Okiem Samozwańczego Autorytetu: Szewczyk Skuba poszukiwany

 • 2019-01-08 01:07

Ach co to był za Turniej, och cóż to był za finałowy konkurs. Emocji fura, dwa skopki i jeszcze garnuszek. Historyczne wyczyny, rekordy skoczni, chwile heroiczne, chwile komiczne. Na naszych oczach pisała się historia. Pięknie się napisała.

Ryoyu KobayashiRyoyu Kobayashi
06.01.2019 - Podium 67. Turnieju Czterech Skoczni06.01.2019 - Podium 67. Turnieju Czterech Skoczni
06.01.2019 - Podium PŚ w Bischofshofen06.01.2019 - Podium PŚ w Bischofshofen
01.01.2019 - Podium TCS w Ga-Pa01.01.2019 - Podium TCS w Ga-Pa
Piotr ŻyłaPiotr Żyła
Kamil StochKamil Stoch
Dawid KubackiDawid Kubacki
Dawid KubackiDawid Kubacki
Stephan LeyheStephan Leyhe
Andreas FelderAndreas Felder
Gorazd BertonceljGorazd Bertoncelj
Hideharu MiyahiraHideharu Miyahira
Siergiej TkaczenkoSiergiej Tkaczenko
Sabirżan MuminowSabirżan Muminow

Dum dum dum - huczą bębny w głębinach Morii, gdy hordy orków wypełzają ze swych jaskiń potrząsając orężem. Bum bum bum - grzmią radzieckie działa pod Stalingradem, zwiastując początek operacji "Uran". Łup łup łup - łomoczą twarde pięści o imponującą klatę Samozwańczego Autorytetu.

Tak, biję się w pierś. Popełniłem wielki błąd. Nie doceniłem mocarnego smoka. (Dla tych, co nie kapują, przypominam, że Ryō po japońsku to smok). Przewidywałem, że Ryōyū Kobayashi nie wygra Turnieju Czterech Skoczni. Tymczasem nie tylko wygrał, ale jak wygrał! Na pierwszego skoczka, który zwycięży we wszystkich czterech konkursach, czekaliśmy pół wieku. Na drugiego - 16 lat. Na trzeciego - zaledwie dwanaście miesięcy. Jeszcze na półmetku wydawało się, że Japończyk rzeczywiście cokolwiek słabnie, bo Markus Eisenbichler deptał mu po piętach. Ale austriacka część Turnieju była jego popisem. Znów odlatywał i nokautował. Drugi japoński zwycięzca Turnieju po Funakim, trzeci Król Turnieju po Hannawaldzie i Stochu.

Ryōyū Kobayashi nie tylko nie jest jednym z grudniowych dominatorów, których widywaliśmy w poprzednich latach. Takich, co to się nawygrywali trochę na początku sezonu a potem trwoniąc przewagę stanowili tło dla gwiazd sezonu. Smok zgromadził już w tej chwili taki kapitał, że tylko kataklizm może odebrać mu Kryształową Kulę. Po pierwsze - z jedenastu konkursów wygrał osiem, dwukrotnie był trzeci i tylko raz wylądował poza podium. Ma w tej chwili serię pięciu zwycięstw z rzędu. Jeśli wygra pierwszy konkurs w Predazzo, dołączy do ekskluzywnego klubu zawodników, którzy wygrywali sześć razy pod rząd (Ahonen, Hautamäki, Morgenstern, Schlierenzauer). Jeśli wygra oba - będzie w tej kategorii samodzielnym liderem. Ryōyū już pokazał, że wskakiwanie do ekskluzywnych klubów to dla niego sushi z imbirem. Smok ma więc na koncie klasyfikacji generalnej już blisko 1000 punktów. Szanowny Smoku! Wybacz moją niewiarę. W ramach gratulacji oraz przeprosin, mam dla Ciebie specjalną dedykację. (Niezorientowanym językach podpowiadam, że "Smoke" w języku angielskim nie oznacza "smok" - podobieństwo przypadkowe).

Po drugie - układ sił. Nie ma nikogo, kto w tej chwili by Japończyka ścigał i nie wygląda na to, by na razie ktoś miał potencjał, by to zrobić. Drugi w klasyfikacji Wewiór traci do Japończyka ponad 400 punktów i przeżywa lekki kryzysik. W Turnieju Kobayashi zdobył równiutkie czterysta punktów, a Piotr mniej niż 100! Za nim Kamil - 450 punktów i nieregularna forma. Kolejni jeszcze dalej. Smok więc połyka kolejne trofea a zdesperowani kibice spoza Japonii rozpaczliwie wypatrują szewczyka Skuby, który rozprawiłby się z bestią. Podobno w Internetach ktoś kolportuje następujące obwieszczenie:


Uwaga, uwaga! Czy ktoś zmierzy się ze smokiem? Mężny rycerz, który wyjdzie z tej batalii zwycięsko
otrzyma:

- selfie z św. Jerzym w pozłacanych ramkach

- order im. szewczyka Skuby

- pół Królestwa (reż. Lars von Trier, odcinki 1-4)

- sztuczną rękę królewny

Tak więc wiemy już z całą pewnością, że porównania Japończyka do Domena Prevca sprzed dwóch sezonów to kompletne nieporozumienie. Znacznie lepszym punktem odniesienia będzie tu raczej porównanie do Petera Prevca sprzed trzech. Słoweniec miał wtedy po jedenastu konkursach 924 punkty (o 32 mniej, niż obecnie Japończyk). Różnica polega na tym, że będący wtedy na drugim miejscu Severin Freund, tracił do lidera zaledwie nieco ponad 200. Jak się skończyło w Planicy - pewnie większość z nas dokładnie pamięta. Prevc zgromadził największą w historii liczbę punktów i wygrał z największą w historii przewagą 813. oczek. Jeśli ktokolwiek twierdzi, że Japończyk nie ma papierów na wygranie Pucharu Świata, bo to zaledwie jego trzeci sezon i brak mu doświadczenia, to odsyłam do casusów Toniego Nieminena i Martina Schmitta. A szczególnie tego drugiego. Niemiec zdobył swoją pierwszą Kulę w trzecim sezonie w karierze. Poprzednie kończył odpowiednio na 55. i 27. miejscu. Przed swoim zwycięskim sezonem nie stał nigdy na podium, udało mu się tylko dwa razy wskoczyć do pierwszej dziesiątki. Kobayashi skacze w PŚ czwarty sezon. W pierwszym zajął 42. miejsce, w drugim nie zdobył choćby punkcika a zeszłej zimy był 24. Raz wskoczył do pierwszej dziesiątki.

Smok nie pęka, smok ma psychikę jak Pudzian bicepsy. Poradził sobie z presją głównego faworyta Turnieju, poradził sobie z presją lidera, poradził sobie z kapryśną Bergisel, która zwykle oddzielała chłopców od mężczyzn. Poradził sobie nawet z nerwówką, jaką zafundowało mu w Bischofschofen jury. Poradził sobie nawet z niedokładnie oczyszczonym, z torów śniegiem, który tam nawiało, gdy Borek Sedlak przetrzymywał go na belce. Czy jest coś, z czym Kobayashi sobie nie poradzi? W tej chwili trudno sobie coś takiego wyobrazić.

Oj, jak niewiele zabrakło w niedzielę do kolejnego polskiego turniejowego podium. Na osłodę Dawid Kubacki huknął sobie rekord skoczni i wyrównał najlepszy wynik w karierze. A także przebojem wbił się do czołowej dziesiątki PŚ. Niezachwianie wierzę, że Dawid stanie w końcu i na najwyższym stopniu podium. To łebski facet i walory psychiczne do skoków ma, jak mało kto. Dla niego konkurs to zadanie do wykonania, potrafi wyciszyć emocje i na spokojnie robić swoje. A pozostałych atutów też mu nie brakuje. Mustaf ma ze skocznią Bergisel rachunek do wyrównania. A przecież okazja nadarzy się nie dopiero jak zwykle za rok, ale już za półtora miesiąca.

Piotr Żyła jechał na Turniej jako wicelider klasyfikacji generalnej i skoczek, który do tej pory na każdej skoczni stawał na podium. I zawiódł. Nie nas, bo nic nam nie jest winien. Zawiódł samego siebie. Szkoda że nie wyszło, bo latka lecą i okazji będzie ubywać. Co się stało? Jeden z jego klubowych kolegów jeszcze przed zawodami w Innsbrucku, gdzie Piotr nie wszedł do drugiej serii, podał tyleż prostą, co ciekawą diagnozę. Otóż jego zdaniem pojawiła się frustracja tym, że Wewiór pięć razy stał na podium, ale zwycięstwo wciąż go omijało. Jego zdaniem problem leży w głowie. Trzeba odciąć niepotrzebne myśli i wszystko wróci na dobre tory. Oby się udało. Trzymam kciuki.

Mała zagadka matematyczna: Skoczek w czterech konkursach zajmuje miejsca: 13.,7.,4. i 4. Które miejsce zajął skoczek w Turnieju składającym się z tych czterech konkursów? Matematyk pewnie szybko odpowie, że siódme. Ale skoki to nie czysta matematyka. Stephan Leyhe matematyką się nie przejmuje. Jak widać można wygrać Turniej nie wygrywając żadnego konkursu i można też stanąć na jego podium nie stając na podium żadnego konkursu. Pewnie nie on pierwszy, ale te miejsca to aż jakoś kłują w oczy. A może kłuje ta różnica między nim a Dawidem...

