Innowacyjny projekt w Norwegii

 • 2012-11-09 13:16

Norweski Związek Narciarski, we współpracy z partnerami ze środowisk przemysłowych i akademickich, stworzył i przedstawił projekt, który na celu ma poprawienie aerodynamiki w skokach narciarskich, a co za tym idzie – ulepszenie samych skoków.

Elend Oebrekk, naukowiec z Nammo – norweskiego koncernu militarnego – opowiada, że nowoczesna technologia komputerowa, która zostanie wykorzystana w badaniach, pozwoli na wirtualną symulację skoków.

"Odtworzenie skoku zawodnika na komputerze da szansę na analizę tych parametrów, którym dotychczas nie można było się przyjrzeć" – wyjaśnia Oebrekk. Rzecz dotyczy, na przykład, stosunku napięcia ciała zawodnika do innych elementów skoku. Techniczne uwagi, które badacze przedstawią zawodnikom, pomogą zwiększyć efektywność ich treningów i poprawić wyniki w zawodach.

Dyrektor sportowy, Clas Brede Brathen, wiąże z tym przedsięwzięciem duże nadzieje, a także zaznacza, że jest to w skokach narciarskich coś zupełnie nowego – inne drużyny nie zajmowały się dotychczas badaniami w dziedzinie aerodynamiki.

Norwescy skoczkowie odnoszą się jednak sceptycznie do współpracy ze środowiskiem naukowym: "To wszystko po prostu za wiele nam nie mówi" – komentuje Wicemistrz Świata w Lotach Narciarskich z Vikersund, Rune Velta.


Konstancja Suchanek, źródło: skispringen.com
oglądalność: (5430) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • madzik początkujący

  po co mieszać jakieś nowinki techniczne ze skokami.. Ja tam wolałam jak liczyła się odległość, a nie te wszystkie przeliczniki...

 • Boy profesor

  @borek99
  Ok, ale skąd mieliśmy o tym wiedzieć? To jak jak przez długi czas nasz Klimek Murańka miał rekord życiowy 135 m z Zakopanego, a później 142 m z Bischofshofen. Wszystko uzyskane podczas nieoficjalnych treningów.

 • borek99 weteran
  Nico

  Rekord życiowy Polichronidisa to 136 metrów, a nie 131,5 metra. Źródło: http://www.kombiundspezinachwuchs.de/NicoPprofil.htm

 • Boy profesor

  W każdym bądź razie 131,5 m pozostanie rekordem życiowym Polichronidisa, o ile oczywiście kiedyś nie skoczył dalej, ale jak coś to musiało się to dziać podczas treningu nieoficjalnego. Rekordów życiowych się nie kasuje. Czadajew cały czas ma PB 197,5 m uzyskane jako Białorusin i tak też było podawane przez FIS, gdy w tym roku wystąpił w Planicy już jako Rosjanin.

 • piotr186 początkujący
  pavel

  Przecież zawsze może skoczyć dalej niż te 130-kilka metrów... Ale na logikę: trudno żeby za rekord Grecji uznać skok Niemca...

 • Emil początkujący

  Jednym z celów Polichronidisa może być wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej. Pewnie kwalifikacje będzie się dało w sposób łatwiejszy niż w Vancouver, mogą nawet wystarczyć same punkty PK i to w ilości mniej niż 50 przez 1,5 sezonu.

 • anonim
  @piotr186

  Czyli Grek będzie miał osobisty większy rekord niż rekord Grecji, zabawne.

 • piotr186 początkujący
  Boy

  Reprezentował wtedy Niemcy i nie ma tematu rekordu, Jak odda pierwszy skok już jako Grek wtedy zaczniemy liczyć rekordy.

 • Boy profesor

  Do tej pory najdalszym oficjalnym skokiem oddanym przez Nico Polichronidisa było 131,5 m uzyskane w zawodach PK w Pragelato. Nie może być to jednak rekord Grecji, bo 'Grekiem' jest dopiero od niedawna. Chociaż pewnie niektórzy mogą to inaczej zinterpretować.

 • Emil początkujący

  @piotr186 No są dwa profile Hlywki tylko ten drugi jest zupełnie pusty. Co do Czaadajewa to ciężko powiedzieć.

 • borek99 weteran
  Piotr

  Zapewne to kwestia techniczna - widocznie nie można usunąć pozostałości po dawnym błędzie i tamtego profilu, bo np. zepsułoby to linkowanie w bazie, czy cokolwiek innego. Ważne, że teraz wszystkie wyniki są w jednym miejscu w odpowiednim profilu.

  Z Czaadajewem może być podobnie - przypuszczam, że w bazie FIS'u może być jakaś blokada dotycząca ilości zmian reprezentacji - on najpierw skakał dla Rosji, później dla Białorusi, a na koniec znowu dla Rosji. Być może to zbyt skomplikowane dla ichniego systemu :P.

  No ale to wszystko to tylko moje przypuszczenia, bo równie dobrze dwa profile Czaadajewa to może po prostu najzwyklejszy błąd, na który w FIS'ie nikt nie zwrócił uwagi...

 • piotr186 początkujący
  borek99

  http://www.fis-sk i.com/uk/disciplines/ski -jumping/competit orbiogra phies.html?listid=&lastnam e= &gender=ALL&firstname=&nation=UKR&status=ALL &fiscode=&Sear ch=Search& limit=20

  Dowód ze w bazie FIS ciągle istnieją dwa profil tego Ukrainca. no i dlaczego Chaadaev ma dwa profile na FIS=e?

 • Karp weteran

  No ciekawe- każdy będzie chciał się zbliżyć do tego modelu. Wiadomo, że pojęcia naukowe są pojęciami naukowymi, ale trudno wyobrazić mi sobie Morgiego i Schlieriego zmieniających swój styl. Jeśli będzie forma to będzie skakanie (jeden zły skok i bardziej zaczyna się myśleć o tym jak się ustawić w locie).- Może w przyszłości wśród młodych zawodników to przejdzie(?)

 • borek99 weteran
  Piotr

  Polichronidis miał wcześniej inny FIS Code. Po zmianie obywatelstwa nadano mu nowy (7035, jest "najnowszym" zarejestrowanym skoczkiem), ale nie tworzono nowego profilu, tylko wyedytowano stary. A Hływka od jakiegoś czasu ma już tylko i wyłącznie jeden profil - zresztą po interwencji jednego z polskich wikipedystów. Jak stwierdzili ludzie z FIS założenie mu dwóch oddzielnych profili było po prostu błędem/niedopatrzeniem...

 • piotr186 początkujący
  Emil

  Można i tak choć i przy obecnej aerodynamice skoczków zaczynało brakować niekiedy rozbiegów na skoczniach.. Ale akurat w tym roku nowe kombinezony trochę zmienią ten stan rzeczy...

 • piotr186 początkujący
  borek99

  Ciekawe bo zachował ten sam FIS Code tylko zmieniono mu narodowość a np. Chaadaev ma dwa FIS cody jeden jako Białorusin a drugi jako Rosjanin, A już Kokkonen mimo zmiany kraju z Finlandii na Norwegię ma tylko jeden FIS Code... A np. Glyvko/Hlyvka mimo iż ciągle reprezentuje ten sam kraj (Ukrainę) ma dwa FIS Cody... Dziwne zasady są w tym FIS- ie..

 • Emil początkujący

  @piotr186. Nawet nie chodzi o samą czystą długość skoku, tylko o najlepsze skoki przeliczając odległość/rozbieg i warunki. Dla przykładu wybierzmy jakiś super skok z tego sezonu. Np. Kamila Stocha z Zakopanego z tego roku na 135 m który dał mu wygraną w konkursie PŚ. Ten skok oddał z 10 belki. To celem zawsze będzie oddanie jeszcze lepszego skoku, czyli powiedzmy na taką samą odległość przy takich samych warunkach ale powiedzmy z 5 belki.

 • borek99 weteran
  Grecja

  Tymczasem Polichronidis już oficjalnie z grecką licencją w bazie FIS'u. Witamy kolejne państwo w skokowej rodzinie i czekamy na pierwszy rekord kraju! :)

 • M_B profesor

  Mamy przesunięcie w COC, inauguracja będze dopiero w weekend 8-9 grudnia, Ałmaty przesunięte na termin Erzurum.

 • anonim
  @piotr186

  Tutaj mylisz trochę pojęcia, przy odpowiedniej prędkości nawet worek kartofli jest w stanie daleko polecieć, tutaj chodzi o model lotu w jednakowych warunkach w założeniu jednakowej prędkości. Tam właśnie chcą szukać przewagi skoczka A nad skoczkiem B.

  Co z tego, że np. 13-letni Murańka potrafił skoczyć ponad 130m, jeżeli w porównywalnych warunkach nie doskoczyłby nawet do 90m.

  Do dalekiego skoku nie potrzeba idealnego modelu lotu, a wystarczy prędkość, ale w momencie gdy ta jest zbliżona, zaczyna się właśnie liczyć technika.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).