Damian Skupień kończy przygodę ze skokami

 • 2019-03-31 14:42

Dotychczasowy członek polskiej kadry młodzieżowej - Damian Skupień - nie będzie kontynuował kariery skoczka narciarskiego. Niespełna 20-letni syn Wojciecha, który po minionej zimie skończył wiek juniorski, potwierdził plotki pojawiające się od kilku tygodni.

Damian SkupieńDamian Skupień

Zawodnik urodzony 21 września 1999 roku na arenie międzynarodowej zadebiutował w sezonie 2015/16, gdy wziął udział w konkursach rangi FIS Cup na Wielkiej Krokwi. Pierwszych punktów trzecioligowych zmagań doczekał się dopiero minionego lata, gdy na igelicie zajął 18. miejsce w Szczyrku. Było to jego 27. podejście do tego szczebla rywalizacji. Wskoczenie do drugiej serii umożliwiło mu pierwsze występy w Pucharze Kontynentalnym, do których doszło we wrześniu w Stams. W tzw. drugiej lidze swoich sił spróbował sześciokrotnie, a po raz ostatni w marcu tego roku, gdy skakał w grupie krajowej podczas zawodów na Wielkiej Krokwi. Nigdy jednak nie sięgnął po punkty uprawniające go do startów w elicie.

Skupień szerszej publiczności pokazywał się przy okazji świątecznych zawodów o tytuł mistrza Polski. Podopieczny trenera Wojciecha Topora w 2018 roku zajął w Zakopanem 14. miejsce, szybując w rundzie finałowej na odległość 121,5 metra. Jeszcze lepiej spisał się rok wcześniej w Wiśle, gdy finiszował 12, uzyskując w finale 123 metry. We wrześniu minionego roku mieszkaniec Stasikówki triumfował w Międzynarodowym Memoriale Olimpijczyków w Szczyrku.

Poniżej możesz obejrzeć naszą rozmowę z Damianem Skupniem, która została przeprowadzona 9 maja 2017 roku podczas zgrupowania kadry C w Cetniewie.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11623) komentarze: (39)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Pito1994 bywalec
  @Kolos

  Swoją drogą jak to jest, że u nich właśnie seniorzy po 25 lat dalej skaczą, nawet jeśli są w kadrze B czy tam C, lub nawet poza kadrami. Chodzi mi głównie o Niemcy czy Austrie. Ciekawe czy mają jakieś dofinansowanie ze związku? U nas nawet w kadrze B jest krucho a co dopiero jeśli ktoś kończy wiek juniorski i ląduje poza kadrami.

 • Kolos profesor
  @equest

  Jak już mówiłem - powiedz to w Norwegii,Niemczech, Austrii tam mając po 24-25 lat skaczą dalej większe buloklepy niż Damian Skupień. Nie jesteśmy w sytuacji potęg które wymieniłem gdzie utrata dziesięciu 20-letnich skoczków nie boli bo jest dwudziestu innych... U nas każda taka strata boli. Po za tym wymiana pokoleń - jak większość będzie końcxyć kariery w wieku 20-22 to za chwilę zabraknie seniorów w polskich skokach.

  W sumie przerabialiśmy już czasy gdy czołowymi polskimi skoczkami byli 18-letni Skupień i 17-letni Małysz a starszych w zasadzie nie było ale mieliśmy wtedy fart że z tego błędnego koła udałi się wyjść...

 • Miszczbuloklep bywalec
  @SebaSzczesny @equest

  Tzw. 'studiowanie" służy głównie dawaniu pracy nauczycielom akademickim. Jesteś z branży edukacyjnej?
  Tomek Pilch nie ma ani ćwierć punktu w PŚ a dwudziestka blisko; oznacza to że należy powoli go spuszczać po brzytwie?
  Murańkę też wywalić, bo nie ma punktów w tym sezonie?
  A Stękała, który nie ma punktów? Też wywalić ze skoków, bo się Panu Kibicowi z forum tak ubzdurało?
  Jeżeli masz takie fajne pomysły to może zatrudnij się w PZN jako konsultant, który po osiągnięciu przez skoczka 20 lat będzie bezkrytycznie wywalał na pysk ciężko pracujących przez większość dzieciństwa i pół młodości chłopaków. A na ich miejsce wstaw na zawody swoje poczucie nieomylności.

 • equest profesor
  @SebaSzczesny @kolos

  "żeby chodź do 25-26 roku życia poskakali" i co potem?
  20 lat to jest jak najbardziej właściwy wiek, aby zaprzestać skakania i zabrać się za studiowanie.

 • Roxor weteran
  @Lechoo @Skokowy123

  Czemu się kompromituje? Przecież chociażby w sezonie 2016/2017 tylu było początkowo zawodników w kadrze A, a potem dwóch odrzucono. Rok później było siedmiu i też jednego odrzucono. Więc jak widać mogą zacząć taką grupą.

 • Roxor weteran
  @SebaSzczesny @kolos

  Przecież sytuacja Małysza była zupełnie inna. Skupień dotychczas żadnych przyzwoitych wyników na arenie międzynarodowej nie miał, a Małysz już pokazywał wcześniej na co go stać.

 • chrystusek bywalec
  @SebaSzczesny @kolos

  Porównywanie Małysza (nawet bez formy) do Skupnia jest trochę nie na miejscu.

 • Bernat__Sola profesor
  @SebaSzczesny @kolos

  No i są zawody krajowe, nie wiem, jakie teraz nagrody są w LOTOS Cupie, ale kiedyś właśnie dla nich startował Kukuła.

 • Kolos profesor
  @SebaSzczesny @sebaszczesny

  Powiem to conajmniej kilkudziesięciu Norwegów, tyle samo Niemców czy Austriaków. Nie każdy może startować i punktować w P#. Tym bardziej 20 skoczków na raz. Na pewno źle że 20-22 letni skoczkowie nie mają żadnych perspektyw i po prostu rzucają nartami w kąt. Owszem Skupień żadnym talentem nie był i to strata Kantyki jest tu istotniejsza z tych dwóch. No ale jednak powinny być jakieś zawody krajowe z przyzwoitymi nagrodami żeby chodź do 25-26 roku życia poskakali. Kim będziemy zastępować kończących karierę 20-lataków? 16-nastolatkami którzy też zakończą kariery w wieku 18 lat?

  Zresztą Małysz mając 20 lat (sezon 97/98) był akurat w swoim największym kryzysie, gdyby miał kończyć karier~ według takiego pomysłu, "20 lat - brak wyników - koniec kariery" to nic byśmy nie mieli

 • Bernat__Sola profesor
  @Lechoo @Lechoo

  Pawłowski w kadrze B? To już chyba Stosel lepszy. Zresztą nie powinno w niej być ani tych dwóch, ani Czyża.

 • Vishnu bywalec
  @skokowy123 @toyminator

  Jak ja lubie takie wypowiedzi, od razu widac ze sam w zyciu nic jeszcze nie osiagnales

 • SebaSzczesny profesor

  Swietna decyzja.

  Moim zdaniem skoczek który ma 20 lat i jeszcze nigdy nie skakał w PŚ powinien z automatu konczyc karierę i zając sie czyms innym.

 • AdikaM początkujący
  Spójrzcie na to z innej strony

  Moim zdaniem to bardzo źle że rezygnują młodzi ludzie wchodzący w wiek dorosły.
  Oni powinni być zapleczem dla kadry. Powinni mieć szanse na warsztaty czy treningi z różnymi trenerami aby jak najlepiej dobrać technikę, metody treningowe. A oni tak naprawdę zostają często sami ze swoimi problemami bo my chcemy tylko pić piane nie inwestując w tych ludzi. Nie mają szans na rozwój. Czy polscy trenerzy to faktycznie kadra ekspertów??? Czy tu też nie są potrzebne zmiany, szkolenia itp? Nie mówię tu o kadrze A. Co będzie za 2 - 3 lata? Wielka pustka!!! Czy tego chcecie? Chcecie aby na Mistrzostwach Polski występowała kadra A i sami juniorzy którzy bedą kończyć kariery w wieku 19-20 lat??? To droga do braku wysokiej jakości kadry A i B oraz braku odpowiednich trenerów.....

 • FankaPilcha doświadczony
  @Lechoo @Lechoo

  Już pominę kwestię tych ośmiu zawodników w kadrze A, ale poważnie, Pawłowski i Jojko w kadrze B? I gdzie jest Stękała?

 • skokowy123 profesor
  @Lechoo @Lechoo

  Nie kompromituj się tą kadrą A z 8 zawodnikami

 • Agent99 weteran
  @Agent99 @Oreo

  Chyba źle zinterpretowałeś mojego posta. Nie jeżdżę po żadnym polskim skoczku. Chcę, żeby Łukasz dalej skakał. Tylko stwierdziłem fakty panujące w polskich skokach. "Jesteś dorosły, nie masz wyników, nie ma sensu skakać".

 • Lechoo bywalec
  Kadry 2019/20

  @zxcvbnm_9999 - faktycznie, dzięki za zwrócenie uwagi :)

  Kadra A - Trenerzy: Michal Dolezal, Grzegorz Sobczyk, Zbigniew Klimowski

  Kamil Stoch
  Maciej Kot
  Piotr Żyła
  Dawid Kubacki
  Stefan Hula
  Jakub Wolny
  Paweł Wąsek
  Aleksander Zniszczoł

  Kadra B - Trenerzy: Maciej Maciusiak, Piotr Fijas

  Andrzej Stękała
  Tomasz Pilch
  Adam Niżnik
  Klemens Murańka
  Kacper Juroszek
  Bartosz Czyż
  Mateusz Gruszka
  Szymon Pawłowski

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Lechoo @Lechoo

  O Andrzeju Stękale zapomniałeś. Zdecydowanie kadra B, a może A.

 • Lechoo bywalec
  Kadry 2019/2020

  Kadra A - Trenerzy: Michal Dolezal, Grzegorz Sobczyk, Zbigniew Klimowski

  Kamil Stoch
  Maciej Kot
  Piotr Żyła
  Dawid Kubacki
  Stefan Hula
  Jakub Wolny
  Paweł Wąsek
  Aleksander Zniszczoł

  Kadra B - Trenerzy: Maciej Maciusiak, Piotr Fijas

  Tomasz Pilch
  Adam Niżnik
  Klemens Murańka
  Kacper Juroszek
  Bartosz Czyż
  Mateusz Gruszka
  Szymon Pawłowski
  Szymon Jojko

 • sheef profesor
  Skoczkowie, którzy zakończyli karierę (aktualizacja)

  Odświeżona lista zawodników, którzy zdecydowali się rozstać ze skokami w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2018/2019 (stan na 31 marca 2019):

  1. Kenneth Gangnes (Norwegia),
  2. Joachim Hauer (Norwegia),
  3. Andreas Stjernen (Norwegia),
  4. Przemysław Kantyka (Polska),
  5. Luca Egloff (Szwajcaria),
  6. Robert Kranjec (Słowenia),
  7. Tomaz Naglić (Słowenia),
  8. Sebastian Colloredo (Włochy),
  9. Damian Skupień (Polska).

  Jak dotąd swoją przygodę ze skokami zdecydowało się zakończyć trzech Norwegów, dwóch Słoweńców, dwóch Polaków, jeden Szwajcar oraz jeden Włoch.

 • Toyminator profesor
  @Agent99 @Oreo

  Czemu go mamy motywować? Motywacja kiedyś była, teraz od lat nie robi postępów, a skacze jak amator.

 • Toyminator profesor
  @skokowy123 @Skokowy123

  Akurat Bukowski zrobiłby wszystkim przysługę ;) Bo skacze jakby miał 8 lat z techniką najsłabszych Kazachów czy innych takich.

 • Ujfry bywalec
  @ps1986 @ps1986

  Ręce opadają...
  Właśnie dla takich komentarzy jak twój mogliby tu wprowadzić łapki w dół

 • Toyminator profesor
  -

  Skoki to sport, gdzie trzeba skakać dobrze, żeby mieć kasę na dalsze skakanie. Dopóki się jest juniorem, to można skakać. A jak potem nie ma wsparcia, albo ogólnie żadnych efektów treningu, to nie ma sensu tego ciągnąć, nawet jeśli za 5 lat miałoby coś zaskoczyć. A tak nauka, praca, i kasę ma . Pójdzie na spawacza zarobi więcej niż jakby miał przeciętnie skakać.

 • gyurcsops doświadczony

  rozumiem go doskonalem . brak motywacji , brak efektów . widac że jest ambitny i chce robić coś co go ustawi w życiu a nie ciułać do 25 roku życia w czyms co moze nie dac żadnego efektu . dobra decyzja w odpowiednim momencie .

 • jma profesor
  @JaroslavSakala @Pito94

  Nie tylko o pieniądze chodzi. Niektórzy ludzie mają naprawdę ambicje z prawdziwego zdarzenia i skoki na poziomie drugiej dziesiątki Mistrzostw Polski ich nie satysfakcjonują w myśl zasady "cokolwiek robisz rób to dobrze". Skoro stanął w miejscu i nie robi postępów to jest to dobra i męska decyzja, za którą zawodnika trzeba szanować. Jeśli jego celem było skakanie w Pucharze Świata to dobrze że nie satysfakcjonuje go ubijanie buli.

 • Pito94 bywalec
  @JaroslavSakala @JaroslavSakala

  Racja to smutne, ale trzeba to zrozumieć. To już wiek kiedy trzeba zacząć samodzielnie zarabiać pieniądze, a w skokach nie miał żadnych perspektyw na zarobek.

 • JaroslavSakala weteran
  To smutne...

  Nasze zaplecze cały czas się kruszy. Straciliśmy zawodnika, który co prawda nie miał dobrych wyników, ale mógł się w przyszłości rozwinąć.

 • GOTS weteran

  No cóż 20 lat, to czas na pierwsze odważne decyzje w życiu. Powodzenia na nowym etapie, nic się nie kończy bo całe życie jeszcze przed nim :)

 • Bernat__Sola profesor

  Damian, zawsze przykro gdy karierę kończy młody zawodnik z zaplecza. Trochę punktów FC pozdobywałeś, byli gorsi od Ciebie w kadrze C. Powodzenia na nowej drodze życia.

 • Bernat__Sola profesor
  @skokowy123 @Skokowy123

  Jeszcze Japończycy - Kenta Takehana, Kosuke Osanai i Yuto Kinoshita (+2 innych bez startów nawet w FC).

 • Bernat__Sola profesor
  @ps1986 @ps1986

  Jedną z definicji kariery jest "przebieg czyjejś pracy zawodowej w ciągu całego życia". A więc skakanie jest częścią kariery tych zawodników.

 • ps1986 bywalec

  Widze, ze na skijumping wzieli sobie do serca moja rade i juz nie pisza o "zakonczeniu kariery" w przypadku jakichs no name'ow, a o "zakonczeniu przygody ze skokami" :D

 • skokowy123 profesor

  Myślę że z naszych lepszych skoczków nikt już nie zakończy. Murańka skacze dalej i w przyszłym sezonie ma być petarda.
  Z pozakadrowiczów mogą skończyć przygodę ze skokami Mateusz Rajda, Bukowski czy Leja.

 • skokowy123 profesor
  No cóż...

  Czyli do grona 3 Norwegów, 2 Słoweńców, Włocha, Szwajcara i pierwszego z Polaków Kantyki teraz dołącza drugi- Skupień.

 • Raptor202 weteran

  Nie rozumiem tego protekcjonalnego podejścia do słowa "kariera". Skoro uprawiał skoki w ujęciu profesjonalnym i startował regularnie w zawodach rangi FIS, to jak najbardziej była to kariera. Przecież nie był skoczkiem tylko hobbystycznie.

 • Oreo profesor
  @Agent99 @Agent99

  Ale wszyscy jadą po tym Bukowskim. Aż przykre :/ Zamiast go motywować to jeśli on czyta skijumping.pl to tylko mu się przykro pewnie robi

 • Pito94 bywalec

  Szkoda, młody chłopak ale jednak dobrych wyników brakowało. Tak na dobrą sprawe nigdy wszedł na poziom pozwalający myśleć, że będzie mógł wiązać przyszłość w tym sporcie. Powodzenia w dalszej drodze.

 • Agent99 weteran

  Niestety to była tylko przygoda. 20 lat na karku, bardzo mała ilość punktów FIS Cup brak punktów PK, nie wspominając o PŚ, którego Damian nigdy nie doświadczył, w polskich realiach to musiało się tak skończyć, chociaż są przypadki, które obalają powyższą teorię(Bukowski).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).