
  Czasami można oczopląsu dostać od "byków" typu jak nazwiska pisane z małej litery, lub "który" przez "U" .
  Sama nie piszę bezbłędnie ale staram się razem ze słownikiem w przeglądarce, która to wskazuje natychmiast błędy.

 • MarcinBB redaktor
  @Dorota

  Moderatorzy są tu od pilnowania regulaminu. Polecam lekturę. Szczególnie punkt 5.

 • Anika profesor
  @Dorota

  To, że jest to forum, nie musi upoważniać piszących do niechlujstwa językowego, nagminnego robienia ortów, czy unikania wielkich liter, zwłaszcza w nazwiskach nielubianych osób. Pewne zasady powinny obowiązywać ZAWSZE i WSZĘDZIE, zwłaszcza, że jest tu sporo młodziutkich ludzi, którzy czytając, utrwalają błędy.
  Mnie osobiście bardzo to razi i nie mogę zrozumieć, jak można do tego stopnia nie szanować ojczystego języka.
  Poprawianie tego typu błędów nie ma nic wspólnego z kompleksami "wiejskiej nauczycielki", tym bardziej, że nie ingeruje to w treść wypowiedzi.

 • Anika profesor
  Ciekawostka z Berkutsci

  "Flaga FIS na Mount Everest

  Dwóch działaczy Nepalu i Albanii zostało w Antalyi pełnoprawnymi członkami FIS. Nepalski Związek Narciarski chce umieścić flagę FIS na najwyższej górze świata, Mount Everest, w celu uczczenia stulecia powstania międzynarodowej rodziny narciarskiej."

 • Anika profesor

  "Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS ogłosiła, że nowe zasady, które były z sukcesem testowane poprzedniej zimy podczas FIS Team Tour, Turnieju Nordyckiego i mistrzostw świata w lotach, będą stosowane w przyszłości. Jednak możliwość skrócenia długości najazdu podczas zawodów będzie musiała być oparta na podstawie jednomyślnej decyzji jury."
  Oby jury jak najrzadziej było jednomyślne...

 • TAMM profesor
  @Dorota

  Możesz przybliżyć o co ci chodzi?

 • TAMM profesor
  @piotr186

  "Po poprostu przykład musi iść od dołu a nie od góry."
  Najlepiej, żeby poszedł z obu stron.

 • anonim

  @Emu

  Dlaczego chcesz kogos wysyłać z takim durnym transparentem ?
  Jedź sama z nim tam i stój :)

 • piotr186 profesor

  widz - jęsli uważasz że liczba 9 (słownie: dziewięć) dziewczynek skaczących na nartach to wystarczająca ilość to jesteś w błędzie.

  Klubów jak do każdego robi się nabór - ogłasza się że tego i tego dnia są zapisy, robi się testy sprawnościowe ci i ci odpadają a ci zostają. Tak wygląda ten nabór i selekcja jeśli nie wiesz.

  Gdyby kluby były otwarte (a nie zmuszane do przyjmowania dziewczyn) to pewnie w PZN była by inna atmosfera co do skoków kobiet. Po poprostu przykład musi iść od dołu a nie od góry. Ciężko tworzyć od razu kadrę a nie mieć zaplecza w postaci odpowiednich kadr w klubach (czyli sekcji dziewczyn w każdym klubie). I jakoś mi się nie widzi że PZN chodzi i zmusza kluby do przyjmowania dziewczyn.

 • kamka weteran

  wciskaja gdzie moga ta lipe

 • Dorota bywalec
  Do Moderatora

  A ja bym coś napisała, ale nie napiszę, gdyż wydaje się, że moderator tego pół profesjonalnego portaliku bawi się w panią od języka polskiego uczącą w wiejskiej szkółce i mającą z tego tytułu ogromne kompleksy.

  Chyba Szanowni Państwo zapominacie, co to jest forum i poprawianie co dziesiątego wpisu, upominanie forumowiczów oraz traktowanie forum jak prywatnego folwarku wydaje mi się dalece nie na miejscu!

  Biorąc pod uwagę fakt, że jak to Szanowni Państwo raczycie pisać: cyt.: Komentarze nie na temat będziemy usuwać!, zakładam, że mój krytykujący Was komentarz uznacie za wybitnie nie na temat i od razu go usuniecie.
  Mam tylko nadzieję, że zmotywuje on Was do ograniczenia zapędów belferskich rodem ze średniowiecza.

  Kłaniam się i życzę dużej poczytności

 • widz bywalec
  piotr

  piotrze ciągle piszesz o tym naborze dziewczyn do klubów, wiec posłuchaj bo widzę ze nie jesteś w temacie. Dziewczyny które czuja chęć skakania same zgłaszają się do klubów,bo skakanie to nie są dni otwarte i nie robi się naborów jak do szkoły. Na dzień dzisiejszy mamy dość dziewczyn tylko się nimi trzeba zająć profesjonalnie, tak jak to jest na przykład u sąsiada w Czechach.Dziewczyny trzeba zebrać w jedną pakę dać im swojego trenera i powadzić jak się należy, a tego u nas brakuje. Czy to aż tak dużo.

 • TAMM profesor
  @Emu

  Zainteresowanie telewizji już było.
  Więc mam nadzieję, że nadal jest.

 • piotr186 profesor

  Emu nie przesadzaj. Najpierw niech kluby zaczną nabór, ostrą selekcję niech one zechcą się zainteresować skokami kobiet. Bo co PZN ma zmuszać kluby do przyjmowania dziewczyn?

  Absolutnie nie na miejscu jest mówienie że trzeba PZN po chamsku traktować, PZN i tak dobra wole wykazał - organizuje Lotos Cup w kategorii dziewczyn. jakieś wsparcie (wcześniej były stypendia, teraz nagrody rzeczowe są).

  Jeszcze raz powtarzam - niech Kluby zaczną nabór.

 • Emu doświadczony

  Jestem skłonna przypuszczać, że podniesienie skoków kobiet do rangi PŚ może spowodować jakieś zainteresowanie telewizji. Obym się nie myliła.
  A gdyby to transmitowali, pozostaje wysłać polskie kibicki i kibiców z jakimś wielkim transparentem, maksymalnie walącym w politykę PZN-u wobec skoków kobiet. Stracili szansę na działania kulturalne, wobec PZN-u można się już zachowywać tylko po chamsku.

 • kibic_malysza profesor

  FIS nie chce się postawić widocznie w roli kibica stojącego pod skocznią. Opiszę swoją sytuację z LGP w Zakopcu 2009 gdzie był testowany owy system.
  Po skoku Adama Małysza w 1 serii - przy normalnym rozgrywaniu konkursu byłbym pewny, że stanie na podium i nie wyprzedzi go inny zawodnik, ale musiałem z niewiedzą jak i wszyscy kibice czekać aż pokażą się wyniki-czy mu odejmą czy nie, ile za belke itd.
  Utrudnia się w ten sposób odbiór wydarzeń dziejących się na skoczni kibicom. Nie wiem jaki cel ma w tym Hofer i jego spółka ale widocznie jakiś ma skoro wprowadzają na stałe do PŚ. Szkoda.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl