Mika Kojonkoski: "Każdy z moich skoczków może walczyć o podium"

 • 2003-11-28 01:08
W czwartek w Kuusamo odbyła się konferencja prasowa, której głównymi bohaterami byli zawodnicy z kraju Wikingów - Norwegowie, wraz ze swoim trenerem Miką Kojonkoskim. Fiński szkoleniowiec krótko podsumował poprzedni sezon a także powiedział o oczekiwaniach związanych z występami swoich podopiecznych...

"Ubiegły sezon był dobry dla norweskich skoczków narciarskich, lecz ten będzie jeszcze lepszy, a w 2006 roku w Turynie Norwegia będzie miała mistrza olimpijskiego" - stwierdza stanowczo Kojonkoski. To właśnie trener z Finlandii sprawił, że zawodnicy którzy przez ostatni okres byli jedynie tłem dla zmagań najlepszych skoczków, bardzo szybko dołączyli do czołówki światowej. Przed przyjściem Kojonkoskiego do Norwegii, najlepszy zawodnik - Roar Ljoekelsoy był w klasyfikacji generalnej sezonu 2001/2002 dopiero 35, rok później już 9, a tuż za nim uplasował się Sigurd Petersen.

Kojonkoski twierdzi, że to właśnie Sigurd Pettersen będzie w tym sezonie liderem grupy. "W tym roku zamierzam skakać jeszcze lepiej i to już w Kuusamo. W ubiegłym sezonie oddałem tylko dziewięć bardzo dobrych skoków. Teraz obliczyłem że będę miał ich co najmniej trzynaście" - powiedział Pettersen. Norweg przez całą poprzednią zimę borykał się z kontuzją barku, która sprawiała mu wiele bólu podczas lądowania. Jednak na operację zdecydował się dopiero po zakończeniu sezonu i jak sam twierdzi: "Po mojej kontuzji nie ma już śladu".

Fiński szkoleniowiec wypowiedział się także krótko o pozostałych swoich podopiecznych: "Każdy z moich skoczków jest dobry i może walczyć o podium w każdym konkursie". A jak ocenia szanse w nowym sezonie ? "Ubiegły sezon rozpoczynaliśmy zmotywowani psychicznie. Na przygotowania fizyczne nie było już czasu. W tym roku jest inaczej i dlatego ten sezon będzie lepszy. Rok temu nie mieliśmy czego bronić, a zainteresowanie skokami było w Norwegii zerowe. Teraz presja całego kraju jest wielka" - podreśla Kojonkoski.

Istotnie w ciągu ostatniego roku wiele się zmieniło w Norwegii. "Rok temu na skoczni w Lillehammer nie było nikogo, tylko my, śnieg i wiatr. Teraz jesteśmy gwiazdami medialnymi i to podwyższa presję, lecz również rozprasza" - powiedział Bjoern Einar Romoeren. Podczas ostatniego zgrupowania w Vikersund obserwowały ich ekipy telewizyjne oraz dziennikarze z kilku gazet. Roar Ljoekelsoy, dla którego będzie to już 11 sezon w drużynie Norwegii dodaje: "Poza tym zarabiamy inne pieniądze. Przed rokiem mieliśmy po 5 tysięcy koron miesięcznego stypendium (2500 złotych). Dzisiaj sytuacja jest inna, a pieniądze stały się dodatkowa motywacją".

Z kolei Tommy Ingebrigsten, srebrny medalista Mistrzostw Świata w Predazzo, zdradził czym się chce zająć po zakończeniu kariery: "Nie wiem jak długo będę jeszcze skakał. Być może jest to ostatni sezon. Postanowiłem, że zostanę trenerem. Rozpocznę pracę z chłopcami w wieku 10-12 lat i będę się nimi opiekował aż do seniorów"

W kwalifikacjach do konkursu głównego w Kuusamo zobaczymy aż 8 Norwegów, są to: Tommy Ingebrigtsen, Sigurd Pettersen, Roar Ljokelsoy, Bjoern Einar Romoeren, Henning Stensrud, Olav Magne Donnem, Havard Lie i Anders Bardal.

witeck, źródło: onet.pl
oglądalność: (4644) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  oby norwegom sie powiodlo w tym sezonie. licze na nich, a najbardziej na sigurda pettersena i bjorna romorena... powodzenia! i viva kojonkoski! ;)

 • anonim

  I tak adaas jest tehe Best,I love gościu!!!

 • anonim

  prosze proszę, jacy pewni siebie... ale najwyraźniej mają powody :)))

 • mmm weteran
  Norwegowie

  Przed LGP też Mika był bardzo pewny siebie, a wyników Wikingów wolę nie komentować, hihihihi :))))

  Chyba najpierw trzeba coś pokazać, a potem trąbić o sukcesach, Mice kolejność sie chyba pomyliła.

  Zobaczymy w konkursie, czekam :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).