W Rosji robi się nerwowo... Czas zmian i twardych decyzji

 • 2016-01-26 19:35

Rosyjskie Ministerstwo Sportu poparło decyzję krajowej centrali skoków narciarskich o ograniczeniu występów rosyjskich skoczków w zawodach Pucharu Świata. Włodarze sportowi z kraju nad Wołgą są bardzo niezadowoleni z postawy swoich reprezentantów i wyników, jakie w tym sezonie osiągają podopieczni słoweńskiego szkoleniowca, Matjaża Zupana.

- Czekamy na analizę przyczyn tego, że drużyna cofa się w porównaniu z ubiegłym sezonem – mówi szef rosyjskich skoków, Dmitrij Dubrowski - Ze strony naszej federacji nastąpiła już reakcja w postaci ograniczenia startów naszych zawodników w Pucharze Świata. Nasi skoczkowie plasują się w czołowej trzydziestce Pucharu Świata, ale nie w każdym starcie i znacznie bliżej trzeciej dziesiątki niż czołowych lokat. Ich poziom pozwala na to, by skakać dalej, czegoś jednak brakuje. Podjęliśmy decyzję, że trzeba ich zmotywować. Podczas Pucharu Świata w Lahti, gdzie za rok odbędą się mistrzostwa świata wystartuje czterech zawodników, jednak na pozostałe Skandynawskie konkursy pojedzie tylko dwójka. W tym momencie najbliżej tego są Ilmir Hazetdinow i Jewgenij Klimow.

- Pozostałych wyślemy na treningi w Czajkowskim i Niżnym Tagile – kontynuuje Dubrowski - Oni muszą poczuć pragnienie rywalizacji z najlepszymi, a nie marzyć o przypadkowym dostaniu się do trzydziestki. Z kolei w Pucharze Kontynentalnym nie można walczyć o miejsca 25-40, ale o czołową piętnastkę, a nawet dziesiątkę. Ministerstwo Sportu dowiedziało się o naszych decyzjach i podtrzymuje je. W warunkach niełatwej sytuacji finansowej i wobec wyników, jakie uzyskują nasi skoczkowie to moim zdaniem najlepsze co możemy zrobić dla drużyny, żeby jakoś ją ożywić.

Cięcia w reprezentacji dotkną personelu obsługującego zespół – dotychczasowych serwismenów i fizjoterapeutów. W ocenie Dubrowskiego sytuacja ekonomiczna i wyniki zawodników nie pozwalają na przedłużenie z nimi kontraktów. Zagraniczni szkoleniowcy opiekujący się rosyjską reprezentacją, Matjaż Zupan i David Jiroutek, pozostaną na swoich stanowiskach do końca zimy. Po zakończeniu sezonu ich praca zostanie dokładnie przeanalizowana i wówczas zapadną konkretne decyzje.

Trudnej sytuacji rosyjskich skoczków prawdopodobnie nie poprawi w najbliższym czasie powrót Dmitrija Wasiljewa. Kontuzjowany przed sezonem 36-letni zawodnik, który początkowo miał stanąć na starcie grudniowych zawodów Pucharu Świata w Niżnym Tagile, według Matjaża Zupana będzie gotowy być może dopiero na finał Pucharu Kontynentalnego, który odbędzie się 12 i 13 marca w Czajkowskim.

Podczas najbliższego weekendu w zawodach Pucharu Świata w Sapporo wezmą udział skoczkowie, których w ostatnim czasie nie oglądaliśmy w zawodach najwyższej rangi, Będą to: Michaił Maksimoczkin, Roman Trofimow, Aleksander Bażenow i Anton Kaliniczenko, który jako jedyny z tej czwórki punktował w tym sezonie Pucharu Świata zajmując 28 miejsce w Niżnym Tagile.

Najwyżej sklasyfikowani w tym sezonie reprezentanci Rosji to Ilmir Hazetdinow i Jewgienij Klimow. Obaj plasują się w Pucharze Świata na 47 pozycji z dorobkiem zaledwie 19 punktów...


Adrian Dworakowski, źródło: www.tass.ru/www.allsportinfo.ru/www.team-russia2014.ru
oglądalność: (6112) komentarze: (30)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Skocznie olimpijskie

  Mam pytanie - czy na skoczniach w Soczi odbywają się w ogóle jakieś zawody, choćby krajowe? Czy sobie po prostu stoją i niszczeją

 • anonim
  oj

  Racja ten emil profesor musi wszędzie się kompromitować komentarzami pod każdym newsem taki z niego wielki znawca

 • anonim
  brawo, to kończy dyskusję

  EmiI (profesor)
  27 stycznia 2016, 14:29

  > To że jesteś deklem i podczłowiekiem

 • kasztelan weteran
  rosja

  O poziomie Rosjan świadczy 9 miejsce w Willingen w drużynówce (przegrali 23 pkt z FINAMI) i porażka z Finlandią na MŚ w lotach.

  Problemem Rosjan jest też brak regularności. Raz punktuje Hazetdinow, raz Klimow, raz Korniłow, raz Kaliniczenko. Strasznie w kratkę skaczą.

  Mina Zupana w Zakopanem po niezłym skoku Klimowa w pierwszej serii też znamienna.

 • HKS początkujący

  @artjonc
  Jak zwykle zaryłeś w temat o którym nie masz pojęcia, ale to normalne, bo masz niewielkie pojęcie o czymkolwiek.

  Rosjanie i w skokach i w kombinacji co chwile zmieniają trenerów, a już o drugich trenerach, konsultantach, fizjoterapeutach nie mówię. Tam nie ma żadnego komfortu pracy, bo głowa może polecieć po pół roku, związek wtrąca się we wszystko.

  Tam robią rozpierduchę dużo częściej niż by "grono pedagogiczne" postulowało i Zupan i tak długo się ostał na stanowisku.

  Największą pomyłką to jest wypowiadający się Dubrowski, który powołał kiedyś na PŚ zawodnika bez punktów PK i awaryjnie musiał dolecieć ktoś inny, a ten ktoś inny zajął sensacyjne 21. miejsce;) Dimitrij "wpadka" Dubrowski osiągi miał jeszcze gorsze od Zupana więc chłop na pewno zna się na rzeczy i wie co mówi - w tym akurat ma duże doświadczenie;)

 • EmiI profesor
  @artjonc

  A oceniać mamy prawo wyniki każdego. To że jesteś deklem i podczłowiekiem i się tego prawa pozbawiasz nie znaczy że my się pozbawimy

 • EmiI profesor
  @artjonc

  Nie no, bo to był skandal że Zupana wyrzucono ze stanowisku po zdobyciu MEDALU MŚ w drużynie. Co tam jakieś PN, jakieś konkursy PŚ. MEDAL był prawda? I niewdzięcznicy go wyrzucili. A że rok potem był tytuł MŚ? Kolejny medal w drużynie? Medale MŚ, olimpijskie, teraz prawie pewna kula? Oj tam, oj tam...

 • anonim

  Widzę, że grono pedagogiczne niezmiennie w formie i własnym samouwielbieniu i takiego Zupana też wciąga nosem w temacie skoków narciarskich.

 • anonim

  @Emil
  To w takim razie pewnego trenera mistrza świata, dwukrotnego mistrza olimpijskiego i dwukrotnie brązowej drużynie MŚ powinno się oglosić świętym :D

 • Rafał początkujący
  @Piotrek

  A to od kiedy Zupan doprowadził Chedala do podium? Całą robotę we Francji zrobił Niemela. Zupan poza Słowenią, gdzie obronił go złoty medal Benkovicia i brąz w drużynie podczas IO 2002 nie był wielkim szkoleniowcem i nadal nim nie jest. Oby to był jego ostatni sezon w Rosji, bo aż przykro patrzeć na Klimova czy Maksimoczkina, którym marnuje talent. W dodatku Korniłow skacze padlinę.

 • EmiI profesor
  @Lestek

  Jak to by powiedział artjonc, że z racji tego że był trenerem mistrza świata, dwóch brązowych drużyn MŚ, i brązowej drużyny olimpijskiej, należy by mu się dożywotnia fucha, pomniki, i akademie na cześć :)

 • anonim
  @dejw

  Warto dodać, że Korniłow przed wspomnianą przez ciebie passą 13 konkursów bez punktów zaliczył serię 15 konkursów bez punktów, przerwaną 25 miejscem w jednoseryjnym, loteryjnym konkursie w Kuopio. Ogólnie w ostatnich 42 konkursach punktował zaledwie czterokrotnie, zdobywając raptem 22 punkty. Jak na zawodnika, który przez kilka lat utrzymywał się w czołowej 30 klasyfikacji PŚ to fatalne wyniki.

 • dejw profesor

  *marną i nieregularną drobnicę, i nie Romaszow, tylko Trofimow.

 • dejw profesor

  "W Rosji robi się nerwowo".
  Serio? Dopiero teraz? Przecież oni skaczą padakę od samego początku sezonu, i to na wszystkich możliwych frontach. Dość powiedzieć że w PŚ najbardziej POJEDYNCZYMI występami wyróżnili się Hazetdinow (21 na inaugurację), Klimow (18 w NT), oraz Korniłow (przerwana passa 13 kolejnych konkursów bez punktów lokatą pod koniec drugiej dziesiątki w Wilingen).
  W Kontynentalu wygląda to jeszcze gorzej, marną drobnicę ciułają Maksimoczkin i Romaszow, za to w FC jedyne występy wartymi odnotowania były dwie 15 lokaty Usaczowa, oraz dwukrotne punkty Pachina w Zakopanem.

  W porównaniu do nas.. no to przecież nie ma w ogóle co porównywać. U nich posypało się po prostu wszystko.
  Równie zła sytuacja jest chyba tylko u Włochów.

 • Lestek profesor
  -

  Nie rozumiem, jak to się dzieje, że tego Pana w ogóle ktoś chce.

  Chłop czego się nie dotknie, to s...li, a mimo to chętnych na jego zatrudnienie nie brakuje. Z twarzy podobny do Darka Pasieki, co to jeszcze niedawno jeździł sobie po kraju i spuszczał z ligi różne kluby. W nagrodę za wyniki dostał fuchę w Szkole Trenerów PZPN i uczy nowe pokolenie (!) Aż się boję pomyśleć, jaka przyszłość przed Zupanem...

 • HKS początkujący

  @Stinger
  Rosjanie wstępnie ogłosili skład na Oslo taki sam jak na Zakopane ale nie wiem czy go w takim wypadku utrzymają. Ich starty już od MŚwL nie mają żadnego sensu.

 • Piotrek początkujący
  -

  Dziwię się tym, którzy mówią że Zupan jest kiepskim trenerem. Fakt, pod koniec swojej 'bytności', w 2012 roku tylko Sevoie zdobywał jakiekolwiek punkty i to pod koniec sezonu. Ale wprowadził na podium choćby Chedala, a i jeszcze w zeszłym sezonie kadra rosyjska pod jego wodzą radziła sobie zupełnie nieźle.

 • Stinger profesor

  Czyli Rosja rezygnuje z drużynówki w Oslo. Także już jedna ekipa mniej.
  Nie powiem że to jakaś wielka strata ale czym więcej Rosjan tym "kolorowiej" w PŚ aczkolwiek poziom skoczków z tego kraju nie powala więc nie dziwią mnie te decyzje.

  Po pierwsze Rosja upadła już tak nisko że rzadko punktują w PŚ, a jeśli punktują to jest to ciułanie punktów.
  Po drugie większa część skoczków z tego kraju ma problemy z kwalifikacjami.
  A po trzecie Rosja przegrywa w PN nawet z Francją (nie żeby coś ale tam skacze ledwo dwóch skoczków), a to już daje sporo do myślenia...
  Nie dość że uciekli im beznadziejni Finowi to jeszcze dwuosobowa reprezentacja Francji, która o startach w drużynówkach nawet nie myśli.

