Reprezentacja Finlandii na PŚ w Lahti

 • 2016-02-16 16:28

Dziewięciu skoczków i trzy skoczkinie wystawią Finowie podczas Pucharu Świata na obiektach w Lahti. Oprócz trójki wynikającej z rankingu WRL, gospodarze skorzystają także z grupy narodowej, która dwukrotnie przepadła przy okazji odwołanych zawodów w Ruce.

Po odpuszczeniu wszystkich konkursów w Norwegii, fińska kadra powraca do międzynarodowej rywalizacji. Na tym etapie sezonu Finowie zajmują dopiero 9. miejsce w Pucharze Narodów z dorobkiem 206 punktów. Po raz pierwszy od listopadowej inauguracji w Klingenthal, na starcie zawodów najwyższej rangi zobaczymy Janne Ahonena. 38-latek pod koniec stycznia został mistrzem kraju na zmodernizowanym obiekcie HS 130 w Lahti. Na skoczni normalnej triumfował 16-letni Niko Kytoesaho, który także znalazł miejsce w składzie na domowy Puchar Świata.

Po raz pierwszy w historii południowej Finlandii zorganizowany zostanie Puchar Świata Pań. Zmagania najlepszych skoczkiń zaplanowano na piątkowy poranek. Oficjalny trening i kwalifikacje odbędą się w najbliższy czwartek.

Skład Finlandii na PŚ w Lahti (HS 130):

- Lauri Asikainen (42. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2015/2016);

- Ville Larinto (59. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2015/2016);

- Janne Ahonen;

- Andreas Alamommo;

- Niko Kytoesaho;

- Jarkko Maeaettae;

- Eetu Nousiainen;

- Juho Ojala;

- Harri Olli.

Program PŚ w Lahti (HS 130):

Piątek, 19.02.2016

13:00 - Odprawa techniczna

15:00 - Oficjalny trening

16:00 - Kwalifikacje

17:00 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego

Sobota, 20.02.2016

15:30 - Seria próbna

16:30 - Pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 21.02.2016

13:30 - Kwalifikacje

15:00 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego

Skład Finlandii na PŚ Pań w Lahti (HS 100):

- Julia Kykkaenen (21. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ Pań 2015/2016);

- Susanna Forsstroem;

- Jenny Rautionaho.

Program PŚ Pań w Lahti (HS 100):

Czwartek, 18.02.2016

13:00 - Odprawa techniczna

15:00 - Oficjalny trening

17:00 - Kwalifikacje

Piątek, 19.02.2016

7:00 - Seria próbna

8:00 - Pierwsza seria konkursowa


Dominik Formela, źródło: facebook.com/FinnishSkiJumpers
oglądalność: (10146) komentarze: (68)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Pomysł na kadry i % ocena umiejętności skoczka

  Stoch-80% spory spadek w stosunku. do poprzedniego roku
  Hula-60% rekordowy wzrost z ok. 30%
  Kot-60%-bez zmian
  Stękała-45% wspaniały skoczek który dopuero się pojawił
  Kubacki-40%-lepiej niż rok temu
  Żyła-30%-ogromny spadek z 70%
  Murańka-20%

 • Peter90 bywalec

  Pavel,Pisalem z tableta. A tutaj mi się literki gubią . Nie oceniaj mojej pisowni od razu. Bo raz że pisalem nie z komputera,ale z tableta,a dwa takie gadanie ciągle na pisownie sami tak też niektórzy tu oisza.Ojej tłumacz się znalazł raptem z ze trzeba przetłumaczyć.Tutaj jak zauważyłeś tez w arytukłach robią błędy i zjadają literki....i prosze piszesz nie na temat:).

 • anonim

  Pavel,Pisalem z tableta. A tutaj mi się literki gubią . Nie oceniaj mojej pisowni od razu. Bo raz że pisalem nie z komputera,ale z tableta,a dwa takie gadanie ciągle na pisownie sami tak też niektórzytu oisza . A poz a tym i tak tego nikt nie czyta. Jak się pisze na tablecie to wwysyła Ci co innego. Nie miałemjak zedytowac.

 • anonim
  n

  jak mogli nieminena powołać jak nie ma punktów w pucharze kontynentalnym ludzie myślcie trochę

 • anonim

  Murańka...

 • Zwei weteran

  Murańka za Kota, czy to na pewno dobre wyjście?

 • Jumper_02 stały bywalec
  Kytoesaho

  Najbardziej jestem ciekaw młodego Fina. Moim zdaniem ma duże szanse na punkty i będę mu kibicował.

  Szkoda że Nieminema nie powołali :D

 • Wojciechowski profesor
  @Stinger

  Dwa złota być może Stoch obroni, ale niestety w Wiśle nie przewidziano konkursu na skoczni normalnej. ;)

 • Wojciechowski profesor
  @Pavel

  "Dlatego" też nie lepsze, żeby być trochę złośliwym. ;P

 • Pavel profesor
  @peter90

  Powinieneś zwrócić państwu pieniądze, które zmarnowało na twoją edukację. Tak pisać to mógłby obcokrajowiec za pomocą translatora, a nie ktoś, kto mieszka w Polsce całe życie. Twój wpis to jakiś potworek stylistyczny.

  "To jest taką dyscyplina gdzie jest najpopularniejszym sportem."

  Nobel dlatego, który to przetłumaczy.

 • anonim

  Hola!!kto powiedział,że Polska nie jest poetga??
  Zobaczcie jakie mamy talenty. Njapierw Malysz,a przed nic nic ,a w ogóle to zapominanie,że w juniorskich zawodach dokonujemy. Skoki nikt nie będzie inwestował. To jest taką dyscyplina gdzie jest najpopularniejszym sportem. Owszem był wspaniały jeden jeden ale zapominanie o jednym ze my miliismy tylko Malysz,a Stoch nie jest klasy typu Malysz.
  Po Stochu jest np Stekala.

  My jesteśmy potęgą,ale pamiętajcie i wyłącznie dlatego,że mamy Stoch albo pojedyncze talenty.

 • EmiI profesor
  @bardzostarysceptyk

  Owszem polskie skoki weszły w okres zwijania, wywołany niedofinansowaniem dołów co trafnie zauważasz, a także ogólnie mniejszym zainteresowaniem wśród dzieci. Jednak ten problem jeśli chodzi o wyniki w PŚ powinien być zauważalny myślę dopiero po igrzyskach w Pekinie. Mówisz że Polska nigdy nie będzie potęgą. Pewnie nie będzie, ale potencjał ludzki jest taki żeby to złudzenie dawać. Bo cały czas patrzysz na dwie różne niepowiązane ze sobą rzeczy. Na brak małych skoczni, zaniedbaną infrastrukturę i niedofinansowane kluby i uważasz że to ma wpływ na obecne wyniki w PŚ. Nie. Będzie mieć olbrzymi wpływ ale za dekadę. Teraz już mamy wyselekcjowaną grupę, być może najzdolniejszych obecnie zawodników na świecie. I cały czas mam nadzieje że grupa się niezestarzeje, odniesie sukcesy, wygrane drużynowe, by potem zanotować duży spadek wywołany obecnym stanem infrastruktury ale to dopiero w latach 20 XXI wieku i to bliżej połowy. A co do pewności czy jej braku że lepiej nie będzie. Oczywiście wszystko się może zdarzyć. Ale jaka jest szansa że zawodnicy o najmniej takim samym potencjale jak Tande, Forfang, Sjoenn ( ten ostatni pod.upadł,zdarza się) czyli Murańka, Biegun, Zniszczoł będą dalej skakać tak samo jak teraz do końca kariery?

 • Pavel profesor
  @bardzostarysceptyk

  Nie sceptykuj aż tak mocno :) Pieniędzy trzeba, ale do wychowania kolejnych pokoleń skoczków. Ci co są obecnie, odpowiednio prowadzeni, mogą przyzwoicie skakać jakieś 10 lat. Oczywiście, kolejne roczniki są już słabiutki, z jakimiś niewielkimi przebłyskami i bez odpowiedniej infrastruktury będzie coraz gorzej, ale nowy trener przynajmniej może pomóc tym, którzy skaczą obecnie.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Jacobsiu

  Bardzo, naprawdę bardzo ładnie. Tylko popełniłeś jeden, za to podstawowy błąd, nie przedstawiłeś winnego, na którego można by było wszystko co złe zwalić, czyli kozła ofiarnego.

  A coś takiego w Polsce nie przejdzie, nawet tutaj na tej stronie, gdzie jak na ten kraj, stosunkowo mało jest agresji.

  Ty nawet nie atakujesz Kruczka !, no jak tak można !, dobrze, że piszesz anonimowo.
  Czy żartuję ?, no może trochę. Teraz większość, bo nie wszyscy, czeka na nowego trenera jak na Mesjasza. Jestem ciekawy jak wielu zdaje sobie sprawę, że przy nowym "cudotwórcy" wcale może nie musi być lepiej, a nawet, o Zgrozo !, może być jeszcze gorzej. Bo żaden magik nie pomoże, jak polskie skoki się zwijają. Tego może tak nie widać, bo to są działania wolne, krok po kroczku. A tu żaden pojedynczy człowiek nie pomoże, trzeba zmian systemowych na poziomie sejmu i dużych pieniędzy. A na to nie ma tzw "woli politycznej" i obawiam się że za mojego życia jej nie będzie.

 • Pavel profesor
  @Jacobsiu

  Rozumiem, że Kruczek jest bez skazy bo winni są zawodnicy, którzy nie chcieli wykonywać jego mistrzowskiego planu? Ciekawa teoria, teraz tylko czekać, aż z Kazachów robi mistrzów olimpijskich.

  Prawda jest taka, że z resztą kadry wyszły mu 2 sezony na 8, cała reszta została zamaskowana świetnymi wynikami Stocha. Gdy ten przestał skakać, wyszła na wierzch żenująca forma pozostałych. Jakby Kamil startował na swoich normalnym poziomie, czyli czołowa 10-tka plus kilka miejsc na podium, to spokojnie Hula i Stękała plus ciułający punkciki Kot i Kubacki starczyliby, aby Janusze ogłosili sezon udanym.

  Kruczek jeszcze zachował resztki honoru i podał się do dymisji, sezon za późno, ale lepiej późno niż wcale. Najbardziej poraża mnie postawa Tajnera, ktory chętni trzymałby Łukasza jeszcze z dziesięć sezonów bez względu na wyniki. Na dodatek jest wypowiedzi pt "jeszcze jeden konkurs i Stoch się przebudzi" wygłaszane niemal pod koniec sezonu są już mocno zabawne.

 • anonim
  Nie wierze :D

  Nagle wszyscy trenerzy nie wiedza co zrobić z zawodnikiem??!! Nikt w naszej siermiężnej PL nie zna sie na skokach?? Nagle z dnia na dzień zapomniałem jak się oddycha?? A może zbyt szcześliwe zareczyny i za dużo marzeń jak w tej rosyjskiej bajce o złotej rybce. Tak przegrał Piotrek, po świetnej końcówce sezonu i tym którym się wydawało się, że wiedzą lepiej jak mają skakać . Ktoś musi być winny . Ale nie ja primadonna. U Kamila podejrzewam efekt urazu na który cierpi Simmon z telemarkiem. czego ma świadomość. Mam nadzieje, że mu przejdzie. Zawsze ma się poczucie urazu. Wiedzą Ci którzy uprawiali sport ambitnie. Oskarżanie innych o wszystko jest efektem frustracji i poczatkiem depresji. Polecam bar z ostra wódką (jednorazowo) lub wizyte u psychiatry (kilkukrotnie w zależności od potrzeb. Dlaczego Adam Małysz nigdy nie powiedział nic złego o Kruczku? Wybrał Lepistoe bo nie był niedawnym kumplem z kadry. Kimś przed chylił głowę. Kto potrafił przyznać się do błędu i wiedział jak go naprawić. Ale przede wszystkim nie pozwolił na samowole i włazenie sobie na łeb, jak niestety zrobił p. Łukasz Kruczek. Nawet podziwiany Kojonkovski wypalił się przy Norwegach. Ale to on odkrył Jacobsona. Kruczek dopracował Kamila. Czy olał innych, nie wiem. Ale to za jego kadencji mamy indywidualne złoto olimpijskie. Wierze w Naszych zawodników i ich trenerów bo sukces jednych podnosi wartość rynkową drugich. Wierze, że Wszystkim leży na sercu Polska. Ave

 • Labrador_Retriever weteran
  @"no i kto wie, kto wie"

  Przecież to jest praktycznie oczywiste, że Zniszczoł do krajówki w Wiśle się nie załapie. A wywalanie takiego zawodnika po jednym słabym sezonie byłoby po prostu głupotą. Zwłaszcza jak trzyma się na przykład Krzyśka Miętusa, który talentem Zniszczołowi mimo wszystko nie dorównuje.

 • anonim
  Ten wywiad to marna sensacja...

  Tamtemu nie podoba się degradacja do CoC (choć chyba już się pogodził i grzecznie walczy w kontynentalu...), a temu starty w FC, myśli że cały sezon powinien być wożony po PŚ jak jest przypisany do "A".
  Po prostu zbliża się koniec sezonu i gówniarz szuka sobie wymówki na swoją postawę. Jest za szerokie grono potencjalnych kadrowiczów i boi się zwolnienia, zwłaszcza że u nowego trenera kompletnie nic nie zdziała "zasługami". Nie zdziwi mnie jak nawet do "B" się nie załapie.
  Skład krajówki w Wiśle pokarze jak aktualnie wyglądają jego szanse...

 • Kolos profesor

  Ja się zastanawiam przez jakich to trenerów przeszedł Zniszczoł, przecież formalnie był przypisany do kadry A więc przygotowanie do sezonu odbył pod okiem Kruczka, ewentualnie skoro reguralnie skacze w PK mógł przejść pod rękę Maciusiaka. Z Mateją raczrj nie trenował. Dwaj trenerzy , ew. Ich asystenci "to coraz to inni trenerzy"?? Przejście nieformalne i raczej jedno kierunkowe z kadry A do B to tak dużo że Zniszczoł nie orientował się w której kadrze jest?? A jeśli trenował z jakimiś trenerami klubowymi to raczej na własną rękę, więc czemu za to obwinia PZN??

  Żeby nie było nie uważam że PZN czy trenerzy kadr są bez winy bo nie są.

  Ale to dla mnie dziwne i nie do końca zrozumiałe.

 • Xander początkujący

  Brawa dla Olka za to że nie boi się powiedziec wprost jak wygląda sytuacja. Widać że chłopak sie pogubił i już latem było widać obniżkę formy, ale oczywiście Kruczek nic z tym nie zrobił i pozwolił by kryzys się rozwinął do tego stopnia że z tego zdolnego chłopaka nic nie zostało. Szukał pomocy ale nikt nie potrafił mu pomóc, widać jakich zdolnych trenerów mamy w Polsce skoro nikt nie wie w czym tkwi problem. Dlaczego nikt podczas tego sezonu nie zadał pytania Kruczkowi o Zniszczoła. Zawsze poruszano temat pozostałej czwórki/trójki, a o Olku ani słowa nie powiedział. A to przeciez jego zawodnik.
  Kruczek jest tak beznadziejnym trenerem że aż szkoda słów. Olka olał, Janka też. Z Piotrkiem też nic nie wiadomo bo chodziły słuchy że z Kruczkiem już nie pracuje. Czyli nasz trener wszech czasów postanowił że będzie trenował tylko dówch skoczków. Żenujące!
  Niech jeszcze się pojawią ci co tak zażarcie bronią Kruczka i dziękują mu za lata pieknej pracy i sukcesów. Sukcesy moze i były ale ile przy tym zmarnowanych talentów i potencjałów.
  Tegoroczny sezon Łukasz spaprał całkowicie, ale konsekwencji nie poniósł żadnych i na dodatek jest jeszcze głaskany po główce przez Tajnera. Ten nienormalny Prezesik to najlepiej jeszcze przez kilka lat by go trzymał na stanowisku i pozwolił marnowac talenty.

  Szkoda Olka i teraz pytanie jak dalej potocza się jego losy. W kadrze A nie zostanie a szkoda bo trener z zagranicy (jakby taki był) pewnie poszukałby rozwiązania. Pewnie spadnie do Kadry B pod skszydła Maciusiaka, ale czy ten zdoła mu pomóc?

 • JankessPL doświadczony
  @Emil

  Dokładnie też tak myślę, ciekawe jest to co mówi Zniszczoł o trenerze klubowym, przypadek Żyły, Bieli i niedawno J.Kota(oczywiście w odpowiedniej skali), pokazują że trenerzy klubowi niejednokrotnie są bardziej pomocni niż Ci z kadr

 • Nowyskoczek5 profesor
  @janek

  Stefan pojedzie do Lahti.

 • EmiI profesor
  @Labrador_Retriever

  Kiedyś pisałem że to co nam się wydaje, jest zaledwie małym ułamkiem prawdy. My tu teoretyzujemy co może się nie tak dziać w kadrze, co, jak, kiedy, a niestety mam obawy że prawda jest jeszcze gorsza, niż taka jaka największym forumowym pesymistom może się wydawać.

 • asd początkujący

  i bardzo dobrze ze zniszczol opisal, jakie dziadowskie jest u nas szkolenie. to juz ktorys raz, gdy zawodnik mowi wyraznie, ze z problemami jest zostawiony sam sobie i sam musi szukac. olek, nie poddawaj sie, jeszcze bedzie dobrze. jak tylko dziadzio tajner wyleci ze swoja swita.

 • Labrador_Retriever weteran
  Zniszczoł

  No to mamy taką sytuację:

  1. Zniszczoł jak widać jest w dołku psychicznym, który przyszedł za wielką obniżką formy. Nikt go z tego nie potrafi wyciągnąć, a Kruczka oskarża wręcz o nieprzykładanie się do swojej pracy, choć pewnie chodziło mu głównie o stosunek trenera do niego samego.

  2. Dziennikarze, w tym szanowny portal skijumping.pl... To też Wasza wina. Zero pytań na temat Zniszczoła, który nie tylko jest jednym z większych talentów w naszych skokach, ale też był w czołówce naszej reprezentacji w roku ubiegłym. Teraz mamy jednostronną relację, pełną żalu i zdołowania ze strony Olka. Mamy temu wierzyć? A czemu mielibyśmy nie wierzyć skoro nikt nie chciał przypadkiem urazić Łukasza Kruczka pytaniem o Zniszczoła?

  3. Oszczercy (a może głównie jeden oszczerca) oczywiście pozostaną najpewniej bezkarni, a zdążyli nagadać bzdur na temat Zniszczoła, w które niektórzy, czego się obawiam, zdążyli uwierzyć. Super sprawa tak kopać leżącego, nie? Super. Przednia zabawa.

  Cała sytuacja jest dalece niesmaczna i pokazuje wszelkie patologie. Od tych ludzkich do tych panujących w naszej kadrze.

 • krzychoSt profesor

  Wszystko zależy od treningów w Polsce na których nasi podobno dobrze skaczą, dobrze bo nie ma żadnego porównania z innymi. Na kogo wypadnie na tego bęc to metoda Kruczka w tym roku, szkoda że już nie koniec sezonu.

 • Stinger profesor
  Major_Kuprich

  Sugerujesz że Kamil Stoch obroni w Wiśle dwa złota z Soczi?
  Biorę to w ciemno.

 • krzychoSt profesor

  Myślę że chociaż według mnie nie ma to sensu to jednak Kruczek w pogoni za wynikami (szuka ich za wszelką cenę)dokona zmian skoro nie wysłał Murańki i Wolnego na PK to po treningu jak lepiej wypadną od lekko zmęczonych Kota i Huli. Na pewno te ciągłe zmiany nie wpływają dobrze na kadrę ale Kruczek nie ma żadnego pomysłu. Dobrze to opisał Zniszczoł, zawodnik który notuje doła jest odsuwany i jak trener kadry B szybko go nie podciągnie jest zostawiany na lodzie i bez trenera. Dopiero jak którys jakimś cudem zaczyna dobrze skakać Kruczek korzysta.

 • anonim
  Skład Polski

  - Kamil Stoch
  - Stefan Hula
  - Maciej Kot
  - Andrzej Stękała
  - Dawid Kubacki
  - Piotr Żyła
  W Kuopio być może Murańka kogoś zamieni

 • HKS początkujący

  @ytyh
  Skoro to Semenic, to czemu w Kuopio ma być sześciu mimo dojścia Naglica?;) Semenic też na MŚJ?;) A już transfer Laniska z Rasnova do Ałmat po konkursie indywidualnym to totalna abstrakcja - miałby jakieś 19 godzin między końcem konkursu a początkiem treningów. Oczywiście fizycznie to możliwe...

  Lutowe składy Słoweńców więc moim zdaniem wyglądają tak:
  Lahti: P.Prevc, D.Prevc, Lanisek, Kranjec, Tepes, Hvala, Pograjc
  Kuopio: P.Prevc, Kranjec, Tepes, Hvala, Pograjc, Naglic (brak siódmego)
  Ałmaty: P.Prevc, Kranjec, Tepes, Hvala, Pograjc, Naglic, Semenic

  To jakaś niezwykle ważna informacja nie jest no ale sportowo pewnie nawet ważniejsza od składu Finów;)

 • mlynek210 bywalec

  Ktoś wie na czym polega modernizacja skoczni HS130?

 • joł początkujący
  co to zanczy

  IO w Wiśle czesto widze takie cos ale to z igrzyskami nie ma chyba nic wspolnego.. mamy tylko puchar swiata nic wiecej, jak sie myle to prosze o sprostowanie.
  Co do finów to dwoch w 30 to bedzie juz cos.

 • anonim

  @Walo Grochów

  Link

  http://eurosport.onet.pl/zimowe/skoki-narciarskie/aleksander-zniszczol-znalazlem-sie-w-kadrze-w-najgorszym-mozliwym-momencie/z33hdr

 • anonim
  wywiad ze Zniszczołem

  kto może niech poda link do wywiadu

 • anonim
  @HKS

  To tobie się chyba coś myli, jest jeden wspomniany Anze i jest to Semenic. Anze i Domen jadą na MŚ juniorów, a do Ałmat leci Anze, bez Domena.

 • anonim

  @Major_Kuprich

  Niby dlaczego. Jeśli prawdą jest, to co mówi, to nie on, a sztab trenerski powinien zostać zdegradowany do kady XYZ. Podkreślam, o ile to prawda. I chodzi o to, że Zniszczoł mówi wyraźnie, że zaczął się u niego kryzys i nikt tym się nie zajmował, a potem przeszedł przez "ręce" wszystkich trenerów. To jak dla mnie, o ile to prawdziwe, kompromitacja.

  Choć zgadzam się, że słowa o tym, że być może Kruczek już wcześniej podjął decyzję o odejściu są nie na miejscu.

 • krzychoSt profesor

  Kruczek pewnie poda skład po treningu bo liczy że naraz ktoś jeszcze zacznie skakać rewelacyjnie a prawda jest taka że nikt nie jest w specjalnej formie i skaczą raz dobrze raz gorzej i te ciągłe zmiany dużo nie pomogą a wręcz przeciwnie zawodnicy stale nie są pewni składu i jest to dodatkowy niepotrzebny stres.

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Kiedy Kruczek poda skład ?? Jutro jadą do USA na PK a więc jak do jutrzejsze to przed południem nie poda składu to leci ten sam co w Norwegii.

 • shi stały bywalec
  @Pavel

  Najgorszy sezon Małysza to 1994/95, zdobył 40 punktów.

 • HKS początkujący

  "V Lahti gredo Peter Prevc, Jurij Tepes, Robert Kranjec, Anže Semenic, Domen Prevc, Andraž Pograjc in Jaka Hvala. Po Lahtiju gresta Anze in Domen na mladinsko svetovno prvenstvo. Tomaz Naglič prihaja v Kuopijo, kjer bomo skakali s sestimi tekmovalci. Anze nato prihaja nazaj v Almaty, kjer bomo znova skakali s sedmimi"

  U Słoweńców też kombinacje ze składami;) Chyba im się Anze mylą bo to nie ma ładu i składu;) W Lahti pewnie Lanisek, a w Ałmatach Semenic, bo Lanisek to by musiał czarterem lecieć po ind. konkursie w Rasnovie.

  A co do Zniszczoła to moim zdaniem sobie sporo nagrabi takimi daleko idącymi przypuszczeniami. No i Zniszczoł też obala hipotezę że zawodnicy są w jakiś stałych kadrach - są przerzucani jak się komu podoba w jednym wielkim "systemie szkoleniowym".

 • Pavel profesor
  @2Xeu

  Małysz był 3 klasy lepszy nawet w tym najgorszym swoim sezonie, 43 pkt PŚ, podczas gdy Zniszczoł obecnie ma problem z punktami w PK.

  Jeżeli chodzi wywiad, to ta wypowiedź chyba najdobitniej pokazuje dlaczego jak nasz skoczek popadnie w kryzys to ciężko mu z niego wyjść.

  "Ćwiczyłem chyba z każdym możliwym trenerem w tym sezonie. Kiedy latem pojawił się problem, przerzucano mnie do innego szkoleniowca. I tak w kółko. Sam sobie zadaję teraz pytanie, w jakiej ja w ogóle kadrze ćwiczyłem i kto tak naprawdę jest moim trenerem?"

 • 2Xeu bywalec
  Zniszczol jak malysz

  w sezonie 1997/1998

 • Major_Kuprich profesor
  Zniszczoł powinien być zdecydowany do kadry C

  Za takie zachowanie każdy wyleciał by z hukiem. Ale Olek ma plecy jak widać w postaci...

 • krzychoSt profesor
  stałyobserwator

  Nie trzeba stawać na podium żeby pokazać że jest się w formie. Dla mnie wchodzenie do 2 dziesiątki a czasami do 1 to już niezła forma a niestety żaden z naszych zawodników takiej nie ma nawet Kamil,który zebrał najwięcej punktów do tej pory. No i zawodnikowi w dobrej formie nie może przytrafić się sytuacja że nie przechodzi kwalifikacji! Nie tylko 2 i 3 lata temu nasi punktowali regularnie. w tym roku tylko trzem zawodnikom udało się wejść do 1 dziesiątki i była to ta gorsza połowa niestety. no a dzisiaj mamy znacznie więcej zawodników z dużymi potencjałami niż kiedyś (dzięki Adamowi oczywiście). skoki to u nas obecnie najpopularniejszy sport zimowy a to do czegoś zobowiązuje.

 • marro profesor

  Na onecie wywiad ze Zniszczołem i racje mieli ci co pisali że sodówka mu odbiła - zareczył sie:)
  Gorsza sprawa ze Kruczek sie wypiał na swego podopiecznego.

 • Raptor początkujący

  Czemu jest Ojala, a nie ma Aalto, który wydaje się jednak nieco lepszy? Jeśli mam doszukiwać się plusów, to chyba mam jeden - nie ma Klingi.

 • Komarenko bywalec
  Skład Niemców

  Ma ktoś informacje kto pojedzie do Lahti, bo jestem tego bardzo ciekawy. Ja obstawiam tak ( jeśli brać pod uwagę konkursy w Oslo, Trondheim, Vikersund) :
  - oczywiście FREUND
  - pewnie FREITAG
  To są pewniacy.
  Dalej :
  - GEIGER ( nie tylko przez to że jestem jego fanem)
  - EISENBICHLER ( dobre wyniki w Vikersund)
  - WANK ( dobry sezon)
  - SIEGEL ( jeśli nie będzie musiał przygotowywać się do MŚJ)
  - LEYHE ( żeby wypełnić limit)
  Co do WELLINGERA to niech potrenuje i wraca na Ałmaty.

  Jednak niestety wątpię że Schuster taki skład wybierze.

 • Stalyobserwator bywalec

  Ciekawy wywiad ze Zniszczołem na polskojęzycznym niemieckim portalu na O.

 • anonim

  krzycho,Oh dwa lata temu ? W sumie to był jeden sezon dobry 2013-14 i 2012-13 wykonaniu polskich zawodników to był najlepszy sezon.Tak to zawsze mieliśmy Stocha albo Małysza tylko jednego lidera do wszystkiego wygrywania.Nic wiecznie nie będzie trwało.Kto by pomyslał,ze po Małyszu nikogo nie będziemy mieli a tu proszę Stoch zaraz bedzie Stękała,który juz wita powoli do światowej czołówki.

  Liczę trochę na naszych.Oczywiście nasi skoczkowie przyzwaczaili nas do tego,ze chcemy ciągle wygrywać.

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Licze na punkty Jarkko

 • krzycho stały bywalec

  Jak nasi nadal będą tak słabo skakać to będzie spadała oglądalność i zainteresowanie tą dyscypliną, niestety bo ja oglądam od wielu lat nawet jak nasi dużo gorzej skakali niż dzisiaj a wtedy tvp transmitowało jedynie zawody krajowe i 4 skoczni. Nie chciałbym żeby tak znowu było. Chyba wszyscy pamiętają 2 lata temu jak Kamil był w formie i nie tylko on to nawet kwalifikacje można było zobaczyć w TVPinfo albo tvn24 nie pamiętam dokładnie ale to się wiąże ściśle z oglądalnością dlatego nie dziwi mnie że już teraz nie ma transmisji ze wszystkich zawodów. Forma naszych powinna być też ściśle związana z kasą dla działaczy!! Piszę dla działaczy bo zawodnicy wcale dużo nie zarabiają mniej niż piłkarze 2 ligi a jak grają nasi piłkarze to wszyscy wiedzą.

 • Ponurzyca profesor

  Admin nam coś kiedyś obiecał i jak widać z obietnicy się nie wywiązuje.

 • Major_Kuprich profesor
  Stinger

  Nie zapominajmy, że mamy jeszcze IO w Wiśle - dwa konkursy indywidualne, pamiętacie Sochi? To było dwa lata temu i też przed Igrzyskami Stoch nie był w formie i długo nie był liderem PŚ :)

 • anonim

  @Burek
  wymyślanie historii o Wellingerze jest tak samo żałosne jak ty. Nie wiem jak człowiek ( jeśli można nim ciebie nazwać) może w ogóle mieć dostęp do Internetu i pisać takie coś na tak pięknym portalu jak skijumping.pl. Jesteś chory.

  PS . PRZEPRASZAM REDAKCJĘ ZA KOMENTARZ

 • pawel96 profesor

  Fińska krajówka jest słabsza niż rosyjska, z Szyszkinem i Bażenowem na czele.

  Gorzej w tym względzie wypadają chyba tylko Kazachowie (2: Muminow i Sokolenko) i Szwajcarzy (jednoosobowa krajówka w postaci Kaelina ;)

 • anonim
  KUOPIO

  Wiecie że TVP nie pokaże konkursu w Kuopio

 • Stinger profesor
  Major_Kuprich

  Logiczne ale nie masz racji ponieważ Kamil Stoch nie szalał w Zakopanem bo skakał w Polsce, on tam szalał bo Zakopane ma magię i ta zakopiańska magia go niosła, a Lahti magii nie ma.
  Nie wierzysz? Spytaj Tajenra, on ci wytłumaczy które skocznie mają magię.
  Poza tym w Zakopanem były MŚ, każdy był w formie, a Lahti to zwykle nic nie znaczące konkursy.

 • HKS początkujący

  @Valery
  Wystąpią w Oteapaa pod koniec lutego w nordyckich MŚJ (czy jak to sobie nazywają na północy), więc bardzo wątpliwe żeby zostali. Choć wrócić by zdążyli.

  A co do krajówki to Aalto i Valta mają skakać w niedzielę więc bądź spokojny burek - będzie dobrze;)

 • Bartosz początkujący
  DO SKIJUMIPING.PL

  Jaki skład Polaków?

 • Major_Kuprich profesor
  No to Ahonen powinien spokojnie zapunktować

  Miejsce w top10 to jest taki cel dla niego.
  To jest zawodnik klasowy, znacznie lepszy od Kamila Stocha - a widzieliśmy jak Kamil szalał w Zakopanem.

 • MroziuPL95 bywalec

  Szkoda tej fińskiej mizerii, fajnie by było jakby na Kytoesaho i Alammomo zbudowali młodą kadrę która byłaby w stanie jakoś solidnie punktowac

 • anonim

  Ciekawe czy Ci młodzi finowie , którzy skakali w FC w Eau Claire Niko Loeytaeinen , Pyry Ruikka i Joni Markkanen wystąpią w CoC w Iron Mounatin bo tutaj niestety w newsie nie ma nic drugiej lidze :P

 • Toyminator profesor
  -

  @Stinger Jeśli Nieminen serio chce wrócić do czynnego skakania, to pewnie dopiero za rok go ujrzymy:) I to raczej nie w PŚ:)

 • anonim
  W_S

  pracują na budowie

 • Stinger profesor

  Ciekawe jakie cele postawili Finowie swoim skoczkom ale ja osobiście nie spodziewałbym się w zasadzie żadnych wyników.

  Kto może zapunktować?
  Na pewno Finowie będą liczyli na Larinto i Asikainena, a więc swoich liderów.
  Jak zwykle wiara w Ahonena i młodego (szkoda że słabo skaczącego) Maeaettae.
  Sam osobiście liczę że coś pokaże Niko Kytoesaho ale szczerze mówiąc ogólnie nie spodziewa się niczego wielkiego po Finach.
  Jeśli 1-2 zapunktuje będzie wynik ponad stan - niestety fińskie skoki znikają i jeśli szybko czegoś z tym nie zrobią będzie problem.

  PS Szkoda że bez Nieminena, skoro wrócił to mogli zafundować mu PŚ, fakt że to nie miałoby sensu ale jak szaleć to szaleć.
  Wiem że skocznia duża także pewnie sam by nie chciał.

 • shaffi doświadczony
  @W_S

  właśnie chodzi o to,że nic..

 • Toyminator profesor
  -

  Ciekawe ilu finów się nie zakwalifikuje ;D
  Stawiam że 3 przejdzie na pewno, może jeszcze jeden kwali przejdzie.

 • W_S profesor
  Co się dzieje z...

  Janne Happonenem,Ollim Muotką,Samim Niemim,Kalle Keiturim,czy Santeri Ylitapio?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).