Echa odwołania zawodów w Titisee-Neustadt. Trzy konkursy w Zakopanem?

 • 2018-12-05 16:21

W najbliższy weekend miał odbyć się Puchar Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt. Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła jednak już we wtorek ogłosić odwołanie konkursów w Niemczech. Teraz włodarze szukają zastępczych lokalizacji na przeprowadzenie dodatkowych zawodów. Jedną z proponowanych miejscowości jest Zakopane.

Pomimo problemów pogodowych i dodatniej temperatury powietrza, organizatorzy zawodów w Titisee-Neustadt do końca walczyli o rozegranie zawodów. Naśnieżanie skoczni storpedowały jednak opady deszczu, który zmywał biały puch z obiektu. Dodatkowo zapowiadano jeszcze większe ulewy oraz silne podmuchy wiatru na nadchodzący weekend. Tym samym oficjalnie ogłoszono odwołanie zawodów.

- To nie była dla nas łatwa decyzja. Co godzinę przeprowadzaliśmy telekonferencje z Niemieckim Związkiem Narciarskim (DSV) oraz Międzynarodową Federacją Narciarską (FIS) - przyznaje Joachim Haefker, przewodniczący komitetu organizacyjnego zawodów w Titisee-Neustadt.

- W tej chwili jest zbyt ciepło. Mamy 10 stopni Celsjusza na plusie oraz nieprzerwane opady deszczu - dodaje Haefker: - Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy.

Odwołanie zawodów na Hochfirstschanze to wyjątkowa strata dla organizatorów, którzy w obu konkursowych dniach spodziewali się 12-15 tysięcy kibiców. W sobotę miała odbyć się rywalizacja drużynowa panów, a w niedzielę - konkursy indywidualne kobiet i mężczyzn.

Tegoroczne konkursy w Titisee-Neustadt miały być ostatnimi zawodami Pucharu Świata na Hochfirstschanze na najbliższy czas. Zgodnie z umową w najbliższych sezonach termin tej miejscowości ma przejąć Klingenthal, które ostatni raz gościło PŚ w grudniu 2016 roku.

Jak informują niemieckie media, Walter Hofer jest otwarty na pomysł rozegrania dodatkowych konkursów mężczyzn i kobiet w miejsce odwołanych zawodów w Titisee-Neustadt. Dyrektor Pucharu Świata rozwiewa jednak nadzieje naszych zachodnich sąsiadów, aby wspomniane konkursy rozegrać w późniejszym terminie właśnie na Hochfirstschanze, kiedy organizatorzy będą w stanie przygotować obiekt.

- Na ten moment nasz kalendarz jest zapełniony i jeśli nie stanie się nic nadzwyczajnego, to nie widzę takiej możliwości - mówi Walter Hofer, zaznaczając, iż po świętach Bożego Narodzenia wszystkie weekendy sezonu aż do Planicy są już obsadzone przez inne miasta.

Austriak rozpoczął jednak już poszukiwania miejscowości, które zdołałyby rozegrać dodatkowe zawody Pucharu Świata. Jedną z jego propozycji jest Zakopane. Co ciekawe, Hofer zapytał się organizatorów, czy byliby w stanie przeprowadzić konkursy na Wielkiej Krokwi... już w najbliższy weekend, 8-9 grudnia. Polscy działacze ostudzili jednak zapędy dyrektora cyklu.

– Musi być wola ze strony FIS, a także ze strony Polskiego Związku Narciarskiego i organizatorów zawodów w Zakopanem. To nie takie proste, jak się wydaje. Konkursy na Wielkiej Krokwi są jednymi z najważniejszych w sezonie. Przychodzi kilkadziesiąt tysięcy osób. Logistycznie, jedynym terminem, w którym można przeprowadzić dodatkowy konkurs jest piątek – 18 stycznia. Tutaj pojawia się kolejny kłopot. Mamy sprzedane bilety na kwalifikacje. Na to umawialiśmy się z kibicami. Nie na konkurs. Weekend 7-9 grudnia? Odpada. Skocznia nie jest przygotowana - informuje Wojciech Gumny z komitetu organizacyjnego PŚ w Zakopanem w rozmowie dla Telewizji Polskiej.

Obecnie program zawodów Pucharu Świata w Zakopanem zakłada sobotni konkurs drużynowy (19 stycznia) oraz niedzielną rywalizację indywidualną (20 stycznia), do której rozegrane zostaną piątkowe kwalifikacje. To właśnie 18 stycznia jest omawiany za najbardziej prawdopodobny termin ewentualnego trzeciego konkursu na Wielkiej Krokwi.

– Trzeba kombinować z godzinami. Zawodnicy musieliby wziąć dwukrotnie udział w kwalifikacjach. Oczywiście, można dopuścić wszystkich do skakania w zawodach, ale reszta serii się przesunie. W tej kwestii ważny jest również czynnik ludzki. Mamy jeszcze sędziów, którzy musieliby stać na zewnątrz od godziny dziewiątej do dwudziestej - dodaje Gumny w rozmowie dla TVP.

– Już w poprzednich sezonach nie udało się przeprowadzić konkursów w innych miejscach. Powracał temat Zakopanego. Była burza medialna. Ale takie decyzje trzeba przemyśleć na spokojnie. PZN musi wystąpić z propozycją do FIS i dopiero później federacja podejmuje decyzje czy jest w stanie przystać na taki konkurs. Trzeba załatwiać dużo kwestii proceduralnie i logistycznie. Na tę chwilę nie ma decyzji. Sytuacja jest dynamiczna. Wszystko da się zrobić. Zawody w Polsce stoją na bardzo wysokim poziomie. Trzeba jednak pamiętać, że po zakończeniu zmagań w styczniu kolejne terminy w kalendarzu są zajęte - kończy członek komitetu organizacyjnego.

O ewentualnych decyzjach związanych z dodatkowymi konkursami Pucharu Świata mężczyzn i kobiet w miejsce odwołanych zawodów w Titisee-Neustadt będziemy informowali na bieżąco na łamach Skijumping.pl.


Adam Bucholz, źródło: Südkurier + ARD + TVP
oglądalność: (19682) komentarze: (89)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @SebaSzczesny @Bernat__Sola

  Ano tak, dziękuję. Czyli Schlierenzauer ma swego rodzaju tryplet, coś fantastycznego.

 • Bernat__Sola profesor
  @werdinho @wiola4697

  A Ty najwyraźniej chcesz kolejnego w kalendarzu PŚ, skoro tak strasznie domagasz się Klingenthal (zresztą jak widać doczekasz się).

 • Bernat__Sola profesor
  @SebaSzczesny @Wojciechowski

  Wszystkie rok po roku, ale w 1987 przeszkodził mu trochę Nikkola (wtedy były 2 konkursy na normalnej, Nykanen wygrał drugi). Zapomniałeś też o 5 zwycięstwach Schlierenzauera na dużej Lysgardsbakken, ale wspomniałeś o tym wcześniej.

 • Bernat__Sola profesor
  @wikidajlo @AlanWake

  MarcinBB użył słów "w tym roku" jako skrót myślowy i chodziło mu o styczniowe zawody.

 • Bernat__Sola profesor
  @kasztelan @kasztelan

  W tym sezonie na PŚ kobiet w Lillehammer rozegrano 2 kwalifikacje w jednym dniu.

 • Bernat__Sola profesor
  @mario74 @mario74

  Bo Hofer się nie zgodzi na skocznię normalną.

 • Bernat__Sola profesor
  @SebaSzczesny @sebaszczesny

  Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Bilety na kwalifikacje były pewnie niższe.

 • Bernat__Sola profesor
  @wiola4697 @wiola4697

  Protestowałaś przeciwko wietrznej Ruce, a wietrzne Klingenthal już Ci nie przeszkadza. Bardzo ciekawe, bardzo ciekawy jest również układ wyników Polaków oraz liczba zawodów organizowanych w Niemczech w stosunku do Finlandii i Rosji.

 • Wojciechowski profesor
  @SebaSzczesny @madrek

  22.12.2002 Ahonen nie był trzeci, tylko ósmy. Wygrał konkurs poprzedniego dnia, ale następnego zupełnie nie poszedł mu pierwszy skok.

 • madrek doświadczony
  @SebaSzczesny @Wojciechowski

  Ahonen był w Engelbergu 13 razy na podium.
  1 miejsce - 5 razy:

  1. 19.12.1993
  2. 09.01.1999
  3. 21.12.2002
  4. 18.12.2004
  5. 19.12.2004

  2 miejsce - 4 razy:

  1. 14.01.1995
  2. 12.01.1997
  3. 08.01.2000
  4. 20.12.2003

  3 miejsce - 4 razy:

  1. 15.01.1995
  2. 20.12.1997
  3. 09.01.2000
  4. 22.12.2002

 • Złoty Orzeł profesor

  Gdyby zdecydowali się 2 tygodnie temu, może Zakopane przyjęłoby porpozycję. A tak...

 • wiola4697 profesor
  @werdinho @werdinho

  Lepiej nie. Chyba nie chcesz kolejnego loteryjnego konkursu?

 • wiola4697 profesor
  @anonim @Fan__skokow

  Jako nie jest rozważany jak Hofer pytał czy damy radę przygotować skocznie już na ten weekend? ????

 • Brzozowy stały bywalec
  @Brzozowy @kibicsportu

  Tylko żeby się nie okazało potem, że spadnie półtora metra śniegu i odwołają z powodu nadmiaru śniegu xD

 • kibicsportu profesor
  @Brzozowy @Brzozowy

  Dobra wiadomość jest taka m, ze dzisiaj wieczorem ma zacząć padać śnieg wieczorem i tak przez najbliższe dni w Engelebrgu

 • Brzozowy stały bywalec
  Engelberg

  Tymczasem w Engelbergu praca wre.

  http://www.weltcup-engelberg.ch/schanze-geschichte/schanze/webcam/

  Może jednak dodatkowy konkurs już za tydzień?

 • Wojciechowski profesor
  @SebaSzczesny @madrek

  Ahonen był 12 razy na podium w Engelbergu, ale to tak czy tak faktycznie rekord. Tyle że współdzielony z Nykänenem, bo ten był 12 razy w Lahti.

  Co najmniej 10 miejsc na podium miał też Weißflog (w Garmisch-Partenkirchen) i znów Ahonen (w Bischofshofen).

 • madrek doświadczony
  @SebaSzczesny @Wojciechowski

  Czyli Ljoekelsoey ze swoich 11 zwycięstw prawie połowę odniósł w Sapporo.

 • madrek doświadczony
  @SebaSzczesny @Wojciechowski

  Dzięki, że chciało Ci się to dokładnie przejrzeć. Można jeszcze dodać, że rekordzistą, jeśli chodzi o miejsca na podium, jest Janne Ahonen w Engelbergu - aż 13 razy.

 • Wojciechowski profesor
  @SebaSzczesny @sebaszczesny

  Nie ma skoczka, który wygrałby więcej niż 5 konkursów PŚ na jednej skoczni.
  Nykänen jest absolutnym rekordzistą zwycięstw w jednej miejscowości, bo wygrał aż 8 (!) konkursów w Lahti, ale z tego 5 na skoczni normalnej i 3 na dużej. Fin wygrał też 6 razy w Sapporo, ale też "rozdzielił" te triumfy między obiekty duży i normalny. Schlierenzauer zwyciężył 6-krotnie w Lillehammer, ale z tego raz na skoczni normalnej.

  Czyli, podsumowując, rekord zwycięstw w PŚ na jednej skoczni to 5:
  - Ahonen na Gross-Titlis-Schanze,
  - Ljoekelsoey na Okurayamie,
  - Małysz na Holmenkollbakken,
  - Nykänen na skoczni normalnej Salpausselkä (wszystkie rok po roku!),
  - Schlierenzauer na Wielkiej Krokwi i Letalnicy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).