Simon Ammann zwycięża w Mistrzostwach Szwajcarii

 • 2014-10-19 20:21

Simon Ammann po raz czwarty z rzędu zdobył tytuł mistrza Szwajcarii. 33-letni skoczek triumfował w konkursie rozegranym w niedzielę na skoczni im. Andreasa Kuettela w Einsiedeln (HS-117). Dzień wcześniej rozdano medale w konkursie drużynowym, a także w rywalizacji juniorskiej i zmaganiach pań.

Ammann po dwóch dalekich (110,5 i 113 m) i wysoko ocenionych skokach zgromadził 256,3 pkt. i dość wyraźnie wyprzedził Gregora Deschwandena (107,5 i 112 m; 247,1 pkt.). Podium uzupełnił 19-letni Kilian Peier, który po pierwszym skoku na 107,5 m zajmował nawet drugie miejsce. W serii finałowej wylądował jednak o 1,5 m bliżej i musiał jednak uznać wyższość Deschwandena.

Dzień wcześniej, w sobotę, Peier odniósł zdecydowane zwycięstwo w konkursie juniorów. Dwa bardzo dobre i równe skoki (114 i 114,5 m; 262,3 pkt.) sprawiły, że jego przewaga nad drugim Lucą Egloffem (111,5 i 107 m) wyniosła aż 23 punkty. Na trzecim miejscu zawody ukończył Andreas Schuler (109,5 i 108,5 m; 236,9 pkt.).

W sobotniej rywalizacji drużyn najlepsza okazała się drużyna Zuryskiego Związku Narciarskiego (ZSV 1) w składzie: Andreas Schuler, Benjamin Ernst, Tobias Birchler i Pascal Kaelin, która zgromadziła 882,5 pkt. Rywalizacja była jednak bardzo zacięta – tylko 0,1 pkt. do zwycięzców straciła ekipa Wschodnioszwajcarskiego ZN (OSSV), gdzie obok doświadczonego Simona Ammanna zaprezentowali się młodzi skoczkowie – Luca Egloff, Pascal Egloff i Daniel Zelger. Brązowy medal z notą 739,8 pkt. wywalczyła reprezentacja Berneńskiego ZN (BOSV). Warto jednak dodać, że formalnie 3. miejsce w konkursie drużynowym zajęła drużyna złożona ze Szwajcara Tima Huga oraz amerykańskich kombinatorów norweskich – Taylora Fletchera, Billa Demonga i Bryana Fletchera, którzy w Einsiedeln wystartowali gościnnie. Udało im się uzyskać łącznie 823,5 pkt., jednak ten wynik nie liczy się w oficjalnych rozstrzygnięciach Mistrzostw Szwajcarii.

Także w sobotę na skoczni im. Simona Ammanna (HS-77) o medale walczyły panie. Na starcie pojawiły się tylko trzy zawodniczki, wszystkie z roczników 1998-2001. Zwycięstwo odniosła najstarsza z nich Erja Zelger (64 i 60,5 m; 181,4 pkt.). Wicemistrzynią Szwajcarii została zaledwie 13-letnia Charlotte Suter (59 i 59,5 m; 165,7 pkt.), zaś brązowy medal przypadł w udziale Julii Vonbank (41,5 i 44 m; 77,6 pkt.).

Pełne wyniki Mistrzostw Szwajcarii w Einsiedeln 18-19.10.2014 w formacie PDF:

mężczyźni

juniorzy

kobiety

konkurs drużynowy


Katarzyna Lipska, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6068) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • borek99 doświadczony
  @pepeleusz

  No Learoyd jest na 99,9% pochodzenia brytyjskiego - nie bez powodu w filmiku na YT odwoływali się do Eddiego Edwardsa ;). Chciałem się parę miesięcy temu skontaktować i z nim i z jego rodzicami, żeby to rozstrzygnąć i zapytać czy (jeżeli to prawda) kiedykolwiek zamierza reprezentować Wielką Brytanię, ale niestety żadnego odzewu nie było z ich strony...

 • Stinger profesor

  Co do Simona Ammanna to zastanawia mnie jak będzie wyglądało jego forma w nowym sezonie PŚ i co będzie celem głównym.

  Największa impreza MŚ czy może jednak to czego mu brakuje a więc TCS? Myślę że jeśli sam Szwajcar da radę to powalczy o oba triumfy ale jeśli nie to myślę że TCS będzie tym głównym zadaniem Simona na najbliższy sezon. O KK raczej nie powalczy.

 • borek99 doświadczony
  @pepeleusz

  Tych skoczków o prawdopodobnym pochodzeniu brytyjskim jest we Francji całkiem sporo - ostatnio z tego co widziałem nawet dziewczynki z angielskimi imionami i nazwiskami się pojawiały w zawodach na mniejszych obiektach. Problem w tym, że dopóki ich kariery będą szły tak jak powinny, to nikt z nich nie będzie skakał dla Wielkiej Brytanii, tylko dla Francji - nikt o zdrowych zmysłach nie odetnie się od francuskiego wsparcia na rzecz reprezentowania kraju, który skoki ma gdzieś, a przedstawiciele tamtejszego związku robią wszystkim pod górkę...

 • pepeleusz profesor

  Szaleje Jack White (01) - jeden z liderów tego rocznika na świecie. Prawdobodobnie z obywatelstwem brytyjskim, choć zarejestrowany jako Francuz. Zapewne na teraz gdzieś trzy klasy wyżej od Locków.

  Natomiast największym wygranym mistrzostw Szwajcarii Sandro Hauswirth (00), który tego lata zrobił szokujące postępy i wygrywa nieraz nawet z jednym z dwóch gigantów tego rocznika Learoydem

 • borek99 doświadczony
  -

  U juniorów wystartował mniej utalentowany z brytyjskiego duetu bliźniaków Lock - Robert, jednak jego wynik (przedostatnie, 26. miejsce) i przegrana różnicą 175 punktów ze swoim rówieśnikiem ze Szwajcarii - Tobiasem Birchlerem (o przegranej różnicą 155 punktów z 3 lata młodszym Hauswirthem nie wspominam ;)) pokazuje, że raczej wielkiej kariery przed nim nie widać. Miejmy nadzieję, że Jack będzie mieć więcej talentu ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl