Skocznie w Bystrej prawie gotowe

  • 2010-08-25 14:41

Zakończyła się budowa bystrzańskich skoczni. Aby były możliwe treningi, trzeba jednak jeszcze poczekać na odbiór obiektu i wszystkie wymagane pozwolenia. Ma to nastąpić już niebawem.

Skocznie w Bystrej przed remontemSkocznie w Bystrej przed remontem
fot. Marcin Hetnał

Remont zdewastowanych skoczni w Bystrej zaczął się wiosną. Remont, a właściwie budowa zupełnie nowych skoczni, gdyż zmieniły się one nie do poznania. Powstały dwa nowe obiekty - HS 19 i HS 31. Obie skocznie wyłożone są igelitem i posiadają ceramiczne rozbiegi. Dzięki temu można na nich skakać przez cały rok. Jest też nowa wieża sędziowska. Teren skoczni został ogrodzony. Całość kosztowała 611 tys. złotych. Remont nieco się przedłużył ze względu na majową i czerwcową powódź. Prace wykonała firma M&K z Zakopanego pod przewodnictwem Jana Kowala, byłego skoczka narciarskiego.

"Budowa została właściwie ukończona. Teraz trzeba jeszcze tylko podłączyć wszystkie media i załatwić formalności. Mam nadzieję, że jeszcze w sierpniu chłopcy oddadzą tu pierwsze skoki treningowe" - powiedział Zbigniew Banet, prezes klubu LKS Klimczok Bystra. Marzeniem Baneta jest, by w niedalekiej przyszłości wybudować jeszcze w pobliżu skocznię HS 60 z wyciągiem. Jednak na taki obiekt na razie nie ma pieniędzy.

Bliższe realizacji może być wykonanie trybun dla kibiców. "W projekcie jest taki jakby nasyp amfiteatralny, w którym ustawimy ławeczki dla publiczności. Obiekt skoczni oprócz celów sportowych będzie służył celom turystycznym. Będzie też możliwość organizowania różnego rodzaju imprez na tle skoczni" - wyjaśnił prezes Klimczoka.

"Końcem września planujemy zawody na uroczyste otwarcie naszych skoczni" - dodał trener bystrzańskich juniorów, Jarosław Konior. Skocznie bardzo przydadzą się zawodnikom Klimczoka Bystra, którzy do tej pory musieli jeździć na treningi do Szczyrku lub Wisły. Znajdują się na terenie Bielska-Białej, ale wydzierżawionym przez gminę Wilkowice-Bystra.

Zdjęcia z okresu budowy można zobaczyć w naszej galerii.


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9608) komentarze: (41)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Boy profesor

    Dobrze, że coś zaczęło się w końcu dziać jeśli chodzi o polskie małe skocznie. Powstał nowy kompleks w Gilowicach, Zagórz dostał igelit, w Zakopanem wybudowano małego Adasia a teraz Bystra z nowymi skoczniami. Jednak to i tak o wiele za mało. W Czechach takich małych skoczni z nowym igelitem jest dwa albo trzy razy tyle co z Polsce i to nie, że mieli już je od dawna, mieli ale dbają o nie i wciąż modernizują. Dlaczego u nas się tak nie da?

  • anonim
    Forum sportowe

    Zapraszamy wszystkich serdecznie na nowo powstałe forum sportowe
    www.goldensport.fora.pl
    Mamy czat, co ułatwia komunikację, quiz, multimedia, fajnych ludzi :)
    Trwa nabór na moderatorów
    Zapraszamy do rejestracji i udzielania się na naszym czacie :)

  • michnar stały bywalec
    Ta skocznia to sie zmienila

    Zupelna zmiana tej skoczni. Jestem pod duzum wrazeniem. Mysle ze zamiast planowanego letniego Turnieju Trzech Skoczni w Polsce moze Turniej Czterech Skoczni za sprawa tej pieknej i pieknej skoczni w Bystrej.

  • pikuś początkujący
    Piękne im wyszły

    te skocznie! I gratulacje dla autora za konkretny artykuł. pojęcia nie macie ile się kiedyś naszukałam Gilowic i Goleszowa! Tego nie ma w pierwszym lepszym atlasie, a jak nie wiesz w jakim województwie szukać, to powodzenia.

  • MarcinBB redaktor
    odp.

    @krwisty
    Taką kwotę podał prezes, nie widzę powodu, by ją kwestionować. Pamiętaj, że to naprawdę małe skocznie. Skalite - nie pamiętam dokładnie ile kosztowało. Gdzieś jest na pewno w którymś artykule. Chyba około 30 milionów. Ale to zupełnie inna bajka. Tu nie było prawie prac ziemnych, nie był potrzebny żaden ciężki sprzęt. Zakres robót wielokrotnie mniejszy. Wykonanie nadzorował Jan Kowal, bo to robiła jego firma, kto wie, czy niektórzy tam nawet nie pracowali społecznie, widziałem na skoczni chyba kiedyś Dawida z Kamilem. Jak znam prezesa Baneta, na pewno wiele rzeczy pozałatwiał minimalnym kosztem lub za darmo, on jest bardzo sprawny organizacyjnie. Prace trwały raptem dwa i pół miesiąca. Tamte skocznie budowano latami, setki ludzi, spychaczy, dźwigi, helikoptery, jupitery, wyciągi, drenaże, beton, stal, kilometry kabli, hektary terenu. Tu teren niewielki, jedna mała kopareczka, trochę drewna, trochę blachy falistej i igelit. Na tych dwóch skoczniach razem wziętych jest mniej igelitu niż na K-70 w Szczyrku. Parę młotków, parę gwoździ, jedna piła spalinowa. Schody tylko odnowiono, to wciąż ta sama konstrukcja stalowa. Koszt - wydaje mi się rozsądny.
    @Emu
    Prace skończyły się tak faktycznie już chyba w lipcu, ale nie miałem czasu wcześniej o tym napisać. Tak jak jest w tekście - wszystko właściwie gotowe, zostały papierki.

  • Emu doświadczony

    Jeszcze nie są gotowe? Byłam tam na początku lipca i już wtedy wyglądało na to, że prace zdecydowanie zmierzają ku końcowi, już montowano tory...
    Ale dobrze, że wreszcie się udało. To od dawna była kuriozalna sytuacja: naprawdę mocny (sportowo) klub, a nie ma własnych skoczni. N razy pisałam, że najwyraźniej nie dają im dofinansowania, żeby ich ukarać za to, "że ośmielają się bez porozumienia z centralą mieć dobrych zawodników". ;) Teraz jeszcze trzecia skocznia (według projektu najśliczniejsza) i będzie uroczy kompleks skoczni. Choć gdyby jeszcze ta mniejsza skocznia była trochę mniejsza... nie podoba mi się to, że w Polsce praktycznie się nie buduje skoczni poniżej K-14 (nie licząc, oczywiście, amatorskich).
    A propos - HS 19 i 31 - a czy ktoś wie może, jakie są punkty K? 15 i 25?

  • krwisty weteran

    @MarcinBB chyba wiesz jak bardzo mnie obchodzi temat Bystrej. Budowę śledzę od samego początku, od stanu jaki jest na zdjęciu z wczesnej wiosny. Opisuję każdy etap po kolei na swoim blogu. Robię fotki i filmiki z budowy itp. Tylko jedno mnie zastanawia? Czy ten koszt, to faktycznie tylko 611 tys? Ja zdaję sobie sprawę, że skocznie są małe, lecz kurcze w porównaniu ze szczyrkowskimi, nie mówiąc o astronomicznej nawet przed osunięciem wiślańskiej Malince, to ten koszt jest śmiesznie niski.
    Dylatacja terenu i konstrukcja (czyli odeskowanie itp) nie kosztuje w takim wypadku, aż tak wielkich pieniędzy. Wychodzi na to, że największe pieniądze pochłaniają budowy trybun, wyciągi, oświetlenia, domki startowe i cała ta infrastruktura.
    Tak swoją drogą to wiadomo dokładnie tak jak w Bystrej ile w Szczyrku to wszystko kosztowało?

  • anonim
    @MarcinBB

    No właśnie, zajrzałem na stronę fis-ski.com i tam w profiu Tonia widnieje "not active", czyli wygląda na to, że jednak zakończył karierę

    PRzejrzałem też wyniki MP na igielicie 2010 i Tonia nie było ani w głównym ani w kwalifikacjach...

    Ostatecznie tonio to olimpijczyk, więc wypadałoby chociaż na takiej stronie poinformować kibiców, że skończył karierę (i dać mały wywiadzik :P).

  • anonim
    @MarcinBB

    Najpierw: Dzięki za odpowiedź.

    Ale ciekawi mnie, czy zamierza w ogóle jeszcze startować w zawodach międzynarodowych, bo nie ma już żadnych punktów i musiałby zaczynać od FIS Cupu, a ominęła go dobra okazja w Strbskim Plesie ;)

  • granda6 doświadczony
    Fan_Adama Małysza

    Zawsze możesz przyjechac do Wisły jak będzie trenował. Możesz napisać list. Pamiętaj że ważne dane dostaje się z pierwszej reki. Na jego stronie z galerii jest adres email: galeria@malysz.org Jest telefon 517 567 660 i adres Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza ul ! Maja 48A 43-460 Wisła więc tam możesz spróbować. Jest tam kuzyn lub kuzynka Adama i może uda ci sie zapytać o możliwość kontaktu z Mistrzem. Pozdro

  • anonim
    Zawodnicy w Hakubie z pkt

    (1) 1.ITO Daiki
    (5) 2.KUBACKI Dawid
    (6) 3.STOCH Kamil
    (11) 4.TAKEUCHI Taku
    (12) 5.KOT Maciej
    (13) 6.HULA Stefan
    (14) 7.TOCHIMOTO Shohhei
    (16) 8.FREUND Severin
    (22) 9.KARELIN Pavel
    (23) 10.SEDLAK Borek
    -----------------------------------------------
    (24) 11.KORNILOV Denis
    (27) 12.MATURA Jan
    (29) 13.YUMOTO Fumihisa
    (30) 14.PREVC Peter
    (31) 15HLAVA Lukas
    (35) 16.CHOI Heung-Chul
    (37) 17.STROLZ Andreas
    (43) 18.ZHAPAROV Radik
    (46) 19.TEPES Jurij
    (48) 20.TROFIMOV Roman-Sergeevich
    (49) 21.KASAI Noriaki
    (51) 22.FUNAKI Kazuyoshi
    (51) 23.IPATOV Dimitri
    (54) 24.ŚLIŻ RAFAŁ
    (55) 25.MEZNAR Mitja
    (55) 26.PIKL Primoz
    (58) 27.SPAETH Georg
    (58) 28.MUOTKA Olli


    Patrzac na klasyfikacje, to w Hakubie bd pojedynek Polska - Japonia
    Nikt poza zawodnikami z tych krajow nie powinnien sie wlaczyc do walki o zwyciestwo.
    Wiec powinno byc Polska (Stoch) - Japonia (Ito).
    Nie uwzglednilem zawodnikow z Francji, poniewaz nie wiem czy poleca do Japonii.

  • MarcinBB redaktor
    @lolopo

    Po co wywiadzik, artykulik, skoro nic się właściwie nie dzieje?
    Jakiś czas temu napisałem krótki artykulik o nim i bodajże o Tomku Pochwale. Z tego co pamiętam, to Tonio startował chyba na MP a na LGP kręcił się w namiocie prasowym.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl