PŚ w Ruce: Pierwszy triumf Ryoyu Kobayashiego, Stoch i Żyła na podium!

 • 2018-11-24 19:50

Pogoda ulitowała się nad organizatorami zawodów Pucharu Świata w Ruce. Sobotni konkurs, ograniczony do jednej serii, zakończył się zwycięstwem Ryoyu Kobayashiego (138,5 m). Pozostałe miejsca na podium zajęli Polacy. Drugi był Kamil Stoch (140,5 m), a trzeci Piotr Żyła (136 m).

24.11.2018 - Piotr Żyła i Kamil Stoch24.11.2018 - Piotr Żyła i Kamil Stoch

Od początku dnia organizatorzy mieli problemy z przeprowadzeniem rywalizacji. Zaplanowany na 8:00 trening trwał półtorej godziny. Zaplanowane na 9:00 kwalifikacje przeniesiono na 15:15, aby następnie je odwołać. Sam konkurs był dwukrotnie przekładany, odpowiednio na 16:45 i 17:50.

Ostatecznie wiatr zelżał i pozwolił na przeprowadzenie jednoseryjnych zawodów. W nich najlepszy okazał się Ryoyu Kobayashi. Japończyk odniósł pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze po skoku na odległość 138,5 m. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, który w lepszych warunkach wietrznych uzyskał 140,5 metra. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny Biało-Czerwony, Piotr Żyła (136 m).

Tuż za podium znalazł się autor najdłuższego lotu dnia, Domen Prevc. Słoweniec wykorzystał sprzyjające warunki i pofrunął na 146 metr, wyprzedzając o 0,1 punktu Niemca Karla Geigera (135 m), a o 0,2 punktu - Bułgara Władimira Zografskiego (140 m). Czołową dziesiątkę uzupełnili Timi Zajc (132 m), Robert Johansson (136 m), Andreas Wellinger (132,5 m) oraz Anze Lanisek (135,5 m).

Życiowy rezultat osiągnął Jakub Wolny. Mistrz świata juniorów z Val di Fiemme zajął jedenaste miejsce po skoku na odległość 132,5 m. Pucharowe punkty zdobył jeszcze dwudziesty Stefan Hula (133,5 m).

Mający problemy tuż po wyjściu z progu, Dawid Kubacki (120 m) zakończył konkurs na 38. pozycji. Kolejny słaby skok oddał Maciej Kot (106 m), sklasyfikowany na 53. miejscu.

Dotychczasowy lider Pucharu Świata, Rosjanin Jewgienij Klimow skoczył 121,5 metra i nie wywalczył kolejnych punktów do klasyfikacji generalnej, zajmując trzydziestą pierwszą lokatę.

Cały konkurs przeprowadzono z 7. belki startowej.

Kamil Stoch po raz 58. stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Z kolei dla Piotra Żyły to piąte miejsce w czołowej trójce indywidualnego konkursu PŚ. To jednocześnie 179. oraz 180. podium reprezentantów Polski w tego typu rywalizacji.

Dzięki dzisiejszej wygranej, Ryoyu Kobayashi został nowym liderem Pucharu Świata. Japończyk ma w swoim dorobku 160 punktów i wyprzedza drugiego Kamila Stocha (130 pkt.) oraz sklasyfikowanych ex aequo na trzeciej pozycji Piotra Żyłę oraz Jewgienija Klimowa (po 100 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą Polacy (707 pkt.) przed Niemcami (645 pkt.) i Japończykami (439 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Ruce. Początek kwalifikacji o 15:30 czasu polskiego. Same zawody mają rozpocząć się punktualnie o 17:00 naszego czasu.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (39189) komentarze: (204)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wzrost_skoczkow_narciarskich bywalec
  Wzrost podiumowiczów

  R.Kobayashi 174cm
  Stoch 173cm
  Żyła 176cm

 • Wojtasek12 bywalec

  Jak któryś zawodnik nie przedostanie sie przez kwalifikacje to w konkursie rozliczany jest w parze z kims po kursie 1.00?

 • Wojciechowski profesor

  Swoją drogą warto zauważyć, że Junshiro i Ryoyu to dopiero druga para braci stojących na czele Pucharu Świata w skokach narciarskich w całej jego historii. Dość ciekawe, bo przecież trochę rodzeństw w corocznym "cyrku" przewinęło się przez tyle lat.

 • Bartek002 weteran

  Typowe warunki dzisiaj:

  4,6 3,9

  2,9 6,1

  3,2 4,9

  Repeta z wczoraj?

 • Bartek002 weteran
  @Lans @Lans

  żeby uniknąć kompromitacji

 • Bartek002 weteran
  @Bartek002 @zxcvbnm_9999

  1 seria trwała godzinę, jeżeli Hofer nie stchórzy dziś konkurs będzie 1-seryjny

 • ZXCVBNM_9999 weteran
  @Bartek002 @Bartek002

  Może być tak jak wczoraj po 17:30 :D

 • Bartek002 weteran

  Warunki takie jak wczoraj, 4,5m/s na całej długości.

 • gyurcsops doświadczony

  Dzis bedzie dobrze , skoro mówisz ze ma osłabnąć z czasem ten wiatr a teraz jest znośny to pooglądamy ciekawy konkurs na skoczni gdzie sama przyjemność widzieć jak niesie skoczka na rozmiar skoczni lub dalej .

 • skijumpingexpert doświadczony
  Pogoda ( wiatr )

  Wygląda to optymistycznie. Kombinatorzy właśnie zaczęli konkurs skoków, a mamy 24 km/h, w porze konkursu ma być 13/14 km/h.

 • fridka1 doświadczony
  @Mikolaj1 @Mikolaj1

  Taka różnorodność narodowościowa w stawce jest dobra dla skoków. Jeżeli dzięki tym wynikom chociaż paru Bułgarów czy Japończyków więcej, zainteresuje się tym sportem, to lepiej dla wszystkich. Ile jeszcze skoki mają bazować tylko na entuzjaźmie Polaków?

 • skijumpingexpert doświadczony
  @Pavel @Major_Kuprich

  Jeśli oceniasz skoki Kamila jako prawie perfekcyjne to na tym sporcie znasz się mniej niż myślałem. Po drugie o jakim szczęściu Polaków dzisiaj pisałeś? 4/6 naszych zawodników miało warunki poniżej średniej, a Stoch miał tylko minimalnie powyżej. Po trzecie Piotr Żyła nie jest już himerycznym zawodnikiem, możecie mi wierzyć na słowo, a jak nie to spojrzeć na wyniki zeszłego sezonu, zmian jakie w jego stylu skakania dokonał Horngacher i wypowiedzi przed sezonowych o Żyle, dlatego też ten wynik mnie nie zaskakuje. Po 4 jak mamy gdybać to ja pogdybam w drugą stronę, a gdyby była 2 seria czy Ryoyu wytrzymałby presję lidera po pierwszej serii wiedząc też, ze rywalizuje z legendą tej dyscypliny? Po 5 nie uważam żebyśmy mieli zapominać o dniu wczorajszym, bo był to najlepszy konkurs w historii startów Polaków w Ruce, mamy 2 Polaków na podium pś i odskakujemy Niemcom w PN.

 • Bartek002 weteran
  @Mikolaj1 @Mikolaj1

  Niezłe czyli tylko 2m/s :d

 • Bartek002 weteran

  Gdzie jest transmisja kombinacji? Na E1?

 • Mikolaj1 weteran

  Wspaniały konkurs.Dwóch polaków na podium i to na dodatek w Ruce.Bułgar w TOP6 .Nic tylko się cieszyć,była loteria,ale dało się skakać.Dzisiaj są już podobno niezłe warunki więc licze na 2 stojące na wysokim poziomie serie.

  Klasyfikacja generalna to w wogóle wygląda na razie jak jakiś kosmos.Japończyk Rosjanin Bułgar i Fin w TOP15,wiadomo se z biegiem czasu do głosu dojdzie stara czołówka,ale cieszy nawet taki chwilowy stan rzeczy.

 • Bartek002 weteran
  @alo @alo

  No to będzie ostra inba! Pewnie znowu 1 seria ale wolę czekać do 18 na wiatr stabilny niż kończyć jakąś parodyjną farsę.

 • Lans weteran
  -

  "Lans zapewne na razie ukrywa się pod innymi nickami"  Po co miałby się ukrywać?

 • alo weteran

  Kombinatorzy norwescy skacza w probnej teraz. Wiatr 2m/s pod narty!

 • Olcia_C stały bywalec
  @skortom76 @skortom76

  Lans zapewne na razie ukrywa się pod innymi nickami, choć trzeba przyznać, że ma niewielki wybór - jakoś nikt nie chce zdominować Kamila! :D

 • Major_Kuprich profesor
  @Pavel @BobbyM

  Kamil jest takim typem zawodnika, który z tygodnia na tydzień potrafi skakać w zupełnie innej lidze.

  Raz jest to 3 liga tak jak to było w Kulm tego roku.

  Innym razem liga 1 tak jak to było wczoraj.

  Więc pretensje proszę kierować do Stocha.

 • bardzostarysceptyk profesor
  @SebaSzczesny @bardzostarysceptyk

  Kamil i Stoch, to wygląda paradnie. Oczywiście Kamil i Piotrek.

 • bardzostarysceptyk profesor
  @SebaSzczesny @sebaszczesny

  Przypatrz się uważnie, są jakieś wazoniki, do których Kamil i Stoch wsadzili wiązanki kwiatów.
  Fakt, wyglądają jakby były znalezione na jakimś szrocie, ale jednak są.

 • pawel96 profesor

  Napisałem taki długi, merytoryczny komentarz, zresetował mi się komputer i wszystko się skasowało... Ech...

  W skrócie:
  Warto było czekać na ten konkurs. Pomimo wiatru, można uznać, że rozegrana seria była w miarę sprawiedliwa (oczywiście z drobnymi wyjątkami). Pełnej loterii nie było.

  Warto też było czekać na rozstrzygnięcia. Podium Kamila #58. Pierwsze w Kuusamo/Ruce i pierwszy raz drugi stopień podium w Finlandii. Fiński bilans Kamila to 4-1-1, zaś Kuusamo jest 22. miejscowością, gdzie Kamil stał na pudle pucharowych zmagań. Dzięki dzisiejszemu punktowaniu #237 Kamil zrównał się z Morgensternem w tej klasyfikacji. Średnia miejsc w rankingach Kamila wynosi równe 10 (spadek z 10,143).

  Piotrek to podium #5. Każde w innym państwie ;) Życiówka Wolnego, więc kolejny super rezultat.

  Dla Polaków bardzo dobry konkurs, warto bylo czekać. Mimo wszystko jest delikatny niedosyt, ale spowodowany jedynie faktem, że w Kuusamo nadal nie wygral żaden Polak. Gdyby ten konkurs był np. w Wiśle czy Titisee, nie miałbym żadnego niedosytu, a tak statystyczny umysł podpowiada "szkoda".

  Brawo dla Kobayashiego, choć dzisiaj mógł sobie odpuścić :D Życiówki Mogela i Aigro oraz Zografskiego. Z Bułgarem wiąże się moje ubolewanie przez większość konkursu. Wydawało mi się, że rezultat Domena jest na TOP3 i cały czas było mi smutno, że tak niewiele braknie do pierwszego bułgarskiego podium w PŚ. Ostatecznie i tak zabrakło niedużo, ale na szczęście nie te 0,2 pkt, więc jakoś ten fakt można przeboleć, zwłaszcza, że podium zajęli Polacy. Wielkie brawa dla Vladiego ;)

 • skortom76 stały bywalec

  A ktoś wie gdzie jest Lans? przecież jego idol zdobył całe 2 punkty co wg niego jest dowodem, że to wielki dominator

 • BartekIceman początkujący

  Bardzo ciekawy konkurs,można powiedzieć,że opłacało się czekać.
  Wreszcie Kuusamo szczęśliwe dla Polaków,pierwsze podia Stocha i Żyły na tej skoczni (jednocześnie pierwsze w sezonie),życiówka Wolnego oraz pierwsze punkty Huli w tym sezonie. Ze względu na warunki usprawiedliwię Kubackiego,natomiast Kot niestety spisał się marnie. O ile kwalifikacje się jutro odbędą,sukcesem dla niego w obecnej dyspozycji będzie awans do konkursu. Ale mam nadzieję,że to tylko spokojne wejście w sezon,a szczyt formy zobaczymy na TCS albo MŚ.
  Ryoyu Kobayashi poszedł za ciosem i po pierwszym podium w karierze w Wiśle,teraz sięgnął po pierwsze zwycięstwo i prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ. Myślę,że podczas tej pierwszej części sezonu,jeszcze nie raz stanie na podium. Co dalej,zobaczymy.
  Rewelacyjny powrót Domena Prevca,prawie wypisz wymaluj sytuacja z zeszłego roku,kiedy to po absencji w Wiśle,konkurs w Kuusamo wygrał Damjan. Tutaj ostatecznie skończyło się na piątym miejscu.
  Nie mogę nie wspomnieć o życiówce Zografekiego. Szkoda było patrzeć na to,jak ten utalentowany zawodnik,pochodzący z kraju,gdzie skoki są dyscypliną niszową męczy się i zazwyczaj kończył swoje skoki na buli. Ale na szczęście uwolnił się od ojca,zaczął współpracę z Zupanem i wygląda to coraz lepiej. Może to jeszcze nie wszystko na co go naprawdę stać,życzę mu tego.
  Poza 30 rewelacje z Wisły (Aalto i Klimov). Szkoda bo stać ich było na top10.
  Spokojny powrót Freunda,przynajmniej dwa punkty wpadły na konto. Zawsze coś.
  Czekam na jutro.

 • zimowy_komentator profesor
  @SebaSzczesny @sebaszczesny

  To tylko dodatki, najważniejsze aby kasę dali.

 • SebaSzczesny profesor

  Tak wgl zobaczcie jaka bieda w tej Finlandii żadnego pucharu nie dali ani wazonu.

  A w Polsce zawsze na bogato jakies ciupagi,miski, bałwany cos tam jeszcze

 • Homeomorfismus stały bywalec
  @Pavel @BobbyM

  Major Kuprich to nasz forumowy troll, nie zawracaj sobie nim głowy.

 • Ad1K weteran
  Podsumowanie zawodów

  Dzisiaj zawody niestety były loteryjne, Polacy raczej wyciągali dobre losy, ale również potrafili je wykorzystać i chwała im za to, dobrze, że wiatr wiał chociaż z jednego kierunku, ale ja osobiście mam poczucie, że mimo wszystko wyciął on niektórych zawodników. Oceny Polaków
  Stefan Hula - 4 - uważam, że gdyby nie tak dobre warunki dalej byłby bez punktów, dobrze, że je wykorzystał, jednak z dobrym lądowaniem mógłby być nawet koło 15miejsca, obawiam się, że Stefan nie zbliży się do wyników z poprzedniego sezonu, ale obym się mylił
  Maciej Kot - 1 - dalej problemy z ułożeniem w locie, nie widzę na moje oko od długiego czasu u niego progresu, kibicuję mu, ale coraz bardziej przykro mi na to patrzeć :(
  Jakub Wolny - 5 - tylko -10 za wiatr, a skok bardzo dobry, świetne lądowanie, wydaje mi się, że wiele więcej obecnie nie mógł wycisnąć, zrobił co mógł jak na razie i dlatego 5.
  Dawid Kubacki - 3- - widać, że nie trafił z warunkami, jednak przy bardzo dobrym skoku myślę, że nie byłoby problemu z TOP20 około, niestety wydaje mi się, że Dawid dalej często popełnia błąd przy wybiciu przez co wyhamowuje prędkość, widać to przy mocnym wietrze pod narty, nie raz oczywiście udaje mu się ten błąd oczywiście nieco pomniejszać, jednak moim zdaniem ciągle on jest w mniejszym lub większym stopniu.
  Piotr Żyła - 5+ - warunki nie najlepsze jednakże skok jak i lądowanie bardzo dobre, miejmy nadzieję, że często będziemy oglądać w tym sezonie Piotrka na takich pozycjach, jak również z takimi czystymi skokami.
  Kamil Stoch - 5+ - pięknie stylowo, Kamil dalej mi imponuje, nie wiem co napisać, to jest po prostu klasa sama w sobie.

 • King weteran

  Szczerze jestem lekko zaskoczony podium w wykonaniu Kamila i Piotrka. Spodziewałem się miejsc w okolicach 5-10, bo akurat Kuusamo nie jest szczęśliwą skocznia dla naszych zawodników. Bardzo dobry występ również Jakuba Wolnego. Stefan solidnie, Dawida mam wrażenie wiatr trochę wyciął, a Maciek mam nadzieję, że ze skoku na skok będzie się poprawiać.

  Jeśli chodzi o pozostałych świetny występ Zografskiego, kolejny raz dobrze Zajc i całkiem dobry występ Schlierenzauera. Freund również na plus, po tak długiej przerwie jest w stanie zajmować miejsca w "30" i coś czuję, że będzie się rozkręcać, pytanie jaki poziom będzie w stanie osiągnąć choćby na MŚ.

  Słabo dzisiaj Klimov i Aalto, bo trafili słabsze warunki, ale jutro na pewno obaj będą w stanie powalczyć o podium, co według mnie mogło się wydarzyć nawet dzisiaj. Zwycięstwo Kobayashiego nie jest niespodzianką i ciekawe jak długo będzie prezentować najwyższą formę. W poprzednim sezonie skakał stabilnie, więc w tym roku może wiele razy namieszać w czołówce.

 • erytrocyt_ka profesor
  @Pavel @BobbyM

  Niech tak pisze, może dzięki temu Kamil wygra jutro :D

 • bodzio7n bywalec

  Brawo!!!

 • BobbyM bywalec
  @Pavel @Major_Kuprich

  Weź się przestań kompromitować. Jeszcze przed konkursem w Wiśle pisałeś, że Stoch jest w beznadziejnej formie i nie wejdzie do drugiej serii, a teraz piszesz, że jest w "zbyt dobrej formie". Zdecyduj się.

 • Xander1 weteran

  Świetny konkurs w wykonaniu Polaków.
  Kamil i Piotrek pokazują że są w bardzo dobrej formie. Miło widzieć dwóch Polaków na podium. Po prostu cos pięknego.
  Kuba z najlepszym wynikiem w karierze. Ale myślę że Wolnego stać jeszcze na więcej. Dziś nie miał jakiś super warunków, a poradziło sobie wyśmienicie.
  Stefan w końcu sie przełamał i zapunktował. Formy jeszcze najlepszej nie ma, ale myślę że powoli będzie piął się do góry.
  Dawid trochę pechowo trafił.
  Martwi mnie dyspozycja Maćka. O ile o Hulę jestem spokojny, tak o Kota bardzo się boje. Już rok temu popełniał błędy, latem nie zachwycał. A teraz wydaje sie że wpadł w spory dołek. Ja tak sie zastanawiam czy jest sens żeby jeździł po PŚ. Przydałby mu się jakiś spokojny trening na wyeliminowanie błędów, bo jak tak dalej pójdzie to nadal będzie się pogrążał. Wiem że nie ma lepszych od Kota, ale dałbym szansę komuś z kadry B, a Maćka wysłał na trening. Skoczkowie nie mają kiedy trenować pomiędzy PŚ, a tego kryzysu Kota chyba tak łatwo nie da się wyeliminować.

 • ERTC_ początkujący
  Pozostałe Statystyki cz3.

  Drużynowo Polacy są w fenomenalnej formie. My jako Liderzy Pucharu Nardów zwiększyliśmy przewagę na Niemcami do 62 punktów. To lepsza sytuacja niż przed rokiem, kiedy zanotowaliśmy spadek z 1 na 4 miejsce tracąc furę punktów do Norwegii po drużynówce w Kuusamo i chociaż przed drużynówką w Planicy mieliśmy szanse na 2 miejsce w tej klasyfikacji, to ostatecznie przegraliśmy z Niemcami o ponad 200 pkt.. Teraz los się odwrócił to teraz Norwegowie mają kłopot i mają większą stratę niż my przed rokiem. Tracą 589 ,,oczek" do nas. Przysłowie mówi: ,,Karma wraca" i wróciła. Musimy się obecnie spisywać lepiej od Niemców drużynowo, ale indywidualnie można troszku się stonować, by nie wyczerpać się, bo jak wiadomo, jak Niemcy raz zabiorą prowadzenie (odpukać w niemalowane), to trudno jest ich zgonić z tego.

 • anonim

  Jest lista na startowa na jutro. Finowie nie zostawiają krajówki na Lahti.

 • SebaSzczesny profesor

  Kraft dużo mówił ale formy u niego narazie nie widać...może i dobrze.

  W dużo lepszej formie jest Freitag tylko że ma pecha do wiatru, Rysiek jest wstanie wchodzić do 6 mysle nawet.

 • Major_Kuprich profesor
  @Pavel @pavel

  Gdyby nie "szczęście" do warunków w 1 serii konkursu w Wiśle Kobayashi mógłby mieć już 200 pkt w PŚ.

  Jeśli chodzi o Kamil to ten początek jest zbyt dobry. Powinien solidnie budować formę tak jak rok temu - teraz jest czas i miejsce na gorsze starty a nie podczas TCS czy MŚ. Tragedii nie ma? Ciężko mówić o kimś kto zajmuje 4 i 2 miejsce, że skacze tragicznie. Stoch się sam zaszachował, bo tak jak mówisz powinien wskoczyć za miesiąc na wyższy poziom a z tym może być ciężko. Dziś cały skok był niemal perfekcyjny - forma już teraz jest świetna, tylko co z tego?

  Odnośnie Żyły to jego dobra forma jest wynikiem decyzji Horngachera, który nakazał:
  a) ograniczenie kontaktu z mediami
  b) oddzielenie brata bliźniaka - Kota

  Ten drugi czynnik jest kluczowy, ponieważ wygląda to tak jakby Piotrek zabrał całą formę Maćkowi a wcześniej dzielili się z nią mniej/więcej po połowie. Im lepszy Żyła tym gorszy Kot. Trochę przypomina to duet Kuettel-Ammann z lat 2004-2008. Jak Kuettel skakał gorzej to Ammann słabiej i na odwrót.

  A co do stwierdzenia, że "może byc jednego dnia na podium by kolejnego nie wejść do trzydziestki" - taka sytuacja nigdy nie miała miejsca. Miejsca na podium Żyły to:
  - koniec sezonu 2012/2013 gdzie po MŚ zajmował kolejno pozycje 12, 15, 9, 1, 3 i 5,
  - finał TCS w Bischofshofen 2017, cały turniej kończy na 2 miejscu, po turnieju na 7 startów 6 razy w top10,
  - ubiegłoroczne Willingen, dość szczęśliwe podium ale poprzedzone 13 miejscem w 1 konkursie
  - a tydzień temu był 6 w Wiśle, jutro raczej minimum w top15 powinien się znaleźć

 • cavalierjan19 profesor
  @Pavel @pavel

  Bez przesady z tą chimerycznością u Żyły. U Horngachera to najwyżej jednego dnia Piotrek jest na podium a drugiego w drugiej dziesiątce. To nie są czasy Kruczka, gdzie Żyła mógł walnąć rekord skoczni, a mógł zająć 40 miejsce. Rok temu tylko raz zabrakło Piotrka w trzydziestce (nie awansował do pierwszego konkursu w Planicy w dość loteryjnych kwalifikacjach, podczas których przepadł świetnie czujący się na Letalnicy Domen czy lotnik Tande), w sezonie 16/17 punktował za każdym razem. Czasy garbika i fajeczki już minęły, teraz to dość inny Żyła.

 • ERTC_ początkujący
  Pozostałe statystyki cz2.

  Zaskoczenie konkursowe: Wymienię przede wszystkim Bułgara Wladimira Zografskiego, bowiem ustanowił najlepszy wynik w swojej karierze zajmując 6 miejsce. Zrobił ogromny postęp w stosunku do ubiegłego sezonu. Przegrał podium o niecały metr czyli o 1,6 pkt, ale brawa się należą i tak. Drugie zaskoczenie to 12 miejsce Gregora Schlierenzauera i utrzymywał się przez długi czas w czołowej trójce.
  Przegrani konkursu? Napewno do tej listy wpisałbym Klimowa. Tutaj popełnił błąd w czasie lotu. Leciał tak jakby w pionie, przez co tracił na prędkości, a druga sprawa to Skakał w niezbyt korzystnym wietrze pod narty. Połowa skoczków miała odejmowane po -13-21 punktów, podczas gdy ten miał ledwie - 7,3. Trudno było przy takim wietrze odlecieć.
  Drugim przegranym jest Fin Aanti Aalto. On również skakał w podobnych warunkach do Klimowa (-7,4). Skoczyłby ponad 130 m, jeśli miałby świetny wiatr pod narty.
  On nie jest w złej formie. Przecież oddał bardzo dobry skok rano na treningu 138 metrów. To jest dowód na to, że stać go na to i myślę, że nie raz zawita do czołówki.

 • Pavel profesor
  @Major_Kuprich

  Żadne odkrycie, że Kobayashi skacze lepiej od Stocha na początku tego sezonu, podobnie było w Wiśle. Z resztą to nie jest jakaś super forma Kamila, skacze przyzwoicie i ma trochę farta do wiatru. Jak na start sezonu w jego wykonaniu i tak tragedii nie ma, uważam że w czasie T4S wskoczy na jeszcze wyższy poziom. Co do Żyły, to jest to tak chimeryczny zawodnik, że w sumie trzeba oglądać jak skacze, gratulować jak wychodzi dobrze i nie bawić się w przewidywanie formy bo w czasie jednego weekendu może byc jednego dnia na podium by kolejnego nie wejść do trzydziestki.

 • zimowy_komentator profesor
  @Pavel @Sigur17

  Niewątpliwie Zografski, Bickner, Aalto są na fali wznoszącej - znaczy, że techniki treningowe im pasują i forma wzrasta. Myślę, że będzie z nich radość w tym sezonie.

 • Major_Kuprich profesor
  @Pavel @pavel

  Załóżmy, że mówisz prawdę.

  W takim razie Stoch nie jest w stanie wygrać z zawodnikiem, który miał wiatr dwukrotnie słabszy niż czołowa dziesiątka i ponad (!) dwukrotnie gorszy od czołowej 30.

  Dążę do tego żeby wam pokazać, że o dzisiejszym dniu trzeba jak najszybciej zapomnieć.

  Jutro inny dzień, nowe rozdanie - równie dobrze Ci co stali na podium mogą być poza dziesiątką.

  Szat rozdzierał nie będę jeśli powróci szara rzeczywistość - to dopiero początek sezonu, najważniejsze imprezy daleko przed nami.

  Damjan wygrał w Kuusamo by potem tylko raz zająć miejsce w czołowej 5 pojedynczych zawodów.

  Czy podobnie będzie z Kamilem, Żyłą czy nawet Kobayashim? Nie wiem ale dobra forma teraz może stać się naszym gwoździem do trumny.

 • Brzozowy stały bywalec
  Brawo Władek!!!

  A poza tym to mimo wszystko spodziewałem się Freunda w nieco lepszej formie. Specjalnie na tą okazję przygotowałem sobie oryginalne bawarskie piwo, a tu trochę lipa. 2 pkt zdobyte to zdecydowanie poniżej oczekiwań superchampiona z Niemiec.

 • ERTC_ początkujący
  Podsumowanie formy naszych i pozostałe statystyki cz.1

  Najstabilniejszymi są Stoch i Żyła. Kubackiemu się dzisiaj nie powiodło, jednak nie skreślam go , bo skakał w jednych z najgorszych warunkach.
  Wolny na takim samym poziomie, co Dawid, może odrobinę lepszą. Hula zajął 20 miejsce ze skokiem na 133 metr tylko z pomocą mocnego huraganu pod narty (-17,3 pkt za wiatr bodajże), bez wiatru byłby 30-35.
  Maciej Kot niestety pozostawia wiele do życzenia. Za każdym razem najsłabszy z polaków. Mimo 12 punktów bonifikaty za skok wylądował na 106 metrze. Maciej z Dawidem muszą wyciągnąć wnioski z tego konkursu. Wiadomo, była loteria i nawet część mocnych z Wisły dotknęło nieszczęście.

 • MaciekBiegacz bywalec

  Trudno jednoznacznie ocenić dzisiejszy jednoseryjny konkurs. Oczywiście z naszej perspektywy dwa miejsca na podium to olbrzymi sukces. Trochę szkoda mi Domena, mimo najdłuższego lotu zabrakło dla niego miejsca na podium.

  Kubacki, który miał być taki silny podobnie jak przed tygodniem (w drużynówce) totalnie zawalił, Maciek Kot w zasadzie nie istnieje.
  Dobrze prezentuje się Kuba, który nieoczekiwanie jest teraz w czołowej czwórce naszej reprezentacji.

  Mam nadzieję, że jutro odbędą się dwie serie i będzie można coś więcej napisać o rozkręcającej się pomału karuzeli PŚ.

 • cavalierjan19 profesor
  @haze23 @haze23

  Z resztą pierwszy skok treningowy miał naprawdę udany.
  Jutro zapewne będzie mu wygodniej skakać bez koszulki lidera, choć różnie to bywa.

 • Pavel profesor
  @Major_Kuprich

  Moje własne wyliczenia na podstawie protokołu FISu.

 • haze23 doświadczony
  haze

  Nie skreślałbym Klimova po jednym słabszym skoku. Jutro pokaże formę.

 • Major_Kuprich profesor
  @Pavel @pavel

  Źródło tych danych?

 • haze23 doświadczony
  haze

  Szkoda, że była tylko jedna seria, bo konkurs był świetny, z bardzo fajnymi warunkami jak na Kuusamo, prawda?

 • Pavel profesor
  @Major_Kuprich

  Stoch jakoś mocno od średniej nie odbiegał, pierwsza trzydziestka to średni wiatr -13,63, a czołowa dziesiątka to -12,3.

 • tjzE doświadczony
  @Oreo @Oreo

  I tak nie zdobyliby punktów

 • Oreo doświadczony

  i kiedy odwołali kwalifikacje to akurat Kazachowie nie przyjechali. Nie dość że fatalni to jeszcze mają pecha xd

 • Major_Kuprich profesor
  Feci, quod potui, faciant meliora potentes cz. II

  Dodatkowo jeśli spojrzymy na pdf z konkursu to warto zwrócić uwagę na istotne fakty:
  - Stoch miał lepszy wiatr niż średnia,
  - z czołowej 10 jedynie Prevc, Zografski i Lanisek mieli lepsze warunki od Kamila,
  - przy warunkach chociażby takich jak Geiger skoczyłby koło 130 i inaczej byśmy teraz rozmawiali,
  - gdyby miał pecha i trafił tak jak np. Leyhe skoczyłby maksymalnie tak dobrze jak Niemiec,
  - dobra forma na tym etapie sezonu może oznaczać same kłopoty,
  - przykładem na poparcie powyższej tezy jest ubiegłoroczny początek Krafta, który potem zupełnie zawalał docelowe imprezy,
  - kryzys kiedyś przyjść musi (formy nie da się utrzymywać w nieskończoność),

  Jeżeli jutro będą równe warunki to:
  - Polaków stać na 2 miejsca w czołowej 10,
  - może nawet pięciu naszych zapunktuje ale nie będą to czołowe lokaty tak jak dzisiaj,
  - nie należy z tego powodu rozpaczać, dziś szczęście mieli nasi, jutro konkurs zdominują np. Norwegowie,

  I jeszcze słówko o dwóch letnich wojownikach.

  Pierwszy, o którym w kuluarach mówiło się, że ma ambicje żeby powalczyć nawet o KK po raz kolejny nie potrafi sobie poradzić kiedy dostanie podmuch w czasie lotu. Drogi Dawidzie, może już nie spadasz jak to dawniej tutaj w komentarzach określano "worek ziemniaków" ale bardzo dobrym skoczkiem to ty nigdy nie będziesz. Taki typ zawodnika radzi sobie "w każdych możliwych warunkach". A Ty wykorzystasz szczęście kiedy się do Ciebie uśmiechnie (chociaż to też niezbyt często), kilka miejsc na podium w karierze zaliczysz (już masz
  3, może na koniec kariery dobijesz do 5) ale do walki o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ powinieneś walczyć w tego typu miejscach jak te:
  http://www.mediamond.fi/dsj4/
  http://www.mediamond.fi/dsj3/
  http://www.mediamond.fi/dsj2/

  No i na koniec został Maciek. Pastwić się nad nim nie będę więc powiem tylko jedno zdanie.
  Dziękujemy za całą karierę, byłeś przeciętny jesteś beznadziej...
  A może lepiej nawet nie kończyć.

  Brawo Polacy za dzisiejszy dzień - jutro nowe rozdanie i sytuacja może się obrócić o 180 stopni.

 • Sigur17 doświadczony
  @Pavel @pavel

  Kto wie. Może pokusi się o taki sezon, jak Vincenta przed dwoma lata.
  Chociaż wiadomo, dwaj różni skoczkowie. Zografski też jest jednak z bardziej "egzotycznej" nacji. No i nie trenuje u siebie, co wiadome.
  Ale najlepszy sezon może poprawić.

 • Major_Kuprich profesor
  Feci, quod potui, faciant meliora potentes cz. I

  "Zrobiłem, co mogłem, kto potrafi, niech zrobi lepiej"

  Kuusamo odczarowane.
  Zaklęcie rzucone na polskich skoczków zostało zdjęte przez kadrę Horngachera po dwóch latach od dojścia do władzy betonowego Stefana.

  Stoch oddał najlepszy stylowo skok w konkursie. Noty powinny być ciut wyższe ale i tak do zwycięstwa dziś minimalnie zabrakło. Szczerze mówiąc po Wiśle spodziewałem się serii przeciętnych startów w wykonaniu Kamila - coś podobnego do wyników sprzed roku. To, że udało mu się zająć 2 miejsce jest wielkim sukcesem, dodając do tego 3 miejsce Żyły, życiowy wynik Wolnego konkurs należy zaliczyć do więcej niż udanych.

  Jednak nie należy popadać w euforię - być może najlepsze już za nami?
  Sam Kamil powiedział, że już teraz jest w dobrej dyspozycji, oddaje skoki na bardzo wysokim poziomie.

  Ale co będzie jutro?
  Jak wypadnie za tydzień, dwa?
  Czy trafi z formą na TCS i MŚ?
  Obroni kryształową kulę?

  Nikt tego nie wie. Równie dobrze dzisiejszy wynik może być ostatnim znaczącym sukcesem Polaka.

 • Pavel profesor
  @Sigur17

  Ogólnie uważam, że jak nie zjedzie z formą to poprawi swoj najlepszy sezon. Już w Wiśle prezentował się dobrze, najgorszy skok niestety oddał w serii punktowanej.

 • Sigur17 doświadczony
  @Pavel @pavel

  Tyle, że wtedy był juniorem, który był w stanie pokonać Krafta w MŚJ, a teraz seniorem po przejściach, po sezonach naprawdę ciężkich dla niego i on uzyskuje "punktowo" najlepszy start sezonu.

 • Walak początkujący

  Brawo Kamil ! Brawo Piotr, Brawo Jakub ! Kolejny konkurs, kolejna klęska zawistnych bolaczków

 • Pavel profesor
  @sebaszczesny

  Nawet bym się zgodził 19,5 zamiast 19 dla Stocha to byłaby adekwatna ocena, ale 0,5 pkt jest w granicy błędu do przyjęcia, a poza tym niewiele by to zmieniło. Pierwsze miejsce dałaby mu dwie 20 wliczające się do noty (trzy w ocenie), moim zdaniem za wysoko.

 • Pavel profesor
  @Sigur17

  To już sobie sam oceń co bardziej cenisz 6 miejsce po jednej serii czy 8 po dwóch. Punktowo najlepszy jak w generalce po.

 • Fan__skokow bywalec

  Genialny konkurs w Kuusamo, najlepszy od czasów Adama Małysza , który stawał tam na podium.

 • SebaSzczesny profesor
  2 sprawy

  1. Sprawa ; kto by sie spodziewał że po 3 konkursach Norwegia będzie na 8 miejscu w PN i będzie przegrywać ze Szwajcarią i Rosją

  2. Sprawa ; O co chodzi? O noty za styl dla Stocha i Żyły. Spieszę z wyjaśnieniem .
  Za styl otrzymali
  Stoch 57pkt
  Żyła 56,5pkt

  Jak dla mnie jest to niesprawiedliwe. Czy naprawde styl Stocha a Żyły to tylko 0,5 pkt różnicy ? Jak dla mnie odpowiednie dla Stocha byłoby 58. Przy lądowaniu nie było zachwiania i bylo dobre.

 • Sigur17 doświadczony
  @Sigur17 @zimowy_komentator

  Czyli definitywnie to jest jego najlepszy start?

 • Agent99 stały bywalec

  Uff, można by rzec. Konkurs całe szczęście, w szczególności dla nas się odbył. Podium tych zawodów jak najbardziej mnie cieszy. Fajnie, że wygrał Ryoyu, który pokazuje, że jest bardzo dobrze dysponowany. Cieszy mnie fakt, że Kamil w końcu stanął na podium, na tym fińskim obiekcie. Gratulacje dla Piotrka, w jego przypadku chciałbym, żeby częściej miał takie momenty w PŚ. Kuba jest dowodem na to, że Horngacher to bardzo dobry trener. Jestem zadowolony z jego PB, a postępy jakie czyni, pokazują, że jego współpraca z austriackim szkoleniowcem jest owocna. Stefan zapunktował, co mnie bardzo cieszy. Patrząc na formę Maćka, a właściwie na jej brak, można by rzec, że niestety taki występ był do przewidzenia. W przypadku Dawida to był wypadek przy pracy. Szkoda Aalto. Fin na pewno chciał jak najlepiej się spisać, niestety nie wyszło, ale jutro będzie miał szanse do zaprezentowania swoich umiejętności. Innych Finów nie będę opisywać. Cieszy mnie występ Zografskiego, który wykorzystał swój największy atut, czyli lot i wykonał bardzo dobrą próbę, dzięki której uzyskał PB. Fajnie Mogel, Boyd-Clowes, Zajc, Domen, który niespodziewanie był w czołówce zawodów i Freund, który zapunktował, po bardzo długiej przerwie. Szkoda mi Aigro, bo Estończyk oddał bardzo fajny skok. Jego sylwetka w locie mogła się podobać. Estończycy mogą z nim wiązać spore nadzieje. Słabo Klimov, Austriacy, Norwegowie. Czesi powoli odbudowują się z kryzysu. Bardzo mocni Niemcy. Bardzo przeciętnie Szwajcarzy. Rosjanie źle. Jeżeli jutro odbędzie się konkurs, będzie on z pewnością bardzo ciekawy.

 • Sigur17 doświadczony
  @Pavel @pavel

  Czyli definitywnie to jest jego najlepszy start?

 • Pavel profesor
  @zimowy_komentator

  Był 15 lub 14 bo nie punktował w Kussamo.

 • zimowy_komentator profesor
  @Sigur17 @Sigur17

  Wątpię, ale musiał być blisko po zajęciu 8 miejsca w Lillehamer przed 7 laty.

 • skokowy123 profesor
  @skokowy123 @kris1952

  Mamy prawo wymagać od niego coś więcej niż 31. miejsce biorąc pod uwagę to jakbyś nie wiedział, że tydzień temu WYGRAŁ.
  Myśl geniuszu

 • Falke początkujący
  @Daniell @Daniell

  Miklas? Zwolennik teorii spiskowych i bardzo nieobiektywny komentator, zwlaszcza wobec Niemcow. Aktualnie kukizowski kandydat do sejmiku. Dla mnie najlepszym komentatorem skokow nadal jest Jerzy Mrzygłód.

 • zimowy_komentator profesor
  @zimowy_komentator @MS_ad

  Mnie nikt, bo nigdy nie zapłacę 1000 zł za bilet w Wiśle, skoro w Rosji są za 3 zł :)

 • WingAndAPrayer bywalec

  Widzę, że zaczyna się znowu "kurła, kiedyś to było", tym razem odnośnie obecności bądź braku dominatorów i zabetonowanej czołówki. Tymczasem jeśli obiektywnie spojrzeć na obecną dekadę w skokach, to czy naprawdę pod tym względem tak bardzo różni się od poprzedniej? Większość ważniejszych trofeów i większą część zwycięstw w PŚ rozdzieliło między sobą pięciu-sześciu zawodników wielkich (Stoch, Prevc, Freund, Schlierenzauer, Kraft, Morgenstern), reszcie zostawiając pojedyncze ochłapy.

 • Sigur17 doświadczony

  Zografski kiedyś (za swoich najlepszych lat) był na 12. miejscu w klasyfikacji generalnej?

 • mc150193 weteran

  No niestety nie mogłem znowu obejrzeć konkursu... no ale po wynikach może narzucić takie wnioski. Specyficzna skocznia nie wybaczająca błędów. Szczególnie na progu. Maciek Kot powinien zostać odesłany do CoC w miejsce Murańki lub Zniszczoła. On się tak niesamowicie męczy, że to aż widać. I to jeszcze na bardzo trudnym obiekcie on skacze - nawet mając 5 m/s pod narty nie poleci daleko. Przykro mi to stwierdzić ale niestety tak to obecnie wygląda. Dawid popełnił błąd na progu, a wiemy jak to się kończy na tej skoczni. Stoch, Żyła pokazali klasę, Hula wrócił do świata żywych, a Wolny zrobił PB jeśli chodzi o miejsce w konkursie głównym. Klimow? Jednak ten marny PB nie jest przypadkowy - o ile jutro znowu nie zapunktuje. Bardzo cieszy powrót Freunda. Bo wrócić na skocznię po prawie 2 latach przerwy z powodu 2-krotnego zerwania więzadeł krzyżowych i do tego zapunktować to trzeba być naprawdę wielkim zawodnikiem. No a Freund jest wielkim zawodnikiem. Przecież to jest były mistrz świata, zdobywca KK i oczywiście MŚwL. Zografski? Ta praca z Matijazem Zupanem przynosi co raz lepsze efekty i jeżeli stanie na podium albo nawet (odpukać) wygra konkurs PŚ to moim zdaniem będzie największym odkryciem tegorocznego sezonu. No a Zupan odniesie swój największy sukces w karierze. Bo nawet brązowy medal IO z 2002 roku w drużynie, czy nawet indywidualne MŚ w wykonaniu Roka Benkovicia nie będą w stanie przebić przyszłego wyczynu jakim będzie wygrana w zawodach PŚ w wykonaniu Bułgara.

  @dervish

  Co do MŚ to ja bym bardzo uważał przede wszystkim na... Norwegów i Austriaków. Austriacy to wiadomo, a Norwegowie to wiemy, co było 2 sezony temu. Też było bardzo złe wejście w sezon i szukanie winnych. No a potem były bardzo dobre MŚ w Lahti.

 • cavalierjan19 profesor
  Żyła

  Żyła to może być Kot z sezonu 16/17. Bardzo bym chciał, żeby ten sezon skończył tak wysoko jak Maciek wtedy. W dodatku najniższa lokata Kota w sezonie 16/17 to 18 (tak, 18!) miejsce. Na pewno świetną sprawą byłoby, gdyby Piotrek był równie równy co dołujący straszliwie teraz Kot dwa sezony temu.

 • MS_ad bywalec
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  A ciebie kto wydyma ?

 • zimowy_komentator profesor
  Teraz opcje są dwie

  Albo Stoch weźmie Ryoyu i wydyma jak dobrą kochankę albo Klimov zaatakuje. Bo w Piotrka formę na TOP3 nie wierzę - zarówno w Wiśle jak i Kusamoo dopisało mu wiele szczęścia.

 • jma weteran
  @jma @zimowy_komentator

  Dobry żart. Ale Artti punkty w tym sezonie zdobędzie.

 • szulcu9631 bywalec

  Chyba po raz pierwszy w historii rozgrywania konkursów PŚ w Ruka/Kuusamo stanęło na podium aż dwóch Polaków. To już naprawdę spory wyczyn! Wielkie brawa dla chłopaków! :D No i brawa dla sędziów że po niemal półtoragodzinnym oczekiwaniu udało się rozegrać pozbawiony przerw konkurs w miarę równych warunkach i bez żadnego zmieniania długości rozbiegu. :)

 • Daniell początkujący
  Miklas

  Miło być dziś zobaczyć i usłyszeć redaktora Krzysztofa Miklasa. Oby częściej :)

 • zimowy_komentator profesor
  @monia866 @monia866

  A mnie się wydaje, że dziś mimo wszystko był to wypadek przy pracy w wykonaniu Klomova. Wydaje mi się, że źle wyszedł z progu, zachwiało mu nartami, może też wiaterek nie dopisał itd. No nie można wyciągać wniosków na podstawie takiego konkursu - myślę, że jest nadal w wysokiej formie na ścisłą czołówkę - ale do tego potrzeba stabilnych równych warunków a nie loterii.

 • Nasir stały bywalec
  @ReinhardHess @ReinhardHess

  Wedlug mnie to dobrze, że nie ma jednego dominatora, o wiele ciekawiej jest. Ale zgodze sie, że co do skoków to już nie ten klimat co kiedys. Ja jestem zwolennikiem powrotu do starego sprzętu, bez machania belkami, chociaz przeliczniki mogą zostac.

 • smiechu stały bywalec
  @Seba20 @wiola4697

  oczywiście :) ja również :)

 • zimowy_komentator profesor
  @Lluc93 @Lluc93

  Ja się spodziewałem, bo pamiętam taką sytuację z zeszłego sezonu kiedy też wydawało się, że 0 szans na przeprowadzenie konkursu a nagle zaczęli całkiem sprawnie skakać. Pewności nabrałem o godz. 17.3 kiedy ktoś tu napisał "skocznia bezwietrzna, czemu nie skaczą ?" - i wtedy zaświeciła mi się zielona lampka, że zaraz konkurs się zacznie. I był to bardzo przyjemny konkurs- często najprzyjemniejsze konkursy powstają właśnie w takich okolicznościach ;) Dlatego zawsze warto czekać i mieć rękę na pulsie. Ciekawe jak będzie jutro, mam nadzieję, że już bez kłopotów.

 • MS_ad bywalec
  Kamil Stoch

  to jednak mistrz

 • Kris1952 stały bywalec
  @skokowy123 @Skokowy123

  A co chcesz od Klimowa!!! Myśl trochę!!!

 • zimowy_komentator profesor
  @Adrian36 @Adrian36

  Ale Jakub Kot sympatyczny, szkoda, że nie udało mu się zagościć na dłużej w PŚ. Sądzę, że ta "Akademia Pana Kota" powstała jako zapychacz w razie opóźnień - no i akurat dziś mieliśmy taki dzień.

  Koty to Koty - zawsze spadną na 4 łapy. Jak jednemu nie idzie na skoczni, to drugi siedzi w studio. Jak drugiego nie ma w studio, to zastępuje go trzeci albo kręci reportaże z tym pierwszym. No czego chcieć więcej ? :)

 • Lluc93 bywalec
  Kto by się spodziewał

  Że obejrzymy taki fajny konkurs. Wszystko poszło bardzo sprawnie, wiatr pod narty, daleki skoki. Bardzo dobry występów Polaków. Myślałem, że obejrzymy tragiczny konkurs, który wiatr będzie non stop przerywał, a tu lepsze zawody niż w Wiśle.

 • Kris1952 stały bywalec
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Hihi!! No coś ty!!!

 • skokowy123 profesor
  Przegrani dnia

  Klimow, Aalto, Kubacki, Tande ( po raz 2), Fannemel, Maatta, Polasek

 • Brygadzista stały bywalec
  @Brygadzista @kris1952

  Wiem, juz mnie poinformowano. Przepraszamy za błąd.
  Totalizator Sportowy

 • SebaSzczesny profesor

  W tym sezonie ma być 28 konkursów w poprzednim odbyło się 22 (1 w Kulm odwołany) był 13 razy na podium
  Tak więc jeśli wszystkie się odbędą to Kamil będzie miał 6 szans więcej na to żeby być na podium.
  Chciałbym żeby podgonił licznik z podiami bo o ile wygrane prezentują się bardzo dobrze 31 i jest wysoko w klasyfikacji to o tyle miejsc na podium ma 58 co nie jest świetnym wynikiem.
  W poprzednim sezonie tylko w 9 konkursach nie był na podium. Gdyby teraz było tak samo to na podium byłby aż w 19 konkursach !

 • monia866 doświadczony
  J.Klimov

  od zeszłego tygodnia był juz nazywany ;"rosyjskim bohaterem narodowym" (przez media naszych wschodnich sąsiadów). Ci,którzy zastanawiali się jak długo starczy mu formy z lata i z Wisły,już mają odpowiedź;)
  Może dzisiaj miał wyjątkowo pechowy "wypadek przy pracy"',warunki nie pomagały itd.,ale wydaje mi się,że już formy na wygrywanie nie odzyska.
  Kobayshi za to wspina się po kolejnych stopniach podium ,i tak "przeskoczył" z trzeciego miejsca w Polsce na najwyższe w dzisiejszych zawodach. Na pewno chciał usłyszeć (wraz z nielicznym jap.kibicami) hymn Kraju Kwitnącej Wiśni ,zwłaszcza,że to jego pierwsza wygrana....a tu "zonk' ;(
  Obciach dla organizatorów ("facepalm";)

  Dwóch Polaków na podium to bardzo dobry wynik,ale nie moglismy usłyszeć Mazurka (pewnie i tak byśmy go nie usłyszeli,choćby Kamil czy Piotrek wygrał,bo organizatorzy się nie przygotowali)
  Może jutro będzie lepiej i ciekawe jakiego kraju zagrają hymn (o ile znowu nie dadzą "plamy")

 • thespalony początkujący
  Gregor1st

  Mnie cieszy 12 miejsce Gregor Schlierenzauera

 • Kris1952 stały bywalec
  @Brygadzista @Brygadzista

  Nie ma 53-jest tylko 49!!!

 • Kris1952 stały bywalec
  @LaraJean @WingAndAPrayer

  Chyba źle to oceniasz,on ma duże możliwości!!!

 • Cejot stały bywalec
  @ReinhardHess @ReinhardHess

  Cała prawda. Czołówka była zabetonowana. IMO nie przez niski poziom, ale stabilną formę właśnie tych najlepszych. Dzisiaj przez wiele lat formę trzyma tylko Stoch. Ostatnim takim skoczkiem prócz niego był "Sznycel". Kraft? Potrafi skoczyć daleko, ale to nie ta stabilność co mistrzowie sprzed 10-15 lat.

 • bxi stały bywalec
  @dervish @dervish

  Mając najlepszego trenera i najlepiej przepracowane lato mamy zwyczajnie najlepsze wyniki. Forma może jeszcze tylko wzrosnąć!

 • Iwo bywalec
  Stoch

  Cieszy prędkość Kamila. Dzisiaj nawet o 0.1 km/h lepiej od średniej!

 • zimowy_komentator profesor
  @Jannush @Jannush

  Kot zaczyna kruczkowym sezonem 2014/2015 - czyli 29 miejsce na inaugurację i brak kwalifikacji w Kusammo (dziś formalnie 53 miejsce). Jak dalej sezon wyglądał wiemy wszyscy (a raczej jak nie wyglądał).

 • Kris1952 stały bywalec
  Coś w tym jest!!!

  Baba z wozu Piotrkowi lżej!!! Po załatwieniu spraw ze swoją artystką Piotr poczynił wielkie postępy!!! Może Maciek też ze swoją ma??? O Kamilu nic nie trzeba mówić bo wiadomo,zakochane motyle!!!! Stefan ustatkowany rodzic,brawo!!! No i ten na którego stawiam od dawna, Kuba który poczynił olbrzymie postępy od ubiegłego sezonu ,super!!! W nim upatruję przyszłego lidera naszej drużyny,niestety takich zawodników więcej nie widać i to jest wielce niepokojące!!! Pozdrawiam wszystkich zawodników i kibiców!!!

 • Adrian36 stały bywalec

  Filozof Kot teraz nadaje sie do robienia reportaży ze swoją rodziną bardziej niż na skocznie narciarskie. Tylko niestety nie ma go kim zastąpić, dziś na skoczni nie pokazał nic, za to w TVP ze swoim bratem dał piękny reportaż o kombinezonach.. To mu niestety teraz lepiej wychodzi od skoków. Niestety chyba czekają go wycieczki teraz bo kadra a i długo długo nic.. Hula sie jakos ogarnał, przynajmniej wykorzystał warunki.. a Pan filozof nawet tego nie potrafił zrobić.. A i jeszcze Kubacki, wrócił ten sprzed lat czyli wysoko i szybki spadek.. fatalny wystep

  Stoch i Żyła czyli najmocniejsze punkty zrobiły swoje.

 • bxi stały bywalec
  @Seba20 @Seba20

  Ja myślę że raczej słabo skacze konkurencja. Choćby wysokie miejsca Klimowa czy Ryoyu. Norwegowie słabiutko z formą, Niemcy też na razie bez błysku. Kamil też jeszcze nie ma optymalnej formy. Dziś było trochę szczęścia i kto je miał ma wysokie miejsce w zawodach. Zwyczajnie Polacy są najlepiej przygotowani z całej stawki ? najlepiej przepracowaliśmy lato.

  Taka dygresja. Jak jutro i w Rosji Norwegowie wypadną słabo, może dojść do lekkiej paniki u nich?

 • wiola4697 weteran
  @Seba20 @smiechu

  Czas pokaże jak będzie. Ale ja życzę Kamilowi i reszcie chłopaków jak najlepiej :) całym sercem z nimi

 • Rumcajs bywalec

  A mnie bardzo cieszy dobry skok Schlierenzauera. Być może to tylko kolejny pojedynczy przebłysk, ale marzy mi się taki Schlierenzauer jak 5-6 albo i 10 lat temu.

 • wiola4697 weteran
  @LaraJean @LaraJean

  Bo to janusze i tylko naszych chłopaków hejtuja :/

 • wiola4697 weteran
  @ReinhardHess @ReinhardHess

  Chyba żartujesz. Kamil cały tamten sezon praktycznie miał ustabilizowana formę

 • wiola4697 weteran
  @Lluc93 @Lluc93

  No dokładnie

 • bxi stały bywalec
  Kamil i Piotrek odczarowali kolejną klątwę.

  Ciekawy i emocjonujący konkurs, można wysunąć kilka wniosków:

  1. Wiadomość dla wszystkich zaklinaczy Kamil i Piotrek odczarowali kolejną klątwę!
  2. Bardzo dobre wyniki Polaków. Super Piotr, Kamil, Jakub i Stefan! Dawid miał pecha do warunków. Bardzo słabo Maciek. Liczymy na przełamanie w następnych konkursach.
  3. Król lata Klimow dziś słabiutko. Na pewno nie miał aż tak słabych warunków aby być po za 30-stką.
  4. Swoja szansę wykorzystali: Kobayashi (Ryoyu), Prevc, Geiger, Zajc i Zografski!

  Czekam z niecierpliwością na jutrzejsze zawody.

 • Seba20 stały bywalec
  @Seba20 @smiechu

  Też myślę, że będzie podobny do poprzedniego. Nawet się zastanawiam czy Kamil jest bliski perfekcji

 • bardzostarysceptyk profesor
  @Bartek002 @Bartek002

  Dlaczego podliczyłeś punkty tylko Stoch (80), Żyły (60) i Wolnego (24) = 164 punktów. To jest absolutna dyskryminacja Stefana Huli, który zajmując 20 miejsce dorzucił 11 punktów i razem wyszło 175.

 • Jannush weteran
  @Jannush @zimowy_komentator

  To poprawianie błędów Kota trwa już ponad 1,5 roku.

 • smiechu stały bywalec
  @Seba20 @Seba20

  ale sezon sezonowi nie równy każdy jest inny w każdym może się coś inne zdarzyć może w tym sezonie Kamil będzie cały sezon w ścisłej czołówce ale np bez takiej dominacji jak pod koniec zeszłej zimy albo może być nawet że teraz jest gaz a później może być słabiej ale ja raczej jestem optymistą i wydaje mi się że ten sezon będzie porównywalny z poprzednim

 • WingAndAPrayer bywalec
  @LaraJean @zimowy_komentator

  W przypadku Zografskiego takim samym przypadkiem byłoby, gdyby nie zapunktował. Taką ma teraz najwyraźniej formę, że skacze od przypadku do przypadku. W Wiśle też albo skakał na czołówkę serii, albo lądował poza trzydziestką. Zobaczymy, co pokaże jutro, ale nie zdziwiłbym się, gdyby na przykład ledwo przeszedł kwalifikacje, następnie wleciał do dziesiątki w pierwszej serii - tylko po to, by w finale zabulić.

 • RyoyuKobayashiFAN doświadczony
  może to czas by iść po kryształ?

  Czas pokaże. Lets go Ryoyu ! :-)

 • Seba20 stały bywalec

  Zastanawiam się czy to Kamil już jest w dobrej formie czy reszta zawodników(Niemców, Norwegów) po prostu nie ma formy. Tak jak było widać w zeszłym sezonie u Stocha forma przyszła w Engelbergu, wybuchła na TCS, potem trochę spuścił z tonu ale i tak był w czołówce(vice-mistrz świata w lotach) a od igrzysk to już dominacja. Widać, że potrafi utrzymać tę formę przez długi okres, tylko głupio byłoby gdyby lekka obniżka przyszła na Turniej Czterech Skoczni.

 • Sigur17 doświadczony

  15 grudnia 2012
  Wtedy ostatni raz Zografski był w top10
  A on nie tylko top10 uzyskał, a wyrównał osiągnięcie Nurmsalu!

 • Brygadzista stały bywalec
  @Brygadzista @zimowy_komentator

  zabłąkana kula

 • RyoyuKobayashiFAN doświadczony
  przyznać się. bez bicia.

  Ktoś się śmiał ze mnie sezon czy 2 temu że Ryoyu ma problemy z kwalifikacja do konkursu.
  Tylko zapomniałem już tego nicka . I przede wszystkim . Pozdrawiam serdecznie z tego miejsca :-)

 • zimowy_komentator profesor
  @Brygadzista @Brygadzista

  w dużym lotku jest 49 liczb, czyli Maciek Kot do kontynetala :)

 • erytrocyt_ka profesor
  @Skijumperka28 @Skijumperka28

  Nie sądzę chyba żeby ten jego dzisiejszy skok należał do tych wybuchowych. Bardzo dobry był na pewno, ale wybuchowy chyba jeszcze nie ;)
  A tak w ogóle, stylowo bajka :)

 • zimowy_komentator profesor
  @jma @jma

  No właśnie -liczyłem na Marttiego Nomme ale dostał złe warunki...

 • Brygadzista stały bywalec

  w dzisiejszym losowaniu duzego lotka padly nastepjace liczby:
  2,3,11,20,35,53

 • zimowy_komentator profesor
  @Jannush @Jannush

  Wątpię, bo nie ma nikogo lepszego, a poza tym Horngacher mówił, że będzie poprawiał błędy u niego w PŚ.

 • dervish profesor
  Brawo Polacy!

  Po bardzo dobrym i co najważniejsze rozgrywanym w miarę sprawiedliwych warunkach konkursie mamy 2 miejsca na podium i mocno zwiększamy przewagę nad Niemcami w PN.

  Przeliczniki? W dzisiejszym konkursie znakomicie zdały egzamin, sprawiając ze konkurs był chyba maksymalnie miarodajny jak na konkurs jednoseryjny.

  Kadra Horngachera kolejny raz potwierdziła znakomite przygotowanie do sezonu. Początek jest tak mocny, ze aż można mieć obawy czy nie za mocny. Oby to było spokojne wejście w sezon. Spokojne w porównaniu z tym co nasz będzie czekało w kulminacyjnych punktach tego sezonu czyli w Seefeld i w okresie po mistrzostwach. :)

 • cavalierjan19 profesor
  @equest @equest

  Szwajcaria ma prawie 100 punktów więcej od Norwegii w Pucharze Narodów. To też się wyprawia.

 • zimowy_komentator profesor
  @LaraJean @LaraJean

  Klimov po loteryjnym konkursie się skończył ? Po prostu wkradł się jakiś błąd w jego skok. Tak samo Kubacki, Aalto i wielu wielu innych. Chciałbym się cieszyć z formy np. Zografskiego ale wiem, że to był bardziej przypadek niż coś co można by wziąć za normę.

 • Domin10 doświadczony

  Szczerze mówiąc to podobał mi się dzisiejszy konkurs z jedną serią z 65 skoczkami. Tak jakoś inaczej się ogląda. Są większe emocje. Brakuje tej niepewności czy skoczek utrzyma/poprawi wynik. Dzięki temu konkurs jest bardziej emocjonujący bo nie ma tego elementu "Wszystko może się jeszcze zmienić". Fajnie byłoby zrobić parę takich konkursów w PŚ dla odmiany.

 • equest weteran
  Cóż to się wyprawia w Pucharze Narodów.

  Japonia przed Austrią.
  Rosja przed Norwegią.

 • Skijumperka28 początkujący

  Cudowna prędkość jak na Kamila???? Bardzo pozytywne zaskoczenie, oby to nie było za wcześnie na takie wybuchowe skoki :) Myślę, że takie dobre wejście w sezon mu się przyda, ale gdyby w którymś momencie lekko zwolnił, to byłabym bardziej spokojna.

 • Bartek002 weteran

  Zdobyliśmy dzisiaj 164 punkty, co stawia Rukę w jasnym świetle.

 • Jannush weteran

  Kot powinien iść skakać do PK teraz, i tak się pewnie stanie po I periodzie.

 • cavalierjan19 profesor

  Trzeba przyznać, że konkurs, choć jednoseryjny, to oglądało się naprawdę dobrze. Dalekie skoki, niewielkie różnice punktowe, trochę niespodziewanych wyników i rozwiązań. Owszem, nie były to zawody do końca sprawiedliwe (przykładem dobrym tego jest Stephan Leyhe), ale obiektywnie rzecz biorąc interesujące.

 • jma weteran
  Oh Joju Joju

  Jak ty to pięknie skoczyłeś. Gratulacje!!! Kamil i Piotrek - jest super. No i Jakub - świetne PB. Stefan - jest małe przełamanie, mam nadzieję, że na dobry początek.

  Jest dużo fajnych przetasowań. Gratulacje dla Zografa i Domena. Cieszy powrót Gregora. Fajnie, że Freund jednak zdobywa pierwsze punkty po latach. Są pierwsze punkty Mackenziego w tym sezonie. I pierwsze punkty skoczka urodzonego w XXI wieku - listę otwiera Zak Mogel.

  Mam nadzieję, że jutro też będzie super. Liczę na pierwsze punkty Estonii i odkucie się Dawida i Maćka.

  Już nie mogę się doczekać...

 • SebaSzczesny profesor

  Tak wgl jednak dobrze że nie odwołali. Dla nas wyszło bardzo dobrze

 • gosposia weteran
  skądinąd ciekawe...

  Rosyjski sędzia był tym arbitrem, który z wszystkich sędziów wszystkim Polakom (oprócz Kota, ale w jego przypadku to wszystko jedno czy dostałby 0 czy 20) dał, dziwnym trafem, najniższe noty.
  Polski sędzia dał Klimowowi notę najwyższą.
  To tak w formie ciekawostki.

 • dzika_swinia weteran
  @Lluc93 @Lluc93

  W jaki sposób przeliczniki wypaczyły rywalizację? Bez nich byłoby jeszcze gorzej, oczy bolą od czytania takich głupot

 • SebaSzczesny profesor

  Jak narazie jest dobrze. Nikt ze starych rywali ktorzy mają walczyć o KK nie ma wysokiej formy i tracą w Klg.
  Kamil powinien łapać punkty i podia i uciekać. Później napewno Freitag,Kraft i Wellinger sie obudzą i będą próbowali gonić więc lepiej robić przewagę póki jest szansa.

  Ob jutro było podium i już będzie bardzo dobrze. Kamil nigdy na początku sezonu nie wygrywał. Ale zobaczymy może jutro sie uda.Szansa jest

 • smiechu stały bywalec
  @LaraJean @LaraJean

  On się nawet nie zaczął

 • yyy profesor
  @Domin10 @Taft

  Umiera w Kanadzie i Szwecji? To tam jeszcze żyje jakiś ruch w skokach?

 • bardzostarysceptyk profesor
  Po raz jedenasty.

  Dwóch Polaków na podium konkursów PŚ, (M) - skocznia mamucie.

  1. 1 PŚ 27.01.1980 Zakopane (Polska) --................ Piotr Fijas - 1, Stanisław Bobak - 2
  2. 1 PŚ 9.02.1980 Saint Nazier (Francja) -............... Piotr Fijas - 1, Stanisław Bobak - 3
  3. 32 PŚ 20.03.2011 Planica (Słowenia) ................. Kamil Stoch - 1, Adam Małysz - 3 (M)
  4. 35 PŚ 21.12.2013 Engelberg (Szwajcaria) -....... Jan Ziobro - 1, Kamil Stoch - 2
  5. 35 PŚ 22.12.2013 Engelberg (Szwajcaria) --...... Kamil Stoch - 1, Jan Ziobro - 3
  6. 38 PŚ 11.012.2016 Lillehammer (Norwegia) -... Kamil Stoch - 1, Maciej Kot - 2
  7. 38 PŚ 6.01.2017 Bischofshofen (Austria) --........ Kamil Stoch - 1, Piotr Żyła - 3
  8. 39 PŚ 30.12.2017 Oberstdorf (Niemcy) -............. Kamil Stoch - 1, Dawid Kubacki - 3
  9. 39 PŚ 4.02.2018 Willingen (Niemcy) ................... Kamil Stoch - 2, Piotr Żyła - 3
  10. 39 PŚ 13.03.2018 Lillehammer (Norwegia) .... Kamil Stoch - 1 - Dawid Kubacki - 2
  11. 40 PŚ 24.11.2018 Ruka (Finlandia) ................... Kamil Stoch - 2, Piotr Żyła - 3

 • Malopolska doświadczony
  @Malopolska @Stefann

  Po 3 konkursach niczego nie można być pewnym. Oby oczywiście nie odrobili. To jest dopiero początek sezonu i będzie jeszcze wiele przetasowań oraz wzlotów i spadków formy w poszczególnych teamach.

 • Sigur17 doświadczony

  Zografski 12 w klasyfikacji generalnej!

 • yyy profesor

  Gratulacje za wytrwałość dla Hofera, że też przeprowadził te zawody.

 • Nowyskoczek5 profesor
  Brawo !

  Fajny konkurs !
  Gratulacje dla Kamila i Piotrka !

