Wolfgang Loitzl zakończył karierę

 • 2015-01-10 13:44

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed zawodami Pucharu Świata w Bad Mitterndorf, Wolfgang Loitzl ogłosił zakończenie kariery sportowej.

Wolfgang LoitzlWolfgang Loitzl

Lotizl od lat był dużym wsparciem dla drużyny austriackich skoczków. Niestety obecny sezon nie należał do najlepszych w jego wykonaniu. Zabrakło dla niego miejsca w drużynie na 63. Turniej Czterech Skoczni jak również na konkursy lotów w jego rodzinnej miejscowości Bad Mitterndorf.

"Decyzja zapadła już kilka tygodni temu, że rozstaję się ze skokami narciarskimi. Dużo o tym myślałem podczas przerwy świątecznej. Była to łatwa decyzja dla mnie" - powiedział na początku konferencji prasowej Loitzl. "Nie ma już tego zacięcia, które jest niezbędne, aby osiągać dobre wyniki. Rozsądnie jest więc w tym momencie mojego życia zakończyć karierę. Poza tym nie jestem już najmłodszy i nie było mi trudno podjąć tą decyzję. Odchodzę bez żalu. Nie jestem już skoczkiem narciarskim" - dodał Austriak.

Ostateczna decyzja zapadała we wtorek. "We wtorek zadzwoniłem do Heinza Kuttina i poinformowałem go o mojej decyzji. Później rozmawiałem jeszcze z kilkoma osobami, które pomogły zorganizować konferencję prasową. Cieszę się, że odbyła się w moim rodzinnym mieście".

Polscy kibice z pewnością zapamiętają Loitzla z zawodów Pucharu Świata w Zakopanem, podczas których jedna z nart zaklinowała się na belce startowej i zawodnik zsunął się po rozbiegu Wielkiej Krokwi.

Do największych sukcesów Loitzla należy złoty medal olimpijski zdobyty z drużyną w 2010 roku na skoczni w Vancouver. W 2009 roku został Mistrzem Świata na skoczni normalnej w Libercu, a w sezonie 2008/09 triumfował w Turnieju Czterech Skoczni. Odniósł cztery zwycięstwa indywidualne w zawodach Pucharu Świata.

Sympatycznemu Austriakowi życzymy powodzenia!


Anna Szczepankiewicz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13283) komentarze: (38)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  może napiszcie co będzie teraz robił , czy zostanie trenerem , czy mówił coś o s

  ja go uwielbia, miał świetny styl , jego skoki były piękne, myśłałam że jeszcze sie "odrodzi" , ale przestał wierzyc ze to możliwe. ciekawe jakie ma plany.....

 • anonim
  Daiki Ito

  Ito to ZOSTAL zatrzymany bo inaczej by spadl

 • Stinger profesor
  MroziuPL95

  Oczywiście błąd, widocznie za słabo wcisnąłem 9 bo Loitzl był 309 razy w finałowej serii.

 • anonim

  Dwadzieścia lat przed "wypadkiem" Wolfiego, to samo zdarzyło się też samemu Miranowi Tepesowi (http://www.skijumping.pl/wiadomosci/1924/Wolfgang-Loitzl-To-byl-moment/), a przyczepiło się to tylko do Loitzla.

 • denis13 stały bywalec

  Tak naprawdę nie tylko Loitzl zjechał po rozbiegu. Daiki Ito w Saporro 2013 dokonał podobnego wyczynu i zatrzymał się tuż przed progiem.

 • anonim
  Osiągnięcie życia?

  Naprawdę? Zapamiętamy go szczególnie za to, że zaklinowała mu się narta? Bardzo profesjonalna opinia. Jako, że jest sportowcem, powiedziałabym raczej, że zapamiętamy go za niebywały wyczyn zdobycia pięciu not po 20 pkt w 2009r w Bischofschofen, ale cóż. Był niezwykle uzdolniony jeśli chodzi o technikę skakania, ciężko pracował, a nie gwiazdorzył - takie rzeczy trzeba też napisać. A zjechać z po rozbiegu nie zdarzyło się tylko jemu, czemu o tym nikt nie pamięta?

 • Doors stały bywalec
  Loitzl

  Loitzla zapamiętamy jako bardzo dobrego skoczka, trzymającego przez lata poziom, dzięki któremu dopełniał Austriacką drużynę. Wystarczy zobaczyć na ilość medali drużynowych, ale i złota z Liberca indywidualnie nikt mu nie zabierze. Miał swój szczyt kariery, zapisał się do historii i dołączył do plejady wybitnych skoczków którzy ostatnio skończyli karierę.

  Teraz kolej na Koflera? myślę że jeszcze z 2 lata poskacze, ale już teraz będzie miał ciężko załapać się do drużynówki. Jest tylko numerem 4.

 • sheef profesor
  Kilka słów o Wolfgangu Loitzlu

  Wolfgang Loitzl z całą pewnością miał w swojej długiej karierze jeden fantastyczny sezon (sezon 2008/2009) ale ja zapamiętam go głównie jako solidnego rzemieślnika, którego skoki były nieocenione w kontekście konkursów drużynowych oraz, który zdobywał masę punktów dla Austrii do Klasyfikacji Generalnej Pucharu Narodów. Życzę mu powodzenia w nowej pracy.

 • anonim

  Jeden z najbardziej sympatycznych i charyzmatycznych. Szacunek dla dokonań i życzenia powodzenia! I najładniedszy uśmiech wśród skoczków!

 • neonek18 doświadczony

  Wspaniali ludzie na skocznie nie powrócą już..

 • anonim
  smutne

  Najpierw Rafał Śliż, teraz on. Wielcy odchodzą. To koniec pewnej epoki.

 • lotnik początkujący

  Wolfgang Loitzl:

  Niedobry skok: https://www.youtube.com/watch?v=RqRMp2o-suQ

  Perfekcyjny skok: https://www.youtube.com/watch?v=fc238ZLMjoU

 • MroziuPL95 bywalec
  @Saymon19

  Oo dzięki faktycznie, oczywiście miało być nie lubić.
  Czepiam się błędów innych, a swoich nie widzę... :D

 • Saymon19 weteran
  @MroziuPL95

  "... nie dający powodów by go lubić"?
  No tak, zapomniałem, nikt go nie lubi... :/

 • MroziuPL95 bywalec
  @Stinger

  30 razy wchodził do II serii?!?!? Coś chyba nie tak...

  A co do Loitzla zawsze spokojny, piękne technicznie loty i lądowania. Zawsze solidny i nie dający powodów by go lubić.

  Niestety kończy się pewna era skoków i zostało zaledwie kilku skoczków ze starej gwardii...

  Życzę mu powodzenia w przyszłości i żeby potrafił poradzić sobie bez skoków, bo jak wiemy nie wszystkim to wychodzi.

 • Saymon19 weteran

  Ostatniego skoku nie będzie, będzie za to zjazd z najazdu na plecach do ustawionego na dole basenu :)

 • anonim

  To było pewne... spodziewałem się jednak ogłoszenia decyzji po Falun. Dla Wolfiego niestety nie ma miejsca w kadrze przy dyspozycji młodzieży i jego. W swojej karierze osiągnął wiele - 2009 rok był wspaniały, ale jego "5 minut" minęło i pora zejść ze sceny. :D Zawsze dobry duch drużyny austriackiej i jeden z elementów tworzących sukces w swojej kadrze. Powodzenia Wolfi na nowej drodze życia. :D

 • Boy profesor

  Po swoich trzech wygranych z rzędu w konkursach TCS, Loitzl swoją czwartą i ostatnią wygraną zanotował właśnie w tym pechowym dla siebie niegdyś Zakopanem.

 • lucass77 początkujący

  Chodzi o tę sytuację, nie oszukujmy się, spora część fanów skoków i to nie tylko tych niedzielnych zapamięta Loitzla głównie z tej sytuacji i nie ma w tym żadnej złośliwości, po prostu było to na tyle kuriozalne, że każdy kto to widział, raczej o tym nie zapomni...

  https://www.youtube.com/watch?v=G2GXHhWN7jI

 • razor78 bywalec
  @prawnik

  Chodzi o jeszcze inną sytuację, kiedy Loitzl próbując wystartować z belki, potknął się o belkę i ześlizgnął się prawie aż do progu.

 • Martyn bywalec
  prawnik

  No to dawaj jakiś filmik.

 • Wojciechowski profesor

  Nie dziwię się, że wspomniano tu o klopsie z Zakopanego, ale umieszczanie tego przed listą jego sukcesów jakoś niesmaczne jest.

 • anonim
  Loitzl

  hydropsyche
  Fettnerowi narta wypiela sie juz po ladowaniu a Lotizlowi w trakcie lotu.

 • Stinger profesor

  Największe sukcesy Loitla to złoto MŚ i zwycięstwo w TCS. Oprócz tego zajmował 3 miejsce w tym turnieju i klasyfikacji generalnej PŚ. Cała masa medali drużynowych w tym głównie same złota. Warto dodać że Austriak był też MŚJ, a więc nie pojawił się znikąd.

  4 zwycięstw w PŚ i 20 miejsc na podium.

  Loitzl zanotował 19 sezonów w PŚ (z obecnym). 4 razy kończył w najlepszej 10 PŚ.

  Loitzl zanotował 356 startów w konkursach głównych PŚ, 30 razy wchodził do 2 serii i 11 razy odpadał w kwalifikacjach.
  Zdobył 7211 pkt.

  Rekord życiowy zatrzymał się na 213 metrze i 50 cm.

  Austriak miał też sukcesy letnie czy niższych ligach. Wielka kariera Loitzla dobiegła końca.

 • anonim
  To nie był Loitzl

  prawnik

  To nie był Loitzl tylko Manuel Fettner, na MŚ w Val di Fiemme w 2013r., podczas konkursu drużynowego.
  A co do Loitzla, to rzeczywiście szkoda, że kończy karierę. To był jeden z największych stylistów skoków, pięknie latał i zwykle lądował z nienagannym telemarkiem. Przyjemnie było patrzeć na jego skoki. Poza tym faktycznie był bardzo sympatyczny i dawał się lubić, zawsze kulturalny i grzeczny. Stara gwardia odchodzi, eeehhhh... Powodzenia w dalszym życiu, Wolfgang!

 • anonim
  Ostatni z wielkiej czwórki

  Martin Höllwarth, Andreas Widhölzl, Stefan Horngacher, Wolfgang Loitzl, tą drużynę można było szanować. Uczciwa walka, bez kombinowania.

 • anonim
  szkoda, ale

  mogliście sobie ten trzeci akapit od końca darować moim zdaniem. piękna, równa kariera "eleganta" w skokach ma być przyćmiona bo miał wpadkę, i to u nas w Zakopanem? ps: będzie pożegnalny skok?

 • anonim
  ...

  Kranjec, Ammann, Vasilliev, Neumayer, Janda, Ahonen, Bardal, Damjan, Kasai, Kofler

 • anonim
  aroooooooooooooooo

  Spoko skoczek

 • HKS profesor

  Szkoda ale jak nie było go w krajówce na TCS to jakoś nie wierzyłem że trenuje - tak jakby Polak trenował podczas polskich konkursów... Liczyłem jednak że jeszcze trochę powalczy ale jednak nie - w sumie dobrze, bo nie ma co się pogrążać jak nie idzie.

  No to u Austriaków się kadra zawęża. Już tu było wielu ekspertów którzy wieścili im koniec;);) natomiast węższa kadra to fakt, ale znając życie połowa Austriackiej krajówki za 2 lata będzie punktować w PŚ a jeden odpali na TCS;)

 • Stinger profesor

  Loitzl nie najmłodszy, forma nie ta więc lepiej zakończyć niż klepać bulę... No i kolejny z tzw starej gwardii kończy karierę. Coraz mniej ich zostaje.

  Loitzl dosyć późno zaczął osiągać wielkie sukcesy ale jak już zaczął to była to sama czołówka.

 • Snoflaxe stały bywalec

  @prawnik
  Serio?...

 • anonim
  Zapamiętam go jako skoczka, który przez większość swojej kariery...

  nie schodził poniżej TOP 15. Bardzo równa forma przez wiele lat. Do tego ten 1 piękny sezon :).

 • anonim
  Loitzl

  Ja najbardziej zapamietam Loitzla jak w locie odpiela mu sie narta a on mimo to wyladowal telemarkiem i dostal calkiem wysokie noty. Takich wydarzen sie nie zapomina

 • anonim

  Tak coś czułem, że Wolfgang zakończy karierę jak nie zobaczyłem jego nazwiska na liście startowej w Innsbrucku. Zawsze był solidnym skoczkiem, pewnym punktem austriackiej drużyny. Miał wspaniały sezon 08/09, wygrana w TCS, mistrzostwo świata. Będzie mi trochę brakować tego jego eleganckiego stylu lotu.

 • W_S profesor
  Jeszcze w sezonie 12/13 miał dobrą formę ale niestety

  wszystko kiedyś się kończy...:(

 • anonim
  Pożegnalny skok

  Dzisiaj będzie jego pożegnalny skok?

  Szkoda, bardzo lubiłem tego Austriaka, jeden z niewielu Austriaków, których dało się lubić.

 • anonim
  Szkoda

  Był to jeden ze starszych skoczków narciarskich, którzy wprowadzali jakąś atmosferę w ten sport...
  Dzięki za wszystko Wolfgang!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).