Radek Żidek nowym trenerem polskiej kadry B!

 • 2017-03-28 16:43

Radek Żidek został nowym trenerem kadry B reprezentacji Polski w skokach narciarskich - poinformował Polski Związek Narciarski. Czech zastąpi na tym stanowisku Roberta Mateję, który będzie pełnił rolę jego asystenta.

O zmianie na stanowisku szkoleniowca narodowej kadry B w skokach narciarskich, PZN poinformował za pośrednictwem Twittera.

Radek Żidek w ostatnich latach pełnił funkcję asystenta Richarda Schallerta, trenera reprezentacji Czech. W Polsce sprawdzi się po raz pierwszy jako główny szkoleniowiec, przygotowując kadrę B do sezonu 2017/2018.

- Mogę już powiedzieć, że w przyszłym sezonie Kadrę Narodową B poprowadzi Czech Radek Żidek. Taka decyzja zapadła w porozumieniu ze Stefanem Horngacherem, trenerem głównym Kadry Narodowej A, Adamem Małyszem oraz Robertem Mateją - mówi prezes PZN, Apoloniusz Tajner, który dodaje: - Robert Mateja zostanie asystentem trenera Żidka.

Tym samym trenerami kadr A i B reprezentacji Polski w sezonie 2017/2018 będą zagraniczni szkoleniowcy - Stefan Horngacher i Radek Żidek. Poprzednim razem taka sytuacja miała miejsce w latach 2004-2006, kiedy trenerem kadry A był Heinz Kuttin, zaś B - Horngacher.

Radek Zidek zastąpi Roberta Mateję. Były reprezentant Polski w latach 2014-2016 prowadził kadrę juniorów, natomiast w sezonie 2016/2017 był szkoleniowcem kadry B. Teraz będzie pełnił rolę asystenta Radka Żidka.


Adam Bucholz, źródło: PZN/eurosport.onet.pl
oglądalność: (35129) komentarze: (192)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Dolnoslazak stały bywalec
  @sheef @sheef

  Podejrzewam że celowo wybrano faceta "bez nazwiska" aby uniknąć potencjalnych sporów kompetencyjnych. Taki konflikt między szkoleniowca kadr A i B mieliśmy w sezonie 2015/16 i jakie były efekty to wszyscy pamiętamy.

 • W_S weteran
  @Andreas_MistrzPolotu @berek3

  Ja bardziej wierzę w Zniszczoła,Wolnego,Stękałę i Bieguna niż w Murańkę, co nie oznacza że mu źle życzę. Życzę mu jak najlepiej, jak zresztą każdemu naszemu skoczkowi.

 • Piotr S. stały bywalec
  @arek3101 @arek3101

  Pierwsza rzecz to nikt tutaj nie wie jakie były konkretnie wcześniejsze przewinienia Kastelika i jaki to był ciężar gatunkowy i nie wiemy czy to w ogóle miało miejsce. Po drugie jeżeli faktycznie robił coś złego to gdzie byli trenerzy i jaka była ich reakcja? Nie można traktować słów Adama Małysza jak wyroczni bo stwierdzenie "Kolega Kastelik lekceważy sobie resztę ekipy" jest bardzo ogólne. Jak się okazuje, może nie tylko trener Robert Mateja miał problemy z utrzymaniem dyscypliny podległych sobie zawodników.

 • Andreas_MistrzPolotu stały bywalec
  ...

  berek3 no tak problemy ze wzrokiem to jeszcze rozumiem,jednak już te pare sezonów czekamy a do Kamila nie porównuj bo już w wieku Klemensa to Kamil w PŚ był 2 razy w generalce top 30 i raz w top 25 bodajże

 • arek3101 bywalec
  Kastelik

  Czy nam się to podoba czy nie, w profesjonalnym sporcie musi być zachowana dyscyplina. Nie można patrzeć na zawodników w takich kategoriach - "źle się prowadzi, ale dobrze skacze, to można mu wybaczyć". Nie znam szczegółów zachowania Kastelika, ale jeśli robił od dłuższego czasu coś niewłaściwego, to musi zostać odsunięty przynajmniej na jakiś czas, co ma być przestrogą dla innych. Jeżeli pozostali skoczkowie, zwłaszcza młodzi, zobaczą na jakie zachowanie można sobie pozwolić bez konsekwencji, będą próbować tego samego. A jak się ich odsunie to nie zrozumieją, dlaczego ich kolega może postępować tak czy inaczej, a oni nie. Sportowcy znają zasady przed rozpoczęciem sezonu, dostają pieniądze od PZN i muszą bezwzględnie przestrzegać obowiązujących norm. Jak Stoch strzeli sześć piw dzień przed zawodami, to również powinien zostać odsunięty, choćby wygrał poprzednie trzy konkursy. Trzeba myśleć długoterminowo o konsekwencjach wizerunkowych kadry, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Teraz przymknie się oko na coś drobnego, a za jakiś czas urośnie to do takich rozmiarów, że ciężko będzie zareagować.

 • berek3 stały bywalec
  @Andreas_MistrzPolotu @Andreas_MistrzPolotu

  Po pierwsze mistrzostwa świata juniorów nie zawsze pokazują mduża roznicawości jakie ma skoczek.
  Po drugie Muranka owszem jest talent ale pamiętaj,że mógł mieć problemy ze wzrokiem. I dlatego ta jego forma nie eksplodowała,a teraz po operacji jest ciężej wrócić do poziomu jaki mialby prezentowac

  Stoch miał 23 lata i dopiero wygrał swoją pierwszą wygraną.
  Ja liczę jeszcze ,że obecny trener pomoże mu odbudować forme
  Nie jesteś Januszemm,ja jeszcze czekam aż zdobędzie kk .

  A jpoza tym miałbyc drugim nie Stochem,a Małyszem..A to jest duza roznica

 • sheef weteran
  Nowy trener kadry B

  Zmiana trenera to bardzo dobra wiadomość dla naszego zaplecza - mimo iż nie kojarzę za bardzo tego gościa to mam nadzieję, że nowy coach pomoże w powrocie do formy kilku naszym zawodnikom, którzy potencjał mają niewątpliwie spory. Życzę tego Andrzejowi, Krzyśkowi Biegunowi i Olkowi bo oni posypali się najbardziej. A nowemu trenerowi należy życzyć powodzenia w nowej pracy.

 • Andreas_MistrzPolotu stały bywalec
  .....

  a ja coś dodam od siebie może jestem januszem ale uważam że zmarnowany talent to Murańka,ale Stękała nie bo to dwie inne sytuacje,Andrzej chciał trenować na własną rękę i nie wyszło mu to na dobre,trochę się pogubił że tak powiem i zrozumiał swój błąd,a Klemens Murańka zaczyna mnie szczerze mówiąc wkurzać ,facet dorosły lat 22 ,za chwile stuknie 23,a ten wiecznie słaby i nic go nie usprawiedliwia,powinien w tym wieku prezentować poziom na conajmniej czołową 30 czyli zdobywanie punktów Pucharu Świata a punktował raptem 2 razy w tym sezonie z 4 pkt to marny dorobek,Klemens Murańka z sezonu na sezon zamiast iść do przodu i się cofa,on miał szanse być 2 Kamilem Stochem i pokazywały to juniorskie wyniki całkiem niezłe np 8 miejsce w Engelbergu,czy MŚJ Juniorów,Kamil też w wieku juniorskim miał niezłe wyniki ale on wskakiwał do tej top 30 aż wkońcu zameldował się w 2010/2011 po raz 1 w czołowej 10 Generalki i z niej nie chodzi pomijając sezon 2015/2016 ,wiec raczej sory ale z Klemensa nic nie będzie,moim zdaniem lepiej rokuje Andrzej od Klemensa

 • W_S weteran
  @W_S @Dolnoslazak

  To też jest jedna z możliwości. Taki Leja ma 21 lat, a już praktycznie jest na straconej pozycji, bo miał słabszy sezon 15/16 to poleciał na zbity pysk... Zaś taki Miętus ostatni sezon na dobrym poziomie miał 12/13 i od tego czasu jest na siłę trzymany w kadrze. Dla niego jakby trzeba było Polo Tajner utworzyłby jednoosobową kadrę, bo Krzyś musi być wycieczkowiczem.

 • Dolnoslazak stały bywalec
  @W_S @W_S

  Zamiast tworzenia kadry D widziałbym raczej przyznawanie klubom dotacji celowych na trenowanie konkretnych zawodników. Można by też ewentualnie wybrać po jednym klubie z Beskidów i Podhala i powierzyć im prowadzenie zawodników znajdujących się w orbicie zainteresowania PZN jako rezerwy kadr B i juniorskiej.

  W tej chwili system szkolenia w polskich skokach to czysta patologia. Zawodnik, który nie załapie się do kadr ma szanse zaledwie na kilka startów w ciągu zimy,niemal wyłącznie w Polsce. Dodatkowo skoczkowie porozrzucani są po kilkunastu klubach, ledwo wiążących koniec z końcem. Ponadto część z nich ma dostęp tylko do najmniejszych skoczni więc zawodnicy starsi niż junior C nie mają już gdzie trenować.

 • Pavel profesor
  @W_S

  Tak, kadra D jak Dronty Dodo, jakby ci przyszło z własnej kasy utrzymywać tego typu twory to z miejsca byś sobie z głowy wybił takie pomysły.

 • Man_of_the_Day bywalec
  ...

  Zabawne, jak sprawa Kastelika zaczęła żyć własnym życiem - trochę jak w głuchym telefonie. Czytając wpisy pod niniejszym artykułem można się dowiedzieć, że Dominik:
  - olewa treningi
  - prowadzi się jak Nykaenen
  - zlekceważył liczne upomnienia i rozmowy wychowawcze
  - nie rokuje na przyszłość
  - obecnie i tak klepie bulę.

  A wszystko to po enigmatycznym wpisie Małysza, w którym mistrz skrytykował Kastelika za "manipulowanie przy sprzęcie" (potem okazało się, że chodziło o poprawienie wkładki, czyli dokładnie to samo, za co zdyskwalifikowany został Piotrek Żyła na początku tego sezonu) oraz upadek spowodowany niewłaściwym podejściem do lądowania, co natychmiast zostało zinterpretowane jako lądowanie "na Hautamaekiego". Mimo że skoku nikt nie widział.

 • NiebywalyMike bywalec
  @Xellos @kolos

  Nie zapomnij dodac ze większość juniorow to młode chłopaki chcące sukcesu, którym woda sodowa nie uderza do głowy. Łatwiej jest zapanować nad taką grupę niż rozgoryczonych zawodnikow którym ktorys rok z kolei nie wychodzi i zostają degradowanych do kadry B

 • Kolos profesor
  @Xellos @xellos

  Też trzeba uwzględniać że kadra Mateji to był zlepek "jego" zawodników i zawodników Horngahera którym nie wyszyło pracując z nim całe lato i cześć zimy (Murańka,Zniszczoł,Wolny,Stękała). Mateja nie okazał się dobrym "naprawiaczem". Coż bywa. Ale myślę ze nie ma go co kamienować skoro wcześniej świetnie dawał sobie rade z juniorami.

 • Nowyskoczek5 profesor
  Ciekawostka

  William Rhoads (1.90 wzrostu) jest najwyższym startującym skoczkiem w PŚ w tym sezonie.

 • kryska stały bywalec
  @W_S @W_S

  Trener Bachleda chyba teraz będzie szukał roboty...

 • W_S weteran
  Kadry wg mnie na sezon 17/18

  Kadra A(Horngacher,Sobczyk,Klimowski,Doleżal):
  Stoch,M.Kot,Żyła,Kubacki,Ziobro,Hula,Zniszczoł,Murańka(2 najsłabszych jak w minionym sezonie do kadry B po LGP)
  Kadra B(Żidek,Mateja)
  Wolny,Biegun,Kłusek,Wąsek,Stękała,Biela,Kantyka+ 2 spadkowiczów z kadry A
  Kadra C(Maciusiak,Topór):
  Kastelik,Jarząbek,Czyż,Pilch,D.Skupień + inni dobrze rokujący juniorzy(nie wiem kto tam jeszcze dobrze skacze z juniorów)
  Kadra D*(Fijas,Szturc):
  K.Miętus,J.Kot,Kukuła,Leja,Bukowski,Ł.Rutkowski+Byrt,Zapotoczny(o ile ostatnia dwójka jeszcze ma zamiar skakać w ogóle).
  *-co do kadry D, to na 99,9% nie powstanie takowa, a szkoda, bo może po włączeniu do kadr, posiadając dobry sprzęt i dobrych trenerów udałoby się jeszcze cokolwiek wyciągnąć z tych zawodników.

 • Andreas_MistrzPolotu stały bywalec
  Cięciała

  Tymek to talent widziałem na youtube jak skakał na skoczni 70 metrów

  uważam że za 10 lat gdy już skakać nie będzie Kamil,Maciek to Polacy będą skakać jeszcze dalej


  a Andrzej?fajnie że chłopak zrozumiał swój błąd,chciał trenować na własną rękę i widać nie wyszło mu to na dobre,brakowało mi Andrzeja w PŚ w tym sezonie,to poprostu było żenujące Andrzej Stękała z dorobkiem punktowym 0 PKT,na początku sezonu w 10 PK potem bule w PK,to było odrażające i masakryczne,Stękała miał być w Top 20 PŚ a nie zdobył punktu,było to przykre jest to mój 2 ulubiony skoczek po Kamilu i też szkoda tego zmarnowanego sezonu ale liczę że Andrzej faktycznie zrozumiał i w przyszłym sezonie zacznie od małych pkt w TCS,a potem może i miejsca w top 20,a z czasem może regularnie będzie wskakiwać do czołowej 10,co jest możliwe,tylko musi się przysłowiowo ogarnąć i słuchać trenera tak jak Piotr Żyła

 • Wojciechowski profesor
  @Rumcajs @Rumcajs

  Panie Rumcajs, a do Rzacholeckiego lasu to dotarła chociaż wiadomość o odkryciu ognia? Wróć pan do lasu z takimi "dowcipami".

 • Rumcajs bywalec
  Żidek

  Żeby się nie spalił ten Żidek.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).