Hannu Lepistoe już zaczyna myśleć o Polsce...

 • 2004-02-23 20:10
Nasz czołowy skoczek po raz pierwszy od czterech lat nie wygrał żadnego konkursu Pucharu Świata, zakończone przed kilkoma dniami mistrzostwa w lotach narciarskich również nie były udane dla naszej ekipy a pozostali nasi kadrowicze są w złej formie. Nic więc dziwnego, że wielu dziennikarzy oraz kibiców niemal domaga się głowy Apoloniusza Tajnera i mimo, że nadal pełni on swoją funkcję, nie ustają spekulacje na temat nowego trenera...

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego - Paweł Włodarczyk - zapowiedział, że w przypadku odejścia trenera Tajnera, nowego szkoleniowca będzie szukał za granicą. Na tym stanowisku najchętniej widziałby jakiegoś Fina.

Tymczasem Austriacki Związek Narciarski poinformował, że nie przedłuży dwuletniego kontraktu z Hannu Lepistoe. Tonni Innauer twierdzi, że była to samodzielna decyzja Lepistoe: "Hannu nie chce dłużej pracować z reprezentacją Austrii - powiedział Innauer. - Do końca sezonu będzie, oczywiście, trenerem, ale nie chce przedłużyć kontraktu na następny sezon. To była jego samodzielna decyzja". Zatem już po zakończeniu sezonu fiński szkoleniowiec będzie bezrobotny i będzie tylko czekał na propozycję współpracy...

Podczas Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej planicy z trenerem austriaków rozmawiał Heinz Kuttin: "Rozmawialiśmy o tym w sobotę, powiedziałem mu, że być może pojawi się szansa pracy w Polsce. Chyba mu już to krąży po głowie..." Wygląda na to, że Hannu Lepistoe poważnie rozważa możliwość podjęcia współpracy z polską kadrą skoczków.

Do Planicy udał się również prezes Włodarczyk, pod pretekstem podglądania organizacji imprezy mistrzowskiej. Jednak w najbliższym czasie w Polsce nie odbędzie się żaden konkurs tej rangi - zatem jaki był prawdziwy cel wizyty Pawła Włodarczyka w Słowenii ? Czy szukał nowego szkoleniowca, czy omawiał warunki kontraktu z Hannu Lepistoe ? Te pytania pozostaną na razie bez odpowiedzi...

Hannu Lepistoe przed podjęciem kadry austriackij przez kilka lat był blisko związany ze światem skoków: "W ostatnich trzech latach śledziłem z uwagą rozwój wydarzeń na scenie skoków narciarskich, chociaż nie miałem żadnej posady trenera". Lepistoe był między innymi komentatorem Eurospotru, pracował w Lahti nad trenerskim wykształeceniem, opiekował się w tym czasie Janne Ahonenem, aby powrócił na szczyt. Jak sam stwierdził: "Praca trenera jest ciągle moim życiem".

Fiński szkoleniowiec zaczynał swoją trenerską przygodę już w 1980 roku, kiedy przejął kadrę narodową Finlandii, gdzie opiekował się najlepszym skoczkiem wszechczasów - Matti Nykaenenem. Następnie pracował we Włoszech, a spod jego ręki wyszedł kolejny wielki talent w skokach - Roberto Cecon. Później znowu wrócił do Finlandii, by po kilku latach przenieść się po raz kolejny do Włoch. Kolejnym przystankiem w karierze Lepistoe była już Austria.

Lepistoe w swojej pracy kieruje się kilkoma naczelnymi zasadami: "Nie trener stawia cele, każdy zawodnik musi wytyczyć je sam dla siebie. Jeśli będzie inaczej, nie będę pomocny". A jaka jest droga do sukcesu ? "Tylko kiedy wszystko będzie dobrze działać, możemy dążyć do wielkości".

Należy jednak zaznaczyć, że trener Tajner nadal pozostaje szkoleniowcem polskiej kadry i na razie nikt nie odwołał go z tej funkcji, jednak w obliczu ostatnich słabszych wyników naszych reprezentantów istnieje realna możliwość zatrudnienia nowego trenera - a Hannu Lepistoe stał się ostatnio jednym z głównych kandydatów...

Zobacz sylwetkę trenera Hannu Lepistoe...

W artukule wykorzystano informacje z Życia Warszawy, Dziennika Polskiego oraz serwisu Skispringen.com.pl

witeck, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6590) komentarze: (40)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • marta początkujący
  ach...

  ... Ci ludzie.......

 • anonim

  ale fajnie by bylo!!!! moze w reszcie okazaloby sie , ze mamy klku skoczkow , ktorzy moga zamieszac w swiatowej czolowce lol

 • anonim

  Kuttin plus Lepisto? Oj działo by się w polskich skokach. Może wtedy będziemy nie tylko liczyć na dobry występ Małysza ale także na innych. Sam Kuttin doprowadził juniorów do medali MŚJ, a co by się działo z trenerem Lepisto.

 • anonim

  Pewnie wielu się ze mną nie zgodzi, ale ja chyba jednak wolałabym, aby (ewentualnie) Tajnera zastąpił Hess... :-))

 • anonim
  euforia

  Ja bym nie był aż tak bardzo optymistycznie nastawiony. Przecież Lepistoe trenował w tym sezonie Austriaków i nie szło im za dobrze. Może to nie wina trenera, ale nie popadajmy zaraz w euforię.

 • anonim
  lepistoe sie nie sprawdzi !

  on nic nie osiągnął w tym sezonie -i nic nie osiągnie w kolejnych a z twarzy jego wynika ŻE NIC MU SIE NIE CHCE !!!!!!!!!!!!!!!!!! lepszy już kuttin

 • ktos początkujący

  tak tylko ze on wytreowal jedynego skoczka wloskeigo -cecona, i mattiego nykanena - jak wogole wiceie kto to jest... jenen z najlepszysch dotychczasowaycxh skoczkow narciarskich!!! a uzyje nawewt slowa najlpszy!!! a co sugerujesz ze tajner jest lepszy? to czemu my zajmujemy 8 miejsce a austria 3... a w zeszlym roku pierwsze!!!

 • anonim

  zgadzam sie z przedmowca :)

 • anonim
  ..

  po co nam taki stary dziadek ??

 • anonim
  kojonkowski

  LEPIEJ ŻEBY TRENEREM BYŁ M.KOJONKOWSKI ALBO
  TONI NIKUNEN PO CO NAM STARY DZIADEK

 • Maciek początkujący

  A może dobry i nowocześnie myślący PSYCHOLOG?...

 • anonim

  Lepistoe trenowal kadre austrii i lipa. Jak z takimi zawodnikami sobie nie radzi to jak to sie ma do POlskich skokow. Ja wierze w tajnera....

 • anonim

  Każdy inny lepszy trener jest lepszy niż Tajner. Jego trenowanie kadry ogranicza się do wyjazdów, nie wiedzieć czemu do Ramsau na skocznię K 90. Nawet przed zawodami na mamucie.

 • anonim
  @guzia:

  Nie liczy się wiek, tylko fachowa wiedza. A z Austriakami, to od kiedy Innauer został Dyrektorem Sportowym każdy trener zalicza "klapę". Kojonkoski niestety też :P

 • anonim
  tym razem wytykam błędy

  Poza tym, redakcja pisząc sylwetkę Hannu Lepistoe, troszeczkę go "odmłodziła". :))) Dokładna data urodzenia była podana na oficjalnej stronce Austriackiego Związku Narciarskiego. Druga rzecz - gdyby ktoś sprawdził stronę Instytutu Sportu Uniwersytetu w Jyvarskyla, to znalazł by Hannu Lepistoe wśród uczestników projektów naukowych, realizowanych przez Instytut (znalazłam pod rokiem 1993 i 1997). Niestety opis projektów jest jedynie po fińsku, którego to języka niestety nie znam.

 • abc początkujący
  mmm_krakow

  Nie ma równania dobry trener plus przeciętni zawodnicy równa się sukces. Nawet geniusz trenerski nie "wydusi" z nich wspaniałych wyników.
  Istnieje za to inna zależność trener, który potrafi zmotywować zawodników do pracy odnosi sukces. Przykłady? Kojonkoski z Norwegami, Kuttin z polską młodzieżą i Steiert z Niemcami "drugiego" sortu.
  Lepistoe jakoś mnie nie pociąga i nie fascynuje to rzemiecha pokroju Tajnera. Może się mylę ale jego wyniki (ostatnie dwa lata) nie pozawlają na optymistyczne prognozy gdyby miał objąć posadę w Polsce. Mam teorię, że na wyniki Austrii pracowali ludzie zaplecza (choćby Kuttin) a Lepistoe pieprzył całą robotę. Dodać trzeba, że spece od "troków" jakoś cieńko przędą w tym sezonie.

 • anonim
  @abc

  Zauważ jedno, że jeśli chodzi o Austriaków, to przez ostatnie 12 lat (odkąd Innauer został Dyrektorem Sportowym) każdy trener z nimi zalicza klapę (jak napisałam gdzieś poniżej). Za dużo osób chce rządzić i ma własne wizje trenowania skoczków? Poza tym Kuttin w jednym z wywiadów stwierdził, że w Austrii to talentów do skoków jest niewiele :))) Po drugie - Lepistoe zawsze do kadry wpuszcza młodych. Kiedyś "od podstaw" pracował z Włochami, w sumie fiński dream team lat 80-tych powstał dzięki niemu, i przez długi okres czasu nikt nie próbował im podskoczyć. Kojonkoski z Norwegami? - Hmm, na razie jest świetnie, ale ja czekam czy rzeczywiście zdobędą złoto na olimpiadzie, a nie okażą się "gwiazdami jednego sezonu", jakich wiele w historii norweskich skoków :)

 • anonim

  Poza tym jak następcą Lepistoe zostanie Pointner, to czuję, że będą tym razem gacie z wiatraczkiem na tyłku :))))

 • abc początkujący
  mmm_krakow

  Jak na razie Kojonkoski z Norwegami postępuje dość rozważnie. W ubiegłym sezonie zaczeli "podskakiwać" w elicie. Obecnie zaczeli rządzić jak chcą. Problem dostrzegam w braku zaplecza jakoś młodzież norweska nie złapała bakcyla skoków. To i może dobrze łatwiej będzie Rutkowskiemu i spółce :)

 • anonim
  @abc

  Też to zauważyłam, że ekipa norweska zmniejsza się nawet liczebnie. Olav-Magne Denem, Havard Lie, talentem miał być Jon Aaras - jakoś ich nie widzę w Pucharze Świata. Bardal, Bystel czy Solem - kilka rewelacyjnych występów w Pucharze i klapa na lotach w Oberstdorfie a potem cieniutko w Wilingen. Żeby się nie skończyło tak jak w Austrii, że potem "na gwałt" będzie poszukiwany trener, który odważnie wprowadzi młodych do Pucharu. Że o Japończykach - "wiecznie młodych" nie wspomnę.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).