Willingen Five bez zmian, konkurs drużynowy poza klasyfikacją cyklu

 • 2019-01-15 00:50

W dniach 15-17 lutego na skoczni Muehlenkopfschanze (HS145) odbędzie się druga edycja miniturnieju Willingen Five, którego triumfator otrzyma nagrodę w wysokości 25 tysięcy euro. Organizatorzy ogłosili, iż tegoroczna edycja odbędzie się bez zmian w klasyfikacji imprezy.

Wątpliwości na temat potencjalnej nowej formuły niemieckiej imprezy pojawiły się w połowie grudnia. W ramach odwołanych zawodów w Titisee-Neustadt, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) postanowiła przyznać Willingen dodatkowy konkurs drużynowy (rywalizację indywidualną otrzymał Oberstdorf). Tym samym pojawiły się głosy, iż być może do turnieju Willingen Five zostanie wliczonych więcej niż tytułowych pięć rund zawodów.

Organizatorzy zawodów Pucharu Świata w Willingen ogłosili jednak, iż ich turniej odbędzie się w identycznej formule jak to miało miejsce przed rokiem. Tym samym do klasyfikacji generalnej imprezy zaliczone zostaną noty punktowe zawodników z piątkowych kwalifikacji oraz sobotniego i niedzielnego konkursu indywidualnego.

Piątkowe dodatkowe zawody drużynowe na Muehlenkopfschanze (HS145) odbędą się tylko i wyłącznie w ramach Pucharu Świata, a ich wyniki nie będą zaliczane do turnieju Willingen Five. Co ciekawe, konkurs nie odbędzie się po, ale przed kwalifikacjami do weekendowej rywalizacji indywidualnej.

Pierwszą edycję turnieju Willingen Five rozegrano w ubiegłym sezonie. Jej triumfatorem został Kamil Stoch. W nagrodę reprezentant Polski otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy euro.

Tegoroczny Willingen Five odbędzie się w dniach 15-17 lutego i będzie ostatnim startem dla najlepszych skoczków globu przed Mistrzostwami Świata w narciarstwie klasycznym Seefeld 2019.

PROGRAM ZAWODÓW:

Piątek, 15.02.2019
11:00 - Odprawa techniczna
13:30 - Oficjalny trening
15:45 - Pierwsza seria konkursu drużynowego
18:15 - Kwalifikacje do obu konkursów indywidualnych (zaliczane do Willingen Five)

Sobota, 16.02.2019
15:00 - Seria próbna
16:00 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego (zaliczane do Willingen Five)

Niedziela, 17.02.2019
14:15 - Seria próbna
15:15 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego (zaliczane do Willingen Five)


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10146) komentarze: (48)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @the_foe @dervish

  Ostatecznie CEV zgodziła się wtedy na przełożenie turnieju, ale przed tym była cała masa nacisków - od samej Skry i dwóch z trzech pozostałych uczestników, przez głównego sponsora Skry, liniowych, którzy odmówili sędziowania, a nawet zarządców Atlas Areny. Konsekwencji nie było chyba żadnych, a nowy termin ustalono po kilku dniach i jakoś się udało.

 • iwo1333 bywalec
  @Raptor202 @Raptor202

  W jaki sposób ten turniej przeskadza w rozegraniu zawodów? Jedyną zmianą jest zmniejszenie liczby kwalifikacji z 2 do 1, co ułatwia rozegranie wszystkich serii planowo. Udziwnieniem programu jest tylko i pewnym problemem jest tylko dodatkowa druźynówka.

 • Kolos profesor
  @gosposia @gosposia

  Hofer zniknie za rok, pytanie czy jego hofery także? Bo jak Hofer odejdzie to się bojem że w sumie może być gorzej. Chociarz gorzej być nie może chyba?


  Co do drużynówek to się zgadzam że nie powinny być wliczane do klasyfikacji Raw Air, ale póki co spór o poszkodowanych w wyniku tego jest czysto teoretyczny narazie.

 • gosposia weteran
  @gosposia @jma

  Cały czas to podnoszę, ale myślę, ze póki w FIS rządzą hofery, to nie ma na to żadnych szans. A hofery to nie tylko Hofer, ale cała ta w jego stylu myśląca ferajna.

 • jma profesor
  @gosposia @gosposia

  Ale przy trójkach można by wystawiać więcej niż jedną drużynę (przynajmniej w PŚ, nie w MŚ(wL) i IO).

  Choć ogólnie się z Tobą zgadzam. Skoki to sport indywidualny, a "drużyna" to suma wyników indywidualnych. Jakoś nie widzę drużynowego konkursu w pchnięciu kulą, albo rzucaniu młotem.
  Ja to bym zostawił skoki drużynowe tylko na MŚ/MŚwL/IO tak jak to jest ze skocznią normalną.

 • tomek20 weteran

  Te piątkowe kwalifikacje to mogli se darować i przełożyć je na sobotę.

 • gosposia weteran
  @gosposia @kolos

  Okrojenie drużynówki do trzech osób spowoduje, że jeszcze więcej zawodników będzie poszkodowanych. Dodatkowy Polak, Norweg, Niemiec, Japończyk, Austriak, Słoweniec, być może Szwajcar, być może Czech albo Rosjanin.

 • dervish profesor
  @the_foe @kolos

  Sam piszesz ze nie wiesz jak sie to zakończyło. Zapewne prawnicy mieli pełne rece roboty.

  A poza tym, z tego co wyczytałem to PZPS nie był tu stroną bo nie chodziło o reprezentacje Polski tylko o prywatne kluby. Z przytoczonej notatki wynika że stronami były CEV oraz klub Skra i byc może pozostałe kluby i ich sponsorzy. Czyli wszystko na niwie bardziej prywatnej niż państwowej.

 • Raptor202 weteran

  Powinni anulować ten śmieszny turniej i zrobić zawody na normalnych zasadach, wtedy nie byłoby problemów.

 • Kolos profesor
  @gosposia @gosposia

  Na razie to ciągle gdybologia i problem teoretyczny. Dopóki Zografski, jakiś Fin lub Francuz albo Włoch nie zacznie dominować w PŚ to się taka niesprawiedliwość nie zdarzy. A nic nie wskazuje że tak miałoby być.

  Rozwiązaniem mogłoby być dopuszczanie do 2 serii wszystkich zgłoszonych ekip i okrojenie ich składów do 3 zawodników. Ale Zografski i tak będzie poszkodowany i tak...

 • Kolos profesor
  @Pavel @pavel

  W tym sezonie lekceważenie szans Zografskiego jest już kłopotliwe, o czołowe lokaty nie zawalczy ale o takie 15-20 lokatę w RAW Air mógłby powalczyć, a tak to już nie powalczy. Oczywiście trudno przewidzieć formę Zografskiego na marzec. Być może problem będzie czysto teoretyczny jak dotąd.

 • Kolos profesor
  @the_foe @dervish

  Każdą imprezę można odwołać, nie slędzę aż tak mocno siatkówki ale PZPS nie poniósł żadnych konsekwencji że strony CEV za odwołanie finału, o ile mi wiadomo. W przeciwnym razie tego typu znieczuluica byłaby szeroko komentowana. W każdym razie, w pierwotnym terminie te zawody się nie odbyły.

 • Roxor profesor
  @Domin10 @Domin10

  Gdyby chcieli zaliczyć wyniki z drużynówki do Willingen Five, to by musieli zmienić nazwę na Willingen Seven :)

  Poza tym nie było w planie tego konkursu, więc zdziwiłbym się, gdyby jego wyniki zaliczały się do tego turnieju.

 • gosposia weteran
  wszystkie formuły powinny omijać drużynówki szerokim łukiem

  Nie tylko Willingen Five" czy T4S. Również Raw Air czy inne twory, które, być może, siew PŚ pojawią.
  Zapewni to wszystkim skoczkom jednakowe szanse. I nie trzeba mieć dużej wyobraźni, żeby się z tym zgodzić.
  powiedzmy, że Kobajaszi nie jest Japończykiem, a Francuzem. A nawet Finem. Finem z zeszłego sezonu, gdzie nie było dobrego Aalto, a Alamommo i Nousiainen (szczególnie ten pierwszy, bo skakać gorzej niż aktualnie Nousiainen jest trudno) skakali jeszcze gorzej niż teraz.
  Zresztą. Dwa lata temu w takiej sytuacji był całkiem przyzwoicie skaczący Descombes.
  Nie wolno nikomu z góry przesądzać o wykluczaniu któregokolwiek z zawodników z rywalizacji. no bo co będzie jak sie Tkaczenko poprawi w stosunku do Predazzo o tyle samo pozycji, o ile poprawił się z soboty na niedzielę?
  Po co ma być potem komuś łyso? To nie lepiej przewidzieć taka sytuację?
  A jak już ktoś chce na siłę robić te nieszczęsne drużynówki, to niech pozwoli różnym Insamom, Learoydom czy piątym norwegom i Polakom tworzyć drużyny mieszane. Żeby nie tracili szans na końcowy sukces. Tylko co to wtedy za konkurs drużynowy? No bo jak wygra, powiedzmy, piąty Polak, na przykład Hula nagle złapie formę z zeszłego roku, a Polska bez niego w składzie zajmie czwarte miejsce to?
  Drużynówkom w Turniejach WIELKIE NIE!

 • Pavel profesor
  @Domin10

  Dlaczego drużynówka ma zmniejszać szanse Klimova czy Koudelki? Rosja jak i Czechy posiadają drużyny z szansami na awans do drugiej serii. Jedynie pokrzywdzony może być Zografski, ale on raczej w walce o wygraną liczyć się nie będzie, o Aigro nawet nie wspominając.

  Swoją drogą na czas turnieju mogliby zrobić jakiś mieszany team, który zgrupowałby zawodników bez drużyny, tak aby każdy miał równe szanse w walce o końcowy tryumf.

 • Domin10 profesor
  Decyzja o niezaliczaniu drużynówki do klasyfikacji Willingen Five

  Tak samo powinni w Raw Air zrobic ze względu na Koudelke, Klimowa, Aalto, Zografskiego i Aigro

 • dervish profesor
  @the_foe @kolos

  Z ciekawosci poszukałem sobie jak to było z tym odwołaniem Final Four.

  Znalazłem taki opis:
  --------------------------------------------------
  Polacy przekonywali rywali

  Zarówno siatkarze jak i sponsorzy Skry od początku chcieli przełożenia imprezy. Przekonali do swojego stanowiska graczy Trentino, bliscy zgody jest także Dynamo Moskwa. Wciąż nie zgadzał się wysłannik CEV. Chciał on, by turniej odbył się, a mecze zostały poprzedzone minutą ciszy.

  Nie wiadomo kiedy się odbędzie się Final Four. Możliwy jest termin 15-16 maja lub też rozegranie meczów w środku tygodnia.
  -------------------------------------------------

  Z tego opisu wynika, że imprezę odwołano wbrew woli CEV (czyli międzynarodowej federacji która organizowała imprezę). Nie wiem czy ostatecznie zawarto jakies porozumienie z ta organizacją i ze wszystkimi klubami mającymi w niej wziąć udział i nie wiem jak sie to skończyło czy imprezę przełożono na inny termin albo przeniesiono do innego kraju a także jakie konsekwencje ponieśli z tego tytułu gospodarze imprezy.

  Byc może ostatecznie jednak doszło do jakiegoś porozumienia z CEV . To jest przykład, że na mocy żałoby można bez problemu przełożyć lub odwołać imprezy krajowe ale jeżeli chodzi o międzynarodowe to już jest duży problem i jeżeli zrobi się to odgórnie bez zgody organizatora to trzeba się liczyć z poważnymi konsekwencjami przede wszystkim wynikającymi z podpisanych kontraktów. Załoba to nie jest siła wyższa taka jak na przykład klęska żywiołowa czy zagrożenie terrorystyczne żeby można było bez żadnych konsekwencji odwoływać tego typu imprezy bez porozumienia.

 • dervish profesor
  @the_foe @kolos

  Pewnie że władze państwowe mogą wszystko odwołać wszak jesteśmy suwerennym państwem. Możemy nawet odwołać uznawanie granic państwowych.
  Tylko, ze w takim przypadku musimy się liczyć a konsekwencjami prawnymi i ekonomicznymi ze strony instytucji międzynarodowych w tym przypadku FIS.

  A co do Final Four z 2010 to nie znam uwarunkowań towarzyszacych tamtemu przypadkowi bo mnie ta dyscyplina sportu średnio interesuje.
  Być może odwołanie nastąpiło po porozumieniu z FIBV czy jak tam się zwie ich odpowiednik FIS-u albo ze względu na tragedię nie było możliwe bezpieczne lub bezkonfliktowe przeprowadzenie imprezy.

 • Fan__skokow bywalec

  Na interii piszą, że organizatorzy nie odwołają zawodów bo dostaliby kary za nieprzeprowadzenie skoków.
  Trzeba się nastawić na konkurs bez muzyki ale doping dla naszych skoczków i tak będzie bo to skoki.

 • Pavel profesor
  @kolos

  O to mi chodziło :)

 • dar06 doświadczony

  Ma odbyć konkurs a nie jakaś z
  kibicom to nie interesuje ma być skoki i zabawa

 • Kolos profesor
  @anonim @pavel

  I w 2006 i 2008 była żałoba w czasie PŚ w Zakopanem. W 2006 roku z powodu zawalenia się hali targowej w Katowicach/Chorzowie, a w 2008 roku z powodu katastrofy lotniczej w Mirosławcu

 • Fan__skokow bywalec

  Na interii piszą, że organizatorzy nie odwołają zawodów bo dostaliby kary za nieprzeprowadzenie skoków.
  Trzeba się nastawić na konkurs bez muzyki ale doping dla naszych skoczków i tak będzie bo to skoki.

 • Kolos profesor

  *z powodu żałoby miało być

 • przemek32143 profesor
  @the_foe @the_foe

  Gdyby to było coś poważniejszego np. katastrofa lotnicza to FIS nie miałby wyjścia ale w takiej sytuacji nie widzę problemów z rozegraniem konkursu.W Gdańsku mogą odwołać sobie imprezy ale skoki odbędą się na pewno.

 • Kolos profesor
  @the_foe @dervish

  Jak będą chcieli organizatorzy odwołać zawody z powodu to je odwołają. I nie ma znaczenia że to impreza międzynarodowa. W 2010 roku miał się odbyć Finał four Ligi Mistrzów w siatkówce mężczyzn. Też przecież impreza nielokalna a odwołano ją wtedy.

  Nie sądzę by doszło tu to odwołania. Zakopane ma w ogóle pecha bo to już będzie trzecia żałoba narodowa w czasie PŚ w Zakopanem.. . (poprzednio w 2006 i 2008 roku). W tym pierwszym przypadku nie doszło do odwołania niedzielnego konkursu tylko dlatego że godzina rozpoczęcia żałoby wypadła już w trakcie rozgrywania zawodów a nie przed nimi.

 • the_foe weteran
  @the_foe @dervish

  zgodnie z ustawą, w okresie żałoby narodowej PRM może zakaząc pzreprowadzenia imprez rozrywkowych, sportowych i kulturalnych na terenie kraju lub jego części. Nie musi, ale może.

 • Fan__skokow bywalec

  Kur*wa znowu jak skoki to żałoba tak jak w 2008r !

 • dervish profesor
  @the_foe @the_foe

  Skąd te wątpliwości?
  Co ma żałoba do zawodów sportowych?
  Jakie przenosiny?
  Bilety dawno wyprzedane, miejsca w hotelach zarezerwowane. To nie jest lokalna krajowa impreza której odwołanie lub przełożenie byłoby w gestii władz lokalnych lub państwowych tylko wydarzenie międzynarodowe organizowane przez instytucje międzynarodową.
  Od woli gospodarzy zależy tylko oprawa która może być w tym dniu okrojona oraz uczczenie tragedii minutą ciszy. Co do publiczności to do niej mogą jedynie apelować o stonowane okazywanie radości (doping) celem okazania szacunku aczkolwiek uważam, że okazywanie radości w tym przypadku nie ma żadnego związku z brakiem szacunku. Kto odczuwa ból i potrzebę szczególnego okazywania żałoby po prostu może zrezygnować z udziału w imprezie. To że ktoś uczestniczy w sportowym święcie nie jest równoznaczne z tym ze się cieszy z tragedii albo że go ona w ogóle nie obchodzi.

 • the_foe weteran

  W najbliższą sobotę żałoba narodowa.
  Będą skoki w Zakopanym? Czy przeniosą na piątek szybko, chyba ostatnia szansa na to...

 • Ad1K profesor

  Ciekawe czy Japończycy wystąpią w tych zawodach, czy będą szlifować formę przed MŚ, wydaje się, że nieobecność Ryoyu w Willingen może jeszcze ewentualnie w przypadku jego dużo gorszej formy zwiastować emocje w walce o KK.

 • Kolos profesor
  @Roxor @Roxor

  W sumie oddadzą 4 skoki. Tyle co nic na dużej skoczni. Kiedyś się na mamuciej zdarzało że oddawali w jeden dzień 5 skoków a na dużej i 6 w jeden dzień jak restartowali zawody...

 • Kolos profesor

  Godzina konkursu piątkowego jest dobra. Śmiesznie jednak wygląda rozgrywane konkursu drużynowego a po nim.. Kwalifikacji.

  To już lepsze byłoby przesunięcie kwalifikacji np. na 16 a po nich drużynówka. Czasu jeszcze jest tak dużo do zawodów że nie byłoby problemem przeniesienie kwalifikacji o 2h i poinformowanie wszem i wobec wszystkich zainteresowanych o zmianie. Większe zmiany na ostatnią chwilę się robi i się da.

 • grzmiwuj doświadczony
  @grzmiwuj @TuPoprawnyOptymista

  Śmiej się ile chcesz. Wisi mi to i powiewa. Chodzi o to, że sami organizatorzy na tym tracą. Już lepiej byłoby zorganizować drużynówkę po kwalifikacjach (np. o 19.30), skoro sprzedali na nie bilety. Wszyscy by na tym zyskali.

 • Pavel profesor
  @Roxor

  Drużynówka została dodana już po pierwotnym harmonogramie jako dodatek za odwołany Titise, dlatego tak dziwacznie to wygląda.

 • Roxor profesor

  Piątek to będzie trochę dziwny dzień, najpierw emocje związane z drużynówką, a zaraz potem kwalifikacje. No i trochę się zawodnicy naskaczą, jeśli chcieliby oddać wszystkie skoki.

 • TomekNS doświadczony

  Już nie moge się doczekać . A jeśli chodzi o nagrody to Sam Stoch powiedział ze bardziej opłaca się wygrać Willingen5 i Planica7, niż TCS bo są lepsze nagrody:)

 • tupoprawnyoptymista stały bywalec
  @grzmiwuj @grzmiwuj

  Następnym razem organizator uwzględni godziny pracy grzmiwuja z Polski. Mogę już zacząć się śmiać?

 • Shakyor bywalec

  Godziny są dobrze dopasowane. Piątek o 16, Sobota o 16 i Niedziela o 15:15... Każdy powinien się wyrobić nawet z pracy (no chyba, że pracuje zmianowo), a weekendowe pory na tyle późno, że każdy zdąży się wyspać i jeszcze posprzątać. Czekam z niecierpliwością.

 • Gerwazy doświadczony
  Nagrody

  W willingen five nagroda to 25tys euro. To więcej niż za TCS? Xd

 • Pavel profesor
  @grzmiwuj

  Jeżeli chodzi ci o godzinę rozgrywania drużynówki w piątek, to podyktowana jest ona późniejszymi kwalifikacjami, na które zapewne posprzedawali już bilety i przesunąć się ich nie da.

 • tik_tak doświadczony

  "Kwalifikacje do obu konkursów indywidualnych"
  Rok temu też chyba miało tak być, a później w niedzielnym konkursie wystartowali wszyscy

 • Stoszek profesor

  Szkoda, że w niedziele nie ma porannrgo konkursu tak jak w 17/18.

 • grzmiwuj doświadczony
  Godzina zawodów

  No kurde, a dlaczego nie 12.45? Kto wymyśla te godziny i dla kogo to się rozgrywa - dla emerytów, którzy nie pracują?

 • Oreo profesor
  @Joorny @Joorny

  Not sure if troll or just dumb...

 • iwo1333 bywalec
  Drużynówka przed kwali.

  Ehh.. Czyli zawodów sobie nie obejrze, ale kwali już w idealnej porze. Mam nadzieje że jeszcze to zmienią.

 • iwo1333 bywalec
  @Joorny @Joorny

  Przeczytałeś chociaż tytuł?

 • Joorny bywalec

  Zografski będzie miał najgorzej bo bez pkt za drużynowy

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).