Simon Ammann zwycięża w Mistrzostwach Szwajcarii

 • 2014-10-19 20:21

Simon Ammann po raz czwarty z rzędu zdobył tytuł mistrza Szwajcarii. 33-letni skoczek triumfował w konkursie rozegranym w niedzielę na skoczni im. Andreasa Kuettela w Einsiedeln (HS-117). Dzień wcześniej rozdano medale w konkursie drużynowym, a także w rywalizacji juniorskiej i zmaganiach pań.

Ammann po dwóch dalekich (110,5 i 113 m) i wysoko ocenionych skokach zgromadził 256,3 pkt. i dość wyraźnie wyprzedził Gregora Deschwandena (107,5 i 112 m; 247,1 pkt.). Podium uzupełnił 19-letni Kilian Peier, który po pierwszym skoku na 107,5 m zajmował nawet drugie miejsce. W serii finałowej wylądował jednak o 1,5 m bliżej i musiał jednak uznać wyższość Deschwandena.

Dzień wcześniej, w sobotę, Peier odniósł zdecydowane zwycięstwo w konkursie juniorów. Dwa bardzo dobre i równe skoki (114 i 114,5 m; 262,3 pkt.) sprawiły, że jego przewaga nad drugim Lucą Egloffem (111,5 i 107 m) wyniosła aż 23 punkty. Na trzecim miejscu zawody ukończył Andreas Schuler (109,5 i 108,5 m; 236,9 pkt.).

W sobotniej rywalizacji drużyn najlepsza okazała się drużyna Zuryskiego Związku Narciarskiego (ZSV 1) w składzie: Andreas Schuler, Benjamin Ernst, Tobias Birchler i Pascal Kaelin, która zgromadziła 882,5 pkt. Rywalizacja była jednak bardzo zacięta – tylko 0,1 pkt. do zwycięzców straciła ekipa Wschodnioszwajcarskiego ZN (OSSV), gdzie obok doświadczonego Simona Ammanna zaprezentowali się młodzi skoczkowie – Luca Egloff, Pascal Egloff i Daniel Zelger. Brązowy medal z notą 739,8 pkt. wywalczyła reprezentacja Berneńskiego ZN (BOSV). Warto jednak dodać, że formalnie 3. miejsce w konkursie drużynowym zajęła drużyna złożona ze Szwajcara Tima Huga oraz amerykańskich kombinatorów norweskich – Taylora Fletchera, Billa Demonga i Bryana Fletchera, którzy w Einsiedeln wystartowali gościnnie. Udało im się uzyskać łącznie 823,5 pkt., jednak ten wynik nie liczy się w oficjalnych rozstrzygnięciach Mistrzostw Szwajcarii.

Także w sobotę na skoczni im. Simona Ammanna (HS-77) o medale walczyły panie. Na starcie pojawiły się tylko trzy zawodniczki, wszystkie z roczników 1998-2001. Zwycięstwo odniosła najstarsza z nich Erja Zelger (64 i 60,5 m; 181,4 pkt.). Wicemistrzynią Szwajcarii została zaledwie 13-letnia Charlotte Suter (59 i 59,5 m; 165,7 pkt.), zaś brązowy medal przypadł w udziale Julii Vonbank (41,5 i 44 m; 77,6 pkt.).

Pełne wyniki Mistrzostw Szwajcarii w Einsiedeln 18-19.10.2014 w formacie PDF:

mężczyźni

juniorzy

kobiety

konkurs drużynowy


Katarzyna Lipska, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5998) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • borek99 doświadczony
  @pepeleusz

  No Learoyd jest na 99,9% pochodzenia brytyjskiego - nie bez powodu w filmiku na YT odwoływali się do Eddiego Edwardsa ;). Chciałem się parę miesięcy temu skontaktować i z nim i z jego rodzicami, żeby to rozstrzygnąć i zapytać czy (jeżeli to prawda) kiedykolwiek zamierza reprezentować Wielką Brytanię, ale niestety żadnego odzewu nie było z ich strony...

 • Stinger profesor

  Co do Simona Ammanna to zastanawia mnie jak będzie wyglądało jego forma w nowym sezonie PŚ i co będzie celem głównym.

  Największa impreza MŚ czy może jednak to czego mu brakuje a więc TCS? Myślę że jeśli sam Szwajcar da radę to powalczy o oba triumfy ale jeśli nie to myślę że TCS będzie tym głównym zadaniem Simona na najbliższy sezon. O KK raczej nie powalczy.

 • borek99 doświadczony
  @pepeleusz

  Tych skoczków o prawdopodobnym pochodzeniu brytyjskim jest we Francji całkiem sporo - ostatnio z tego co widziałem nawet dziewczynki z angielskimi imionami i nazwiskami się pojawiały w zawodach na mniejszych obiektach. Problem w tym, że dopóki ich kariery będą szły tak jak powinny, to nikt z nich nie będzie skakał dla Wielkiej Brytanii, tylko dla Francji - nikt o zdrowych zmysłach nie odetnie się od francuskiego wsparcia na rzecz reprezentowania kraju, który skoki ma gdzieś, a przedstawiciele tamtejszego związku robią wszystkim pod górkę...

 • pepeleusz profesor

  Szaleje Jack White (01) - jeden z liderów tego rocznika na świecie. Prawdobodobnie z obywatelstwem brytyjskim, choć zarejestrowany jako Francuz. Zapewne na teraz gdzieś trzy klasy wyżej od Locków.

  Natomiast największym wygranym mistrzostw Szwajcarii Sandro Hauswirth (00), który tego lata zrobił szokujące postępy i wygrywa nieraz nawet z jednym z dwóch gigantów tego rocznika Learoydem

 • borek99 doświadczony
  -

  U juniorów wystartował mniej utalentowany z brytyjskiego duetu bliźniaków Lock - Robert, jednak jego wynik (przedostatnie, 26. miejsce) i przegrana różnicą 175 punktów ze swoim rówieśnikiem ze Szwajcarii - Tobiasem Birchlerem (o przegranej różnicą 155 punktów z 3 lata młodszym Hauswirthem nie wspominam ;)) pokazuje, że raczej wielkiej kariery przed nim nie widać. Miejmy nadzieję, że Jack będzie mieć więcej talentu ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).