Rosja wykluczona z ZIO w Pjongczangu!

 • 2017-12-05 20:57

Debatujący dziś w Lozannie Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o wykluczeniu reprezentacji Rosji z XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które 9 lutego rozpoczną się w Pjongczangu. Nieobecność największego kraju świata w Korei Południowej związana jest z aferą dopingową, którą wykryto po ostatnich ZIO w Soczi.

MKOl poinformował, iż poszczególni zawodnicy będą mogli powalczyć o medale w Azji, ale wyłącznie pod flagą olimpijską i po spełnieniu odpowiednich warunków. Tacy sportowcy muszą udowodnić brak powiązań z aferą dopingową, dzięki czemu w Korei Południowej będą mogli wystartować pod flagą olimpijską. W przypadku zwycięstwa, na podium odegrany zostanie hymn olimpijski.

Grono, które zostanie zaproszone do udziału w przyszłorocznych ZIO, ma być utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Zawodnicy muszą spełniać wszelkie kryteria kwalifikacyjne, nie posiadać w swoim życiorysie wątków dopingowych, a do tego przed samymi igrzyskami będą musieli przejść dodatkowe testy na obecność niedozwolonych substancji w organizmie. Olimpijczycy z Rosji wystąpią jako OAR (Olympic Athlete from Russia).

Jak całą sytuację komentuje prezydent MKOl, Thomas Bach? - To był bezprecedensowy atak na uczciwość igrzysk olimpijskich i całego sportu. Specjalnie powołana komisja, po przejściu właściwej procedury, wydała proporcjonalne do skali problemu sankcje za tę systemową manipulację, jednocześnie chroniąc "czystych" sportowców. To powinno wyznaczyć wyraźną linię, odcinającą ich od tego szkodliwego epizodu. Będzie to katalizator dla bardziej efektywnego systemu systemu antydopingowego kierowanego przez WADA - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

- Jako były sportowiec, bardzo mi przykro z powodu "czystych" sportowców, którzy cierpią z powodu zaistniałej manipulacji. Razem z Komisją Sportowców będziemy starać się, aby możliwie zrekompensować im chwile utracone na linii mety czy na podium - dodaje niemiecki działacz sportowy.

Do tego momentu Rosji odebrano 11 medali ZIO w Soczi, a łącznie zdyskwalifikowano już 25 sportowców z tego kraju. Rosyjska telewizja państwowa poinformowała już, że wobec takiego wyroku MKOl, nie pokaże ona lutowych zmagań na Półwyspie Koreańskim.


Dominik Formela, źródło: sport.tvp.pl + rp.pl + olympic.org + sport.onet.pl
oglądalność: (13485) komentarze: (64)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @Wojciechowski @Wiatrhula111

  Rzeczywiście parę miesięcy temu Turcja mogła liczyć nawet na 4 miejsca w Pjongczangu, bo jej skoczkowie zajmowali dość wysokie miejsca w rankingu olimpijskim obejmującym Puchar Kontynentalny. Ale to było jeszcze przed tegorocznym LGP.

  Ranking i teoretyczny podział miejsc na poszczególne państwa zmienia się z tygodnia na tydzień, a czas na zbieranie punktów kończy się dopiero 21 stycznia, więc mają jeszcze szansę zwiększyć swój (teoretyczny nadal) stan posiadania. Może być tak, że prawo wyjazdu na igrzyska będzie mieć więcej niż jeden Turek, a może być i tak, że w ogóle żaden. Czas pokaże.

 • wiatrhula111 profesor
  @Wojciechowski @Wojciechowski

  No wszyscy pisali że będzie czterech Turków, a teraz tylko jeden może jechać,napisałem tylko żebyś to wytłumaczył bo skoro na tym się znasz to powinieneś umieć to zrobić

 • Wojciechowski profesor
  @Wojciechowski @Wiatrhula111

  Nagle, to znaczy?

 • wiatrhula111 profesor
  @Wojciechowski @Wojciechowski

  Mógłbyś jakoś mi przedstawić w jaki sposób Turkom i wielu innym krajom nagle spadł limit?

 • wiatrhula111 profesor
  @Jannush @Jannush

  Oczywiście komentarz nawet mądry, ale musiałeś napisać to przedoostatnie zdanie, polityczne, prowokujące i w żaden sposób sposób nie związane z tematem.

 • Jannush profesor
  @MarcinBB @SchwarzerAdler

  Dlatego też Mundial w 2022 roku odbędzie się w Katarze - co jest już kuriozum do n-tej potęgi.
  To już lepiej zrobiliby mundial w Australii, albo znowu w USA.
  Niedługo pewnie mundial w Chinach zrobią, co w sumie nie byłoby takie głupie.

 • SchwarzerAdler weteran
  @MarcinBB @MarcinBB

  każdy Mundial wiąże się z gigantycznymi łapówkami. Fifa to mafia jakich mało...

 • zyga początkujący
  Zatarcie, a doping

  W przypadku Wasiljewa nie dojdzie do zatarcia jego kary? Parę lat temu przy wpadkach dopingowych po 10 latach ulegała ona zatarciu. Jak zawodnik wpadł po tym czasie, to przy wymierzaniu kary kwestia pierwszej wpadki była przemilczana. Nie tak dawno, ze trzy kata temu nasz sztangista Marcin Dołęga wpadł po raz drugi w życiu. Groził mu dożywotni ban, bo już wcześniej był zdyskwalifikowany na dwa lata. Ale że od pierwszej wpadki upłynęło 10 lat, nie potraktowano drugiej jako recydywy i dostał tylko dwa lat.

 • salto_de_esqui weteran
  @Jannush @Wojciechowski

  Napisałem wyraźnie o liczbie walczących i działających żołnierzy, a nie o sympatykach. A co Francji itd. - jestem poważny. Widzisz historię można czytać na różne sposoby, często dosyć odmienne:). To nie historia skoków narciarskich, że ci czy tamci zajęli takie czy inne miejsce.

 • Wojciechowski profesor
  @Jannush @salto_de_esqui

  Co do Francji - bądźmy poważni. Zresztą Norwegia... też nie była w Osi, tak jak Dania, Holandia, Słowacja, Grecja czy Chorwacja. Przynależność do Osi czy jej brak niewiele zmienia, jeśli z tych krajów podsyłali Niemcom Żydów do obozów śmierci, podporządkowywali swoich mundurowych Wehrmachtowi, SS czy Gestapo, walczyli na frontach wojny po stronie Rzeszy itd. itp.

  Nie wiem też zresztą, skąd liczba 5 tysięcy zwolenników Quislinga, skoro jego partia miała swego czasu ponad 40 tysięcy członków. Inna sprawa, że przynajmniej mieli rząd na uchodźstwie, w przeciwieństwie do takiej Danii.

 • salto_de_esqui weteran
  @Jannush @Wojciechowski

  Nie obalił, bo ludzie podczas wojny mieli większe problemy na głowie niż jakiś Quisling z garstką oszołomów. Porównania użyłem, żeby oddać jaka to była garstka. Co do kolaboracji Francuzów, to mam odmienne zdanie, oni nie byli w Państwach Osi - to raz, dwa oni nawet w czołgach mają tylko biegi wsteczne, więc jak Niemcy "wpadli z wizytą", to podkulili ogonki, jak to Francuziki i robili co tylko im kazano. Nie tłumaczy ich to, ale fakt pozostaje faktem.

 • Wojciechowski profesor
  @borek99 @borek99

  Wcale nie byłbym taki tego pewien co do Turków. Zwyczajem już jest, że niektóre kraje rezygnują z części swojej puli, a na razie w kolejce do zgarnięcia po jednym dodatkowym miejscu za punkty zdobyte w PŚ są tylko Estonia i Szwajcaria. Jeśli wziąć jeszcze pod uwagę scenariusz, że Rosja zostanie z niczym, możliwość wyjazdu 2-3 Turków nie jest tak nieprawdopodobna.

 • Wojciechowski profesor
  @Jannush @salto_de_esqui

  I jakoś nikt tego Quislinga do maja 1945 nie obalił... A na Twojej liście brakuje Francji, znaczącego przecież gracza w tej stawce.

  "To tak jakby napisać, że Polska kolaborowałaby z Niemcami" - no my akurat nie mieliśmy nawet takiej garstki, która choćby próbowała tworzyć jakiś proniemiecki rząd, więc co to za porównanie? Zresztą lepiej chyba nie wchodzić w to głębiej, masz rację. Przy czym zaznaczam, że ja akurat... jestem historykiem.

 • borek99 weteran
  -

  @Wojciechowski
  Turcy to nawet przesunęli PK u siebie o jeden dzień żeby FIS na 100% wziął pod uwagę te wyniki. Tylko że one wielkiego wpływu na kwalifikacje olimpijskie po zmianie interpretacji mieć nie będą - jeszcze w październiku FIS nie liczył do limitów zawodników rezerwowych i wówczas o kwalifikacjach olimpijskich decydowały niskie punkty PK, po uwzględnieniu piątych zawodników nie będą już one miały żadnego realnego wpływu na proces kwalifikacji, bo np. Turcy musieliby teraz zapunktować w PŚ żeby móc w Pjongczangu wystawić więcej niż 1 skoczka (przed zmianą interpretacji mogliby wystawić całą drużynę).

  @pavel
  Piłkarze są następni w kolejce (o ich dopingu też mówi się od dłuższego czasu), ich próbki wraz ze wszystkimi okolicznościami mają być badane po zakończeniu sprawy próbek "olimpijskich".

  @piotr90
  Przecież Armstronga załatwili "swoi" :). Federacje światowe jego temat przez lata olewały, a Armstronga i jego ekipę ostatecznie rozpracowała USADA i to ona wlepiła mu dożywotnią dyskwalifikację na podstawie swoich badań.

  @madrek, @Maradona
  Jeszcze u kobiet zdyskwalifikowana była Rosjanka Ajsyłu Fachiertdinowa (medalistka EYOWF'u 2013 w kuriozalnej drużynówce kobiet), która uprawiała też kombinację norweską - co ciekawe, mimo że dyskwalifikacja za doping skończyła jej się prawie rok temu, w bazie FIS'u jej profil skokowy po statusem Not active wciąż ma dopisek "Not Allowed - doping offence"

 • salto_de_esqui weteran
  @Jannush @Wojciechowski

  Chyba się trochę zagalopowałeś, nie pół Europy, tylko Państwa Osi: przede wszystkim faszystowskie Włochy i Węgry, Rumunia, Czechosłowacja, Finlandia, Bułgaria oraz Jugole. Z Norwegami to jest powielana nieprawda, w zasadzie nieścisłość - dla osób nie znających dobrze historii. Opowiedziała się za tym i walczyła garstka Norwegów z ugrupowania Vidkuna Quislinga, dokładnie ok. 5 tys. młodych osób. To tak jakby napisać, że Polska kolaborowałaby z Niemcami, podczas gdyby była to taka liczba ludzi, ile mieszka w małej miejscowości typu Szczyrk. Ale to nie portal historyczny.

 • Wojciechowski profesor
  @Jannush @Jannush

  Za kolaborcję z III Rzeszą to musieliby wykluczyć pół Europy...

 • PGr weteran
  Jedyna Sluszna Decyzja!

  Tak to jest, jak ministerstwa zatrudniaja najlepszych naukowcow w najlepszych laboratoriach do badan dopingowych, trenerzy bez wyjatkow faszeruja swoich zawodnikow, zawodnik to zwykly pionek ktorego mozna zastapic innym, a nad wszystkim piecze trzyma "Car".
  Przypomnijcie sobie pierwszych sportowcow ktorzy opowiadali o tej maszynce, jak musieli emigrowac przed represjami...
  W skokach kasa mala, ale nie zdziwi mnie jak Dimie zostawal mniejszy procent z czasow wyplat w frankach...


 • salto_de_esqui weteran
  @piotr90 @StrasznyRybolakOtchlani

  Bał się pewnie reakcji fińskiego związku, bo na liście WADA alkohol był tylko w przypadku tych wspomnianych sportów faktycznie. I doczytałem, że od 1 stycznia 2018r. WADA usuwa alkohol z jakiegokolwiek sportu - alkohol oficjalnie nie będzie już zakazany w żadnej dyscyplinie, po prostu nie będzie figurował na liście środków zakazanych.

 • StrasznyRybolakOtchlani weteran
  @piotr90 @kryska

  Ahonen twierdził, że dzięki upadkowi w Planicy '05 uniknął długiej dyskwalifikacji, w związku z tym że skakał wtedy pod wpływem, więc może jednak jest przepis wykluczający alkohol - bo nie sądzę by coś się zmieniło w tej kwestii przez ostatnie lata.

 • piotr90 stały bywalec
  @Damins @Labrador_Retriever

  Spoko :). Dzięki.Ok, będę spokojny

 • salto_de_esqui weteran
  @piotr90 @kryska

  Aha, faktycznie, zupełnie mi to wyleciało. Ale po trawce (palonej np. kilka dni wcześniej, ale dalej wykrywalnej) nie można, to kuriozum. I nie wiem czy WADA tego nie usunęła już nawet z tych sportów, więc teraz będzie można startować np. w rajdach po kielichu. Absurd totalny.

 • Labrador_Retriever weteran
  @Damins @piotr90

  Nie martw się, już o tym czytałem. Skomentowałem Twoją wypowiedź, nie sam fakt wykluczenia Rosji. I spokojnie z tą wojną.

 • kryska doświadczony
  @piotr90 @salto_de_esqui

  Alkohol nie jest zakazany w skokach narciarskich, jest on na liście substancji zakazanych w łucznictwie i sportach motorowych (na wodzie, lądzie i w powietrzu).

 • salto_de_esqui weteran
  @piotr90 @piotr90

  U Kowalczyk wykryli dexamethason, bo to lek, do zażycia którego się przyznała. Winę z tego co pamiętam wziął na siebie lekarz, że nie sprawdził. W sumie tłumaczenie podobne do Johaug i jej kremu.

  Skoczków z tego co czytałem też chyba wyrywkowo kontrolują, ale chyba bardzo wyrywkowo, bo gdyby faktycznie badali, to połowa Rosjan czy Kazachów miałaby w wynikach ok 1-go promila minimum. Czasem jak ich widziałem na belce, to zastanawiałem się, czy nie poprawią z piersiówki w czasie lotu:).

  Co do Norwegów, to brać należy poprawkę, że leki na astmę nie są zakazane. Dlatego ja tego nie nazywam dopingiem, bo to nie mieści się w tej definicji, tylko oszukiwaniem systemu. Inna sprawa, że ktoś te przepisy wcześniej zatwierdził.

 • Domin10 profesor

  W skokach to za wiele to nie zmieni. Rosyjscy skoczkowie nie mają raczej szans na medal

 • piotr90 stały bywalec

  nie wiem o co tam chodzi, ale salto_de_esqui wytłumaczył o co tam chodziło sprawie Rosji

  Co do Justyny Kowalczyk ona też walczyła z dopingiem kiedy jeszcze ona wygrywała. Co by było gdyby ona miała doping jak Norweżki to nikt by jej nie pokonał.

  Skoro mają doping Norweżki to czemu ich nie wykreślą jak Rosję - ja tego nie rozumiem...
  U Kowalczyk wykryli bo pewnie zobaczyli ,że ma talent :D.

  U Małysza tez sprawdzali czy ma jakiś doping heh czy nie ?

 • salto_de_esqui weteran
  @razor78 @razor78

  Nie kilka tygodni, tylko na dwa lata za stosowanie zakazanej substancji dexamethasonu. Ostatecznie karę skrócono do pół roku.

 • Jannush profesor

  Wolałbym by zdyskwalifikowali Norwegów którzy oszukują na przeróżne sposoby od dziesiątek lat (począwszy od złota w Lahti '38, gdzie niekwestionowanym zwycięzcą był Stanisław Marusarz, ale sędziowie w skandaliczny sposób przyznali zwycięstwo Norwegowi). Do tego obecnie cała masa biegaczy i biegaczek norweskich chorująca na "astmę" i jadąca bezczelnie na dopingu, a dziś jeszcze skoczkowie bezczelnie łamią przepisy i naciągają kombinezony.
  Już nie wspomnę o ich kolaboranctwie w II WŚ. Naród oszustów który dawno powinien być dożywotnio zdyskwalifikowany z wszelkich ZIO, ale niestety mają zbyt mocne plecy w MKOL.

 • razor78 bywalec

  Dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi z Wasiljewem - Rosjanin na początku 2001 roku został przyłapany na dopingu, brał środek na szybkie zrzucenie wagi, przez co zdyskwalifikowano go na 2 lata. Z uwagi na fakt, że warunkiem wystąpienia reprezentantów Rosji na IO jest brak wątków dopingowych na swoim koncie, Wasiljew na pewno nie ma szans na wyjazd. Wydaje mi się, że to był jedyny skoczek w historii zdyskwalifikowany za doping, nie słyszałem o podobnym przypadku. Mało osób wie, że Justyna Kowalczyk też przez kilka tygodni odbywała karę braku startów za doping (nie oceniam tutaj, czy słusznie, czy nie).

 • salto_de_esqui weteran
  @Pavel @pavel

  Przeczytaj jeszcze raz, co napisałeś. Udowodniono Rosji systemowy doping sięgający najwyższym organom, państwowym, a ty o szukaniu kozła ofiarnego. Dobre:).

 • Pavel profesor
  @piotr90

  MKOL potrzebuje "kozła ofiarnego", spektakularnego, którego spalenie na stosie pt. "walka z dopingiem" pokaże, że ich krucjata przynosi wymierne efekty i są na jak najlepszej drodze do zwycięstwa. Takim był Amstrong w kolarstwie i takim jest Rosja, wszystkie kroki jak najbardziej słuszne, winni sa winni, kary są karami, ale tak naprawdę skala dopingu jest dużo większa. Nie ma cudów, obecnie sport wyczynowy został tak "wyśrubowany", że ludzki organizm bez wspomagaczy tych legalnych i mniej legalnych nie jest po prostu w stanie sprostać wymaganiom. Można sobie dyskwalifikować kogo się chce, ale dopóki w sporcie będą olbrzymie pieniądze będzie i doping.

 • piotr90 stały bywalec
  @Pavel @pavel

  A, bo USA to w ogóle jest dziwnym krajem. Oni rządzą światem i są potężnym państwem jak Rosja. Ale ja wolałbym żeby USA rządziła niż Rosja, bo ona miała system komunistyczny ,który Polsce zaszkodził i to bardzo... Ale przecież w kolarstwie była sytuacja taka ,że Armstronga dyskwalifikowali za doping i pochodził z USA ? Więc widzisz ,ze też Amerykanów łapią na dopingu.Wszystkie trofea jakie zdobył zabrali mu. Widocznie Rosja nie ma znajomości tam tych szeregach.

 • Pavel profesor
  @piotr90

  Od II wojny światowej najwięcej wojen rozpoczęły chyba USA i jakoś nikt ich nie dyskwalifikuje, zgadnij dlaczego :)

 • salto_de_esqui weteran

  Taka ciekawostka: MKOL ukarał także dożywotnią dyskwalifikacją Witalija Mutkę, który podczas IO w Soczi był ministrem sportu, a dziś szefuje komitetowi organizacyjnemu... piłkarskich MŚ w Rosji. Cyrk na kółkach.

 • piotr90 stały bywalec
  @Damins @Labrador_Retriever

  poczytaj sobie w czasach zimnej wojny ile państw nie startowało w sporcie :). Albo na olimpiadzie rosyjskiej ile państwo również nie wystartowało. Albo niech kraje wszystkie zbojkotują :). Może przesadzam, że to kara za działania wojenne, ale świat się musi opamiętać :). Zobaczysz,że po mundialu będzie jakaś wojna, którą rozpoczną Rosjanie lub Chińczycy ;)

 • Pavel profesor
  @MarcinBB

  Ilu rosyjskich piłkarzy złapano na dopingu? No właśnie, także z tym mundialem tak nie szalej bo związki piłkarskie tak się MKOLem przejmują jak zeszłorocznym śniegiem.

 • Labrador_Retriever weteran
  @Damins @piotr90

  Kara za działania wojenne? To trzeba by niemałą część świata wykluczyć z ZIO.

 • Labrador_Retriever weteran
  @kryska @kryska

  Dlatego nikt nie pisze o Awwakumowej, bo ona na 99% pojedzie na ZIO. Natomiast na 100%'nie pojedzie Wasiljew, bo nie będzie jako jedyny spełniał warunków. Dlatego to o nim wszyscy piszą.

 • piotr90 stały bywalec
  @Damins @Damins

  Tu nie chodzi o żadne sprawdzenie dopingów i tak dalej.Rosja już wcześniej latem pokazywała ,że stosują i mają specjalne laboratorium do przenoszenia dopingu. W dzisiejszym sporcie wszędzie jest doping. Bo w piłcę tego nie widać, ale dopingiem jest kasa,kasa to już nie jest czysta piłka tylko biznes.

  Niestety mamy z tym problem bo i w Polsce mieślimy takie przypadki jak Justyna Kowalczyk, a np Norweżki dalej są i zdobywają medale więc trzeba Norweżki dyskwalifikować ?

  Moim zdanie słusznie zrobili to taka kara za działania wojenne :)

 • Damins bywalec
  Żałosna sprawa według mnie

  W każdym kraju znajdą się sportowcy na dopingu (świadomie czy nie to już pomine). Nie znam się na procedurach antydopingowych i nie wiem czy byłoby to możliwe, ale czy nie lepiej by było, jeśli byłaby skrupulatna kontrola tuż przed zawodami i w ich trakcie? Zamiast dyskwalifikacji całej reprezentacji? Również ta sprzętowa. Ja jako obywatel danego kraju nie chciałbym występować pod flagą olimpijską tylko pod flagą swojego kraju, chciałbym swój kraj reprezentować, a nie federację olimpijską... Zwłaszcza że byłoby to takie poparcie, że mój kraj został zdyskwalifikowany. Skoro Rosja została zdyskwalifikowana to zdyskwalifikujcie też inne kraje, idźcie za ciosem... Zdaje sobie, ze sporo sportowców jest zamieszanych w aferę w Rosji, no ale...

 • TonioTonio bywalec
  teraz czas na norwegię

  Teraz pora na podobną decyzję w sprawie znanych z oszustw w sportach zimowych norwegów.

 • Snickers profesor

  Ale jaja, no ale za błędy trzeba płacić. Koks to zło a cała federacja i cała masa zawodników umoczona, szkoda tylko tych co nie brali.

 • kryska doświadczony

  Wszyscy piszą Wassiliew, Wassiliew, o co on tam niby miał walczyć? O awansy do drugiej serii? Jeśli będzie jakaś ofiara tej decyzji w skokach to Awwakumowa.
  A i tak całkiem możliwe, że akurat skoczkowie i skoczkinie będą startować jako sportowcy niezależni.

 • Wojciechowski profesor
  Limity sprzed decyzji MKOl

  Dla zainteresowanych prowizoryczne limity skoczków przypadających na poszczególne kraje sprzed decyzji MKOl o wykluczeniu Rosji:

  5 - Austria, Czechy, Finlandia, Japonia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Słowenia;
  4 - Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Włochy;
  2 - Francja;
  1 - Estonia, Kanada, Kazachstan, Korea Południowa, Turcja, Ukraina.

  Gdyby miejsca "rosyjskie" przepadły, 2 dodatkowe miejsca zyskałaby Francja, a po jednym Estonia, Korea Południowa i Szwajcaria. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że pewnie jak zwykle i tak niektóre kraje zrzekną się "swoich" miejsc i wszystko się pozmienia.

  Ostatnią szansą na walkę o punkty PŚ zaliczane do rankingu olimpijskiego będą konkursy w Tauplitz (13-14 stycznia), a w przypadku PK zawody w Erzurum (20-21 stycznia). Trzeba przyznać, że Turcy nieźle się wstrzelili z tym terminem, bo ostatnim dniem kwalifikacji jest akurat... 21 stycznia.

 • Wojciechowski profesor
  @Gerwazy @Gerwazy

  Normalnie mieliby prawo zabrać najpewniej 5 skoczków na igrzyska, z czego 4 zawodników do każdego z konkursów.

  W przypadku skoczków mamy jednak tym sytuację bezprecedensową, bo o wyborze zawodników uczestniczących w igrzyskach decydują wyłącznie komitety narodowe, a do tego miejsca w igrzyskach nie są przydzielane "imiennie", tylko jest wyznaczany limit skoczków z danego kraju. Żaden skoczek nie może zakwalifikować się "na własną rękę", na podstawie własnych wyników (nie ma żadnych minimów itp. dla poszczególnych skoczków).

 • MarcinBB redaktor
  absurd

  I tak to wlasnie doszlismy do absurdalnej, kuriozalnej sytuacji. W roku 2018 najwiekszy kraj na swiecie zostal wyrzucony z trzeciej najwiekszej sportowej imprezy na swiecie (ZIO) a bedzie organizatorem drugiej najwiekszej imprezy sportowej na swiecie (mundial). Choc kazdy wie, ze organizacje tej drugiej dostal za gigantyczna lapowke.
  Trudno to w ogole komentowac.

 • Wojciechowski profesor

  Ciekawe, jak to rozwiążą z tzw. kwotami na igrzyskach. Skoro nie będzie nikogo wysłanego na igrzyska przez komitet rosyjski, to z jakiej "puli" mieliby pojechać tam skoczkowie z Rosji? O udziale w "drużynówce" też można raczej zapomnieć.

 • Kriss1000 początkujący

  youtube.com/watch?v=a-A8qheeKvo


  Kto by pomyślał że jeszcze będzie pokutować za wpadkę z 2001 roku xd

 • Dolnoslazak doświadczony
  @stara_malyszomanka @stara_malyszomanka

  Bo miał wpadkę dopingową na początku 2001 r i przez dwa lata był zdyskwalifikowany.

 • pawelf1 profesor
  @stara_malyszomanka @stara_malyszomanka

  """"Zawodnicy muszą spełniać wszelkie kryteria kwalifikacyjne, nie posiadać w swoim życiorysie wątków dopingowych,............."""""

 • stara_malyszomanka początkujący
  Wasiljew?

  Nie bardzo rozumiem te komentarze o Wasiljewie. Skąd ta pewność, że nie wystartuje w ZIO? Może akurat spełni te warunki i wystąpi pod flagą Aten?

 • dervish profesor

  Akurat rosyjscy skoczkowie są tu najmniej winni. Cierpią za przedstawicieli innych dyscyplin.
  Kadrze Horngachera nieobecność Rosjan nie sprawia różnicy, ale w innych dyscyplinach nasi reprezentanci będą mieli uczciwiej i łatwiej.

 • molenda weteran

  Dla skoków oznacza to na ten moment tylko tyle, że zabraknie Wasiliewa, a pozostali Rosjanie obu płci zostaną solidnie skontrolowani przed występem. Czekam jednak na konsekwencje tej decyzji w szerszym kontekście, włącznie z politycznym. Chodziły nawet głosy, że w przypadku takiej decyzji Rosja zabroni swoim zawodnikom startu również pod flagą olimpijską. Cóż, trzeba odczekać kilka dni na to, jak rozwinie się sytuacja.

 • KazakhstanPower bywalec
  @Gerwazy

  Na IO obowiazuja limity wyliczone według specjalnego rankingu. Ranking ten i komu i ile przysługuje miejsc na tę chwile można znaleźć na stronie FIS-u. Jak wpłynie wykluczeni Rosji na ów limity? ciężko powiedzieć.

 • Kriss1000 początkujący
  IO

  Szkoda Dimy, ale i tak ciężko by mu było coś na IO zrobić

  youtube.com/watch?v=a-A8qheeKvo

 • Maradona profesor
  @madrek @madrek

  Lars Bystoel był zawieszony na 4 miesiące za wykrycie w organizmie marihuany w 2009, Andreas Goldberger przyznał się do używania kokainy, przez co był zawieszony na 6 miesięcy w 1997. Tom Aage Aarnes dostał z kolei aż 2 letniego bana za wykrycie amfetaminy w jego organizmie w 2001 roku. To były jednak przypadki zawieszenia za wykrycie narkotyków. Jedyny przypadek "dopingu", który kojarzę to Hans-Georg Aschenbach. Przyznał się po zakończeniu kariery, że dostawał tabletki od lekarzy kadry i były to sterydy. Ale żadna kontrola tego nie wykryła. W skokach narciarskich zdecydowanie częstsze są przypadki kombinowania ze sprzętem niż tradycyjny doping.

 • Labrador_Retriever weteran
  @ryba @ryba

  Bojarincew? O Sammelselgu była taka informacja. Podobne problemy miał kiedyś Goldberger za kokainę. No a Bojarincewie do tej pory nie słyszałem.

 • ryba początkujący
  madrek

  Bojarincew za marihuanę.

 • madrek doświadczony

  No to Dimitrij nie ma szans. Swoją drogą, czy był jeszcze jakiś skoczek w historii, który został zawieszony za doping ?

 • Gerwazy doświadczony
  Wasiljew

  Bardzo mi szkoda Wasiljewa, przez ostatnie sezony mimo czułem, że to Igrzyska w Korei były głównym motywatorem do treningów i tylko wizja Igrzysk spowodowała że jeszcze skacze (mimo zaawansowanego wieku i licznych kontuzji)
  Swoją drogą, ciekawe ilu skoczków z rosji może pojechać na IO? Z tego co wiem to każda reprezentacja może wystawić max 4 skoczków do kwalifikacji, mam rację?

 • Kriss1000 początkujący
  Zimowe szaleństwo :)

  Wystąpią ale pod inną flaga, także spokojnie

  youtube.com/watch?v=a-A8qheeKvo

 • radny23d początkujący
  Dmitrij

  jutro zakończy karierę :D

 • mateo_1809 bywalec

  Powinni zrobić jak przed igrzyskami w RIO że rosyjscy sportowcy będą mogli wystartować pod rosyjska flaga ale za zgodą poszczególnych federacji

 • Cejot stały bywalec

  Ale jaja... szkoda tylko tych, którzy byli czyści. W sportach technicznych raczej Clenbuterolu, EPO czy sterydów anabolicznych się nie bierze.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).