Ze skakania się nie wyrasta. Były polski skoczek Mistrzem Świata Weteranów.

 • 2011-03-31 23:47

W dniach 7-12 marca 2011 w czeskim Harrachovie odbyły się Mistrzostwa Świata Weteranów w skokach narciarskich. Na starcie zawodów stanął m.in. legendarny Matti Nykaenen, który wygrał nawet jedną z konkurencji. Był też polski akcent. Dwa złote medale zdobył 52-letni, były reprezentant Polski, skaczący obecnie w barwach Stanów Zjednoczonych, Jacek Gąsienica Mracielnik.

W kategorii wiekowej 50-54 lata zawodnik klubu Utah Olimpic Park City Nordic Ski Club zajął pierwsze miejsca w zawodach na skoczni K-70 i K-90. Nie są to jednak jego pierwsze krążki wywalczone na tego typu imprezie. Przed trzema laty w fińskim Taivalkoski zdobył brąz, a dwa lata temu w Ruhpolding, w Niemczech, srebro.

Podwójny triumfator po szczęśliwych dla siebie zawodach, a przed powrotem do USA, znalazł chwilę czasu, by odwiedzić rodzinne Zakopane. Z Gąsienicą Mracielnikiem miał okazję porozmawiać Tygodnik Podhalański.

- Skakałem od 2. roku życia – opowiada weteran skoków - potem razem z Apoloniuszem Tajnerem, Piotrem Fijasem, Januszem Dudą i śp. Stanisławem Bobakiem czy Adamem Krzysztofiakiem. Osiem lat byłem w reprezentacji Polski. Dziś, chociaż reprezentuję amerykański klub, to skaczę jako zakopiańczyk, bo tu się wszystko zaczęło.

Gąsienica Mracielnik po zakończeniu kariery zawodniczej, w 1986 roku wyjechał do USA. Trafił najpierw do Chicago, a obecnie mieszka w Salt Lake City. Pracował w fabryce części samochodowych, następnie zasiadł za kierownicą wielkich ciągników siodłowych. Jego pasją pozostały jednak niezmiennie skoki narciarskie. Regularnie pojawia się na skoczni.

– Staram się zawsze być w formię. Ćwiczę regularnie. A i praca przy załadunku samochodów na trucka to ciężka fizyczna robota. Występowałem już jako przedskoczek na oficjalnych FIS-owskich zawodach. Skoro ja, taki dziadek, potrafię skoczyć ponad 100 m, to chyba nie jest źle? Mam satysfakcję, bo nie każdy mój rówieśnik może skakać – cieszy się Jacek Gąsienica Mracielnik.

Złoty medalista z Harrachowa skacząc na nartach kontynuuje rodzinne tradycje. Jego ojciec, Stanisław także był skoczkiem i odnosił pewne sukcesy na krajowej arenie w latach 50-tych ubiegłego wieku. Na skoczni pojawia się też młodszy brat pana Jacka, Wojtek, a miłością do skoków zaraził się również syn, 17-letni Łukasz.

Na Mistrzostwach Świata Weteranów, poza wspomnianym wcześniej Nykaenenem, w przeszłości pojawiało się wielu innych znanych skoczków, jak choćby Austriacy, Goldberger czy Widhoelzl. Kto wie, być może doczekamy się kiedyś startu w mistrzostwach oldbojów Adama Małysza?

Pełne wyniki mistrzostw w Harrachowie dostępne są tu http://ski-harrachov.cz/en/results-2011


Adrian Dworakowski, źródło: Tygodnik Podhalański
oglądalność: (14708) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Wyniki są z początku marca i faktycznie wyglądają na prawdziwe.

  Nykaenen też jest - więc Redakcjo do boju - zdobądźcie nam informację, w jaki sposób jeden z najwybitniejszych skoczków wszechczasów otrzeźwiał na tyle, że nie tylko nie siedzi w kiciu, ale także mógł stanąć na rozbiegu K70?

 • anonim
  piosenka Golec Uorkiestra Zwycięstwo

  Nie mogę nigdzie znaleźc akordów do superpiosenki Zwycięstwo Golec Uorkiestra. Czy możecie mi pomóc?

 • anonim
  sprawdz

  http://sk9.pl/kojonkoski-trenerem-stocha

 • jack początkujący
  pytanie

  Czy wszyscy weterani skaczą dawnym stylem, czy może stylem V też? A może już wszyscy stylem V? Ktoś to wie?

 • MarcinBB redaktor
  dlaczego prima aprilis?

  Niektórzy wszędzie widzą prima aprilis, chyba nawet zanim jeszcze coś przeczytają. Niby czemu miałby to być prima aprilis? Co w tym śmiesznego, czy nieprawdopodobnego?
  Tak samo było rok temu, podaliśmy 4 newsy 1 kwietnia i pod każdym z nich połowa ludzi pisała "prima aprilis" i że to nudne, że dajemy same dowcipy. A żart był tylko 1. reszta to były prawdziwe wiadomości...

 • anonim

  Macie swój Prima Aprilis:
  http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&id=12076

 • pepeleusz początkujący
  @Zygmunt

  choć Twoje przypuszczenie co do karencji i braku statusu active wydawałoby się racjonalne i prawdopodobne, to jadnak w tym Harrachovie startował m.in Igor Sviridov, który startował w tym sezonie w fis cupach nawet jeszcze w lutym i nadal ma status active
  Lambert prezentuje teraz poziom zbliżony do Nykkaenena, ale jeszcze niedawno(kiedy Matti był bardziej zapuszcony)Brytyjczyk był od niego lepszy. To wskazuje, że aby osiagnąć poziom Lamberta to trzeba naprawdę dużo trenować i mieć ciut talentu.

 • pepeleusz początkujący

  Podobno miał powiedzieć, ze skakał m.in razem z ,,Piotrem Łojasem", podczas gdy skoczek Piotr Łojas NIE ISTNIAŁ!
  Te przekręcenie nazwiska jest już naprawdę fantastyczne, bo wszelkie znaki wskazują że Jack wymienił nazwisko innego skoczka z jego pokolenia czyli Piotra....Fijasa.
  Zrobić z Fijasa ,,Łojasa" ta szczyt szczytów. Musiał to być niezwykle fachowy dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego

 • Nisha bywalec
  @niebo

  Żyla, Murańka, Byrt, Kubacki,Miętus i Śliż może i są zdolni, ale na razie nasz system szkoleniowy raczej robi im krzywdę, niż pomaga. :(

 • anonim
  @niebo

  Bachledy i Pochwały nie można zaliczyć do weteranów, bo są skoczkami aktywnymi. Do udziału w tych mistrzostwach trzeba chyba być co najmniej rok od ostatniego oficjalnego występu.

 • anonim

  A Skupien,Dlugopolski Pochwala i Mateja to gdzie? Czemu nie skakali.
  Do weteranow smialo mozna zaliczyc tez Bachlede i Pochwałę
  Natomiast w polskich skokach (kadra) mają skakac wylacznie mlodzi zdolni: Stoch,Zyla,Muranka,Byrt,Kubacki,Miętus i Śliż

 • anonim

  Myślę, że Adam mógłby się za rok na takie mistrzostwa wybrać. To pewnie fajna zabawa, a za skokami Adam jeszcze zatęskni. Ale to jego decyzja.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).