Kimmo Kaarlejaervi - kim jest człowiek, który chce pomóc w ratowaniu fińskich skoków?

 • 2018-12-11 09:54

Na temat kryzysu w fińskich skokach napisano już wszystko. Plaga kontuzji, błędy i zaniechania w systemie szkoleniowym, odejście sponsorów po aferze dopingowej w kadrze biegaczy, transmisje z zawodów niedostępne w otwartych kanałach telewizyjnych - wszystko to, i kilka innych czynników, sprawiło, że niegdysiejsza skokowa potęga znajduje się lata świetlne od światowej czołówki. W tym roku pojawiło się jednak światełko w tunelu. Fiński Związek Narciarski pozyskał poważnego sponsora, który ma pomóc zawodnikom z północy Europy odbić się od dna.

Truizmem jest powtarzanie faktu, że bez ogromnych nakładów finansowych nie ma dziś sukcesu w sporcie. Fińskie skoki pozbawione wsparcia ze strony sponsorów nie nadążały za wyścigiem zbrojeń, przez co czołowe nacje uciekły następcom Nykaenena, Soininena czy Ahonena jak bolid Formuły 1 furmance. W tym roku Fiński Komitet Olimpijski dofinansował tamtejsze skoki niezbyt imponującą (jak na wsparcie przyznane innym dyscyplinom zimowym) kwotą 115 000 EURO, a i tak stanowiło to niespodziankę in plus, ponieważ rok wcześniej przy rozdzielaniu środków sportom zimowym skoki zostały całkowicie pominięte.

Niespodziewany ratunek przyszedł wczesnym latem. Kimmo Kaarlejaervi, 53-letni właściciel prestiżowej sieci sklepów meblowych obejrzał w telewizji reportaż na temat słabej kondycji finansowej skoków narciarskich w Finlandii i, jako że sam jest fanem tej dyscypliny, postanowił wejść do gry. Zaoferował federacji pomoc finansową w zamian za umieszczenie znaku towarowego jego firmy na kaskach i kombinezonach reprezentacji Suomi. Podpisano dwuletnią umowę o współpracy opiewającą na 200 000 EURO rocznie z opcją jej przedłużenia o kolejne dwa lata. Przedsiębiorca już zapowiedział, że w przypadku progresu wyników, jego wkład finansowy w funkcjonowanie fińskich skoków zostanie znacznie powiększony.Kaarlejaervi pracował jako policjant w Helsinkach. Po zakończeniu pracy mundurowego zaczął handlować meblami. W ciągu kilku lat udało mu się stworzyć od podstaw sieć sklepów Modeo rozproszonych po całym Kraju Tysiąca Jezior, osiągając obrót w wysokości 17 milionów EURO. Biznesmen liczy, że współpraca z reprezentacją Finlandii pomoże mu jeszcze zwiększyć rozpoznawalność marki.

- Skoki zawsze były ważną częścią naszej kultury - twierdzi fiński inwestor - Ja jestem ich pasjonatem od dziecka, wychowałem się oglądając skoki Jouko Tormanena i Jari Puikonnena. Modeo ma nadzieję ożywić tę ważną z historycznego punktu widzenia dla nas dyscyplinę. Z drugiej strony oczekujemy, że dobry poziom prezentowany przez fińską drużynę pomoże nam we wzroście wyników sprzedaży naszych produktów. Byłem bardzo blisko drużyny przez cały letni okres przygotowawczy, oglądałem też na żywo konkursy w Ruce. W miarę możliwości w przyszłości nadal chciałbym być jej częścią.

Pierwszą jaskółką, która ma uczynić nową wiosnę fińskim skokom może być ogromny progres formy, jaki stał się udziałem Anttiego Aalto. 23-letni zawodnik pochodzący z miejscowości Kitee zanotował już w tym sezonie dwa miejsca w czołowej dziesiątce zawodów Pucharu Świata, a w klasyfikacji generalnej po trzech weekendach plasuje się na 12. miejscu. 48 jest Jarkko Maatta.


Adrian Dworakowski, źródło: Fonditalia.it/informacja własna
oglądalność: (4770) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @gosposia @gosposia

  Määttä zdobył punkty PŚ w tym sezonie, co Murańce nie udało się od 2016. Więc nie, nie są jeszcze gorsze.

 • MK92 doświadczony
  Finlandia

  Proces odbudowy fińskiej potęgi będzie wieloletni, ale od czegoś trzeba zacząć. Brawa dla tego pana.

 • AlanWake doświadczony
  @anonim @shimustgo

  Żadna firma tego dokładnie nie poda. Można się posiłkować sprawozdaniami finansowymi:

  file:///C:/Users/EXO-PC/Downloads/LOTOS_54_sprawozdanie_wydatkipdf.pdf

  35 mln zł sponsoringu + marketing, ale dyscyplin jest kilka.

  @McCyferka tym tekstem "sam Szaranowicz" ubawiłeś chyba pół Polski. Większego dyletanta z demencją w skokach trudno znaleźć, a ten o nim jak o świętej krowie.

 • anonim

  Ile Lotos rocznie buli na skoki?

 • mc150193 weteran

  Bardzo ciekawy projekt. No ale nowy sponsor jest dopiero początkiem odbijania się od dna fińskich skoków. Pierwszym elementem jest szkolenie. Niestety ale ono teraz tak kuleje, że sam Matti Hautamaeki powiedział o radykalnym niedoborze dzieciaków do klubów. Drugim elementem są sami trenerzy klubowi - nie wiem czy to prawda ale jeżeli trenerzy fińscy dalej się kłócą o szkolenie z głównym trenerem, to niestety ale nie przyniesie ono dobrych owoców. Sam Szaranowicz o tym wspominał, że Finowie zapadli w kryzys w ten właśnie sposób. Choć jeżeli nie to może jest lepiej. No i trzeci element jaki spowodował to jest to co zostało napisane w kilku pierwszych zdaniach artykułu. Oczywiście sam Aalto jako jaskółka wiosny nie uczyni ale u nas było dokładnie to samo co teraz w Finlandii w pierwszej połowie lat 90-tych (czyli po zakończeniu kariery przez Piotra Fijasa). Czyli pojawił się Adam Małysz i polskie skoki zaczęły powoli stawać na nogi. To teraz w Finlandii jest Aalto i zaczyna osiągać niezłe rezultaty. Trzymam kciuki za Finów, by wrócili tam gdzie jest ich miejsce - czyli w światowej czołówce. Bo oni na taki bolesny upadek absolutnie nie zasłużyli.

 • AlanWake doświadczony

  17 mln euro obrotu firmy, sponsorowanie 200 tys. euro - śmiech na sali. U nas Majewski za pajacowanie w reklamach Plusa wziął w przeliczeniu prawie 800 tys. euro, to tak dla zobrazowania rzeczywistości. Głupia reklama kontra profesjonalny sport.

 • Pito94 bywalec
  Finowie

  Brakuje fińskich skoczków w czołówce pucharu świata. Kilkanaście lat temu potrafili wygrywać w zawodach drużynowych jak i indywidualnych. Życzę im żeby krok po kroku podnosili poziom sportowy a co za tym idzie przyciagali nowych sponsorów. Wtedy jest nadzieja, że zobaczymy za kilka/kilkanaście lat znowu mocnych skoczków z tego kraju.

 • gosposia weteran
  jedna jaskółka uczyni wiosnę?

  Oby, aczkolwiek nie wydaje mi się, żeby sukcesy Aalto wynikały z tego, że znalazł się sponsor.
  Ale, być może, skoro pieniądze pojawiły się już wczesnym latem, faktycznie ma to jakieś bezpośrednie przełożenie.
  Problem w tym, że taki talent jak Aalto jest jeden. Potencjał pozostałych jest jednak dużo niższy. Maeaettae jest w wieku Murańki, a wyniki ma jeszcze słabsze. Jakieś nadzieje dał w Lillehammer Nousiainen, ale wszyscy wiemy, że między PŚ a PK jest ogromna przepaść.
  Zobaczymy. W każdym razie nowy trener i nowe pieniądze powodują, że można zacząć odbijać się od dna. Pytanie brzmi: czy to dno w tym miejscu będzie na tyle twarde, że da się od niego odbić.

 • FunFact profesor

  Sieć nazywa się "Modeo", nie "Mondeo" :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).