Okiem Samozwańczego Autorytetu: Klątwa przełamana!

 • 2016-01-08 01:07

W pomieszczeniu wisiała nerwowa atmosfera. Była tak gęsta, że dało by się w niej zawiesić nie tylko siekierę, ale parę kowadeł. Dym papierosowy spowijał spocone twarze szarym całunem. Pot kroplił się na czołach. W końcu jeden z przebywających w pokoju mężczyzn rzekł po niemiecku z pięknym naddunajskim akcentem: Teraz panowie, to nie wygramy TCS przez kolejne dwadzieścia lat.

Andreas WankAndreas Wank
Maciej Kot pozdrawiaMaciej Kot pozdrawia
Dr Winiarski i jego opinia o formie polskich skoczkówDr Winiarski i jego opinia o formie polskich skoczków
Freund czai się za plecami PrevcaFreund czai się za plecami Prevca
Freund zwiększa powierzchnię nośną przed skokiemFreund zwiększa powierzchnię nośną przed skokiem


Klątwa przełamana! Po raz pierwszy od siedmiu lat skoczek spoza Austrii wygrał Turniej Czterech Skoczni! A komu światowe skoki zawdzięczają tę miłą odmianę? Jam to – nie chwaląc się – sprawił. Udało mi się zapeszyć!

W tym artykule zastosowałem podstęp, typując do zwycięstwa samych Austriaków. Ponieważ najczęściej mam pecha i rzadko kiedy moje przewidywania się sprawdzają – zapeszyłem. Austriakom na pocieszenie udało się zrywem w ostatnim konkursie chociaż ocalić obecność na podium, czym podtrzymali trwającą już teraz 10 lat passę. Ale ta najważniejsza – zwycięska – się skończyła. Austriacy jeszcze nie zdążyli przetrawić tego faktu, a tu jak grom z jasnego nieba gruchnnęła wiadomość, że Gregor Schlierenzauer odstawia skokówki do kąta co najmniej do końca zimy i nie wiadomo, kiedy znów je przypnie. Zapewnił co prawda, że powróci, ale ja prywatnie nie jestem tego taki pewien. Trudno będzie znaleźć motywację, gdy wygrało się w życiu tak wiele. Prawie wszystko. I właśnie to "prawie" może być motywatorem. Temu dominatorowi, być może drugiemu obok Nykaenena najwybitniejszemu skoczkowi w historii, brakuje w kolekcji tego najcenniejszego – tytułu indywidualnego mistrza olimpijskiego. Jednak to tylko "może". Nie musi. Dodajmy jeszcze do tego informację, że twórca najwiekszych austriackich sukcesów – Alexander Pointner – zdecydował się trenować Bułgara. Świat austriackich skoków zatrząsł się po prostu w posadach.

Ale narobiłem, nie? Jednym artykułem. Zaprawdę – słowo jest potężniejsze niż wszelki miecz obosieczny... No – jako człowiek słynący z uczciwości muszę oczywiście przyznać, że nie dokonałem tego sam. Swój skromny udział miał w tym też pewien dwudziestotrzyletni Słoweniec, który nabrał już poprzedniej zimy takiego szwungu, że najprawdopodobniej przeleci nim przez całą tegoroczną zimę zgarniając w locie koszącym wszystkie najważniejsze trofea.

Prevc ma po Bischofshofen 924 punkty i przewagę ponad dwustu nad Freundem. Niemiec jako jedyny tej zimy wygląda na zawodnika, który mógłby podjąć ze Słoweńcem walkę. Ale patrząc wstecz – w ciągu ostatnich dwudziestu sezonów, skoczek który po Turnieju Czterech Skoczni zgromadził ponad 800, nie mówiąc już o 900 punktach – zawsze wygrywał Puchar Świata i to zazwyczaj w cuglach. Wyjątek stanowi sezon 1998/1999. Wtedy zwycięzca TCS i zarazem lider PŚ Janne Ahonen miał 893 punkty. A PŚ zdobył Martin Schmitt. Też Niemiec zresztą. Tyle że tamten Niemiec miał tylko nieco ponad 100 punktów straty do lidera. I na początku zimy to on dominował. Do Garmisch-Partenkirchen nie schodził z podium, wygrywając 6 z 8 konkursów, w których startował! Dopiero dwa słabe (najsłabsze w sezonie) występy w austriackiej części Turnieju pozbawiły go zarówno plastronu lidera jak i zwycięstwa. Potem jednak Schmitt szedł jak burza i tylko kilka absencji na zawodach spowodowało, że wyprzedził Ahonena dopiero na finiszu w Planicy. Tej zimy to Prevc jest zdecydowanym dominatorem. Żaden Niemiec mu niestraszny. Jeśli nie przydarzy się żaden kataklizm, będzie mógł u siebie w Planicy świętować triumf, który zeszłej zimy minął go o ćwierć włosa.

Jak już jesteśmy przy Niemcach. Niemcy też wreszcie utarli nosa Austriakom – Freund finiszował wyżej w Turnieju od Hayboecka. I choć Austriacy w pierwszej piątce mieli jeszcze Krafta, to kolejnego Austriaka trzeba szukac dopiero na 18. miejscu. A Niemcy w pierwszej "12" zmieścili aż czterech. Wrzeszcie się trochę odkuli na sąsiadach i współorganizatorach.

Nasi w pięciu przez cały TCS uzbierali 64 punkty. Dwóch Francuzów w tym samym czasie uzbierało 62 punkty. W sumie wszyscy Polacy (w zeszłym sezonie brązowi medaliści MŚ) od początku sezonu zdobyli ich mniej od Stefana Krafta. Czy ja długo mam się tak znęcać? Kiedy wreszcie coś drgnie? Nie dość, że okres przygotowawczy przygotował naszych co najwyżej na heroiczną walke o wejście do drugiej serii, to w dodatku z biegiem czasu nie tylko nie widać żadnej poprawy, ale wręcz pogorszenie. A tu za chwilę półmetek sezonu i najważniejsza impreza zbliża się wielkimi krokami.

Ale może za wysoko mierzę, że porównuję w tej chwili Polaków z Francuzami? Było nie było, żabojady właśnie łyknęły w Pucharze Narodów Finlandię. Co to się panie dzieju porobiło. Wydawało się przez dwa ostatnie sezony, że Finowie jakoś powoli się wygrzebują z tej swojej czarnej dziury a tu czarna dziura zrobiła mlask i póki co wystaje z niej tylko czubek nosa Asikainena. Tak. Jedynym Finem, który zdobył w tym sezonie punkty, jest były kombinator norweski. To trochę tak, jakby w szwajcarii zegarki produkował już tylko jeden człowiek, w dodatku do niedawna producent pozytywek. Albo jakby w Rio w karnawale maszerowała ulicą tylko jedna tancerka, z nogą w gipsie, w dodatku emigrantka z Argentyny. Albo jakby Barcelona, bez żadnego Katalończyka w składzie, przegrywała do przerwy ze Swornicą Czarnowąsy. Ale nie będę przynudzał o Finach, bo ktoś z PZN przeczyta i będzie dowodził, że z nami wcale jeszcze nie jest tak źle... Zresztą nie znam fińskiego, może tam też jest ktoś, kto twierdzi, że Finowie też mają kontakt z czołówką i szansę na medale w Kulm? W końcu świat to fascynujące miesce, pełne niepodzianek, dziwów i zaskoczeń.

A Vincent Descombes Sevoie zrobił wynik życia w Turnieju Czterech Skoczni. Już w zeszłym sezonie pokazał, że jest przywoitym skoczkiem. Jeśli w tym ustabilizuje nieco formę to i w generalce PŚ może wykręcić wynik życia. Najlepszy TCS w karierze zaliczył też Hula. Polak – podobnie jak Francuz – jeśli ustabilizuje formę, też ma szansę na najlepszy sezon zimowy w karierze. To byłaby jedyna na razie pozytywna informacja z polskiego obozu. Oblężonego. Dość poważnie. Taki właśnie obrazek mi się rysuje – działa milczą, prochów brakuje, obrońcy potykają się o własne nogi szukając po ciemku karabinów, dowódca gapi się na mapę sztabową i trzymając ją do góry nogami, zastanawia się, czemu opisy są po mandaryńsku. I tylko dzielny rezerwista starszy szeregowy Stefan Hula hasa po wałach, machając małą, wystrzępioną biało-czerwoną chorągięwką i zawzięcie strzela do wrogów ze swojej procy żołędziami...

Podobno w TVP ktoś chlapnął (TCS oglądałem niemal w całości w Eurosporcie) że wciąż mamy kontakt z szeroką czołówką. Nie wiem nawet kto, może ktoś zacny, może nawet go lubię, ale jeśli faktycznie tak powiedział, to ja przytaknę. Oczywiście. Jasne. Mamy. Mniej więcej taki, jaki ten ktoś z rzeczywistością. No chyba, że ta szeroka czołówka to dziś Francuzi, drugi sort Japończyków i grupa krajowa Austriaków. Taka wiecie czołówka, co to jest szersza, niż dłuższa.

Norwegowie muszą być trochę rozczarowani. Rozpoczęli tę zimę z przytupem, ale tandem liderów coraz bardziej im odjeżdża a do walki o zwycięstwa i podia włączył się Hayboeck. Tande zupełnie zgubił formę. Niby odżyli Stjernen i Fannemel, ale to jednak nie to. Z Norwegami jest trochę dziwna sprawa. Szczególnie w Pucharze Świata. Nikt nie kwestionuje, że to stały uczestnik Wielkiej Czwórki. Trofeów, medali, tytułów, sukcesów mają na pęczki. Ale jesli chodzi o wygrywanie... Po pierwsze Kryształowych Kul mają tylko 3. To już my mamy 5. Ktoś powie, ok – Niemcy też mają ledwie jedną więcej od Norwegów a mniej od Polaków. Ale Norwegowie – w przeciwieństwie do Niemców - nie wychowali sobie nigdy takich dominatorów, wygrywających seriami. Wielkie imprezy – tak. Mają medali i trofeów, że hoho i jeszcze trochę. Ale w Pucharze Świata trudno szukać norweskich nazwisk, które rzucaja na kolana. Czy ktoś z pamięci potrafi teraz wymienić nazwisko norweskiego skoczka, który ma najwięcej pucharowych zwycięstw w swojej karierze? Tak, to Roar Ljøkelsøy. A ile ich ma? 11. Nie robi to wrażenia przy 53 Schlierenzauera czy nawet 23 Freunda. Prevc ma już tyle samo co Norweg. A wygląda na to, że chłopak dopiero się rozkręca.

Na liście skoczków z największą ilością zwycięstw w PŚ Ljøkelsøy zajmuje... 24 miejsce! Wyżej od niego figuruje ośmiu Austriaków, pięciu Niemców, trzech Finów, po dwóch Japończyków i Polaków, Szwajcar, Słoweniec i Kanadyjczyk! Tak – Horst Bulau nastukał w dwunastoletniej karierze więcej pucharowych zwycięstw, niż najlepszy z Norwegów. Norwegowie zawsze szli ławą. W Pucharze Narodów wygrywali 6 razy. Konkursów drużynowych wygrali 13 – mniej tylko od Austriaków i Finów. Ale na podium drużynówek stawali 43 razy i tu ustępują tylko Austriakom. Czyli w kupie u nich siła. Ale w temacie indywidualnych gwiazdorów – to już gorzej.

Czołówka PŚ 0701.2016
LpZawodnikkrajpkt.strata1strata2
1 Peter Prevc Słowenia 924 0 0
2 Severin Freund Niemcy 719 205 205
3 Kenneth Gangnes Norwegia 595 329 124
4 Michael Hayboeck Austria 487 437 108
5 Johann Andre Forfang Norwegia 452 472 35
6 Richard Freitag Niemcy 334 590 118
7 Stefan Kraft Austria 328 596 6
8 Daniel Andre Tande Norwegia 303 621 25
9 Noriaki Kasai Japonia 278 646 25
10 Domen Prevc Słowenia 276 648 2

Poczet Zwycięzców 0701.2016
LpZawodnikkrajliczbawPŚ
1 Peter Prevc Słowenia 6 1
2 Severin Freund Niemcy 3 2
3 Keneth Gangnes Norwegia 1 3
4 Daniel-André Tande Norwegia 1 8

Poczet Podiumowiczów 0701.2016
LpZawodnikkraj123razemwPŚ
1 Peter Prevc Słowenia 6 3 1 10 1
2 Severin Freund Niemcy 3 2 2 7 2
3 Kenneth Gangnes Norwegia 1 2 2 5 3
4 Daniel-André Tande Norwegia 1 0 0 1 8
5 Michael Hayböck Austria 0 3 1 4 4
6 Johann André Forfang Norwegia 0 0 2 2 5
7 Andreas Stjernen Norwegia 0 0 1 1 13
8 Joachim Hauer Norwegia 0 0 1 1 17

Plastikowa Kulka 07.01.2016
LpzawodnikkrajliczbawPŚ
1 Killian Peier Szwajcaria 2 54
2 Radik Żaparow Kazachstan 1 n
3 MacKenzie Boyd-Clowes Kanada 1 54
4 Karl Geiger Niemcy 1 51
5 Dawid Kubacki Polska 1 42
6 Ronan Lamy Chappuis Francja 1 41
7 Jan Matura Czechy 1 37
8 Gregor Schlierenzauer Austria 1 31
9 Anze Lanisek Słowenia 1 19
10 Manuel Fettner Austria 1 19Cytaty zupełnie na temat:
Igor Błachut: "Trener Stoeckl z kolei szczęśliwy, jakby w totka wygrał."
Przecież każdy wie, że pieniądze szczęścia nie dają...

Igor Błachut: "Jest trzech Polaków w drugiej serii. Już nawet zdaje się szampan strzelił z tej okazji w pomieszczeniu gdzie ogladają rywalizację nasi koledzy."
...and the Oscar in cathegory "szpila wbita w tyłek konkurencji" goes to...

Igor Błachut: "Taki duży skoczek i taki mały telemark"
Trzecie Prawo Skokowe Błachuta: Rozmiar telemarku jest wprostproporcjonalny do rozmiaru skoczka.
Pierwszy Wyjątek Pieczatowskiego: Powyższe prawo nie obowiązuje szwajcarskich złotych medalistów olimpijskich.

Jakub Pieczatowski: "To było znacznie dalej, niż 125 metrów, bo o 100 centymetrów dłuższy skok."
Panie Jakubie, ja też oglądałem ten film i byłem pod ogromnym wrażeniem, ale już mi przeszło...

Cytat zupełnie nie na temat:
"Kumotrowie okrutnicy! Czyńcie swoją powinność!"

64. Turniej Czterech Skoczni przeszedł do historii. A konkursy w Willingen wzięły mnie z takiego zaskoczenia, że nawet nie wiem, jakie dwie rzeczy będą tam pewne. Ale jakieś będą. Chyba.


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11083) komentarze: (54)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  To o szerokiej czołówce rzekł pan prezes Tajner, gdym to usłyszał powiedziałem do nas obu (do mnie i Jego) - Rzekłeś...

 • sakala początkujący

  @Aaabbbb, @HKS

  Spadek oglądalności jest rzeczywiście drastyczny, ale te blisko 4 miliony to wciąż jest kosmiczny wynik. Janusze wykazują już najwyraźniej coś w rodzaju głodu narkotycznego i dalej wpatrują się w ekrany z przyzwyczajenia, bo liczbę die hard fanów skoków w Polsce szacuję na jakieś góra 10 tysięcy. W Zakopanem też pewnie będzie komplet, a trąbienie spod grilla zagłuszy ewentualne próby wyrażenia dezaprobaty.
  Dzisiaj miałem okazję odbyć rozmowę z takim właśnie Januszem. Co ciekawe nie ja ją rozpocząłem. ;) Znajomy, nazwijmy go A., wspomniał coś o naszej klęsce na Turnieju, po czym B. rozpoczął perorę, że to wszystko siedzi w głowach skoczków, że są psychicznie zablokowani, że całą winą obarcza się kierownictwo, a to sami zawodnicy nie dorośli do odnoszenia sukcesów itd. Poczyniłem uwagę, że najwyraźniej zależy to od innych czynników skoro podopieczni trenera Maciusiaka skaczą lepiej od kadry Kruczka. W odpowiedzi usłyszałem: tego nie wiesz dopóki nie skoczą razem w jednym konkursie. ;) Mój rozmówca był wielce zdziwiony, kiedy uświadomiłem go, że Hula, Kot, Stękała, Kubacki nie należą do podopiecznych Kruczka. A przecież konkursy wciąż z jakiegoś powodu ogląda.
  Logika Januszy rządzi się swoimi prawami i zanim sama liczba widzów spadnie do nieopłacalnego z perspektywy reklamodawcy poziomu minie IMHO, przy nadmuchanym do granic możliwości balonie, kilka lat.
  Oczywiście otwartą kwestią pozostaje, kto zechce lokować swój produkt w tej beznadziei jaką są występy naszych i jakość transmisji TVP czyli, krótko mówiąc, kto wciąż szuka klientów w gronie najzatwardzialszych Januszy. ;)

 • anonim

  W Willingen dwie rzeczy są pewne. 1. Że wygra Prevc 2. Że będzie to Peter.

 • anonim

  Tekst kwali w Obersdorfie
  Plusem ujemnym jest to ze Kazach skoczyl 113 m.

 • MSad_ profesor
  Hetnal

  ma taka forme pisania felietonu jak nasi skoczkowie. Slaby poziom.

 • anonim
  warto obejrzec

  https://www.youtube.com/watch?v=xN6FnWBqskQ

 • anonim
  arooooooooooooooooooooo

  Schlierenzauer po Nykaenenie ? to chyba prowokacja autorska?

 • Lestek profesor
  -

  Łączenie dorobku RFN i NRD ma sens tylko przy porównywaniu dorobku rywalizacji stricte narodowościowej. Niemcy jako naród zdobyli cztery PŚ, Niemcy jako państwo - trzy.

  Czy gdyby przed zjednoczeniem Niemiec w drugiej połowie XIX wieku trwała rywalizacja sportowa i kilkanaście państewek (wszystkie niemieckie!) rozdzielały między sobą medale w walce z Francją, Brytanią itd., a po 1871 nagle jedno z tych państewek przywłaszczyło sobie medale Brunszwików, Oldenburgów itd., z którymi jeszcze przed chwilą było rywalami - czy to byłoby normalne i uczciwe? Przez pół wieku Niemcy Wschodnie i Zachodnie rywalizowały ze sobą na tylu polach i rozumiem, że po zwycięstwie tych drugich, prawem tryumfatora, odbierają oni pokonanemu wszystko?

  Spajanie osiągnięć sportowych Czech i Czechosłowacji, "pokonanego" NRD przez RFN, czy Jugosławii i Serbii/Słowenii (wygodnickie Mrożkowe "zależy jak leży"?) jest bez rozumu i bez sensu. Kto tego nie rozumie, niech poświęci trochę czasu na zgłębienie zagadnienia "naród a państwo".

 • MarcinBB redaktor
  wpadki

  Najmocniej przepraszam za wszystkie wpadki, niedopatrzenia i pomyłki, spowodowane zmęczeniem i zwykłym gapiostwem. Najwiekszą jest oczywiście napisanie, że Niemcy mają tylko 3 KK. Niemcy zdobyli 4.

  Niewliczanie dorobku NRD do statystyk jest kwestią techniczną, może jakoś tam formalnie i uzasadnioną, ale na potrzeby mojego felietonu akurat zupełnie bezsensowną.
  A jeśli chodzi o wypowiedź komentatora, to moim zdaniem to jednak szpila w TVP. Nie rozumiem co by to miało wspólnego z urodzinami, ani czemu koledzy z Eurosportu mieliby z okazji 3 Polaków w trzeciej dziesiątce otwierać szampana.
  Komentarz zmoderowany (Moderator nr:128) / 2016-01-08 14:32:50

 • IchBinDa początkujący

  @HKS
  Czyli cały wzrost oglądalności, jaki wypracowali Niemcy, roztrwoniła z nawiązką Polska. Jak tak dalej pójdzie, to Tepes zacznie rzeczywiście wyczekiwać Polakom jak najgorsze warunki, żeby wymusić jakieś zmiany w sztabie.

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Domena nie ma

 • HKS początkujący

  @Aaabbbb
  Dzięki, czyli mamy:

  13/14 - 5,8 mln
  14/15 - 4,6 mln
  15/16 - 3,7 mln

  Jakby to napisał "sami wiecie kto" - wcale nie jest tak że przy słabych wynikach oglądalność spada drastycznie... ;) To jest spadek kolosalny, mimo że walka w turnieju była ciekawa, warunki atmosferyczne dobre i jednak takie konkursy jak Innsbruck to się przyjemnie ogląda no ale wiadomo czym się kieruje potencjalny widz.

 • Major_Kuprich profesor
  Gdzie Noriaki Kasai i Domen Prevc ?

  w Poczcie podiumowiczów - proszę to poprawić

 • Zakrza bywalec
  @bardzostarysceptyk

  Taki stary jesteś, a nie wiesz, że obecne Niemcy to wciąż Republika Federalna Niemiec (w skrócie RFN?). Landy wschodnie zwyczajnie przystąpiły do RFN, a NRD przestało istnieć. W tym kontekście logicznym jest traktowanie obecnych Niemiec jako sukcesora RFN, zaś umieszczanie NRD jako odrębne państwo we wszelakich zestawieniach.

  No chyba, że jesteś już tak stary, że ci na łeb pada.

 • dejw profesor

  Nie jest aż tak tragicznie, uzbierało się "aż" 56 skoczków, nawet Włosi dwójkę przysłali. A Betonowy odbetonował skład! Wykopał młodego Bartola, zamiast niego Pograjc ;)

 • anonim
  Aegon

  Myslr ze kazdy kto ogladal i sluchal na zywo Ten konkurs w Eurosporcie to wiedzial ze dotyczylo to kolegow redakcyjnych bo wiadomo ze komentarz byl z dziupli w Warszawie. A ze ten komentarz pasowal idealnie do tradycyjnego zachwytu w TVP to juz inna sprawa ;)

 • anonim
  Skoki w kryzysie

  Moim zdaniem aktualnie skoki przeżywają głęboki kryzys. Oprócz wprowadzania niedobrych zmian regulaminowych oraz nieczytelnego i często nierzetelnego wystawiania ocen za styl, wynika on z tego, że w ostatnich latach zwyczajnie posypało się kilka silnych reprezentacji. Finlandia, niegdysiejsza potęga, od kilku dobrych lat praktycznie nie istnieje. Austria, jeszcze w 2 lata temu dominator, ledwie przędzie. Jest co prawda Hayboeck i Kraft, no ale co poza nimi? A jeszcze 2 lata temu był cały tabun mocarzy, ze Schlierenzauerem na czele. Polska - szkoda gadać. Mieliśmy Małysza, potem Stocha, były też 2-3 lata temu dobre występy innych skoczków i medale w drużynie. Ale dziś polska reprezentacja to obraz nędzy i rozpaczy - obecnie cieszymy się kiedy trzech wejdzie do 30-tki. Nawet mocni średniacy jak Rosja też cieniują, zupełnie nie spełniają pokładanych w nich nadziei takie kraje jak Kazachstan, Włochy czy Korea. Na Słowacji bida z nędzą. Praktycznie skoki ciągną dziś trzy kraje: Norwegia, Niemcy i Słowenia, przy pewnym wsparciu Czech i Japonii. Dwóch skoczków zdecydowanie odstaje od reszty - Prevc i Freund, plus kilku mocnych Norwegów. A reszta to szarość i przeciętność, czasem wybijająca się ponad tę przeciętność, jak zdarzy się dobry dzień i dobry wiatr. Brak też zdolnej młodzieży. Jedynym młodym skoczkiem, który budzi dziś żywsze emocje i nadzieje jest Domen Prevc. Ciemność widzę, ciemność!...

 • Snoflaxe stały bywalec

  Brakuje Domena w poczecie podiumowiczów.

 • anonim
  Mały medialny skandalik?

  No, no! Czyżby szykował nam się mały medialny skandalik TVP versus Eurosport? Marcin Hetnał rozpętał małą burzę tym cytatem Błachuta, rozgorzała dyskusja w komentarzach. Komu wbito szpilę? TVP, czy redakcji Eurosportu w pokoju obok? Do kogo były adresowane te słowa o szampanie? Jaka jest prawda?!

  Myślę, ze pan Błachut powinien nam to wyjaśnić dzisiaj o 18, kiedy ruszy transmisja z kwalifikacji w Willingen w Eurosporcie 2. To będzie najrozsądniejsze wyjście i wyjaśnienie zamknie temat, a zarazem rozwikła zagadkę!

 • neonek18 doświadczony

  Jedno jest pewne: gorzej być już nie może:)

 • KaEn początkujący

  Oj, Panie Marcinie, jeśli chodzi o konkurs z udziałem autora cytatu o szerokiej czołówce, to naprawdę jest czego żałować... Człlwiek sam nie wiedział, czy śmiać się, czy płakać :)

 • Aaabbbb weteran
  link

  Tu masz link do artykułu
  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/turniej-czterech-skoczni-w-tvp1-stracil-widzow-slaby-wystep-polakow

 • Aaabbbb weteran
  @HKS

  "Średnio 3,73 mln osób oglądało w TVP1 zakończony we wtorek 64. Turniej Czterech Skoczni. To o 830 tys. widzów mniej niż rok temu, ale mimo to transmisje zapewniły stacji pozycję lidera rynku. Wpływy z reklam wyniosły 2,58 mln zł."
  źródło:wirtualne media

 • HKS początkujący

  @Pavel
  Mi się wydaje, że Błachut a ogólnie Eurosport nie boi się słowa "konkurencja" i często wbijał różne szpile bardziej dosadnie, zresztą nie tylko ono.

  A oficjalnych danych na temat TCS chyba nie ma odnośnie oglądalności, więc ciekawe czy faktycznie spadła w porównaniu do np. zeszłego roku gdzie pewnie ją powrót Stocha podratował.

 • Aaabbbb weteran

  Skoki narciarskie w Polsce cieszą się nadal dużą popularnością, ale niech obecna nędza rozciągnie się jeszcze na kolejny sezon zimowy, to oglądalność spadnie.
  Zmiany w sztabie będą, to nieuniknione i to szybciej niż później.
  Sponsorzy umieją liczyć i wbrew obiegowym opiniom, nacisk z tej strony ma znaczenie. Opór Tajnera skończyłby się odwołaniem Tajnera, dlatego jestem spokojny, że trener zostanie "złożony na ołtarzu". Oczywiście "w uznaniu zasług" nie straci finansowo, z pewnością zostanie zagospodarowany ( i dobrze, bo można Go wykorzystać). Chyba, że odjedzie na trenerską emeryturę do którejś z bogatych, orientalnych federacji.
  Potrzeba nowej krwi, spojrzenia z innej perspektywy, obstawiam jednak kolejnego Polaka, 65% daję Robertowi M. :).
  Adam Małysz prędzej czy później dołączy do PZN, podobnie jak Justyna Kowalczyk. Nie mamy zbyt wielu ikon i ludzi zwyczajnie znających fach od podszewki. Nie muszą być trenerami, czy działaczami pełną gębą - sądzę, że rola koordynatora programu skoków czy biegów znakomicie wykorzysta potencjał tych wspaniałych sportowców.

  Trzymam kciuki za Kamila - miejmy nadzieję, że się nie zniechęci, sportowa motywacja, mam nadzieję, ciągle w nim siedzi, finansowa też pewnie kusi. To sportowiec światowej klasy i dalej nasza największa nadzieja na sukcesy w skokach i w ogóle sportach zimowych (plus łyżwy szybkie).

  System szkolenia młodzieży musi ulec modyfikacjom, niezbędna jest inwestycja w infrastrukturę, konieczne tory lodowe przynajmniej na jednej skoczni i system mrożenia oraz naśnieżania gwarantujący przygotowanie skoczni przed sezonem, a nie w trakcie. Niezbędna jest skocznia normalna z nowoczesnym najazdem i progiem (Szczyrk?)również z lodowymi torami.

  Kasa na to z pewnością się znajdzie, pod warunkiem klarownego, przejrzystego programu długofalowego, rozliczenia minionego okresu z WYŁĄCZENIEM sukcesów Stocha oraz zaprzestania baśni z tysiąca i jednej nocy o stu zawodnikach punktujących, z czego dwudziestu w pierwszej dziesiątce.

  Ale damy radę. Wierzę w dobrą zmianę ;)

 • tygrys początkujący
  do toyminator

  oczywiscie ze ogladalnosc spada pamietaj ze nie wszyscy sa takimi fanami skokow jak my niektorzy a nawt wiekszosc ludzi zaczela sie interesowac skokami dzieki malyszowi a wczesniej nie mieli pojecia nawet o podstawach tej dyscypliny na dzien dzisejszy duzo ludzi ogladalo tcs przez to ze byl czas switeczny aze nic ciekawego nie ma w tv to zawiesili oko na skokach taka jest prawda ja czy ty pewnie bedziemy zawsze ogladac skoki ale wieksza rzesze kibicow przyciagna tylko dobre wyniki polskich skoczkow

 • EmiI profesor
  @Toyminator

  Oglądalność na papierze jest świetna. Ale patrząc na moich znajomych dziwie się, że skąd się bierze te w porywach 5 mln ludzi. Jedyne osoby z mojego otoczenia które oglądają skoki to te które...poznałem przez strony o skokach, a tak się złożyło że mieszkają w mojej okolicy.

 • Pavel profesor
  @tygrys

  70% ludzi pod skocznią to typowe "Janusze", którzy mają wywalone an same skoki, a przychodzą jak na kolejny festyn z kiełbaskami z grilla i piwem, więc na cud nie licz.

  @Toyminator

  Ludzi oglądających skoki dla samych skoków jest ze 20% z ogółu widowni TVP. Statystyki przeważnie podają widownię ze szczytu oglądalności danej transmisji czy głównie tych z rodzaju "wołaj jak Polak będzie skakał".

  Jeżeli widowania spadnie, poniżej 1,5 mln, to TVP zrezygnuje z pokazywania skoków, a to ostatnia rzecz, na która może sobie Tajner pozwolic. Niestety Eurosport ma wielokrotnie mniejszy zasięg niz nasza publiczna, a co za tym idzie skoki w TVP są dla sponsorów dużo cenniejsze.

  Jak pisałem niżej dla nas spadek oglądalności to ostatnia nadzieja na poważnego trenera kadry A. Długotrwały stan, w ktorym nasi zawodnicy są tylko tłem to katastrofa finansowa dla PZNu w dłuższym okresie czasu.

 • Toyminator profesor
  -

  @Pavel O jakim braku oglądalności mowa?;D Jak każdy konkurs ogląda mnóstwo ludzi..... jak Małysz skakał słabo, to też była oglądalność....przecież ludzie nie oglądają skoków tylko dla Polskich skoczków ;D

 • tygrys początkujący
  do pavel

  najwieksza nadzieja na zmiane trenera jest konkretny pokaz kibicow na polskich konkursach pokaz niecheci do kruczka i calej reszty cudownego zarzadu i przy tym sie bede upieral przed kamerami nie da sie ukryc odpowiednich napisow ani wyciszyc krzykow wielu juz sie deklarowalo ze tak ale jak bedzie to sie okaze

 • anonim

  I tak wolalbym żeby Polacy skakali jak Norwegowie,a my zazwyczaj mieliśmy tylko dwóch takich wybitnych. Stoch,Małysz- jeden skoczek mógł wszystko wygrywać.Stoch biedny skacze jak Austriacy. Chyba mamy podobny system do Austrii i niepotrzebnie pojechali do Chorwacji na te wakacje,bo jak wiecie to już nie pomaga.

  To był pewnie ten błąd. Wierze,że jeszcze będzie wygrywal. Malysz swoich trudnych chwilach potrafił zaskakiwać. Niemniej jednak jeśli chodzi o Gregora to ja mu się nie dziwie,że zrezygnował ze startów i nie będzie kontynuował

 • Pavel profesor

  Komentarz komentarzem, ale jakby nasi skakali na jakims lepszym poziomie niż dno, to pies Burek mógłby komentować, a oglądalność by była.

  Swoją drogą, właśnie tam mityczna oglądalność, a właściwie jej brak to jest ostatnia nadzieja na zmianę trenera i nadzieja, że w razie zmiany trenerem nie zostanie Maciusiak.

  Niestety, ale brak transmisji w TVP to będzie katastrofa i dla PZNu i dla polskich skoków.

 • Toyminator profesor
  -

  No cóż...Szczęsny to przecież najgorszy komentator w historii Polski:) Na skokach się nie zna, gada głupoty.... nie mam zielonego pojęcia czemu jeszcze komentuje ;D Jak mam okazję to przełączam się na Niemieckich komentatorów :)

 • tygrys początkujący

  zgadza sie odejscie kibicow od tv w trakcie skokow to nie tylko slabe wyniki naszych zawodnikow ale takze beznadziejny komentarz no i oczywiscie goscie przeciez jak czlowiek slucha komentarza tajnera to sie odechciewa wszystkiego wedlug jego slow niedlugo bedziemy miec obowiazek swietowac wjscie polaka do konkursu smiech

 • anonim
  Kornel

  Znajac realia to nie, a przynajmniej w malym stopniu. Nieszczesny jest jaki jest i kazdy to widzi i slyszy. Ja 95 % konkursow i tak od ponad 15 lat ogladalem w ES nawet jak jeszcze nie bylo podczas skokow polskiego komentarza i to co wyczyniaja komentatorzy w tvp mnie nie interesuje. Niestety tam jest wieksze parcie na komerche niz w komercyjnym ES. Nawet Rudzinski dostosowal sie troche do nieSzczesnego i nie mowi tak jak gdzy komentowal w ES. Pamietaj ze tylko niektorzy zwracaja uwage na komentarz, reszcie to obojetnie byle widziec a 1 jest latwiej wcisnac na pilocie niz jakac dalsza liczbe na dekoderze.

 • Janeman profesor
  @Marcin Hetnał

  Freund ma 21 zwycięstw, nie 23 jak napisałeś (no chyba że wieszczysz..).
  Ale pominięcie Noriakiego w poczcie podiumowiczów jest niewybaczalne.

 • Kornel bywalec
  @zen

  To nie tylko forma sprawiła odpływ widzów z TVP,a w dużej mierze Sz.P. Sebastian Szczęsny.

 • Pavel profesor
  @zen

  Może i tak było, ale mimo wszystko cytat pasował do TVP jak ulał. A juz szczególnie po 4 konkursie gdzie po blamażu naszych zawodników Tajner stwierdził, że jest zadowolony, że 3 weszło do 30-stki :D

 • Kornel bywalec
  POCZET PODIUMOWICZÓW !

  Szanowny redaktorze,
  Noriaki Kasai był 3 w Engelbergu,
  to zwykła potwarz bo o niedopatrzeniu nie może być mowy ^^

 • anonim
  Pavel

  Bardziej chyba chodzilo o kolegow z Eurosportu niz swiadoma szpila w TVP, nie sadze ze komentujac skoki w ES podsluchiwal co gada nieSzczesny z Tajnerem.

  A dzieki wspanialemu wynikowi naszych na TSC TVP stracila 830 tys widzow.

 • anonim
  wpadka Pana Hejnała!

  Pan Hetnał zaliczył w tym felietonie niezłą wpadkę! Słowa pana Igora dotyczące wystrzelenia szampana w pomieszczeniu kolegów dotyczyły redakcji Eurosportu, a nie konkurencji Tvp! Szampan był przygotowany na część, kolejnej, bo już okrągłej rocznicy urodzin pana Igora! Pan Igor obchodził urodziny właśnie w dniu transmisji konkursu w Innsbrucku . Panie Hetnał - proszę na przyszłość nie siać sensacji, robić zamieszania i żartować sobie z bądź co bądź naszej, kapitałowo wyłącznie polskiej telewizji! Jako Polak stanowczo sobie tego nie życzę! I proszę uważnie słuchać komentarza. Zamiast tak nadmiernie cytować pana Igora, to proszę mu złożyć życzenia urodzinowe, a nie wyśmiewać go.

 • anonim
  Prevc ma 12, nie 11 zwycięstw,

  a z listy podiumowiczów zniknął jego młodszy brat.

 • kris początkujący
  Szczęśliwa liczba 64

  64 T4S, 64 punkty Polaków i jeszcze 64 miejsce Piotra Żyła:)

 • Pavel profesor
  @HKS

  Zdecydowanie chyba chodziło o TVP, z resztą ten konkurs komentował razem ze Szczęsnym Tajner, także jeszcze bardziej pasujący cytat :)

 • HKS początkujący

  "Jest trzech Polaków w drugiej serii. Już nawet zdaje się szampan strzelił z tej okazji w pomieszczeniu gdzie ogladają rywalizację nasi koledzy"

  Ja ten cytat odebrałem "na żywo" jako nawiązanie do kolegów redakcyjnych z Eurosportu w pomieszczeniu obok, ale może faktycznie chodziło o konkurencje;)

  A jeśli chodzi o głupie tłumaczenia, to widziałem tylko rosyjskie i Zupan zapowiadał dobre wyniki a teraz tłumaczy się jak Polacy rok temu, że brakuje mu lidera w zespole i żeby nie skreślać chłopaków, że kiedyś na pewno będzie lepiej, że Klimow jest młody i niedoświadczony i to jego pierwszy TCS itd.;) Tylko że znając Rosjan pewnie znów zmienią trenera i znów akurat z tego nic nie wyjdzie.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Niemcy wygrali 4 razy Puchar Świata

  Poza dwukrotnie Martinem Schmittem i Severinen Freundem, KK wygrał w sezonie 1983 / 84 Jens Weissflog, zapewnie Marsjanin jeśli nie jest wliczany do Niemców.
  Ja już widziałem tabelę, chyba medali olimpijskich, osobno Niemcy do 1939 i od 1990, osobno Niemcy Zachodnie i osobno Niemcy Wschodnie czyli NRD. Dla mnie to jakiś obłęd, skrajny przykład poprawności politycznej i tchórzostwa, żeby tylko kogoś nie obrazić. Tylko kogo ?
  Bo jak to wygląda ? Niemcy 3 razy zdobyli KK a raz enerdowiec. Głowę dam że wśród gimbazy, to sformułowanie - enerdowiec, może wzbudzić poważne wątpliwości o kogo chodzi.

  Czyli jest to mnożenie, zupełnie niepotrzebnie, nowych bytów, do tego coraz bardziej odchodzących do historii. Bo Jens Weissflog był Niemcem, mówił po niemiecku, państwo które reprezentował nazywało się Niemcami, pod koniec kariery zdążył jeszcze skakać dla zjednoczonych Niemiec.

 • anonim
  Polacy !

  nie przejmujcie się formą naszych, poczekajmy kilka lat jak Tymoteusz Cienciała osiągnie wiek 15 lat i bedzie mógł startować w PŚ, miejmy tylko nadzieje że wtedy już kruczka nie będzie, bo skzoda zmarnować kolejny talent :)

  pozdrawiam

 • Pavel profesor

  Nasze skoki właśnie zaczynają spokojnie opadać na dno, gdzie drogę przetarli nam już Finowie. W sposób wręcz niebywały udało się zmarnować cały dorobek Małyszomanii. Całe rzesze dzieci, które wtedy zaczynały trenować właśnie wchodzą w wiek 22-25 lat i z tego potencjału nic nie udało się wykrzesać, trochę to dołujące. W zmarnowanych talentach bija nas chyba tylko wspomniani wcześniej Finowie.

  Najgorsze jest to, że nasz sztab szkoleniowy nie ma zielonego pojęcia co z tym fantem zrobić. Już legendą obrosły "udane treningi w Zakopanem", a Kruczki, przepraszam Kroczki do przodu na stałe wejdą do naszego "skokowego" słownika.

  Po raz kolejny mieliśmy "lato jak ze snu" by przebudzenie zimowe było jeszcze bardziej bolesne. Termin "rycerze lata", który swego czasu użyłem, aby określić naszych zawodników, jest dalej aktualny, a tu prawdziwym czempionem i bezapelacyjnym hegemonem jest Kubacki. O ile patrząc na jego letnie popisy i nową sylwetke w locie można było mieć nadzieje, że zima będzie skakał przynajmniej na poziomie czołowej 20-stki w generalce, tak szybko pozbawił nas wszelkich złudzeń i wrócił do swojego wieloletniego poziomu 40-25.

  Potrzeba nam radykalnych zmian i to zmian głównie w osobach trenerów kadr A i B. Kruczek był do zwolnienia już po słabiutkim zeszłym sezonie, w obecnym udowodnił, że poprzedni rok nie był "wypadkiem przy pracy" i nie radzi sobie w roli głównego szkoleniowca. Obawiam się tylko, że nawet jeżeli dojdzie do zmiany trenera to w miejsce Kruczka wskoczy jeszcze słabszy Maciusiak, co tylko pogłebi tragedię polskich skoków.

  Miejmy nadzieję, że Tajner przyciśnięty przez TVP postawi na jakiegoś solidnego trenera zza granicy. Poszukiwania powinny już trwać w najlepsze, aby po zakończeniu sezonu nowy szkoleniowiec mógł z miejsca zacząć pracę i spokojnie przepracować sezon przygotowawczy.

 • anonim

  Zdaje sie, że Prevc ma nie 11, a juz 12 zwycięstw w Pucharze Świata :)

 • anonim

  Hahah, Błachut jest najlepszy

 • anonim

  Sądzę że większość naszych orłów powinna pójść w ślady GS.

 • anonim
  KK

  @monia866

  Niemcy mają 3KK, a jedną ma NRD ;p

 • monia866 weteran
  A Niemcy nie mają czasem 4 KK?

  Freund,dwa razy Schmitt i ktoś w latach 80 (Jens Weissflog chyba;)

 • FanK stały bywalec
  Rzeczy pewne

  Są takie że konkurs indywidualny wygra Prevc a w drużynówce wystartuje sam i też ją wygra,nokautując resztę ;D

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).