Puchar Świata subiektywnie i przeglądowo cz. 3

 • 2012-11-07 12:00

No i doczekaliśmy się - najlepsi z najlepszych. Elita sezonu 2011/12 - pierwsza dwudziestka PŚ. Trzeba przyznać, że choć sporo tu zawodników doświadczonych (tylko jeden nastolatek!), to jednak aż czternastu zawodników zaliczyło swój najlepszy wynik w karierze. Można więc mówić o zmianie warty. Jest sporo niespodzianek, a bardzo miło widzieć znów dwóch naszych skoczków w ścisłej czołówce.

20. Denis Korniłow (Rosja) - 251 punktów - Denis wrócił do najlepszej "20" będąc zdecydowanie najlepszym z Rosjan, ale czegoś jego skokom brakuje. Skakał raczej równo i dobrze, ale nigdy nie był wyżej niż na siódmym miejscu. A był czas, kiedy mówiono, że może spokojnie wygrywać zawody PŚ. Z drugiej strony - stary nie jest, taki Vassiliev szczyt formy właśnie ok. 27-28 roku życia osiągnął, więc może z Denisem będzie podobnie. Może, acz nie wierzę w to, że utrzyma miejsce w "20" w następnym sezonie.

19. Piotr Żyła (Polska) - 267 punktów - bardzo miła niespodzianka. Piotrek przez lata był zawodnikiem raczej niedocenionym, a tymczasem skakał niemal przez cały sezon na dobrym poziomie. Niemal, bowiem Turniej Czterech Skoczni niestety zawalił dokumentnie. Zasadniczo bardzo dobry na początku sezonu, nieco gorszy w części środkowej. To bardzo solidny zawodnik, ma szanse utrzymać wysokie miejsce w następnym sezonie, choć myślę, że w hierarchii polskich zawodników ustąpi Maćkowi Kotowi.

18. Anssi Koivuranta (Finlandia) - 283 punkty - bodaj jedyny Fin w minionym sezonie, którego skoki trzymały ogólnie dobry poziom. W Lahti - blisko podium (po pierwszej serii miał na nim miejsce). Ten młody ciągle jeszcze zawodnik jest jednym z nielicznych przykładów w ostatnich latach kombinatorów norweskich, którzy dość dobrze znieśli transfer do skoków narciarskich. Pytanie, czy jest z tego zadowolony? Wydaje mi się, że zdecydowanie lepiej miałby się w tamtej dyscyplinie, cóż kiedy zdrowie nie pozwala.

17. Rune Velta (Norwegia) - 311 punktów - sensacyjny srebrny medalista z MŚ w Vikersund cały sezon miał raczej dobry i na poziomie. Choć po MŚ już raczej na dokończenie sezonu skakał. Stosunkowo młody jak na "nowego Norwega" miał na początkusezonu kilka wpadek, ale od Turnieju Czterech Skoczni piął się w górę stawki.

16. Vegard Haukoe-Sklett (Norwegia) - 343 punkty - zawodnik, na którego nikt już specjalnie nie stawiał świetnie skakał przede wszystkim w środku sezonu (z nastawieniem na Sapporo) i nawet był blisko pierwszej "10" naówczas. Później już dużo słabiej - nie pojechał na MŚ w Lotach (pytanie, czy słusznie skoro Romoeren zawalił medal Norwegom), pod koniec skacząc już nieco gorzej. Wycofany z finałowego konkursu w Planicy po zawalonych kwalifikacjach do pierwszego konkursu tamże. Niemniej - ogólnie sezon na duży plus.

15. Peter Prevc (Słowenia) - 400 punktów - najmłodszy w "20" zawodnik miał pecha. Byłby dużo wyżej, gdyby nie paskudny upadek w Oberstdorfie, który skrócił mu sezon i nie pozwolił mu zdobyć medalu w drużynowych lotach w Vikersund. A szkoda, bowiem zasłużył na to dobrymi skokami przez cały sezon. Niemniej jest to na pewno przyszłość skoków narciarskich. Patrzę na niego z sympatią, jak na każdego Słoweńca. Jeszcze nie zdarzyło mu się stanąć na podium PŚ (jak i zresztą żadnemu z dotychczas opisanych zawodników), ale sądzę, że wszystko przed nim.

14. Lukas Hlava (Czechy) - 404 punkty - wręcz sensacyjna forma już całkiem doświadczonego Czecha, który do tej pory nie wyróżnił się niczym szczególnym w świecie skoków. Już w Lillehammer pokazał się z dobrej strony, z niezłej w Harrachovie (gdzie godnie zastąpił pechowego Koudelkę). A już absolutnie najlepszy start i pierwsze podium w karierze zaliczył w Lahti, gdzie był trzeci. Zasadniczo kolejny zawodnik z tej nowej siły, którą tak miło się obserwuje.

13. Taku Takeuchi (Japonia) - 429 punktów - następny zawodnik, który zdecydowanie w sezonie 2011/12 osiągnął dotychczasowy szczyt formy. Naprawdę dobry zawodnik, który w Turnieju Czterech Skcozni potrafił w Innsbrucku stanąć na podium, w Ga-Pa był tuż poza nim. Zasadniczo jakichś większych wpadek nie notował.

12. Martin Koch (Austria) - 690 punktów - tu mamy wielki przeskok punktowy między Takeuchim, a Kochem. Od Żyły do Takeuchiego każdy z zawodników osiągał swoje życiowe miejsce w PŚ. Tu oczywiścieta sytuacja nie zachodzi. Koch zajął miejsce zadziwiająco niskie, jak na trzy wygrane w konkursach PŚ (oczywiście dwa z nich miały miejsce na lotach). Jakoś tak się utarło, że Koch im bliżej końca sezonu, tym skacze lepiej - i to też okazało się prawdą dla sezonu 2011/12. Do tego dodajmy brązowy medal MŚ w Lotach (raczej nie jest to niespodzianka) i złoto w drużynei na tychże (to już w ogóle nie jest niespodzianka). Dwunaste miejsce Kocha to... najgorszy rezultat od sezonu 2007/08, co też dużo o tym zawodniku mówi. Trzynasty sezon z punktami PŚ, z czego aż osiem miał w najlepszej "15".

11. Simon Ammann (Szwajcaria) - 731 punktów - również ósmy raz w "15" Ammanna, który jednak miał sezon bardzo rozczarowujący, jak na poziom, do którego nas ten jeden z najlepszych skoczków wszech czasów przyzwyczaił. Porażka w Turnieju Czterech Skoczni (na zwycięstwie w którym mu szczególnie zależy), słaby start na MŚ w Lotach (nie dość, że nie obronił tytułu, to nawet nie zmieścił się w "10"), zero zwycięstw w zawodach PŚ. Niby już ma 30 lat (najstarszy z "20", ciut starszy od Kranjeca), ale coś mi mówi, że jeszcze o nim nie raz usłyszymy.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 1 >>

10. Roman Koudelka (Czechy) - 796 punktów - znów najwyższe miejsce w karierze. Bardzo dobry sezon, niewiele brakło mu do zwycięstwa w Willingen. Raczej nie notował większych wpadek (poza Oslo i pierwszym Kulm). Niemniej młody Czech może mówić o pechu. Wypadły mu zawody w Harrachovie z powodu krótkotrwałej kontuzji, a przecież dla zawodnika w życiowej formie musi być ważne pojawienie się przed własną publicznością.

9. Robert Kranjec (Słowenia) - 829 punktów - po trzydziestce (to najstarszy z zawodników w "10" PŚ) ten zasłużony skoczek osiągnął swoją życiową formę. Najwyższe miejsce w PŚ na zakończenie sezonu, dwa zwycięstwa w PŚ to jedno, ale największy dotychczasowy sukces, na który pracował latami i który mu się przecież należał jak mało komu to drugie. Na MŚ w Vikersund okazał się najlepszy i myślę, że to sprawiedliwy wynik tego specjalisty od lotów (dorzucił też brąz w drużynie). Kranjec jest chimerycznym skoczkiem (co pokazał latem), ale zdolnym do najlepszych rezultatów.

