Adam Małysz: "Zakopane było, jest i pozostanie magiczne"

 • 2016-01-26 02:03

Jednym z widzów tegorocznego Pucharu Świata w Zakopanem był czterokrotny triumfator zawodów na Wielkiej Krokwi - Adam Małysz. 38-latek po powrocie z ukończonego Rajdu Dakar otwarcie przyznaje, iż komentowanie takich skoków dla jednej z telewizji było czystą przyjemność, a postawą polskich zawodników jest zbudowany.

- Trzecie miejsce w sobotę było rewelacyjne. Kibice byli strasznie zadowoleni. Jadąc do apartamentu na drugim końcu Zakopanego, widziałem jak balują i się cieszą. Wiedziałem, że w niedzielę przyjdzie jeszcze więcej kibiców z większymi nadziejami i chęcią wielkiej zabawy. Myślę, że zawodnicy zza granicy, a przede wszystkim nasi - nie zawiedli. Sześciu zawodników w punktowanej "30" to wielki krok do przodu. Kamil lokatą w "10" przełamał złą passę. Widać, że jego skoki coraz bardziej go cieszą. Uśmiech na twarzy jest najważniejszy. Zakopane było, jest i pozostanie magiczne. Nasi zawodnicy skaczą coraz lepiej i mam nadzieję, że do Japonii lecą z z wielkim optymizmem - oznajmił czterokrotny mistrz świata w skokach narciarskich.

Postępy robi Maciej Kot. Powraca zawodnik z Igrzysk w Soczi? - Maciek ma niesamowity potencjał. Jest to zawodnik, o którym kilka lat temu Hannu Lepistoe powiedział, że ma wielki talent, ale trzeba go odpowiednio prowadzić. Mam nadzieję, że teraz jest dobrze prowadzony, skoro znów odżywa i wraca do formy. On ma potencjał i potrzeba mu wielkiego spokoju, a także przyłożenia się. Wiem, że zaczął współpracy z psychologiem. Jeśli zawodnik potrzebuje takiej współpracy indywidualnie, jest ona wskazana. Widać, że myśli o sobie, przez co staje się pełnowartościowym zawodnikiem, który zaczyna o siebie dbać. Wie, czego potrzebuje najlepiej, a następnie do tego dąży.

Odżywają wspomnienia podczas oglądania konkursów w Zakopanem? - No dokładnie. Cieszę się niezmiernie, że mogę tutaj być. Trochę w innej roli, bo w roli takiego pobocznego asystenta, ale także komentatora Eurosportu. Z wielką przyjemnością komentowałem skoki w Zakopanem, bo poprzednie konkursy, mi jako byłemu zawodnikowi - było bardzo ciężko komentować. Musiałem komunikować i uspokajać ludzi, że jest w porządku, gdy wszyscy widzieli, że coś jest nie tak. Jeśli komentuje się takie skoki jak w Zakopanem, jest to wielka przyjemność.

Można mówić o odrodzeniu Kamila Stocha? - Nie mi to osądzać. Jest to pytanie do trenerów i samego Kamila. Wiem, że stać go na dużo więcej. Rozmawiając z nim po konkursie, przyznał, że jest zadowolony, ale po cichu liczył na coś więcej. Nitka niedosytu pozostała, ale to może zaprocentować w Japonii. On wie, że jego forma rośnie. Skacze coraz lepiej i będzie się rozkręcał.

Korespondencja z Zakopanego, Redakcja Skijumping.pl


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5439) komentarze: (26)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  a lukier płynie

  Gładzenie do bólu. To, że Kot, Kubacki, Murańka to talenty wszyscy wiedzą i nie raz była o tym mowa. Może szanowny p.Adam powiedziałby dlaczego te talenty pozostają od lat tylko talentami. Tu powinien wykazać się swoim intelektem profesjonalisty wskazując przyczyny niepowodzeń. Pozostaje wnioskować, że nie ma o tym pojęcia(w co wątpię) lub boi się?? poruszyć ten drażliwy temat. Raz wykazał odwagę rezygnując z usług Kruczka. Może by jeszcze raz spróbować, tym razem stając za swoimi młodszymi kolegami. Odwagi Adamie, odwagi.

 • anonim
  dakar

  panie adamie powodzenia

 • nina początkujący
  do "starego sceptyka"

  Masz rację -kto jak kto ,ale Małysz zna się na skokach ,wie co mówi iwyważa swoje słowa,nie plecie głupstw tak jak Szczesny.

 • anonim

  jakledw12 tylko,ze nikt z nim nie rozmawiał na temat. Jak czytałem na Onecie,to on jest znany z plotek transferowych. Swego czasu pamiętam,że Kazachstan chciał go jako trener. Swoją droga to nie wiem czemu on jest lepszy od Lepistoe :/

 • jakledw12 weteran

  Finowie interesują się Kruczkiem :). Panowie, to jest nasza życiowa szansa!

 • papa_s weteran
  Kibice przyszli oglądać skoki

  I nie zawiedli się. Stąd bierze się magia Zakopanego: dobra zabawa skokami narciarskimi.

 • Kibic początkujący

  @starysceptyk
  Przeczytaj sobie dzisiejszy felieton Malysza- jest obiektywny (nie ma żadnego misiaczka).

 • bardzostarysceptyk profesor
  Malisz

  Po pierwsze, wyraźnie napisałem, że nie twierdzę, że tak było.
  Po drugie: Umowy sponsorskie są bardzo różne. Ogólnie im o większe pieniądze chodzi tym są bardziej szczegółowe i
  oczywiście są poufne. Co uwzględniają, czego zakazują a co nakazują wychodzi kiedy zostają zerwane czasem w atmosferze skandalu. Wtedy czasami "biedni" sponsorowani skarżą się w mediach w jakiej to niewoli żyją, jak są ubezwłasnowolnieni w słowach czy czynach. Ja oczywiście przypuszczałem, że w umowie z Adamem musi się znaleźć punkt jak ma się wypowiadać na temat skoków. To by było oczywiste w związku z jego karierą skoczkową.
  A sponsorzy niechętnie patrzą gdy ich "produkty" są oryginalni, mają swoje opinie i wychodzą przed szereg. Mają się mieścić w mainstreamie, być mili i sympatyczni i nie stwarzać problemów.
  Ten tekst nasunął mnie się, gdy po wysłuchaniu komentarza Adama z soboty i niedzieli przeczytałem jego słowa powyżej. Podczas konkursów był fachowcem, powyżej już tylko miłym misiaczkiem.

 • W_S profesor
  @HKS

  U nas wszyscy trenerzy mają dziwną metodę: forma latem, a zimą szorować bulę. Tak jest od 10 lat przynajmniej.Jako przykład w 2007 roku Kamil w lecie potrafił wygrać zawody w Oberhofie żeby w zimie
  skakać beznadziejnie.

 • HKS początkujący

  @W_S
  Przecież przez ostatnie dwa sezony głównym specjalistą od lata był właśnie Maciusiak. Nawet przebijał Kruczka w tym aspekcie.

 • W_S profesor
  @Stinger

  Ja nie wychwalam nikogo. Ja czekam aż kadra A udowodni że potrafią skakać i będzie fajna końcówka sezonu.

 • Stinger profesor
  W_S

  Jestem daleki od obrony Kruczka ale czy wy czasami nie przesadzacie?
  Dawid Kubacki to skoczek Maćka Maciusiaka i jeśli się nie mylę to on zdominował lato, długo był najlepszy na świecie, a swego czasu pokonał go tylko... Stefan Hula, a więc skoczek... Maćka Maciusiaka.

  Przestańcie wreszcie chrzanić o tym Kruczku, a wychwalać Maciusiaka bo póki co ani jeden ani drugi (w tym sezonie) nie udowodnili za dużo.

  Może i Maciusiak ma więcej plusów (Hula, poprawa Kota, Stękała czy lekka zmiana Dawida) ale jak to ma się do lata?
  Szczególnie Dawid Kubacki.

  Z tego co pamiętam typowaliście (nie wiem czy ty też) przed sezonem ilość punktów i u co drugiego Kubacki miał 600 punktów..., a teraz nagle Maciusiak jest Bogiem...

  Gdyby nie kompromitacja Kruczka to byłoby tak jak w poprzednich sezonach, a więc Kruczek zły ale Maciusiak jeszcze gorszy.

 • anonim
  @bardzostarysceptyk

  Co maja sponsorzy Małysza do tego ze chwali Polskich skoczków? Przecież ani jeden sponsor Małysza nie sponsoruje Polskich skoczków :) Chyba ze ja o czymś nie wiem xD

 • W_S profesor
  Normalnie napisałbym że kadra A na przyszły sezon...

  to powinni być: Stoch,Kot,Stękała,Hula,Kubacki,Wolny,Muarańka i Żyła, ale jakby kadra A była tak liczna i przy Kruczkowym systemie szkoleniowym lato byłoby całkowicie przez nas zdominowane, a w zimie smród, bród i ubóstwo...

 • Stinger profesor

  Magia Zakopanego dalej działa. Ciekawe czy Sapporo też ma swoją magię?
  Jak myślicie?
  Będą tam dobre wyniki czy to skocznia bez magii i znowu klapa?

 • jakledw12 weteran
  kibic_skokow_narciarskich_

  Zgadzam się. Maciej Kot ma bardzo duży potencjał, co już udowadniał 2 i 3 lata temu. Teraz 12 miejsce w Zakopanem zapowiada, że druga część sezonu może być na poziomie pierwszej dziesiątki PŚ. Nie mówię o podium, bo o to będzie niezwykle ciężko ze względu na wysoki poziom zawodników z czołówki. Natomiast spokojnie miejsca 6-10 mogą należeć do niego.

  Ogólnie cała grupa skoczków, nie licząc Żyły, Ziobry, Murańki i Zniszczoła (taki przypadek - wszyscy są w kadrze A) zanotowała spory progres. U wszystkich forma ZWYŻKUJE. Możemy być świadkami pasjonujących skoków naszych aż do końca sezonu.

 • kibic_skokow_narciarskich_ doświadczony

  Zgadzam się z Adamem Małyszem odnośnie potencjału Macieja Kota.
  Maciej Kot ma ogromny potencjał i podobnie jak Adam Małysz uważam że wraca w końcu na właściwe tory i w Japonii już zademonstruje swoją klasę.W Zakopanem też pokazał że wraca do formy co udowodnił wywalczając a raczej utrzymując limit 6.W sumie przydałby się patrząc na to jak skaczą nasi zawodnicy ostatnio limit 7.Wielka szkoda że nie można już wywalczyć z pola PŚ dodatkowego miejsca bo 6 miejsc jest nie zagrożonych.Ale walka o utrzymanie tego limitu też jest ważna.A Maciej Kot swoją ambicją i uporem dąży do perfekcji i należy go tylko chwalić za to że chce lepiej i lepiej.To na pewno zaprocentuje w przyszłości i będziemy się cieszyć z zasłużonego upragnionego podium Macieja Kota.Zgadzam się z Adamem Małyszem że to był najlepszy jak narazie występ w tym sezonie i spory postęp z tym że 6 awansowało do 30-stki.To nic że tam że większa grupa, liczy się wynik końcowy.

  A ja miałem dziś podczas objęć Morfeusza sen który chciałbym żeby się spełnił i wielu kibiców by chciało.Oglądałem zawody w Sapporo pięknego sobotniego poranka a komentator przy skokach Polaków aż się wzruszył. "Dawid Kubacki - jak pięknie i daleko i to będzie zdecydowane prowadzenie!!! darł się z wrażenia, Maciej Kot przeskoczył skocznie i ledwo ustał!!! fantastyczny konkurs w wykonaniu Polaków fantastyczny!!! komentujący obok komentatora Adam Małysz też nietypowo zaczął krzyczeć i się radować z wrażenia" zacytowałem część mojego snu i ja marzę i wierzę że w rzeczywistości się spełni ten sen i tak będziemy przeżywać piękne dalekie loty naszych zawodników.

  A co do Zakopanego, Adam Małysz po raz kolejny pokazuje że ŚWIĘTE SŁOWA nie są mu obce, jak pisałem już wcześniej to jest ŚWIĄTYNIA rywalizacji sportowych i pięknych wzruszeń i emocji.To jest świątynia sportu.

 • anonim
  -

  @kibic

  Rzeczywiście, na źródle na które natrafiłem zrozumiałem, że bodaj na trzecim ostatnim etapie się wycofał, ale już widzę z innych portali że tam ktoś źle zredagował. I przepraszam za zamieszanie.Komentarz zmoderowany (Moderator nr:21223) / 2016-01-26 22:28:59

 • anonim

  @znawca japońskiego

  Adam ukończył tegoroczny dakar, z wielkimi kłopotami spowodowanymi awrią samochodu, ale ukończył

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Nie zapomnijmy jeszcze jest Wisla magiczne miejsce Piotra Żyły

 • anonim

  Major_Kuprich tyle ile razy usłyszysz ,ze Polacy się odrodzili.Czyli za rok powtórka.A tak na poważnie, to myślę,ze rok będzie lepiej,bo Kot zacznie wygrywać,a moze juz stanie w tym sezonie ?

 • anonim

  Notka do redakcji: Adam NIE ukończył tegorocznego Dakaru. Drugie zdanie w głównym akapicie.

 • Major_Kuprich profesor
  Zgadzam się ze Sceptykiem

  Od siebie jeszcze dodam: ile razy w tym roku usłyszę o magii Zakopanego??

 • Pavel profesor

  Ja bym nie szalał z tymi zachwytami, póki co skakali na skoczni gdzie trenują co tydzień, a i tak wynik w zawodach jakiś rewelacyjny nie był. Oczywiście mając za punkt odniesienia połowe sezonu to robi wrażenie, tylko co tu przyrównywać do takiej padaki.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Nie twierdzę, że tak było,

  ale takie odniosłem wrażenie po przeczytania tego tekstu. Może winny jest mój wredny, podejrzliwy, sceptyczny charakter, może.
  Skoki oglądałem na Eurosporcie, a więc pan Adam zaszczycił mnie swoim komentarzem. I pod względem merytorycznym był, wg mnie, w porządku. Adam ani nie ganił, ani przesadnie nie chwalił naszych skoczków.
  Ale później do niego zadzwonił główny sponsor jego wyścigów rajdowych i zwrócił mu uwagę, że w umowie jest wyraźnie napisane, że o skokach ma być optymistycznie i radośnie. Małysz był na musiku, cóż każdy by chciał uprawiać taki drogi sport za cudze pieniądze. Potuptał więc grzecznie do skijumping w efekcie tego mamy ten tekst, optymistyczny i radosny.

 • pawel96 profesor

  Szkoda, że Małysz nie został zapytany o Zniszczoła. Jedynie w trakcie transmisji stwierdził, że "Olek jest zagubiony".
  Z tego, co pamiętam to właśnie Zniszczoł został jakiś czas temu objęty jakąś formą menedżerki przez żonę Małysza i także jak nasz mistrz, Olek pochodzi z Wisły...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).