Lukas Mueller z częściowym paraliżem

 • 2016-01-15 19:31

Dziś w austriackim Graz odbyła się konferencja prasowa w sprawie stanu zdrowia Lukasa Muellera, który podczas testów skoczni Kulm groźnie upadł. Lekarz skoczka - Franz-Josef Seibert - poinformował, że Mueller uległ częściowemu paraliżowi w wyniku złamania pomiędzy szóstym i siódmym kręgiem piersiowym.

Zawodnik w środę został poddany operacji, która obyła się bez komplikacji. Lukas ma odrobinę czucia w nogach, co pozwala mieć nadzieję, że być może będzie mógł jeszcze kiedyś chodzić.

Lekarze nie chcą jednak prognozować czy w ogóle i kiedy jest szansa, aby skoczek ponownie poruszał nogami o własnych siłach. Według doktora Seiberta na dokładniejszą diagnozę i prognozę szans na powrót Muellera do zdrowia musimy poczekać przynajmniej miesiąc, a być może nawet i rok.

Trzymamy kciuki, aby sympatyczny zawodnik jak najszybciej powrócił do zdrowia.


Tadeusz Mieczyński, źródło: orf.at
oglądalność: (9715) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  upadek

  https://www.youtube.com/watch?v=GCPJxLCX0Ec- upadek

 • anonim

  Niesamowicie szkoda mi chłopaka, w dodatku z tego co wyczytałem pech trzymał się go od dawna. Chciałem znaleźć w internetach jakieś dobrej (!) jakości nagranie video z tego incydentu, ale poległem. Ma ktoś może takowe lub może wskazać link?

 • Wojciechowski profesor

  Cholera jasna, jak ja nienawidzę tego ucinania komentarzy. Nigdy nie pamiętam, dlaczego dzieje się to akurat w takim, a nie innym momencie... Wrrr!

 • jma profesor
  jma

  Każdy wypadek na skoczni przypomina o tym, że ten sport zalicza się do sportów ekstremalnych. Dla bezpieczeństwa zrobiono wiele, a wszystkiego się nie da. Ci co piszą jakoby na skoczni kiedyś nie było tylu wypadków przypominam konkurs w Kulm w 1986. Warto obejrzeć i zobaczyć wysokość lotu nad bulą i stabilność sylwetki przy równoległym prowadzeniu nart. A poza tym mnóstwo wypadków było na treningach i mało się o tym słyszało, bo media nie były tak wszechobecne jak dziś.

  Lukasowi, życzę a by wyzdrowiał i wyrehabilitował się.

 • Wojciechowski profesor

  Jeśli ktoś pisze, że "kiedyś nikt sobie kręgosłupów nie łamał" i inne tego typu, a obecnie szafuje się bezpieczeństwem zawodników, bo są przeliczniki, to trudno się z tym zgodzić. Skoki, a może zwłaszcza loty są dziś bardziej bezpieczne niż 20, 30 czy 40 lat temu. Upadków było kiedyś znacznie więcej, groźnych też znacznie więcej. Jednym z czynników była mniej stabilna pozycja w locie, zwłaszcza przy stylu klasycznym, a szczególnie wyższe prędkości i znacznie wyższa parabola lotu nad bulą.

  Akurat w tym właśnie Harrachovie wypadków poważnych i wyglądających dramatycznie było bez liku, choćby w latach 80. Mieli je przeciętniacy, mieli też zawodnicy znakomici, jak Ploc, Bulau czy Fidjest

 • anonim
  Ta predkość...

  Kurde, każdy sport który związany jest z prędkością wyższą niż możliwości człowieka - 40 kh/m plus, związany jest z możliwymi poważnymi wypadkami lub śmiercią w PRZYPADKU BŁĘDU.

 • eve744 doświadczony

  taka drobna nieścisłość - inne portale piszą o uszkodzeniu na poziomie C6/C7. Uraz dotyczy poziomu między kręgiem 6 a 7, ale szyjnym, a nie piersiowym. C to skrót od łacińskiego słowa cervicales, czyli szyjny.

 • Nella początkujący

  Biedak. Oby się nie załamał.

 • marganna początkujący
  Przykre

  Takie wypadki zawsze są przykre i nieraz zmuszają do zmiany całego życia. Oby Lucas odzyskał sprawność a przy tym poradził sobie z tym pod względem psychicznym. Ten wypadek też pokazuje jak bardzo ważne jest aby wszystkie elementy związane ze skokiem od warunków aż do stroju były odpowiednio spełnione.

 • IchBinDa początkujący

  @adam
  "kiedyś [...] jakoś nikt sobie kręgosłupów nie łamał"

  Wstukaj sobie w googlu "Zdzisław Hryniewiecki".

 • fan początkujący
  Nikt nie przejął się tym upadkiem patrząc na wesołą atmosfere. :/ I Maciej Kot!!

  Nie rozumiem dlaczego na MŚ jest tak wesoło skoro na skoczni wydarzyła się tragedia o wiele poważniejsza niż z Thomasem Morgensternem, a wtedy na skoczni atmosfera była żałobna.
  Po drugie co za IDIOCI pracują w Polskim sztabie skoro przez tak długi czas narażają Maćka Kota na podobną sytuacje. Przecież to skandal żeby po wylądowaniu wypinało się wiązanie, a gdyby wiązanie wypięło się w locie? Kto byłby za to odpowiedzialny?!

 • skladak998 początkujący

  Bardzo szkoda, bo przede wszystkim to młody człowiek... Człowiek z pasją, która wiele go kosztowała i dla której podporządkował swoje dotychczasowe życie...

 • anonim
  -

  przykra wiadomość żal mi go

 • anonim
  Po wprowadzeniu rekompensat za wiatr Tepes przestał jakkolwiek dbać o zdrowie za

  Po wprowadzeniu rekompensat za wiatr Tepes przestał jakkolwiek dbać o zdrowie zawodników. Wystarczy by wiatr nie był na tyle mocny, by skoczni groziło zawalenie. A potem mamy coraz więcej niebezpiecznych wypadków. Ostatnio dwa bardzo poważne (Fairall i Mueller). Kiedyś jakoś można było latać 20 metrów nad zeskokiem w Harrachovie przy prędkościach najazdowych 10km/h większych niż teraz i jakoś nikt sobie kręgosłupów nie łamał.

 • Stinger profesor

  Pewnie Mueller był zadowolony że może sobie polatać, a tutaj zaraz może się okazać że już nigdy nie będzie mógł chodzić... Nie wiem jak to jest (i mam nadzieję że nigdy się nie dowiem) ale jest mi go strasznie szkoda.
  Mam nadzieję że Lukas dojdzie do pełni zdrowia.

 • Kolos profesor

  Po prostu Mueller miał fatalnego pecha, jego upadek nie wyglądał specjalnie tragiczne. Szkoda go.

 • anonim

  Bardzo smutne wiesci, ale trzeba miec nadzieje.
  Kolejny raz potwierdza sie, ze skocznia mamucia to nie sa przelewki, a skoki sa niebezpiecznym sportem - zawodnicy skacza juz na granicy, a zarzadzajacym skokami chca zeby kolejne granice byly przekraczane... W ostatnich latach sporo bylo tych powaznych upadkow - Nick Fairall, Lukas Mueller, Thomas Morgenstern (dwukrotnie), Simon Ammann. Jesli nie konczyly sie one tak tragicznie jak w przypadku Muellera czy Fairalla, to spore szkody wyrządzały w psychice zawodnikow (Morgenstern zdecydowal sie zakonczyc kariera, Ammann boi sie lądowac telemarkiem).

 • asd początkujący

  zycze duzo zdrowia, mam nadzieje, ze wszystko bedzie ok...

 • Piotr S. profesor

  Lucasowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

 • Scobydooo początkujący
  zdrowia

  Mam nadzieje że wróci czucie w nogach, cuda się zdarzają, sam miałem uszkodzony kręgosłup i to w tym samym miejscu, ale się dobrze skończyło, trzymam kciuki.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).