Innowacyjny projekt w Norwegii

  • 2012-11-09 13:16

Norweski Związek Narciarski, we współpracy z partnerami ze środowisk przemysłowych i akademickich, stworzył i przedstawił projekt, który na celu ma poprawienie aerodynamiki w skokach narciarskich, a co za tym idzie – ulepszenie samych skoków.

Elend Oebrekk, naukowiec z Nammo – norweskiego koncernu militarnego – opowiada, że nowoczesna technologia komputerowa, która zostanie wykorzystana w badaniach, pozwoli na wirtualną symulację skoków.

"Odtworzenie skoku zawodnika na komputerze da szansę na analizę tych parametrów, którym dotychczas nie można było się przyjrzeć" – wyjaśnia Oebrekk. Rzecz dotyczy, na przykład, stosunku napięcia ciała zawodnika do innych elementów skoku. Techniczne uwagi, które badacze przedstawią zawodnikom, pomogą zwiększyć efektywność ich treningów i poprawić wyniki w zawodach.

Dyrektor sportowy, Clas Brede Brathen, wiąże z tym przedsięwzięciem duże nadzieje, a także zaznacza, że jest to w skokach narciarskich coś zupełnie nowego – inne drużyny nie zajmowały się dotychczas badaniami w dziedzinie aerodynamiki.

Norwescy skoczkowie odnoszą się jednak sceptycznie do współpracy ze środowiskiem naukowym: "To wszystko po prostu za wiele nam nie mówi" – komentuje Wicemistrz Świata w Lotach Narciarskich z Vikersund, Rune Velta.


Konstancja Suchanek, źródło: skispringen.com
oglądalność: (6557) komentarze: (30)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • madzik początkujący

    po co mieszać jakieś nowinki techniczne ze skokami.. Ja tam wolałam jak liczyła się odległość, a nie te wszystkie przeliczniki...

  • Boy profesor

    @borek99
    Ok, ale skąd mieliśmy o tym wiedzieć? To jak jak przez długi czas nasz Klimek Murańka miał rekord życiowy 135 m z Zakopanego, a później 142 m z Bischofshofen. Wszystko uzyskane podczas nieoficjalnych treningów.

  • borek99 doświadczony
    Nico

    Rekord życiowy Polichronidisa to 136 metrów, a nie 131,5 metra. Źródło: http://www.kombiundspezinachwuchs.de/NicoPprofil.htm

  • Boy profesor

    W każdym bądź razie 131,5 m pozostanie rekordem życiowym Polichronidisa, o ile oczywiście kiedyś nie skoczył dalej, ale jak coś to musiało się to dziać podczas treningu nieoficjalnego. Rekordów życiowych się nie kasuje. Czadajew cały czas ma PB 197,5 m uzyskane jako Białorusin i tak też było podawane przez FIS, gdy w tym roku wystąpił w Planicy już jako Rosjanin.

  • piotr186 profesor
    pavel

    Przecież zawsze może skoczyć dalej niż te 130-kilka metrów... Ale na logikę: trudno żeby za rekord Grecji uznać skok Niemca...

  • Emil profesor

    Jednym z celów Polichronidisa może być wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej. Pewnie kwalifikacje będzie się dało w sposób łatwiejszy niż w Vancouver, mogą nawet wystarczyć same punkty PK i to w ilości mniej niż 50 przez 1,5 sezonu.

  • anonim
    @piotr186

    Czyli Grek będzie miał osobisty większy rekord niż rekord Grecji, zabawne.

  • piotr186 profesor
    Boy

    Reprezentował wtedy Niemcy i nie ma tematu rekordu, Jak odda pierwszy skok już jako Grek wtedy zaczniemy liczyć rekordy.

  • Boy profesor

    Do tej pory najdalszym oficjalnym skokiem oddanym przez Nico Polichronidisa było 131,5 m uzyskane w zawodach PK w Pragelato. Nie może być to jednak rekord Grecji, bo 'Grekiem' jest dopiero od niedawna. Chociaż pewnie niektórzy mogą to inaczej zinterpretować.

  • Emil profesor

    @piotr186 No są dwa profile Hlywki tylko ten drugi jest zupełnie pusty. Co do Czaadajewa to ciężko powiedzieć.

  • borek99 doświadczony
    Piotr

    Zapewne to kwestia techniczna - widocznie nie można usunąć pozostałości po dawnym błędzie i tamtego profilu, bo np. zepsułoby to linkowanie w bazie, czy cokolwiek innego. Ważne, że teraz wszystkie wyniki są w jednym miejscu w odpowiednim profilu.

    Z Czaadajewem może być podobnie - przypuszczam, że w bazie FIS'u może być jakaś blokada dotycząca ilości zmian reprezentacji - on najpierw skakał dla Rosji, później dla Białorusi, a na koniec znowu dla Rosji. Być może to zbyt skomplikowane dla ichniego systemu :P.

    No ale to wszystko to tylko moje przypuszczenia, bo równie dobrze dwa profile Czaadajewa to może po prostu najzwyklejszy błąd, na który w FIS'ie nikt nie zwrócił uwagi...

  • piotr186 profesor
    borek99

    http://www.fis-sk i.com/uk/disciplines/ski -jumping/competit orbiogra phies.html?listid=&lastnam e= &gender=ALL&firstname=&nation=UKR&status=ALL &fiscode=&Sear ch=Search& limit=20

    Dowód ze w bazie FIS ciągle istnieją dwa profil tego Ukrainca. no i dlaczego Chaadaev ma dwa profile na FIS=e?

  • Karp profesor

    No ciekawe- każdy będzie chciał się zbliżyć do tego modelu. Wiadomo, że pojęcia naukowe są pojęciami naukowymi, ale trudno wyobrazić mi sobie Morgiego i Schlieriego zmieniających swój styl. Jeśli będzie forma to będzie skakanie (jeden zły skok i bardziej zaczyna się myśleć o tym jak się ustawić w locie).- Może w przyszłości wśród młodych zawodników to przejdzie(?)

  • borek99 doświadczony
    Piotr

    Polichronidis miał wcześniej inny FIS Code. Po zmianie obywatelstwa nadano mu nowy (7035, jest "najnowszym" zarejestrowanym skoczkiem), ale nie tworzono nowego profilu, tylko wyedytowano stary. A Hływka od jakiegoś czasu ma już tylko i wyłącznie jeden profil - zresztą po interwencji jednego z polskich wikipedystów. Jak stwierdzili ludzie z FIS założenie mu dwóch oddzielnych profili było po prostu błędem/niedopatrzeniem...

  • piotr186 profesor
    Emil

    Można i tak choć i przy obecnej aerodynamice skoczków zaczynało brakować niekiedy rozbiegów na skoczniach.. Ale akurat w tym roku nowe kombinezony trochę zmienią ten stan rzeczy...

  • piotr186 profesor
    borek99

    Ciekawe bo zachował ten sam FIS Code tylko zmieniono mu narodowość a np. Chaadaev ma dwa FIS cody jeden jako Białorusin a drugi jako Rosjanin, A już Kokkonen mimo zmiany kraju z Finlandii na Norwegię ma tylko jeden FIS Code... A np. Glyvko/Hlyvka mimo iż ciągle reprezentuje ten sam kraj (Ukrainę) ma dwa FIS Cody... Dziwne zasady są w tym FIS- ie..

  • Emil profesor

    @piotr186. Nawet nie chodzi o samą czystą długość skoku, tylko o najlepsze skoki przeliczając odległość/rozbieg i warunki. Dla przykładu wybierzmy jakiś super skok z tego sezonu. Np. Kamila Stocha z Zakopanego z tego roku na 135 m który dał mu wygraną w konkursie PŚ. Ten skok oddał z 10 belki. To celem zawsze będzie oddanie jeszcze lepszego skoku, czyli powiedzmy na taką samą odległość przy takich samych warunkach ale powiedzmy z 5 belki.

  • borek99 doświadczony
    Grecja

    Tymczasem Polichronidis już oficjalnie z grecką licencją w bazie FIS'u. Witamy kolejne państwo w skokowej rodzinie i czekamy na pierwszy rekord kraju! :)

  • M_B profesor

    Mamy przesunięcie w COC, inauguracja będze dopiero w weekend 8-9 grudnia, Ałmaty przesunięte na termin Erzurum.

  • anonim
    @piotr186

    Tutaj mylisz trochę pojęcia, przy odpowiedniej prędkości nawet worek kartofli jest w stanie daleko polecieć, tutaj chodzi o model lotu w jednakowych warunkach w założeniu jednakowej prędkości. Tam właśnie chcą szukać przewagi skoczka A nad skoczkiem B.

    Co z tego, że np. 13-letni Murańka potrafił skoczyć ponad 130m, jeżeli w porównywalnych warunkach nie doskoczyłby nawet do 90m.

    Do dalekiego skoku nie potrzeba idealnego modelu lotu, a wystarczy prędkość, ale w momencie gdy ta jest zbliżona, zaczyna się właśnie liczyć technika.

  • Emil profesor

    @piotr186 Zawsze można skakać jeszcze dalej. Możliwości ludzkiego organizmu nie są jeszcze znane i na pewno daleko do osiągnięcia maximum.

  • piotr186 profesor
    pavel

    Cóz model w komputerze można stworzyć tylko nie przełoży się go na rzeczywistość w 100%.. Chyba ze roboty zaczną skakać zamiast ludzi... Ale czy to jest potrzebne skoro i bez tego skoczkowie skaczą bardzo daleko i bardzo bezpiecznie?

  • anonim
    @Emil

    Skok nie, ale model już tak i zapewne to chcą stworzyć, ale jak już pisałem nie da się tego wprowadzić, a więc są rozważania czysto teoretyczne.

  • Emil profesor

    Coś takiego jak idealny skok nie istnieje. Nie ma takiego skoku w którym nie można niczego poprawić.

  • anonim
    @piotr186

    Oczywiście, że tak, ale byłby to tylko idealny model, do którego zapewne żaden zawodnik by się nie zbliżył.

  • TheWolf doświadczony
    Boy

    Zgadzam się z tobą. Nie jest tak łatwo komuś powiedzieć żeby zmienił styl bo każdy musi się dobrze czuć w danym stylu skakania a każdy woli własne po za tym każdy pracował by ją ustabilizować jak np Stoch i już bym widział jakby przyjął by ją z otwartymi rękami ale i tak się ciesze że tworzą projekty pomagające skoczkom gdy tak polska zrobiła może mielibyśmy świetnych zawodników a nie że jest tylko jeden Kamil.

  • Boy profesor

    I tak każdy lata swoim stylem i nie ma siły żeby to drastycznie zmienić. Kubacki czy Meznar nie zaczną nagle skakać stylem Funakiego na przykład. A Koch nie będzie skakać jak Ljoekelsoey.

  • anonim

    Moim zdaniem bardzo łatwo przyszłoby opracować im idealny model ułożenia ciała w locie, tylko szkopuł w tym jak wpisze się to w wyjście z progu, fizjonomie danego zawodnika i czy próba idealnego odwzorowania modelu nie rozreguluje techniki.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl