Sato czarnym koniem Japończyków?

  • 2018-02-27 13:08

Japoński Związek Narciarski ogłosił skład ekipy skoczków narciarskich, która dokończy starty w ramach Pucharu Świata 2017/2018. O pucharowe punkty nie powalczy już Daiki Ito, a zastąpi go świetnie dysponowany w ostatnich tygodniach Yukiya Sato.

32-letni Ito bieżącą zimę spisał już na straty. Po pechowej inauguracji w Wiśle, gdzie wskutek upadku doznał on kontuzji barku i nieudanym występie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, wicemistrz świata juniorów sprzed szesnastu lat postanowił zakończyć walkę w sezonie 2017/2018.

Przypomnijmy, że Ito do klasyfikacji generalnej 39. edycji Pucharu Świata zdobył tylko osiem punktów. Wszystkie na polskiej ziemi. Dwa w Wiśle i sześć, po powrocie na arenę międzynarodową, w Zakopanem. Satysfakcjonującego wyniku nie przyniosły mu też XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Indywidualnie zajął 20. miejsce na skoczni normalnej, a na dużej skoczni szansę dostał tylko w drużynówce, gdzie Japonia wywalczyła 6. lokatę.

Jego miejsce, w zespole prowadzonym przez Tomoharu Yokokawę, zajmie Yukiya Sato. 22-latek był japońskim objawieniem Willingen-Five, gdzie Kraj Wschodzącego Słońca wystawił zaplecze zastępujące olimpijczyków. Sato, po czterech sezonach prób, zdobył tam premierowe punkty Pucharu Świata, zajmując kolejno 29. i 11. miejsce. Tydzień wcześniej zawodnik urodzony w miejscowości Ishikari był czołową postacią gospodarzy przy okazji Pucharu Kontynentalnego w Sapporo. Na obiekcie Okurayama był 6. i 12., a na Miyanomori wygrał 46. Memoriał Olimpijczyków.

Po powrocie z Korei Południowej, Japończycy wzięli udział w lokalnych konkursach w Sapporo. Tam również pierwszoplanową rolę odegrał Sato, deklasując rywali w Pucharze Hokkaido. Loty mierzące 133 oraz 136,5 metra dały mu 22,6 pkt przewagi nad Shinyą Komabą oraz ponad 35 "oczek" zapasu nad Noriakim Kasaim. Bracia Kobayashi (czwarty był Ryoyu, a piąty Junshiro) przegrali z nim różnicą ponad 40 punktów. W poniedziałek 22-latek wygrał z kolei 73. Narodowy Festiwal Sportu w Myoko na obiekcie HS100. Drugi był Kento Sakuyama, a trzeci Hisaki Nagamine.

Obok Sato, udział w marcowych zawodach najwyższej rangi FIS wezmą wspomnieni bracia Kobayashi, Taku Takeuchi, a także 46-letni Noriaki Kasai, który już zapowiedział chęć startu w kolejnych igrzyskach w Pekinie.

Skład Japonii do końca PŚ 2017/2018:

- Junshiro Kobayashi (8. miejsce w PŚ 2017/2018);

- Noriaki Kasai (27. miejsce w PŚ 2017/2018);

- Taku Takeuchi (30. miejsce w PŚ 2017/2018);

- Ryoyu Kobayashi (34. miejsce w PŚ 2017/2018);

- Yukiya Sato (43. miejsce w PŚ 2017/2018).


Dominik Formela, źródło: twitter.com/localSJresults
oglądalność: (14681) komentarze: (42)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • gosposia weteran
    Ogiwara i Kasai

    Istnieje, graniczące niemal z pewnością podejrzenie, że wymienieni wyżej + trochę młodszy od nich Funaki, ostatnie skoki oddadzą już po śmierci.
    Zostaną mianowicie spuszczeni z belki startowej skoczni (trwają spekulacje czy będzie to Innsbruck, bo tam w końcu najbliżej do cmentarza), po czym, jak te worki ziemniaków albo Kubacki za Kruczka, wylądują na wybiegu i siłą rozpędu przejadą, specjalnie wytyczoną w tym celu rynną, na miejsce pochówku.
    Podobno Kasai ma nawet na tę okoliczność sporządzony testament.

  • pawel96 profesor
    @dejw @dejw

    Tak myślałem, bo czasami podobna składnia i też duża wiedza :)

    Świetną robotę robicie, dzieki Wam nie trzeba szukać info po wielu stronach, tylko większość ważnych konkursów jest w jednym miejscu. Duże podziękowania :)

  • pawel96 profesor
    @Sigur17 @pawel96

    Sprawdziłem, Ville nie ma prawa startu nawet w PK. Dwa razy punkty w Fis Cupie, oba w 2014.

  • pawel96 profesor
    @Sigur17 @Tomeson

    Janne, nawet jakimś cudem w Kuusamo przebrnął kwali, ale wtedy do drużyny go nie wzięli. Teraz tez przejście q będzie sukcesem. Ville nie ma prawa startu w PŚ.

  • dejw profesor
    @dejw @pawel96

    Tak, ale to nie ja go prowadzę, czasami tylko wrzucę tam jakieś wyniki ;)

    @obeznany
    Źródłem jest ten twitterowy profil ;)

  • Tomeson weteran
    @Sigur17 @pawel96

    Janne Korhonen, tak? Oprócz niego skacze jeszcze jego brat Ville Korhonen, jednak nie odnosi on takich osiągnięć jak brat, a tu zapewne chodzi o Janne Korhonena, a pytam się, żeby upewnić.

  • King profesor
    @Andreas_MistrzPolotu @Stoszek

    Trochę bez sensu. Według mnie może celować jeszcze w MŚwL w 2020. Jak tam będzie złoto to ma już wszystko.

  • Stoszek profesor
    @Andreas_MistrzPolotu @Stinger

    Kamil gdyby nie zdobył medalu indywidualnego na tych IO to po sezonie prawdopodobnie skończyłby karierę. Tak mówił gdzieś jego ojciec. Teraz dużo zakeży od MŚ w Seefeld. Jak nie wyjdą mu to zakończy prawdopodobnie karierę

  • Stinger profesor
    @Andreas_MistrzPolotu @Andreas_MistrzPolotu

    Jeśli mógłbym sobie wybrać termin zakończenia kariery przez Kamila Stocha to bardzo chciałbym żeby Kamil wytrzymał jeszcze 4 lata ale żeby to nie było wytrzymanie typu "skaczę bo chcę skakać na kolejnych IO bez względu na formę" ale żeby także forma sportowa była na prawdę dobra bo przyznam szczerze - nie chciałbym żeby ani Kamil się męczył z wejściem do 30-stki ani żeby tak kończył karierę.

    Życzyłbym sobie żeby Kamil nawet do MŚ 2023 wytrzymał ale wtedy rocznikowo będzie miał 36 lat - myślę, że to już jest zbyt odległy termin by w ogóle o tym rozmawiać.
    Cóż, zrozumiem jeśli Kamil będzie chciał skończyć karierę i "oddać" się rodzinie ale skoro sam mówi, że na razie o tym nie myśli i dopóki będzie w dobrej formie to będzie skakał to mam nadzieję, że po prostu poskacze jeszcze trochę, a to "trochę" to "przynajmniej" kolejne IO w 2022 roku w Pekinie.

  • pawel96 profesor
    @pawel96 @Skokowy123

    Źródło to "Katowicki Sport".

  • Aaabbbb profesor

    Biedny Sato, klątwa Żyły dopadła nawet jego.

  • Janeman profesor
    @pawelf1 @pawelf1

    Może kwestia limitów i każdy czeka do ostatniej chwili, żeby się nie zdradzić.

  • pawelf1 profesor
    Nie spieszą się ...

    Dziwne ,że jeszcze nie podano składów na Lahti i Rene :(

  • skokowy123 profesor
    @pawel96 @pawel96

    zkąd info? ja tez jestem. Do piatku lepiej powinno byc z Dawidem

  • pawel96 profesor

    Z innych wieści - Kubacki jest przeziębiony, występ Dawida w Lahti stoi pod sporym znakiem zapytania.

