Kamil Stoch po finale sezonu: Być może coś się zaczyna?

 • 2019-03-24 21:20

Tytuł wicemistrza świata na skoczni normalnej, dwa pucharowe triumfy i łącznie dziewięć podiów w konkursach rangi Pucharu Świata. To skrócony bilans Kamila Stocha w sezonie 2018/19, który 31-latek zakończył na trzeciej pozycji z dorobkiem 1288 punktów. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli w rozmowie wieńczącej tegoroczną zimę odniósł się m.in. do ery Stefana Horngachera, postaci Michala Dolezala, a także swoich planów dotyczących przyszłości.

Korespondencja z Planicy, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11179) komentarze: (44)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bartt doświadczony

  A ja Kamilowi niczego nie życzę i niczego już od niego nie oczekuje. Tak na dobrą sprawę to mógłby sobie już zakończyć karierę po sezonie 2017/18 i nie miałbym do niego żadnych pretensji. To że dalej skacze i ciągle jeszcze dokłada do swojego dorobku podia i medale to już jest bonus, coś extra. Ale i bez tego jest już legendą polskich i światowych skoków. Po tym co już dokonał naprawdę wszystko mi jedno czy zakończy karierę dzisiaj czy za 10 lat, czy będzie wygrywał, czy szlifował bulę. Niech sobie robi co chce. I tak osiągnął po stokroć więcej niż kiedykolwiek po nim oczekiwałem.

 • wiola4697 profesor
  @WojciechPepe @WojciechPepe

  Plus dodałabym jeszcze zwycięstwa Kamila i pierwsza wygrana Dawida, miejsca na podium Kamila, Dawida i Piotrka. Ale ogólnie to się zgadzam :)

 • wiola4697 profesor
  @WojciechPepe @WojciechPepe

  Dziękuję Ci z te słowa :)

 • konrad95 doświadczony

  Dajcie spokój z tymi statystykami, że po 3 mocnych sezonach w TOP 3 PŚ czwarty nie może być równie dobry.
  Kobayashi pokazał, że statystyki nie są ważne. Choć ja akurat w te statystyki, że zawodnik bez sukcesów nie może wygrać PŚ wierzyłem. Przed sezonem stawiałem, że najgroźniejszym rywalem Stocha w walce o 1 miejsce w PŚ będzie Kraft. Obydwaj byli mocni w tym sezonie, gdyby nie sezon życia Kobayashiego to mielibyśmy bardzo ciekawą walkę do niemal samego końca. A w ciągu sezonu mielibyśmy 3 Polaków na czele klasyfikacji.
  Co do przyszłego sezonu największy postęp mogą zrobić:
  -Dawid Kubacki- od kilku lat kończy sezon w PŚ na coraz wyższym miejscu. Chyba wreszcie ogarnął głowę. potrafi oddać dwa bardzo dobre skoki w jednym konkursie indywidualnym w zimie, bo do tej pory robił to tylko w drużynówkach albo w LGP.
  -Kuba Wolny- w miarę regularnie punktował w obecnym sezonie, zaczął kręcić się w okolicach podium, mocny punkt drużyny(wyjątek zawody w Lahti). W przyszłym sezonie powinien zrobić kolejny krok do przodu i w miarę regularnie zajmować miejsce w TOP 10.
  -Olek Zniszczoł- nowe rozdanie z racji zmiany trenera powinno pozwolić mu na częstsze starty w PŚ. Będzie miał szansę w I periodzie udowodnić wyższość nad konkurentami w walce o miejsce w PŚ.
  - Paweł Wąsek- nasz najlepszy ex-junior. regularnie punktował w PK i zdobył pierwsze punky w PŚ, przy obecnym pzesunięciu wieku skoczków niewielu junioró stać na zdobycie pojedyńczych punktó w PŚ regularne punkty w PK też taką łatwą sztuką dla juniorów obecnie nie są. Trenując z najlepszymi może zrobić spory postęp i zdoybyć może nawet w graniacach 100 punktów w PŚ.

 • Skoczek3211 weteran
  @wiola4697 @wiola4697

  Misia gogo

 • komentator_sportowy bywalec
  @wiola4697 @wiola4697

  Jak to kogo?

 • Maradona profesor
  @mario74 @mario74

  Na IO też ma już 3 złota, a kolejne są za 3 lata. Jak już Kamil miałby sie na coś nastawiać, to najprawdopodobniej na MŚ w Lotach w Planicy za rok.

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec

  Według mnie Kamil powinien już się oszczędzać. Odpuszczać Japonię, może nie startować w całym Raw Air, tudzież skocznie, które z natury mu nie leżą. Serie zwycięstw i KK już raczej za nim, ale na tych kilka wygranych konkursów potencjał jeszcze ma.

  A co do autorytetu szkoleniowca i jego potencjalnych braków - jeżeli będzie bronił się uzasadnionymi koncepcjami, nie widzę powodu, dla którego grupa facetów koło trzydziestki miałaby go kontestować. W końcu w zeszłym sezonie podobno nawet Piotr dorósł.

 • Ad1K profesor

  Dla mnie będzie to coś niesamowitego jak Stoch w przyszłym sezonie będzie prezentował poziom na TOP5 PŚ i do tego wygra jakiś konkurs PŚ, według mnie są osobowości, które dadzą sobie wejść na głowę, ale Dolezal wgl na takiego nie wygląda, wygląda na bardzo stanowczą i twardą osobę, jeżeli tylko jego warsztat trenerski będzie na wysokim poziomie to nie martwiłbym się o posłuch.

 • mario74 bywalec

  Kamil powinien nastawić się na IO i tyle KK mu nie potrzebna, już ma

 • WojciechPepe bywalec

  Przyzwyczailiśmy się do sukcesów a przecież ten sezon był dobry w naszym wykonaniu. Medale MŚ, Puchar Narodów, zwycięstwa drużyny, 3 naszych zawodników w top5! Wszystko przeszło na Kamila niesłusznie, bo to dalej były niezłe wyniki tylko gorsze od tych do których nas przyzwyczaił, patrząc na końcówkę sezonu. Wielu skoczków obecnych marzy, by w tym wieku co Kamil mieć takie sukcesy, ba to jaki poziom prezentuje kolejny sezon to kosmos. Dzięki za sezon dla Kamila, chłopaków za kolejne chwile radości. Świetna robota, brawa!

 • dawe19 doświadczony
  Ten śmiech

  Śmiech Stocha o tym, że teraz "dodo" to pan trener mówi chyba wszystko... Pomimo lukrowania i dyplomatycznych wypowiedzi, to chyba będzie jak za Kruczka... Bez autorytetu, władzy, posłuchu, dyscypliny, wiary w trenera..

 • Karp weteran

  Kamil mówił też dziś o odpoczynku.

  Może lato odpuści?

 • Krajsny doświadczony
  @Oczy Aignera @kolos

  Poprawka. Prevc wygrał tylko jedną KK.

 • Kolos profesor
  @Oczy Aignera @zxcvbnm_9999

  4 KK z rzędu ? To nie realne, dla nikogo raczej, nigdy. Tym bardziej nie widzę w tym Kobayashiego, drugi raz jednoczesny kryzys Austriakow,Norwegów i Słoweńców oraz ospałośc Polaków i Niemców się nie zdarzy.

  W ciagu ostatnich 20 lat tylko Schmitt, Małysz, Ahonen i Peter Prevc wygrali Puchar świata dwa razy z rzędu. Tylko Małysz trzy razy z rzędu.

 • Kolos profesor

  Stoch oszukał już wiele statystyk i prawidłowości :) Także bym nie mówił że Stoch na pewno nie zdobędzie miejsca w top 3 PŚ w przyszłym sezonie. Zwłaszcza jak rywale będą tak ospali jak w tym roku :) A jeśli nawet nie to stać go będzie ciągle na regularne kończenie konkursów w top 10 z wystrzałami na podium.

  W końcu Małysz był w top 3 PŚ w wieku blisko 34 lat.

  Po za tym jeden slabszy sezon Stocha tragedią nie będzie. Nie samym Stochem żyją Polskie skoki. Mamy czym, kim go zastąpić.

 • firefly weteran
  @Oczy Aignera @toyminator

  Ale to nie znaczy, że nie może złapać jakiejś super formy na jakiś konkretny okres sezonu i np. wygrać znowu TCS czy RA albo zdobyć medal MŚwL albo po prostu wygrać kilka konkursów. Sezon może mieć udany nawet jeśli nie stanie na podium generalki.

  A z drugiej strony trzymam kciuki, żeby zniszczył te Twoje statystyki i pokazał, że jednak można ;) w tym sezonie skacząc w kratkę mu się udało, więc czemu miałoby się nie udać za rok? Statystyki rok temu też mówiły, że skoczek po 30-stce nie ma szans tak zdominować sezonu czy zdobyć złota IO albo że zwycięzca TCS nie zdobywa tytułu olimpijskiego w tym samym sezonie. Statystyki do niedawna mówiły, że wygranie wszystkich konkursów TCS graniczy z cudem, a później dwaj skoczkowie zrobili to rok po roku. Wg statystyk ponad 40-letni Kasai nie miał prawa zdobyć medalu olimpijskiego, a on prawie wygrał. Statystyki zawsze mają jakiś wyjątek, który potwierdza regułę.

 • Daerdin początkujący

  No i jeszcze Goldberger, także było tych szczęśliwców w historii łącznie trzech :D

 • Toyminator profesor
  @Daerdin @Daerdin

  O rzeczywiście .Całkiem o nim zapomniałem .

 • Toyminator profesor
  @Oczy Aignera @zxcvbnm_9999

  No tak . Ale wątpię ;). Przynajmniej tak sądzę ;) Zobaczymy jak będzie. 4 pod rząd nie, ale jak patrzę na jego skoki, to może zdobędzie 3 pod rząd.

 • Daerdin początkujący
  @toyminator

  Kogler również przez 4 kolejne lata był w TOP3,

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Oczy Aignera @toyminator

  Problem jest taki, że może trafić się ktoś kto nie wie o tych ograniczeniach i wygra 4 KK z rzędu (np. Joju :D)

 • Toyminator profesor
  @Oczy Aignera @koronex1989

  Nie doświadczonym tylko w młodszym wieku, ale jedynym który był 4 razy pod rząd w top 3 był Nykanen . Ale nawet on nie zdołał zdobyć 4 KK . Bo jest to prawie niemożliwe . Zawsze się znajdzie ktoś lepszy, albo sezon przyjdzie słabszy. Tak samo jeśli chodzi o maksymalną ilość top 3 , ogólnie jest to 5, ale Ahonen jako jedyny był 8.

 • wiola4697 profesor
  @Oczy Aignera @OczyAignera

  Dokładnie, ja również chce, żeby Kamil cieszył się skokami no i miał sezon, który go usatysfakcjonuje

 • wiola4697 profesor
  @wiola4697 @komentator_sportowy

  Że niby kogo? ;)

 • wiola4697 profesor
  @Oczy Aignera @OczyAignera

  Dokładnie, zgadzam się!

 • koronex1989 doświadczony
  @Oczy Aignera @xzcvvy

  Do pierwszych konkursów? Stoch w tym sezonie początek sezonu miał jak na niego świetny a potem były wachania formy a w końcówce dołował.

  Był taki skoczek doświadczony który dłużej jak 3 sezony był w top 3 generalki czy zdobywał medale?

 • Toyminator profesor
  @Oczy Aignera @xzcvvy

  To jest naturalna kolej rzeczy. Na top 3 nie ma szans, bo raz że są lepsi, dwa że organizmu nie oszukasz . I statystyk :) Skoczek może pod rząd być maks 3 razy pod rząd w top 3, 4 sezon ,albo pierwszy z 4 sezonów, zawsze jest 4 miejsce albo niższe . Po za tym świetni skoczkowie ,byli maks 5 razy w top 3. Więcej razy się nie da walczyć o KK i o podium na koniec. Jedynie dwóch finów trochę nagina statystyki ;D Ale tylko trochę. Oglądam tyle lat skoki, że pewne rzeczy są po prostu do przewidzenia