 • cavalierjan19 profesor
  @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

  Ja nie narzekam z tym podium. Po pierwsze zawsze ciekawie jak pojawi się nowy zwycięzca i to w dodatku Japończyk. Ponadto Kamil tych drugich miejsc ma niewiele. Niech nałapie trochę miejsc drugich i trzecich przed TCSem. Potem oby przyszyły miejsca pierwsze i gonienie Adama w liczbie zwycięstw.

 • sosik333 doświadczony

  Zapominając o przekładaniu i braku 2 serii - świetny konkurs! Widowiskowy, na pewno. Ktoś powie, że loteria, ale przecież kilku skoczków ze słabszym wiatrem pokazało, że da się skoczyć (Kuba Wolny).
  Zografski, chłopie zaimponowałeś. Szkoda tych 0,2 do 4. miejsca :p Trzymam kciuki za Ciebie kciuki. Po jutrzejszym konkursie chce Cię widzieć w top 10 PŚ.
  Timi Zajc kolejna rewelacja trzyma równą forme i skoki.
  Prevc XDD
  Hlava, Koudelka - cieszą punkty Czechów.
  Boyd lepszy od Bicknera mimo, że ten drugi ma obecnie lepszy potencjał i zaryzykuje stwierdzeniem, że forme też (skoki treningowe w Wiśle...)
  Freund KLASA
  Na koniec dodam, że Artti Aigro wyrównał najlepszy wynik Nomme w PŚ.
  Do jutra!

 • Taft bywalec
  @Domin10 @domin10

  Bułgarskie skoki umrą wraz z końcem kariery Zografskiego. Życzę chłopakowi jak najlepiej, ale skoro ta dyscyplina "umiera" w państwach o bogatej tradycji jak Szwecja czy Kanada, to nie ma szans na rozwój w Bułgarii.

 • IntelektualnyZbawcaCiemnychMas doświadczony
  @camdene

  Gówniarz chyba lubi ten obiekt no i warunki idealne pod jego styl. Z oceną jego formy bym poczekał do jutra a najlepiej do następnych zawodów. Co jak co, ale przynajmniej jeden Prevc powinien się liczyć w stawce.

 • Rukatunturi bywalec
  Rukatunturi

  A jednak! Wiatr zmienił swoje postanowienia, i był otoczką do bardzo fajnego jednoseryjnego konkursu. Oczywiście, to była loteria, ale w porównaniu do jeszcze kilku godzin wstecz, to było niemalże bezwietrznie..
  Cóż można powiedzieć.. można się cieszyć - przepiękne skoki Piotrka i Kamila. Tak jakby od niechcenia, takie ciasteczka.. Mimo wszystko myślę, że stać jeszcze chłopaków na więcej. To dopiero początek sezonu.
  Jak wspomniałem na początku, to była mimo wszystko loteria.. Taki Klimov? W tydzień stracił formę? Nie, widać było, że pojawiły się boczne podmuchy.. może mimo wszystko jakiś błąd na progu? Może tak, ale mimo wszystko ten jego skok, można spisać na poczet cięższych warunków wietrznych.
  Podobnie w przypadku Leyhe - ciągnął ile się dało, a na skoczni była praktycznie cisza - przy takiej belce, to naprawdę bardzo dobre metry.
  Dawida Kubackiego także na progu strącił wiatr, ale tutaj także dołożył kilka groszy od siebie, bo na progu chyba za bardzo w górę. Stefan z pierwszymi punktami, mam nadzieje, że to namiastka lepszej formy. Bardzo fajny konkurs Jakuba, i bardzo dobry skok. Oby tak jutro, albo i lepiej. Skok Maćka niestety fatalny.

  Wygrał On.. Joju, zrobił wszystkich w jajo.. Nie, jest po prostu w bardzo dobrej formie i jak tak dalej pójdzie, to może przebije osiągnięcia brata z zeszłego sezonu. Norwegowie i Austriacy bez większego szału. Domen dzisiaj sobie zaszalał na Rukatunturi, ale ciekawy jestem jego formy w miarę równych warunkach.

  Oby jutro aura się jeszcze bardziej zlitowała, bo aż grzech czekać do przyszłego tygodnia..

 • Snickers96 doświadczony

  i cały konkurs przegapiłem bo byłem w sklepie i zapomniałem klucza do domu a rodzice poszli do kościoła

 • bardzostarysceptyk profesor
  @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

  Dzisiejsze 2m Kamila Stocha i 3m Piotr Żyły to 179 i 180 podium polskich skoczków w konkursach
  indywidualnych PŚ to też 1 i 2 podium w tym sezonie.

  Podia Polaków w konkursach PŚ, stan po dzisiejszym konkursie.

  Adam Małysz --...... 39 -- 27 -- 26 ... razem 92
  Kamil Stoch --........ 31 -- 16 -- 11 ... razem 58
  Piotr Fijas -............. 3 ---- 1 ---- 6 .... razem 10
  Maciej Kot .............. 2 ---- 1 ---- 0 .... razem 3
  Stanisław Bobak .. 1 ---- 2 ---- 1 .... razem 4
  Piotr Żyła ---............ 1 ---- 0 ---- 4 .... razem 5
  Jan Ziobro -............ 1 ---- 0 ---- 1 .... razem 2
  Krzysztof Biegun ... 1 ---- 0 ---- 0 .... razem 1
  Dawid Kubacki -.... 0 ---- 1 ---- 2 .... razem 3
  Tadeusz Fijas -...... 0 ---- 0 ---- 1 .... razem 1
  Janusz Malik -........ 0 ---- 0 ---- 1 .... razem 1
  ---------------------------------------------------------------
  ................................ 79 -- 48 -- 53 ... łącznie 180

  Podia Polaków w sezonie 2018/19

  Kamil Stoch ......... 0 - 1 - 0
  Piotr Żyła -............. 0 - 0 - 1

 • WingAndAPrayer bywalec
  @LaraJean @LaraJean

  Bo nie ma tu w komentarzach fanatycznych kibiców Klimowa, których dziecinnie łatwo strollować?

 • ZXCVBNM_9999 weteran
  Apollo raz w życiu nie mydlił

  Przyznał, że Kubacki za wysoko wyskoczył. Znowu.
  Mimo wszystko spoko, fajnie, że Hula wrócił do żywych.
  Ale Kot... On powinien do PK. Jestem pewny, że Zniszczoł czy Murańka wykorzystał by tą szansę.

 • Aaabbbb weteran

  Ruka odczarowana. Kot zaczarowany. Bardzo ładnie.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Moje tradycyjne zestawienie.

  Punktacja Pucharu Narodów dzisiejszych zawodów PŚ w Ruce 1.
  Państwo, zajęte miejsca, suma punktów, liczba punktujących zawodników.

  1. Polska (2, 3, 11, 20) -................. 175 pkt (4 zawodników)
  2. Słowenia (4, 7, 10, 23, 24) ....... 127 pkt (5 zawodników)
  3. Japonia (1, 17, 28) -................... 117 pkt (3 zawodników)
  3. Niemcy (5, 9, 15, 16, 21, 29) --. 117 pkt (6 zawodników)
  5. Norwegia (8, 13, 24) -.................. 59 pkt (3 zawodników)
  6. Austria (12, 14, 22, 26) -.............. 54 pkt (4 zawodników)
  7. Bułgaria (6) ................................... 40 pkt (1 zawodnik)
  8. Czechy (18, 19) ............................ 25 pkt (2 zawodników)
  9. Kanada (27) --................................. 4 pkt (1 zawodnik)
  10. Szwajcaria (30) ............................ 1 pkt (1 zawodnik)

 • Domin10 doświadczony
  @ReinhardHess @ReinhardHess

  "Teraz jest strasznie dużo przypadku"
  Po pierwsze wprowadzono teraz punkty za wiatr właśnie po to by zminimalizować wpływ przypadku (co nie wychodzi idealnie ale i tak jest troche lepiej)
  Po drugie naprawde wolisz oglądać nudne konkursy gdzie wiadomo kto wygra, niż takie gdzię możesz się wszystkiego spodziewać i przez cały konkurs przeżywasz wielkie emocje
  Po trzecie zazwyczaj w Engelbergu wszystko zaczyna się schematyzować.

 • Lluc93 bywalec
  5 podium w karierze Pjotera

  4 trzecie miejsca i jedno zwycięstwo i mam wrażenie, że te liczby w tym sezonie jeszcze poprawi.

 • matius__pl bywalec

  Bardzo udany konkurs Kubacki i Kot poniżej oczekiwań, ale mamy 2 miejsca na podium.

 • Janek145 weteran
  Dzisiejszy konkurs

  No to chyba można powiedzieć, że odczarowaliśmy Rukę. Co prawda nie było wygranej Polaka, ale myśle, że dwójki naszych na podium mało kto sie tutaj spodziewał. Wyszedł całkiem dobry konkurs. Dalekie loty, bez większych przerw, przyjemnie się to oglądało. Gratulacje dla Ryoyou. Żenada organizatorów z brakiem hymnu.

 • Krajsny stały bywalec
  @ReinhardHess @ReinhardHess

  No widzisz. Każdy ma inne gusta. Ja o wielę, bardziej wolę nieprzewidywalne konkursy.

 • zimowy_komentator profesor
  Maciej Kot - najgorsze miejsce w karierze

  historyczny dzień dla Maćka, 53 miejsce

  PS. kto oprócz mnie mocno wierzył w podium Zografskiego ? było blisko

 • sheef weteran
  Okiem Kibica - Polacy w Kuusamo 1

  Cóż, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - warto było poczekać tą dłuższą chwilę na konkurs choć przyznam, że mogło to zirytować. W pierwszej kolejności brawa dla Kamila i Piotrka - w końcu po tylu latach posuchy wreszcie jakiś Polak na podium na Ruce. Poza tym na plus dzisiaj Kuba i Stefan.

 • erytrocyt_ka profesor

  Kamil pokazał że nawet w ten sam dzień można wyeliminować błędy, o czym wspomniał rano po skoku treningowym. Szkoda, że ten Japończyk wyskoczył bo już by miał Stoch 32 zwyciestwo i podgonilbh znowu Adama w liczbie zwycięstw, no ale cóż, może jutro się uda wygrać.
  Bardzo cieszy również trzecir miejsce Piotrka.
  Coz, Polacy w końcu odczarowali Ruke.

 • cavalierjan19 profesor
  Niecodzienny konkurs

  Premierowe zwycięstwo Ryoyu, dwóch Polaków na podium, pierwsze podium Kamil w Ruce. Super rozstrzygnięcie. Do tego powrót Domena w świetnym stylu, 6 miejsce Zografskiego, nadspodziewanie równy Zajc i życiowy wynik Wolnego.
  Dalej bardzo mocni Niemcy (choć wściekła Ajzenbiśla i Rysiek Piątek średnio, dobry comeback Freunda), o dziwo (w kontekście słabiutkiej drużynówki w Wiśle) trójka Słoweńców w dziesiątce i spora zdobycz punktowa rodaków Petera Prevca. Norwegowie średnio, mocny jest Johansson (który nie miał dziś też szczęścia do warunków), przyzwoicie Forfang i Granerud, ale aż trzech bez punktów. A to my powinniśmy tracić na Rukatunturi. U Austriaków słabo lider, ale Huber, Schlieri czy Fettner in plus. Do tego solidna zdobycz punktowa Czechów.
  In minus na pewno Klimow. Ciekawe czy to kwestia głowy czy warunków. Podobne wątpliwości ma co do Aalto, tu jedna skłaniałbym się ku winie psychiki. Szkoda niefarta Dawida do warunków (Sedlak miernota jednak coś Dawida nie lubi, podobny brak szczęścia do Czecha ma Freitag). Z zawodników którzy osiągnęli dobre w wyniki w Wiśle słabo Polasek i Siegel.
  U nas bardzo cieszy wynik Piotrka, Kamila i Dawida. Na plus Stefan. Solidny skok na miarę solidnego skoczka jakim jest Hula. Dawid tak nisko zapewne w wyniku warunków, aczkolwiek forma chyba jeszcze nie tak równa jak u Piotrka czy Kamila. Kot dalej marniutko, choć na progu wyglądało to dziś ociupinkę lepiej. Może mimo tego, iż Maciek jest pod formą to czyni jednak jakiś, nawet najmniejszy progres.
  Po tym konkursie dalej mamy chyba więcej pytań niż odpowiedzi.

 • LaraJean bywalec

  Dlaczego nikt nie pisze "Klimow się skończył", tak jak Stochowi zdarzy się jeden gorszy skok? xD

 • Stefann stały bywalec
  @Malopolska @Malopolska

  W PN strata nie do odrobienia

 • alo weteran
  Podsumowanie

  Na plus oczywiscie skoki Kamila i Piotrka. Szczegolnie dla Kamila ktory bardzo dobrze trafil na progu. Jutro moze byc ciezej o podium Polaka. Piotrek w dobrej formie Takze Stefan niezle i Kuba- najlepszy wynik w karierze. Na minus Dawid ktoremu pewnie nie spasowaly warunki i blad na progu, dwa minusy dla Macka ktory powinien wycofac sie z PŚ na rzecz treningow w Polsce

 • SchwarzerAdler stały bywalec

  jest świetnie ale u nas nastąpilo dziwne rozwarstwienie Żyła i Stoch uciekają reszcie . Kubacki niestały, Hula słabnie moim zdaniem. Wolny jest nadzieja zastąpić Kota i Hule w przyszłości.
  Oby Stoch nie za szybko zaczynał z tą formą, bo sezon długi a latka już nie te....

 • Taft bywalec
  -

  Leyhe z Klimovem pokrzywdzeni przez warunki. Domen powoli wraca do czołówki. Wiatr wiatrem, ale widać, że forma młokosa idzie wzwyż. Żyłka po przebytych perturbacjach życiowych osiąga być może najlepszą formę w swojej karierze. Szacun

 • Domin10 doświadczony

  A co do konkursu
  Zawody były loterią.
  Wielkie brawa dla Stocha Żyły Wolnego Zografskiego i D. Prevca za umiejętność wykorzystania korzystnego wiatru.
  Szkoda finów i braku punktów na rodzimej skoczni zwłaszcza w przypadku Aalto. Kubacki niestety trafił na beznadziejne warunki.
  Może po tym historycznym osiągnięciu w Bułgarskich skokach coś ruszy bo skacze on co raz lepiej. Co prawda trafił na doskonałe warunki, ale potrafił je wykorzystać a to nie każdy potrafii tak dobrze jak on Nie grozi jednak mu Zografskomania.
  Bardzo dobry występ Freunda, jak na powrót po dlugiej kontuzji

 • Malopolska doświadczony
  @Malopolska @Stefann

  Norwegowie jeszcze się rozpędzą. To jest początek sezonu. Najważniejsze imprezy dopiero przed nami.

 • Shoutaro bywalec

  Szkoda Aalto, ale wszelkie sądy co do jego formy wolałbym wydawać po jakimś bardziej miarodajnym konkursie.

  A z hymnem kompromitacja na całego.

 • Cejot stały bywalec

  Napiszę brzydko, ale prawdziwie. Kamil Stoch to skokowy je**ka.
  Jedyny skoczek w ciągu ostatnich 5, a może więcej lat, który potrafi z sezonu na sezon trzymać bardzo wysoką formę.

  Brawo Piotrek, widać, że lubisz zawadiako te trzecie miejsca. Zacznij lubić też te wyższe, a będzie wspaniale.

 • ReinhardHess początkujący
  .

  nie cieszą mnie obecnie skoki tak jak kiedyś, teraz jest strasznie duzo przypadku, nikt nie ma ustabilizowanej formy przez cały sezon, ktoś wygrywa a tydzien pozniej nie ma go w 30, mam nadzieje ze przynajmniej Kobayashi zdominuje początek, kiedyś jak w sezon wchodził Ahonen, Małysz, Schlierie, Ammann, Morgi to dominowali większą część sezonu, taki Ahonen wygrywał 10/11 konkursów, ostatnio wygrał Klimov, dzisiaj Ryoyu, a jutro moze być to Stoch a jeszcze za tydzien jakiś Kraft czy inny Freitag. Powiem wam szczerze ze oglądam skoki tylko z sentymentu, nie ma tego klimatu co kiedyś, tak, kurła kiedyś to było.

 • IntelektualnyZbawcaCiemnychMas doświadczony

  RYOYU gigant. Z takim wiatrem 138.5. Klasa.
  Brawa dla Żyły za podium i Wolnego za PB - 11 miejsce.

 • Dama_Karmelowa stały bywalec
  @PudelkoZapalek @PudelkoZapalek

  Też mi się to nie podoba. Pierwsze zwycięstwo i bez hymnu :(

 • Malopolska doświadczony

  Zografskiego faktycznie szkoda. Mogła to być jedyna jego szansa na podium. Liczyłem też na więcej w wykonaniu Aalto.
  Forma Wolnego zdecydowanie in plus.

 • Jannush weteran

  Niesamowita kompromitacja organizatorów z brakiem hymnu, brak słów...

 • Lluc93 bywalec
  @Lluc93 @Jannush

  Dlatego te przeliczniki to śmiech na sali, jeśli nie da się stworzyć takich, żeby to odzwierciedlało rzeczywiste punkty to po co to wprowadzać? Żeby wypaczać wyniki jak dzisiaj?

 • Stefann stały bywalec
  @Malopolska @Malopolska

  Po Wiśle ty się jeszcze Norwegów obawiasz? :')

 • Jannush weteran
  @WingAndAPrayer @WingAndAPrayer

  Dobrze, że skończył się na I serii, bo w drugiej Kamil, Piotr, Jakub, Stefan a także Vladimir by zapewne pospadali, a tak osiągnęli dobry wynik.

 • zimowy_komentator profesor
  Plusy i minusy konkursu

  plusy:
  - podia naszych
  - pierwsze zwycięstwo Japończyka
  - 11 miejsce Wolnego
  - 6 miejsce Zografskiego

  minusy:
  - 31 miejsce Klimova
  - dalszy regres Kota
  - słaby Kubacki

 • Tomas17 stały bywalec

  Moja niewiara w to, że konkurs się odbędzie spowodowała, że po krótkiej drzemce obudziłem się dopiero na skok Maćka Kota :( :( Mam teraz nauczkę, żeby czekać do ostatniej chwili. Co do rozstrzygnięć, konkurs szedł bardzo płynnie, aż szkoda, że nie ma II serii, bo zawsze mogło być lepiej (w sumie gorzej też :D). Ogromne brawa dla Kamila i Piotrka za "odczarowanie" Ruki. Gratulacje dla Ryoyu Kobayashiego za premierowy triumf w karierze. Co do reszty Polaków - gratulacje dla Jakuba Wolnego za najlepsze miejsce w karierze i dla Stefana za pierwsze punkty w tym sezonie. Co do Maćka i Dawida - cóż, nie udało się, może jutro będzie lepiej.

 • Bartek002 weteran

  Bardzo dobrze, jutro wygra (Kamil)

 • smiechu stały bywalec
  Piękny konkurs

  Brawa również Dla Wolnego 11 miejsce życiówka coraz lepiej chłopaki idzie :)

 • pawelf1 profesor
  Fajny konkurs ...

  Brawa dla Kamila , Piotra . Kuby i Stefana ...do pełni szczęścia brakuje Dawida w "10" i Maćka w "punktach" ....

 • Jannush weteran
  @Lluc93 @Lluc93

  No bo może Ryouu miał ciszę na buli a pod narty na dole, przeliczniki tego nie uwzględniają.

 • WingAndAPrayer bywalec

  Ładny i nawet stosunkowo sprawiedliwy konkurs. Szkoda, że musiał się skończyć po pierwszej serii, ale narobił apetytów na jutro. Nieco szkoda również Domena, który nie miał szans na wygraną (pytanie czy przy słabszym wietrze miałby szansę na czołową piątkę). Szkoda Leyhe, który nie miał za bardzo szans na walkę. Klimowa i Aalto nie szkoda. Oni po prostu zepsuli skoki.

 • Malopolska doświadczony
  Puchar Narodów

  1 Polska 707 0
  2 Niemcy 645 -62
  3 Japonia 439 -268

  Pięknie to wygląda. Norwegowie tracą do nas już 589 pkt.

 • PudelkoZapalek profesor
  ALE WSTYD

  NIE MA HYMNU

 • Lluc93 bywalec
  Te przeliczniki

  Szczerze wątpię, żeby Kamil miał o tyle lepsze warunki jak Kobayashi, żeby dostać 7 punktów więcej odjętych za wiatr. Przy tak słabych warunków jakie niby miał Japończyk to pokazał Leyhe i Klimov, że nie da się odlecieć. I żadne przeliczniki im tego nie zrekompensują.

 • Domin10 doświadczony
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Czy ja dobrze widze że Major Kuprich powiedział coś pozytywnego? Czy coś ze mną jest nie tak?

 • Jannush weteran

  Szkoda tego skoku Dawida, ale podium i tak bardzo fajne, dobrze że wygral Joju a nie jakiś Niemiec czy Norwego, kolejny debiutant zwycięzca spoza krajów mafii zawsze na propsie.

 • Bartek002 weteran
  @FunFact @FunFact

  Albo do Stocha. Nie wykluczam go jutro, i twierdzę, że wygra jutro zawody.

 • skokowy123 profesor
  @skokowy123 @Skokowy123

  Top 10*

 • skokowy123 profesor

  Aalto niestety nie dziś. Jutro liczę na TOP 1P

 • Malopolska doświadczony

  2 Polaków na podium i to w Ruce! Świetnie to się ułożyło. Brawo!!!

 • Major_Kuprich profesor
  Bezapelacyjnie

  To nasz najlepszy konkurs w Kuusamo.

 • FunFact weteran

  Zografski o metr przegrał podium. Trochę szkoda, zapewne jedyna szansa w karierze.

  Ryoyu tym razem bez problemów przy lądowaniu i udowadnia, że jest obecnie najlepiej dysponowanym zawodnikiem. Jak z kolanem wszystko będzie dobrze, pierwsza część sezonu powinna należeć do niego.

 • xzcvvy doświadczony

  No brawooo!:*

 • camdene weteran
  Antybohater dnia

  Gorazd Bertoncelj - zostawil w domu chlopaka ktory oblatuje całą kadrę i prawie staje na podium ! :)

 • skokowy123 profesor

  Warto było czekać.
  A co do 1.miejsca- Stoch już to robił 31. razy. A Ryoyu 1 raz. Dajcie mu się nacieszyć

  A żenada dnia-Klimov

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).