PŚ Pań w Rasnovie: Jednoseryjny konkurs dla Althaus

• 2018-03-03 11:57

Katharina Althaus odniosła czwarte w karierze zwycięstwo w zawodach rangi Pucharu Świata Pań. Druga w jednoseryjnych zmaganiach w Rasnovie była Maren Lundby, a skład podium w Rumunii uzupełniła Carina Vogt. Rundę finałową, z powodu zbyt silnego wiatru, przerwano i odwołano po próbach dwóch skoczkiń.

Spory wpływ na poolimpijskie zmagania miał czynnik pogodowy. Dodatniej temperaturze towarzyszył odczuwalny wiatr o zmiennym kierunku, o czym świadczą zapisy z urządzeń mierzących siłę podmuchów. Podczas prób oddanych w jedynej serii konkursowej siła wiatru wahała się od 0,61 m/s w plecy do 1,37 m/s pod narty.

W takich okolicznościach najlepiej spisała się srebrna medalistka z Pjongczangu - Katharina Althaus. Niespełna 22-letnia członkini klubu z Oberstdorfu uzyskała 93,5 metra, co było najlepszym rezultatem zawodów. Na drugim stopniu podium znalazła się Maren Lundby. Norweżka, która zdeklasowała rywalki w Korei Południowej, wylądowała na 92. metrze, a do Niemki straciła zaledwie 0,3 pkt. Wspomniane atletki rozpoczynały swoje próby ze skróconego do 23. belki najazdu. Większość stawki skakała z platformy startowej nr 25. Na trzeciej pozycji sklasyfikowana została Carina Vogt. Rodaczka triumfatorki zakończyła lot pół metra przed punktem konstrukcyjnym. Dla aktualnej mistrzyni świata jest to wyrównanie najlepszego występu tej zimy. Trzecie miejsce zajęła też podczas inauguracji w Lillehammer.

Poza podium znalazła się Nika Kriznar z Słowenii. Aktualna mistrzyni świata juniorek przy znacznej pomocy wiatru poszybowała na 93. metr, co w sobotę dało jej czwartą pozycję. Piąta finiszowała Juliane Seyfarth z Niemiec (86 metrów), a szósta była Irina Awwakumowa z Rosji (83,5 metra).

Ze skróconym, względem reszty stawki, rozbiegiem nie poradziły sobie Japonki - Sara Takanashi (87 metrów) i Yuki Ito (84,5 metra). Azjatki zajęły kolejno 7. i 9. lokatę.

Jeden punkt przed własną publicznością wywalczyła jedyna Rumunka na liście startowej - Daniela Haralambie. 20-latka była jedną z dwóch sportsmenek, które zdążyły skoczyć w rundzie finałowej. Tę przerwano dopiero po występie Lei Lemare z Francji.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata Pań >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów Pań >>

Już w niedzielę Lundby może zagwarantować sobie pierwszą Kryształową Kulę w historii. Aktualnie Norweżka ma 280 przewagi nad Althaus i jeśli różnica między tą dwójką wzrośnie do 300 "oczek", główna nagroda za sezon 2017/2018 trafi do Skandynawki.

Zanim poznamy rozstrzygnięcia niedzielnego konkursu, rano czeka nas seria kwalifikacyjna pań, którą zaplanowano na 8:00 czasu polskiego. Zawody mają rozpocząć się godzinę później.