Dawid Kubacki: Jest co poprawiać

 • 2018-02-08 19:05

Dawid Kubacki, który przed niespełna tygodniem stanął na podium Pucharu Świata w Willingen, nie zwalnia tempa. W czwartek 27-latek zajął 3. miejsce w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego na skoczni normalnej. Rezultat podopiecznego Stefana Horngachera to 104,5 metra.

- Oddałem normalne, treningowe skoki. Treningiem też były kwalifikacje. Skaczę po to, aby walczyć medale. Czy go zdobędę? Okaże się pojutrze. Obiekty nieco się różnią, ale oddając dobre skoki, można się liczyć z tym, że to będą dalekie loty. Trzymam się tej koncepcji. Znam swoje zadania, które muszę wykonać i to jest dla mnie istotne.

- Skocznia normalna w Pjongczangu jest w porządku. Pamiętam ją jeszcze sprzed ponad dziesięciu lat, kiedy odbywał się tu Letni Pucharu Kontynentalny. Nic mnie do niej nie zraża. Trudno ją porównać do drugiej, na której bym skakał i byłaby identyczna. Największą wadą tego obiektu jest częsty wiatr i panująca aktualnie minusowa temperatura.

- Jest co poprawić. Trener nigdy nie powie zawodnikowi, że już wszystko jest dobrze, bo zawsze jest co robić. Ciągle pracuję nad sobą. Każdy skok jest pracą. Nie ma czegoś takiego, że na górze skoczni mogę uciąć sobie drzemkę, a na dole i tak będzie okej <śmiech>. To niełatwa praca, podczas której trzeba pilnować każdego detalu. Koncentracja jest niezbędna.

- W ostatnich dwóch-trzech latach włożyłem ogrom pracy w poprawę lądowania. Dziś w kwalifikacjach tego nie udowodniłem, bo wykończenie skoku było dość koślawe. To jednostkowy błąd, bo chciałem pociągnąć ten skok za bardzo, a do lądowania złożyłem się zbyt późno. Nie jest to jednak coś, co spędzi mi sen z powiek.

- W Korei Południowej jest kilka rzeczy dziwnych. Choćby wyklejanie jakąś dyktą pokojów w hotelu, aby nikt przypadkiem czegoś nie dotknął. Wiadomo jednak, że po XXIII ZIO Koreańczycy będą chcieli to sprzedać lub wynająć.

Korespondencja z Pjongczangu, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8138) komentarze: (44)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Na niemieckim Skispringen

  "der KLEINE sagt:
  9. FEBRUAR 2018 UM 16:21 UHR
  Am Samstag:
  1. Stoch
  2. Kraft
  3. Kubacki
  4. Wellinger
  13. Freitag"

  Nie tylko Polacy umniejszają swoim szanse :D

 • pawel96 profesor

  Świetne zestawienie obrazujące skoki Kubackiego po miejscu w TOP5 po pierwszej serii:
  https://twitter.com/localSJresults/status/962022103502368768

 • yyy profesor
  @zimowy_komentator @ret_ret

  ?????\

  to chyba nie domnie komentarz, bo nie wiem o co ci chodzi

 • Aaabbbb weteran

  Mustaf, chłopaku, dasz radę. Życzę Ci medalu z całego serca.

 • salto_de_esqui weteran
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Też sądzę, że skoczkowie powinni startować o 1 w nocy. Litości.

 • RET_RET doświadczony
  @zimowy_komentator @ret_ret

  Moja wypowiedź była oczywiście skierowana do zimowego_komentatora,, a nie do yyy, którego przy okazji przepraszam :)

 • RET_RET doświadczony
  @ZKuba36 @ZKuba36

  Tak, to bardzo istotne, bo Dawid jest zdaje się ciepłolubny, skąd zapewne także (bo były też oczywiście inne czynniki) wynikał jego dotychczasowy brak sukcesów w zawodach zimowych. W latach poprzednich kilkakrotnie zwróciłem uwagę na jego częstsze niż u innych skoczków narzekania na zimno, albo uwagi typu "w drugiej serii skok był już gorszy, bo przemarzły mi palce u stóp i straciłem czucie na progu" :) Warto też zobaczyć, jak jest Dawid ubrany do wywiadów w Pjongczangu, a jak np. Kamil. No i oczywiście, jedyne na co narzeka poza wiatrem, to zimno :)

 • RET_RET doświadczony
  @Pavel @pavel @zimowy_komentator

  Ach widzę, że ktoś już Zimowemu odpowiedział. W takim razie sorry za przydługi wywód, ale czytam zwykle komentarze od końca, czyli od najwcześniejszych i jak odpowiedzi nie są w jednym wątku, to mi umykają. Może jeszcze tylko odpowiem na tę NIEDZIELĘ, bo to też propozycja od czapy. Otóż, o ile zorganizowanie zawodów w sobotę o 21:30, choć późne, to ma jakiś sens, o tyle taka późna pora w niedzielę jest beznadziejna, bo oznacza proszenie się o puste trybuny. Ludzie przecież w poniedziałek muszą iść do pracy. A Korea Pd. jest krajem ludzi ciężko pracujących. I tak prawdopodobnie na drużynówce prawie nie będzie publiczności (poza tymi którzy specjalnie przyjechali na Igrzyska), więc po co sobie takie coś fundować na konkursy indywidualne, kiedy nie ma takiej konieczności?

 • RET_RET doświadczony
  @zimowy_komentator @yyy

  Skąd się takie komentarze biorą? Przecież i tak te konkursy (na skoczni normalnej i dużej) odbędą się o 21.30 czasu koreańskiego (czyli wyjątkowo późno!) - po to właśnie, żeby widzowie w Europie mogli obejrzeć je o ludzkiej porze, czyli w sobotę po południu. Żeby przesunąć je, powiedzmy, na 16.30 czasu środkowoeuropejskiego, należałoby je w Korei rozpocząć 30 minut po północy! Ciekaw jestem, kto z miejscowej obsługi igrzysk (służby porządkowe, medyczne, ludzie wyrównujący śnieg itd.) by się na to zgodził, nie mówiąc już o koreańskiej i przyjezdnej publiczności (chciałbyś oglądać puste trybuny?), a także samych skoczkach, którzy teoretycznie konkurs na skoczni normalnej mogliby jeszcze "przelecieć na czasie europejskim", ale do zawodów na skoczni dużej już by tak nie dotrwali. A co do zawodów drużynowych - trudno, na Igrzyskach Zimowych jest tyle dyscyplin, że nie sposób byłoby zarezerwować wszystkie najlepsze terminy tylko dla skoków. Z IO w Soczi było dużo łatwiej to poukładać (dla widzów europejskich), bo różnica czasu wynosiła tylko 2 godziny.
  Nie mogę zrozumieć tego biadolenia - człowiek dostaje transmisję z drugiego końca świata w sobotę o 13.30 (dwa razy!) i jeszcze narzeka :)

 • piotr90 stały bywalec

  ten koncepcji Szanowny Panie redaktorze ?

  Dlaczego piszecie ten koncepcji ? A nie powinno być ? tej koncepcji

 • ZKuba36 profesor
  Dawid !

  Zrób dobrą rozgrzewkę, staraj się utrzymać ciepło i pokaż kto jest najlepszy !

 • zimowy_komentator profesor
  @Pavel @pavel

  Tak zdaję sobie sprawę, ale w takim przypadku zawody powinny się odbywać w niedzielę.

 • yyy profesor
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Ty się ciesz ze dali ludzką godzinę bo dzień Igrzysk zaczyna się u nad w kraju od 1 w nocy i kończy się o 16. Poza tym 90% konkursów za Małysza było o 14

 • Pavel profesor
  @zimowy_komentator

  Mam nadzieję, ze zdajesz sobie sprawę, że w Korei jest inna strefa czasowa niż w Polsce i dla nich ta 13.30 to i tak maksimum na jakie mogą sobie pozwolić dla Europy (u nich 21.30, koniec zawodów o jakiejś 23.30).

 • znawca_francuskiego bywalec
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Według mnie konkurs na skoczni normalnej powinien być w niedzielę a nie w sobotę.

 • zimowy_komentator profesor
  Godziny

  Trochę dziwne, że najważniejsze konkursy sezonu a nawet 4-lecia odbędą się o takich mało poważnych godzinach. Przecież zwykłe konkursy PŚ mają lepsze terminy, często po 16 jak ludzie powrócą z pracy. A drużynówka w poniedziałek o 13 to już śmiech na sali. Nie zdziwię się jak nasi reprezentanci złapią z tego powodu luz, bo presja widowni też działa na skoczka a świadomość, że tej widowni nie ma, bo wszyscy siedzą w robocie może pomóc. Będą skakać na większym luzie, tyle dobrego. Zawody w Soczi odbyły się w absolutnym prime-time - to rozumiem. Teraz odbędą się w porze odbioru dzieci z przedszkola - tego nie rozumiem.

 • zimowy_komentator profesor
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  W Willingen były zawody podwórkowe a i tak Kamil musiał mu ustąpić. W sobotę będzie twarda rywalizacja w pełnym składzie. Zobaczymy czy Dawid w końcu pokaże jaja, czy grzecznie ustąpi miejsca całej zgrai Norwegów i Niemców. IO to nie jest zwykły konkurs, on rządzi się swoimi prawami - nie tyle umiejętności co głowa decydują. W umiejętności Dawida wierzę, w jego głowę na ten moment absolutnie nie.

 • hasan_sas początkujący
  hmmm

  Kamil w top3 mam nadzieję, Dawid top8
  Hula i Kot moze wejdą do 10.

  Niemcy 1-2 medale, czołówke uzupełnią Norwegowie plus 1/2 gości z innych krajów

  tak to widzę

 • Ville bywalec
  @stochomanka1978 @stochomanka1978

  Tylko, że wyniki na tej skoczni pokazują, że lepsi od niego są tylko Wellinger i Stoch. Także mimo słabej głowy jest TOP 3

 • Ville bywalec
  @SebaSzczesny @SebaSzczesny

  Nie ma szans, gdyby jako 5 skoczył super (musiałby, inaczej bez szans), to zaraz tak by zmieniali belki i współczynniki za wiatr, że nagle przegrałby z kimś, kto skoczył z 8m bliżej

 • SebaSzczesny profesor

  Gdybym miał wybierać to wolałbym żeby to Stoch zdobył złoto ale jeśli on zepsuje to lepiej żeby Kubacki wygrał niż Wellinger.
  "Dawid Kubacki mistrzem olimpijskim" gdy czytam te 4 słowa to pojawia mi się uśmiech na twarzy bo to wydaję się niemożliwe ale jednak patrząć na formę i wyniki treningów to szanse ma i to nie takie małe.
  Myślę że większe szanse na medal będzie miał gdy będzie przykładowo 5 po 1 serii z niewielką stratą niż jeśli będzie 2 po 1 skoku.

 • skijumpingexpert doświadczony
  @skijumpingexpert @zxcvbnm_9999

  Rozumie cię też chciałbym żeby tak było, ale Tande nie wygrał po ostatniej serii, a jak powiedział był bardzo zestresowany przed ostatnią zeroą, więc też nie musiał sobie radzić z presją wiedząc , że to ostatni, decydujący skok jak na TCS. A ranga IO jest i tak zdecydowanie wyższa

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  To samo gadanie było przy Tandemie który wygrał w MŚwL.
  Trzeba liczyć na dobre skoki naszych zawodników, a nie że ktoś zepsuje.
  Bo dopowiadanie sobie "on nie wytrzyma, ranga IO jest największa" to takie liczenie na zepsucie.
  Ja liczę, że jak Wellinger skoczy np. 108, to Stoch będzie w stanie skoczyć ze 110, a Kubacki tą odległość (108) wyrównać. Inaczej skończymy, jak na MŚ Lahti 2017. Bez medalu.

 • skijumpingexpert doświadczony
  Apropo "słabej głowy"

  Myślę, że Niemcy się nawet bardziej boją o Wellingera niż my o Dawida. Tym bardziej jak będzie liderem po pierwszej serii. Kto pamięta ostatni skok Wellingera w Raw Air? W prawdzie jest dwukrotnym wicemistrzem świata, ale tam nie prowadził na półmetku, a ranga Igrzysk olimpijskich jest największa.

 • cubalibre bywalec
  @Karol78 @Karol78

  podejrzewam, ze jak zobaczysz to i tak nie uwierzysz.

 • paj4k początkujący
  @ZXCVBNM_9999 @zxcvbnm_9999

  Być może... Ale, jest świadomy swoich możliwości i może tym razem się nie spali. Wie po co tam pojechał. Może dobra lokata po pierwszej serii nie będzie dla niego samego zaskoczeniem. Wystarczą tylko dwa dalekie, dobre skoki.

 • mlodyG początkujący
  "Jest co poprawiać"

  Oczywiście, że jest. Mimo tego, iż teraz forma Dawida jest bardzo wysoka, każdy chyba pamięta jak skakał w lecie. Jeśli dalej będze pracował i cały czas się rozwijał w przyszłych sezonach może być jeszcze lepiej, Moim zdaniem, w najbliżyszch latach może nawet zawalczyć o Kryształową Kulę.

  Tymczasem jednak życzę mu powodzenia w Sobotę. Ma realne szanse na medal!

 • cubalibre bywalec
  @stochomanka1978 @stochomanka1978

  obecnie, poza kamilem, kazdy ma slaba glowe. Ciekawe czy wellinger da rade.

 • Nowyskoczek5 profesor
  Dalekich skoków Dawid !

  Jeśli sie nie spali to rzeczywiście szanse na podium ma !

 • skajler doświadczony
  @anonim @fanstocha

  myślę, że nie, bo co to ma za znaczenie w jakiej kolejności zajmiemy miejsca 4-7?

 • adamek9608 początkujący

  Moim zdaniem jak Dawid będzie po pierwszej serii w TOP3 to z niej wypadnie, a jak będzie w pierwsze TOP7 będzie w stanie powalczyć o podium, głowa będzie decydować w jego przypadku.

 • anonim
  Mam pytanie.

  Czy jakby Kubacki wygrał przed Stochem to byłaby burza i rzucanie obelgami w Dawida?

 • yyy profesor
  @stochomanka1978 @stochomanka1978

  Nawet jeżeli ma słabą głowę a ma, to na 10 dużych wyzwań ten jeden raz musi mu ta głowa wytrzymać. W tym sezonie już parę razy sam z sobą przegrał.

 • skijumpingexpert doświadczony
  Dawidzie

  Mam nadzieję, że pojutrze przymkniesz już wszystkich na stałe medalem. :) Co prawda niektórzy już obiecywali przed Willingen, że jak staniesz na podium tak jak ja typowałem to się przymkną, ale jak widać nie wystarczyło więc trzymam kciuki za medal w sobotę

 • stochomanka1978 doświadczony
  ?

  Kubacki ma silne wybicie ale niestety słabą głowę a to niestety nie stawia go w gronie faworytów, ale mam nadzieję że się mylę

 • Mejdzi profesor

  Dawid skocz w sobotę tak jak potrafisz a będzie dobrze :D

 • yyy profesor

  Oczywiście że tak, ale takiej wypowiedzi po nim, czyli skoczku, który tak jak zxcvbnm_9999 napisał niżej, cieszył się i twierdził że wypadł bardzo dobrze, gdy zajął 20-30 miejsce, się nie spodziewałem.

 • Jannush profesor
  @yyy @yyy

  Jak nie teraz, to kiedy? Nigdy nie był w lepszej formie.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Kubacki skaczący po medal

  Być może nakłada sobie nie potrzebną presję, ale wolę takiego Kubackiego który ma ambicje stosowne do umiejętności by walczyć o czołowe pozycje niż cieszącego się z kilku punktów 3 lata temu.

 • Karol78 bywalec

  Dawidzie, życzę Ci medalu z całego serca, ale pozwól, że uwierzę w to dopiero jak zobaczę Cię na olimpijskim podium ;)

 • Regulator1 bywalec
  Złoto

  Dawid wygraj te zawody. W walce o złoto jest praktycznie dwóch Niemcow i dwóch naszych.

 • yyy profesor

  To jest dopiero dmuchanie w balonik. Dawid Kubacki mówiący że skacze po medal.

 • Jannush profesor

  Dawidzie, życzę ci medalu w sobotę i dalekich skoków zakończonych ładnym lądowaniem. :)

 • skajler doświadczony

  tak tak Dawid, z pewnością poprawi się jeszcze w konkursie :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).