Radek Żidek nowym trenerem polskiej kadry B!

 • 2017-03-28 16:43

Radek Żidek został nowym trenerem kadry B reprezentacji Polski w skokach narciarskich - poinformował Polski Związek Narciarski. Czech zastąpi na tym stanowisku Roberta Mateję, który będzie pełnił rolę jego asystenta.

O zmianie na stanowisku szkoleniowca narodowej kadry B w skokach narciarskich, PZN poinformował za pośrednictwem Twittera.

Radek Żidek w ostatnich latach pełnił funkcję asystenta Richarda Schallerta, trenera reprezentacji Czech. W Polsce sprawdzi się po raz pierwszy jako główny szkoleniowiec, przygotowując kadrę B do sezonu 2017/2018.

- Mogę już powiedzieć, że w przyszłym sezonie Kadrę Narodową B poprowadzi Czech Radek Żidek. Taka decyzja zapadła w porozumieniu ze Stefanem Horngacherem, trenerem głównym Kadry Narodowej A, Adamem Małyszem oraz Robertem Mateją - mówi prezes PZN, Apoloniusz Tajner, który dodaje: - Robert Mateja zostanie asystentem trenera Żidka.

Tym samym trenerami kadr A i B reprezentacji Polski w sezonie 2017/2018 będą zagraniczni szkoleniowcy - Stefan Horngacher i Radek Żidek. Poprzednim razem taka sytuacja miała miejsce w latach 2004-2006, kiedy trenerem kadry A był Heinz Kuttin, zaś B - Horngacher.

Radek Zidek zastąpi Roberta Mateję. Były reprezentant Polski w latach 2014-2016 prowadził kadrę juniorów, natomiast w sezonie 2016/2017 był szkoleniowcem kadry B. Teraz będzie pełnił rolę asystenta Radka Żidka.


Adam Bucholz, źródło: PZN/eurosport.onet.pl
oglądalność: (35487) komentarze: (192)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Dolnoslazak doświadczony
  @sheef @sheef

  Podejrzewam że celowo wybrano faceta "bez nazwiska" aby uniknąć potencjalnych sporów kompetencyjnych. Taki konflikt między szkoleniowca kadr A i B mieliśmy w sezonie 2015/16 i jakie były efekty to wszyscy pamiętamy.

 • W_S profesor
  @Andreas_MistrzPolotu @berek3

  Ja bardziej wierzę w Zniszczoła,Wolnego,Stękałę i Bieguna niż w Murańkę, co nie oznacza że mu źle życzę. Życzę mu jak najlepiej, jak zresztą każdemu naszemu skoczkowi.

 • Piotr S. profesor
  @arek3101 @arek3101

  Pierwsza rzecz to nikt tutaj nie wie jakie były konkretnie wcześniejsze przewinienia Kastelika i jaki to był ciężar gatunkowy i nie wiemy czy to w ogóle miało miejsce. Po drugie jeżeli faktycznie robił coś złego to gdzie byli trenerzy i jaka była ich reakcja? Nie można traktować słów Adama Małysza jak wyroczni bo stwierdzenie "Kolega Kastelik lekceważy sobie resztę ekipy" jest bardzo ogólne. Jak się okazuje, może nie tylko trener Robert Mateja miał problemy z utrzymaniem dyscypliny podległych sobie zawodników.

 • Andreas_MistrzPolotu stały bywalec
  ...

  berek3 no tak problemy ze wzrokiem to jeszcze rozumiem,jednak już te pare sezonów czekamy a do Kamila nie porównuj bo już w wieku Klemensa to Kamil w PŚ był 2 razy w generalce top 30 i raz w top 25 bodajże

 • arek3101 bywalec
  Kastelik

  Czy nam się to podoba czy nie, w profesjonalnym sporcie musi być zachowana dyscyplina. Nie można patrzeć na zawodników w takich kategoriach - "źle się prowadzi, ale dobrze skacze, to można mu wybaczyć". Nie znam szczegółów zachowania Kastelika, ale jeśli robił od dłuższego czasu coś niewłaściwego, to musi zostać odsunięty przynajmniej na jakiś czas, co ma być przestrogą dla innych. Jeżeli pozostali skoczkowie, zwłaszcza młodzi, zobaczą na jakie zachowanie można sobie pozwolić bez konsekwencji, będą próbować tego samego. A jak się ich odsunie to nie zrozumieją, dlaczego ich kolega może postępować tak czy inaczej, a oni nie. Sportowcy znają zasady przed rozpoczęciem sezonu, dostają pieniądze od PZN i muszą bezwzględnie przestrzegać obowiązujących norm. Jak Stoch strzeli sześć piw dzień przed zawodami, to również powinien zostać odsunięty, choćby wygrał poprzednie trzy konkursy. Trzeba myśleć długoterminowo o konsekwencjach wizerunkowych kadry, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Teraz przymknie się oko na coś drobnego, a za jakiś czas urośnie to do takich rozmiarów, że ciężko będzie zareagować.

 • berek3 stały bywalec
  @Andreas_MistrzPolotu @Andreas_MistrzPolotu

  Po pierwsze mistrzostwa świata juniorów nie zawsze pokazują mduża roznicawości jakie ma skoczek.
  Po drugie Muranka owszem jest talent ale pamiętaj,że mógł mieć problemy ze wzrokiem. I dlatego ta jego forma nie eksplodowała,a teraz po operacji jest ciężej wrócić do poziomu jaki mialby prezentowac

  Stoch miał 23 lata i dopiero wygrał swoją pierwszą wygraną.
  Ja liczę jeszcze ,że obecny trener pomoże mu odbudować forme
  Nie jesteś Januszemm,ja jeszcze czekam aż zdobędzie kk .

  A jpoza tym miałbyc drugim nie Stochem,a Małyszem..A to jest duza roznica

 • sheef profesor
  Nowy trener kadry B

  Zmiana trenera to bardzo dobra wiadomość dla naszego zaplecza - mimo iż nie kojarzę za bardzo tego gościa to mam nadzieję, że nowy coach pomoże w powrocie do formy kilku naszym zawodnikom, którzy potencjał mają niewątpliwie spory. Życzę tego Andrzejowi, Krzyśkowi Biegunowi i Olkowi bo oni posypali się najbardziej. A nowemu trenerowi należy życzyć powodzenia w nowej pracy.

 • Andreas_MistrzPolotu stały bywalec
  .....

  a ja coś dodam od siebie może jestem januszem ale uważam że zmarnowany talent to Murańka,ale Stękała nie bo to dwie inne sytuacje,Andrzej chciał trenować na własną rękę i nie wyszło mu to na dobre,trochę się pogubił że tak powiem i zrozumiał swój błąd,a Klemens Murańka zaczyna mnie szczerze mówiąc wkurzać ,facet dorosły lat 22 ,za chwile stuknie 23,a ten wiecznie słaby i nic go nie usprawiedliwia,powinien w tym wieku prezentować poziom na conajmniej czołową 30 czyli zdobywanie punktów Pucharu Świata a punktował raptem 2 razy w tym sezonie z 4 pkt to marny dorobek,Klemens Murańka z sezonu na sezon zamiast iść do przodu i się cofa,on miał szanse być 2 Kamilem Stochem i pokazywały to juniorskie wyniki całkiem niezłe np 8 miejsce w Engelbergu,czy MŚJ Juniorów,Kamil też w wieku juniorskim miał niezłe wyniki ale on wskakiwał do tej top 30 aż wkońcu zameldował się w 2010/2011 po raz 1 w czołowej 10 Generalki i z niej nie chodzi pomijając sezon 2015/2016 ,wiec raczej sory ale z Klemensa nic nie będzie,moim zdaniem lepiej rokuje Andrzej od Klemensa

 • W_S profesor
  @W_S @Dolnoslazak

  To też jest jedna z możliwości. Taki Leja ma 21 lat, a już praktycznie jest na straconej pozycji, bo miał słabszy sezon 15/16 to poleciał na zbity pysk... Zaś taki Miętus ostatni sezon na dobrym poziomie miał 12/13 i od tego czasu jest na siłę trzymany w kadrze. Dla niego jakby trzeba było Polo Tajner utworzyłby jednoosobową kadrę, bo Krzyś musi być wycieczkowiczem.

 • Dolnoslazak doświadczony
  @W_S @W_S

  Zamiast tworzenia kadry D widziałbym raczej przyznawanie klubom dotacji celowych na trenowanie konkretnych zawodników. Można by też ewentualnie wybrać po jednym klubie z Beskidów i Podhala i powierzyć im prowadzenie zawodników znajdujących się w orbicie zainteresowania PZN jako rezerwy kadr B i juniorskiej.

  W tej chwili system szkolenia w polskich skokach to czysta patologia. Zawodnik, który nie załapie się do kadr ma szanse zaledwie na kilka startów w ciągu zimy,niemal wyłącznie w Polsce. Dodatkowo skoczkowie porozrzucani są po kilkunastu klubach, ledwo wiążących koniec z końcem. Ponadto część z nich ma dostęp tylko do najmniejszych skoczni więc zawodnicy starsi niż junior C nie mają już gdzie trenować.

 • Pavel profesor
  @W_S

  Tak, kadra D jak Dronty Dodo, jakby ci przyszło z własnej kasy utrzymywać tego typu twory to z miejsca byś sobie z głowy wybił takie pomysły.

 • Man_of_the_Day bywalec
  ...

  Zabawne, jak sprawa Kastelika zaczęła żyć własnym życiem - trochę jak w głuchym telefonie. Czytając wpisy pod niniejszym artykułem można się dowiedzieć, że Dominik:
  - olewa treningi
  - prowadzi się jak Nykaenen
  - zlekceważył liczne upomnienia i rozmowy wychowawcze
  - nie rokuje na przyszłość
  - obecnie i tak klepie bulę.

  A wszystko to po enigmatycznym wpisie Małysza, w którym mistrz skrytykował Kastelika za "manipulowanie przy sprzęcie" (potem okazało się, że chodziło o poprawienie wkładki, czyli dokładnie to samo, za co zdyskwalifikowany został Piotrek Żyła na początku tego sezonu) oraz upadek spowodowany niewłaściwym podejściem do lądowania, co natychmiast zostało zinterpretowane jako lądowanie "na Hautamaekiego". Mimo że skoku nikt nie widział.

 • NiebywalyMike bywalec
  @Xellos @kolos

  Nie zapomnij dodac ze większość juniorow to młode chłopaki chcące sukcesu, którym woda sodowa nie uderza do głowy. Łatwiej jest zapanować nad taką grupę niż rozgoryczonych zawodnikow którym ktorys rok z kolei nie wychodzi i zostają degradowanych do kadry B

 • Kolos profesor
  @Xellos @xellos

  Też trzeba uwzględniać że kadra Mateji to był zlepek "jego" zawodników i zawodników Horngahera którym nie wyszyło pracując z nim całe lato i cześć zimy (Murańka,Zniszczoł,Wolny,Stękała). Mateja nie okazał się dobrym "naprawiaczem". Coż bywa. Ale myślę ze nie ma go co kamienować skoro wcześniej świetnie dawał sobie rade z juniorami.

 • Nowyskoczek5 profesor
  Ciekawostka

  William Rhoads (1.90 wzrostu) jest najwyższym startującym skoczkiem w PŚ w tym sezonie.

 • kryska doświadczony
  @W_S @W_S

  Trener Bachleda chyba teraz będzie szukał roboty...

 • W_S profesor
  Kadry wg mnie na sezon 17/18

  Kadra A(Horngacher,Sobczyk,Klimowski,Doleżal):
  Stoch,M.Kot,Żyła,Kubacki,Ziobro,Hula,Zniszczoł,Murańka(2 najsłabszych jak w minionym sezonie do kadry B po LGP)
  Kadra B(Żidek,Mateja)
  Wolny,Biegun,Kłusek,Wąsek,Stękała,Biela,Kantyka+ 2 spadkowiczów z kadry A
  Kadra C(Maciusiak,Topór):
  Kastelik,Jarząbek,Czyż,Pilch,D.Skupień + inni dobrze rokujący juniorzy(nie wiem kto tam jeszcze dobrze skacze z juniorów)
  Kadra D*(Fijas,Szturc):
  K.Miętus,J.Kot,Kukuła,Leja,Bukowski,Ł.Rutkowski+Byrt,Zapotoczny(o ile ostatnia dwójka jeszcze ma zamiar skakać w ogóle).
  *-co do kadry D, to na 99,9% nie powstanie takowa, a szkoda, bo może po włączeniu do kadr, posiadając dobry sprzęt i dobrych trenerów udałoby się jeszcze cokolwiek wyciągnąć z tych zawodników.

 • Andreas_MistrzPolotu stały bywalec
  Cięciała

  Tymek to talent widziałem na youtube jak skakał na skoczni 70 metrów

  uważam że za 10 lat gdy już skakać nie będzie Kamil,Maciek to Polacy będą skakać jeszcze dalej


  a Andrzej?fajnie że chłopak zrozumiał swój błąd,chciał trenować na własną rękę i widać nie wyszło mu to na dobre,brakowało mi Andrzeja w PŚ w tym sezonie,to poprostu było żenujące Andrzej Stękała z dorobkiem punktowym 0 PKT,na początku sezonu w 10 PK potem bule w PK,to było odrażające i masakryczne,Stękała miał być w Top 20 PŚ a nie zdobył punktu,było to przykre jest to mój 2 ulubiony skoczek po Kamilu i też szkoda tego zmarnowanego sezonu ale liczę że Andrzej faktycznie zrozumiał i w przyszłym sezonie zacznie od małych pkt w TCS,a potem może i miejsca w top 20,a z czasem może regularnie będzie wskakiwać do czołowej 10,co jest możliwe,tylko musi się przysłowiowo ogarnąć i słuchać trenera tak jak Piotr Żyła

 • Wojciechowski profesor
  @Rumcajs @Rumcajs

  Panie Rumcajs, a do Rzacholeckiego lasu to dotarła chociaż wiadomość o odkryciu ognia? Wróć pan do lasu z takimi "dowcipami".

 • Rumcajs bywalec
  Żidek

  Żeby się nie spalił ten Żidek.

 • W_S profesor
  @W_S @Krzysiek987

  Albo i dłużej...

 • Piotr S. profesor
  @Dolnoslazak @Dolnoslazak

  Jeżeli wcześniej u Kastelika były problemy z dyscypliną to od razu, po pierwszym wybryku trener Maciusiak powinien był stanowczo zareagować i nie pozwolić by problem urósł. Skoro wziął udział w MSJ to chyba można przyjąć, że skala przewinień nie była duża. Wszyscy wiedzą doskonale jak zareagowałStefan Horngacher na "garbik" Piotrka Żyły czy filmik z Jankiem Ziobro. Mam wrażenie, że Kastelik został zawieszony za brak medalu na MSJ w konkursie drużynowym.

 • Brzozowy stały bywalec

  Lel, sezon się skończył i zaczęło się odgrzewanie kotletów. Powiedzcie jeszcze który był Prevc P. w Klasyfikacji Generalnej 2014/15 i kto z dwójki Kubacki - Murańka powinien jechać na IO Soczi 2014 ;)

 • Xellos profesor
  Niektórzy nie potrafią łączyć faktów ze sobą :(

  Przecież to oczekiwane załatwianie wszystkiego pod dywanem nastąpiło w kadrze B. Efekt ? Najsłabsze wyniki w PK od lat. To jak to w końcu z wami jest ? Zadowoleni z kadry B czy nie ? Tam właśnie problemy nie wypłynęły na wierzch a polegają dokładnie na tym samym co sprawa Kastelika, na samowolce i niesłuchaniu się trenera.

  Pytanie, na ile Mateja nie potrafił realizować planu Horgnachera, z winy własnej, bo czegoś nie rozumiał i nie umiał...a na ile zawodnicy nie chcieli go realizować, bo tak i już ! Był już wywiad ze Stękałą, który w przygotowaniach do sezonu polemizował z treningiem Horngachera i stwierdził, że to nie dla niego. A teraz po sezonie wypływają na wierzch te same historie tylko dotyczące kadry B i Matei. Dokładnie ta sama historia, zawodnicy polemizowali z Mateją i nie chcieli tak trenować.

  "Czasem zawodnicy nie realizowali poleceń Roberta, tylko wdawali się w dyskusje, a tu potrzebna jest twarda ręka" - Adam Małysz

  Do tego dochodzi nietrzymanie diety...

  A co do Maciusiaka:

  "Po roku pracy z juniorami Maciusiak i Topór zaczęli ciągnąć do góry młodych skoczków. Niedobrze byłoby rozdzielać teraz tę dwójkę trenerską, by któregoś przerzucać do kadry B - komentuje Małysz."

  I dobrze, zobaczymy co w kolejnym roku pokarzą juniorzy.

 • kkkk weteran
  Kadry na sezon przyszły moim zdaniem

  Osobiście zmieniłbym sztab kadry B, ale skoro znany jest już trener i asystent, to trzeba myśleć realnie:
  Kadra A
  Sztab: Stefan Horngacher - trener główny; Grzegorz Sobczyk - asystent trenera; Zbigniew Klimowski - asystent trenera; Michal Doezal - trener techniczny, koordynator ds. sprzętu; Łukasz Gębala - fizjoterapeuta; Adam Małysz - kierownik drużyny
  Zawodnicy: Stoch, Kot, Żyła, Kubacki, Ziobro, Hula
  Kadra B
  Sztab: Radek Żidek - trener główny; Robert Mateja - asystent trenera; Jan Szturc - trener współpracujący; Józef Jarząbek - trener współpracujący; Kazimierz Długopolski - trener współpracujący;
  Zawodnicy: Wolny, Murańka, Zniszczoł, Biegun, Stękała, Biela (na próbę na okres letni) + najbardziej wyróżniający się zawodnik w lecie
  Kadra Juniorów pozostaje bez zmian poza zamianą Bukowskiego na Skupnia

 • krzysiek987 weteran
  @Dolnoslazak @kolos

  O ew. problemach Kastelika prawie nic nie wiemy, a jak je ma to niech je rozwiąże jak najszybciej, bo inaczej będzie miał problem

 • Kolos profesor
  @Dolnoslazak @Dolnoslazak

  Nie wiemy czy Kastelik się "stawiał" - Małysz się rzucał o jego dyskwalifikację i nieustany skok na MŚJ. Takie rzeczy się zdarzają. O innych ew. problemach Kastelika nic nie wiemy.

 • krzysiek987 weteran
  @W_S @W_S

  Sądzę, że jeszcze się trochę na czekasz ( obstawiam 2-3 lata)

 • ZKuba36 profesor
  @biller @biller

  Dla mnie to też zaskakująca decyzja, że to nie Maciusiak został trenerem kadry B.
  Widocznie trener Horngacher zauważył, że są jakieś wojenki pomiędzy trenerem Maciusiakiem a np. Mateją, wspieranym przez Małysza i posłuchał rady Czecha aby nie mieszać się do tego bagna.
  Mateja prawdopodobnie jest nie do ruszenia, zgodnie z teorią Prezesa Tajnera wygłoszoną jeszcze w czasie, gdy na zawody regularnie jeździł nigdy nie punktujący jeden z Tajnerów. Wtedy Pan Prezes powiedział:
  "W tego zawodnika już tak dużo zainwestowano, że teraz musi jeździć na zawody." Pasuje jak ulał.
  W Mateję już tak dużo zainwestowano, że teraz musi być trenerem. W przyszłości będzie trenerem kadry A.

 • Dolnoslazak doświadczony

  Coś czuję że płacz nad skrzywdzonym Kastelikiem będzie tu dyżurnym tematem ogórkowym jeszcze przez dłuższy czas, wyciąganym za każdym razem gdy zabraknie ciekawszych tematów do dyskusji.
  Nie wydaje mi się aby był jakimś wielkim talentem (może się mylę, same wyniki zawodów nie dają do końca obiektywnego obrazu) niemniej jestem pewien że nastoletni zawodnik, który zaczyna się stawiać zanim osiągnie cokolwiek konkretnego nie ma szans na zrobienie kariery, nieżalenie z jakiego kraju pochodzi i jak wielki ma potencjał.

 • biller początkujący
  Gdzie jest Maciusiak?

  Spodziewałem się powrotu Maciusiaka. W tamtym sezonie kadra B wyglądała lepiej od A :)

 • Kolos profesor
  @Pavel @pavel

  Prawdę mówiąc nie wiemy co "nawywijał" Kastelik - prawdopodobnie nic aż tak strasznego bo inaczej na MŚJ wcale by nie pojechał.

  No i nic nie wiadomo o żadnym "gwiazdorzeniu" Kastelika. Wywiad z nim już po tej aferze (jest tu na stronie) całkowicie przeczy tej tezie.

 • ZKuba36 profesor
  @kryska @kryska

  Od tego rodzaju uwag nie jest internet ale bezpośredni trener, a jeżeli to nie pomoże to rozmowa z psychologiem, który wie co i jak powiedzieć. Jest specjalistą od takich spraw i bierze za to pieniądze.
  Nawet z "gówniarzami", jak to ktoś (Małysz?) określił skoczków, trzeba wiedzieć jak rozmawiać.

  Moim zdaniem Małysz mógł ochrzanić skoczka pod wpływem chwili, bo zawiózł Małżonkę do USA aby zrobić wspólne zdjęcie na podium a tu taki obciach.
  Ogłaszanie tego w internecie świadczy tylko o maleńkości Wielkiego Mistrza.
  W zaistniałej sytuacji to psycholog, z własnej inicjatywy, powinien porozmawiać z Adamem.
  Tylko...czy się odważy? Zagrożenie: utrata pracy!
  Chwalmy Prezesa!

 • andy_stawowsky doświadczony
  @Pavel @pavel

  Ok, tylko nigdzie nie spotkałem się z opinią, że Kastelik gwiazdorzy(ł). Małysz go zrugał publicznie za upadek; szybko zapomniał, że sam nie miał 100%-owej skuteczności w tym elemencie, Zresztą nie chodzi mi o bronienie Kastelika, bo dla mnie jest noname`m, nie interesuje się skokami na tym poziomie, ale skoro jak czytam ma wyniki, to absurdem byłoby stawiać na gorszych juniorów tylko dlatego, że chodzą spać po dobranocce i przewrócili się raz mniej.

 • Pavel profesor
  @andy_stawowsky

  Co do samej formy udzielenia "nagany" to się zgadzam, taka forma jest nie do przyjęcia. Tylko, że jak pisałem niżej, sam zawodnik zapewne tez ma sporo za uszami, że Małyszowi chciało się bawić w "wojenki" z tak mało znaczącym skoczkiem. Kolejna sprawa, Kastelik jakimś wielkim mistrzem nie jest, aby móc gwiazdorzyć, ot skoczek, który jeszcze kilka lat temu nawet do kadry na MŚJ by się załapał, a teraz głównie bazuje an tym, że reszta juniorów, wyłączając Wąska, prezentuje się jeszcze gorzej.

 • andy_stawowsky doświadczony
  @Pavel @pavel

  A ja bym taki pewien nie był, odkąd Billboard zaczął się bawić w dyrektorowanie, to jest jak Michał Wiśniewski. Że zacytuję pewien kabaret: "wszędzie się pcha to i do worka wlazł". Prawnie brudów w internecie to nawet nie jest amatorka, to po prostu coś żenującego. Chociaż rozumiem swego rodzaju frustrację Małysza po takim występie, ale mimo wszystko, co to za poziom wrzucać swoje przemyślenia do Sieci, I popieram przedmówcę, że na pierwszym planie są chyba wyniki, bo to sport, a nie jaką kiełbasę przegryza Kastelik przy 0,5l w wolnym czasie.

 • Pavel profesor
  @dervish

  Jak pisałem niżej nie każdy musi być skoczkiem, a Kastelik nie jest jakimś olbrzymim talentem, aby tolerować jego wybryki. Nie znam sytuacji od środka, ale moim zdaniem tak znacząca persona w świecie skoków jaką jest Małysz, nie zawracałby sobie czterech liter tak mało znaczącym skoczkiem, gdyby powód nie był poważny.

 • W_S profesor
  Jeszcze czekam aż PZN zatrudni fachowca

  do trenowania kadry kobiet. Hankus to jest trener z łapanki, pierwszy z brzegu. Mamy 2 zdolne zawodniczki, ale przy Hankusie nie zaliczą progresu.

 • dervish profesor
  @tlen

  wpisy na fejsie to prywatna sprawa Kastelika i Małysza. Mogą tam sobie wypisywać co chcą. Róznica jest taka, że Małysz na fejsa przeniósł swoje konflikty z pracy a u Kastelika pojawiły się one samorzutnie (nie z woli właściciela) właśnie za sprawą fejsbukowej akcji pana dyrektora.

  Mnie i nikogo nie powinno interesować prywatne życie sportowca. Niech sobie słucha muzyki jakiej chce, niech robi kawały kolegom, ma prawo do normalnego życia nastolatka. Dla mnie jako kibica liczy się to co pokazuje na skoczni. A póki co na skoczni jest bardzo dobry. Jest zdecydowanym numerem 2 wśród polskich juniorów i nakładanie na niego zakazów startów w sytuacji kiedy dysponuje odpowiednią formą oraz wstawianie do składów zamiast niego skoczków którzy umiejętnościami nie dorastają mu do pięt (tak było podczas ostatniego krajowego PK ) uważam za działanie na szkodę polskich skoków.
  Jezeli zasługuje na karę to są inne, na przykład finansowe.
  Zakaz startu dla sportowca który jest w formie to czysta głupota, wszak robi to co do niego należy czyli jest jednym z 2 najlepszych juniorów w kraju. Karać zakazem startów to można za brak formy (bo wtedy taka kara może zmobilizować do pracy nad formą) a nie za to, że naraził się dyrektorowi sportowemu, który nie ma kompetencji wtrącać się w sprawy szkoleniowe ani tym bardziej oceniać czy skoczek wystarczająco się przykłada, ocena pracy i proces wychowawczy to jest domena trenera, który w odróżnieniu od niektórych działaczy zazwyczaj ma odpowiednie przygotowanie profesjonalne.

 • Dolnoslazak doświadczony
  @skortom76 @Piotr S.

  Wyniki OOM można też świadczyć wyłącznie o tym że w kategorii junior A mamy całkowity dramat. Tak jak wyniki z Pucharu Kontynentalnego najczęściej mają się nijak do tego co zawodnik jest w stanie osiągnąć w Pucharze Świata tak rezultaty z krajowych juniorskich zawodów, rozgrywanych z bardzo wysokiej belki, niewiele mówią o potencjale skoczka w kontekście rywalizacji w jakichkolwiek cyklach FIS-owskich.

 • andy_stawowsky doświadczony
  Kulisy zatrdunienia Czecha

  Na interii jest całkiem pokaźny materiał. Jest dokładnie tak jak myślałem i pisałem - zatrudnienia Zidka chciał Horngacher. A Małysz tylko potwierdza, że Mateja to jedna wielka ciapa, który nie potrafi twardą ręką "rozmawiać" z gówniarzami.

 • camdene profesor
  @tlen @Piotr S.

  ale fakt faktem rację ma-mówi samą prawdę. Stękała na szczęście chyba się opamiętał sądząc po jego ostatnim wywiadzie i wie,że nawalił-wyraził skruchę a to jest juz początek czegos lepszego miejmy nadzeję . To jest 95 rocznik-mimo wszystko młody zawodnik i jest szansa że będą z niego ludzie. I oby bo chłopak przecież potrafi dobrze skakać. A Kastelik? Jak w najbliższym czasie nie ogarnie d*py to nic z tego nie będzie.

 • Piotr S. profesor
  @skortom76 @skortom76

  Jeżeli chłopak wygrywa OOM w Zakopanem w swoim roczniku z przewagą ponad 70 punktów nad drugim zawodnikiem to chyba warto się nim interesować.

 • Piotr S. profesor
  @tlen @tlen

  Tych wpisów, o których piszesz nie ma na jego profilu co najmniej od 9 lutego.

 • Dolnoslazak doświadczony
  @Xellos @skortom76

  Namówmy redakcję na zrobienie odpowiedniej ankiety. Albo pójdźmy jeszcze dalej, do którejś z firm bukmacherskich, z propozycją puszczenia takiego zakładu ;-)

 • TomekNS doświadczony
  !!!

  MAM NADZIEJĘ ZE TO DOBRA ZMIANA :)

 • tlen weteran

  Broniacym Kastelika. Poczytajcie sobie fpiy na jego profilu FB. I reakcje kastelika na nie. Ta cała sytuacja przypomina Rutkowkiego i jego "mam w d...i tak sie napije" Czy tez Stekała, "do zimy schudnę i tak bede wygrywał, co mi tam jacys trenerzy". By zostac wybitnym sportowcem, sam talent nie wystarczy. Nawet ciezka praca to za mało, trzeba miec jeszcze "charakter i wole do wyrzeczeń. Bez tego ...

 • skortom76 weteran
  @Xellos @xellos

  To, że Miętus będzie to można w ciemno obstawiać, w nadchodzącym sezonie obstawiam, że będzie liderem kadry juniorów. A że sztab ma w pompie nasze wpisy to wiadomo, ale przynajmniej niech sobie poczytają :)

 • kewa doświadczony
  @skortom76 skortom76

  Przypominam, ze Kastelik to młody człowiek - wiadomo, że czasem takiemu hormony buzują, jest trochę narwany i z młodym człowiek trzeba bardzo, ale bardzo z wyczuciem podchodzić. Moim zdaniem Małysz postąpił niewłaściwie w stosunku do Kastelika, chłopcu trzeba pomóc - nawet przy pomocy psychologa, pedagoga, a nie wylew na nim swoje frustracje. Uważam, że wywalenie go z kadr pożytku by nie przyniosło - można mu dać warunek - sumienna praca z psychologiem i innymi osobami, którzy mogą kształtować młodego człowieka, tak aby osiągnąć sukces.

 • Xellos profesor
  @Xellos @skortom76

  Ale to nie koncert życzeń a my nie mamy żadnego wpływu. Sztab te nasze posty ma w pompie. Przypinam, że od lat jest koncert życzeń pod tytułem "wywalić Krzysztofa Miętusa". Natomiast realiści i tak wiedzą, że będzie. Zamiast więc fantazjować, pogódź się z tym, że z Kastelika i Stękały będą próbowali jeszcze coś wycisnąć, tak jak od lat z Miętusa czy Kłuska.

 • skortom76 weteran

  I jeszcze tak na marginesie, może przeczytają to Ci panowie, którzy uważają, ze muszą być w kadrach bo im się należy i już, może nauczą się od bohatera tekstu zaparcia i ambicji:
  http://sportowefakty.wp.pl/skoki-narciarskie/676756/krzysztof-lesniak-pasja-ktora-przekracza-bariery

 • skortom76 weteran
  @Xellos @xellos

  To chyba lepiej mieć mniejsza kadrę, ale pewnych ludzi, przecież nie ma odgórnych zaleceń, że kadra A czy B, ma liczyć tyle i tyle skoczków. Można np. kadrę a zrobić 7 osobową: Stoch, Kot, Żyła, Kubacki, Hula, Ziobro, Wolny i 5 osobową kadrę B: Murańka, Zniszczoł, Biegun, Wąsek, Biela i wystarczy, dla dwóch wymienianych poniżej Panów miejsca nie ma, oczywiście opcja z Wolnym w kadrze A to taka moja koncepcja :)

 • Xellos profesor
  @Xellos @skortom76

  Oni pasują do refrenu piosenki "Jak nie my to kto?" :)

  Gdyby to była taka szkoła austriacka...to byśmy o nich nawet nie usłyszeli, przepadli by po drodze. Jak nikt nie zaskoczy, z tych co nikt na nich nie stawia...to oni będą dalej w kadrach. Bo ok możemy sobie wymieniać, Murańka, Zniszczoł, Wolny, Biegun...i co dalej ? Nie ma nazwisk i tyle.

  Gdyby tak nagle Pilch, Jarząbek, Czyż etc. skakali na poziomie chodź by Huli, to faktycznie można by takiego Stękałę z Kastelikiem wyrzucić poza kadry w ramach kary, a tak będą próbowali do nich dotrzeć. Oczywiście w przyszłości mogą takie rzeczy nastąpić, i zaskoczy ta cała grupka juniorów robiąc konkurencję, ale to przyszłość. Teraźniejszość jest jaka jest i kadry trzeba ustalić na podstawie wyników i możliwości jakie są obecnie...a jakie one są to wiadomo.

 • skortom76 weteran
  @Xellos @xellos

  Tylko czy zabieranie takich panów, co mają to gdzieś jak Stękała, czy Kastelik ma sens? Bo jakby byli jak Nykanen i po pijaku skakali dalej o 10m od innych to można to zrozumieć. Ale goście w aktualnej dyspozycji też szorują bulę, więc ich udział w kadrach nie ma sensu, chyba, że chcemy tworzyć kolejnych Krzysiów Miętusów, którzy przez całą karierę jeżdzą na wycieczki darmowe i nic nie muszą sobą reprezentować. Pokażą, że podchodzą poważnie do skoków i dyspozycję na poziomie kadrowiczów to owszem nie można zamykać im bramki w innym wypadku nie.

 • Xellos profesor
  no to pięknie

  Zrobiłem sobie przerwę od skoków a tu takie nowości. Nie spodziewałem się tak szybko, że będzie tu coś ciekawego :)

  Dla mnie sprawa prosta, Horngacher wybrał sobie kogoś kto będzie umiał realizować jego metody treningowe. Wcześniej Mateja został mu narzucony, a nie że w niego wierzył, że da radę.

  Co to oznacza ?

  Jedno, skoro Horngacher go wybrał, to od teraz można mówić o odpowiedzialności również za kadrę B.

  A ci co śmieją się z roli Małysza...ja ją rozumiem. Po co tam Małysz przy takiej rozmowie ? Po to by powiedzieć wprost "trzeba się za nich ostro zabrać" a nie jakieś niańczenie starych kolesi, co kiepsko korzystają z okazji jaką mają. Małysz zapowiadał, że trzeba działać i dobrze, ale że aż tak szybko :) Ale jak działać skutecznie skoro to działa na zasadzie "innych i tak nie ma". I taki Kastelik siedzi sobie na swoim FB i myśli "co mi zrobią ? innych i tak nie ma". Stękała siedzi latem i myśli "a kto ma skakać jak nie ja ? innych i tak nie ma". A na forum każdy to poprze, bo takie są fakty, innych nie ma. Jak więc zmotywować pracownika do pracy, skoro i tak wie, że nie ma innych na jego miejsce i wywalenie z roboty mu nie grozi ?...każdy widział, że odstawianie na bok Stękały czy Kastelika dosłownie nic nie daje, bo w ich miejsce wchodzą skoczkowie klepiący bulę. Robi się z tego taka pokazówka, z której wyżej wymienieni panowie mogą się co najwyżej śmiać a nie poczuć jakąś karę czy zagrożenie.

 • Wojciechowski profesor
  @skortom76 @skortom76

  Powiem tak - jeśli Małysz próbował wcześniej, ale bezskutecznie, przemówić mu do rozumu osobiście, a spotkał się z zupełnym lekceważeniem, to nie byłbym mimo wszystko oburzony tą całą wiadomością na FB. Czasy się zmieniają i może być tak, że Kastelik żyje bardziej rzeczywistością wirtualną...

 • skortom76 weteran
  @skortom76 @Wojciechowski

  Coś mi się wydaje, że najpierw była rozmowa Małysza z Kastelikiem a potem info na portalu. Ale tu też nie wiemy na 100 %.

 • Wojciechowski profesor
  @skortom76 @skortom76

  Może nawet Małysz miał 1000% racji, tego nie wiemy. Ale czy gdyby Ciebie kierownik najpierw ochrzanił w lokalnej gazecie, a dopiero później osobiście (o ile w ogóle), to też byś się nie dziwił?

 • skortom76 weteran

  Przejmujecie się jakimś Kastelikiem, jakby chłopak już kilka medali MŚJ zgarnął i 20 FIScupów wygrał. Dostał zjebkę jaką każdy może w pracy od kierownika dostać i albo się ogarnie i pokaże, że ma jaja albo trafi na kasę w biedronce, proste. A Wy się przejmujecie, czy Małysz mógł tak powiedzieć, czy nie powinien. Jak kiero Was zrąbie w robocie tez się tak użalacie?

 • kryska doświadczony
  @NiebywalyMike

  Nie oglądałem wielu wywiadów z 18-letnim Małyszem, ale pamiętajmy, że Małysz w wieku 19 lat doczekał się dziecka i ożenił, a co za tym idzie był zmuszony wydorośleć, nie widzę więc nic dziwnego w tym, że Kastelik jest większym lekkoduchem niż Małysz.

 • molenda doświadczony
  @Piotr S. @Piotr S.

  To akurat były słowa prezesa Tajnera, kiedy tłumaczył się, dlaczego dziewczyny nie pojechały na MŚ.

 • berek3 stały bywalec
  @Piotr S. @dervish

  No ale zawodnik sam sobie daje kosza :). Nie wiemy czy w ogóle ma talent czy nie

 • Piotr S. profesor
  @NiebywalyMike @NiebywalyMike

  A ja nie zgadzam się z takim podejściem. Adam Małysz jest osobą publiczną i pełni ważną funkcję w PZN. Każdy ma prawo do oceniania jego wypowiedzi i działania.

 • Piotr S. profesor
  @NiebywalyMike @kolos

  Podejrzewam, że rozmowa była, ale już po powrocie z USA.

 • Piotr S. profesor
  @Piotr S. @dervish

  Do tego co napisałeś trzeba dodać, że słowa Adama Małysza na temat naszych zawodniczek też nie były szczęśliwe. Wypowiedzieć się publicznie, że nastolatka za dużo waży to chyba najgorsza rzecz jaką można jej zrobić. Trochę zabrakło wyczucia.

 • chicken początkujący
  @NiebywalyMike @kolos

  Na Puchar Kontynentalny w Zakopanem :)

 • thymiotus bywalec
  @Piotr S. @kolos

  Dlatego też napisałem, że przesadził. Górale nie są znani z subtelności, nawet ci "nizinni". :)

 • Kolos profesor
  @NiebywalyMike @NiebywalyMike

  No dokładnie tak. A z tego co wiemy to takiej rozmowy chyba nigdy nie było...

 • Kolos profesor
  @Piotr S. @thymiotus

  Szanse że tego typu słowa Małysz mogłyby motywować są zerowe. Tym bardziej że Kastelik może zacząć być sekowany przez działaczy z PZN-u. Oni to potrafią ze przypomnę Mateusza Rutkowskiego czy Tomasza Byrta, co prawda kaliber nie ten ale metody i podejście PZN-u do sprawy podobne.

 • NiebywalyMike bywalec
  @NiebywalyMike @kolos

  Z cała pewnoscia rozgłasnianie tego na portalu spolecznosciowym nie dalo dobrego odbioru. Tutaj powinna być konsekwentna indywidualna rozmowa z zawodnikiem. Dopiero po tym można było napisac na portalu o zaistanialej rozmowie z której każdy wyciągnie wnioski na przyszlosc. Na takiej zasadzie

 • thymiotus bywalec
  @Piotr S. @dervish

  Może usztywniać, ale może też motywować. Bo od Wielkiego Małysza, czasami może być skuteczniejszy Wielki "Straszny" Małysz. Wszystko zależy od charakteru zawodnika, są tacy, którym wystarczy marchewka, ale są też tacy którym tylko kij pomoże.

  Aczkolwiek przyznam, iż pomimo całego mojego szacunku dla naszego Mistrza, te wypowiedzi o Kasteliku nie bardzo mi się podobały. Jedynym uzasadnieniem dla tak ostrego potraktowania zawodnika byłaby kuluarowa rozmowa między trenerem, a Małyszem. Może Maciusiak gdzieś nieformalnie zasugerował Adamowi, że przydałoby się trochę przytrzeć Dominika bo go nie słucha. A Adam przesadził i pojechał z grubej rury.

 • Kolos profesor
  @NiebywalyMike @NiebywalyMike

  Ale fakt faktem że jak Małysz został tym dyrektorem to zaczął być jakoś.. bardziej histeryczny w tych swoich wypowiedziach i przesadny. Kiedyś w ten sposób by się nie wypowiadał.

  Nadal uważam że kwestia Kastelika została rozegrana najgorzej jak można. I przez to może dostać "bana" na kadry w sezonie 2017/2018, niezasłużenie.

  Zresztą już pod koniec tego sezonu nie dostał powołania nawet na FIS cup w Zakopanem...

 • chicken początkujący
  Alternatywny PŚ bez punktów za wiatr

  1.Stefan Kraft.........................Austria..............1680
  2.Kamil Stoch..........................Polska...............1450
  3.Daniel Andre Tande...................Norwegia.............1189
  4.Andreas Wellinger....................Niemcy...............1103
  5.Domen Prevc..........................Słowenia..............942
  6.Maciej Kot...........................Polska................878
  7.Markus Eisenbichler..................Niemcy................845
  8.Michael Hayboeck.....................Austria...............811
  9.Peter Prevc..........................Słowenia..............690
  10.Manuel Fettner......................Austria...............641
  11.Piotr Żyła..........................Polska................591
  12.Andreas Stjernen....................Norwegia..............553
  13.Richard Freitag.....................Niemcy................550
  14.Noriaki Kasai.......................Japonia...............505
  15.Robert Johansson....................Norwegia..............460
  16.Karl Geiger.........................Niemcy................414
  17.Evgeniy Klimov......................Rosja.................399
  18.Vincent Descombes Sevoie............Francja...............379
  19.Dawid Kubacki.......................Polska................343
  20.Stephan Leyhe.......................Niemcy................338
  ....
  30.Jan Ziobro..........................Polska................130
  33.Stefan Hula.........................Polska................108
  62.Aleksander Zniszczoł................Polska..................9
  67.Klemens Murańka.....................Polska..................3
  !!! Nie krytykujcie mnie ponieważ to moje pierwsze zestawienie

 • NiebywalyMike bywalec

  Nie zgadzam się z krytykowaniem Małysza. Bardziej miał na uwadze, że Kastelik nie przykłada się to tego co robi w tym przypadku wnioskuje ze chodzi o treningi i sam konkurs na MSJ. Patrząc na Małysza w jego wieku i słuchając wywiady był sumiennym i pracowitym skoczkiem chcąc osiagnac sukces. Może reakcja Małysza była taka i nie inna bo widać po Kasteliku luzny styl podchodzenia do tego sportu i trochę lekceważący.

 • Pavel profesor
  @dervish

  Świat nie jest czarno-biały i skoczek też zapewne ma sporo za uszami, reakcja Malysza również była przesadzona. Tak czy siak wybitny jakiś ten Kastelik nie był nie takie talenty marnowaliśmy przez lata, nie każdy musi być skoczkiem, może zrobi karierę w innej branży, chyba się wszyscy zgadzamy, że w skokach ma już "pozamiatane".

 • dervish profesor
  @Piotr S. @berek3

  Raz daje raz nie. Jednak obawiam się, ze po aferze z Kastelikiem jego obecność przy kadrze C raczej będzie skoczków usztywniała niż dodawała im otuchy. Beda musieli się pilnować by nie podpaść dyrektorowi.

 • Piotr S. profesor
  @Piotr S. @dervish

  Też mam takie obawy.

 • berek3 stały bywalec
  @Piotr S. @dervish

  Małysz jest daje szczęście naszym skoczków :)

 • dervish profesor
  @Piotr S. @Piotr S.

  A ja boje się, że Małysz idzie w ślady Grzegorza Laty. Wybitny sportowiec jednak bez odpowiedniego wykształcenia by profesjonalnie zarządzać.

 • Piotr S. profesor

  Chyba Dominik Kastelik został zawieszony bo naraził się Adamowi Małyszowi i miał posłużyć jako odstraszający przykład. Pojawiają się pytania np. dlaczego trener Maciej Maciusiak i sztab szkoleniowy nie potrafili wcześniej sobie poradzić z krnąbrnym 18latkiem i konieczna była reakcja Adama Małysza?

 • dervish profesor
  @Pavel @pavel

  Chciał pokazać "co ja mogę". Przede wszystkim uważam, ze nie jest rola Małysza takie reagowanie, to domena trenera. Poza tym skoro był fejsbukowy lincz to po co jeszcze cichy ban? Żądza krwi nie została nasycona?

 • Pavel profesor
  @ZKuba36

  Specjalnie czy nie, tego nie wiem, zapewne wylądował w stylu Hautameakiego po nieudany skoku i się wywalił. Serio nie chce mi się wierzyć, że Małysz uwziął by się na jakiego "no-name" jakim jest Kastelik, jakis powód musiał być.

 • ZKuba36 profesor
  @Piotr S. @Piotr S.

  No cóż, został słusznie zawieszony bo przecież ogólnie wiadomo, że przewrócił się specjalnie, aby komuś popsuć humor a kolegom zrobić na złość.
  Teraz możemy spokojnie oczekiwać, że publicznie ochrzaniony zostanie Stoch, bo nie przykłada się do treningów, ciągle spóźniając skoki a na dodatek śmie opuszczać niektóre skoki treningowe...

 • dervish profesor
  @ZKuba36 @ZKuba36

  Juniorem jest się do sezonu w którym kończy się 20 lat. Dominik Kastelik: data urodzenia: 1998-06-09. Kończy 20 lat w 2018. Więc przed nim jeszcze jeden sezon juniorski i jeszcze jedne MŚJ.

 • ZKuba36 profesor
  @ZKuba36 @kolos


  Czy ja gdzieś napisałem, że skład zawodników w kadrach powinien być ogłoszony w kwietniu?

  Wczoraj o godz. 22:41 napisałem jak powinny powstawać nowe składy skoczków.

  Moim zdaniem skoczkowie powinni mieć jakiś wpływ na to u którego trenera chcą trenować.

  Tylko w ten sposób można by uniknąć wewnętrznych napięć w grupach.

  Też nic nie wspominałem o terminach powołania skoczków do poszczególnych kadr.

  [Moderowany (21254) / 2017-03-29 19:19:05]

 • Piotr S. profesor

  Ktoś pisał o "klątwie " Małysza. Niestety ma rację. Dominik Kastelik niedługo po powrocie z USA został zawieszony.

 • Kolos profesor
  @ZKuba36 @ZKuba36

  Sztywne zasady w takich kwestiach zawsze wychodzą na złe. Po za tym kadra A na lato powinna być co najmniej 10-osobowa. Niech ma z czego wybierać Horngaher na zimę. Ogłoszenie kadry A w kwietniu na 6-7 nazwisk z góry betonowałby sytuację.

 • Kolos profesor
  @berek3 @Aaabbbb

  Bo Murańka to jest wielki talent. I ambicji nie można mu odmówić. A skakał z wada bo jak pisze kolega poniżej - nie zdawał sobie sprawy z powagi sytuacji. Po prostu młody to i głupi. Nic nadzwyczajnego.

  Tylko niestety Murańka jest prowadzony po polsku czyli źle - i dlatego jego talent ciągle nie wypalił tak jak powinien.

 • ZKuba36 profesor
  Moim zdaniem.

  1. W kadrze A powinno być 6-7 skoczków, przy ustalonej zasadzie, że skoczek, który wywalczy sobie awans z PK, zastąpi najsłabszego skoczka kadry A w kolejnych zawodach PŚ.
  2. Jeżeli w kadrze A będzie 7. skoczków a limit w PŚ będzie wynosił 6, to skoczek kadry A, nie powołany na zawody, będzie skakał tak długo w PK aż sam sobie wywalczy prawo startu w PŚ.
  3. Kadra juniorów musi być zlikwidowana gdyż nie ma odpowiedniej liczby utalentowanych juniorów a z kadry obecnej wypadną Bukowski i chyba Kastelik(!) z powodu przekroczenia limitu wieku.
  4. Zmiana nazwy kadry z "juniorów" na kadrę "C" rozwiąże ten problem, jednocześnie umożliwiając kilku skoczkom zmarnowanym przez Mateję (np Wolny , Stękała) oraz Kastelikowi pozostanie w kadrze.
  5. W zawodach PK powinna zostać przyjęta zasada, że musi skakać co najmniej 1 skoczek kadry C, wskazany przez trenera Maciusiaka!
  Nie tak, jak ostatnio zrobił Mateja, że Maciusiak może powołać 1 skoczka ale musi to być Czyż lub Pilch!
  6. Zawodnik, który wywalczył sobie miejsce z FC powinien zostać powołany na najbliższy PK.
  7. Jeżeli jakiś skoczek powołany przez trenera kadry B na zawodach PK nie zdobędzie punktów, to na następne zawody PK jedzie w zastępstwie zawodnik kadry C.

  PS. Ja ciągle mam nadzieję, że nie mieszkam w kraju złośliwych kret..ów, niezależnie od zajmowanego stanowiska, ale wiadomo jak to z nadziejami bywa.

 • thymiotus bywalec
  @berek3 @Aaabbbb

  Raczej bym powiedział, że Murańka był młody, a nie szalony. A jak młody to wiadomo, też jaki. :)
  Nie zdawał sobie sprawy, z powagi sytuacji i niebezpieczeństwa które mu grozi co bardzo często idzie w parze z młodością. Dorósł to zmądrzał.

  Co do drugiej części, to się nie zgodzę. Bo jeśli Murańka i Zniszczoł(poza Wolnym) spisywali się najlepiej z zaplecza to kim chcesz ich zastąpić? No chyba, że nowy trener odnajdzie jakieś ukryte talenty. Na razie takich nie widać, więc po prostu nie stać nas na "adios".

 • berek3 stały bywalec
  @berek3 @kolos

  no dobra mozna usprawiedliwić,ale mówienie,ze to wielki Małysz :D

 • smyklJ bywalec
  To naszymi skokami

  teraz będą rządzić Żydki ? Mamy przecież dobrych trenerów ale po co im dać zarobić jak lepiej dać kasę pepikowi. Eksportowe Lepsze?
  Asystent trenera ,który nic z Czechami nie osiągnął . No super będę wyniki w kadrze B jak mi leopard w oku będzie jechał.
  Czeka nas niebawem koniec polskich skoków.

 • gosposia weteran
  Doleżal szarą eminencją w kadrze?

  Tak to, przynajmniej na mój gosposi nos, wygląda.
  Przecież nikt inny nie znał tego Żydka. Przepraszam, Czecha.
  Widać musi się Horngacher z opinią Doleżala mocno liczyć.
  Oby nie okazało się, że Zydek na miarę swojego dotychczasowego pryncypała Schallerta. Bo ten to taki drugi Zupan. Żadnej inwencji.
  Na mój gosposi gust, oczywiście.

 • skortom76 weteran
  @Pavel @kolos

  Krzysiu Miętus ma być liderem kadry juniorów :)

 • Dolnoslazak doświadczony

  Decyzja o roszadach trenerskich musiała być podjęta już wcześniej, skoro ogłoszono ją dwa dni po zakończeniu sezonu. To w sumie dość dobry obyczaj aby nie informować publicznie o wyrzuceniu czy degradacji trenera jeszcze w trakcie sezonu.

  Zgłaszany niżej pomysł powiększania kadry A o kolejnych dwóch czy trzech zawodników ma tyle samo wad co i zalet. Sztab to określona ilość osób i jeśli dołożymy im skoczków to każdemu będą poświęcać odpowiednio mniej czasu. Poza tym w LGP i PŚ będziemy mięć sześciu reprezentantów (w kilku periodach być może siedmiu) więc ci dodatkowi zawodnicy i tak przez dużą część sezonu trenowali by z kadrą B.

 • Aaabbbb weteran
  @berek3 @Wojciechowski

  Będę to powtarzał do znudzenia: skakanie z wadą wzroku, pozwalającą funkcjonować na zasadzie odróżniania białych plam od ciemnych, nie świadczy o determinacji, czy ambicji, ale o szaleństwie.
  Klemens Murańka był szalony, a to jest bardzo delikatne określenie.
  Nużą mnie opowieści o wielkim talencie i 13-latku.

  To powinien być sezon prawdy dla Zniszczoła, Murańki i kilku innych chłopaków. Jeśli nie wypalą, to adios.

 • molenda doświadczony

  Też jestem zdania, że kadra A powinna być znacznie szersza niż nasza stała szóstka z tego sezonu. Dorzuciłbym co najmniej 3 nazwiska - Murańka, Wolny i Zniszczoł. To są zawodnicy, którzy mają 22-23 lata, nie można zrzucać już na wiek tego, że nie są w stanie wytrzymać ciężkich treningów u Horngachera. Jeśli chcą coś osiągnąć w tym sporcie, to pora spiąć poślady i dorównać choćby Ziobrze czy Huli. Reszta seniorów do kadry B. Wąsek zdecydowanie powinien pozostać przy Maciusiaku - po pierwsze dlatego, że jeśli coś działa, to nie ma powodu, żeby to zmieniać, po drugie, nie wiadomo, jak 18-latek wytrzymałby treningi z seniorami - taki Domen Prevc też trenuje z innymi juniorami i nie przeszkadza mu to wybijać się poziomem wysoko ponad nich.

 • mateusz3951 weteran
  @mateusz3951 @kolos

  Nie wszyscy mogą trenować z Horngacherem, liczy się również efektywność treningu i indywidualne podejście do każdego skoczka, poza tym zbędna by było wtedy stanowisko trenera kadry B. W następnym sezonie PŚ będzie regularnie będzie startować zakładam 6-7, zakładając twoja koncepcję, popatrz ilu zawodników kadry A zostałoby wtedy zdegradowanych do PK i treningów pod okiem Żidka. Nie jest to moim zdaniem dobrym pomysłem, bo ważna jest ciągłość treningów z jednym trenerem.

 • andy_stawowsky doświadczony
  Kadra A

  Stawiam na to, że będzie w niej 8 zawodników. Przynajmniej na lato. Jakich to chyba wiadomo.

 • Wojciechowski profesor
  @berek3 @kolos

  Tyle że dobrze wiemy, że Murańka nie robił przez długi czas nic, aby sobie pomóc (tak to łagodnie ujmę).

 • Kolos profesor
  @berek3 @berek3

  Murańkę można trochę usprawiedliwić przez te problemy zdrowotne z oczami co się w sumie ciągło dość długo. Na pewno to go spowolniło w rozwoju. Ale fakt faktem że jakoś się nie może przełamać i nawet Horngaher nie pomógł (póki co?)

 • berek3 stały bywalec

  Apropo Murańki i Zniszczoła.

  Murańka - U nas uznawany jest za talent ,a nawet niektórzy mówili,ze to następca Adama Małysza.
  A spójrzmy obiektywnie np na Daniel-André Tande ,który jest tego samego rocznika co Murańka,a np ten Norweg już wiele osiągnął nawet przekroczył granicę 1000 punktów,a Murańka startował od sezonu 2007-08 i co ?

  Następnie Zniszczoł. Zniszczoł też nie wiele osiągnął patrząc na pierwszy sezon czy dwa ostatnie. Medale juniorów nie wiele dają i nie wiele pokazują czy faktycznie mamy do czynienia z prawdziwymi talentami.

 • Kolos profesor

  To samo dotyczy się Jakuba Wolnego. Też przecież zaczynał pod ręką Horngahera sezon i przepracował z nim letnie przygotowania.

  Z kolei Ziobro się "utrzymał" nie jako wbrew Horngaherowi.

 • Kolos profesor
  @NiebywalyMike @NiebywalyMike

  Zobaczymy ale niestety na razie to wygląda tak że Murańce Horngaher nie bardzo leży. w końcu Klimek całe lato i początek sezonu zimowego przepracował bezpośrednio z Horngahrem a efektu zero, a nawet się cofnął...

 • Kolos profesor
  @mateusz3951 @mateusz3951

  A ja uważam żę kadra A powinna być możliwe jak najszersza - przynajmniej w okresie letnich przygotowań. Im więcej zawodników odbierze solidny trening bezpośrednio z ręki Horngahera tym lepiej. Tak więc w kadrze A umieściłbym min. ze 12 zawodników na lato. Bo wiadomo ze na zimę to się wszystko redukuje się do tych 6-7 nazwisk które regularnie startują w PŚ.

 • mateusz3951 weteran

  Osobiście uważam, że kadra A powinna liczyć 6 skoczków, z uwagi na to, że mamy wykrystalizowaną grupę, która brała udział w konkursach PŚ i wynikowo prezentowała się znacznie lepiej od reszty polskich skoczków.
  Mam tu na myśli rzecz jasna Stocha, Kota, Żyłę, Kubackiego, Ziobrę oraz Hulę.
  Kadra B pod okiem nowego trenera Radka Żidka będzie realizowała program treningowy Stefana Horngachera, natomiast moim zdaniem bardzo ważna będzie ciągłość pracy z jednym szkoleniowcem przynajmniej przez cały sezon przygotowawczy. Oczywiście Austriak będzie niejednokrotnie doradzał kadrze B, jednak nie wydaje mi się żeby ruchy między kadrowe dobrze działały na zawodników.
  Kadrę B powinni stanowić: Murańka, Zniszczoł, Wolny, Biegun, Stękała do tego ew. Kłusek oraz Biela.
  Kadrę juniorów osobiście zostawiłbym bez zmian, chyba, że młodszych roczników pojawiłby się ktoś młody i dobrze rokujący.

 • NiebywalyMike bywalec

  Wydaje mi się ze następny sezon albo maksymalnie 2018/2019 będzie przełomowym dla Murańki i Zniszczoła bo jeżeli przez te 2 lata nic specjalnego nie osiągną(czyt. wyniki z tego, bądź ubiegłego sezonu) to karierę można spisac na stratę. Przyszedł nowy sztab czyli nadzieja na poprawe wynikow inne metody treningowe jak za czasów Kruczka, tzw" powiew świezosci", bo na pewno nowe metody treningowe się pojawią, a jeżeli nadal będzie nic, to już bym nie robił sobie nadziei, że nagle wystrzelą w wieku 30 lat z formą , bo żeby cos takiego miało miejsce trzeba trzymać równą i solidną formę przez większość kariery. Przykładow nie będę podawać bo na pewno sami takie znacie.

 • Kolos profesor
  @Pavel @pavel

  No i dołożyłbym nazwisk w kadrze A. Jeśli Horngaher taki cudotwórca to niech popracuje nad takimi skoczkami jak Murańka,Zniszczoł czy Wolny żeby zaczęli wreszcie prezentować jakiś poziom .

 • Kolos profesor
  @Pavel @pavel

  Nie zapominaj że w kadrze B musi się znaleźć miejsce dla niezatapialnego Krzysztofa Miętusa :)

 • dervish profesor
  @Pavel @pavel

  A kadra A - może być na początek 8-osobowa i mogą w niej znaleźć się jeszcze na przykład Murańka i Wolny.

 • Pavel profesor
  @dervish

  Akurat dobór kadr wcale jakiś skomplikowany nie jest i wątpię, aby Mateja, nawet jakby bardzo chciał, mógł coś "namieszać". Wszystko rozbija się o to jak dużo ma być ta B ekipa.

  Kadra A:
  1. Stocha
  2. Kot
  3. Żyła
  4. Kubacki
  5. Ziobro
  6. Hula

  Kadra B
  1. Murańka
  2. Zniszczoł
  3. Wolny
  4. Biegun
  5. Stękała
  I o ile coś będą chcieli dołożyć to:
  6. Biela
  7. Kłusek

  Jakiegoś wysypu skoczków nie mamy, aby dobór kadr był jakimś większym problemem.

 • dervish profesor
  @ZKuba36 @OjciecMarek

  Trudno rozliczać Mateje z jego warsztatu trenerskiego w sytuacji kiedy realizował plan Horngachera. Jedno co wiadomo to nie podołał roli podwykonawcy bo prawdopodobnie nie za bardzo wyszła mu realizacja wytycznych a także wychowawcy bo nie potrafił utrzymać dyscypliny i być autorytetem dla podlegającej mu grupy.

 • dervish profesor
  @ZKuba36

  Trudno rozliczać Mateje z jego warsztatu trenerskiego w sytuacji kiedy realizował plan Horngachera. Jedno co wiadomo to nie podołał roli podwykonawcy bo prawdopodobnie nie za bardzo wyszła mu realizacja wytycznych a także wychowawcy bo nie potrafił utrzymać autorytetu w podlegającej mu grupie.

 • camdene profesor
  Ciekawy wywiad z jednym z norweskich nietoperzy u \"konkurencji\"

  http:// www.skokinarciarskie.pl/aktualnosci/16050,Tande_Pewne_rzeczy_staly_sie_ciezsze_niz_moglem_sobie_wyobrazic

 • dervish profesor
  @anonim @Maradona

  Dzięki za uwagę. Oczywiście Dominik Kastelik.

 • dervish profesor
  @anonim

  Moim zdaniem najzdrowiej byłoby gdyby o przydziale do kadr zadecydowały rankingi z poprzedniego sezonu. Do skonsultowania pozostałaby jedynie wstępna liczebność kadr, bo wiadomo że po sezonie letnim S.H. i tak wybierze jego zdaniem najlepsza kadrę startową nie zwracając zbytnio uwagi na to kto do której kadry należy "na papierze".

  Poza tym ciekawy jestem czy, wzorem poprzedniego lata, trener upatrzy sobie jakiegoś młodzika którego wzorem Wolnego weźmie latem pod swoje skrzydła i spróbuje zrobić z niego swoje "odkrycie". Oby tym razem z większym sukcesem. Kilku kandydatów do tej roli (włącznie z drugą szansa dla Kuby) by się znalazło. :)

 • Maradona profesor
  @anonim @dervish

  *Dominik zamiast Damian :)

 • OjciecMarek weteran
  @ZKuba36 @ZKuba36

  Mateja nie debiutował jako trener kadry B. Po raz pierwszy objął w niej stery przed sezonem 2011/2012 i zdążył zanotować w tym czasie kilka sukcesów: wyniki na MŚJ w 2012 i 2013 to jego zasługa, on też przygotowywał Ziobrę i Murańkę do ich najlepszego sezonu 2013/14. Osiągał bardzo solidne jak na potencjał podopiecznych wyniki w kadrze juniorskiej w sezonie 2014/15. Od sezonu 2015/16 poczynając coś jednak ewidentnie się popsuło.

  Mateja niewątpliwie zapracował na dzisiaj ogłoszony ruch kadrowy, ale nie sposób odmówić mu pewnych zasług.

 • PGr weteran
  Brawo Prezesie!

  Dopiero co najlepszy sezon zakonczylismy, a juz mile zaskoczenie. Niespodziewalem sie tak szybko tej zmiany.
  I Prezes i Trener szybko zadzialali, dali jasny sygnal zapleczu. Nie zdziwi mnie, jak szybko tej wiosny sklady kadr poznamy, no i najbardziej krnabni zawodnicy moga wyladowac na zielonej trawce. Ta zmiana byla potrzebna, Mateja zostal przy pensji, Bachleda bedzie prowadzil terapie odstrsowujace w saunach wypelnionych para i dymem podbialowym ;)
  Swoja droga, tak jak praca Kruczka w Wloszech to korzysc dla nas na przyszlosc, taki Maciusiak niech cos osiagnie w przyszlym sezonie z juniorami i znajdzie posade u innej nacji , to moze byc dobra inwrstycja .
  Nowy trener kadry B ma nielatwe zadanie, ale wietze ze podola poukladac to choc do poziomu ze wczesniejszych lat.

 • ZKuba36 profesor
  Dziwne. Horngacher obawia się rywalizacji z Maciusiakiem?

  Przejął po trenerze Maciusiaku połowę kadry (Kot, Kubacki, Hula). Skoczkowie ci wnieśli duży wkład w zdobycie przez Polskę Pucharu Narodów.
  Po fatalnym debiucie Mateji jako trenera kadry B, dla mnie oczywistą oczywistością było mianowanie Maciusiaka na stanowisko trenera kadry B.
  W zaistniałej sytuacji może okazać się, że skoczkom powołanym do kadry B grozi kolejny zmarnowany sezon, gdyż Mateja pozostanie i zmiana będzie tylko kosmetyczna.
  Co gorsze, do kadry B prawdopodobnie dokooptowany zostanie Wąsek i zmarnowany zostanie kolejny talent.

  Moim zdaniem, po już ogłoszonych zmianach, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest:
  1. Zrezygnować z kadry juniorów (brak odpowiedniej liczby obiecujących skoczków).
  2. Powołać dwie równorzędne kadry B1 (Żidek) i B2 (Maciusiak) z obowiązkiem trenowania w każdej z tych kadr co najmniej 2. juniorów. Skład na zawody PK ogłasza Horngacher lub decydują wspólne treningi.
  3. Poprosić trenera Horngachera o wytypowanie skoczków kadry A oraz ew. skoczków kadry B.P
  4. Poprosić trenerów Żidka (czyli Mateję) o listę skoczków (+1) których widzą w swojej grupie.
  5. UWAGA, nowość! Zapytać SKOCZKÓW, że GDYBY dostali powołanie do kadry B to w której grupie chcieliby trenować!
  6. Ten trener który będzie miał nadmiar skoczków wybiera sobie najlepszych a pozostałych przekazuje koledze.
  7. Dopiero po takich uzgodnieniach ogłaszany jest skład kadr B1 i B2.

  W ten sposób może uda się uniknąć kumoterstwa i nie zniknie nam kolejny talent (Kastelik).

 • polishsoldier bywalec
  Kadra B

  Fragment wywiadu Roberta Mateji dla jednego z portali.

  "Adam Małysz często w sezonie mówił o tym, że kadra B nie działa tak jak powinna.

  - Może pozwoliliśmy zawodnikom na zbyt wiele. Daliśmy im palec, a oni wzięli całą rękę. Jestem człowiekiem, który idzie na kompromisy. Dlatego poprzez rozmowę dochodziliśmy do wielu rzeczy. Kłótniami niczego przecież się nie zwojuje.

  Wiele takich nerwowych momentów było w kadrze B w tym sezonie?

  - Był jeden taki moment, kiedy zrobiło się naprawdę niewesoło. To były zawody Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu. Zawodnicy nie przypilnowali wagi w okresie świątecznym i wyszedł klops. To był pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Drugi przyszedł po zawodach Pucharu Kontynentalnego w Bischofshofen. Usiedliśmy wówczas z zawodnikami, którzy tracili cierpliwość, do rozmów. Wytłumaczyliśmy sobie pewne rzeczy. To uspokoiło sytuację. Nie było już przepychanek. Wszyscy uwierzyli w to, że warto ciągnąć ten wózek w jednym kierunku."

  Czyli ewidentnie był problem z dyscypliną i dbałością o kondycję. Czy nowa miotła coś da. Cóż przekonamy się za rok mniej więcej w tym samym czasie (-:

 • W_S profesor
  @ZXCVBNM_9999 @zxcvbnm_9999

  Bachleda niech stoi z boku i nie przeszkadza :D

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  A co z Bachledą?

  Pytanie retoryczne :D

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Dobra decyzja

  Że Mateja zostanie, ale jako asystent. Ponieważ sytuacja trenerska w Polsce jest tragiczna, nie możemy sobie pozwolić na wywalanie Roberta. Myślę, że szkolenie jako asystent może u niego wypalić.

 • wikidajlo weteran
  @Snickers @yyy

  kazdy ma talent jak przeleci 100m. Nawet worek z piaskiem. Sprobuj, potem krytykuj innych, profesorze portalu...

 • Malopolska weteran
  Czas pokaże czy się sprawdzi

  Gorzej z kadrą B już raczej niż ostatnio nie będzie. Zmiana była konieczna.

 • yyy profesor
  @Snickers @Snickers

  Bzdura, Stękała nie ma żadnego talentu. Murańka, biegun czy Ziszczoł tez mieli takie sezony jak Stękała

 • thymiotus bywalec
  @Kolos @kolos

  Informację, ze Robert zostanie asystentem dodano na portalu dużo później. Na początku było samo nazwisko nowego trenera kadry B. Stąd pewnie ten "brak zrozumienia". :)

 • RET_RET doświadczony
  @koronex1989 @koronex1989

  To jest taki typ dobrodusznego nauczyciela z klasycznej szkolnej literatury dla dzieci i młodzieży, którego łagodność wykorzystywali uczniowie, robiąc go w balona.

 • RET_RET doświadczony
  @dervish @dervish

  Też tak sądzę.

  "Do tego doszły (podobno) jakieś nieporozumienia na linii trener kadry B zawodnicy."
  Wieść niesie, co potwierdzają poniekąd słowa samego Matei, że za bardzo im odpuszczał.

 • RET_RET doświadczony
  @dervish @dervish

  To podobno właśnie Doleżal polecił Żidka. Tak podaje m.in. sport pl. Informują też, że Żidek był w tym sezonie asystentem Jiroutka.

 • wikidajlo weteran
  wiadomo

  Ze Żidka polecil Dolezal (przynajmniej z www.gazeta.pl choc to dla niektorych na tym serwisie wraze zrodlo dezinformacji). Podobno pracowali razem. Z tym asystentem Mateja to jakis charytatywny gest, ktory moze nie wypalic.

 • camdene profesor
  Te dane są zatrważające swoją drogą

  http://winterszus.pl/en/2017/03/27/the-big-statistical-summary-of-the-season-20162017/

  no już bardziej pechowym niż kraj z Bałkanów nie da się być..:D

 • Kolos profesor

  Widzę że większość ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem - Mateja pozostaje przy kadrze B ale jako asystent Żidka. Nie jestem pewny czy to dobre rozwiązanie.

  Co Do Radka Żiżka to zobaczymy na razie to noname z czysta kartą.

 • Misi3kkk bywalec

  Stefan ufam tobie xD

 • dervish profesor
  @dervish @Aaabbbb

  Kto wie czy tym który polecił Żidka nie był najbliższy współpracownik Sztefana czyli Doleżal. Czech zapewne dobrze znał krajana. A Horngacher ufając Pavlovi sprawił, że zatrudnienie stało się faktem.

 • Aaabbbb weteran
  @dervish @dervish

  Wszystko będzie przechodzić przez Stefana

 • Aaabbbb weteran

  Czy ja nie pisałem, że będą zmiany? ;). Może i nie :).

 • NiebywalyMike bywalec

  Dobra decyzja czy nie tego na razie nie wiadomo. Tak prawdę mówiąc nikt tego nie wie, teraz jedynie to można spekulować tak, lub nie. Osobiscie uważam ze to mądre posunięcie, nie chce oceniac umiejetnosci trenerskich Roberta Mateji ale uważam ze po tak słabym sezonie przyszedł czas rozliczen i to jest odpowiednia "nagroda" za osiągane rezultaty przez zawodnikow kadry B. Jest to obiektywna wypowiedz a na efekty pracy Zidka będzie trzeba poczekać, mysle ze do następnej zimy.

 • Irbis stały bywalec

  Może będzie rozwój "obecnej" kadry B, która jest be dla rozwoju skoków w Polsce. Może Pan Radek coś zmieni w tym temacie.

 • W_S profesor
  @Snickers @Bartek002

  Ale on to już nie jest taki talent. Jego brat był bardziej utalentowany, tylko go skreślono za szybko z kadr.

 • Złoty Orzeł profesor
  @Snickers @W_S

  Nawet Krzycho Mieta, ktory w sezonie 2012/13 spisywał się na miare swoich mozliwosci

 • dervish profesor
  szybka dezyzja

  Takiej szybkiej reakcji się spodziewałem.
  To jest styl pracy Horngachera.
  Przypomnę, ze miniony sezon trener zaczął praktycznie w chwili zakończenia poprzedniego. Zawodnicy nie mieli zwyczajowych długich wakacji. Kamil zaczął wdrażać plan Horngachera już w trakcie swojego krótkiego urlopu (bodajże spędzał go w USA).

  W tym sezonie prawdopodobnie będzie podobnie. Czyli żadnych długich wakacji i odpoczynków. Za chwilę ruszą z przygotowaniami do sezonu olimpijskiego.

 • W_S profesor
  @Snickers @Snickers

  Stękała,Biegun,Wolny,Zniszczoł,Murańka,Kłusek,Kantyka- oni wszyscy mają talent. Każdy ma swoje sukcesy juniorskie, czyli każdy z nich ma potencjał.

 • W_S profesor
  Bardzo dobra decyzja PZN

  Czeskie zaplecze się rozwinęło i taki Vancura potrafił skakać dobrze, Polasek zdobyć złoto MŚJ, Stursa potrafił wskakiwać do top10 w PŚ. A my mamy zdolniejszą młodzież, więc powinno być jeszcze lepiej.

 • dzika_swinia weteran
  @koronex1989 @koronex1989

  Mateja z takimi cechami charakteru do żadnego sportu nie nadawałby się w roli trenera

 • koronex1989 doświadczony

  KarolAlex

  "Być może brakuje mu odpowiedniej osobowości, charyzmy, dystansu pomiędzy nim, a zawodnikami. Mateja to człowiek jowialny, bardzo emocjonalny, co niektórzy młodzi skoczkowie mogli wykorzystywać."

  No i właśnie te cechy w moim mniemaniu kompletnie przekreślają Mateję. Nie masz posłuchu i szacunku u skoczków, nie potrafisz się wysłowić, to nie jesteś prawowitym trenerem.

  Tak patrzyłem czasami na wypowiedzi Matei już jako trenera- no dla mnie załamka, jakby kompletnie sam nie wierzył w swoje umiejętności trenerskie. Aż ciekawie mnie jak taki człowiek mobilizuje skoczków po nieudanych zawodach :D

 • kryska doświadczony

  Ten trener jest potrzebny do tego, żeby efektywnie realizować plan treningowy rozpisany przez Horngachera i wychwytywać drobne błędy u naszych skoczków, tak żeby się nie nawarstwiały. No i jeszcze żeby był mało konfliktowy i umiał utemperować góralskie temperamenty naszych kadrowiczów. Takie są wobec niego wymagania, więc raczej rozważanie jego osobistych sukcesów trenerskich nie ma wiele sensu.

 • kryska doświadczony
  @krzysiek987 @Krzysiek987

  jeśli by miała być jeszcze jakaś zmiana to chyba tylko w kadrze kobiet

 • KarolAlex bywalec
  Hejty lecom!

  Lecom, lecom. Tym wszystkim, którzy wykorzystują sytuację jako moment, żeby ponaśmiewać się z Roberta polecam porządne walnięcie się w łeb obuchem. Ok - to fakt że zakończony sezon dla kadry B był bardzo kiepski i Mateja ponosi również za to odpowiedzialność. Powiem więcej, uważam, że ta zmiana będzie ożywcza i była potrzebna, ale Robert na pewno nie jest złym trenerem. Być może brakuje mu odpowiedniej osobowości, charyzmy, dystansu pomiędzy nim, a zawodnikami. Mateja to człowiek jowialny, bardzo emocjonalny, co niektórzy młodzi skoczkowie mogli wykorzystywać. Może teraz, jako asystent, spojrzy on na pewne sprawy inaczej, zbierze kolejne cenne doświadczenie i w przyszłości będzie potrafił wycisnąć ze swoich podopiecznych więcej.

  Przed Żidkiem natomiast trudne zadanie - oczekiwania będą wysokie. Liczę na efekt nowej miotły i na nowe metody, które pobudzą kadrę B do powrotu na przynajmniej przyzwoity poziom.

 • mateusz3951 weteran

  Kadra Matei osiągała bardzo słabe wyniki w sezonie zimowym 2016/17 z tego względu decyzja jak najbardziej słuszna. Nie możemy sobie pozwolić na drugi z rzędu słaby sezon kadry B w której mamy niezwykle utalentowanych zawodników.

 • dervish profesor

  Byc może jestem w błędzie, ale wydaje mi se, że tu nie chodzi o to że Żidek wprowadzi własne metody treningowe. Tu raczej chodziło o to, że Mateja nie potrafił wprowadzić w życie programu narzuconego wszystkim kadrom przez Horngachera. Do tego doszły (podobno) jakieś nieporozumienia na linii trener kadry B zawodnicy.
  Jeżeli nie uległy zmianie założenia z poprzedniego sezonu czyli, że trenerzy kadry C I B podlegają trenerowi kadry A i realizują jego wytyczne, to nie ma mowy o samodzielnej pracy Żidka. Po prostu będzie starał się z lepszym niż Mateja skutkiem wprowadzić w życie plany Horngachera. Może będzie tez miał lepsze rozeznanie w formie podopiecznych bo jak pamiętamy trener Mateja takiego rozeznania praktycznie nie miał.

 • krzysiek987 weteran
  @polotajner @fanstocha

  A tak serio to jakby Mateja został trenerem Kazachstanu i doprowadził ich do sytuacji, kiedy będzie regularnie 1-2 skoczków się kwalifikować, wtedy okaże się, że Polscy skoczkowie go nie szanowali, bo jakby nie było były trener kadry B trener Kazachstanu to dla nich zaszczyt.

 • Kalamazoo początkujący
  @fanstocha

  Radek ma 34 lata.

 • dervish profesor

  Akurat porozumienie z Małyszem to chyba trzeba tu traktować jako egzotyczny ozdobnik. :)
  Głowny głos musiał mieć Stefan Horngacher bo to on brał i nadal bierze na siebie odpowiedzialność za wyniki wszystkich trzech kadr.
  Na mianowanie Mateji pewnie Stefan zbyt dużego wpływu nie miał. Dał mu szansę w ciemno. Teraz na taki błąd nie może sobie pozwolić, stad domniemanie, ze to nasz trener zatwierdził nowego trenera (a być może i sam go wyszukał) a Tajner jako prezes PZN go zaakceptował i zatrudnił.

  Decyzja ze wszech miar słuszna.

 • anonim
  Można wiedziec

  Ile Radek ma lat?

 • Xander1 profesor

  Brawo dla PZN za szybką i dobrą decyzję o zmianie trenera kadry B. Nie spodziewałem się że wywalą Roberta ze stanowiska. Ale zauważyli że współpraca między nim a zawodnikami się nie układa i bardzo szybko podjęli kroki. Fajnie że wszystko było w porozumieniu z Małyszem i przede wszystkim Horngacherem.
  Nie wiem czy nowy trener się sprawdzi ale liczę że powieje świeżością. Myślę że baczniej przypatrzą się zapleczu w tym roku. Mamy tam kilku bardzo zdolnych chłopaków i nie można pozwolić by się zmarnowali.

  A Mateja z tego co przeczytałem zostanie asystentem Żidka. Mógłby się zacząć rozwijać tak jak Kruczek i poszukac sobie pracy w innym kraju.

 • Janeman profesor
  A to niespodzianka (podwójna)

  Nie spodziewałem się tak szybkich wieści ze sztabu szkoleniowego - wydawało mi się, że takie decyzje będą ogłaszane najwcześniej za tydzień, po wszelkich podsumowaniach sezonu, raportach etc.
  A najbardziej zaskoczony jestem osobą nowego trenera - niby spodziewałem się Czecha, ale raczej przesunięcia Doleżala i ogólnego przedefiniowania sposobu funkcjonowania kadry B (czyli ściślejszej współpracy z trenerem głównym). Zobaczymy co z tego wyjdzie , dla Żidka to wielka szansa więc możemy być pewni pełnego zaangażowania i myślę , że gorzej niż w tym sezonie nie będzie (ale celem jest, aby było dużo lepiej). W każdym razie zatrudnienie na takim stanowisku trenera "na dorobku" wydaje się dobrym posunięciem.
  ps. W innym źródle , ponoć według słów Tajnera , Mateja pozostaje w kadrze B w roli asystenta.

 • skortom76 weteran

  Matei bym nie skreślał, może niech z Maciusiakiem pociągną juniorów razem. Wszyscy pisza o buloklepie, fakt psychikę miał słaba ale 5 na MŚ był.

 • TandeFan23 weteran

  Gorzej nie bedzie.Mateja z kadra B siegnal dna.Jest kadra Horngachera,ale dalej przepasc.Miejmy nadzieje ze czlowiek z zewnatrz sprawdzi sie tak jak nasz austriacki szkoleniowiec.

 • jma profesor
  @Snickers @King

  Zdobył wtedy całe 45 pkt w PŚ, ale może miał udział w najlepszym sezonie Matury 12/13 to ok. Czeska wikipedia go nie zna.

  Jeśli Horngacher go wybrał to niech z nim współpracuje. Mam nadzieję, że Schallert mu nie powiedział "znajdź mu jakieś zajęcie, bo mnie ten mój asystent wnerwia".

  Patrząc na to co się dzieje u Czechów to hurraoptymizm trzeba nieco okiełznać. Juniorzy bardzo nieregularni, a seniorzy w poważnym odwrocie. Janda, który w zasadzie dzięki Schallertowi jeszcze skacze miał baaardzo przeciętny sezon - delikatnie mówiąc, Matura - tragiczny. Kozisek nie testowany.

  No nic, zobaczymy.

  O Tajnerze można wiele złego pisać, ale na pewno nie to, że betonuje rozwiązania trenerskie w kadrach. I - mimo wszystko - chwała mu za to.

 • koronex1989 doświadczony

  Ciekawe kogo ewentualnie jeszcze brali pod uwagę gdyby opcja z Radek Żidekiem się nie udała. Zastanawiano się jeszcze na kimś nieznanym szkoleniowcem z Austrii?

 • Adamix98 bywalec
  @slander86 @slander86

  Przecież jest trenerem kadry juniorów.

 • anonim
  @polotajner @polotajner

  Może stanie się indywidualnym trenerem Roberto Dellasegi :)

 • koronex1989 doświadczony

  Brawo za dość odważną w sumie decyzję i zwolnienie Matei, który miał tam jakieś względy w PZN.

  Postanowienie o wzięciu kogoś z zagranicy to jedyna słuszna decyzja, nie ma u nas za dużego pola manewru. Kwestia tylko tego, czy akurat ten człowiek z zagranicy jest odpowiedni. Wierzę że tak będzie i PZN na spółkę z Horngacherem dobrze wiedzieli kogo biorą.

 • polotajner stały bywalec
  @polotajner @Krzysiek987

  Akurat Mateja nadaje się do trenowania Kazachów. Będzie uczył ich swojego stylu skakania, czyli machania rękami na lewo i prawo. Nawet Marat Żaparow go próbował naśladować. https://m.youtube.com/watch?v=BhaNRlZzjjs

 • slander86 stały bywalec

  Cóż, póki co Czesi sprawdzali się w naszym sztabie szkoleniowym, miejmy nadzieję że i tym razem będzie tak samo :>
  Swoją drogą, mógłby mi ktoś przytoczyć wiadomość co stało się z Maciusiakiem? Wybaczcie, ale jakoś nie dotarło do mnie coś się z nim stało od sezonu 15/16 :/

 • gyurcsops doświadczony

  Jest ! Czekałem na takie info . Tak jak mówiłem wcześniej , potrzebna była zmiana trenera , treningów , wprowadzenie czegoś nowego , efekty same przyjdą . Psychicznie też będą chłopaki lepiej przygotowani bo na pewno sami myśleli że potrzebują zmian .

 • krzysiek987 weteran
  @polotajner @polotajner

  skąd info, że Mateja będzie trenował Kazachów czy to sobie zmyśliłeś?

 • krzysiek987 weteran

  Ciekawi mnie czy następna zmiana to zmiana na stanowisku trenera kadry juniorów.

 • krzysiek987 weteran
  @Pawelos09 @Pawelos09

  nie przesadzaj.

 • skortom76 weteran

  Najważniejsze, to to, że w porozumieniu z Horngacherem, więc chyba będzie dobrze

 • krzysiek987 weteran
  @Nowyskoczek5 @Nowyskoczek5

  też tak uważam

 • krzysiek987 weteran
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Na poprawę wyników miał czas, bo problem nie pojawił się nagle, tylko cały czas trwał, a czym bliżej końca sezonu tym było coraz gorzej.

 • King profesor
  @majkiel @majkiel

  Ja mam nadzieję, że się sprawdzi w roli trenera kadry B jak Horngacher 12 lat temu ;)

 • FunFact profesor
  @Snickers @King

  W takim razie można go posądzić o przyczynienie się do życiowej formy Hajka.

  Jeśli Horngacher miał wpływ na wybór, to wierzę, że będzie to dobry wybór, w końcu do tej pory prawie wsystkie decyzje Stefana były strzałem w dziesiątkę.

 • ann81 profesor

  Zmiana była niezbędna. Ale czy akurat ten wybór się sprawdzi? Zobaczymy jesienią. Myślę, że to może się udać.

 • Pawelos09 początkujący
  Od Mateji to nawet

  grasz dsj-a byłby lepszym trenerem,

 • polotajner stały bywalec

  Mateja będzie trenował Kazachów. Będzie ich uczył skakania na bule.

 • Ad1K profesor
  --

  No proszę, taka zaskakująca wiadomość - gorzej chyba być nie może za to lepiej owszem. Osobiście nie kojarzę typeczka, ale ufam, że będzie dobrze, fajnie byłoby zbudować taką bazę na lata :) o czym kiedyś mogliśmy pomarzyć

 • majkiel bywalec
  Powieje świeżością?

  Mam nadzieję, że ta zmiana odbuduje naszą kadrę B i nawet jeśli nie będzie tak spektakularna jak zmiana Kruczka na Horngachera, to odzyskamy nadzieję na następców naszych obecnych mistrzów.

 • King profesor
  @Snickers @Snickers

  W 2009/10 był trenerem kadry B Czechów. Byli tam wtedy chociażby Hajek i Matura.

 • Snickers profesor

  Cel na lato to pomóc Andrzejowi Stękale wrócić do formy z 2016 roku. Ma chłop talent, szkoda żeby się zmarnował.

 • andy_stawowsky doświadczony
  Na wniosek Horngachera

  - Taka decyzja zapadła w porozumieniu ze Stefanem Horngacherem, trenerem głównym kadry - poinformował Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, przy okazji konferencji poświęconej zimowym igrzyskom olimpijskim w Pjongczangu, jaka odbyła się w Teatrze imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie.

 • Wojciechowski profesor

  Przyznaję, że nie kojarzę, gdzie i na jakiej funkcji pracował teraz Žídek, ale kojarzę go jako współpracownika Doležala, gdy ten był jeszcze asystentem Schallerta w kadrze czeskiej.

 • King profesor
  -

  Dobrze, że coś ruszyło w sprawie kadry B. Ciekawe czy Stefan Horngacher miał też jakiś wpływ.

 • thymiotus bywalec
  Wow!

  To niespodzianka! Myślałem, że Mateja nie do ruszenia, a tu proszę nowy trener i to jeszcze z zagranicy. Prawdziwe Wind of Change się nam szykuje. :)

 • Snickers profesor

  Jakie ma doświadczenie, bo nie kojarzę typa?

 • dzika_swinia weteran
  @Wojciechowski @Wojciechowski

  Gdyby nie napisali, że to Czech to pomyślałbym, że to Polak

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  I bardzo dobrze.

 • Major_Kuprich profesor
  Sensacyjne wiadomości

  Moim zdaniem - ale to tylko moja uwaga, powinniśmy dać szansę Robertowi jeszcze 1 rok
  Gdyby nie było poprawy wtedy należałoby się z nim rozstać
  Podejrzewam, że taka zmiana nic nie zmieni...

 • Wojciechowski profesor

  A konkretnie Radek Žídek, żeby ktoś go nie czytał przypadkiem jako jakiegoś "Zidka" - bo to "Żidek".

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).