Alexander Stoeckl: "Motywacja powinna pochodzić z wnętrza zawodnika"

 • 2016-01-07 18:04

Alexander Stoeckl już niedługo zostanie ojcem. W swojej karierze pracował zarówno z dziećmi, jak i młodzieżą. Dlatego wie, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice młodych sportowców.

- Najgorsze z czym się spotkałem, to sytuacja, gdy rodzice przychodzą i mówią: - Nasze dziecko jest już wyszkolone – opowiada Stoeckl - Wtedy myślę sobie – przepraszam za wyrażenie - że to gówno prawda.

Trener przekonuje, że taka postawa opiekunów to przeszkoda dla ich dziecka i rozwoju jego sportowej kariery. - Poznałem już kilkoro rodziców, którzy byli bardziej zmotywowani od ich dzieci. To jest bez sensu i często przynosi odwrotny rezultat – dzieci kończą swoją przygodę ze sportem – przekonuje.

Ma świadomość, że rodzice chcą dla nich jak najlepiej, ale nie wszyscy wiedzą co jest dla nich dobre.- Trzeba je wspierać, podkreślać im, że najważniejsze jest to, żeby cieszyły się sportem. Jestem też przekonany, że nie można dzielić motywacji. Oczywiście, sportowiec jej potrzebuje, ale musi ona pochodzić z jego wnętrza. Ci, którzy chcą się realizować w sporcie, muszą mieć taki wewnętrzny płomień – podkreśla.

42-latek, jako szkoleniowiec, ma duże doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zaczynał w Austrii, od szkolenia dzieci w wieku 6-10 lat, a następnie przeszedł do kolejnej grupy wiekowej. Zanim rozpoczął pracę w słynnym gimnazjum narciarskim w Stams, trenował nastolatków w przedziale wiekowym 15-19 lat. W tym czasie był też trenerem kadry narodowej juniorów w Austrii.

Dlatego docenia wkład rodziców w sportową karierę dzieci. - Najmłodsi sportowcy potrzebują ich wsparcia. Szczególnie jeśli uprawiają sport taki, jak skoki narciarskie, gdzie niezbędna jest pomoc w transporcie sprzętu na skocznię i z powrotem – zauważa – Ale uważam, że trenującej młodzieży trzeba pomagać nie więcej, niż jest to konieczne. Bo jeśli tej pomocy jest za dużo, stają się od niej uzależnieni i nie potrafią poradzić sobie w wielu sytuacjach.

Rodziców, którzy mają zdrowe podejście do kariery syna, ma m.in. norweski skoczek Johann Andre Forfang. - Tata wychował mnie tak, żebym był samodzielny. I potrafię zrozumieć np. dlaczego oddałem krótki skok, albo jak to się stało, że skoczyłem daleko. Dzięki temu, że umiem odpowiedzieć sobie na tego typu pytania, i widzę pewne zależności w moich skokach, zyskuję przewagę nad rywalami. Myślę, więc, że to ważne, aby młodzi ludzie mogli się samodzielnie zastanowić nad pewnymi rzeczami – podsumowuje.


Katarzyna Skoczek, źródło: aftenposten.no
oglądalność: (3701) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Sportowe ambicje ojców (tudzież matek).

  Sytuację, o której mówi Stoeckl, można śmiało nazwać "syndromem Krzysztofa Murańki".

 • anonim

  @HKS
  No i właśnie ta wymieniona trójka jest najsilniejsza wsród Norwegów. Brak formy Velty czy Sjoeena to raczej ich osobisty problem.

 • HKS początkujący

  @Michallo
  Będąc ścisłym to w kadrze Stoeckla są: Gangnes, Forfang i Fannemel. No i do tego Sjoen czy Velta bez formy, ale jak trenuje ta "kadra B" i czy trenują razem to już nie mam pojęcia.

 • yyy profesor
  Michallo

  Ile w tym trenera a ile kombinezonu? jak by nałożyć kalkę z ich skoków przed przyjściem Stoeckla to nie było by różnicy w technice skoku. Tylko ze metry są inne.

 • yyy profesor
  Stinger

  Przecież to ze dziś jesteśmy na dnie, wcale nie znaczy ze organizacyjnie czy kadrowo jesteśmy gorsi od Norwegi. Jeszcze się koło fortuny odwróci to jest tylko sport.

 • xxx początkujący
  nowyskoczek5

  tak, zakończył.

 • Michallo bywalec

  Stoeckl to perfekcyjny trener.
  Przed jego przyjściem (sezony 10/11 i wstecz):
  Gangnes - 3 pkt PŚ. Najlepsze miejsce - 28.
  Fannemel - najlepsze miejsce 10, raz w "30".
  Stjernen - 92 pkt w 2 sezonach PŚ, raz w "10" - Sapporo.
  Forfang, Tande - za młodzi.
  A teraz?
  Wszyscy z tych zawodników staneli jużna podium PŚ.

 • roman początkujący
  do medalisty

  nie bredzę tylko stwierdzam fakty żeby było zaplecze musi mieć gdzie trenować

 • Nowyskoczek5 profesor
  A jesli chodzi o norwegów

  To Ole Marius Ingvaldsen zakończył karierę??

 • Michallo bywalec
  @yyy

  Kiedy indziej marudzisz że inni nie wyczuwają twojej ironii..

 • Stinger profesor
  yyy

  On nic nie bredzi po prostu napisał całą prawdę. Sam Tajner tak mówił, a ja mu wierzę.

  Polska ma 8 skoczków zdolnych do wskakiwania do TOP 10 PŚ.
  Schlierenzauer to największy rywal Stocha w walce o KK.
  Norwegia nie ma zaplecza.

 • yyy profesor
  zloty_medalista

  co ty bredzisz?

 • roman początkujący
  do medalisty

  łatwa się śmiać na całym Podhalu nie ma 1 skoczni ,mamy 1 kompleks wisła-szczyrk łatwo tak nie mamy zaplecza he he he

 • anonim
  kibic

  polska nie ma zaplecza Norwegia ma bardzo duże zaplecze Tajner się pomysliw mówiąc nasz z norwiergą my bedziem tak jak Finowie

 • zloty_medalista weteran

  No jak to, przecież Norwegia nie ma zaplecza, co ten Stoeckl plecie, jego metody motywacyjne o kant tyłka rozbić, brałby przykład z polskiej myśli szkoleniowej i organizacji skoków Polsce przez wybitną jednostkę - Apoloniusza Tajnera. Tutaj mamy olbrzymie zaplecze pełne talentów, wkrótce będziemy mieli po czterech zawodników w TOP10 co zawody i zdominujemy skoki w najbliższych sezonach, a Norwegia podobnie jak Finlandia pójdzie na dno i każdy punkt Pucharu Świata będzie dla zawodników z tego kraju sukcesem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).