Kadra Polski na FIS Cup i Puchar Kontynentalny w Whistler

  • 2017-12-02 01:54

Już w przyszłym tygodniu kanadyjskie Whistler (HS106) będzie gospodarzem pierwszych w tym sezonie zimowych zawodów FIS Cup (7-8 grudnia) oraz inauguracji Pucharu Kontynentalnego (9-10 grudnia). Poznaliśmy skład reprezentacji Polski na te zawody.

Skocznie w WhistlerSkocznie w Whistler
fot. Marcin Skiba

Trenerzy Radek Żidek i Maciej Maciusiak postanowili, iż na olimpijskiej skoczni w Whistler zaprezentuje się pięciu reprezentantów Polski - dwóch członków kadry B (Klemens Murańka, Przemysław Kantyka) oraz trzech zawodników z kadry juniorów (Paweł Wąsek, Bartosz Czyż, Tomasz Pilch).

Długi weekend ze skokami narciarskimi w Kanadzie rozpocznie się od dwóch konkursów FIS Cup (7-8 grudnia). W nich wystąpi cała piątka zgłoszonych zawodników. Następnie na tym samym obiekcie odbędzie się inauguracja Pucharu Kontynentalnego (9-10 grudnia). Podczas tych zawodów będziemy mogli wystawić już tylko czterech skoczków. Decyzją szkoleniowców polskich kadr, w "II lidze" wystąpi najlepsza czwórka konkursów FIS Cup.

Wraz z zawodnikami, do Whistler polecą trenerzy Radek Żidek i Maciej Maciusiak, a także fizjoterapeuta Michał Górny i serwismen Kamil Skrobot.

Skład Polski na PK i FC w Whistler:

- Klemens Murańka (16. miejsce w klasyfikacji PK 2016/2017);

- Paweł Wąsek (52. miejsce w klasyfikacji PK 2016/2017; 16. miejsce w klasyfikacji FC 2017/2018);

- Przemysław Kantyka (4. miejsce w klasyfikacji FC 2017/2018);

- Bartosz Czyż (17. miejsce w klasyfikacji FC 2017/2018);

- Tomasz Pilch (74. miejsce w klasyfikacji FC 2017/2018).

PROGRAM ZAWODÓW:

FIS CUP

Czwartek, 07.12.2017
4:30 - Odprawa techniczna
22:00 - Oficjalny trening
22:45 - Seria próbna
23:45 - Pierwsza seria konkursowa

Piątek, 08.12.2017
22:00 - Seria próbna
23:00 - Pierwsza seria konkursowa

PUCHAR KONTYNENTALNY

Sobota, 09.12.2017
4:30 - Odprawa techniczna
18:30 - Oficjalny trening
20:00 - Seria próbna
21:00 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 10.12.2017
19:00 - Seria próbna
20:00 - Pierwsza seria konkursowa


Adam Bucholz, źródło: PZN
oglądalność: (13869) komentarze: (48)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • EmiI profesor
    @Xellos @EmiI

    A przykład Ziobry jest znakomity do porównania zawodnika o dużym talencie i o talencie dużo mniejszym. Zawodnik o dużym talencie jak Weissflog, Kasai, Ahonen, poradzi sobie każdym stylem, każdą techniką, zaadaptuje się prędzej czy później do każdej zmiany czy to profili skoczni czy sprzętu, czy techniki skakania. Natomiast Ziobro w tym Engelbergu musiał trafić na super sprzyjający zbieg okoliczności, gdzie zagrało wszystko sprzęt, skocznia, stosunek wzrostu do wagi, forma fizyczna, warunki i sądzę ze obecnie z 60 skoczków byłoby wstanie PŚ wygrać gdyby tak się u niech wszystko zgrało, ale zdecydowana większość z nich nie będzie mieć tego szczęścia w życiu. I tym się Ziobro różni od wcześniej wspomnianych mistrzów, że w innych okolicznościach już potrafi się do tych skoków zbliżyć.

  • EmiI profesor
    @Xellos @xellos

    Od najmłodszego wieku, od 7-8 lata co stawia pierwsze kroki na skoczni, widać przysłowiowy "talent", który moim zdaniem objawia się tym że zawodnik potrafi szybciej niż inni adaptować właściwe wzorce ruchowe, i dostosowywać się do zmian, jakie zachodzą choćby z jego ciałem i sprzętem. O ile dominacja i wygrywanie zawodów jako dziecko czy nastolatek faktycznie nie jest gwarancją niczego w wieku seniorskim, to jeśli ktoś majac 12-13 lat robi ogony w zawodach dzieci, można z prawdopodobieństwem rzędu 99,99999% stwierdzić że gwiazdy skoków z niego nie będzie, bo nie ma właśnie umiejętności adaptacji techniki do aktualnej sytuacji (wzrost, waga, sprzęt, wielkość skoczni) i jest bardzo mała szansa że tą umiejętność nabierze później.

  • SebaSzczesny profesor

    Dawaj Klementus pokaż że została w Tobie cząstka boskiego talentu

  • kkkk doświadczony
    Skład

    Moim zdaniem za mało zawodników na FC. No cóż wychodzi na to, że poza Kadrą A i Murańką mamy już tylko juniorów. Gdzieś tam się przebijają Zniszczoł i Kantyka + niepokorny Ziobro. Niestety nad kadrą B trzeba chyba zapalić znicz. RIP

  • psismaczek początkujący

    Podstawą ustalania kwot startowych jest liczba zawodników, jaką każdy kraj ma sklasyfikowaną w czołowej "50" CRL:

    jeżeli jest to sześciu i więcej zawodników - kwota to sześć miejsc
    jeżeli jest to czterech lub pięciu zawodników - kwota jest równa tej liczbie
    jeżeli jest to trzech i mniej zawodników (także gdy tych zawodników brak) - kwota to trzy miejsca

    Faktycznie, warto czytac :)

  • tlen doświadczony
    Limity

    Co Wy tak o tym "spadku limitu do trzech"?
    " każdy kraj z mniej niż czterema przydzielonymi zawodnikami albo bez przydziału narodowego jest upoważniony do wystawienia maksymalnie 4 zawodników; "
    I tyle na ten temat, czasem warto przeczytać coś zanim się wypowie na ten temat.

  • psismaczek początkujący

    Zapowiada się pasjonująca walka o utrzymanie limitu 4 na PK :)

  • HAZARD weteran
    @Xellos @xellos

    I kto tu zmienia temat? Ja ciągle próbowałem Ci wytłumaczyć co to znaczy mieć talent, to co dzieje się później to już niekoniecznie kwestia talentu, można mieć ogromny talent ale być nikim w danej dziedzinie, dobrym przykładem jest np. Dawid Jarząbek, może znasz i może wiesz, że talent miał. :) Ja o talencie, a Ty o jakimś udowodnianiu czegoś w późniejszym wieku, talent określa się głównie na podstawie wyników w młodym wieku, może kiedyś zrozumiesz, że takie są fakty, nie chce mi się już dalej toczyć tej konwersacji, bo zmieniasz temat i na dodatek zarzucasz to mi. Ja mówię tylko i wyłącznie o samym talencie, a nie o późniejszych sukcesach i osiągnięciach. Miłej drugiej serii.

  • HAZARD weteran
    @Xellos @xellos

    Kompletnie mylisz pojęcia, na szczęście @znawca japońskiego spróbował Ci wyjaśnić co to znaczy talent, ale do Ciebie nie dociera nadal, że czym innym jest mieć wrodzony talent a czym innym zmarnować go z różnych przyczyn przez co tego talentu się nie wykorzystuje. Można też brak talentu nadrobić bardzo ciężką pracą, znakomitą psychiką, podejściem, dietą itp, ale to co innego, chyba rozumiesz. Tak z ciekawości, kto Twoim zdaniem ma większy talent:
    Bodmer czy Paschke?
    Sjoeen czy Johansson?
    Kubacki czy Zniszczoł?

  • Xellos profesor
    @Xellos @znawca_japonskiego

    Jeżeli talent został utracony z powodów fizycznych. Bo skoczek utył i urósł, to nie ma talentu. Sprawy psychiczne można korygować wizytami u psychologa. Jakieś problemy rodzinne, można rozwiązać. Finansowe, można sponsorować. Natomiast pytanie, co jeśli psycholog nie daje rady i ktoś ma problemy i się stresuje i spala ? No nic. Bo psychologia to nie matematyka. Więc jak ktoś ma psychikę jaką ma, to znaczy, że też nie ma talentu. Zwycięzcą trzeba być też w głowie. Jednak powtarzam, nie macie żadnej wiedzy na temat tych skoczków, kto ile się zmienił fizycznie, psychicznie, życie prywatne etc. Nic nie wiecie a wróżycie jakie to talenty zmarnowane. Jedyne co się dowiedzieliśmy, to tyle, że Biegun rozwoził pizze. Wow. Ale czy to był powód słabego skakania ? Jakoś wcześniej jej nie woził a przepadł dawno temu. To taki przykład. Stękała natomiast znowu się przyznał, że "trochę utyłem, do zimy zdążę". Murańka "profesjonalista" przyznał się, że ukrywał wadę wzroku i skakał ślepy. Super. P O ilu jeszcze ciekawostkach nie wiemy ? I pytanie czy powinniśmy wiedzieć. Bo skoczka ma weryfikować skocznia w PŚ, jak ktoś urósł i mu nie idzie a inny nie umie być chudym bo ma tęgą budowę ciała, to bywa, życie. A nie będę tu teoretyzował, co by było gdyby Stękała był chudszy. Serio na tym to ma polegać ? Pewnie by latał dalej, ale nie jest. Jest za gruby i tyle. To są fakty.

  • dervish profesor
    @jozek_sibek @jozek_sibek

    Józek witaj, Kopa lat. Dawno Ciebie tu nie było. Kilka razy przy róznych okazjach wspominalismy Ciebie. :)

  • anonim
    @Xellos @xellos

    Ale to nie zmienia faktu. Wyniki juniorskie mogą cię kompletnie nie interesować, ale wtedy zmień terminologię. Bo talent to jest coś wrodzonego - znajdziesz to we wszystkich słownikach. Czyli talent przejawia się już właśnie od wyników juniorskich.

  • Xellos profesor
    @Xellos @znawca_japonskiego @HAZARD

    Wyniki juniorskie się nie liczą. Dlatego są juniorskie. Każdy człowiek dojrzewa i wszystko w jego życiu się zmienia. Jeden zostanie mistrzem juniorów a w PŚ nic nie osiągnie a inny nigdy nie był mistrzem juniorów a wygra KK. Czynniki są nie tylko takie, że człowiek się zmienia i jego życie prywatne. Ale też jego ciało się zmienia, rośnie czy przybiera na wadze. Dlatego tego się nie analizuje, bo nikt z kibiców co tylko oglądają zawody nie wie nic na temat zmian u zawodnika, ani fizycznych, ani psychicznych. Samo śledzenie tabelek z liczbami nie mówi nic. Dlatego tego się nie analizuje bo się nie ma danych. Obiektywnie wszystko weryfikuje tylko PŚ, najwyższa liga, gdzie też sprzęt się dokładnie sprawdza. Widać było latem, że Miętus raz coś tam wygrał w niszowych zawodach, a potem w zawodach międzynarodowych FIS już dostawał baty. Bo sprzęt to kolejna kategoria, Murańka z własnym sprzętem to bił rekordy w Zakopanem, zrobili z niego Małysza, założył na konkurs PŚ regulaminowy sprzęt i przepadł. To są fakty.

  • jozek_sibek profesor
    Skład

    Powinna jechać 10 i wtedy....
    Brak pieniążków czy co???

  • jozek_sibek profesor
    Skład

    Jedzie 5 to ok. i 4 tylko w PK.

  • anonim
    @Xellos @xellos

    Tak jak pisze @HAZARD. Należy odróżniać zawodników ze zmarnowanym talentem i zawodników bez talentu.

  • HAZARD weteran
    @Xellos @xellos

    TALENTY skocznia z nich zrobiła, wystarczy spojrzeć na wyniki juniorskie i młodzieżowe Zniszczoła, Murańki, Wolnego czy nawet Kłuska i Miętusa, o Byrcie i młodszym Miętusie nie wspominając. To co stało się z nimi później to już nie kwestia ogromnego talentu, tylko tego, że w KAŻDYM z tych przypadków został on dramatycznie zmarnowany, nasz system szkolenia, baza, trenerzy, ale też na pewno sami skoczkowie itp zniszczyli doszczętnie tak zdolne pokolenie jakiego nie będziemy mieć już nigdy, nie musisz się z faktami zgadzać, ale to już Twój problem jeśli nie wiesz jak jest i było.

  • Xellos profesor

    Nie wnikając w szczegóły Stękała, Zniszczoł, Murańka, Wolny, Ziobro,Miętus to poza jednym konkursem Ziobry, przeciętniacy. Jak na razie mega talenty zrobili z nich tylko kibice, a nie skocznia. Do tego ten jedyny Ziobro co raz miał wyskok nie zawdzięcza tego nawet Kruczkowi. Dlatego wielokrotnie go krytykował nie przebierając w słowach.

    Trudno więc w ogóle oceniać co i jak miało by zadziałać na tych zawodników.

    Co do Stocha, to trudno zawodnikowi osiągać 2x z rzędu to samo. Ammanowi się udało, i co z tego ? Wyjątek od reguły. To tak odnośnie IO. Zdobycie złotego medalu to generalnie dla zawodnika wielki sukces i szczyt marzeń. I wiecznie tego szczytu nie będzie osiągał. Splot wielu okoliczności się na to składa, że jednemu się uda a skacze wielu. Natomiast analizując zeszłoroczną walkę o PŚ to miał bardzo silnego rywala. Kraft wygrał znacznie więcej konkursów niż Prevc jako rywal, gdy Kamil zdobywał KK. Widać to też po ilości zdobytych pkt. Stoch ich zdobył rok temu więcej niż wtedy. Tak więc nie wszystko ma się we własnych nogach, liczą się też rywale. Przykładowo w 2015/1016 Prevc był w takiej formie, że można sobie wstawić dowolne nazwisko mu za rywala i nie miało to znaczenia. Dla mnie dyskusyjne jest twierdzenie, że Stoch w 2013/2014 był w jakiejś lepszej formie niż rok temu. Tak samo wtedy spóźniał, w tym pamiętny drugi konkurs IO na dużej skoczni, który ledwo wygrał. Różnica była w rywalach, którzy też popełniali błędy. A Kraft rok temu końcówkę miał bezbłędną. Raz tam tylko sknocił na progu na Vikersund ale mimo tego wyciągnął potężne metry.

  • dervish profesor
    @Tim @Tim

    Koordynatorem miedzy kadrami A i B jest Klimowski. Horngacher osobiście raczej nie ma czasu na diagnozowanie sytuacji w kadrze B. Poza tym argument, że trenerzy niedokładnie wdrażają plan Horngachera jest dosyć średniej jakości bo tak jak napisałem jest całkiem pokaźna grupa zawodników na która plan nie podziałał mimo iż byli pod osobistą opieką jego twórcy.
    Jezeli tam nie zadziałał to dlaczego miałby ten sam plan zadziałać pod opieka innego trenera?

  • ZKuba36 profesor
    Moim zdaniem.

    Bardzo dobry skład. W ubiegłym sezonie trenerzy kadry B tak zabagnili sprawę, że limit na PK spadł do 4.
    Teraz, jeżeli chcą skakać w PK niech sobie wywalczą miejsce w PK poprzez starty w FIS Cup.
    Jeżeli mają formę na PK to powinni bardzo łatwo to osiągnąć, ale nie w Kanadzie ze względu na koszty.
    Chyba nikt nie ma zastrzeżeń do startu w Kanadzie Wąska i Czyża z kadry juniorów.
    Ciekawostką jest, że wg trenera Maciusiaka sprzed kilku tygodni, obecnie najdalej w Jego kadrze skacze... Pilch, który nie miał prawa startu w PŚ w Wiśle.
    Jeżeli niewiele się zmieniło, to skład na Whistler w pełni uzasadniony.
    Murańka powinien walczyć o dodatkowe miejsce na PŚ , Pilch o punkty w PK a tym samym o prawo startu w PŚ.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl