Skoczkowie uczestniczyli w Wings for Life World Run 2019

• 2019-05-05 17:55

Punktualnie o trzynastej w niedzielę, na ulice dwunastu miast z całego świata ruszyło ponad 100 tysięcy biegaczy. Tym samym rozpoczęto szóstą edycję charytatywnej imprezy "Wings for Life World Run", z której zebrane środki zostają przeznaczone na badania dotyczące urazu rdzenia kręgowego. Środowisko skoków narciarskich również i tym razem wzięło udział w akcji. W Poznaniu na starcie wyścigu pojawił się Tomasz Pilch, zaś za kierownicą samochodu-mety ponownie zasiadł Adam Małysz.

Tomasz Pilch na trasie bieguTomasz Pilch na trasie biegu
Adam Małysz za kierownicąAdam Małysz za kierownicą

Szósta edycja wyścigu "Wings for Life World Run" została rozegrana w dwunastu miastach na sześciu kontynentach. Ponadto w ponad stu innych miejscowościach ochotnicy dołączyli do akcji przy pomocy aplikacji mobilnej organizatorów.

Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach, polska edycja biegu została przeprowadzona w Poznaniu. O trzynastej na ulice stolicy Wielkopolski wyruszyło blisko 8 tysięcy biegaczy. W tym gronie znalazł się członek kadry B reprezentacji Polski w skokach narciarskich - Tomasz Pilch.

Pół godziny później na trasie pojawił się samochód, tradycyjnie prowadzony przez Adama Małysza. Pojazd pełni rolę ruchomej mety, zaś zawodnicy, którzy zostaną wyprzedzeni przez auto, kończą swój udział w zawodach.

- Mamy zazwyczaj otwarte okna w samochodzie i krzyczymy "Uciekaj! Uciekaj! Jeszcze kawałek, jescze chwileczkę!", aby zawodnicy mogli wykrzesać z siebie resztki sił i pobiec jeszcze dalej - przyznaje czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli w rozmowie dla TVN24: - Mam współtowarzyszy, którzy siedzą obok mnie i mocno dopingują tych, którzy biegną. Musimy jednak utrzymywać odpowiednie tempo jazdy. Mamy taki tablet przymontowany do deski rozdzielczej, który pokazuje w jaki sposób samochód powinien utrzymywać prędkość.

Tomasz Pilch, który przed rokiem obserwował start wyścigu w Poznaniu, tym razem osobiście wziął udział w rywalizacji. Polski junior został złapany na dziesiątym kilometrze wyścigu przez swojego wujka. Nie był to jednak jedyny reprezentant skoków narciarskich, biorący aktywny udział w tej imprezie.

Najwięcej obecnych i byłych skoczków narciarskich wzięło udział w biegu rozgrywanym w Wiedniu. W stolicy Austrii najlepszy rezultat z ich grona uzyskał ponownie Andreas Goldberger, który został złapany po przebyciu dystansu 39,2 kilometra. Poruszający się na wózku inwalidzkim, Lukas Mueller uzyskał z kolei wynik 28,3 km. Niewiele bliżej wyścig ukończyła Chiara Hoelzl (26,1 km). Na trasie pojawili się również Thomas Morgenstern (15,6 km) oraz Markus Schiffner (10,5 km).

W Monachium w biegu uczestniczył Andreas Wellinger. Mistrz olimpijski z Pjongczangu ukończył rywalizację na dziewiątym kilometrze. Gregor Schlierenzauer z pomocą aplikacji wystartował w miejscowości Trins, w której przebył dystans 6,5 kilometra.

Globalnym zwycięzcą wyścigu został Rosjanin Iwan Motorin, który w Izmirze został złapany po pokonaniu 64,3 kilometra. Wśród pań zwyciężyła jego rodaczka, Nina Zarina, która w Zugu uzyskała 53,7 km. W Poznaniu triumfowali z kolei Tomasz Osmulski (55,5 km) oraz Agnieszka Kowalczyk (43,1 km).