 • anonim

  Rosja najlepiej wyglądała za Steierta kiedy zwłaszcza Wasiljew i Korniłow potrafili nieraz być w najlepszej "10" pojedynczych konkursów w PŚ

 • Xander początkujący

  Nie dziwie się że Rosjanie robią jakieś kroki po tym jak zawodnicy słabo się spisują. Nawet nie mają zawodnika który regularnie by punktował. Klimov do zdolny chłopak który może naprawdę osiągać dobre rezultaty, ale moim zdaniem jest psuty przez trenera. Zawodnicy pod okiem Zupana nie robią żadnych i chyba czas na zmiany w gnieździe trenerskim.
  Może tak by oddać im Kruczka. Przecież on jest obeznany w wyciąganiu skoczków z dołka. Raz dwa a by zaczęli robić kroczki do przodu.

 • Wojciechowski profesor
  Matjaž Zupan

  Matjaž Zupan ma nazwisko przez "z", a nie "ż". ;)
  Stały błąd naszych komentatorów, ale tu jeszcze trudno się dziwić, skoro nasze podobne słowo się narzuca (chociaż nie pojmę, jak może to mylić Szaranowicz).

 • Nowyskoczek5 profesor

  A jesli chodzi o rosyjskich skoczkow to jest tragedia tak samp jak u reprezentacji finlandi

  Moze cos drgnie bo przeciez beda konkursy w Lahti i Kuopio to moze troch epunktow zalapiaKomentarz zmoderowany (Moderator nr:21223) / 2016-01-26 22:40:47

 • Xellos profesor

  "Oni muszą poczuć pragnienie rywalizacji z najlepszymi, a nie marzyć o przypadkowym dostaniu się do trzydziestki."

  A u nas na odwrót, zawodnicy by chcieli coś więcej. A sztab zadowolony z ciułania pkt. Skoki na trzecią dziesiątkę są chwalone, Tajner zadowolony.

  Tylko od Stocha sztab oczekuje czegoś więcej, reszta może ciułać pkt. i biją brawa.

 • anonim

  Jest skład na CoC w Bischofshofen:

  - Kuba Wolny
  - Bartek Kłusek
  - Krzysiek Biegun
  - Janek Ziobro
  - Piotrek Żyła

  Szósty zawodnik ogłoszony zostanie jutro po Lotos Cupie pewnie będzie to albo Olek Zniszczoł albo Krzysiek Miętus albo Przemek Kantyka kto według was powinien jako szósty jechać?.

 • anonim
  to kruczek do Rosji

  to już znamy przyszłe miejsce pracy pana Kruczka :D

 • domo początkujący
  To Kruczek bedzie miał wybór po tym sezonie Finlandia czy Rosja

  Moim zdaniem powinien wybrać Rosje bo tam ma wiekszy potencjał ludzki do wykożystania a w Finlandi jest dramat jeśli chodzi o młodych skoczków.

 • grzmiwuj doświadczony
  wskazówka dla Polski

  Pokazali nam Rosjanie, jak należy działać i oceniać słabe starty. Tylko w Polsce nikt się na to nie odważy, za dużo wzajemnej adoracji w środowisku związanym ze skokami.

  Ktoś powie - przesadzasz, popatrz ile punktów zdobyli nasi, a ile Rosjanie. Tylko jakie oczekiwania stawiano przed zimą przed naszymi, a jakie przed Rosjanami? Jakie jest zainteresowanie skokami w Polsce, a jakie w Rosji? Moim zdaniem dotychczas ten sezon to kompletna klapa i nie zmieni tego dobry występ w Zakopanem, które Polacy znają od dziecka.

 • domo początkujący
  Matjaż Żupan to słaby trener jest do zwolnienia

  jego podopieczni skaczą słabo tak było jak był trenerem w Słowenii ,Francji,i teraz w Rosji chłop bieże niezła kase a wyników brak.

 • anonim

  Najpierw zatrudniają kiepskiego trenera, a później zdziwienie, że zawodnicy nie skaczą.

 • marro profesor

  Co imperium to imperium, jak nie są w czymś najlepsi to wcale ich nie ma. Oby nam tylko Kruczka nie podebrali po sezonie, bo strata to bedzie ogromna.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).