8. Severin Freund (Niemcy) - 857 punktów - oczko niżej niż w sezonie 2011/12, ale okrzepł w światowej czołówce, skacząc w zasadzie dobrze przez cały sezon (zabrakło do szczęścia choćby jednego zwycięstwa). Na MŚ w Lotach indywidualnie blisko medalu, który zdobył w drużynie (srebro). Niemcy po okresie posuchy znów w czołówce - jest Freund, jest Freitag, a będzie - jestem o tym przekonany - Wank.
7. Thomas Morgenstern (Austria) - 1014 punktów - spadek o sześć miejsc, ale nieodmiennie od lat w czołówce światowej (już dziewiąty raz z rzędu w dziesiątce!). Thomas niewątpliwie należy do najlepszych skoczków już w całej historii tej dyscypliny - nawet jak nie jest zawodnikiem pierwszego planu to zdarzają mu się zwycięstwa (jak w Bischofshofen - zresztą już 22-gie w karierze) oraz złote medale w drużynach - gdyby zliczyć sukcesy indywidualne i drużynowe Morgi ma we wszystkich trzech skokowych imprezach aż trzynaście złotych medali, co jest absolutnym rekordem (oczywiście indywidualnie rekordzistą jest Ammann z sześcioma złotymi krążkami, a Morgi ma - tylko albo aż - dwa złota). Zawodnik niesamowicie solidny i pewny, ze skłonnościami do wielkości. Warto dodać, że był drugi w Turnieju Czterech Skoczni, co skomentuję szerzej w dalszej części artykułu.

6. Richard Freitag (Niemcy) - 1031 punktów - niespodziewanie od lata 2011 należy do czołówki. Wygrał swój pierwszy (i do tej pory) jedyny konkurs w Harrachovie (wyrównując osiągnięcie swojego ojca Horgera), dodatkowo cztery razy stanął na drugim stopniu podium - w tym dwa razy w Zakopanem. Do tego dorzućmy srebro w drużynie na MŚ w Lotach - i mamy piękny obraz osiągnięć najmłodszego zawodnika z pierwszej "10" PŚ.

5. Kamil Stoch (Polska) - 1078 punktów - Stoch już pisze własną historię w Pucharze Światnia okazując się godnym NASTĘPCĄ (nie mylić z zastępcą) Adama Małysza. Poza Lillehammer i Lahti niemal zawsze w czołówce, dwa zwycięstwa (w tym w Zakopanem), w "10" na MŚ w Lotach oraz w Turnieju Czterech Skoczni - to naprawdę wspaniały skoczek, a cieszy mnie bardzo, że i w słabszej teoretycznie formie potrafi skakać dobrze (jak podczas LGP 2012). Myślę, że utrzyma miejsce w "10" podczas PŚ, choć może nie będzie już najlepszym z Polaków (jeśli Kot zachowa formę z lata).

4. Daiki Ito (Japonia) - 1131 punktów - najlepszy sezon Japończyka, który wreszcie zapukał do ścisłej czołówki PŚ. Dwa zwycięstwa w Sapporo na pewno sprawiły mu sporo radości (pierwsze sukcesy w karierze), a wyniki w Lahti i Trondheim pokazały, że nie były dziełem przypadku. Wspaniały sezon i aż cztery zwycięstwa w pojedynczych zawodach. Pozostaje tylko przyklasnąć.

3. Andreas Kofler (Austria) - 1203 punkty - niby najlepszy sezon w karierze, ale i niedosyt, bowiem po piorunującym początku był głównym kandydatem do Kryształowej Kuli. Wygrał pięć zawodów (najwięcej ex aequo ze Schlierenzauerem), ale ostatnie w Innsbrucku. Nie zdobył punktów w Willingen i właśnie tam stracił żółtą koszulkę spadając na trzecie miejsce w PŚ, które utrzymał już do końca. Oczywiście warto dodać, że zdobył z drużyną złoto w lotach, oraz był trzeci w Turnieju Czterech Skoczni.

2. Gregor Schlierenzauer (Austria) - 1267 punktów - ten wielki skądinąd zawodnik wrócił znów do pierwszej trójki wygrywając pięć zawodów przegonił Adama Małysza w Val di Fiemme i jest na ostatniej prostej do zaatakowania rekordu Nykaenena (ma już 40 zwycięstw). Skakał świetnie przez cały sezon (choć indywidualnie na MŚ w Lotach wypadł słabo - w drużynie rzecz jasna złoto), wygrał Turniej Czterech Skoczni. No właśnie - zwycięstwo w Oberstdorfie ustawiające Turniej odbyło się w okolicznościach, które ze sportową walką nie miały nic wspólnego, bodaj pierwszy - i jedyny raz - od zmiany sposobu liczenia punktów dokonano powtórzenia serii, właśnie wskutek słabego skoku Schlieriego. Takie sytuacje to woda na młyn hejterów sympatycznego przecież Austriaka, których nie brakuje (podobnie jak nie brakowało ich Svenowi Hannawaldowi). Na większość swoich sukcesów na pewno zasłużył, acz na zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni - zdecydowanie nie.

1. Anders Bardal (Norwegia) - 1325 punktów - moim zdaniem ze wszystkich zdobywających Kryształową Kulę w całej historii skoków Anders Bardal jest tym najbardziej sensacyjnym. Bardziej nawet niż Toni Nieminen w roku 1992 - wszak nowa, wspaniała siła ma prawo się w skokach zdarzyć. Natomiast dobiegający trzydziestki zawodnik, o którym wydawało się, że najlepsze lata ma już za sobą, to prawdziwa sensacja. Wygrał trzy konkursy (mniej niż Ito, Kofler i Schlieri), ale na podium był w sumie dwanaście razy - najwięcej ze wszystkich. Skakał też na nieodmiennie wysokim poziomie (poza pierwszym Zakopanem w zasadzie bez wpadek) i tak o to stał się najstarszym zawodnikiem, który kiedykolwiek zdobył Puchar Świata w skokach narciarskich (wyprzedził innych 29-latków - Adama Małysza i Andreasa Feldera). Naprawdę nikt przed sezonem chyba na niego nie stawiał, a on pogodził konkurentów. Gratulacje!

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 2 >>Jarek Gracka, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9330) komentarze: (48)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Emil początkujący

  http://www.skokinarciarskie.pl/aktualnosci/9533,TCS_Oberstdorf_I_seria_przerwana_wznowienie_o_1815 Pamiętam że po Ito obniżyli belkę z 12 na 10 i podnieśli po Gregorze. http://www.fis-ski.com/pdf/2012/JP/3111/2012JP3111SLR1.pdf a tu jest lista startowa. Tutaj przyznam pamięć mnie zawiodła bo Zauner z 10 belki skoczył aż 106 metrów chociaż miał dużo mniejszego plusa za wiatr.

 • Luthor weteran
  @Emil

  Ok, przyznaję się, rzeczywiście nie mam takiej pamięci do szczegółów jak ty. ;) A czy gdzieś są zachowane wyniki tamtej anulowanej serii z wiatrem i belkami? Bo chętnie bym się im jeszcze raz przyjrzał.

 • OjciecMarek weteran
  @pavel

  To tak trudno byłoby napisać "wtopiłBY" miast "wtopił"? Zresztą, Stoch zapewne przegrałby z Koflerem, ale niekoniecznie odpadłby po pierwszej serii - wyniki Szczęśliwych Przegranych nie porażały i myślę, że Stoch zająłby wśród nich co najmniej drugie miejsce.
  Wspomniane wyniki:
  skokinarciarskie.pl/aktualnosci/9533,TCS_Oberstdorf_I_seria_przerwana_wznowienie_o_1815
  Biorąc pod uwagę listę startową i prezentowaną wtedy formę zawodników, którzy pozostali do końca rozegrania serii, poza Kamilem do Lucky Loserów załapać mógł się przegrany z pary Sklett-Ammann i Wank-Hilde. Stwierdzenie, że Stoch odpadłby po pierwszej serii jest co najmniej tak ryzykowne, jak to, że by tego nie uczynił.

 • anonim
  @ OjciecMarek

  Oczywiście, że tak, ale Stoch zdecydowanie przegrał z Koflerem, a więc przyjąłem, że przegrałby i w tej niedokończonej serii.

 • OjciecMarek weteran
  @pavel

  Uczciwość nakazuje nie podawania kłamstw - konkurs przerwano przed skokami Kamila i Andreasa.

 • anonim
  @piotr186

  Ciesz się, że odwołali tę serię bo i Stoch wtedy by się na załapał do konkursy bo wtopił z Koflerem.

 • piotr186 początkujący
  Emil

  Ale tez Schlierenzauer miał coś ze 30 pkt stary do Ito... Luthor ma rację ze tamte TCS było skandaliczne.

 • Emil początkujący

  @Luthor Twierdząc że Gregor powinien zakończyć rywalizację po 1 serii dajesz po sobie poznać że bardzo słabo pamiętasz ten konkurs. Choćby dlatego że był system KO i Gregor pokonał Grigoliego. Morgi skakał z belki 12 a Gregor 10. Niby nie wielka różnica ale z 10 belki tylko Gregor przekroczył 100 m a skakało z niej bodaj 10 zawodników. No i miał też największego plusa za wiatr z całej stawki w tym konkursie, bodaj +9, kiedy Morgi miał +3 +4 dokładnie nie pamiętam. a po Gregorze swoje skoki oddało jeszcze kilku zawodników, przerwali po Happonenie co spadł na bulę i wtedy już naprawdę bardzo mocno sypało

 • Luthor weteran
  @Luk

  W tej anulowanej serii w Oberstdorfie nie tylko Schlierenzauer miał trudne warunki. Morgenstern skakał w podobnych warunkach i chyba nawet przekroczył punkt K z tego co pamiętam. Po prostu Gregor oddał beznadziejny skok i powinien zakończyć swoją przygodę z zawodami na pierwszej serii, no ale od czego ma się jury... A gdyby po skoku każdego zawodnika, któremu nie wyjdzie skok powtarzać serię, to nigdy nie udałoby się przeprowadzić jakiegokolwiek konkursu. Zresztą cały ten TCS był zwyczajnym skandalem. Sposób, w jaki sekowano potencjalnych rywali Austriaków do zwycięstwa w turnieju (a zwłaszcza Daiki Ito - Oberstdorf, Innsbruck) sprawił, że nawet wielu tutejszych "antyspiskowców" przyznawało, że coś tu nie gra...

 • anonim

  Piotrek jako pierwszy z kadrowiczów rozpoczął przygotowania do nowego sezonu - tuż po zakończeniu poprzedniego, w dodatku na nieco innych zasadach niż pozostali. Ustalono, że nie należy zmieniać tego, co dobrze funkcjonuje i za układanie planów zawodnika odpowiedzialny jest teraz Jan Szturc, który działa w porozumieniu z Łukaszem Kruczkiem (opiekującym się Żyłą podczas zgrupowań i zawodów).

  www.pzn.pl/skoki-narciarskie/ aktualnosci/art973,droga-piotra-zyly-do-pierwszej-dziesiatki-pucharu-swiata.html

  @piotr tylko nie pisz nadal, ze nic nie rozumiesz bo się załamię :) Poczytaj sobie kto układa plan dla Piotra.

  A tutaj masz drugi jego wywiad, w którym również doskonale wszystko wyjaśnia jak i na jakiej zasadzie trenuje.

  www.pzn.pl/skoki-narciarskie/ aktualnosci/art950,p-zyla-moje-treningi-sa-troche-inne-od-przygotowan-calej-kadry.html

 • piotr186 początkujący
  Emil

  No dobra latem może nie (zwłaszcza tego lata), ale zimą to Żyła prawe nie ma styczności ze Szturcem.

 • Emil początkujący

  @piotr186 Jakby liczyć czas spędzony przez Piotrka z Kruczkiem i Szturcem latem nie zdziwiłbym się jakby Szturc miał przewagę. A co innego z kimś trenować, a co innego realizować czyiś plan treningowy. Nie raz Kruczek mówił ( zwłaszcza poprzedniego lata) że "kadra robiła to i to z wyjątkiem Piotrka co robił to i to".

 • piotr186 początkujący
  OjciecMarek

  Też mi różnica... większość zimy i lata Żyła trenuje z Kruczkiem, udział Szturca jest minimalny.

 • OjciecMarek weteran
  Errata

  Nie o dziesięć procent, a o dziesięć punktów procentowych.

 • OjciecMarek weteran
  @ piotr186

  W marcu twierdziłeś, że Żyła to w 60%, co się przez ten czas zmieniło, że "udziały" trenera kadry A spadły od tego czasu o 10%?:
  skokinarciarskie.pl/aktualnosci/9986,Tajner_Robia_to_dobrze_z_pasja_i_zaangazowaniem
  Co do Żyły, odpowiem ci tak samo, jak wtedy:
  Żyła to w 60% zasługa Kruczka, powiadasz? Gdy Żyła był w 100% Kruczka, zdobył 4 pkt. przez dwa sezony, gdy jest w sześćdziesięciu procentach jego, zdobył w dwa sezony 304 pkt., kto wie, może gdyby był w 1% Kruczka (tylko machanie chorągiewką), to drżyjcie Koflery, Schlierenzauery i Bardale!

 • piotr186 początkujący
  Emil

  No nie wiem, w końcu pod skrzydłami Kruczka swoją życiową formę (odnośnie zimy 11/12 i lata 2011 i 2012 co będzie w przyszłości okaże się) osiągnął Maciek Kot . Także przede wszystkim przecież Kamil Stoch to 100% zasług Kruczka. Kubacki tez choć na razie tylko w wydaniu letnim...

  W ostatecznym rozrachunku Żyła przebywa z Kruczkiem tyle czasu ze jemu tez się należy co najmniej 50% zasług za wyniki Piotrka Żyły...

 • Emil początkujący

  @piotr186 A moje zdanie jest takie że gdyby Żyła został w kadrze to by w życiu takiego poziomu nie osiągnął. Po prostu on i Kruczek do siebie nie pasują i tyle.

 • piotr186 początkujący
  HKS

  Raczej twoja logika jest pokrętna to ty najwięcej żółci i frustracji wylewasz nad odsunięciem od kadry Żyły. .Wtedy w 2010 roku jakoś go nie broniłeś...

 • HKS początkujący

  @piotr186

  Ty i ta Twoja logika 5-latka. Jeśli zawodnik jest słaby to się go odsuwa od kadry, ale jeśli pod odsunięciu jest lepszy to wypada się nad tym poważnie zastanowić i tyle.

 • M_B profesor

  Ale czy dużo osób pisze o skrzywdzeniu Żyły wtedy ? Ja osobiście całkowicie się zgadzałem wtedy z jego wykurzeniem z kadry, 1 konkurs z punktami COC przez cały sezon startowania wystarczył by go wyrzucić, szczególnie że wcześniej miał lepsze wyniki wtedy, ale akurat tego, że osiągnie taki poziom jak w poprzednim sezonie się kompletnie bym nie spodziewał jeszcze przed sezonem letnim tym poprzednim, bo po sezonie letnim wiedziałem, że o 30-stkę generalki już powalczyć może, nawet osiągnął nieco więcej niż się spodziewałem ;).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).