Maciej Kot: Próg moich ambicji jest stale taki sam

 • 2018-12-30 13:17

Maciej Kot po raz pierwszy w karierze nie przebrnął kwalifikacji otwierających Turniej Czterech Skoczni. Zakopiańczyk w sobotę uzyskał 108,5 metra, co w Oberstdorfie dało mu dopiero 62. miejsce. Jak sam przyznał w rozmowie z naszym serwisem, był to nokaut w pierwszej rundzie.

Maciej KotMaciej Kot
Maciej KotMaciej Kot

- Można mówić o nokaucie w pierwszej rundzie. Wszystko zaczęło się dobrze, od niezłych skoków treningowych z dobrym ruchem technicznym. Wiadomo, że podczas Turnieju Czterech Skoczni trzeba dobrze rozdzielać energię, więc nie było mocnej rozgrzewki. To były dobre próby treningowe i patrząc z perspektywy czasu, niepotrzebnie zmieniliśmy pewne rzeczy na kwalifikacje. Chcieliśmy zrobić coś trochę lepiej, ale czasami lepsze jest wrogiem dobrego. To był błąd, choć przed kwalifikacjami wydawało się to dobrym pomysłem.

Dla 27-latka jest to już drugi raz tej zimy, gdy nie awansował do zawodów. Czy tym razem jest trudniej mu to przyjąć niż w Ruce? - Od tamtego momentu jakość moich skoków szła w górę. Ostatni obóz treningowy w Zakopanem, po Engelbergu, był dobry, a skoki na mistrzostwach Polski były bardzo dobre. Przyjechałem do Niemiec pozytywnie nastawiony, z jasnym planem do realizacji. Robiłem to do kwalifikacji, ale z perspektywy czasu trzeba było oddać kolejny skok z lepszą rozgrzewką, w lepszym kombinezonie, co zapewne dałoby spokojny awans. Człowiek jest jednak mądry po szkodzie. To szok na początek. Teraz Turniej Czterech Skoczni mnie już nie interesuje, bo nie ma szans na walkę, więc zamierzam podejść jednostkowo do każdego kolejnego konkursu. W Garmisch-Partenkirchen chcę pokazać dobre skoki, bo stać mnie na nie.

- Nie obniżyłem progu oczekiwań wobec siebie. To nie jest tak, że wobec obniżki formy stwierdziłem, że poprzeczkę trzeba zawiesić niżej. Moje ambicje są takie same, ale sposób realizacji planu, cierpliwość i konsekwencja są na zupełnie innym poziomie. Skoro widzę, że nie jestem w stanie walczyć o zwycięstwo, nie jadę na skocznię z takim oczekiwaniem. To by mnie dodatkowo spinało i mogłoby mnie zniszczyć. Próg moich ambicji jest stale taki sam, ale sposób dojścia do celów jest inny. Myślę, że lepszy, choć teraz nie do końca obrazują to wyniki. Ja pozostaję jednak spokojny.

- Bardzo dobrze, że mamy tutaj kogoś z kadry B, kto napiera na kadrę A. Nie będę, wobec słabszej dyspozycji, zmieniał swojego zdania. Olek Zniszczoł od początku skacze tutaj dobrze i fanie, że jest. Walczymy o Puchar Narodów i w siedmiu zawodników jesteśmy w stanie zdobyć więcej punktów niż w sześciu. Potrzebujemy zaplecza, bo świeża krew jest ważna. Nie jest tak, że czuję zagrożenie, ale wiem, że muszę skakać dobrze, żeby walczyć z młodszymi chłopakami. Chyba każdy ze sztabu potwierdzi to zdanie, że to dobrze, że inni zaczynają skakać coraz lepiej.

Korespondencja z Oberstdorfu, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3696) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • stivus profesor

  Maćka wyraźnie wycięło wczoraj w kwalifikacjach, bo w treningach skakał lepiej. Ale jest na tyle inteligentnym skoczkiem, że nie bedzie doszukiwał się przyczyn złego skoku w warunkach atmosferycznych, bo zaraz sfora januszy wyskoczy na niego że szuka marnego usprawiedliwienia. Blisko było żeby znajdujący sie w znacznie wyższej dyspozycji Forfang podzielił jego los. Ale nie da się ukryć i Maciek sam to przyznaje, że jest w bardzo kiepskiej formie. Przy równych warunkach wszedłby do konkursu, ale to przecież nie jest to, o co mu chodzi.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Joorny @mc150193

  On już powinien być dawno wycofany.
  Może upartość trenera Horngachera w wielu przypadkach pomogła, ale to wyjątek który powinien z Maciusiakiem trenować.

 • mc150193 weteran
  @Joorny @Joorny

  Jeżeli Kot się skompromituje w Ga-Pa powinien zostać wycofany z TCS - tak jak kiedyś został wycofany Adam Małysz. Serio. I wtedy albo trzeba go zastąpić Murańką, albo nie wykorzystywać limitu jaki został nam przyznany na ten period.

 • RyoyuKobayashiFAN doświadczony
  sport czy dogadzanie pupilkom

  Trzeba kogoś kto huknie w stół , wodolejstwa mam już dość . Więcej filozofowania niż czynów , wejdzie mu to w krew i po zawodniku .

 • King profesor
  @Joorny @Joorny

  Tylko z innych reprezentacji zawodnicy z tych roczników prezentują taki poziom, żeby spokojnie łapać się do składu. U nas na ten moment nikt takiego poziomu nie prezentuje. Owszem Kamil, Piotrek czy Stefan dość szybko skakali w PŚ, ale wtedy mieli poziom lepszy od pozostałych naszych zawodników. Z pewnością to zaprocentowało, ale w każdym razie wiek w skokach się przesunął. Teraz jest bardzo niewielu zawodników mających mniej niż 20 lat, którzy coś osiągnęli/osiągają, a jeszcze 10-20 lat temu było inaczej.

 • Joorny bywalec
  Kot powinien odpocząć

  a zamiast niego powinien polecieć Wąsek a na pewno nie tak uwielbiany przez Tajnera Murańka. Zwróćcie uwagę na roczniki startujące w PŚ coraz więcej 98, 99, 2000. Ktoś z naszych z tych roczników musi się oskakiwać w PŚ. Bo za pare lat będziemy mieli problem.

 • koronex1989 doświadczony

  Zastanawiam się czy przy takich skokach Maćka jego brat czy ojciec zaraz nie będą wyskakiwać z pretensjami do trenera. Już Jakub Kot miał jakieś ale w wywiadzie krytykował Austriaka, że niepotrzebnie zabiera Maćka na zawody do Rosji. Zapowiada się coraz bardziej niezręcznie biorąc pod uwagę jak Kotowie lansują się w studiu

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  W sześciu zawodników jesteśmy w stanie zdobyć więcej punktów niż w sześciu

  No bo 6-tka 6-tce nie równa.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).