Okiem Samozwańczego Autorytetu: Ciężkie dzwony

 • 2015-02-23 01:07

Za nami pierwsza część tryptyku pod tytułem "Zmagania mężnych a nadobnych polskich skoczków na skoczniach szwedzkich o mistrzostwo świata wojujących" autorstwa Astorii Historii i Tadka Przypadka. Albo używając innej poetyki – za nami rosół, przed nami schabowy i kompot. Że kompot jest cienki? Wolę napisać "kompot" niż "musztarda po obiedzie".

Marek Rudziński komentując dla TVP konkurs na skoczni HS 100, przyznał, że podziwia szwajcarskich kibiców, którzy taszczą ze sobą na skocznię ciężkie dzwony. Ja pochylę się nad tymi, którzy w konkursie zaliczyli ciężkie dzwony. Najpierw jednak zadbajmy o nastrój.

Zacznijmy od własnego podwórka. Ciężkiego dzwona (spokojnie szacuję – Zygmunt) zaliczył oczywiście Kamil Stoch. Mistrz Świata z Val di Fiemme i podwójny medalista olimpijski z Soczi był przed imprezą w gronie kandydatów do medali. Już na treningach było widać, że mniejsza Lugnet mu nie siadła. Ale po skoku w serii próbnej wydawać się mogło, że stać go na coś więcej, niż 17. miejsce. Nie licząc konkursu na skoczni normalnej w Oberstdorfie (w 2005), gdy Kamil nie zakwalifikował się w ogóle do konkursu, jest to jego najsłabszy występ na mniejszym obiekcie na mistrzostwach świata. W Libercu był czwarty, w Oslo szósty, w Predazzo ósmy, w Sapporo 13. Dwa lata temu po ósmym miejscu na skoczni normalnej przyszedł medal na dużej. W debiucie w Oberstdorfie na skoczni dużej też poszło mu lepiej niż na normalnej. W poprzednich trzech przypadkach to na mniejszym obiekcie zaliczał lepszy występ. Byłbym więc ostrożny z pocieszaniem się nie mającym oparcia w faktach twierdzeniem, że na dużych skoczniach Kamil skacze lepiej, niż na normalnych. Natomiast pocieszałbym się tym, że przecież forma Kamila tej zimy naprawdę pozwala liczyć na medal, nawet ten najcenniejszy. Że większą Lugnet zna lepiej, że rok temu zajął na niej czwarte miejsce, więc na pewno pasuje mu lepiej, niż nieznana do tej pory K90. Kamil to wielki skoczek, profesjonalista pełną gębą, człowiek, który wie, jak przygotować się do wielkiej imprezy. Jak powiedział trener Łukasz Kruczek – od poniedziałku reset i nowy rozdział.

Piotr Żyła. To już licheńska Maryja Bogurodzica. To już jego czwarty czempionat i wydawało się, że stać go wreszcie na taki wynik, którym się będzie można pochwalić. W kilku skokach treningowych pokazał, że stać go na nawiązanie walki z czołówką, w pierwszej serii zepsuł skok i nie awansował do drugiej. Powtarza się historia z Soczi. Tamtej zimy Wewiór był w niezłej formie, ale na głównej imprezie sezonu rozczarował kibiców i samego siebie. Gdy spojrzymy na jego dotychczasowe występy na MŚ to słabiej na skoczni normalnej poszło mu tylko w Sapporo. I tu nie można tracić nadziei. Piotrka wciąż stać na bardzo dobre skoki. Trzeba tylko zachować chłodną głowę w kolejnych konkursach.

Peter Prevc. Dla niego Dzwon Życzeń z wyspy na Jeziorze Bled. Żelazny kandydat do medalu, jeszcze na półmetku miał szansę na zgarnięcie choćby brązu. Ostatecznie trzynasty. Zarówno z Val di Fiemme jak i Soczi wywoził po dwa indywidualne medale, choć ani jednego złotego. Z Falun nie wywiezie nawet tyle. Może jak uderzy w Dzwon Życzeń i zażyczy sobie złota, to w końcu mu kiedyś wyjdzie? Co więcej, nagle marnie zaczęły wyglądać szanse na medal drużynowy Słowenii. Tej przyznajemy zbiorowe dzwony z kościoła św. Jerzego w Piran. Znów przed imprezą wyglądają mocno, a w sobotnim konkursie – pogrom. Prevc był najwyżej sklasyfikowanym Słoweńcem, Dezman i Damjan na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki a Tepes poza finałem.

Noriaki Kasai. Dla najstarszego skoczka w stawce – najstarszy na świecie wciąż działający dzwon Okikicho w klasztorze Myōshin-ji. Dla wiekowego samuraja są to dwunaste mistrzostwa w karierze, piąte w krajach nordyckich, drugie w Falun. Na skoczni normalnej zajął identyczne miejsce, jak dwa lata temu w Val di Fiemme (w włoskim kurorcie Kasai zaliczył już trzy czempionaty) ale przecież tej zimy jest w formie pozwalającej mu walczyć o wyższe cele niż dwa lata temu. Brak awansu do drugiej serii zawodnika tak regularnego (w Pucharze Świata tylko trzy razy wypadał tej zimy z pierwszej dziesiątki i nie spadał poniżej 17. miejsca) to lekki szok.

Simon Ammann. Dla niego krowi dzwonek, taki sam, jaki noszą na skocznię jego kibice. Konkurs zakończył oczko nad Stochem i choć zaliczał się do faworytów, to jednak jego akcje nie stały tak wysoko jak choćby Prevca. Trudno jednak uważać, że ten wynik nie był dla Harrego Pottera czymś innym, niż tylko wielkim rozczarowaniem.

Dmitrij Wasiljew. Car Kołokoł. Bezdyskusyjnie. 254 metry (choć nieustane) w Vikersund i szóste miejsce w jednym z konkursów tamże, a w Szwecji przegrał z Hlavą, Choi’em, Bresadolą i Peierem, nie wspominając o Zografskim i obydwu Francuzach. Dima nie był może faworytem do medalu, więc nie spadał z tak wysokiego konia jak wymienieni wyżej, ale za to upadł najniżej…

Specjalne dzwony dla wszelkiej maści typujących, jasnowidzów, przepowiadaczy przyszłości i obstawiających u bukmacherów. Velta Mistrzem Świata??? (Tak jak srebrny medal w Vikersund trzy lata temu był jego pierwszym miejscem na podium w poważnych zawodach, wliczając PŚ i LGP, tak tytuł w Falun jest jego pierwszym zwycięstwem. Być może dzięki temu Włodzimierz Szaranowicz nie pomyli go już z Rune Holtą.) Prevc bez medalu?? Kasai, Żyła i Wasiljew bez awansu do drugiej serii? Schlierenzauer w trzeciej dziesiątce? Ziobro i Takeuchi w pierwszej? W dodatku ten drugi najlepszy z Japończyków? Ahonen przed Stochem i Ammannem? Pogrom Austriaków (poza Kraftem) i Słoweńców?
Panie, wyłącz pan te science fiction, my tu skoki przyszli oglądać!

No i na końcu dzwon dla mnie. Tym bowiem jest dla moich prywatnych odczuć zwycięstwo Rune Velty. Gorzej by było chyba tylko wtedy gdyby wygrał Morassi...

Żeby nie było tak ponuro, wspomnijmy na koniec o czymś radosnym. Janek Ziobro! El resultado historico! W debiucie! Na przekór wszystkiemu! Janek pozostawił w pokonanym polu nie byle kogo i nie byle komu dał się wyprzedzić. Dla Janka zamiast dzwonu fanfary i oby tylko tak dalej!

Cytat zupełnie na temat:
Piotr Żyła: "Nudno, ciemno i wieje, więc trzeba skakać"
Nie ma tu nikogo, z kim by można zgrzeszyć. I puchają puchacze...

Cytat zupełnie nie na temat:

"We'd fight with the Gods for our dreams
Where paradise falls, eternity screams"

***
Felieton jest z założenia tekstem subiektywnym i wyraża osobistą opinię autora, nie stanowiąc oficjalnego stanowiska redakcji. Przed przeczytaniem tekstu zapoznaj się z treścią oświadczenia dołączonego do artykułu, bądź skonsultuj się ze słownikiem i satyrykiem, gdyż teksty z cyklu "Okiem Samozwańczego Autorytetu" stosowane bez poczucia humoru zagrażają Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny - Marcin Hetnał, skijumping.pl. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na stosowanie językowych ozdobników i żartowanie sobie z innych lub siebie. Nieumiejętność odczytywania ironii. Nadkwasota. Zrzędliwość. Złośliwość. Przewlekłe ponuractwo. Funkcjonalny i wtórny analfabetyzm. Działania niepożądane: głupie komentarze i wytykanie literówek. Działania pożądane - mądre komentarze, wytykanie błędów merytorycznych i podawanie ciekawostek zainspirowanych tekstem.

Peter PrevcPeter Prevc
Piotr ŻyłaPiotr Żyła
Noriaki KasaiNoriaki Kasai
Simon AmmannSimon Ammann
Dmitrij WasiljewDmitrij Wasiljew
Jan ZiobroJan Ziobro

Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10948) komentarze: (63)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Stinger profesor

  Kolejny bardzo dobry artykuł.
  Co do Kamila Stocha to rzeczywiście zaliczył dzwon no ale z drugiej strony nie da się non stop wygrywać.
  Czasem trzeba przegrać by na nowo się zmobilizować.
  Kamil na pewno teraz ma tą sportową złość i będzie chciał wszystkim udowodnić że skocznia normalna to tylko wypadek przy pracy.

 • MarcinBB redaktor
  odpowiedzi 4

  @Spoko
  Dla mnie to w efekcie jedno i to samo. Byli w megaformie mogli zgarnąć dwa medale, a zgarnęli po jednym. W mojej opinii i tu i tam nie poradzili sobie ze skocznią. Na pewno w porównaniu z tymi, kórzy wszystkie skoki na danym obiekcie mieli na czołówkę i w konkursie odpalili dwie bomby. Tylko ci zawodnicy tak naprawde sobie poradzili.
  Natomiast owszem, widzę różnicę między tym, że zawodnik psuje tylko jeden skok i przez ten jeden skok traci medal, a tym, że wiekszość skoków na danej skoczni jest kiepska, bo sobie na niej nie radzi. Tylko że nie przekłada sie to na wynik - wynik jest w efekcie taki sam. I niekoniecznie jest to dla mnie podstawa, by wieszczyć spadek formy. Co innego spadek formy a co jednego niemożność poradzenia sobie na jednym, konkretnym obiekcie. Zresztą jesteśmy już po pierwszych treningach na dużej i chyba jednak Stoch tej formy nie stracił. Chociaż wobec absencji tak wielu czołowych skoczków nie popadałbym jeszcze w hurraoptymizm. Ok, na tych treningach Stoch był w czołówce ale czy nadal by w niej był, gdyby skakali trzej medaliści oraz Kasai, Koudelka i Bardal? I ile metrów by do nich stracił, gdyby go ewentualnie wyprzedzili?
  To są pytania, na które na razie nie znamy odpowiedzi. Ale dlatego też za wcześnie na wieszczenie straty formy.
  @DamjanFras
  pepelusz Ci to ładnie rozpisał z cyferkami, istnieje coś taiego jak rachunek prawdopodobieństwa. Nie jest to bynajmniej argument z pupy, ja mam prawo do moich spekulacji a Ty do swoich. Wyśmiewać Twoich nie zamierzam, ale czytelnicy mogą ocenić moje i Twoje argumenty na ten temat. Wystarczy popatrzeć ilu Niemców, Norwegów, Słoweńców i Austriaków jest obecnie wyżej niż Klimek w klasyfikacji generalnej - czytaj w przeciągu sezonu utrzymywało wyższą formę, ergo - istnieje duże prawdopodobieństwo, że by go wyprzedziło.
  "Serio dla Ciebie złoto jakiegoś Lamy Chappuis, albo Rhoadsa, albo nie wiem Muminova i Nordina byłoby mniejszą niespodzianką niż złoto Velty ??
  No chyba nie.."
  Nie mam bladego pojęcia skąd Ty coś takiego wyczytałeś, ale chyba nie z mojego felietonu?
  pzdr

 • wikidajlo weteran
  1 trening

  tak powinno podium wygladac

 • anonim
  Cóż się stało z okiem?

  Cienki ten artykuł jak forma wiewióra ani to dowcipne ani odkrywcze raczej można powiedzieć cienki jak polsilver

 • Saymon19 weteran
  @Franc Damian

  Velta też MŚ nie miał być...

 • DamjanFras doświadczony
  -

  Saymon91 zapisz sobie zapisz, ja sobie zapisze też jak kiedyś Ty będziesz miał rację, ale nigdy się to nie zdarzy...

 • Saymon19 weteran
  jakdelw12

  Faktycznie to jakieś święto lasu - @DamjanFrans ma rację, chyba sobie to zapiszę, bo szybko powtórki nie będzie...

 • jakledw12 weteran

  @DamjanFras

  Mam to samo zdanie.. Żadne Pungertary, Poppingery by nie wyprzedziły Klimka... Ewentualnie tak jak mówisz, Eisenbichler i Neumayer... "20" i tak i tak.

 • Saymon19 weteran

  Coś mi się zdaje, że ja też będę musiał pod swymi postami dodawać takie oświadczenia...

 • fan początkujący

  Tekeuchi i Ito są jednymi z najlepszych Japończyków radzących sobie świetnie na takich obiektach.To że Szaranowicz robi bez przerwy z Ito przedniowiatrowca (z reszta nie tylko on) ma duze skocznie to nie oznacza ze ma racje.Takeuchi nie raz juz pokazał ze na mniejszych skoczniach czuje sie bardzo dobrze a w mixie 2 lata temu byl czołową postacią i dzięki niemu Japonia zawdzięcza złoto.Wiadomo że Takeuchi zwlaszcza w formie bedzie sie tu liczył.

 • anonim
  Można na to spojrzeć tak, że...

  ...Stoch w konkursie skakał za nazwisko. Kubacki był lepszy na treningach.

 • anonim
  do autora

  Panie Marcinie, czy ma Pan cos osobistego do Rune Velty? Bo nie rozumiem, moim zdaniem należało sie chlopakowi, trafił isealnie z formą i wygrał, wątpię, zeby to byl przypadek...

 • Xonton początkujący
  Btw.

  Co do tego wielkiego wyciskania Słoweńców, to chciałbym zauważyć, jak może już ktoś wcześniej zrobił, ale nie kojarzę, że Piotrek Żyła też nie odpuścił żadnego konkursu.

  Ba, odpuścił chyba tylko dwie serie próbne i raz nie wszedł do '30'

 • Xonton początkujący
  Taku

  Takeuchi w dziesiątce na normalnej skoczni to raczej nic niezwykłego. Na takich obiektach zawsze jest mocny.

 • anonim

  Nie rozumiem tych wszystkich osób (jak i samego trenera) którzy sądzą że Kamil na normalnej skoczni jest zawsze lepszy niż na małej. To tak jakby nie pamiętać o ile pktów wyprzedził na IO Prevca (prawie 13. Tak, prawie 13 na małej skoczni, a jak wszyscy wiemy to przepaść). Nie wiem czy chodziło o słabe rozpoznanie skoczni, może ona mu faktycznie nie leżała, może jednak powoli przydałby się jakiś powiew nowej siły (ciekawe jaki będzie ruch po sezonie w stronę Kruczka)...
  jestem ciekawa dzisiejszej serii treningowej. Mam nadzieję że się odbędzie i w miarę równych warunkach.

 • Major_Kuprich profesor
  Klasyfikacja MŚ w Falun, stan na 23.02

  Indywidualnie:
  1. Carina Vogt ( GER ) 25 pkt ( 20 + 5 )
  2. Rune Velta ( NOR ) 23 pkt ( 20 + 3 )
  3. Severin Freund ( GER ) 15 pkt ( 10 + 5 )
  4. Yuki Ito ( JAP ) 11 pkt ( 10 + 1 )
  5. Stefan Kraft ( AUS ) 5 pkt ( 5 + 0 )
  5. Daniela Iraschko Strolz ( AUS ) 5 pkt ( 5 + 0 )
  5. Richard Freitag ( GER ) 5 pkt ( 0 + 5 )
  5. Katharina Althaus ( GER ) 5 pkt ( 0 + 5 )
  9. Anders Bardal ( NOR ) 3 pkt ( 0 + 3 )
  9. Maren Lundby ( NOR ) 3 pkt ( 0 + 3 )
  9. Line Jahr ( NOR ) 3 pkt ( 0 + 3 )
  12. Sarah Takanashi ( JAP ) 1 pkt ( 0 + 1 )
  12. Taku Takeuchi ( JAP ) 1 pkt ( 0 + 1 )
  12. Noriaki Kasai ( JAP ) 1 pkt ( 0 + 1 )

  Drużynowo:
  1. Niemcy 50 pkt
  2. Norwegia 32 pkt
  3. Japonia 14 pkt
  4. Austria 10 pkt

  Zasady punktacji:
  Indywidualny 1 - 20 pkt, 2 - 10 pkt, 3 - 5 pkt
  Mieszany 1 - 5 pkt, 2 - 3 pkt, 3 - 1 pkt
  Drużynowy 1 - 10 pkt, 2 - 5 pkt, 3 - 3 pkt

 • erytrocyt_ka profesor
  -

  O, a np w tamtym sezonie w Falun na dużej skoczni Stoch był nadal w świetnej formie, a i tak zdarzył mu się słabszy skok w pierwszej serii, dopiero w drugiej skoczył super. Podobnie w Soczi podczas konkursu drużynowego, też przydarzył się mu słabszy skok. Bycie w formie raczej nie wyklucza tak całkowicie tego, że od czasu do czasu zdarza się skoczyć słabiej.

 • anonim

  @erytrocyt_ka
  "Dlaczego jesteś taki pewny tego, że słabszy występ Stocha nie był wypadkiem przy pracy, tylko efektem spadku formy, który tak jednoznacznie zakładasz"

  Wypadek przy pracy moze byc jeden slabszy skok. Tak bylo u Piotrka i Noriekiego. Na treningach skakali na Top 10.
  Stoch nie mial ani jednego dobrego skoku na 7 skokow. Nawet ten z probnej nie byl taki dobry przes ladowanie. To jest brak formy.
  Spadek formy -> np z 7 skokow 6 slabe
  Wypadek przy pracy -> np z 7 skokow 1 slaby

  @MarcinBB
  Malysz byl 4. w Sapporo na duzej skoczni.
  Stoch w Predazzo byl 2. po pierwszej serii i niestety zepsul 2. skok (wypadek przy pracy)
  Dlatego bym nie powiedzial ze oni sobie nie poradzili z skocznia.

  Jak by Stoch w sobote byl 4. lub 2. po pierwszej serii to bym nie gadal ze nie ma formy. Ale on z 7 skokow 6 razy nie byl w top 10 i pare razy nawet nie byl w top 20.

 • DamjanFras doświadczony
  -

  Do komentarza z odpowiedzi nr 1 :
  nie mogę haha|
  Panie Marcinie, a skad wiesz, że jak byśmy doliczyli tych kilku Austryjaków, Norwegów, Niemców, Słoweńców to Klimek by wypadł z 20 ??
  Wyprzedzili by go tylko Eisenbichler i Neumayer, i to być może, żadne Auty, żadni Słoweńcy, ani Norwegowie ..
  Skąd wy to bierzecie ??
  Hetnał, jaki Słoweniec by wyprzedził Klimka ??
  Pungertar, Kranjec, Naglic czy kto ??
  Klimek był słabszy tylko od Prevca, lepszy od reszty Słoweńców, więc jakoś nie wydaje mi się, że inni Słoweńcy by go wyprzedzili, tak samo z Autami zresztą..
  Norwegowie ??
  Ok, Forfang jakby nie dsq, Sjoeen na pewno nie, zostało by im jedno miejsce, to hmm Hilde, Stjernen ??
  Raczej nie..
  Jak mówię, tylko Neuma i Eisen, więc miejsce w 20 by było..
  A jak pan chce nadal twierdzić, że by więcej zawodników go wyprzedziło, to ja również dobrze, mogę sobie powiedzieć, że Ci wszyscy co się nie dostali do kadr ( tak te Pungertary, Naglice, Tochimota, Fettnery itp ) by wyprzedzili Velte i nie stanął by na podium..
  Argument z pupy panie Hetnał..
  ----------------------------------------
  Teraz co do artykułu
  Jak zwykle dobrze napisany, chociaż z kilkoma nie zrozumiałymi wstawkami, jak to o Velcie, czy o Prevcu..
  Gdyby Prevc nie odpuścił pierwszego dnia treningu miałby tutaj medal, co pokazał wczorajszy mikst..
  Velta - może i zaskoczenie, ale na pewno był wśród możliwych " niespodzianek ".. Moze nie do złota, ale do medalu na pewno..
  Serio dla Ciebie złoto jakiegoś Lamy Chappuis, albo Rhoadsa, albo nie wiem Muminova i Nordina byłoby mniejszą niespodzianką niż złoto Velty ??
  No chyba nie..
  Do reszty nie mam zastrzeżeń, dobrze napisane i fajny koncept z dzwonami :)
  Pozdro..

 • MarcinBB redaktor
  @pepeleusz

  Jeśli Kamilowi brakuje mocy, skąd skok w próbnej, który jako jedyny wyraźnie odstawał od reszty skoków?

 • pepeleusz początkujący

  W skokach formę można stracić lub osiągnąć w jeden dzień (przy tej drugiej opcji oczywiście musi być podbudowa motoryczna).
  Treningi w Szczyrku wskazują oraz to co było widać w Falun na progu, ze na razie Stoch nie tylko ma kłopot z techniką ale także z mocą. To drugie zresztą może determinować to pierwsze.

 • MarcinBB redaktor
  @Spoko

  "Kiedy ostatnio skoczek w super formie nie poradzil sobie z jaka kolwieg skocznia?"
  Hmm. Małysz w Sapporo w 2007 z dużą? Stoch w Predazzo w 2013 z normalną? Nie że to norma, ale się zdarza.
  I zgadzam się z erytrocyt_ką poniżej.
  Ogólnie - za nami 1/3 MŚ, wyniki wpisane do kronik i tego co się stało, już nic nie zmieni. Ale na podstawie tego konkursu nie wyciągałbym zbyt daleko idących wniosków. Zbyt dużo niespodzianek. To był nietypowy konkurs na nietypowej skoczni, w dodatku słabo poznanej. Teraz będą dwa na innej, w dodatku rozgryzionej przez skoczków zeszłej zimy. Niespodzianki w skokach są zawsze, ale jeśli nie będzie mocno wiało, to jestem pewien, że w obu konkursach na dużej będzie ich mniej.

 • erytrocyt_ka profesor
  @Spoko

  W konkursie mixta Prevc skakał już dużo lepiej niż w sobotnim konkursie. Mam takie wrażenie, że zarówno u niego, jak i u Stocha zabrakło jednego dnia na "rozgryzienie" skoczni. Prevc to też skoczek, który w tym sezonie rzadko kiedy wychodził spoza "pierwszej 10", a już na pewno przez kilka wielkich imprez z rzędu nie schodził z podium...A teraz co? 13 miejsce, również rozczarowujący występ. Co do Kasai, wczoraj chyba też skakał bez rewelacji.
  Co do oceny formy Prevca i Stocha naprawdę poczekałabym chociażby do dzisiejszych treningów. Dlaczego jesteś taki pewny tego, że słabszy występ Stocha nie był wypadkiem przy pracy, tylko efektem spadku formy, który tak jednoznacznie zakładasz. W ogóle określenie "wypadek przy pracy" jest chyba błędne, jest to raczej brak dobrego wyczucia skoczni. Nie upieram się przy tym, że Kamil jest w jakiejś super formie, ale nie zgadzam się, przynajmniej na razie, ze stwierdzeniem, że forma mu drastycznie spadła, bo ten jeden konkurs, to według mnie za mało na wysnucie takiego wniosku.

 • haze23 doświadczony
  Już dzisiaj, najdalej jutro, wszystko się wyjaśni.

  Czyli co i na kogo będzie można zwalić.

 • JanJanowski bywalec

  Do Janka i Klimka nie można mieć żadnych pretensji.
  Janek skakał znakomicie, to przecież jeden z jego najlepszych występów w karierze.
  Co do Klimka wiadomo, że drugi skok słabszy, ale myślę, że z każdym kolejnym występem na dużej imprezie będzie u niego lepiej.

  Kamil, to jego najsłabszy występ od Lillehammer w grudniu 2013, nie licząc jednoseryjnego konkursu w Zakopanem w 2014, gdzie też był 17.
  Pomimo słabych skoków treningowych, to jednak nikt nie spodziewał się aż takiej klapy. Na dużej skoczni może być tylko lepiej.

  A Piotr w swoim stylu. Szkoda, że jego potencjał on sam tak marnuje.

 • anonim

  "Nie mozna formy stracic w ciagu jednego tygodnia"
  W skokach jest wszystko mozliwe. Taki sport. Ja tez nie moglem w to uwierzyc ale jak Kamil w ostatnich 7 konkursach PS byl zawsze w pierwszej "7" ale teraz nie wchodzi do "15" jest po prostu brak formy.

  Nie u Kasaijego nie jest brak formy, bo on faktycznie tylko jeden skok zepsul - wypadek przy pracy.
  Prevc juz w drugim konkursie w Vikersund sie rozsypal i emocje zwiazane z pobiciem 250 m widocznie mu troche przeszkodzily.
  U Kamila jest inna sprawa. On nie skakal w Vikersund, on sie przygotowywal wlasnie do tych zawodow na malej skoczni. Skoki konursowe nie byly wypadkiem przy pracy.

  "Jak sie ma forme to sie skacze dobrze na kazdej skoczni"
  To jest po prostu faktem i nie ma sie co oszukiwac.
  Kiedy ostatnio skoczek w super formie nie poradzil sobie z jaka kolwieg skocznia? Nie pamietam, bo nie ma takiego przypadku. Malysz w super forme wszendzie mog wygrac. Stoch w formie po IO i po MS tez jakos nie mial problemow z skocznia.

  I jeszcze jedna rzecz. Na zrupowaniu w Szczyrku byla mowa ze Muranka tak super skacze i ze sie zblyzyl nawet do Stocha. Nawet Janek Ziobro w wywiadach mowil ze skakal porownywalnie do Stocha. Wlasznie tu mial sie "Alarm" zaloczyc stabie szkoleniowemu.
  Oni misleli i sie czieszyli ze Klimek i Janek doskoczyli do Stocha. Teraz sie okazuje ze Stoch spadl na ich poziom.

  "Na zgrupowaniu prezentował się Pan bardzo dobrze."

  Stoch: "To fakt, choć może moja dyspozycja nie była jakaś znakomita. To nie były takie skoki, jakie czasami oddaję w zawodach."

  Nawet Stoch juz czul przed MS ze cos jest nie tak.
  Rozczarowanie jest takie wielkie bo:
  1. Stoch mial juz przed MS forme na medale - duzy spadek forme w krotkim czasie. Ludzie mysleli ze treningi jego forme jeszcze polepszy.
  2. "Magia Kruczka" w przygotowaniu na imprezy docelowe (przynajmiej w ostatnich 2 sezonach" nie wypalila
  3. Stochowi pierwszy raz od lat "spokojne treningi" w polsce nie pomogli. Zawsze po takich treningach Kamil mial "eksplosie formy". Na przyklad:
  Przed Engelbergiem 2012, przed Titisee-Neustadt 2013, przed Willingen 2014, przed Zakopanem 2015

  Ale jak juz wczoraj pisalem. Nie ma co obrzucac blotem ani zawodnika, ani trenera za ta sytuacie. Trener, tak samo jak zawodnik przy skoku moze popelnic bledy jak czodzi o szkolenia. To tylko czlowiek.
  Tymbardziej ze forma w skokach tez moze uleciec nawet jak zawodnik i trener perfekcyjnie wspopracuja z innych powodow.

 • MarcinBB redaktor
  odpowiedzi 3

  @Kenens
  Naprawdę uważasz, że to Klimek wyprzedził 3 Austriaków z podstawowego składu? Czy raczej oni wypadli jeszcze słabiej? W ilu konkursach na 10 Klimek wyprzedziłby tę trójkę? Ilu mu brakuje do nich w generalce?
  Gdyby Klimek był 10 pozycji wyżej, nie miałbym wątpliwości, że pokonałby ich i innych tego dnia tak czy owak. Nie ma czego negować, bo miejsce Klimka to naprawdę nie jest sukces. Nie przy jego potencjale, który w Falun pokazał choćby w seriach próbnej i pierwszej. Sukcesy to on jeszcze będzie odnosił, o to akurat jestem spokojny.
  @pepeleusz
  Zabijasz magię sportu... :-)
  Ale ok, możemy się spotkać koło tego 20. miejsca.
  Analogię co do Żyły dostrzegam w szerszym kontekście. Skoro Ziobro ze swojego poziomu w PŚ wskoczył na 8. miejsce to i Żyła mógł rok temu dokonać tego samego, albo nawet czegoś większego, przy dobrze przepracowanym BPSie. Patrząc już bardziej szczegółowo, tak jak ty to robisz z perspektywy bezpośrednio przed konkursem, masz oczywiście rację.

 • pepeleusz początkujący

  z tych 300 % odpada jeszcze kilkanaście z uwagi na przekroczenia kwot startowych, do tego mówimy o konkursie PS w absolutnie pełnej obsadzie konkursu PŚ bez absencji i niesłusznych zesłań do COC.

 • pepeleusz początkujący

  O ile 23 miejsce MS/IO może odpowiadać ok 30 w PŚ, to miejsce 17 może dać najprędzej 20 miejsce. Jeśli dalsze to by znaczyło że wielu trenerów popełniło w wyborze składu niewybaczalne i wyjątkowe mega-błędy
  Kto mógłby wyprzedzić Murańkę? Eisenblichler 60 %,Sakuyama 40 %,Kofler 35 %, ,Stjernen 23 %, Fettner 22% Neumayer 20 % ,Kubacki 20 % Wank 20 %, Poppinger 15 %, Hilde 10%,Leyhe 10% Pungertar 5% Zniszczol 5% Lanisek 5 % Semenic 5 % Kot 2 % Sjoeen 1 % Sato 1% Tochimoto 1 % Razem daje to Dokładnie 3,00 zawodników i 20 miejsce. Oczywiscie mogło by wyjść że dwóch albo ze czterech, ale trzech jest najbardziej prawdopodobne.

  Można by oszacować inne procenty? To warto popatrzeć ile razy ci wszyscy zawodnicy byli w top 19 PS w tym sezonie w proporcji do ilości startów w tym sezonie i uwzględnić, ze fachowcy trenerzy to ich właśnie odrzucili. A następnie nie szarżować procentami i zastanowić się ile przed konkursem dawano by % szans na top 16 tego konkursu MS Stochowi Kasai czy Schlierenzauerowi (niemający pojęcia o statystyce dawaliby pewnie 99 %).Faktem jest że wirtualne 20 miejsce Murańki (i to na skoczni która bardziej pasuje do jego spapranej techniki) jest niewiele lepsze od 21 miejsca w TN. Z drugiej strony nietrafione odbicie w drugiej serii wskazuje na rezerwy

  Co do Zyły to analogii z Soczi nie ma. W Soczi Zyła był na dnie formy i nie oddał ani w konkursach ani na treningach ani jednego dobrego skoku. W Falun zaś pokazywał skok na poziomie top 6 na świecie- czyli potencjał formy jest a brak regularności.

 • erytrocyt_ka profesor
  @JanJanowski

  Dziękuję ;)

 • JanJanowski bywalec
  @erytrocyt_ka

  I jest ona na stronie FISu.

 • JanJanowski bywalec
  @erytrocyt_ka

  Lista startowa jest dostępna w formacie PDF już od wczoraj od około 21.
  Nie różni się niczym od tej z normalnej skoczni poza tym, że jest Michael Glasder zamiast Nicholasa Alexandra.

 • erytrocyt_ka profesor
  -

  MarcinBB
  Nie upieram się przy swoim zdaniu, mam tylko nadzieję, że w czwartek będzie już 4:5 ;)

  I mam pytanie. Kiedy będzie dostępna lista startowa treningów? O 10 była już chyba odprawa techniczna...

 • anonim
  Transmisja dzisiejszycg treningow. Gdzie?

  Brak transmisji na eurovisionsports.tv/falun2015/index.html. Czyzby brak w ogole? Ma ktos info?

 • nieznany początkujący
  @Kenens (*-55.dynamic.chello.pl)

  Muranka oddal 1 dobry skok (10.wynik wśród 50 skoczkow) oraz 1 slaby (24.wynik wśród 30 skoczkow), co czyni jego końcowy rezultat zaledwie srednim osiagnieciem.
  Kto spośród nieobecnych moglby wyprzedzić Klemensa? Szanse dalbym Neumayerowi, Eisenbichlerowi, czasem konkurs wyjdzie Koflerowi, na tym poziomie skacze Hilde i Fettner. Realnie ten wynik dalby 20.miejsce w PS.

 • Kenens początkujący
  MarcinBB

  Tak z ciekawości co do występu Klimka.
  Kogo masz na myśli z Austriaków, Norwegów czy Słoweńców?
  Nie oszukujmy się ale skoro Klimek wyprzedza 3 austriaków z podstawowego składu i również 3 z podst. Słoweńców, to raczej tyły nie byłby by lepsze od niego. Z norwegów? Wystawili piątke najlepszych. Sjoen? (nie jestem pewny czy tak się pisze)Skakał tu bardzo słabo. Jedynie mogę się zgodzić co do Niemców, gdzie brakowało 2 zawodników. Z czego jeden Michael, moim zdaniem mógłby stracić dużo na notach i również byłby za Klemensem. Także, nie negujmy sukcesów naszych, takimi argumentami.

  Jednak zgadzam się z tobą. Poza Jankiem, nikt nie zrobił skoczył tzw. najlepszych skoków. O Żyle to już nie wspominam, bo jak już tylko go widzę, przed kamerą to mi żyłka pęka ze złości.

 • MarcinBB redaktor
  odpowiedzi 2

  @papa_s
  Dobrze gadasz, Tobie też trzeba polać ;-)
  @erytrocyt_ka i wszyscy czytelnicy
  Nie uważam się za Alfę i Omegę, lista dzwonów jest otwarta, proszę zgłaszać kolejne nominacje :-)

 • Persil początkujący
  Z innej beczki

  Nie sądzicie, że RICOH powinien znów wrócić do przekazu transmisji skoków ? Konica Minolta ma kontrakt do końca tego sezonu i nie chciałbym, żeby przedłużali. RICOH był związany ze skokami od 1998 do 2011 roku i ujęcia kamer były o wiele korzystniejsze, poza tym nigdy nie było cyrków przy wyświetlaniu wyników, nazwisk skoczków czy liczeniu punktów, co zdarza się bardzo często Konice Minolcie. Wyniki wyświetlane na ekranie są teraz mało czytelne, kiedyś wyświetlano po 6 nazwisk. Fajnie byłoby, gdyby RICOH znów wrócił...

 • MarcinBB redaktor
  odpowiedzi

  @Jarek42
  Poza występem Janka wyniki nie są dobre.
  Występ Klimka jest zaledwie poprawny. Dolicz do stawki tych kilku Niemców, Austriaków, Norwegów i Słoweńców, którzy nie mogli wystąpić w konkursie z racji limitu i można spokojnie założyć, że gdyby to był konkurs PŚ, Klimek zająłby miejsce w trzeciej dziesiątce. Na pewno miał dobry pierwszy skok. Super, że go już na takie stać. Drugi po prostu zepsuł.
  A jeśli wyniki Kamila i Piotrka uważasz za dobre...
  @fan bachledy
  Przypomnij mi, który to już raz Słoweńcy są faworytami do medalu w drużynówce? ;-)
  No i nigdzie nie napisałem, że Prevc, Kasai i Stoch stracili formę. Co do Stocha, bardzo wyraźnie napisałem.
  @asd
  Chodzi o to drugie.
  @Oburzony
  Mylisz się. Pisałem wczoraj.
  @erytrocyt_ka
  Spieram się tylko dla spierania, bo już w felietonie napisałem jak jest. Ale jednak patrząc na jego duże imprezy (IO i MŚ) to lepiej na dużej skoczni skakał tylko w Vancouver, Oberstdorfie, i Val di Fiemme. "Wyjątkami" były nie tylko Soczi, ale też Turyn, Sapporo, Liberec i Oslo. 3:5.
  @Veltomanka
  Biję się w pierś za to Einsiedeln aż echo rozchodzi się po całym Schwyz po sam szczyt Ortstocku. A co do Morassiego to talent tu nie ma nic do rzeczy. Jego po prostu lubię jeszcze mniej...
  @jakledw12
  A czemu mamy nie liczyć początku? Same miejsca w 3. dziesiątce? Przed IO był 3 razy w pierwszej, 6 razy w drugiej, 6 razy w trzeciej i raz w czwartej. Raz odpadł w kwalifikacjach. Bez rewelacji, ale było przyzwoicie.

 • anonim

  Też mi słowa Kruczka o tym, że Kamil woli duże skocznie wydają się dziwne, biorąc pod uwagę, że w Soczi na normalnej zniszczył rywali. Na dużej była nerwówka. Ale to Kruczek jest trenerem. Martwi jednak fakt, że Kamil po raz pierwszy nie przegryzł skoczni i nie poprawił, tego co powinien. Chyba jednak jest tak, że jak się ma formę... Z drugiej strony inni faworyci też raczej polegli, a wygrana Velty, to chyba kolejny fuks. Czas pokaże. No i Freund nie wygrał, choć jako jedyny z murowanych faworytów był na pudle (Krafta tam nie stawiałem). Szkoda Koudelki.
  O Żyle pisałem już kiedyś. Zawodnik bez sportowej inteligencji. W tym wieku, z takim doświadczeniem nie miał prawa się spalić. Mógł być wielki, a nie będzie nawet przeciętny. Szkoda. A, po treningach nie wierzyłem w niego. Choć kciuki trzymałem. Ale to jego wieczne gadanie o tym, że trzeba się zresetować, wyspać... nic nie wnosi. Lepiej mniej gadać, a coś konkretnego zrobić.
  Ziobro. Brawo. Nareszcie.
  Klimek, oby tak dalej, szkoda drugiego skoku.
  Zawody nudne.
  Mistrzostwa jeszcze trwają. Wciąż więcej jeszcze szans medalowych przed nami, niż za nami. Trzymam kciuki za wszystkich naszych. Ekscytacji jednak nie ma.
  PS. Kamil nie musi wszystkiego wygrywać, ale miło jest jak wygrywa.

 • asd początkujący

  zgadzam sie co do kamery - ta perspektywa "spod skoczka" to sie nadaje co najwyzej do powtorek a nie do transmisji, bo nie widac na niej ani wysokosci skoczka nad zeskokiem, ani jego pozycji w locie - porazka.

 • erytrocyt_ka profesor
  @papa_s

  Do tego bym dodała też może dzwon dla kamery na skoczni, bo według mnie była ona beznadziejna, w ogóle ledwo mogłam się zorientować, kto ile skoczył... Nie wiem, jak Wam, ale mi ona bardzo nie odpowiadała.

 • nieznany początkujący

  Zdecydowanie wole widzieć Kamila wscieklego po zawalonym konkursie, jak w Val di Fiemme na K-95 2 lata temu niż spokojnego po ostatnim "wyczynie" w Falun.
  Jednak zawodnika takiego formatu nie należy przekreslac i dopóki zdrowie pozwoli, jest w stanie walczyc o najwyższe laury. Nawet już w najbliższym konkursie.
  Niektorzy maja przekonanie, ze zawodnik który zdobyl mistrzostwo olimpijskie czy swiata "już nic nie musi". Fatalne podejście, cos w stylu "Polacy, nic się nie stało". Szlachectwo zobowiazuje i od sportowca z najwyższymi osiagnieciami wymaga się dużo więcej niż od sredniakow. To jego przywilej i prawo dużo od niego wymagac, a brak oczekiwan to lekceważenie i deprecjonowanie jego osiagniec.

 • papa_s weteran
  A skocznia?

  Zapomniał autor o dzwonie dla skoczni po przebudowie. W ważnym konkursie nikt nie doskoczył do rozmiaru skoczni a tylu utalentowanych skoczków. Dla jasnowidzów i szamanów flaszka nalewki na dobrym kaktusie:)

 • jakledw12 weteran

  "Tamtej zimy Wewiór był w niezłej formie"

  W tamtym sezonie nie licząc początku, Piotr zajmował same miejsca w 3 dziesiątce. Przed IO był w bardzo nierównej formie, o czym świadczy choćby 32 miejsce w Willingen.

 • erytrocyt_ka profesor
  @Bury

  Znaczy ja w tej mojej wypowiedzi przytoczyłam mniej więcej słowa Stocha z jakiegoś wywiadu, który chyba czytałam na onecie i tam Kamil mówił, że wielkich nadziei na tej normalnej skoczni sobie nie robił na medal, a zapytany chyba o Val di Fiemme powiedział, iż tych dwóch sytuacji nie da się ze sobą porównać, bo tam po pierwszej serii był wysoko, a w drugiej głowa zawiodła, więc było inaczej niż tu. Chociaż z tym, że nie ma takiego dużego parcia na wynik jak wtedy, to na pewno też masz rację, aczkolwiek nie sądzę, że Kamil po tych wszystkich sukcesach spoczął na laurach ;)

 • Bury bywalec
  @erytrocytka

  Myślę, że nie chodzi o to, że nie robił sobie wielkich nadziei na dobry wynik, tylko o to, że przyjął porażkę z godnością, bo w zasadzie już jest utytułowanym skoczkiem i nie ma chyba takiego parcia na wynik. Jemu chodzi bardziej o dobre skakanie.
  Na dużej skoczni będzie lepiej.

 • IntelektualnyZbawcaCiemnychMas doświadczony

  @veltomanka

  Co nie zmienia faktu że Velte można bez chwili zastanowienia postawić obok takich Mistrzów Świata jak Benković czy Ingebrigtsen.
  Jak na razie to Velta jest typowym średniakiem który do czasu wywalczenia złota był na poziomie Żyły w kwestii osiągnięć.
  Jeżeli wywalczy medal na dużej skoczni i w tym sezonie wygra jeszcze jakiś konkurs PŚ to pewnie zmienię o nim zdanie.

 • veltomanka bywalec

  Velta przed medalem w Vikersund stał na podium LGP w Einsiedeln. Był wtedy tuż przed Śliżem. Morassi nigdy nie osiągnie 1/10 tego, co Velta.

 • erytrocyt_ka profesor
  -

  Wczorajszy mixt pokazał, że Prevc ogarnął skocznię, na nieszczęście dla siebie, o dzień za późno. Pewnie to samo byłoby ze Stochem. Nie sądzę, aby w tydzień, Prevc, Stoch i Kasai stracili swoją całkiem niezłą formę. Mam nadzieję, że cała trójka odbije sobie to niepowodzenie w czwartek.
  Felieton, jak zwykle, bardzo dobry. Ja jednak pocieszam się, że Stoch skacze lepiej na dużych skoczniach, wyjątkiem było Soczi, ale tam był w takiej formie, że wszystko mu wychodziło. Ja zawsze twierdziłam, że Stoch ma taki dar, że widzi, co robi źle i szybko potrafi ten błąd/błędy wyeliminować. Tej "francy" niestety już nie ogarnął, może nie każdą się da, nawet jemu?
  Jeszcze co do Kamila... To moim zdaniem obecny Stoch, a Stoch z Val di Fiemme, ten po konkursie na normalnej skoczni, to już całkiem inny skoczek. W zupełnie inny sposób przyjął niepowodzenie, chociaż może to też wynikało z tego, że wielkich nadziei od początku sobie nie robił i, jak sam powiedział, w Val di Fiemme była szansa na świetny wynik, a tutaj jej w ogóle nie było.

 • anonim

  @Wojtuch

  Wywiad po konkursie ze Stochem był na TVP sport trzeba umieć sobie poszukać a nie tylko opierać się na tej stronie internet nie gryzie.

  Wszyscy po za Jankiem dali takiego ciała , że szkoda nawet tego komentować a Piotr niech w końcu idzie do dobrego psychiatry, który mu wyjaśni, że zjeżdżając z głową między nogami można co najwyżej zobaczyć własne przyrodzenie a nie próg skoczni.
  Podejrzewam, że na dużej również będzie bez medalu.

 • anonim

  Bardzo słabo ci dzisiaj poszlo Hetnał.

 • Peter90 bywalec

  Bury- No jak to,to Ty nie wiesz po co Ahonen wrócił wszyscy wiedzą po co,przecież to legenda nie ważne jakie miejsce zajmie,przeszłość podobno się liczy :D....


 • Seven doświadczony

  Artykuł bardzo dobry (jak pomysł z dzwonami). Nie mam zastrzeżeń.
  Moi faworyci do walki o złoto?
  Freund, Kraft, Koudelka, Prevc
  Do walki o medale przyłączą się: Kasai, Ammann, Velta. Z medalem na szyi nie widzę utalentowanego Takeuchiego czy Fannemela. Nie zapomniałem o Stochu, ale nie sądzę, że wróci z medalem. Zawsze jakieś szanse są (proc. 30%). Jestem też dumny z kibiców w konkurencji. Sprawdzam tam regularnie sondy i co? 52% zaznacza że złoto powędruje do Stocha na dużej. Jak wspominalem nie przekreślam go. Jestem z jednej strony zdziwiony a z drugiej nie. Czemu zdziwiony. Bo medal to jeszcze ale złoto? Dlaczego nie zdziwiony? Bo wierni kibice bez patrzenia na pytanie sondy widząc nazwisko Stocha klika bez zastanowienia. I jeszcze dlaczego nie zdziwiony? Juz to kiedys widzialem. A tak. 4 dni temu "Kto zdobędzie złoty medal na skoczni normalnej". Wiara nie poczynila cudu.

 • Bury bywalec
  Po K-90

  Podobnie jak Fan Bachledy uważa, że o medalach zadecydowała specyfika skoczni. Wiemy, że w skokach jest tak, że każda skocznia ma swój niepowtarzalny profil, różni się od pozostałych. Niektórym jedne skocznie pasują lepiej, inne gorzej. Wiadomo, że jak jest się w formie to skocznia nie ma znaczenia, ale mimo wszystko coś jest na rzeczy, gdy do 2 serii nie wchodzi Kasai, który bryluje w tym sezonie, a 15 miejsce zajmuje Ahonen, który powrócił nie wiadomo po co do skakania i zajął przed MŚ miejsca koło 30-tego. Velta, który do tej pory w PŚ spisywał się dobrze (ale tylko dobrze)nagle wygrywa. Takeuchi, który jest nierówny jak polskie drogi nagle wskakuje tak wysoko jak nikt się chyba nie spodziewał. Po prostu skocznia w Falun jest wymagająca i nie każdemu pasuje jej profil.

  Podejrzewam, że konkurs na dużej skoczni będzie wyglądał zupełnie inaczej. Oby bardziej pomyślnie dla nas.

 • asd początkujący

  zapytam autora z ciekawosci: dlaczego jestes niezadowolony z wygranej velty? czy chodzi tylko o fakt, iz nie lubisz rozstrzygniec niespodziewanych, czy o brak sympatii dla tego konkretnego zawodnika?

  ja osobiscie bardzo lubie niespodzianki w sporcie i choc nie jestem jakims wielkim fanem velty, to bardzo mu zyczylem, by wyprzedzil faworytow.

 • anonim
  Nie mogłem ochłonąć

  po tym konkursie, dużo bardzo niemiłych niespodzianek ale i dobry moment był. Kasai, Prevc, Żyła - katastrofa. Zwycięstwo Velty, dobra postawa Bardala, Taku, Ziobry - duży plus. Niestety Kraft wbił się na podium, szkoda Koudelki.

 • wojtuch bywalec

  Nie widziałem żadnego wywiadu Stocha po k90,ale dwa lata temu po mniejszej skoczni, Stoch miał problem żeby posklecać pare słów w wywiadzie, sportowa złość, frustracja i ambicja, to wszystko az w nim kipiało. Ciekawi mnie czy ta ambicja i głód sukcesów jest dziś u niego na podobnym poziomie co wtedy

 • anonim
  Faworyci

  Ze Słoweńcami się Pan myli. Wiadomo, że to lotnicy i na dużej skoczni będą faworytami do medalu w drużynówce. To nie jest tak, że Kasai, Prevc czy Stoch nagle stracili formę. Po prostu skocznia im nie podpasowała, widocznie jest bardzo specyficzna i niektórym ze światowej czołówki nie leży. Na dużej skoczni wszystko wróci do normy, taki Velta nawet do 10-tki nie wejdzie. Faworyci do medali? Prevc, Freund, Stoch, Kasai, Fannemel, Kraft.

 • Jarek42 stały bywalec

  A wyniki na małej skoczni Polaków są dobre. Ziobro - 8, dwóch w drugiej dwudziestce. Osąd sytuacji przesłaniają nam kapitalne występy Kamila.

 • anonim

  Velta teoretycznie tez.debiutuje na MŚ :P

 • Jarek42 stały bywalec

  To jest sport i ktoś musi przegrać, żeby wygrać mógł ktoś. Kasai już sobie powetował niepowodzenie w skokach mieszanych.
  Słoweńcy zarżnięci pucharami świata.

 • Zakrza bywalec

  Panie Hetnał, przyznałbyś się Pan, że z Pana żaden ekspert, a nie piszesz: "Specjalne dzwony dla wszelkiej maści typujących, jasnowidzów, przepowiadaczy przyszłości i obstawiających u bukmacherów.", jakby inni też tak FATALNIE przewidzieli wyniki. Napisz Pan wprost: "Wielki dzwon dla mnie, bo moje przewidywania okazały się kiepskie jak skok Piotra Żyły".

  Kamil Stoch czy inni skoczkowie potrafią przyznać się do błędu, a tzw. "dziennikarz sportowy" nie?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).