  • pawel96 profesor
    @Sigur17 @pawel96

    i Larinto.

  • pawel96 profesor
    @Sigur17 @Wiatrhula111

    Chyba Finów możemy zaliczyć do tych "lepszych" :D
    Piątka z IO + Korhonen, Kytoesaho, Ojala, F. Taehvakuori.

  • pawel96 profesor
    @dejw @dejw

    Masz coś wspólnego z profilem localSJ na twitterze? ;)

  • kryska stały bywalec
    @Andreas_MistrzPolotu @Andreas_MistrzPolotu

    Kamil mówił, że chce mieć dzieci i być przy nich w domu, a nie jeździć po świecie, więc myślę, że zdecyduje się na to wcześniej niż w wieku 39 lat, jego żona miałaby już wtedy 41...

  • Qrls weteran
    @Andreas_MistrzPolotu @Andreas_MistrzPolotu

    A ja mu przede wszystkimi nam życzę by nie musiał skakać do 39 roku życia albo i dłużej, oznaczało by to tylko jedno że zostanie takim Ahonenem czyli przeciętnie skaczącym "dziadkiem" który mimo wszystko łapie się do reprezentacji a mało tego jest w niej najlepszy. Życzył bym sobie by za 2-3 lata pojawiły się nowe postacie na tyle silne że Kamil mimo tego jak jest wielki będzie musiał ustąpić przez brak powołania ;)

  • Andreas_MistrzPolotu stały bywalec
    ...

    Kamil dociągnie spokojnie do MŚ 2021 i do Pekinu tak myślę on kiedyś mówił ze zamierza długo skakać ale nie tak jak Kasai,to że nie będzie skakał tak długo jak Kasai nie znaczy że jak Adam czyli że w wieku 33 lat zakończy kariere,a może być np że do 39 lat dajmy na to

  • feniks212 stały bywalec

    "Japoński Związek Narciarski ogłosił skład ekipy skoczków narciarskich, która dokończy starty w ramach Pucharu Świata 2017/2018" - ciekawi mnie, czy ten zapis jest odzwierciedleniem sytuacji w japońskiej kadrze, czy to po prostu skrót myślowy (albo określenie autora komunikatu).
    Swego czasu sporo się mówiło o dość specyficznym podejściu włodarzy japońskich skoków do tematu startów zawodników. Przede wszystkim zawody lokalne miały wyższy priorytet niż PS/PK. Stąd moja wątpliwość, czy w związku z tym trener Japończyków ma decydujący głos w sprawie ustalania kadr na zawody.

  • Janeman profesor
    @dejw @kolos

    Mateusz Rutkowski wystąpił ostatnio na Skawicy ;)

  • wiatrhula111 weteran
    @Sigur17 @Sigur17

    Jest jeszcze skład Greków, Chorwatów, Łotyszy, Kirgizów,Brytyjczyków i Holendrów, ale co do lepszych ekip to musimy poczekać; )

  • Sigur17 doświadczony

    Jakieś inne składy na Lahti już są?

  • Nowyskoczek5 profesor
    -

    Bardziej jestem ciekawy jak zaprezentuje się młodszy z braci Kobayashi .

  • jakledw12 weteran

    My tu się zastanawiamy czy Stoch dociągnie do MŚ 2021, a Kasai już zapowiada swój występ na IO 2022 :)

  • Stinger profesor
    @dejw @Ville

    Ja nie mówię, że ktoś wywyższa aczkolwiek dosyć często można wyczytać, że dany skoczek jest x-mistrzem świata czy olimpijskim nie dodając faktu, że to tytuły drużynowe i potem ktoś "chodzi" i mówi, że skoczek X wygrał to i tamto, a w rzeczywistości indywidualnie nie ma nic.

    Oczywiście też nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że osiągnięcia drużynowe są ważne "tylko" dla skoczków typu Stefan Hula (nic mu nie umniejszając) bo one są również bardzo ważne - w wielu krajach choćby w Norwegii sukcesów drużynowych bardziej się pragnie niż indywidualnych ale jeśli mówimy o dyscyplinach indywidualnych to powinno się zaznaczać co kto wygrał ind. i drużynowo ponieważ potem stawia się choćby takiego Loitzla wyżej/na równo z Małyszem bo ma tytuł olimpijski, a jak wiemy, tytuł ma ale zdobyty z drużyną - ważny i duży sukces ale indywidualnie, skoczek bardzo dobry i solidny (w sumie nigdy nie zawiódł drużyny) ale do Małysza nie ma nawet startu.

  • Ville bywalec
    @dejw @Stinger

    Nie no, kto normalny wywyższa jakoś drużynowe osiągnięcia? One ważne to są dla zawodników typu Stefan Hula. Za kilka lat młodszy kibic wejdzie sobie na wkipedie i zobaczy, że Stefan miał drużynowy medal i, że pewnie wtedy skakał całkiem nieźle tak jak reszta drużyny. Tylko tyle i aż tyle

  • Ville bywalec
    Skąd brać info

    O tych różnych lokalnych zawodach?

  • Obeznany stały bywalec
    @dejw @dejw

    Serio skakał Ogiwara? Matko z córką, gdzie moge znaleźć wyniki tego konkursu? :) Pokonał dużo zawodników?

  • Stinger profesor
    @dejw @kris1952

    Owszem, 2 tytuły olimpijskie zdobyte z drużyną to również duży sukces ale trzeba też to podkreślać i pamiętać, że drużynowo mając zespół można wygrać sporo ale ktoś kto jest wielką postacią swojej dyscypliny ale jest "sam" i nie ma drużyny nie ma szans na sukcesy drużynowe jak chociażby Adam Małysz dlatego warto podkreślać co kto wygrał ind., a co z drużyną.

    Jeśli mówimy o Ogiwarze to raczej warto podkreślić 3 Kryształowe Kule za Puchar Świata (i to z rzędu) i 2 tytuły mistrza świata - to moim zdaniem więcej o nim mówi niż 2 złote medale olimpijskie z drużyną - de facto indywidualnie wywalczył to on sam, a drużynowo ktoś może pomyśleć "nic nie popsuł to wygrał bo miał świetnych kolegów".

  • Stinger profesor
    @dejw @madrek

    Dokładnie tym bardziej, że chociażby taki Thomas Morgenstern jest trzykrotnym mistrzem olimpijskim tak jak Kamil Stoch z tą różnicą, że Kamil zrobił to indywidualne, a Austriak aż 2 razy z drużyną.

    Inny przykład to 8-krotny mistrz świata, a więc ma 2 razy więcej tytułów niż Adam Małysz ale znowu decydujące są tytuły drużynowe, który ma aż 7, a więc indywidualnie już przegrywa z Małyszem 1-4.
    Morgenstern jest także 3-krotnym mistrzem świata w lotach ale za każdym razem w drużynie tak więc ma się to trochę nijak do osiągnięć chociażby Simona Ammanna, który ma jeden tytuł ale zdobyty indywidualnie.

    Podobnie z Gregorem Schlierenzauerem. Ma tytuł olimpijski z Vancouver zdobyty z drużyną, indywidualnie go nie ma, a więc trzeba to podkreślać na każdym kroku bo inaczej ktoś pomyśli, że Gregor wygrał wszystko, a faktem jest, że indywidualnie Austriak złotego medalu IO nie ma.

  • Kris1952 stały bywalec
    @dejw @madrek

    Tego nie wiedziałem co i tak czyni go wspaniałą postacią w świecie sportowym!!! Dzięki za info.

  • madrek doświadczony
    @dejw @kris1952

    2 złote, ale w DRUŻYNIE. Trzeba to podkreślać, bo potem wychodzą takie kwiatki, że, np. Loitzl jest mistrzem olimpijskim.

  • Kris1952 stały bywalec
    @dejw @dejw

    Ogiwara to już trochę legenda,ale dwa złote medale olimpijskie to sukces wspaniały i jeszcze wygrane w PŚ czynią go wspaniałą postacią!!! Z tego co wyszperałem w necie to jeszcze czasem występuje lokalnie!!!

  • Kris1952 stały bywalec
    @dejw @dejw

    Pewnie chodzi ci o Kota!!!

  • dzika_swinia weteran
    Wyręczę użytkownika salto_de_esqui

    No, ta informacja odmieniła moje życie. Żyła i jego relacje z żoną, to oczywiście nie temat sportowy (bo przecież wcale nie miało to wpływu na formę i podejście do niego Horngachera), ale ważne że jest info o japońskim anonimie.

  • Kolos profesor
    @dejw @FG86

    A dlaczegoby ni3 m8ał sobie skoczyć 48-letni Ogiwara od czasu do czasu.? Tylko u nas skoczkowie są takimi dziwakami źe jak skończą kariery to nawet się niezbliźają do nart skokowych jakby parzyły... w innych krajaćh skokowi "emeryci" dość często sobie skaczą dalej po końcu kariery. Celują w tym zwłaszcza austriacy, zresztą nie tylko oni. Tylko w Polsce nie .

  • Stinger profesor

    Ależ słaby i nieudany sezon Daikiego Ito - co prawda głównie przez kontuzję odniesioną już na początku sezonu ale sam fakt odpuszczenia sobie ostatniego periodu już pokazuje, że Japończyk ma dosyć.
    Szkoda bo swego czasu (2011/12) pokazał spory potencjał, był w ścisłej czołówce PŚ i myślałem, że w kolejnych latach będzie walczył o duże trofea, a tymczasem niestety mimo, że miał niezłe sezony to już nigdy nie wrócił na "szczyt" (zwycięstwo), a teraz? Teraz już 33 letni Ito po takim sezonie na pewno będzie miał bardzo trudno w kolejnych sezonach by walczyć nie tylko o zwycięstwa i miejsca na podium ale chociażby o ścisłą czołówkę.

    Zobaczymy co pokaże Yukiya Sato aczkolwiek myślę, że może jakieś punkty zbierać ponieważ już w Willingen pokazał, że skakać potrafi, a tym 11 miejscem w drugim konkursie udowodnił, że forma ma się dobrze - co prawda takich wyczynów u niego się nie spodziewam ale w miarę regularne punkty, a i owszem.

    Swoją drogą Japończycy pierwsi ogłosili skład na kolejne konkursy? To, że ogłosili skład do końca sezonu już mnie nie dziwi, w sumie to, że pierwsi też nie ale może coś przeoczyłem?

  • FG86 bywalec
    @dejw @dejw

    Funaki regularnie występuje w krajowych zawodach, więc to żadna ciekawostka w sumie, ale obecność Ogiwary to już duże zaskoczenie!

  • dejw profesor

    Precyzując wiadomości na temat ostatnich konkursów lokalnych: rozegrano ich trzy, dwa na dużej, jeden na małej. Sato bardzo pewnie wygrał pierwszy, ale to właśnie w trialu przed nim niebotyczny skok oddał Ryoyu zakończony awaryjnym rozbiciem się na 150m (belka ustawiona o 2,3 stopnie wyżej niż zwyczajowo na PŚ). Dzień później, w zawodach rozgrywanych systemem pucharowym młodszy Kobayashi już wygrał, skacząc dwa razy pod 140m, już z belek pucharowych. Drugi był Junshiro, który chyba zaczyna wygrzebywać się z kryzysu jaki dopadł go w najgorszym możliwym momencie sezonu.
    W ostatnim konkursie na NH w Myoko Sato wygrał bardzo pewnie przed Sakuyamą, ale na starcie zabrakło braci, Noriakiego oraz Taku. Co ciekawe w zawodach wystąpili Funaki a także prawie 50letni Kenji Ogiwara, dominator kombinacji norweskiej z lat 90tych. Wypadł na tyle nieźle, że można przypuszczać że pewien polski kadrowicz mógłby mieć niemały kłopot aby go pokonać.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl