Oficjalne stanowisko Czechów w sprawie PŚ w Libercu

 • 2014-12-12 23:14

Czeski Związek Narciarski wydał dzisiaj oficjalne oświadczenie w sprawie odwołania konkursów Pucharu Świata w Libercu, zaplanowanych w dniach 7-8 lutego 2015 r. Głównym powodem takiej decyzji okazały się... inne wydarzenia sportowe, mające odbyć się w tym samym czasie.

W oświadczeniu Czeskiego Związku Narciarskiego czytamy:

"Opierając się na analizach stanu przygotowań i kwestii telewizyjnego czasu antenowego na terenie Republiki Czeskiej, jesteśmy zmuszeni podjąć decyzję, która jest dla nas bardzo przykra, tj. wycofać się z organizacji zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w dniach 7-8 lutego 2015 r.

Po rozważeniu wszystkich alternatyw, uznaliśmy wyżej wspomnianą decyzję za jedyne możliwe rozwiązanie, z następujących powodów:

1. Po potwierdzeniu organizacji tych zawodów przez Czeski Związek Narciarski Republice Czeskiej przyznane zostało prawo do organizacji zawodów Pucharu Świata w biathlonie w ten sam weekend.

2. Po ostatnich Mistrzostwach Świata w hokeju na lodzie Republice Czeskiej powierzona została organizacja dwumeczu Czechy-Rosja w ten sam weekend.

3. Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim odbywać się będą w tym samym czasie, zajmując tym samym czas antenowy telewizji czeskiej.

Taka kolizja dat prowadzi do istotnego zawężenia dostępnego czasu antenowego na terenie Republiki Czeskiej, do znaczącego wzrostu kosztów, zaś w konsekwencji praktycznie niemożliwością staje się wywiązanie się ze zobowiązań wobec naszych partnerów. Po rozważeniu wszelkich możliwych rozwiązań i po wzięciu pod uwagę sytuacji po Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich w Harrachovie w 2014, na które znaczny wpływ miały warunki pogodowe, uznaliśmy, że nie możemy pozwolić sobie na kontynuację przygotowań do planowanych zawodów Pucharu Świata i zmuszeni jesteśmy zwrócić Międzynarodowej Federacji Narciarskiej przyznane nam prawa do ich organizacji".

Wobec ogromnej popularności wymienionych w oświadczeniu dyscyplin sportowych – szczególnie hokeja na lodzie – wśród Czechów, decyzja ta wydaje się uzasadniona. Sukcesy Romana Koudelki podczas pierwszych weekendów PŚ dawać mogły jednak nadzieję na emocjonujące zawody w Libercu z reprezentantem gospodarzy w roli głównej. Z pewnością takie rozwiązanie to duże rozczarowanie dla kibiców skoków narciarskich nie tylko w Republice Czeskiej, ale też dla polskich fanów tego sportu, którzy zawsze licznie gromadzili się na trybunach skoczni u naszych południowych sąsiadów.

Wciąż nie wiemy, czy i jaka miejscowość zastąpi Liberec w kalendarzu PŚ. Decyzję w tej sprawie FIS ma podjąć w nadchodzących dniach.


Katarzyna Lipska, źródło: fis-ski.com
oglądalność: (7148) komentarze: (48)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Odpowiedz dla Użytkownika Rossi.

  Mieszkam 30 Km od Harrachowa ale z tego co mi wiadomo Harrachov razem ze szklarską Porębą organizują coś na przykład Turnieju Nordyckiego i ma się to odbyć w Styczni 2016 Roku. I z tego co mi wiadomo jest to już zaakceptowane w Kalendarzu FIS. Mają tam być skoki w Harrachowie i biegi Narciarskie w Szklarskiej Porębie.

 • Karol początkujący

  Powiedzieli prawdę nie ściemniali tak jak nasi kiedyś przy okazji odwołania PS w Zakopanem w kombinacji nasi to mają dar do zaciemniania sytuacji bo jak można na miesiąc przed PS mówić, że nie ma śniegu po czym po dwóch tygodniach śnieg wali tyle metrów, ze można trasę usypać ? Ale nie, nasi odwołali z powodu braku śniegu a śnieg leżał.
  Czesi powiedzieli tak jak jest czyli prawdę i za to należy im się słowo uznania a nie walenie po nich.

 • skokib początkujący
  PŚ w Czechach

  Wiem, że to nierealne bo Czesi mają mocną pozycję w FIS-ie ale naprawdę po takiej postawie konkursy w Czechach powinny na wiele lat wypaść z kalendarza PŚ. Lubię jak skaczą w Harrachovie mimo, że często są problemy z pogodą, w Libercu tez fajna skoczna, ucieszyłem się, że po długim czasie wraca do PŚ. No ale w tym momencie Czesi stają się kompletnie niewiarygodnie. Przecież musieli zgłosić chęć zorganizowania PŚ w Libercu. A teraz rezygnują, bo mają ważniejsze wydarzenia sportowego i problem z czasem antenowym(czy to jest rzeczywisty powód, czy brak pieniędzy to nie wiadomo). Ale przy takiej postawie to jest prawdopodobne, że w przypadku przyznania w przyszłych sezonach PŚ Czechom, na parę miesięcy przed zawodami stwierdzą, że nie są w stanie tego zorganizować.

 • anonim

  @haze23 - na tym tzw. Zaolziu, jest jeszcze trochę polskich knajp, prowadzonych przez Polaków i tam często w nich można skoki oglądać na TVP.

 • anonim

  Zgadzam się bez dwóch zdań z tym, że powinno być więcej zawodów poza Europą nawet powiem więcej, że sezon mógłby się zaczynać w USA z tego względu, że tam w ostatnich 3-4 latach nie było problemu ze śniegu i to już nawet w listopadzie a w tym roku nawet mieli nadmiar tego śniegu więc rozpoczynanie sezonu dla przykładu w Park City byłoby pewnie lepszym pomysłem niż ze śniegiem w Klingenthal o kolorze kawy i wiecznymi problemami z wiatrem. Osobiście mam nadzieje, że w miejsce Liberca będą zawody na skoczni normalnej k-90 brakuje zdecydowanie zawodów na mniejszej skoczni mogliby poświęcić chociaż te 2 weekendy PŚ na skocznie normalne, ale z tego tłumaczenia Czechów przynajmniej wynika jeden plus, że nie będzie zawodów w Harrachovie i tych odwoływanych konkursów na dobre kilka lat ;)

 • nieznany początkujący

  Kolejny przykład jak Hofer szkodzi skokom. Poprzez swoje niepowazne zmiany zasad oraz faworyzowanie jednych kosztem innych, publiczność odwraca się od skoków.
  Wiadomo, że hokej jest w Czechach sportem narodowym i jedynie piłka nożna może z nim konkurować. A biathlon i narciarstwo alpejskie? Swego czasu przegrywały popularnością ze skokami, ale jak widać, to się zmieniło. Szkodnik Hofer już "pracuje" nad tym, by skoki stały się mniej emocjonujące od karlingu, a tym samym mniej atrakcyjne dla widzów...

 • anonim

  W Erzurum nie poskaczą - skocznie są w naprawie po osunięciu się zeskoku. Europa ma deficyt śniegu od kilku lat, zaś w Stanach i Kanadzie jest go nadmiar i jak wyremontują Ironwood to tam można by konkursy zrobić, jest jeszcze Park City. Tak samo jak w Azji. Może to dobry czas by w Ałmatach zorganizować PŚ?

 • haze23 doświadczony
  buuhahaha

  Jednym słowem, drodzy fanatycy skoków, dobrze, że żyjemy w Polsce!

 • Zwei weteran

  @postepowy
  Turcja nie da rady, obiekty jeszcze nie są odbudowane.

 • anonim
  rozwoj

  Mysle, ze to wspaniala godzina dla Rumunii - jesli maja odpowiednie obiekty. FIS-owi powinno zalezec na rozszerzaniu granic popularnosci skokow. O Turcji tez warto myslec.

 • anonim
  Skoki nie podobają się wszystkim jak widać

  To lekcja pokory dla tych, co zapomnieli o tym, że nie wszyscy na świecie żyją w świecie skoków.To przykra prawda dla wiernych kibiców. Skoki nie są w stanie jak widać przyciągnąć uwagę wszystkich widzów na tym świecie.

 • michnar doświadczony
  -

  TVP wyrabiało się jakoś podczas olimpiady, jak wciąż leciały jakieś konkurencje, a czeska telewizja nie może pogodzić transmisji hokeja, biathlonu, narciarstwa alpejskiego i skoków? Eurosport na pewno (może prócz hokeja) pokaże wszystko. Może zamiast zamieniać lepiej się wymienić np. z Sapporo? Przecież w Japonii terminy nie są takie ważne, bo kiedy by było ludzi i tak za wiele nie będzie.

 • anonim
  Szczyrk?

  Może w zamian za Liberec udałoby się zrobić zawody w Szczyrku. Dawno juz nie było PS na średniej skoczni, chyba ze 2lata

 • anonim

  Dokładnie - nie ma transmisji - nie ma sponsorów, tak było z kombinacją norweską w Zakopanem kiedyś, TVP nie chciała transmitować, więc zrezygnowano z organizacji...
  Zastanawiająca jest w tym wszystkim postawa czeskiej telewizji - są sukcesy, Czech liderem, a oni tego nie chcą, mimo, ze mają przecież, tak jak TVP, ogólnodostępny kanał sportowy. Do południa nadają tam jakieś reportaże o sporcie, więc jest miejsce na transmisję..

 • anonim
  trenerzy

  Polecam filmik dotyczący trenerów... Czy słaby skoczek musi być słabym trenerem? I dlaczego nie... https://www.youtube.com/watch?v=OoC62x8b_-U

 • HKS początkujący

  Na pewno fajnie by było zrobić zawody w USA bo dla kibiców w Europie strefa czasowa jest bardzo dobra i zawody można rozegrać w godzinie największej oglądalności, natomiast wiadomo jakie są realia - kasa liczy się tak samo dla Czechów jak i dla FISu.

  Trochę przykro że Czesi tak wydymali swojego lidera Pucharu Świata, ale to już ich problem, natomiast my jako Ci święci Polacy mamy swoje za uszami i nie kupuje wyjaśnienia że to tylko kombinacja norweska - uczciwym trzeba być też w rzeczach małych.

  Także jeśli ktoś wyrzuca Czechów na stałe, to Polskę też by pasowało;)

 • EmiI profesor
  @M_B

  To chodziło o skoki kobiet. PŚ w Szczyrku został szybko zastąpiony COCem w Zakopanem.
  Co do Czechów. Przecież jak napisał HKS. Brak dogadania się w kwestii transmisji był przyczyną odwołania zawodów i Czesi to podali. Oczywiście zawalili sprawę w takim samym stopniu jak Polacy w kombinacji ale się do tego przyznali. Obecnie w dobie bełkotowego PRu, czasem jak ktoś powie prawdę brzmi to właśnie jak niewiarygodny bełkot.

 • M_B profesor
  @HKS

  Tak i jeszcze w dość podobnym terminie zamiast PŚ w kombinacji odbył się w zastępstwie COC w kombinacji u nas w kraju z tego co pamiętam :).

  Nie ma co z nich szydzić, aczkolwiek szkoda że odwołali te zawody. Mam nadzieję, że coś w zamian będzie, bo czasu na znalezienie zastępstwa trochę jest.

 • HKS początkujący

  A ja mam pytanie do wszystkich szyderców. Śmiejecie się z Czechów, którzy zachowali się gimbazjalnie bo się czegoś podjęli by zaraz zrezygnować, ale CHOCIAŻ NAPISALI PRAWDĘ.

  Powiedzieli, że chodzi o kasę i już. A już nikt nie pamięta jak Polska zrezygnowała z PŚ w kombinacji norweskiej miesiąc przed zawodami tłumacząc się brakiem śniegu i jakimś remontem tras?;) Problem polega na tym, że w terminie zawodów było kilka metrów śniegu;);) I my stawiamy się za jakiś wzór przy Czechach?

  Gdzie tu jest sprzedana bujda? Jest jasno napisane o prawach telewizyjnych i wszyscy wiedzieli, że tak samo się to nie opłaca w przypadku Zakopanego;) Przy Czechach którzy wydali "film fabularny na faktach" polskie oświadczenie to była bajeczka dla pięcioletnich dzieci.

  Może niektórym ciężko się z tym pogodzić, ale alpejskie i hokej to topowe sporty zimowe. W biathlonie aktualnie Czesi mają spore sukcesy, więc może zgromadzą publikę ale jednak tak jak w skokach na Polakach, to tutaj muszą bazować na Niemcach, Norwegach czy Rosjanach.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Czy ktoś naprawdę w to uwierzył ?

  Gdyby ten kuriozalny i wg absolutnie wymyślony powód był prawdziwy, to o kolizji terminów zorientowali by się o wiele, wiele wcześniej. Najpóźniej na wiosnę.
  Usiadło kilku przegranych nad knedliczkami i myślą, myślą, co by tu wymyślić by wytłumaczyć rezygnację. I po burzy mózgów, wymyślili i sprzedali a dziennikarze i kibice, jak pelikany, łyknęli.
  A prawdziwe powody ?, nie chcę zgadywać, ale znając życie, powody są typowe i klasyczne. Czyli pieniążki, kochane pieniążki. Ale niewielkiemu ale dumnemu i z kompleksami narodowi czeskiemu wstyd się do tego przyznawać i lepiej sprzedać bujdę.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).