Kłótnia Norwegów z FIS. Vikersund skreślone z Pucharu Świata

 • 2018-09-28 16:37

- Ze smutkiem muszę ogłosić, iż zaplanowane na zbliżający się sezon zawody Pucharu Świata w Vikersund nie odbędą się - ogłosił Stalle Willumstad z Norweskiego Związku Narciarskiego (NSF) na antenie NRK. Decyzja Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zapadła po burzliwych dyskusjach w Zurychu, zakończonych kłótnią z norweskimi działaczami.

W piątek komisja FIS dot. skoków narciarskich miała zadecydować o losach Vikersundbakken w Pucharze Świata. Skocznia nie posiada obecnie ani certyfikatu, ani licencji wymaganych do organizowania zawodów najwyższej rangi. Ostateczne decyzje jednak nie zapadły. W zamian doszło do olbrzymiej kłótni i przełożenia decyzji, o czym informują obecni na sali dziennikarze NRK.

Bertil Pasrud, norweski przedstawiciel komisji FIS dot. skoków, przerwał prezentację Hansa-Martina Renna, prezesa komitetu zajmującego się skoczniami narciarskimi. Miał on przedstawić swoją rekomendację na temat dalszych działań wobec Vikersund.

- Nie mam zamiaru przeprowadzać inspekcji na ostatnią chwilę, tak jak to miało miejsce przed rokiem. Vikersund nie otrzyma certyfikatu - powiedział Renn natychmiast po przerwaniu jego prezentacji.

- Nie wiem, co o tym myśleć - odpowiedział Palsrud.

- Tworzymy przepisy. Nie jesteśmy niewolnikami organizatorów. Nie jestem usatysfakcjonowany tą sytuacją. Nie możemy co roku wręczać certyfikatów na ostatnią chwilę. Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo na skoczni i nie mogę tego zaakceptować - wyjaśnił Renn podczas spotkania.

Ostrą dyskusję przerwał dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer, który skierował sprawę Vikersund ponownie do podkomisji, która rozpatrzy ją na najbliższym zebraniu.

Norwegowie zwrócili jednak uwagę, iż w planach FIS nie ma już żadnego spotkania komisji w 2018 roku. Palsrud wezwał więc do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia organu, który zająłby się wyłącznie kwestią największej skoczni narciarskiej świata.

Hans-Martin Renn spotkał się z dziennikarzami NRK po zakończeniu posiedzenia. Nie krył swojej irytacji dotyczącej przedstawicieli norweskiej federacji: - To czysta arogancja - oznajmił. - Mieli kilka miesięcy, aby móc się ze mną skontaktować, poprawić to i owo. Vikersund praktykuje sobie znaną strategię, w której wszystko wykonują na ostatnią chwilę. Niemiec przyznał, że jest już zmęczony tym tematem.

Stalle Willumstad z Norweskiego Związku Narciarskiego (NSF) poinformował na antenie telewizji NRK, iż zaplanowane na sezon 2018/2019 zawody Pucharu Świata w Vikersund zostały wykreślone z kalendarza i nie dojdą do skutku.

Willumstad podkreślił jednak, iż historia zna przypadki, kiedy to skreślony obiekt powracał do kalendarza już w trakcie sezonu, zaznaczając iż Vikersund dołoży starań, aby tego dokonać.

Przypomnijmy, iż w kwietniu FIS postawiła warunki do spełnienia trzem norweskim obiektom - w Lillehammer, Trondheim i Vikersund - w celu pozostania w kalendarzu Pucharu Świata. O ile pierwsze dwie miejscowości wypełniły żądania, o tyle na największej skoczni świata nie wykonano zmian na czas. Międzynarodowa federacja żądała m.in. zmiany profilu skoczni, która miała doprowadzić do zmiany krzywej skoków oraz wyższego toru lotu. W tym celu bula Vikersundbakken miała zostać obniżona o metr.

O sprawie będziemy informowali na bieżąco.


Adam Bucholz, źródło: NRK
oglądalność: (10902) komentarze: (52)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Sousuke bywalec
  @homosapiens @kibicsportu

  Jak w trakcie norweskiego turnieju mają dać Kulm?

 • gosposia weteran
  @dejw @kolos

  Drużynówka w Vikersund była absurdalna nie dlatego, że była w Vikersund tylko dlatego, że była drużynówką. Wszystkie drużnówki są absurdalne. To raz.
  jeżeli Vikersund jest niebezpieczne to co powiedzieć o każdym innym mamucie? Ze szczególnym uwzględnieniem starej Planicy, że przykładów jeżących włos na głowie na niej upadków, przez wrodzoną sobie łagodność, nie przytoczę.
  Do roboty niech się wezmą ci, których obiekty są w kalendarzu tylko dzięki patrzeniu hoferów przez palce. obiekt w Vikersund jest bardzo nowoczesny i tylko złej woli FIS należy zawdzięczać, ze ma kłopoty z homologacją.

 • MK92 doświadczony
  Nadzieja umiera ostatnia...

  Oby się Norwegom udało. Szkoda, że FIS dąży do przerobienia wszystkich skoczni na jedno kopyto. Ten tor lotu na Vikersundbakken (niski w pierwszej i wysoki w drugiej fazie) był czymś oryginalnym i dość widowiskowym. W ramach ciekawostki przypomnę, że w Bad Mitterndorf było odwrotnie po przebudowie z 2014 roku i Austriacy musieli bulę podnieść, gdyż zawodnicy po wyjściu z progu byli za wysoko.

 • Kolos profesor
  @dejw @gosposia

  Tak w celu bezpieczenstwa skoczkow najlepiej byloby nie skakać na skoczniach większych niż K-10.

  Vikersund sprawia trudność także najlepszym. Nie tylko outsiderom. Naprawdę chcemy takich absurdalnych zawodów jak ostatnia drużynówka w Vikersund?

  Brak Vikersund boli, ale może to bół konieczny żeby Norwedzy się wzięli do roboty, a nie kombinowali jak tu wkręcić obiekt nie spelniajacy wymogów do kalendarza.

  Zresztą rozumiem opór Norwegów - obecny profil mamuta w vikersund premiuje Norwegów, jak to zmienią przewaga gospodarzy zniknie.

 • gosposia weteran
  @dejw @kolos

  Jeszcze bardziej widowiskowe od lotow na starej planicy jest wyskakiwanie z samolotu bez spadochronu, nie?
  To dopiero są emocje!!!
  Tak trudno pojąć, że bezpieczeństwo skoczków powinno być ważniejsze od twoich wrażeń?
  Skocznia w Vikersund, może jako jedyna, nie jest dla amatorów z Kazachstanu i Korei. I z tego powodu ma być relegowana ze składu PŚ? nich FIS się skupi na szkoleniu trenerów, żeby co mogli szkolić zawodników, którzy potrafią skakać na takich skoczniach.
  A ci odwrotnie. Trudna skocznia? No to won z kalendarza!

 • FunFact profesor

  A warto wspomnieć, odnośnie Fannemela z 14/15, iż kontuzję odniósł w pierwszej serii konkursu w Lahti, gdzie prowadził po feralnym skoku, z dość wyraźną przewagą. Gdyby nie to, miałby 150 punktów straty i 5 konkursów do konca, kto wie, czy nie utrzymałby formy do końca, która mogła dać - kto wie - nawet zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

 • SebaSzczesny profesor

  Co w takim razie z Raw Air ? Bez Vikersund bedzie to bez sensu.

  Szkoda bo zawody w Vikersund są zawsze jednymi z najciekawszych w całym sezonie.

 • dejw profesor
  @Nowyskoczek5 @StrasznyRybolakOtchlani

  Słuszna uwaga ;) Te dwie skocznie mi się jakoś mylą ;)

  Odnośnie Fannemela, to ciekawostką jest to, że o ile w tamtym okresie to był lotnik z pierwszego szeregu, o tyle w ostatnich dwóch, trzech sezonach przestał zyskiwać na FH, mało tego nawet tracił przy przejściu ze skoczni dużych na mamuty.

 • mc150193 weteran
  @Nowyskoczek5 @Bartek002

  Chciałeś go zmasakrować ale @Rybak i spółka pokazali Ci miejsce w szeregu. Zresztą jakby tego było mało to Fannemel ma na koncie też zwycięstwo w Engelbergu w ostatnim sezonie zimowym oraz w Sapporo sprzed 3 sezonów.... i żeby Cię jeszcze bardziej pogrążyć to w Sapporo ustanowił rekord skoczni, który poprawił po modernizacji tego obiektu nie kto inny tylko Stefan Kraft. A to, że po TCS (17/18) zgubił formę w spektakularny sposób, na to złożyło się mnóstwo czynników. Między innymi kłopot bogactwa. Umiejętności lotnicze zostały już przez @Rybaka przedstawione ale ja to napisałem o tym już 3 lata temu, lecz nie tu, by nie było podejrzeń o moją nieszczerość.

 • StrasznyRybolakOtchlani weteran
  @Nowyskoczek5 @dejw

  Wtedy stał na podium w Lahti, nie w Kuopio ;) Tam tez nabawil sie kontuzji kolana, która zepsuła mu finał sezonu.

 • StrasznyRybolakOtchlani weteran
  @Nowyskoczek5 @Bartek002

  Owszem, spojrzmy - w tamtym sezonie 4 miejsce w klasyfikacji PŚ, a przed i po Vikersund seria czterech z rzędu podiów w konkursach PŚ, zakończona kontuzją kolana w Lahti, w związku z którą końcówkę sezonu miał nieudaną. Tak, czy siak, nadal nie widzę żadnej niespodzianki w jego rekordzie.
  PS Nie odniosłeś się nijak do argumentacji

 • dejw profesor
  @Nowyskoczek5 @Bartek002

  Fannemel w sezonie 14/15 gdy bił rekord świata zajął 4 miejsce w generalce PŚ był w życiowej formie, wywalczył 7 miejsc na podium, zdobył prawie 1200 pkt PŚ, tuż przed Vikersund wygrał w Neustad, a tuż po lotach był na podium w Kuopio. O jego umiejętnościach lotniczych z tamtego okresu nie będę się powtarzał, bo wyręczył mnie @Rybak. Także no faktycznie, zawodnik jednej skoczni i jednych zawodów...

 • Złoty Orzeł profesor
  @Nowyskoczek5 @StrasznyRybolakOtchlani

  Wystarczy spojrzeć na formę jaką prezentował. Zawodnik jednych (dwóch) zawodów.

 • Kolos profesor
  @dejw @dejw

  Mamut w Vikersund na pewno jest bezpieczny , zmoderniozwane obiekty mamucie w Planicy, Tauplitz i Oberstdorfie również.

  Ale oglądanie lotów w Vikersund to jednak męka od jakiegoś czasu. Widowiskowość jak dla mnie taka sobie. Widowiskowa to była stara Planica. Nowe skocznie mamucie nie mają tego uroku co stare. Żaden z czwórki.

  Natomiast szkoda zawodów w lotach jako takich. Jakby się Norwedzy uparli to zrobili by te zawody w lotach w ramach Raw Air ale po za kalendarzem PŚ. Wątpię jednak czy poważą się na taki krok.

  Nie wiem czy jest szansa by zdąrzyć z tą modyfikakcją do marca 2019. Może jakby zaczęli dziś... a tak to nie wiem.

  Ciekawe czy Norwedzy zaprponują jaką inną skocznie zamaist vikersund do kalendarza PŚ czy się wściekną i npl w ogóle zaniechają Raw Air (na rok).

 • mateusz3951 weteran

  Szkoda byłoby tracić zawody na największej skoczni świata, ale nie może być równych i równiejszych. Jeżeli Norwegowie przeprowadzą modernizację, wtedy Vikersundbakken powinna wrócić do kalendarza pucharowego.

 • polotajner stały bywalec

  Mogliby zrobić zawody w Falun, w końcu jest tam dobra skocznia. Zresztą zamiast robić w kółko zawody w Norwegii, Niemczech czy Austrii mogliby zrobić zawody w Hakubie albo Park City.

 • dejw profesor

  Najlepiej weryfikująca i w moim odczuciu zdecydowanie najbezpieczniejsza, oraz najbardziej widowiskowa skocznia mamucia, z ważną do 2019 roku homologacją, nagle ją traci przez FISowskie widzimisię. A żeby było jeszcze śmieszniej, aktualny certyfikat podpisał ten sam facet, który obecnie jest największym bojownikiem o rzekome bezpieczeństwo obiektu.

 • mc150193 weteran
  BANDYCTWO!!!!

  Tylko to mogę powiedzieć o działaniach FISu... niestety ale Casper wraz z Hoferem już dawno temu powinni być na emeryturze. Vikersund było bardzo specyficzną skocznią, która dzięki temu była odbierana jako wyjątkowa i nie wybaczała ona błędów. Planica? Moim zdaniem jest bardzo niebezpieczna. Bo przez dużą wysokość lotu nad zeskokiem oraz ogromne siły odśrodkowe które są na 250 metrze i więcej, nie można później wylądować skoku nawet na dwie nogi (patrz Kamil Stoch w 2017 roku). Oczywiście w Vikersund też był taki przypadek ale tamten był w zasadzie jednym z nich. A Planica? Tam się takie przypadki będą zdarzały bardzo często... natomiast co do Vikersund... cóż. To miejsce pozostanie puste, ponieważ nie ma żadnej skoczni po za Trondheim, Lillehammer i Oslo, by można było rozegrać zawody PŚ w cylu raw air.

  1. Rena? Tak jak już powiedziałem jest to skocznia nie spełniająca wymogów,
  2. Vikersund mniejsza skocznia? Hmm nie pamiętam tego profilu (chyba to jest skocznia duża) ale z tego co wiem były rozgrywane zawody PŚ w kombinacji norweskiej, więc teoretycznie jest taka opcja, choć to może być niewykonalne.
  3. Midtstubakken? Moim zdaniem FISowi zależy na pieniądzach, więc nie ma żdnych szans.

  Także reasumując to miejsce pozostanie puste, no chyba, że jakaś skocznia pojawi w miejsce tego mamuta ale to jest wątpliwe. Więc ten bublowy cykl się zmniejszy i w sumie bardzo dobrze.

 • yyy profesor
  @yyy @madrek

  Nie, nie dotkną nas, a wiesz dlaczego? Bo my nie będziemy cwaniakowac a porostu załatwimy sprawę szybko i sprawnie.

 • Labrador_Retriever weteran
  Bardzo dobrze

  Nie ma świętych krów. Poza tym nie rozumiem zachwytów nad tą skocznią. Planica to była, jest i będzie królowa lotów, bo da się tam latać daleko w normalny sposób. Latanie w Vikersund wygląda sztucznie, profil tej skoczni powoduje, że zawody potrafią wyglądać jak cyrk. Moim zdaniem nie tędy droga i dobrze, że FIS próbuje coś z tym zrobić. Żeby było jasne - jeśli jednak wszystko zostanie po staremu, to płakał nie będę, bo Vikersund mnie aż tak nie boli, jest to swoista ciekawostka. Odpowiadam jedynie na zachwyty nad tym obiektem, których zdecydowanie nie podzielam.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).