"Goldi" Symbolem...

 • 2003-09-01 02:44
Nie skończył kariery bo nie mógł. Skoki bez niego nie byłyby takie same. Ma swoich fanów na całym świecie. Andreas Goldberger - bo o niego chodzi - wrócił po kontuzji i ku uciesze kibiców ma zamiar nadal skakać...

Biografia Goldbergara jest doskonale znana kibicom skoków narciarskich. Nie chodzi o to by ją przypominać po raz wtóry - teraz z racji tego że skacze w letniej Grand Prix. W dodatku dobrze skacze. Warto jednak nakreślić wielką rolę Goldiego w skokach narciarskich ostatnich 10 lat. Zaczynał wygrywać jako młody chłopak, skacząc u boku takich znakomitości jak Jens Weissflog i Espen Bredesen. Na wspaniałych Igrzyskach Olimpijskich w 1994 roku w Lillehammer zdobył na dużej skoczni brązowy medal, przegrywająć właśnie tylko z Niemcem i Norwegiem.
Niezapomniany pozostanie wspaniały pojedynek Goldbergera na MŚ w kanadyjskim Thunder Bay z nieznanym jeszcze mistrzem świata juniorów Ingebrigstenem. "Andy Goldi" czyli "złoty chłopak" jak nazywano go gdy był u szczytu formy znakomicie czuł się też w Turnieju Czterech Skoczni, zwłaszcza na nieistniejącej już dziś starej szkoczni Bergisel w Innsbrucku. Ale jak w każdej wielkiej karierze, Goldi również miał swoje dramaty. Swego czasu oskarżony o przyjmowanie narkotyków, skonfliktowany z kadrą austriacką chciał nawet zmieniać obywatelstwo na jugosłowiańskie. Faktem jest również, że Goldi po tamtych wydarzeniach już nie wrócił na sam szczyt, choć wciąż potrafi skakać na światowym poziomie.

W czym tkwi więc tajemnica jego ogromnej popularności ? Przede wszystkim w tym, że jest nie tylko świetnym zawodnikiem, ale również znakomitym showmenen. A odkąd sportem rządzi telewizja równie ważne jak "co" stało się "jak". Kibice najlepiej wiedzą, że sport jest wielką zabawą i tego samego żądają od zawodników. Andreas Goldberger to więc prawdziwy symbol skoków narciarskich, nierozerwalnie związany z tą dyscypliną.

A jakie są związki Goldiego z Polską ? Ma oczywiście tego samego menadżera co nasz mistrz Adam Małysz. Goldberger chciał nawet swego czasu trenować z kadrą Polski na co jednak Apoloniusz Tajner, słusznie zresztą, się nie zgodził. I na jescze jedno warto zwrócić uwagę. Goldberger swój pierwszy medal na wielkiej imprezie zdobył na wspomnianych Igrzyskach w Lillehammer. Na tej imprezie startował też Wojciech Skupień. Nasuwa się pytanie retoryczne: co Polak osiągnał przez te 9 lat ? Nic ?

Teraz Wojciech Skupień dobrze skacze w Letniej Grand Prix. Tylko co z tego ? Dwa lata temu Skupień był nawet 4 w Courchevel, a potem w sezonie zimowym było gorzej niż źle. Po co więc się łudzić, że tym razem będzie inaczej ? Twierdzą niektórzy że Polakowi świetnie robi praca z trenerem Kuttinem. Co więcej można zauważyć wyraźny podział na grupy Tajnera i Kuttina. Czyżby zarys konfliktu ? A znane przysłowie mówi "zgoda buduje, niezgoda ruinuje". Przykładem choćby sprawa prof. Żołądzia i dr. Blecharza. Czy to wszystko pomaga Małyszowi i innym polskim skoczkom ? Oczywiście narazie nic się nie stało, ale wspominam o tym bo lepiej jednak zapobiegać niż leczyć.
Mateusz Nycek, źródło: Informacja własna

oglądalność: (8252) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • matrix początkujący
  Goldi!!!!!!!!!!!

  Goldi jest Super!!!!!!!!!!!

 • anonim
  artykuł

  goldas to żywa legenda i ciesze sie niezwykle ze nie zakonczyl kariery! pozdrawiam!!!

 • Radek początkujący
  Goldi

  Uwielbiam go!

 • anonim
  GOLDI !!! ;-)

  GOLDI JEST BOSKI !!!!!!!!!!

 • vegx początkujący

  kiedys skonczy, czy tego chcemy co nie, ale ze jest bardzo fajny to juz inna sprawa :)

 • anonim

  Bardzo fajny artykuł, tylko po co te dwa ostatnie akapity, które się mają nijak do tematu. Wrzucanie wszystkiego do jednego worka nie jest dobra metodą. A dywagacje na temat naszego zawodnika przy okazji opisywania Goldiego sa absolutnie niepotrzebne i co gorsza nietrafione, świadczą jedynie o bardzo młodym wieku autora i braku doświadczenia.

 • anonim
  Debiutant

  Mateusz niniejszym artykulem debiutuje na naszych lamach. Mysle wiec, ze mozemy wyrozumiale spojrzec na jego prace.
  Pozdrawiam.

 • anonim

  BEZ GOLDIEGO SKOKI TO NIE SKOKI!!!

 • anonim
  Goldi

  Kiedyś za nim nie przepadałam,a teraz strasznie lubię tego wesołka!Zawsze uśmiechnięty,wyluzowany,troszkę błaznowaty.Nie wygląda i nie zachowuje się jak na swój wiek!!!

 • anonim

  Gościowi bym dał 16 a ma 2 razy więcej lat a tak woogule sympatyczny.

 • anonim

  Goldi jest zdecydowanie najsympatyczniejszym skoczkiem! niech skacze jak najdluzej!!! :)

 • anonim
  Błąd w sztuce

  Nie miesza się tekstu biograficznego (o Goldim) z osobistym komentarzem na temat zupełnie innego zawodnika (Skupnia). Inna sprawa, że uwagi na temat Skupnia są niezwykle kąśliwe i zupełnie nie uzasadnione. Nie każdy przecież rodzi się z talentem i warunkami Goldiego.

 • anonim

  Niestety nie mozna autorowi odmówić racji, chociaż tekst dotyczy dwóch różnych spraw i jest swoistym błędem w sztuce dziennikarskiej. Niemniej przestroga warta zapamietania. Sam zaczałem kłebić w głowie złowrogie pomruki na nieudacznego Tajnera i tzw. ogony naszej kadry A. A jednak dystans i rozwaga jest w tej sprawie jak najbardziej wskazana. Owszem .... Skupień cieszy, ale z dyskusja najlepiej poczekajmy do zimy :-)

 • anonim

  Faktycznie jest tu błąd w sztuce, bo powinny być z tego dwa odrębne artykuły ale to jest tekst debiutanta i napewno będzie lepiej pozdrawiam autora!

 • anonim

  zgadzam sie z wiekszoscia glosow tutaj.Cienki ten felieton troche,ale miejmy nadzieje autor wyciagnie bledy;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).