 • xzcvvy profesor
  @Oczy Aignera @toyminator

  Widzę że jestes pewny tego co piszesz. Wcale nie musi tak być. Może ale nie musi.
  Sport jest nieprzewidywalny. Wielu w końcówce sezonu 2016/17 wieszczylo że Kamil stracił ostatnia szansę na KK w swojej karierze, co było potem wszyscy wiemy. Dominacja w poprzednim sezonie i bardzo dobry ten sezon również na podium PŚ.
  Wiem że wszystko jest zupełnie inne. Ale z takimi wnioskami co do przyszłego sezonu bym się wstrzymała. Przynajmniej do pierwszych konkursów:)))

 • Oczy Aignera profesor
  @Oczy Aignera @koronex1989

  Ja mu życzę dobrego sezonu oraz radości ze skakania. Nie wymagam tego, żeby skakał nadal na najwyższym poziomie.

 • firefly weteran
  @semion @semion

  Wolny będzie następcą, wierzę w to. Finlandią raczej nie zostaniemy, ale zdecydowanie coś trzeba zrobić z zapleczem, żeby nie marnowało się więcej talentów.

 • firefly weteran

  W końcu fajny wywiad Kamila, którego można z przyjemnością posłuchać. Mam wrażenie, że ten sezon był dla niego cięższy niż sam przyznaje, bo po prostu było to po nim widać. Mam nadzieję i wierzę w to, że jeszcze odnajdzie ten błysk, o którym mówi, bo chcę, żeby po prostu te skoki go cieszyły, zasługuje na to. A teraz należy mu się porządny odpoczynek.

 • Toyminator profesor
  @Oczy Aignera @OczyAignera

  Nope. Następny sezon to w najlepszym wypadku miejsca 7-10.

 • Toyminator profesor
  @semion @semion

  Powiedział ci to? wow fajnie że go znasz...Przed nim jeszcze dwa sezony.

 • Toyminator profesor
  -

  Ja mam propozycję do Skijumping. Róbcie wywiady dłuższe, ale o ostatnich skokach danego weekendu. Ewentualnie jak jest też podium ;) Nie będzie drętwych wywiadów, a skoczkowie też będą zadowoleni.

 • Major_Kuprich profesor
  Czyżby tytuł sugerował

  Że Pani Ewa jest w ciąży i Kamil Stoch spodziewa się potomka?

  Zaczyna się nowy rozdział w Jego życiu?

 • koronex1989 doświadczony
  @Oczy Aignera @OczyAignera

  Oczekiwanie że Stoch będzie po raz 4 z rzędu w top 3 generalki jest niedorzeczne bo to po prostu jest NIEREALNE.
  Jeśli chodzi o Kamila to my się módlmy aby skakał poprawnie/nieźle a nie fatalnie jak to było w ostatnim sezonie Kruczka

 • Oczy Aignera profesor
  Forma Kamila

  Końcówka sezonu w wykonaniu Kamila nie była najlepsza, ale przecież to nie były złe występy. Czy należy oczekiwać od człowieka zawsze największych rzeczy? Wielcy sportowcy nie są maszynami i też potrzebują odpoczynku. Kamilowi on się należy jak mało komu. Oby następny sezon w jego wykonaniu był równie dobry jak ten dzisiaj zakończony.

 • komentator_sportowy bywalec
  @wiola4697 @wiola4697

  Mam nadzieję, że to mowa pożegnalna i nie zobaczymy tego frustrata w sezonie 2019/2020.

 • wiola4697 profesor

  Kamil dziękuję za ten sezon!

 • wiola4697 profesor
  @chrystusek @chrystusek

  Weź wyjdź trollu

 • chrystusek bywalec

  Dobrze, że pozwolił na udzielenie wywiadu, wszak zajął miejsce poza pierwszą 10.

 • Tony doświadczony

  Weź ty chłopie wyjdź z domu i aię przebiegnij

 • semion bywalec
  Przed nami ostatni sezon Kamila

  Następców ni widu ni słychu. Czeka nas "finlandyzacja" skoków w Polsce. #pdk

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).