Sobota, 12 stycznia 2019, 12:59

Łukasz Kruczek krytycznie o włoskiej kadrze

Łukasz Kruczek
Łukasz Kruczek
fot. Tadeusz Mieczyński

Większość reprezentantów Włoch nie będzie udanie wspominać powrotu Predazzo do kalendarza Pucharu Świata w skokach narciarskich. Z pięcioosobowej grupy Italii do sobotnich zawodów awansował tylko 21-letni Alex Insam, a pozostała czwórka podpisała listę wyników. Zaskoczony takimi rezultatami nie jest polski trener tego zespołu - Łukasz Kruczek.

- Taki wynik nie ma szans cieszyć, ale takie są realia. Nie spodziewaliśmy się cudów. Temat kwalifikacji i możliwość awansu do zawodów to jedna kwestia, natomiast zdolny do punktowania cały czas jest tylko jeden zawodnik. Tu się nic nie zmienia i nie zmieni w perspektywie tygodni czy miesięcy - zaznacza 43-latek.

Nasz rodak wielokrotnie podkreślał, iż trudno zmienić cokolwiek w skokach najstarszej dwójki w tej kadrze, a więc w technice Sebastiana Colloredo i Davide Bresadoli. Czy problem się pogłębia? - Jest trudno i będzie coraz trudniej. W tym aspekcie nie chodzi nawet o ich wiek. Każdy zawodnik ma pewne oczekiwania, ale starszym skoczkom trenuje się trudniej. Pomijając kwestię wieku, regeneracji, zwyczajnie niełatwo jest nadążać za zmianami, które wprowadzają młodzi zawodnicy. W takiej sytuacji trudniej zmotywować się do pracy.

- Jeden zawodnik ogłosił mi już, że to jest jego ostatni sezon w roli skoczka narciarskiego. W przypadku drugiego nie ma jeszcze oficjalnej decyzji, ale mamy pewne przeczucia, które towarzyszą nam od dwóch lat. Odnoszę wrażenie, że wytyczyli sobie linię mety, a z takim nastawieniem trudno o rozwój - dodaje szkoleniowiec.

- Chciałbym jeszcze wspomnieć o początku okresu przygotowawczego, którego pokłosie widzimy dzisiaj. Kiedy świat trenował od dwóch miesięcy, my, z powodu problemów organizacyjnych we włoskiej federacji, stąpaliśmy w miejscu. Nie wiedzieliśmy nic. Chodzi tutaj o możliwości kadrowe, treningowe i finansowe. Niestety, ale dwa miesiące zaległości w treningu techniki są trudne do nadrobienia - kontynuuje były trener polskiej kadry narodowej.

- Widzę jednak światełko w tunelu dla Włochów, jako kraju w skokach narciarskich. Ma to związek z tym, co widzimy w Predazzo, gdzie powstały nowe obiekty dla juniorów. To niezwykle istotna rzecz, której brakowało w ostatnich dziesięciu latach. Przez ten okres młodzież nie miała możliwości treningu, bo była tutaj malutka skocznia, a kolejnym krokiem była skocznia normalna.

Przestarzały kompleks, na którym jeszcze w 2013 roku rozgrywano Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, są wartościowe do odbywania zgrupowań? - To retro skocznie, ale są bardzo fajne do treningu letniego. Akurat w tym roku, ze względu na budowę mniejszych obiektów, były zamknięte, ale duża skocznia jest bardzo przewidywalna w kwestii warunków wietrznych, przez co jest często wykorzystywana przez zagraniczne ekipy. Szczególnie w okresie jesiennym, gdy pojawiała się tutaj m.in. reprezentacja Polski.

Jak debiut w Pucharze Świata przeżył 17-letni Giovanni Bresadola, młodszy brat Davide? - Nie stawialiśmy mu żadnych celów. To wszystko jest dla niego nowe. Dopiero w tym roku rozpoczął starty w Pucharze Kontynentalnym. Latem zdobył punkt, co umożliwiło mu pokazanie się w ten weekend. Postanowiliśmy dać mu szansę, ponieważ nie często zdarza się okazja skakania we własnym kraju. Nie oczekiwaliśmy od niego awansu, ale nabywanie doświadczeń jest bardzo istotne. Ma szansę zobaczyć światową czołówkę i zdać sobie sprawę, że to są normalni zawodnicy, a nie ludzie z kosmosu. Jego zadanie jest zbieranie doświadczenia.

Sebastian Colloredo i Davide Bresadola mają problemy z punktowaniem na poziomie Pucharu Kontynentalnego. Jakie są dalsze plany wobec nich? - Ta dwójka nie punktuje i myślę, że nie będzie punktowała. Puchar Kontynentalny jest dla nich równie trudny, jak Puchar Świata. Szukając pozytywów, troszeczkę lepiej prezentuje się Sebastian, u którego widzę chęć i motywację do treningów. Czy to wystarczy na poziom punktowania lub poziom z poprzedniego lata? Nie będzie łatwo. Zawodnicy trenują, próbują różnych rozwiązań, ale będę upierał się zdania, że stracony czas w okresie przygotowawczym ma teraz odbicie w wynikach. Nastąpiło zbytnie rozluźnienie, po którym trudno było ruszyć.

Jak wygląda sytuacja Inasma, który w sobotę będzie bronił honoru Włoch? - Alex Insam jest jedyną włoską szansą na regularne punktowanie w elicie. Bardzo na to liczymy. Moim zdaniem, mimo siedmiu punktów na koncie, widać progres w jego wykonaniu. Na tym etapie zimy nigdy nie miał tylu na koncie. Ile dojdzie do tych siedmiu? Jeszcze nie jesteśmy w połowie sezonu. To nie jest zawodnik mocny fizycznie i bez takich predyspozycji, jak Piotr Żyła czy Kamil Stoch. Jest jednak bardzo świadomy swojego ciała i tego, co robi. To jego niewątpliwy plus. Do tego ma za sobą edukację w austriackiej szkole sportowej w Stams. Można to deprecjonować, ale zaszczepiło to w nim inny charakter i podejście niż mają pozostali włoscy skoczkowie.

Z Łukaszem Kruczkiem rozmawiał Dominik FormelaDominik Formela, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (8414) ilość komentarzy: (17)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Najnowsze Tweety:
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FC
Pań
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.SEIDL FabianNiemcy526
2.EGLOFF LucaSzwajcaria458
3.SCHUBERT JohannesNiemcy452
4.RAINER StefanAustria435
5.NIETZEL JustinNiemcy417
15.JUROSZEK KacperPolska222
45.NIŻNIK AdamPolska95
49.GRUSZKA MateuszPolska79
51.PILCH TomaszPolska75
65.KANTYKA PrzemysławPolska54
82.BIEGUN KrzysztofPolska39
88.SKUPIEŃ DamianPolska34
97.STOSEL KacperPolska29
153.JOJKO SzymonPolska5
161.CZYŻ BartoszPolska2
164.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOMAR KatraSlowenia246
2.KARPIEL KamilaPolska239
3.RAUDASCHL ElisabethAustria201
4.BRECL JernejaSlowenia200
5.PURKER ClaudiaAustria192
13.RAJDA KingaPolska155
41.SZWAB JoannaPolska25
45.TWARDOSZ AnnaPolska21
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia486
2.RAUDASCHL ElisabethAustria304
3.STRATE AbigailKanada225
4.TRAMBITAS Andreea DianaRumunia200
4.REISCH AgnesNiemcy200
7.TWARDOSZ AnnaPolska191
22.RAJDA KingaPolska125
50.PAŁASZ MagdalenaPolska63
51.CIEŚLAR PaulinaPolska62
56.KARPIEL KamilaPolska50
63.SZWAB JoannaPolska37
65.KIL JoannaPolska34
72.KONDERLA NicolePolska27
Pełna klasyfikacja..»


Czy popierasz wybór Michala Dolezala na stanowisko głównego trenera polskiej kadry skoczków?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie mam zdania
    99,99%
  3. Nie
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2019 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl