Węgierski powrót

 • 2017-07-23 12:39

Mimo wielu przeciwności Węgrzy od lat walczą o przetrwanie skoków narciarskich w swoim kraju. Wobec braku odpowiednich obiektów nie byli jednak w stanie organizować zawodów rangi FIS. Tego lata sytuacja ta jednak ulegnie zmianie.

Choć największa obecnie wykorzystywana skocznia narciarska na Węgrzech ma punkt konstrukcyjny umieszczony na 30. metrze nie przeszkadza to Madziarom planować powrotu do organizacji zawodów rangi FIS. W jaki sposób może do tego dojść? Otóż z pomocą przyszli sąsiedzi ze Słowenii. To właśnie w tym kraju Węgrzy w dniach 12 i 13 sierpnia bieżącego roku zorganizują konkursy cyklu Pucharu Karpat, w ramach których dziewczęta i chłopcy urodzeni w 1999 roku i młodsi rywalizować będą na skoczni HS82 w Planicy.

Choć Puchar Karpat nie cieszy się zbyt wielkim prestiżem i wciąż bardzo daleko mu do statusu jaki posiada jego pierwowzór, czyli Alpen Cup, wydarzenie to będzie niezwykle ciekawe – nie dość, że Węgrzy zorganizują zawody poza terytorium swojego kraju to jeszcze będzie to dla nich powrót do organizacji zawodów rangi FIS po ponad 28 latach przerwy! Ostatnie zawody pod egidą FIS odbyły się bowiem w tym kraju 12 lutego 1989 na znajdującej się dzisiaj w ruinie skoczni w Mátraházie – rozegrany wówczas konkurs Pucharu Karpat wygrał Niemiec Robert Leonhardt, a miejsce na najniższym stopniu podium zajął... Stefan Horngacher.

W zawodach w Planicy każdy startujący kraj będzie mógł wystawić maksymalnie po 10 chłopców i 5 dziewcząt (teoretycznie Węgrzy będą mogli wystawić dodatkowo po 5 osób więcej, jednak nie będą oni w stanie skorzystać z tego prawa) posiadających aktualny FIS Code. Będą to pierwsze w historii konkursy Pucharu Karpat rozgrywane poza Polską i Rumunią. Tego lata, w ramach 5. już sezonu tego cyklu, zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą jeszcze w Szczyrku (9 i 10 września) oraz w Râşnovie (20 września).

Organizacja zawodów rangi FIS to nie jedyny powrót jaki Węgrzy planują w najbliższych miesiącach – w zawodach Letniej Grand Prix wystartować ma Virág Vörös. Wracająca do rywalizacji po odniesionej we wrześniu zeszłego roku kontuzji rekordzistka kraju zeszłego lata uzyskała najlepsze od lat wyniki w węgierskich skokach, zdobywając pierwsze w karierze punkty Pucharu Kontynentalnego, a także odnosząc 4 zwycięstwa w 6 pierwszych konkursach Alpen Cupu. I choć ciężko przypuszczać, żeby już teraz udało jej się zrealizować marzenie o kwalifikacji na igrzyska olimpijskie, start Węgierki w zawodach najwyższej rangi będzie niewątpliwie ważnym punktem w procesie odbudowy skoków narciarskich w tym kraju.


Paweł Borkowski, źródło: inf. własna + siugraskoszeg.hu
oglądalność: (10153) komentarze: (32)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MarcinBB redaktor
  @wiatrhula111

  Nas - szpiegow z Krainy Deszczowcow - interesuje wszystko. Takie informacje mozna niecnie wykorzystac przeciw Polakom i narodom bedacym w prawdziwej przyjazni z Polska. Wiadomo przeciez ze ten Orban z tym Putinem to sie obsciskuje tylko tak na niby i na Tuska zaglosowal tez tylko dla zmylenia przeciwnika. Zreszta Wegry byly w koalicji z Hitlerem tez przez pomylke. Hitler zgolil wasik i udawal Churchila tak wprawnie ze adm. Horthy dal sie nabrac.
  A marny redaktorzyna to przeciez tylko moja przykrywka. Plany destabilizacji Polski dla takich groznych szpiegow jak ja to male piwo przed sniadaniem. My z dziadkiem panie nie takie plany... Plany destabilizacji Nigerii, Brazyli i Hiszpanii tez zrobie w jeden wieczor. Destabilizacja Chin i USA - o to juz sie troche trzeba napracowac, ale tez spokojnie do zrobienia. A na pazdziernik mam juz zaplanowany do wykonania plan destabilizacji Drogi Mlecznej. I nawet Ty mnie nie powstrzymasz!

 • wiatrhula111 weteran
  @MarcinBB @MarcinBB

  Nie zapomniałem dodać, kogo obchodzi to czy ktoś jeździ rowerem ,nie je mięsa(choć weganizm to już głupota ) czy jest żydem , czy ukraińcem,ale widzę że pana to bardzo jednak interesuje.
  Bruksela szpiegów nie ma tylko koryciarzy z opozycji totalnej i alimenciarzy z Kodu.
  Nie wiem skąd się wzięło w pańskim komentarzu określenie kryptokomunista ,ale takich określeń używają na zjazdach ONRu. Pozatym w Polsce są tylko post komuniści, którzy ostatnio płakali że emerytury zabiorą.
  Plan destabilazacji Polski wbrew pozorom nie jest czymś co może sobie wymyślić pierwsza lepsza redaktorzyna.

 • MarcinBB redaktor
  odp.

  @andy
  Moge sie mylic, ale mam wrazenie, ze przytoczona anegdota jest znacznie starsza, niz ksiazka pana Krzysztofa Vargi. Wydaje mi sie, ze slyszalem ja juz z ust mojego wujka pod koniec lat '90 a najpozniej w roku 2001. Nawet nie wiedzialem, ze w przytoczonej przeze mnie formie pochodzi z tej ksiazki, ktorej notabene do dzisiejszego wieczoru nie znalem. Znalazlem ja na jakims forum - rowniez bez podanego zrodla.
  @Waitrhula
  Zapomniales dodac, ze jestem kryptokomunista i jawny szpieg Brukseli. A takze cyklista, wegetarianin i Zyd, ktory Polakow jada na sniadanie. W dodatku ten plan destabilizacji Polski to jest mojego wlasnego autorstwa. Prosze mi zaslug nie odbierac!

 • Kolos profesor
  @Kolos @ret_ret

  Chodziło o to ze wspomniano zeto były malo prestizowe zawody Pucharu Karpat a nie wspomniano ze odbyly się one w ramach znacznie bardziej prestiżowego Pucharu Europy.

  A potem autor artykułu jako sensqcję podaje że na Węgrzech startował Horngaher... Nie dziwilby się gdyby sprawdził do jakiego cyklu byly zaliczane te zawody.

 • andy_stawowsky doświadczony
  @MarcinBB @Wiatrhula111

  Nie mieszajcie polityki do tego, tutaj wymiana opinii z całym szacunkiem jest na takim poziomie (jeszcze?), żeby politykę sobie darować. A pan samozwańczy "autorytet" jak już kopiuje fragment książki, to panie "autorytet" podaje się źródło, a nie podpisuje własnym nickiem/imieniem pod całym wpisem.

 • wiatrhula111 weteran
  @MarcinBB @kolos

  Czegokolwiek oczekujesz po zwollenniku 16 punktowego planu destabilazacji Polski, pan Marcin Hetnał to.zwykły rozpuszczeniec , który nie cierpi Polaków i narodów będących w prawdziwej przyjaźni z Polską.
  Wystarczy sobie przypomnieć jeden z felietonów pseudo autorytetu.

 • RET_RET doświadczony
  @Kolos @kolos

  Przecież prawidłowo było napisane "Ostatnie zawody pod egidą FIS". Autorowi chodziło o ostatnie zawody jakiejkolwiek rangi międzynarodowej (na co wskazuje patronat FIS) na Węgrzech. Pod patronatem FIS rozgrywany jest nie tylko Puchar FIS, ale też Alpen Cup, Carpathian Cup, Puchar Kontynentalny (dawniej Puchar Europy), , LPK, a przede wszystkim Puchar Świata i LGP. Czego tu się czepiać? Oczywiście, jeszcze lepiej by było dodać, że to były zawody z cyklu Pucharu Europy, ale żadnego błędu w tej informacji nie było. Zwykłe szukanie dziury w całym przez przeambicjonowanego czytelnika.

 • andy_stawowsky doświadczony
  @MarcinBB @MarcinBB

  Warto zaznaczyć, że cytujesz fragment książki "Gulasz z Turula"...

 • Kolos profesor
  @MarcinBB @MarcinBB

  "Faszyowskie Węgry" to chyba zbyt mocne określenie na Węgry przedwojenne. W każdym razie Węgry były wtedy królestwem. Co samo w sobie z ideą faszyzmu się kłóci.

 • MarcinBB redaktor
  Węgrzy to ciekawy naród...

  W 1941 roku faszystowskie Węgry, będące w sojuszu z Hitlerem, wypowiedziały wojnę Stanom Zjednoczonym. W gabinecie prezydenta Roosevelta miał się odbyć taki oto dialog:
  Ambasador Węgier: Szanowny panie prezydencie, z największą przykrością muszę pana poinformować, że z dniem dzisiejszym Węgry wypowiadają wojnę Stanom Zjednoczonym.
  Roosevelt: Węgry? Co to za kraj?
  Ambasador: To jest królestwo, panie prezydencie.
  Roosevelt: Królestwo? A kto jest tam królem?
  Ambasador: Nie mamy króla, panie prezydencie.
  Roosevelt: To kto tam rządzi?
  Ambasador: Admirał Miklós Horthy.
  Roosevelt: Admirał? Ach, więc będziemy mieli przeciwko sobie kolejną flotę!
  Ambasador: Niestety, panie prezydencie, Węgry nie mają dostępu do morza i w związku z tym nie mają floty.
  Roosevelt: O co więc wam chodzi? Macie z nami jakiś konflikt terytorialny?
  Ambasador: Nie, panie prezydencie, Węgry nie mają roszczeń terytorialnych wobec USA. Mamy konflikt terytorialny z Rumunią.
  Roosevelt: A więc prowadzicie także wojnę z Rumunią?
  Ambasador: Nie, panie prezydencie, Rumunia jest naszym sojusznikiem...

  W 2017 roku trener japońskiej kadry juniorów zwrócił się do jednego z zawodników.
  Trener: Zostałeś powołany na Puchar Karpat, a konkretnie na zawody na Węgrzech.
  Zawodnik: Na Węgrzech też robią skoki zimą? Musi tam być bardzo zimno.
  Trener: Nie, wszędzie mają źródła termalne.
  Zawodnik: Nieważne. Zawsze chciałem zobaczyć Węgry i zjeść gulasz.
  Trener: Niestety nie będzie to możliwe, bo zawody będą w Słowenii.
  Zawodnik: A, bracia Słowianie się wspierają?
  Trener: Węgry leżą na półwyspie bałkańskim, ale Węgrzy nie są Słowianami.
  Zawodnik: Chociaż zwiedzę te Karpaty.
  Trener: To będzie Puchar Karpat, ale rozgrywany w Alpach.
  Zawodnik: Którzy wegrzy będą faworytami do zwycięstwa?
  Trener: Bardziej bym się obawiał Rumunów...
  Zawodnik: A bracia, Słowianie się wspierają?
  Trener: Węgrzy i Rumuni się nie lubią a poza tym Rumuni też nie są Słowianami...

 • Kolos profesor
  @Kolos @andy_stawowsky

  Jednak w artykule powino być wspomniane ze te zawody byly rangi pucharu europy to może wtedy nie byloby zdziwienia że na zawodach na Węgrzech startował Horngaher...

 • kakagonzalez stały bywalec
  @Kolos @kolos

  Racja. Jakkolwiek konkursy cyklu alpen cup są rozgrywane w Austrii i może przez wzgląd a to by się to trochę gryzło :)

 • kkkk doświadczony
  Węgry

  Cieszę się, że jeszcze próbują tam utrzymać skoki. Mają centrum szkoleniowe w Koszeg, oby wybudowali tam skocznię K-60. Ja jestem za aby była właśnie taka możliwość wypożyczenia skoczni na czas zawodów. Trzymam kciuki za odbudowę skoków na Węgrzech.

 • Dolnoslazak stały bywalec

  Aby pogodzić różne koncepcje proponuję "Kontynentalny Puchar Beskidów", tudzież "Puchar Beskidów Kontynentalnych" ;-)

 • andy_stawowsky doświadczony
  @Kolos @kolos

  Dobra, wszyscy się mylą, ty masz rację. Przyjąłem i nie widzę sensu dalszej dyskusji o niczym.

 • Kolos profesor
  @Kolos @andy_stawowsky

  Przecież to organizatorzy są sprzeczni w swoim komunikacie -piszą ze w latach 58 - 89 to puchar beskidów był rozgrywany w ramach zawodów FIS a oto teraz, cudownie w 2017 roku to zawody FIS są rozgrywane w ramach Pucharu Beskidów....

  Także zdania nie zmieniam. Ja się nie pomyliłem.

 • andy_stawowsky doświadczony
  @Kolos @kolos

  Tja...

  Cytat ze strony skoczni Wisła Malinka:

  "Trzy skocznie i trzy dni rywalizacji w Szczyrku, Wiśle i we Frensztacie - tak będą wyglądały tegoroczne zawody Pucharu Kontynentalnego w Polsce oraz w Czechach, rozgrywane w ramach Pucharu Beskidów. Po prawie 30 latach przerwy powrócono do rywalizacji w Pucharze Beskidów, który niegdyś przez 31 lat (w latach 1958-1989) organizowany był w ramach zawodów FIS".

  Myli ci się nazewnictwo, to PK jest rozgrywany w ramach Pucharu Beskidów, bo ten konkurs wchodzi w jego skład.

 • Kolos profesor
  @Kolos @andy_stawowsky

  To raczej puchar beskidów będzie rozgrywany w ramach letniego pucharu kontnentalnego a nie odwrotnie.

 • Dolnoslazak stały bywalec

  Aby ortodoksyjnie trzymać się Karpat i idei Pucharu wypadałoby zorganizować te zawody w Czechach lub na Słowacji. Ale pewnie najłatwiej było się dogadać Węgrów ze Słoweńcami i stąd ta Planica. Puchar Karpat jest cyklem szkoleniowym dla młodzieży, bez wielkich tradycji i prestiżu, więc zorganizowanie jednego weekendu w Alpach uważam za rzecz bez znaczenia. Ważne aby frekwencja dopisała i zawody się udały.

 • Kolos profesor
  @Kolos @andy_stawowsky

  Jeśli tak to błąd mniejszy ale i tak należałoby w pierwszej kolejności napisać że to były zawody w ramach pucharu Europy (wyższa ranga) a o tym nie ma wcale.

 • andy_stawowsky doświadczony
  @Domin10 @kakagonzalez

  Aha, wybacz, ja się odniosłem do kwestii konkursu Pucharu Europy w 1989r. Ale poniekąd odpowiedziałem też na kwestię austriacką i konkursów w sierpniu br., Karpaty zahaczają o Austrię. A nie mają za to nic wspólnego ze Słowenią, bo ten łańcuch górski z wszystkich krajów byłej Jugosławii jest tylko w Serbii:).

 • andy_stawowsky doświadczony
  @Domin10 @kakagonzalez

  W jakiej Austrii, skoro mowa o konkursie na Węgrzech, w miejscowości Mátraháza. Do tego Karpaty to łańcuch górski ciągnący się łukiem też przez Austrię.

 • kakagonzalez stały bywalec
  @Domin10 @andy_stawowsky

  Może chodzi o to, ze Puchar Karpat w Austrii by się gryzł?

 • andy_stawowsky doświadczony
  @Kolos @kolos

  To był jeden z konkursów Pucharu Europy, w ramach którego rozgrywany był Puchar Karpat i autor ma rację. Tak samo jak np. teraz w Wiśle w sierpniu będą zawody PK, rozgrywane w ramach Pucharu Beskidów.

 • Kolos profesor

  " Ostatnie zawody pod egidą FIS odbyły się bowiem w tym kraju 12 lutego 1989 na znajdującej się dzisiaj w ruinie skoczni w Mátraházie ? rozegrany wówczas konkurs Pucharu Karpat wygrał Niemiec Robert Leonhardt, a miejsce na najniższym stopniu podium zajął... Stefan Horngacher."

  To nie był zaden puchar karpat tylko zawody z cyklu europa cup czyli poprzedniczki obecnego Pucharu kontynentalnego

 • Dolnoslazak stały bywalec
  @Domin10 @andy_stawowsky

  Zależy dla kogo, choć młodzież mogła by się rzeczywiście poczuć takim nazywaniem nieco urażona ;-)
  A sam pomysł ciekawy, jeśli skoki na Węgrzech mają przetrwać to tamtejsi działacze gdzieś się muszą nauczyć organizowania zawodów a tu będą mieli też mocne wsparcie.

 • andy_stawowsky doświadczony
  @Domin10 @kakagonzalez

  Niby tak, ale to mają o wiele bliżej skocznie w Austrii. Jeśli ta węgierska K30, jedyna działająca i gdzie dzieciaki trenują, to ta w Koszeg, to stamtąd jest do Planicy 350km.

  PS. Autorze, 18-latkowie to nie "chłopcy i dziewczęta".

 • wiatrhula111 weteran
  @alejkum22 @Wiatrhula111

  ping.pl nie ma możliwości edytowania komentarza lub zgłaszania go poprzez naciśnięcie flagi

 • wiatrhula111 weteran
  @alejkum22 @alejkum22

  Nie rozumiem dlaczego na Skijum

 • kakagonzalez stały bywalec
  @Domin10 @domin10

  Jasne, że lepsze. Tylko, że przy takim stanie skoków to nie wiem, czy jest tam ktoś, będący wstanie sypnąć forintami na takową inwestycję. Grunt, że robią cokolwiek, a takie zawody po za granicami kraju to chyba najlepszy pomysł.

 • Domin10 weteran
  ciekawy pomysł

  Ale wedlug mnie lepiej byłoby dla Węgrow wybudować jakąś skocznie w stylu k 60 i tam spróbować coś zorganizować. Lepsze to niż "pożyczanie" skoczni

 • alejkum22 początkujący
  kurs 200

  http://fixedmatchesspl.blogspot.nl/ - Kurs ok. 200 na dziś aktualny! MAJĄ SPECJALNĄ PROMOCJĘ NA DZIŚ ! polecam, sam grałem ich ostatni kupon i trafilem !

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl