Stanisław Bobak - Liczy się instynkt latania...

 • 2003-08-30 18:57
[strona=1]

 

„Bobak" wydaje się być pierwszym polskim skoczkiem, który doszedł niemal do ideału przy odbiciu i wyjściu z progu. Odbija się błyskawicznie, krótko, wychodzi z progu z podniesioną klatką piersiową, jednocześnie blokuje staw skokowy i biodrowy. Tułów jego działa jak skrzydła samolotu, czasem zdarza się, iż Bobak ma narty nad głową i nic złego się nie dzieje. Bobak posiada niebywały instynkt latania w powietrzu.... Tak wypowiedział się kiedyś o sposobie skakania Stanisława Bobaka trener Tadeusz Kaczmarczyk.

Stanisław Bobak, bohater niniejszego tekstu, należał z pewnością do światowej czołówki w narciarskich skokach przełomu lat 70/80, był ozdobą wielu konkursów, a także rekordzistą kilku skoczni, ale na zimowych igrzyskach nie osiągnął wyniku, który by go tak naprawdę satysfakcjonował.

Za to obok: Aschenbacha, Danneberga, Glassa, Koglera, Akimoto i Yagi należał do piątki najlepszych Stanisław Bobak po skoku, fot. T. Olszewski skoczków świata końca lat 70 i początku 80. i na wielu konkursach walczył z wyżej wymienionymi, jak równy z równym. Skakał pięknie stylowo i daleko, często lądował już poza strefą bezpieczeństwa, ale podejmował świadomie ryzyko. Jeśli chce się w sporcie osiągać najlepsze wyniki trzeba bowiem podejmować ryzyko. Stawał na podium zawodów Turnieju Czterech Skoczni i zawodów Pucharu Świata. Osiem razy stanął na najwyższym podium Mistrzostw Polski.

W historii polskiego sportu narciarskiego należał do najbardziej przebojowych i odważnych zawodników. Styl jego skoków, podczas których wydawało się, że głową dotyka dziobów nart, wzbudzał zawsze uznanie kibiców. Skakał pięknie. Firma „Elan, na której nartach Bobak osiągał najlepsze wyniki, wiedziała co robi wydając serię pocztówek z Bobakiem. Zdjęcie polskiego skoczka, wychylonego niemal całkowicie na dzioby „Elanów, lecącego jakby na przekór prawom fizyki, obiegło cały sportowy świat. Ten chłopak z Zębu zachwycał i zadziwiał. Piął się szybko w statystykach skoków świata. Tak niesłychanie bojowe i długie skoki Bobaka wspomina trener kadry narodowej skoczków narciarskiej w latach 70. Janusz Fortecki:

"Staszek Bobak należał w tym okresie do absolutnej światowej czołówki. Potwierdzają moją opinię jego świetne wyniki, 10. miejsce na olimpiadzie, 3. w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, drugie miejsce w konkursie skoków w Oberstdorfie. Był zawodnikiem niesłychanie bojowym, szczególnie charakteryzował się świetnym wyjściem z progu. Cały sportowy świat podziwiał tą jego umiejętność. Styl jego skoku był także bardzo dobry."

Skoki narciarskie to niezwykłe przeżycie dla zawodnika, który na te kilka sekund zmienia się w ptaka, szybującego wysoko, dzięki skrzydłom-nartom. O tych przeżyciach w czasie skoku tak wypowiedział się kolega Bobaka z reprezentacji Polski, Piotr Fijas:

Lot skoczka narciarskiego trwa około 2,5 - 3 sekundy. Gdy skok jest udany, czas ten wystarcza na przemyślenie koncepcji lądowania i wielu ważnych spraw. Zdarzało mi się na Krokwi, że w czasie lotu widziałem to miejsce, na które spadnę. Miałem świadomość, że to daleko, że skok może się źle skończyć. Lecz decydowałem się. Wewnątrz tkwiło przekonanie, że wyląduję szczęśliwie. Oczywiście najczęściej nie ustałem, skok był za daleki, upadek. W skoku nieudanym myśli się tylko o tym, jak się uratować, wyjść cało. Na dużej skoczni trzeba skoczyć dobrze, bo przy nieudanym skoku konsekwencje mogą być przykre. Na „mamuciej skoczni jest taki moment w środkowej fazie lotu, że nie czuje się oporu nart, wpada się w stan nieważkości, skoczka ogrania przyjemne uczucie, że jest zawieszony w powietrzu, podtrzymywany przez kogoś, a narty są niepotrzebne. 1

Teraz powróćmy do Stanisława Bobaka i jego niezwykłej kariery sportowej. Stanisław Bobak urodził się 12 marca 1956 r. w Zakopanem. W historii polskich skoków i klubu WKS, z którego się wywodził, Stanisław Bobak należał z pewnością do najlepszych skoczków. „Zacząłem trenować skoki w kategorii juniorów młodszych. Poszedłem w ślady starszego brata - Tadeusza, który zapisał się do WKS Legia Zakopane.
Tadeusz miał bardzo ciężki upadek na Krokwi, potem wpadł w stan śpiączki. Pierwsze moje skokówki, dwurowkowe, pochodziły z wytwórni nart w Szaflarach. Potem jak już zacząłem osiągać lepsze wyniki to otrzymałem niemieckie skokówki „Poppa i Stanisław Bobak w skoku, fot. T. Olszewski przechodziłem na lepsze narty, a w Pucharze Świata startowałem na „Kneisslach i „Elanach. Skakałem w czasie kariery w seniorach na skokówkach o długości 250-252 cm.

Firma „Elan wypuściła serię kolorowych pocztówek przedstawiających Stanisława Bobaka w skoku podczas konkursu w Bischofshofen, kiedy Bobak skakał na nartach tej firmy.

Jego pierwszym trenerem był Jan Furman - zawodnik CWKS i rezerwowy skoczek podczas Zimowych Igrzysk w Cortina d` Ampezzo w 1956 r. Potem doskonalili Bobaka w narciarskim fachu trenerzy: Janusz Fortecki, Lech Nadarkiewicz i Tadeusz Kołder. Ci świetni trenerzy szybko poznali możliwości fizyczne i psychiczne Bobaka i nie zmuszali go do forsowania treningu. Wystarczyło, by Bobak oddał w ciągu jednego treningu poprawne trzy skoki. W karierze oddał ich w sumie ponad 10 tysięcy. Stanisław Bobak wspomina:

„byłem śmiałym zawodnikiem. Nie obawiałem się też podmuchów wiatru w powietrzu, czasami wiatr mi pomagał. Najgorszy był wiatr z tyłu, dociskający. Byłem w powietrzu usztywniony, wybijałem się z progu i usztywniałem klatkę piersiową, staw skokowy i leciałem. Wtedy skoki były na pewno bardziej niebezpieczne niż dzisiaj. Zresztą inny był też styl skakania, narty prowadzono równo, narty były węższe i cięższe. W kategorii juniorów zdobyłem kilka Mistrzostw Polski.
1 Wypowiedź Piotra Fijasa o skoku z: Aniela Tajner, Legendy polskiego sportu, Cieszyn 1992, s. 105.

[strona=2]Pierwszy trener Bobaka, Jan Furman wspominał:

"Miałem do niego cierpliwość, bo rwał się do skoków jak nikt inny. Wiedziałem doskonale, że w tym przypadku pośpiech nie jest wskazany, talent musi się rozwijać jak najpiękniejszy kwiat.2

Mając 16 lat skakał na Krokwi ponad 100 metrów, nie miał więc żadnych problemów ze zdobyciem tytułu mistrza Polski juniorów. Tego mu było mało, chciał wygrać mistrzostwa Europy. Wiedział, że musi skoczyć daleko, w drugiej serii pofrunął za daleko, aby skok Stanisław Bobak ustać. Mistrzem Polski seniorów został w 1974 roku, w roku następnym „odnowił tytuł. Właśnie w owym 1975 roku 19-latek stał się sensacją europejskich skoczni. Cały świat go poznał w konkursach Turnieju Czterech Skoczni.

Bobak po raz pierwszy błysnął swoim talentem na Mistrzostwach Polski w 1972 r. Konkurs został rozegrany w dziewięć dni po pamiętnym dla nas Sapporo, z udziałem Wojciecha Fortuny, który go wygrał. Po pierwszej serii Bobak był trzeci, a w drugiej skoczył na poziomie polskiej czołówki, wylądował na 108 metrze Wielkiej Krokwi, ale skok zakończył podpórką. Tak długie skoki wróżyły, że z Bobaka wyrośnie wartościowy i waleczny zawodnik. Niedługo potem po raz pierwszy wystartował w Turnieju Czterech Skoczni i młodemu chłopcu z Zębu otworzono w ten sposób wrota na sportowy świat. Była to, jak się miało rychło okazać, słuszna decyzja.

Stanisław Bobak świetnie zaprezentował się podczas jubileuszowych 50 narciarskich Mistrzostw Polski, kiedy to 9 lutego 1975 r. rozegrano konkurs skoków na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. W tym roku Krokiew także obchodziła 50. rocznicę powstania, bowiem pierwszy konkurs na tym obiekcie rozegrano 22 marca 1925 r. Bobak zwyciężył skokami na 108,5 i 115,5 m (ten drugi skok był nowym rekordem skoczni), drugi był Adam Krzysztofiak (SN PTT Zakopane), ze skokami 110 i 113 m, a trzeci Aleksander Stołowski („Podhale Nowy Targ) - 108,5 i 113,5 m.

Bobak ze świetnymi wynikami startował w Konkursie Czterech Skoczni. Podczas pierwszego konkursu w Oberstdorfie był drugi, w Garmisch-Partenkirchen 18., a w Innsbrucku znowu w ścisłej czołówce zajmując 6. miejsce. W Bischofshofen polski skoczek był o krok od zwycięstwa. Wylądował na 108 metrze skoczni, skok był jednak za długi, ponieważ Polak prawie o 5 metrów przeskoczył poprzedni rekord skoczni. W związku z tym lądował poza strefą bezpieczeństwa i go podparł, ale i tak w końcowej klasyfikacji zajął wysokie piąte miejsce.


2 Wspomnienie trenera Jana Furmana o Stanisławie Bobaku z: „Sport nr 145 (10976) sobota - niedziela 23 - 24.06. 2001 r.

[strona=3] W kolejnym wielkim turnieju na skoczniach szwajcarskich był trzynasty. Oczy całego sportowego narciarstwa były zwrócone na polskiego skoczka, który kończył ten sezon brązowym medalem na Spartakiadzie Kadra skoczków z wizytą w firmie 3

W 1976 r. Bobak startował w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku jednak tego startu olimpijskiego nie zalicza do udanych. Do sportu, w tym także do narciarstwa, coraz silniej wkraczała w tym okresie technika.

Austriacy, wykorzystując pewną lukę jeśli chodzi o przepisy dotyczące strojów skoczków, wprowadzili nowe kombinezony przepuszczające z przodu, a na plecach skoczka tworzące „balon. Pozwalały one na oddanie dłuższych skoków, umożliwiając skoczkom używającym tych kombinezonów większe wychylenie do przodu. Dlatego Bobak, który był przed Innsbruckiem w czołówce, na Zimowych Igrzyskach, nie mając takiego kombinezonu, nie miał szans na dobry wynik. Polska reprezentacja dawno nie otrzymała takiego lania jak w Innsbrucku. Bobak był 28. na skoczni średniej i 37. na dużej.

„Przed Olimpiadą walczyłem z Dannebergiem i Aschenbachem i traciłem do nich w skokach 2 -3 metry, a gdy przyszły zawody olimpijskie ci sami zawodnicy odskoczyli mnie o 10 -15 metrów. Dużo dał im nowoczesny sprzęt, a zwłaszcza nowe kombinezony.

W tym samym roku znowu sukcesem zakończył się jego start w 23. Turnieju Czterech Skoczni - Bobak był 5. w Oberstdorfie, zajął 22 lokatę w Garmisch- Partenkirchen, 15 w Innsbrucku na skoczni „Bergisel i drugi w Bischofshofen za Antonem Innauerem z Austrii. Polak w łącznej klasyfikacji tego turnieju zajął wysokie szóste miejsce. Zresztą w tym samym roku, w austriackim Seefeld pokonał Toni Innauera. Wspomina „dobrze skakało mi się na skoczniach w Oberstdorfie i Bischofshofen - to były obiekty podobne do naszej Wielkiej Krokwi. W sumie w Turnieju Czterech Skoczni startowałem ok. 7 razy dodaje.

W roku 1977 Bobak doznał podczas skoków kontuzji kolana i przeszedł operację łękotki. Mimo, że nie był dopuszczony do startów, wyjechał do Szczyrku, by startować w Pucharze Beskidów. Potem, mimo sprzeciwów lekarzy, wyjechał na Mistrzostwa Świata do Lahti (1978), gdzie na nieznanej skoczni od razu skoczył bardzo daleko. Był wtedy 22. na średniej skoczni, a na dużej 23. W konkursie nocnym zajął 6. miejsce. Po tych zawodach trener Kołder postanowił sprawdzić umiejętności swoich skoczków w Planicy. Na Mistrzostwa Świata w lotach w 1979 r. w Planicy Bobak pojechał z Piotrem Fijasem i trenerem Tadeuszem Kołderem.
3 „Dziennik Polski, Puchar Świata w skokach narciarskich Zakopane 17- 18 stycznia 1998 r., magazyn specjalny, art. Lecha Lewcuna, Mój przyjaciel wiatr.

[strona=4] Stanisław Bobak tak wspomina swój start na planickim „mamucie":

"mamucia skocznia w Planicy zrobiła na mnie duże wrażenie. Ja odbijałem się z progu wysoko, dlatego na „mamucie nie wykorzystałem prędkości i traciłem Z numerem 65 Stanisław Bobak, fot. ze zbiorów Stanisława Bobaka ją w locie. Piotr Fijas zajął wtedy trzecie miejsce, warto dodać, że odbywał wtedy służbę wojskową w Kościelisku i reprezentował barwy WKS Legia Zakopane, Bobak ł był w tym konkursie 12. Po raz drugi startował w Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich w Harrachowie w roku 1981, kiedy był 18. Podczas tych zawodów oddałem najdłuższy skok w czasie swojej kariery - na 153 metry."

Opowiada też o cyklu przygotowawczym do sezonu:

"Ten cykl był naprawdę bardzo ciężki, ale dzięki niemu byliśmy świetnie przygotowani fizycznie. Ćwiczyliśmy siady z ciężarem do 230 kg i podnosiliśmy do 9 ton podczas jednego treningu, oprócz tego były ćwiczenia imitacyjne i biegi."

W rok później Stanisław Bobak startował w Zimowych Igrzyskach w Lake Placid. Po pierwszej serii zajmował dobre 4. miejsce. W drugiej kilku z jego rywali popełniło błędy i ich skoki nie były najlepsze. Bobak stanął przed szansą nawet na medalową pozycję. Niestety jego drugi skok nie był najlepszy - 82 metry i ostatecznie zajął 10. miejsce, które i tak należy uznać za duży sukces skoczka z Zakopanego.

„Widać było, że konkurencja jest bardzo silna, Niemcy, Austriacy, Japończycy, gdybym w drugiej serii skoczył 4 metry dalej to byłbym w czołowej „piątce tych zawodów. Ale to jest sport, niczego do końca nie da się przewidzieć - dodaje Stanisław Bobak. W drugim swoim olimpijskim skoku, jak wspomina, powiało mu w plecy i marzenia o medalu prysły.

Wyniki konkursu skoków na skoczni K 70 - Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Lake Placid (1980)
Imię i nazwisko zawodnika - miejsce Kraj Skoki - nota
1. Anton InnauerAustria266,3 pkt. (89 i 90 m)
2. Manfred DeckertNRD249,2 pkt (85 i 88 m)
3. Hirokazu YagiJaponia 249,2 pkt (87 i 83,5 m)
4. Masahiro AkimotoJaponia248,5 pkt (83,5 i 87,5 m)
5. Penti KokkonenFinlandia247,6 pkt (86 i 83,5 m)
6. Hubert NeuperAustria245,5 pkt (82,5 i 88,5 m)
7. Alfred GroyerAustria245,3 pkt (85,5 i 83,5 m)
8. Jouko TormaenenFinlandia243,5 pkt (83 i 85,5 m)
10. Stanisław Bobak POLSKA242,2 pkt (86 i 82 m)44 Wyniki konkursu olimpijskiego w Lake Placid, z albumu: Lake Placid 1980, s. 78.

[strona=5] W sezonie 1979/1980 odbyła się pierwsza edycja Pucharu Świata w skokach narciarskich. Rozegrano w jej ramach 25 konkursów. Bobak zajął w niej trzecie miejsce - był to chyba największy sukces w karierze sportowej tego skoczka. Zwyciężył w zawodach w Zakopanem rozegranych 26 stycznia 1980 r. na Średniej Krokwi, przed Norwegiem Mobekkiem i St. Bobak, olimpijczyk (1976, 1980) w skoku, fot. ze zbiorów Stanisława Bobaka zawodnikiem z NRD, Schmidtem. Drugiego dnia najwyższą sportową dyspozycję pokazał Piotr Fijas, zwyciężając na Wielkiej Krokwi, przed Bobakiem i Mobekkiem.

Ponadto Bobak był trzeci w St. Nizier i drugi w lotach w Vikersund, rozegranych 2 marca 1980 r. Bobak był pierwszym Polakiem, który stanął na najwyższym podium Pucharu Świata w skokach narciarskich. Podczas ostatniego konkursu w sezonie 1979/80 walczył o punkty z Japończykami Akimoto i Yagi na skoczni w Szczyrbskim Jeziorze i wygrał z nimi zdobywając trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. Jego zwycięzcą był Austriak Hubert Neuper, przed swoim kolegą Arminem Koglerem. Twierdzi jednak, że nie miał szczęścia do wielkich imprez sportowych, jak Mistrzostwa Świata czy Zimowe Igrzyska. Niestety dla niego ten sukces w Pucharze Świata 1979/80 nie wiązał się z żadnymi korzyściami finansowymi - nie otrzymał ani złotówki.

"Podobno nagrody były spore i to płacone w dolarach, ale ja nie otrzymałem z tego ani centa. Dlaczego? Też chciałbym wiedzieć. Kiedy upomniałem się o pieniądze powiedziano mi, że Polski Związek Narciarski nie wpłacił pewnej, obowiązującej sumy do FIS i dlatego nie mogę otrzymać pieniędzy. W związku zaś twierdzono, że wszystko z FIS-em zostało uregulowane. Przy jakiejś imprezie narciarskiej w Austrii spotkałem się z byłem znanym skoczkiem narciarskim, a wtedy już działaczem władz międzynarodowych - Josefem Bradlem i on mnie spytał czy już dostałem pieniądze za Puchar Świata? Bo rzekomo zostały już wysłane do Polski. Jednak do tej pory ich nie dostałem. Co z nimi się stało, pozostanie tajemnicą do dziś "5.

Mimo niesprawiedliwości, która go spotkała, skakał dalej. Dalej walczył na skoczniach świata. Miał wiele ciężkich upadków i kontuzji. Przeskoczył wiele skoczni: w Seefeld, Bischofshofen. Bobak nadal zadziwiał i był w czołówce świata.
5 Art. Bogusława Barwińskiego, Skakałem wtedy za darmo, „Tempo z 10-11 marca 2001 r.

[strona=6] Po sezonie 1980/81 nasiliły się bóle kręgosłupa. To one spowodowały, że ten ogromny talent, bodajże jeden z największych w historii polskich skoków, musiał przerwać karierę. Lekarze stwierdzili, że są one następstwem nadmiernego odciążenia treningowego.

Diagnoza lekarska zabrzmiała jak wyrok. Kręgosłup wisi panu na włosku - powiedział lekarz. To był ucisk lędźwiowego odcinka kręgosłupa na nerwy i wybicie Kadra polskich skoczków z trenerami. fot ze zbiorów Janusza Forteckiego czwartego i piątego kręgu kręgosłupa. Nie dało się z tym skakać - wspomina. Zresztą bóle kręgosłupa odczuwa do dzisiaj. "Na zmianę pogody" - dodaje.

„Dlatego karierę sportową zakończyłem w roku 1981 z powodu coraz silniejszych bóli kręgosłupa. Już w Planicy podczas sezonu 1979/80, odczuwałem silne bóle, tak, że „spinało mi kręgosłup tak mocno, że nie mogłem startować na swoim normalnym poziomie sportowym. Zaciskałem zęby, przypinałem numer, ale nie skakałem tak jak kiedyś, tylko czekałem aż skok się skończy."

"Uszkodzeniu uległ lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Ból promieniował przez całą nogę, biodro aż do kostki. Leczono mnie w Piekarach Śląskich, ale nie miałem operacji" - mówi Bobak. Dlatego wiosną 1981 r. zakazano mu startów.

Potem byłym skoczkiem i reprezentantem Polski zainteresowała się fundacja „Gloria Victis. W 1983 r. zorganizowano w Nowym Targu mecz, a dochody z jego przeprowadzenia przekazano Bobakowi.

Niedawno zajął się nim dziennikarz „Passy, Wojtek Grabowski, który przypomniał Bobaka Zakopanemu i polskiemu sportowi, którzy trochę zapomnieli o wielkim skoczku z Zębu.

Stanisław Bobak otrzymał rentę, najpierw trzeciej, a obecnie drugiej grupy. „Jak każdy inwalida ledwo wiążę koniec z końcem. Mieszkam w rodzinnym Zębie z żoną Stanisławą, córkami Haliną i Małgosią oraz synem Andrzejem, który też jest skoczkiem i reprezentuje barwy LKS Poroniec. W tym roku (2000) był 3. w klasyfikacji kombinacji norweskiej i 4. w skokach. Mimo moich ciężkich doświadczeń cieszę się, że chce iść moimi śladami. Może będzie miał więcej szczęścia? 6.

"Obecnie zupełnie nie interesuję się sportem - było minęło. Ale i tak z prawdziwą przyjemnością wspominam swoje sportowe lata w reprezentacji Polski dodaje Stanisław Bobak."7

Wspomina te lata dobrze, chociaż z przekąsem twierdzi, ze niektórzy działacze to „szakale. Z Zębu, gdzie mieszka roztacza się piękny i rozległy widok na całe Tatry. W swoim domu Stanisław Bobak wynajmuje letnikom pokoje. Nawet w chwilach, gdy żyje mu się gorzej, potrafi dać sobie radę. Jego żona Stanisława wspomina:

Stanisław Bobak w skoku, fot. Elan "Ciężko się żyje, ale my jesteśmy przyzwyczajeni. Jak wygląda majątek sportowca światowej klasy - nie wiem. I chyba tak już zostanie. Skakał, skakał i nic z tego nie ma. Mimo to jestem jakoś tak szczęśliwa. Dobrym człowiekiem jest mój mąż, to najważniejsze chyba. Nie jego charakter prosić, upominać się u ludzi. W biedzie, jak człowiek potrafi, też można żyć godnie."8

A czasami zagląda na skocznię w Zakopanem, gdzie skakał jak ptak, wykorzystując swój wrodzony instynkt latania. Instynkt, który dany jest naprawdę nielicznym.

Wojciech Szatkowski
Muzeum Tatrzańskie
e-mail: museum@tatrynet.pl
6 Puchar Świata w skokach narciarskich Zakopane 17-18 stycznia 1998 r. Dziennik Polski, Magazyn Specjalny, art. Lecha Lewcuna, Mój przyjaciel wiatr, wspomina Stanisław Bobak, s.6.

7 Wyniki sportowe Stanisława Bobaka, skoczek, reprezentant WKS Legia Zakopane, olimpijczyk (1976, 1980), brązowy medalista Pucharu Świata 1980, 4. krotny medalista Spartakiad Armii Zaprzyjaźnionych (1 medal srebrny i 3 brązowe), tryumfator Turnieju Bohemii (1980), 8. krotny mistrz Polski w skokach: na skoczni 70 m (1976, 1978, 1979, 1981) i 90 m (1974, 1975, 1977, 1981), 5. krotny wicemistrz kraju: skocznia 70 m (1975, 1977, 1980) i 90 m (1976, 1979), 3. krotny mistrz Polski juniorów. Igrzyska olimpijskie: 1976 Innsbruck - 28. na skoczni średniej K 70 , 37. na skoczni dużej K 90, 1980 - Lake Placid - 10. na skoczni K 70, 22. na skoczni K90, Mistrzostwa Świata: 1978 - 22. na K 70, 23. na K 90, 1981 - 18. (loty), Spartakiady Armii Zaprzyjaźnionych: 1975 - 3. na K70, 1979 - 2. na K 70, 3. na K 90, 1981 - 3. na K 70, Turniej Czterech Skoczni - 1975 - 5., 1976 - 6. Najlepsze wyniki w Turnieju Czterech Skoczni: 1972/73 - 36 w Oberstdorfie, 29 w Ga-Pa, 31 w Innsbrucku, 31 w Bischofshofen, razem 31 miejsce z 765,5 pkt, 1973/74 - 27 w Ga-Pa, 64 w Innsbrucku, 68 w Bischofshofen, 1974/75 - 2 w Oberstdorfie, 18 w Ga-Pa, 6 w Innsbrucku, 22 w Bischofshofen, razem 5 z 839,4 punktami.1975/76 - 5 w Oberstdorfie, 22 w Ga-Pa, 15 - Innsbruck, 2 w Bischofshofen, razem: 6 miejsce z 851,4 punktami, 1976/77 - 11 w Oberstdorfie, 28 w Ga-Pa, 13 w Innsbrucku, 29 w Bischofshofen, rzem 20 z 790,4 punktami, 1978/79 - 19 w Oberstdorfie, 10 w Ga-Pa, 27 - Innsbruck, 1979/80 - 101 w Oberstdorfie, 6 w Ga-Pa, 20 w Innsbrucku, 13 w Bischofshofen, 1980/81 - 15 w Oberstdofie, 16 w Ga-Pa, 37 w Innsbrucku, 43 w Bischofshofen, 1 zwycięstwo w Pucharze Świata, 3 miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 1979/80.

8 Marek Kaczmarczyk, Najdłuższy skok, w: „Przegląd Sportowy z 13 listopada 1992 r.

Wojciech Szatkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (15533) komentarze: (3)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Malyszomaniak profesor
  I znów

  Piękny artykuł Gratuluje

 • Jaala stały bywalec
  pytanie

  W letnich zawodach w Zakopanem startował młody skoczek, Sławomir Bobak (WKS Zakopane). Czy to jest rodzina naszego Mistrza, czy tylko przypadkowa zbieżność nazwisk? Bo tutaj przeczytałam że jego syn ma na imię Andrzej i skacze dla LKS Poroniec.

 • vegx redaktor

  genialny tekst...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl