Pi±tek, 28 listopada 2014, 18:39

P¦ w Kuusamo: Simon Ammann najlepszy! Tylko Żyła punktuje

28.11.2014 - Podium P¦ w Kuusamo

Simon Ammann wygrał konkurs Pucharu ¦wiata w Kuusamo. Czterokrotny mistrz olimpijski oddał skoki na odległo¶ć 139,5 i 142 metrów i pewnie pokonał Daiki Ito. Szwajcar jest nowym liderem klasyfikacji P¦. W finale ogl±dali¶my tylko jednego reprezentanta Polski - Piotra Żyłę.

Na drugim miejscu uplasował się Daiki Ito, Japończyk w pierwszej serii skoczył 138 metrów, a w drugiej l±dował tylko pół metra bliżej i ostatecznie stracił do Ammanna 8 punktów. Na najniższym stopniu podium stan±ł rodak Ito - Noriaki Kasai. Weteran japońskich skoków zanotował 131 i 136,5 metra.

Poza podium zawody zakończył Andreas Kofler, Austriak był autorem najdłuższego skoku konkursu - 144,5 metra uzyskane w pierwszej serii, a w drugiej poszybował na odległo¶ć 137 metrów. Na pi±tej pozycji uplasował się kolejny z podopiecznych Heinza Kuttina - Michael Hayboeck. Szósty był Anders Fannemel, Norweg wyprzedził Severina Freunda oraz reprezentanta gospodarzy - Lauri Asikainena. Czołow± "10" zamknęli Peter Prevc oraz dotychczasowy lider P¦ - Roman Koudelka. Czech spadł w klasyfikacji pucharowej na drugie miejsce i traci do Simona Ammanna 10 punktów.

Najlepiej z biało-czerwonych zaprezentował się dzisiaj Piotr Żyła. Nasz reprezentant po skoku na 133 metry zajmował na półmetku konkursu 10. miejsce ze sporymi szansami na zajęcie wyższej lokaty. Niestety w finale Żyła l±dował na 124. metrze i ostateczenie zaj±ł 17. miejsce. Pozostali Polacy nie awansowali do finału. Aleksander Zniszczoł skoczył 110,5 metra, Krzysztof Biegun l±dował na 109. metrze, a Dawid Kubacki uzyskał zaledwie 105 metrów, co dało im miejsca w pi±tej dziesi±tce klasyfikacji konkursu.

W drugiej serii nie ogl±dali¶my także Jakuba Jandy, Michaela Neumayera czy Thomasa Dietharta. Również reprezentanci gospodarzy - Jarko Maeaettae, Sami Niemi, Anssi Koivuranta, Harri Olli spisali się słabo i nie zdołali wskoczyć do finałowej "30".