LGP Pań w Klingenthal: Finałowy konkurs odwołany!

• 2018-10-03 11:07

Zaczyna sprawdzać się czarny scenariusz na finałowe konkursy Letniego Grand Prix 2018. Z powodu zbyt silnych podmuchów wiatru zawody pań na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal zostały odwołane.

Sara TakanashiSara Takanashi

O godzinie 10:00 miała rozpocząć się seria próbna przed finałowym konkursem Letniego Grand Prix kobiet. Organizatorzy starali się przeprowadzić rundę, ustawiając belkę startową na 23. pozycji. Z oddania skoków zrezygnowały jednak pierwsze na liście startowej Anna Rupprecht i Carina Vogt. Kilka minut później podjęto decyzję o odwołaniu serii próbnej z powodu zbyt silnie wiejącego wiatru.

O 10:45 podjęto decyzję o przesunięciu startu pierwszej serii na 11:30. Jednak i wtedy wiatr nie pozwolił na rozpoczęcie rywalizacji. Piętnaście minut później podjęto decyzję o przełożeniu zawodów na 12:00.

W południe jury zawodów podjęło ostatnią próbę rozegrania konkursu. Na belce startowej pojawił się nawet przedskoczek, który zdołał oddać skok. Trudne warunki atmosferyczne uniemożliwiły jednak rozpoczęcie rywalizacji. Tym samym konkurs w Klingenthal został odwołany.

Po raz pierwszy w historii zawody zaliczane do cyklu Letniego Grand Prix pań zostały odwołane. Wcześniej anulowane zostały wyłącznie konkursy w Ałmatach w 2016 roku, ale miało to miejsce na kilka miesięcy przed planowaną rywalizacją.

Tym samym siódma edycja Letniego Grand Prix pań dobiegła końca. Podobnie jak w poprzednich sześciu latach, również i tym razem triumfatorką cyklu została Sara Takanashi. Reprezentantka Japonii zgromadziła 460 punktów, odnosząc zwycięstwa w Hinterzarten, Courchevel i dwukrotnie we Frensztacie oraz zajmując trzecią pozycję w Czajkowskim. Na drugim miejscu tegoroczną LGP zakończyła Słowenka Ema Klinec (265 pkt.), a na trzecim - mistrzyni olimpijska z Pjongczangu, Norweżka Maren Lundby (260 pkt.). Na czterdziestej szóstej pozycji sklasyfikowana została Kinga Rajda z dorobkiem 4 punktów. Łącznie pucharowe punkty zdobyło 56 zawodniczek.

W Letnim Pucharze Narodów pań triumfowały Japonki (1133 pkt.) przed Słowenkami (814 pkt.) i Niemkami (744 pkt.). Polska z czterema punktami została sklasyfikowana na ostatnim, piętnastym miejscu.

Inauguracja Pucharu Świata kobiet 2018/2019 odbędzie się w dniach 30 listopada-2 grudnia na skoczniach w Lillehammer (HS98 i HS140). Zawody na Lysgaardsbakken odbędą się po raz drugi w ramach mini-cyklu Lillehammer Triple.