W Zakopanem ruszył kolejny przetarg

 • 2016-06-18 00:10

Czy tym razem uda się wyłonić wykonawcę prac modernizacyjnych Wielkiej Krokwi? Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem ogłosił drugi przetarg na remont obiektu im. Stanisława Marusarza.

Przypomnijmy, iż poprzedni przetarg został unieważniony ze względu na zbyt wysokie oferty dwóch firm, które wyraziły zainteresowanie tym tematem. Pierwsze podejście zakończyło się fiaskiem, gdyż wspomniane oferty dwukrotnie przekroczyły zabezpieczone środki COS-u. Ministerstwo Sportu i Turystyki, pod które podlega COS, przygotowało na tę operację około 6-7 mln złotych.

Włodarze zakopiańskiego COS-u tłumaczyli swoją decyzję faktem, iż przyjęcie zbyt wysokiej oferty wykorzystującej środki publiczne, mogłoby zostać uznane za niegospodarność. Zgodnie z przyjętymi normami, przystąpiono do dialogu technicznego. Po jego zakończeniu, 12 czerwca ogłoszono kolejny przetarg. Ośrodek na oferty potencjalnych wykonawców czeka do 27 czerwca.

Przebudowa ma obejmować przede wszystkim instalację nowoczesnych torów najazdowych, a także zmianę przestarzałego profilu skoczni, która poskutkuje powiększeniem zeskoku.

Pomimo problemów z zapoczątkowaniem prac, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) postanowiła zaufać polskim działaczom, czego efektem jest przyznanie Zakopanemu miejsca w nadchodzącej edycji Pucharu Świata. Najlepsi zawodnicy globu mają pojawić się w Małopolsce w dniach 21-22 stycznia 2017 roku.


Dominik Formela, źródło: dziennikpolski24.pl
oglądalność: (6389) komentarze: (17)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Mc15011 doświadczony
  @EmiI

  To dlaczego kilka lat temu polscy komentatorzy TVP wrobili mnie w konia, że kąt nachylenia progu na przebudowanym Schattenberg-Schanze jest bardzo mały? Zresztą dzięki wielkie za wyjaśnienie. Co za kolejny kardynalny błąd rzeczowy komentatorów - co do Zakopca to mam dobre i złe wieści. Dobra wieść jest taka, że Zakopiec już oficjalnie dostał homologację FIS i będą zawody PŚ w przyszłym sezonie. Zła jest taka, że nie dokonano niezbędnej przebudowy - jestem tylko ciekawy jakie będą warunki i jak zostanie ustawiona belka oraz czy będą rezultaty powyżej 140 metrów. Najdalej ile można skoczyć i do tego ustać to jest 143-144 metry - to jest max - dalsze lądowanie może się skończyć ciężką kontuzją (choć w świecie wirtualnym na treningu i oczywiście z wyższej belki [10 lub 11], skoczyłem 149 metrów i ustałem - TELEMARKIEM).

 • Magik_Ma_Konto doświadczony
  Major_Kuprich

  Cóż za niedopatrzenie, przecież w tym roku był MŚ w Zakopanem.

 • EmiI profesor
  @Mc15011

  Zakopane na kąt nachylenia progu 10,5 stopnia. Taki sam ma Wisła, Engelberg, Iron Mountain, Predazzo i duży Harrachov. Inne mają większe nachylenia, mniej katapultujące w górę, a nie ma dużych skoczni o mniejszym nachyleniu progu. Co do pionu, na Wielkiej Krokowi stosunek h/n (wysokość w pionie/odległość w poziomie od progu do punktu K) wynosi 0,585 czyli najwięcek z K-120 na świecie. Z dużych skoczni więcej jest tylko w Willingen, ale zawsze im większy obiekt tym wyższy stsunek.

 • Mc15011 doświadczony
  @EmiI

  Chyba pomyliłeś roczniki i skocznie. Jeśli chodzi o kąt nachylenia progu to miał i mimo wszystko ma Zakopiec (i tu się zgadzam) - w czasie przebudowy w 2001 roku został on zmieniony, ponieważ był to najszybszy rozbieg na świecie tzn. miał poziomy próg co katapultowało skoczków - potem to przebudowano, no ale tak jak wspomniałem - ten kąt jest nadal zbyt duży - powinien być taki jaki jest w Oberstdorfie - tam akurat ten kąt jest optymalny. Natomiast największy kąt nachylenia zeskoku ma Iron Mountain - tam to dopiero wyrzuca w górę, a jak jest wiatr pod narty to możemy liczyć na kolejny rekord w wysokości lotu nad zeskokiem. W Zakopcu na takie wyczyny nie można liczyć.

 • Mikolaj1 weteran
  @Angelus

  To co z tego,że są w gorszym stanie? Mamy brać przykład z lepszych czy gorszych?

 • EmiI profesor
  @Angelus

  Chodzi o profil. A ten wypadało mu zmienić nie dla PŚ, ale naszych wszystkich skoczków co trenują. Wielka Krokiew to najbardziej pionowa duża skocznia na świecie z czynnych skoczni, z progiem o takim nachyleniu co też najbardziej wyrzuca w górę z dużych skoczni. Powiem wprost, że organizować PŚ nawet można, ale chodzi o to by skoczkowie mogli trenować na nowoczesnym obiekcie.

 • Angelus bywalec
  Do wszystkich oświeconych specjalistów

  Remont skoczni na sezon 2016/17 nie jest wymagany przez FIS!!! Pisał o tym dyrektor generalny COS (chyba wie co pisze!?). Ja osobiście jestem przekonany, że inne skocznie na świecie (nawet w Niemczech!) są w gorszym stanie niż w Zakopanem; niektóre nawet nie mają oświetlenia albo wyciągu.

 • anonim
  akurat

  Prevc tez lądował w tym roku na 140m na WK i wylądował to w najlepszym stylu..mysle ze da sie tu skakac i po 142-3 metry..gdyby to powiększyc to by bylo jak w titisee mysle bo na willingen to za małe jednak;)

 • anonim
  @realista1

  Akurat skoki w okolicach i powyżej 140 metra na WK są możliwe nawet teraz. Szlilencałer parę lat temu podczas konkursów PŚ lądował 6 metrów za HSem telemarkiem. Jak na HS134 to obok skoczni w Sapporo i Libercu w Zakopanem skacze się całkiem daleko. Nie wyobrażam skoków po 140 metrów w Predazzo czy Park City.

 • Realia początkujący
  Jak chcecie mieć puchar świata to radzę sprężyć du.y

  Bo im większa zwłoka ze zmodernizowaniem wielkiej krokwi tym gorzej dla was, a taka modernizacja nie trwa krótko i nie może być zrobiona byle jak. Na waszym miejscu potraktował bym to na serio i dołożył wszelkich starań by później nie wyjść na idiotę i tłumaczyć się przed każdym. Innymi słowy BRAĆ D.PY W KROKI I DO DZIEŁA.

 • realista1 stały bywalec

  Przydało by się przebudowanie i powiększenie Wielkiej Krokwi by można było skakać ponad 140 metrów, obecnie wątpię czy jest to możliwe poprzez ciągłe manipulacje belką a w skokach głównie liczy się odległość.
  Najchętniej chciałbym by rozbudowani ją do rozmiaru K-125 a HS142 i było by spoko.

 • realista1 stały bywalec

  Czas "zrobić" skocznię na której będzie można rozgrywać normalne zawody, ale my oczywiście wszystko musimy mieć zacofane... Nowy najazd będzie na 100 urodziny, taka nasza Polsza...

  @Janeman

  Wielka Krokiew potrzebuje pilnie modernizacji buli która się zapada oraz rozbiegu jego mocniejszego oświetlenia no i torów lodowych koszt modernizacji to od 4 ml zł do 5 ml zł bo jak nie zrobimy tego to zapomnijmy że Puchar świata w 2017 się tu odbędzie.

 • Janeman profesor
  @shi

  Też myślę, że gdyby prace nie ruszyły, to Zakopane dostanie roczny "warunek". Problem jest w tym, że prace prawdopodobnie rusz, ale na tyle późno, ze nie uda sie ich ukończyć przed zimą, a wtedy zawody nie bedą fizycznie możliwe.
  Myślę, że teraz, gdy zmarnowano juz tyle czasu, remont powinien obejmować jedynie zmianę profilu i instalacje torów lodowych, natomiast wydeskowanie zeskoku i położenie igelitu należy przełożyć na przyszły rok. Może wygląda to niepoważnie i traci prowizorką, ale tym sposobem przygotowanie skoczni na styczeń było by całkiem realne.

 • Major_Kuprich profesor
  Nie wierzę że się uda

  Skończy się luką w kalendarzu, albo PŚ w Niemczech - w tym roku PŚ bez Zakopanego.

 • shi stały bywalec
  Jasne...

  Zakopane tak czy inaczej zorganizuje zawody, dostaną warunkową licencję nawet jakby prace nie ruszyły. Mnie bawi idea przetargów w Polsce, poprzednie oferty ponad dwukrotnie przekroczyły budżet COS, to rozumiem teraz firmy złożą im dwukrotnie tańsze oferty:). Ergo, ten przetarg też już można uznać za nieważny.

 • Pavel profesor
  @Angelus

  FIS robi łaskę i sporo ryzykuje, prace miały się już rozpocząć 2 miesiące temu, a tu dopiero startuje kolejny przetarg. Może się okazać, ze w Grudniu przyjdzie info, że się jednak z tym remontem nie wyrobią i trzeba będzie szukać na szybko zastępstwa, albo puścić wolny weekend.

 • Angelus bywalec
  Pytanko

  Z jakiego powodu FIS ma ufać polskim działaczom? Z tego teksu wynika jakby FIS robił jakąś "łaskę".

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).