Kamil Stoch po MŚ w Seefeld: Każdy dzień niósł wyzwania

 • 2019-03-03 00:12

Ósme mistrzostwa świata w karierze Kamila Stocha są już historią. Choć impreza oficjalnie zakończy się w niedzielę, ostatnie punkty programu skoków narciarskich miały miejsce w sobotni wieczór. Jak wicemistrz świata z obiektu normalnego podsumowuje blisko dwa tygodnie rywalizacji w Innsbrucku i Seefeld? Jak podchodzi do zamieszania z niejasną przyszłością trenera Stefana Horngachera? Co sądzi o debiucie Polski w mikście?

- Po pierwszej serii było super, ale każdy z nas wiedział, że druga runda pokaże pełnię obrazu dyspozycji poszczególnych uczestników konkursu. To znowu nie był dzień, kiedy warunki wietrzne były równe, ale sobotnie zawody i tak uważam za bardzo fajne! - podkreśla 31-latek, który oddał próby mierzące 100 oraz 105,5 metra.

Co można powiedzieć o nastoletnich przedstawicielkach naszego kraju, które debiutowały na mistrzostwach świata? - Uważam, że Kamila i Kinga poradziły sobie bardzo dobrze. Czy widzę w nich potencjał? Nie będzie odkrywcze, jeśli powiem, że tak. Mają 17 i 18 lat, więc dopiero zaczynają karierę. Ja w ich wieku nie kwalifikowałem się do zawodów, natomiast dziś miałem możliwość robienia z uśmiechem na twarzy tego, co uwielbiam. Mamy świetny zespół i mogliśmy to pokazać. Zajęliśmy szóste miejsce podczas najważniejszej imprezy sezonu. Dobrze, że w Polsce ktoś w końcu zainteresował się skokami kobiet. Mam nadzieję, że dalej będzie świadomość, iż skoki w wykonaniu pań jak najbardziej mają rację bytu. Do tego sportu garnie się więcej chłopców, ale dziewczyny też chcą to robić i, moim zdaniem, powinny.

Czy męska część polskiej ekipy rozmawiała z żeńską przed rozpoczęciem zmagań? - Nie było specjalnej motywacji dla dziewczyn, bo nie jesteśmy ich trenerami. Spotkaliśmy się tylko na obiedzie. Same wiedzą doskonale, co powinny robić. Mają wszystko, żeby skakać na dobrym poziomie. Widziałem w ich reakcjach, że cieszyły się obecnością tutaj i jakością oddawanych skoków. To najważniejsze. W trakcie zawodów też nie było rozmów, ponieważ… szatnie nie są wspólne <śmiech>.

- Piątkowy wieczór zakończył się lampką szampana, kolacją i szybkim snem. Przed nami był kolejny dzień zawodów z nowymi możliwościami – powiedział Stoch na temat świętowania polskiego sukcesu w konkursie indywidualnym.

Jak smakuje srebro otrzymane podczas sobotniej ceremonii medalowej? – Nie jadłem, więc nie wiem <śmiech>… Odbieranie medali nie znudziło mi się. Podczas tego typu wydarzeń zawsze towarzyszy mi dużo pozytywnej energii. Na scenę przychodzę nie tylko po medal, ale nawet miejsca 4-6 i możliwość stanięcia przed zgromadzonym tłumem jest wielką nagrodą za wyrzeczenia i wysiłek włożony w realizację marzeń.

W jaki sposób można podsumować kończące się mistrzostw świata w Tyrolu? - Całkiem dobrze! Choć nie zaczęło się łatwo i kolorowo… Każdy dzień niósł pewne wyzwania, lekcję i naukę. Cieszę się, że kończymy pobyt w Austrii w taki sposób. Pozytywny akcent i dobre skoki były potrzebne na zakończenie mistrzostw świata. Dzisiejsza ceremonia była wyjątkowa, bo nie tylko we dwójkę odebraliśmy medale, ale i ja nigdy nie miałem okazji słuchać Mazurka Dąbrowskiego na imprezie rangi mistrzowskiej, stojąc na podium. Dawid zasłużył sobie na taki dzień.

Brak decyzji Stefana Horngachera wpływa na członków kadry? - W tej chwili nie chcę podejmować tego tematu. To nie jest moja rola. Nią jest wykonywanie swoich zadań na skoczni. Te pytania powinni dostawać konkretni członkowie sztabu szkoleniowego czy kierownictwo federacji, a następnie odpowiadać na nie. Jeżeli nikt na nie aktualnie nie odpowiada, ja tym bardziej nie powinienem.

Korespondencja z Seefeld, Dominik Formela

FOTORELACJA


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4634) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • wiola4697 profesor

  Kamil ogromne gratulacje! :) Dziękujemy!

 • wiola4697 profesor
  @mario1_94 @mario1_94

  Wiesz jak to zrobił? On jest po prostu fenomenem w tej dyscyplinie. Od mniej więcej sezonu 2010/2011 z maluktimi przerwami Kamil jest w bardzo dobrej dyspozycji, skacze na wysokim poziomie i ciągle jest w czołówce. Już od małego było widać, że ma talent ogromny, co pokazał też w Pragelato będąc dwa miejsca wyżej niż Adam :) podziwiam Kamila za to, że cały czas skacze na takim wysokim poziomie i ciągle jest w czołówce. A to, że nieprzerwanie od 9 lat ma co najmniej(!) jedno zwycięstwo w roku kalendarzowym - t szacunek ogromny! Czapki z głów Mistrzu!

 • gosposia weteran
  to jest jednak ważne...

  Żeby tak świetny skoczek przywoził z imprezy mistrzowskiej medale. A przynajmniej jeden.
  Tym bardziej jak wie, że na to na pewno zasłużył.
  I dlatego myślę, że ten srebrny medal będzie miał bardzo pozytywny wpływ na jego wyniki do końca tego sezonu.

 • mario1_94 bywalec

  Jak on to robi, że ciągle jest w takiej formie? Kamil, jako jedyny z indywidualnych medalistów ostatnich igrzysk, zdobył też indywidualnie medal na tych mistrzostwach. Wellinger bez formy, Norwegowie też niezbyt skakali... Wielkie gratulacje dla Stocha. Będzie smutno, kiedy skończy karierę.

 • fridka1 profesor
  @haze23 @haze23

  Kamil i jego żona wydają się bardzo wszechstronni. Skocznia narciarska to nie jedyne środowisko w którym się odnajdują, co innego taki Piotrek Żyła, ja się nie zdziwię jak np. Żyła będzie skakał do 40-stki, a Kamil pójdzie jakąś niesportową drogą wspierany przez Panią Ewę.

 • Ad1K profesor

  Ciekawe co stanie się z karierą Kamila, po najbardziej prawdopodobnym scenariuszu - czyli odejściu Stefana Horngachera. Mistrzostwa zostały w sposób cudowny ocalone, trzeba powiedzieć, że medal srebrny był w przekroju tego sezonu jak najbardziej dla Kamila zasłużony, zasłużyło na medal więcej osób, np. Kobayashi, a jednak go nie zdobyli, także myślę, że Kamil może być jak najbardziej z tego wszystkiego zadowolony, wiadomo, że złoto, jeszcze bardziej okrasiłoby te małe braki w CV Kamila, ale wydaje mi się, że i tak skończyło się dla Naszych skoczków wszystko dobrze, z drugiej strony - znowu został przyciemniony obraz, że brakuje nowych skoczków, bo mówi się tylko o dotychczasowych sukcesach.

 • haze23 doświadczony
  haze23

  Myślę, że Kamil byłby dobrym trenerem. Ma charakter, silną osobowość. Jest niebywale pracowity i cierpliwy.
  Ogólnie można rzec, mamy bardzo rozgarniętych i poukładanych skoczków. To bardzo ważne dla dyscypliny.

 • Nowyskoczek5 profesor
  Stoch

  Kamilu teraz jeszcze walka o mała KK została. Mam nadzieję ze sie uda ;)

 • RyoyuKobayashiFAN doświadczony
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Chodziło o to że nie zajmując 1 miejsca. Zazwyczaj o 2 i 3 mówi się - podium, o 1 - zwycięstwo.
  Czyli nie wygrał a usłyszał Hymn , bo Dawid wygrał i to było fajne dla Kamila

 • zimowy_komentator profesor
  Kamil Stoch

  "nigdy nie miałem okazji słuchać Mazurka Dąbrowskiego na imprezie rangi mistrzowskiej, stojąc na podium"

  Co ten Stoch plecie ? Jak nigdy nie miał okazji ? Chyba bąbelki z tego szampana przysłoniły mu pamięć :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).