Tuż przed pierwszym konkursem w Neustadt

 • 2003-12-12 18:04
Już za kilka godzin odbędą się pierwsze zawody w Neustadt - miejsowosci położonej w górach Schwarzwaldu. Arena zmagań - to skocznia Hochfirst, wybudowana w 1950 roku, a zmodernizowana w roku 2000. Możliwe są na niej skoki do 150m.

Rekordzistą tego pięknego obiektu jest Sven Hannawald, który mieszka niedaleko, w Hinterzarten, miasteczku goszczącym światową elitę narciarstwa w czasie rozgrywania LGP.

Neustadt posiada zespół skoczni, podobnie jak polskie Zakopane. Niedaleko znajdują się jeszcze obiekty: mała skocznia o punkcie konstrukcyjnym K40 oraz Średnia Hochfirst.

Skocznia w Neustadt przypomina trochę naszą Wielką Krokiew, jest także naturalnie położona, otoczona lasami, rzadko wieją tu takie wiatry, jakie przeszkadzały skoczkom w czasie trwania konkursów w Kuusamo czy Trondheim. Zazwyczaj panuje tu bezwietrzna pogoda. Jedynym mankamentem jest częsty brak śniegu na początku zimy, ale organizatorzy radzą sobie z tym problemem. Śnieg jest przywożony ciężarówkami z Alp.

W Neustadt trwa już wielkie, narciarskie świeto. Telewizja RTL szykuje kolejne transmisje z narciarskiej stolicy Europy. Tymczasem telewidzowie tej niemieckiej stacji brali udział w typowaniu najlepszego skoczka listopada. Dla Polaków sprawą oczywistą jest, ze najlepiej skakał do tej pory lider PŚ - Adam Małysz. Telewidzowie niemieccy również byli tego samego zdania i okrzyknęli naszego mistrza skoczkiem miesiąca. Adam jest bardzo lubiany przez naszych zachodnich sąsiadów. Niemieccy kibice zapowiadają, że przyjmą Małysza równie serdecznie, jak ostatnio witano w Zakopanem Svena Hannawalda.

Tymczasem rozpoczęła się wielka narciarska impreza. Odbyły się już kwalifikacje do jutrzejszego konkursu. Niemiecka drużyna potwierdziła swoją bardzo dobrą dyspozycję. Pierwsze miejsce Svena Hannawalda i 6 Niemców w pierwszej "30" serii kwalifikacyjnej, te fakty świadczą o doskonałym przygotowaniu zawodników.

Dzisiejsze kwalifikacje dają przedsmak jutrzejszego konkursu. Na liście pierwszych trzydziestu zawodników znaleźć możemy 6 Finów (najwyżej sklasyfikowano Mattiego Hautamaeki - drugie miejsce), 6 Austriaków (najlepszy - Martin Hoellwarth - 4 lokata), 4 Norwegów z Tommy Ingebrigstenem (3 miejsce) na czele. Bardzo cieszy fakt, że oprócz Adama Małysza, jutro na skoczni zobaczymy także Marcina Bachledę i Tomisława Tajnera. Tomek Pochwała, który odpadł po kwalifikacjach, sam przyznał w jednym z wywiadów, że za mało skakał na śniegu i bardzo liczy na solidny trening w jednym z ośrodków narciarskich, do którego uda się nasza ekipa zaraz po konkursach w Neustadt.

Nie błyszczą w tym sezonie Japończycy. Do jutrzejszego konkursu zakwalifikowało się ich aż czterech, ale sklasyfikowani byli na dalekich miejscach. Nie imponują formą, jak na razie, Słoweńcy. Peter Zonta skacze bardzo dobrze, jednak pozostali - słabiutko. Primozowi Peterce ledwo, ledwo udało się dostać do grupy, która wystąpi jutro w konkursie.

W sobotnich zawodach zobaczymy m.in. dwóch Rosjan - 19 letniego Alekseja Silaeva z Niżnego Nowgorodu i Dmitrija Vassileva, skoczka, o dłuższym stażu w PŚ, oraz dwóch Estończyków: Jensa Salumae i Jaana Jurisa, Clint Jones będzie samotnie reprezentował Stany Zjednoczone, Jan Matura - Czechy, Johan Eriksson - Szwecję, Yong Jik Choi - Koreę, Martin Mesik zamykający stawkę najlepszych zawodników biorących udział w sobotnim konkursie - Słowację.

Awans do pierwszej pięćdziesiątki skoczków wcale nie jest takim prostym zadaniem. Gdy spojrzymy na listę przegranych w tych kwalifikacjach, to zobaczymy tam mnóstwo znakomitych nazwisk. Odpadł Simon Ammann - dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich, Damian Fras, Słoweniec, podpora drużyny w ubiegłym sezonie , Bine Norcic i Rok Benkovic - gwiazdy sezonu letniego, Christoph Duffner, Jakub Janda - nadzieja Czechów, Jure Radejl i wielu, wielu innych... Bedą oni mieli szansę w następnych kwalifikacjach.

Tymczasem trwa już gorączka przedkonkursowa. Obliczanie szans poszczególnych zawodników i całych ekip. My bardzo liczymy na naszego skoczka, Adama Małysza. Wierzymy, że będzie dobrze. Życzymy wszystkim naszym zawodnikom długich, pięknych skoków. Skocznia Hochfirst w Neustadt czeka...
Program:
13.12.2003 (sobota)

12.00 - seria próbna
13.45 - pierwsza seria konkursowa

Jaala, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8382) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • małyszomanka początkujący

  Adaś, Hanni odebrał Ci rekord Wielkiej Krokwi, teraz Ty odbierz mu w Neustadt. Conajmniej 147 m, proszę. Albo przynajmniej 145,5.

 • Szumaher początkujący
  rekord

  Małysz nie musi odbierać rekord Hannawaldowi, bo odebrał mu już rekord w Willingen.

 • anonim
  @ Szumaher

  Adam nic nie musi, to taki żart i wielkie pragnienie

 • anonim
  Faworyci

  Mysle ze w ten weekend na skoczni w niemczech:) bedzie trufował Hanawald....i Małysz:):)

 • anonim

  Tak by mogło właściwie być żeby w sobote wygrał Sven a w niedziele Adam bijąc przy tym rekord skoczni

 • anonim
  nie zapominajcie

  o Mattim wraca do formy i może dosolić Haniemu. Widelec raczej skiepści jeden ze skoków. Ale w sumie jak Sven wygra to też nie będzie źle, on nie jest przecież tak szowinistyczny jak niektóre jego polskie fanki, zobaczymy czy dla Adama Niemcy będą sympatyczni tak jak Polacy w Zakopanem dla Svena. Adam może skoczyć dwa razy równo i dosyć daleko więc wszystko jest możliwe, trzeba wierzyć w niego i basta.

 • anonim
  Kto wygra

  Uważam, że powinien wygrać Hatti Mautamaekki

 • Aga początkujący
  Neudstadt

  Cóż 11-ste miejsce w kwalifikacjach może ( ale nie musi ) świadczyć o tym , że forma Adama jest nieco w tyle , ale i tak sezon jest długi i żaden zawodnik nie będzie wygrywał cały czas . A ja już trzymam kciuki za Turniej 4 Skoczni . A Hanni najprawdopodobniej wygra , kibice go poniosą . A właśnie , ciekawe czy Niemcy lubią Małysza .

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).