Co tam Panie w Pucharze Narodów? Polacy trzymają się mo... aaaa wróć. Niestety nie. Niemcy nas wyprzedzili. Paradoksalnie nie na swojej ziemi, gdy mogli korzystać z grupy krajowej a Eisenbichler szalał, tylko właśnie w Austrii i to tylko przez wyraźnie słabszą dyspozycję biało-czerwonych. Myślę, że to jeszcze za wcześnie, by lamentować z tego powodu w kontekście zbliżającego się czempionatu. Jeszcze trochę czasu zostało.

Niemcy tymczasem powolutku zaczynają się odkuwać na Austriakach za wieloletnią dominację na wspólnie organizowanym Turnieju. Wygrać co prawda znów się nie udało, ale mają dwóch swoich zawodników na podium. Austriacy? Najwyżej sklasyfikowanym był Huber na dziewiątym miejscu a Kraft skończył na siedemnastym. Felder nie znalazł na razie recepty i póki co gospodarze Mistrzostw Świata nie mają powodów do optymizmu.

Smok lata tak wysoko i ryczy tak głośno, że przebudził swoich kolegów z drużyny, którzy też zaczęli kolegialnie notować coraz lepsze wyniki. Trzy razy zapunktował weteran Daiki Ito, w pierwszej dziesiątce konkursy pokazali się Junshiro Kobayaski i Yikia Sato. Jeśli ten stan się utrzyma, Japończycy będą się liczyli w walce o medale drużynowe w Seefeld. Wygląda na to, że Krajowi Kwitnącej Wiśni zmiana trenera wyszła na dobre.

Norwegowie wciąż nie błyszczą, choć jakaś tam poświata na końcu tunelu się pojawiła. Tyle, że regularności brak. Pokazali się Stjernen i Granerud, dla równowagi za to kompletnie oklapł Forfang.


Jeśli my mamy jakiś kryzysik, to co mają powiedzieć Słoweńcy? Bertoncelj na razie wygląda na pogubionego. Wypróbował w PŚ już jedenastu skoczków. Żaden nie stanął na podium. W drużynówce w Wiśle była klapa. Domen, który w Ruce wyglądał na zbawiciela, w niemieckiej części Turnieju nie przebrnął dwukrotnie kwalifikacji i razem ze starszym bratem został wycofany już na półmetku. Na razie ich honoru broni młodziutki Zajc ale i on wypadł właśnie z czołowej dziesiątki PŚ. O skali kryzysu niech świadczy fakt, że podcas Turnieju więcej punktów od Słoweńców zdobyli Szwajcarzy. I to w sytuacji gdy Amman jest już cieniem samego siebie a Deschwanden został odesłany do Pucharu Kontynentalnego. Ale za to Kilian Peier rozwija nam się pięknie i kto wie, może będą mieli Helweci pociechę z tego chłopaka.

Najbardziej jednak w Turnieju dołował FIS. Nie wiem czyj to był dokładnie pomysł, by coraz bardziej bardziej świrować z tymi grafikami, ale dajcie sobie siana panowie. Naprawdę takie wynalazki jak kąt wybicia (rok temu było mierzenie spóźnienia bądź wybicia przedwczesnego w centymetrach) czy prędkość po 20 metrach lotu mało kogo obchodzą. Zamiast tego dajcie z powrotem rzetelne konkretne informacje o wietrze i wynikach. I komu jest potrzebna po każdym skoku informacja o czołowej trójce? To można pokazać raz na jakiś czas. Zamiast tego pokazujcie między kim a kim uplasował się zawodnik, który właśnie wylądował!

Tak, Proszę Państwa, było historycznie za sprawą Azjatów głównie. Nie tylko Japończyka, ale i Kazachów. Pierwszy z nich - Siergiej Tkaczenko przebrnął kwalifikacje. Pierwszy taki przypadek od niemal dwóch lat. Drugi - Sabirżan Muminow - tak się sfrustrował faktem, że koledze się udało, a jemu nie, że aż ze złości zdemolował Austriakom ich ukochaną Bergisel. Chuligan. Mandat mu wlepić!

Czołówka PŚ 06.01.2019
Lpzawodnikkrajpkt.strata1strata2
1 Ryoyou Kobayashi Japonia 956 0 0
2 Piotr Żyła Polska 529 427 427
3 Kamil Stoch Polska 504 452 25
4 Stephan Leyhe Niemcy 411 545 93
5 Karl Geiger Niemcy 394 562 17
6 Johann Andre Forfang Norwegia 360 596 34
7 Dawid Kubacki Polska 352 604 8
8 Stefan Kraft Austria 351 605 1
9 Markus Eisenbichler Niemcy 329 627 22
10 Robert Johansson Norwegia 303 653 26

Bracia Słowianie nam się kruszą, z czołówki wylecieli zarówno Klimow jak i Zajc. Obecnie mamy tu po trzech Polaków i Niemców, dwóch Norwegów oraz Austriaka no i oczywiście Japończyka. Ale jeden taki Japończyk wart tyle, że ho-ho! Japończyk ma 956 punktów a za nim zieje wyrwa wielkości Stephana Leyhe a nawet trochę większa. Obaj Polacy mają nad rzeczonym Niemcem sporą przewagę, ale czy to nas cieszy? Czy to ich cieszy? Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Załóżmy, że w 1999 roku ktoś nam mówi, że na podium klasyfikacji generalnej PŚ stanie dwóch Polaków...

Poczet Zwycięzców 06.01.2019
LpzawodnikkrajliczbawPŚ
1 Ryoyu Kobayashi Japonia 8 1
2 Karl Geiger Niemcy 1 5
3 Johann Andre Forfang Norwegia 1 6
4 Jewgiennij Klimow Rosja 1 11

Kiedy w końcu pojawią się tu jakieś nowe twarze?

Poczet Podiumowiczów 06.01.2019
Lpzawodnikkraj123sumawPŚ
1 Ryoyu Kobayashi Japonia 8 0 2 10 1
2 Johann Andre Forfang Norwegia 1 1 0 2 6
3 Karl Geiger Niemcy 1 0 0 1 5
4 Jewgiennij Klimow Rosja 1 0 0 1 11
5 Piotr Żyła Polska 0 3 2 5 2
6 Markus Eisenbichler Niemcy 0 2 0 2 9
7 Kamil Stoch Polska 0 1 2 3 3
8 Stefan Kraft Austria 0 1 2 3 8
9 Dawid Kubacki Polska 0 1 1 2 7
10 Stephan Layhe Niemcy 0 1 0 1 4
11 Andreas Wellinger Niemcy 0 1 0 1 14
12 Daniel Huber Austria 0 0 1 1 15
13 Andreas Stjernen Norwegia 0 0 1 1 18

W poczcie podiumowiczów witamy Dawida. Juppi!

Polacy 06.01.2019
Lpzawodnikpkt.wPŚkadra
1 Piotr Żyła 529 2 A
2 Kamil Stoch 504 3 A
3 Dawid Kubacki 352 7 A
4 Jakub Wolny 86 26 A
5 Stefan Hula 26 37 A
6 Maciej Kot 7 54 A

Bracia 06.01.2019
Lpbraciakrajpkt.
1 Kobayashi Japonia 1080
2 Prevc Słowenia 188
3 Huber Austria 185

Jeszcze chwila, a reprezentowani wciąż w PŚ jednoosobowo bracia Huber wyprzedzą reprezentowanych dwuosobowo braci Prevc. A przecież Prevców jest w sumie trzech. Zresztą tak, jak braci Kobayashi. Bo jak donosi mój niezawodny redakcyjny kolega Dominik Formela, Tatsunao - młodszy brat Junshiro i Ryōyū - zadebiutuje wkrótce na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lahti. Klękajcie narody...

Plastikowa Kulka 06.01.2019
LpzawodnikkrajliczbawPS
1 Mackenzie Boyd-Clowes Kanada 12 53
2 Stefan Hula Polska 8.1 37
3 Richard Freitag Niemcy 8.1 23
4 Daiki Ito Japonia 6 32
5 Jarko Maatta Finlandia 5 59
6 Alex Insam Włochy 5 54
7 Severin Freund Niemcy 5 49
8 Naoki Nakamura Japonia 5 33
9 Anders Fannemel Norwegia 5 24
10 Kilian Peier Szwajcaria 5 19
11 Jewgiennij Klimow Rosja 5 11
12 Noriaki Kasai Japonia 3 61

Taka sytuacja - Noriaki Kasai trzy razy z rzędu zajmuje w konkursie 32. miejsce. Tym samym wskakuje nam do klasyfikacji Plastikowej Kulki! Zasady naliczania punktów - do znalezienia tutaj.

Cytat zupełnie na temat:

"Jeśli kąt był większy, to spóźnienie było przedwczesne"
Sebastian Szczęsny.

Ale jeśli prosta będzie dłuższa, to elipsa będzie kanciasta...

Dialogi Turnieju:

- Będziecie musieli ze Svenem ogarnąć nowy pokój w swoim elitarnym klubie.

- Sven już poszedł zamiatać.

Kacper Merk i Kamil Stoch

- Spośród waszej trójki masz podobno największą siłę wybicia, tak przynajmniej twierdzi Martin Schmitt.

- No i co z tego?

- My tak sobie z dziennikarzami analizujemy, bo to zawsze przewaga...

- A znasz takie powiedzenie "siła razy błąd"?

Kacper Merk i Dawid Kubacki

Cytat zupełnie nie na temat:

Znalazłem życia sens.
Spoglądał na mnie spod rzęs.


Jerzy Handzlik


Turniej, Turniej i po Turnieju. Igły z choinki opadły, miodownik zjedzony, jeden piernik stwardniał na kamień, drugi usnął w fotelu podczas kwalifikacji w Innsbrucku, po karpiu i kutii pozostały tylko wspomnienia i niestrawność. Pożegnaliśmy rok 2018, przywitaliśmy 2019 a był to w skokach przełom roku historyczny i z przytupem. Kto będzie się dalej bawił w karnawale a którzy skoczkowie będą musieli robić za kelnerów? Gdyby wierzyć horoskopowi chińskiemu na rok 2019 dla Smoka, (luty!) to Ryōyū Kobayashi może być spokojny o swoją przyszłość. Ja tam w horoskopy nie wierzę, ale czuję, że Predazzo tylko dwie rzeczy są pewne: japoński hymn kolejne historyczne wydarzenie.

***

Felieton jest z założenia tekstem subiektywnym i wyraża osobistą opinię autora, nie stanowiąc oficjalnego stanowiska redakcji. Przed przeczytaniem tekstu zapoznaj się z treścią oświadczenia dołączonego do artykułu, bądź skonsultuj się ze słownikiem i satyrykiem, gdyż teksty z cyklu "Okiem Samozwańczego Autorytetu" stosowane bez poczucia humoru zagrażają Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny - Marcin Hetnał, skijumping.pl. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na stosowanie językowych ozdobników i żartowanie sobie z innych lub siebie. Nieumiejetność odczytywania ironii. Nadkwasota. Zrzędliwość. Złośliwość. Przewlekłe ponuractwo. Funkcjonalny i wtórny analfabetyzm. Działania niepożądane: głupie komentarze i wytykanie literówek. Działania pożądane - mądre komentarze, wytykanie błędów merytorycznych i podawanie ciekawostek zainspirowanych tekstem.

Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna

oglądalność: (9771) komentarze: (103)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MarcinBB redaktor
  @Nobody @Nobody

  Antycypował.

 • Nobody stały bywalec

  Sabirżan Muminow - wróżbita 1 kategorii, skoro najpierw demolował, a potem kumpel się zakwalifikował :D

 • MarcinBB redaktor

  @deSKI
  No teraz kapuję. Tak przy okazji - Twój nick nie wskazuje na płeć, nie doszukałem się też informacji na ten temat w formach gramatycznych Twoich wypowiedzi a wiedza o tym przydaje sie czasem w komunikacji ze względów gramatycznych właśnie. Możliwe, że już kiedyś o to pytałem, ale nie pamiętam odpowiedzi. Czy nie będzie grubiaństwem o to zapytać? :-)

  @monia866
  Stoch czy Małysz nie żegnają/li się na belce, ale obaj wielokrotnie podkreślali to, że wierzą w Boga i się tego nie wstydzą. Tytuł autobiografii Małysza: "Bogu dziękuję". To wyraźny sygnał, bo przecież takich rzeczy nie wybiera się przez przypadek. Jak napisał Lestek - Stoch żegna się przed wejściem na belkę, w kilku wypowiedziach również spontanicznie odwoływał się do Boga, że jest ważny w jego życiu i czuje Jego opiekę. Żegnanie się czy to przechodząc koło kościoła, czy przed posiłkiem, czy właśnie, gdy zaraz ma się zrobic coś ważnego, nie jest katolickim dogmatem, raczej zwyczajem. Zwyczaje często są lokalne. Być może na Podhalu i w Beskidach taki zwyczaj jest a w Bawarii nie. Albo mniej powszechny. A Wellinger czy Schlierenzauer przecież nie muszą być ani katolikami, ani wierzącymi.
  "Adam jak protestant,chyba nie może tego robić"
  Niektórzy protestanci też się żegnają (większość kościołów protestanckich tego nie zabrania, choć i nie zaleca).
  https://www.gotquestions.org/Polski/znak-krzyza.html

 • Lestek weteran
  @monia866 @monia866

  "Jakoś Sotchowi czy Małyszowi te religijne gesty nie są do szczęścia potrzebne"

  Stoch żegna się przed wejściem na belkę.

 • monia866 doświadczony
  żegnanie się skoczów

  Nie chcę bronić Niemców,ale nie posądzam ich w tym przypadku o złe intencje;) Po prostu operator kamery pokazuje,co akurat robi skoczkek przed startem;) Nie tylko na niemieckich/austriackich konkursach widać jak nasi zawodnicy robią znak krzyża.
  Co ciekawe,żegnają się głównie ci słabsi jak Wolny,Zniszczoł,Murańka i Kubacki,który kiedyś też nie był rewelacyjny (dopiero podczas zakończonego właśnie TCS wyrósł na lidera pol.kadry;). Jakoś Sotchowi czy Małyszowi te religijne gesty nie są do szczęścia potrzebne (przynajmniej nigdy nie widziałam,żeby się żegnali,Adam jak protestant,chyba nie może tego robić). Ci gorsi,jak nie wypracowali formy na treningach,muszą szukac pomocy z nieba,hehe. Przysłowie mówi ;"Jak trwoga,to do Boga";). A tak na poważnie,to nie mi nie przeszkadza,że publicznie przyznają się do wiary i nie uważam tego za "zaścianek'. Jesli ma to im w czymś pomóc,dodać pewności siebie i poczucia bepieczeństwa,ochronić przed upadkiem (bo pewnie w to wierzą;),to niech się żeganją..Kierowcy modlą się do sw.Krzysztofa,a inni wierzą w talizmany (i zabieraja je np.w podróż). Każdy ma swoje rytyuały;)Myślę,że niemiecki realizatory myślał podobnie;) Może pokazują to żegnanie ,z szacunku dla nich (skoczków)? Albo jako ciekawostkę/ małe zjawisko socjologicne? W końcu nikt poza naszymi tego nie robi;) Austriacy czy Niemcy z Bawarii tez sa w większości katolikami. Jakoś nie widziałam,żeby np. Wellinger czy Schlierenzauer się żegnali przed skokiem;)
  Może się wstydzą albo ,co bardziej możliwie,nie ma tam takiego zywczaju;) Zachowanie naszych sportowców mogło tym bardziej zainteresować niemieckiego kamerzystę;) Trochę jak w "Z kamerą wśród zwierząt",hehe. Tak tutaj,z kamerą wśród skoczków;) Nie doszukuję się w tym jednak złośliwości,raczej,jak już wspomniałam,zwykłą ciekawość;)

 • deSKI bywalec
  @MarcinBB

  Gitara w rękach trenera to łkająca smętnie, to wydająca ostre tony.
  Maciek i Piotrek na kozetkach, w kaskach połączonych ze sobą kabelkami. Przepływ impulsów w celu wyrównania osobowości, ambicji- jednemu trochę luzu, drugiemu trochę powagi.
  "Młody Frankenstein"- to było moje pierwsze skojarzenie na wieść o tajnej metodzie treningowej, jakiej zostali poddani obydwaj delikwenci. :)

 • MarcinBB redaktor
  @Pavel @pavel

  Po pierwsze, nie muszą być wszystkie.
  Po drugie czepiasz się słówek użytych w felietonie, nie rozprawie naukowej. Jest coś takiego, jak licencia poetica.
  JEDNYM z TYCH WIELU walorów, jest wytrzymywanie presji, co statystycznie starał sie wykazać mario0993. Jak wiadomo mamy małe kłamstwa, duże kłamstwa i statystykę ;-)
  Skoro nie ma co drążyć, to po co drążysz? :-)
  Swoją tezę poparłem odpowiednią argumentacją we wtorek o 22:20 w ostatnim akapicie.

 • MarcinBB redaktor
  kapcie i piwko

  Chciałem jeszcze doprecyzować, żeby się mnie już nie czepiano. Ja nie mam nic przeciwko oglądaniu skoków w fotelu i w kapciach i z piwkiem. Sam oglądam w fotelu i kapciach, tyle, że z cydrem, bo piwa nie lubię. Kluczowa jest ta druga część - że mnóstwo tych telewidzów, którzy poza tym oglądaniem nie mieli nigdy nic wspólnego z tym co oglądają, uważaja sie za mądrzejszych od sportowców, trenerów i ogólnie ludzi ze środowiska. A swoje opinie wyrażają w sposób kategoryczny, z niezachwianą pewnością siebie, wyśmiewając przy tym ludzi myślących inaczej.

 • MarcinBB redaktor
  @anonim @DimitrijKowalsky

  W świetle tego, do czego wspólnie doszliśmy z Mario0993 nie wiem za bardzo czemu miałaby służyć dalsza dyskusja. Ale jak chcesz... Mario poparł swoją tezę bardzo rzetelnie, przy pomocy konkretnych zestawień. Zapraszam do zrobienia tego samego - pokaż wyniki Kubackiego, wykazujące, że w każdym konkursie w każdym sezonie swój drugi skok miał gorszy (jesli to jest to, czego chcesz dowieść, bo nie jestem pewien).

  "Nie pisałem o każdym występie, tylko o każdym sezonie"
  Teraz to już kompletnie nie wiem, czego chcesz dowieść. Każdemu skoczkowi w każdym sezonie trafi się statystycznie 50% konkursów, w których drugie skoki ma słabsze od pierwszych.

  "Jest tak, jak napisał mario, że Dawid skacze gorzej gdy pojawia się presja. Nie chcesz tego przyjąć do wiadomości,"
  Oczywiście, że przyjąłem to do wiadomości. To Ty najwyraźniej nie przyjąłeś do wiadomości tego, co napisałem.

  "Tu nie chodzi o brak zrozumienia, a o to, że aby zdyskredytować czyjąś argumentację, uciekasz się do bezsensownych porównań. W sumie, mógłbyś też mnie nie obrażać, sugerując, że mam dwie szare komórki. Dasz radę?"
  Nie, tu chodzi właśnie o brak zrozumienia. A może o to, że udajesz, że nie rozumiesz?
  Porównanie którego użyłem, że jest sensowne a przy tym banalnie proste. Naprawdę wystraczą dwie szare komórki. Tak, jak nie da się ocenić CAŁOŚCI cech psychicznych Dawida na podstawie tylko i wyłacznie zestawienia pierwszych skoków z drugimi, tak nie da się porównać odporności na stres żadnego człowieka (nie musi to być akurat Elon Musk) na podstawie ilosci uśmiechów.
  Jeśli nadal nie rozumiesz - nie potrafię Ci pomóc. Mogę Ci coś wytłumaczyć, ale nie mogę tego za Ciebie zrozumieć.

  "O jakie przyczyny Ci chodzi?"
  No właśnie to podobno Ty miałeś mi to powiedzieć. Słabsze drugie skoki są skutkiem a każdy skutek ma jakąś przyczynę. Podobno doskonale tę przyczynę znałeś, więc dlaczego mnie o nia pytasz?

  "Nie analizujemy tu całej psychiki, tylko co najwyżej jej wycinek odpowiadający skokom narciarskim pod presją."
  No może Ty, ale na pewno nie ja. Przeczytaj proszę moje wcześniejsze komentarze, dyskusję z mario chociażby, to nie będziemy wyważali otwartych drzwi. Szkoda czasu.

 • mario74 bywalec
  @erytrocyt_ka @MarcinBB

  Aja myślę, że będzie kobayaszomania, a może już jest. Przypomnina mi się takie zdjęcie Sary Takanashi otoczonej gromadą japońskich dziennikarzy. Z innej beczki - gdy nie mieli dobrego Japończyka to pamiętam dziewczyny japońskie na którymś turnieju japońskim z transparentem za czasów Małysza "Fan Club Adam Małysz", czyli jest potrzeba idola.

 • MarcinBB redaktor
  @tupoprawnyoptymista @TuPoprawnyOptymista

  Odnośnie "specyfiki różnych tekstów" się nie wypowiadałem. Bo się nie znam. Na czym się Pan zna a na czym nie - nie mam pojęcia. Więc się nie wypowiadam. Wyznaję prostą zasadę - jak się czegoś nie przeczytało, to się na tym nie zna.
  Nie wiem, czy wszyscy w przedziale 12-16 lat przeczytali Trylogię Tolkiena i czy potrafią powiedzieć na czym polegała operacja "Uran". Kieruję teksty do kibiców skoków. To, czy komuś mój styl odpowiada, czy nie, to już jego sprawa.
  Piszę teksty, żeby z siebie wyrzucić to, co myślę i żeby zostały przeczytane. To, czy zostanę w jakikolwiek sposób skomentowane, to kwestia drugorzędna.

 • Pavel profesor
  @MarcinBB

  Postawiłeś tezę: "walory psychiczne do skoków ma, jak mało kto", to ją udowodnij odpowiednio argumentując. Aby teza była prawdziwa, prawdziwe muszą być wszystkie "walory psychiczne" pozwalające osiągnąć sukces w skokach, co więcej muszą być ponadprzeciętne, wszak "jak mało kto". Jednym z tych walorów, na co się chyba wszyscy zgodzimy, jest wytrzymywanie presji, z czym, co wykazał statystycznie @mario0993, Kubacki sobie nie radzi. Co za tym idzie teza jest błędna. I w sumie nie ma co drążyć tematu.

 • MarcinBB redaktor
  @deSKI @deSKI

  Nie skomentuję, bo z lekką dozą wstydu przyznam, że nie załapałem żartu. Młodego Frankensteina oglądałem wieki temu...

 • MarcinBB redaktor
  @anonim @mario0993

  No tak. Ale do odniesienia zwycięstwa, trzeba znacznie więciej, niż tylko umiejętności wytrzymania presji, gdy po pierwszej serii ma się wysoki wynik. Możesz uważać, że jest to "szalenie ważne", ja mogę uważac, że "bardzo ważne" ktoś może uważać, że mało ważne (bo przecież można wygrać konkurs wspaniałym drugim skokiem, zajmując na półmetku dziewiąte miejsce). Ale na pewno nie jest to cecha jedyna, a jedna z bardzo wielu. Najpierw to trzeba mieć wytrwałość, żeby nie porzucić treningów po pierwszym miesiącu, gdy koledzy z klasy mają więcej czasu na gry komputerowe, potem odwagi, by przejść z K-40 na K-70 potem w końcu pokory, gdy Horngacher mówi "musisz zmienić to i to, bo nigdy nie osiągniesz więcej, niż piętnaste miejsce".
  Tak to już jest na świecie, że jesteśmy różni od siebie i komunikat, który w mojej głowie brzmi jasno i wyraźnie, dla drugiej osoby może być odebrany trochę inaczej. Czytając jeszcze raz swoje słowa po Twoim wytłumaczeniu, wcale się już nie dziwię, że odebrałeś je tak, jak odebrałeś.
  Podsumowując, cieszę się, że doszliśmy do porozumienia. I że w swojej wierze w Dawida nie jestem odosobniony. Uprzejmie dziękuję za dobre słowo i pozdrawiam serdecznie!

 • tupoprawnyoptymista stały bywalec
  @tupoprawnyoptymista @StrasznyRybolakOtchlani

  Jeżeli pierwszy akapit w stu procentach znieczęca do dalszego czytania, to komentuje się to, co się przeczytało. I tylko to komentowałem, więc nie bądź śmieszny z tym swoim moralizatorskim tonem:).

 • StrasznyRybolakOtchlani doświadczony
  @tupoprawnyoptymista @TuPoprawnyOptymista

  Na ogół komentuje się teksty po ich uprzednim przeczytaniu, na tym zresztą polega definicja KOMENTARZA.

  Z drugiej strony, czy naprawdę czujesz się moralnie uprawniony do dalszego pouczania redaktorów portalu, z którego zostałeś wywalony już z 10 razy za łamanie regulaminu? Jakby ci się tu tak nie podobało to będąc normalnym człowiekuem już dawno spakowałbyś walizki i poszedł marudzić i zatruwać życie na jakimś innym forum. Ale skoro jednak ciągle tu jesteś i po każdym z banów zmartwychwstajesz i wciąż komentujesz teksty Hetnała to musi świadczyć o tym, że jednak uwielbiasz formułę tej strony i jej artykułów, a zatem ogranicz tego typu głupie wynurzenia, bo jesteś w nich śmiesznie niewiarygodny (nie mylić z "niewiarygodnie śmieszny").

 • tupoprawnyoptymista stały bywalec
  @tupoprawnyoptymista @MarcinBB

  Otóż szanowny panie redaktorze, że tak zażartuję, na specyfice różnych tekstów znam się bardziej niż się panu wydaje. Proszę uszanować moje zdanie, bo w pierwszym akapicie zabrakło jeszcze tylko "tum tu rum tum" oraz "bi ba boe", ewentualnie "yogi bu-bu":). Jeżeli kieruje pan teksty do przedziału 12-16 lat, to ok. W sumie to 80% odbiorców tej strony. To tylko moje spostrzeżenie, a pisać proszę wg własnego widzimisię, przecież się nie wtrącam - tylko komentuję. Po to pan chyba pisze te teksty, żeby zostały w jakiś sposób odebrane/skomentowane.

 • krzywidz początkujący
  Prosty ranking 1980-2019

  1 Nykaenen 641.5
  2 Małysz 533
  3 Weissflog 489.5
  4 Ahonen 487.5
  5 Ammann 487
  6 Stoch 443
  7 Schlierenzauer 396
  8 Goldberger 349
  9 Morgenstern 337
  10 Schmitt 277

  Tak mi wyszło;punktacja igrzyska i P.Ś. 1-60p 2-24p 3-12p 10-4p
  M.Ś.; 1-30p 2-12p 3-6p 10-2p
  T4s; 1-15p 2-6p 3-3p 10-1p

 • deSKI bywalec
  @MarcinBB

  A nie skomentujesz Waść mojego odkrycia metod treningowych, jakimi zostali poddani Maciej i Piotrek?
  Dodam, że tę metodę bezpośrednio poprzedza granie na gitarze, a nie na skrzypcach, jak to było w pierwowzorze. :)

 • MarcinBB redaktor
  odp.

  @hottomasos
  Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam
  P.S. Trawestacje w punkt.
  @Wojtasek12
  Taki mam styl i będę się go trzymał.
  Dziękuję za miłe słowa i obyś dobrze czuł!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).