Wojciech Topór: Polskie skoki nie zginą

 • 2019-05-12 18:53

Wojciech Topór rozpoczyna drugi sezon w roli głównego szkoleniowca polskiej kadry młodzieżowej. Nasza federacja przed sezonem 2019/20 podjęła decyzję o restrukturyzacji zespołu i zmianie sposobu jej funkcjonowania. Trener o nowych realiach skoków juniorskich na szczeblu centralnym opowiedział nam przy okazji zgrupowania młodych talentów we władysławowskim Cetniewie.

Grzegorz Miętus, Wojciech Topór i Piotr FijasGrzegorz Miętus, Wojciech Topór i Piotr Fijas
Wojciech TopórWojciech Topór

- Tutejszy ośrodek należy do Centralnego Ośrodku Sportu, więc jest to pewnego rodzaju zobowiązanie, które leży po naszej stronie. Przede wszystkim tutejsze obiekty są bardziej dopasowane do naszych potrzeb. To nie pierwszy raz, gdy na tym etapie sezonu przyjeżdżamy do Cetniewa. Duże znaczenie ma zmiana klimatu i bliskość do morza, które widać z okien. Słynny jod dosłownie w nas uderza - mówi były asystent Macieja Maciusiaka w sprawie zmiany lokalizacji wiosennego zgrupowania z Gniewina na Cetniewo.

- Zmiana klimatu jest dla nas bardzo ważna. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to nic takiego, ale organizmy zawodników muszą dostosować się do innych warunków, co korzystnie wpływa na ich zdrowie w późniejszym okresie. Korzystamy tutaj z naturalnego chłodzenia, który oferuje Bałtyk o tej porze roku. Nie potrzebujemy kostek lodu, lecz robimy to naturalnie, poprzez wejście do morza. W ramach treningu każdy musiał wejść do wody - dodaje 32-latek.

Miniony rok był pierwszym w karierze trenerskiej Topora, kiedy samodzielnie prowadził jedną z kadr Polskiego Związku Narciarskiego. Do 2018 roku pełnił on bowiem funkcję asystenta Macieja Maciusiaka. Jakie nowości czekają nas w najbliższym czasie względem tamtego okresu? - Po wyciągnięciu wniosków z pierwszego roku postanowiliśmy inaczej ułożyć kadry, a ze sztabu szkoleniowego odszedł Andrzej Zapotoczny, który awansował do kadry A. Teraz wspólnymi siłami z Tatrzańskim i Śląsko-Beskidzkim Związkiem Narciarskim będziemy chcieli stworzyć mocną grupę, w której będziemy dążyć do podnoszenia poziomu sportowego młodych zawodników.

Jak będzie działać przemodelowana kadra juniorów? - Pierwotny zamysł był taki, aby scalić wszystkie grupy młodzieżowe działające przy PZN, TZN i ŚBZN. Okazało się, że maksymalnie w kadrze narodowej może znajdować się dwunastu skoczków, więc sprawiedliwie postanowiliśmy wpisać jedenastu. Z podstawową piątką - prowadzoną przez sztab PZN - współpracować będzie po trzech skoczków z TZN i ŚBZN, kierowanych przez Andrzeja Gąsienicę, Krzysztofa Miętusa (obaj TZN) i Krzysztofa Bieguna (ŚBZN).

Najbardziej wyróżniającą się postacią kadry juniorów w sezonie 2018/19 był Kacper Juroszek. Czy przenosinom 17-latka do kadry B towarzyszyło dużo dyskusji? - Ani przez chwilę o niego nie walczyłem, nie było momentu zawahania. Cieszyłem się, że otrzymał propozycję awansu, bo o to w tym chodzi. Kierunek jest taki, że kadra młodzieżowa ma dostarczać zawodników do kadr A i B. Jeżeli ktoś będzie wybitny, może ominąć któryś szczebel i wskoczyć od razu do kadry A. Okręgowe związki narciarskie zostały stworzone po to, aby przygotowywać młodzież do kadry juniorów.

Czy po chudszych latach stan polskich skoków młodzieżowych ulega poprawie? - To proces wymagający czasu i cierpliwości. Robimy wszystko w tym kierunku i próbujemy stwarzać odpowiednie struktury. Dobrze, że powstał zespół, który ma wspólny cel. W młodszych rocznikach widać, że przybywa dzieciaków, więc skoki w Polsce nie zginą.

Michal Dolezal to godny następca Stefana Horngachera? - Uważam, że Michal da sobie radę. To człowiek, który współtworzył sukcesy kadry narodowej, a do tego ma wokół siebie wspaniałych asystentów. Według mnie to odpowiednia osoba w na tym stanowisku. Po zakończeniu kariery przez Adama Małysza padały pytania o przyszłość polskich skoków narciarskich. Jak widać, polskie skoki przetrwały, a i Adam funkcjonuje w skokach i wciąż pomaga w ich rozwoju.

Czy na tym etapie kariery młodych skoczków warto mówić o konkretnych zawodnikach czy celem są sukcesy w dorosłych skokach? Jak w tym kontekście mają się przyszłoroczne mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, które zorganizuje niemieckie Oberwiesenthal? - To ważny punkt nadchodzącego sezonu i nie ma mowy o bagatelizacji tego wydarzenia. W skokach jest tak, że jeżeli zawodnik wybija się już na poziomie młodzieżowym, można liczyć na jego sukcesy w karierze seniorskiej. Nie należy jednak skreślać juniorów, którzy aktualnie mają problemy. To sport, w którym z dnia na dzień można wystrzelić i skakać na wysokim poziomie. Przytoczę przykład Aleksandra Zniszczoła, który w pierwszym sezonie w kadrze nie łapał się na zawody i odstawał od reszty grupy. Mieliśmy ostatni trening przed Pucharem Kontynentalnym, skład był wyselekcjonowany, a Olek nie był brany pod uwagę. Zaczął jednak skakać tak dobrze, że otrzymał szansę, a o wszystkim zdecydował jeden trening.

Historia Dawida Kubackiego, zawodnika latami znoszącego porażki i konsekwentnie pracującego na tytuł mistrza świata, może być inspiracją dla kolejnych pokoleń i jego następców? - To wzór do naśladowania i przykład wytrwałości w sporcie, co jest niezmiernie istotne w skokach narciarskich.

Korespondencja z Cetniewa, Dominik Formela

Kadra młodzieżowa na sezon 2019/20 (kliknij na dane nazwisko, aby zapoznać się z sylwetką skoczka):

Zawodnicy:

- Mateusz Gruszka (2001, AZS Zakopane);
- Szymon Jojko (2001, WSS Wisła);
- Karol Niemczyk (2001, LKS Klimczok Bystra);
- Adam Niżnik (2002, TS Wisła Zakopane);
- Kacper Stosel (2001, AZS Zakopane).

Zawodnicy szkoleni w oparciu o Okręgowe Związki Narciarskie przy Szkołach Mistrzostwach Sportowego:

- Stanisław Ciszek (2001, AZS Zakopane);
- Jan Habdas (2003, LKS Klimczok Bystra);
- Arkadiusz Jojko (2002, WSS Wisła);
- Krzysztof Kieta (2001, WKS Zakopane);
- Jarosław Krzak (2000, PKS Olimpijczyk Gilowice);
- Krystian Zygmuntowicz (2002, LKS Poroniec Poronin).

Sztab szkoleniowy:

- Wojciech Topór – trener główny;
- Grzegorz Miętus – asystent trenera głównego;
- Piotr Fijas – asystent trenera głównego;
- Jerzy Kochaj – fizjoterapeuta.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4857) komentarze: (17)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @DominikFormela

  Tylko miejscowi odmieniają to "w Lasie", "o Lasie" itd. Właśnie dlatego, żeby nie było pomyłek.

 • tjzE profesor
  @wiola4697

  Nie zauważyłaś, że ludzie mają już tego dość? W każdym temacie wciskasz Stocha.

 • wiola4697 profesor

  TjZe jeśli ktoś ma jakiegoś idola to normalne, że wspomina o nim jako pierwszym. A jak nie wiesz kim jest pseufofanka to polecam zapoznać się z definicja. A i jeszcze jedno - nikt Ci nie każe czytać moich komentarzy. Koniec tematu. Nie będę się kłócić

 • tjzE profesor
  @wiola4697

  Ileż można tłumaczyć. Każdy skoczek ciężko pracuje, aby owocem tej pracy były sukcesy, lecz nie każdemu to wychodzi. Zastanawia mnie jeden fakt: Ile będziesz wspominać tylko o Stochu? W świecie skoków są też inni skoczkowie godni uwagi. Rozumiem mieć kogoś za idola, ale to już podchodzi pod pseudofankę.

 • Tomek88 profesor
  @DominikFormela

  Dziękuję za informacje.Mam nadzieję,że na sezon letniej grand prix strona nie będzie sprawiała już żadnych problemów.

 • Miszczbuloklep bywalec
  @zibiszew

  Miejscowość Las, z której pochodzi Jarek Krzak, znajduje się pomiędzy Żywcem a Suchą Beskidzką, przed granicą województwa Małopolskiego.

 • zibiszew profesor
  @DominikFormela

  Nie tylko istnieje ,ale to całkiem ładna miejscowość na trasie Katowice -Zawoja:)

 • DominikFormela redaktor
  @Tomek88 Poprawki

  Nasz zespół stale pracuje nad wdrażaniem poprawek, aby w trakcie sezonu nowa wersja serwisu nie sprawiała naszym użytkownikom żadnych problemów. Dziękujemy za kolejne uwagi :)

 • Pavel profesor

  Jako, że w tak młodym wieku ciężko jest wyrokować czy dany zawodnik zrobi karierę już jako senior, to jak najszersza grupa szkoleniowa działa na korzyść. Co więcej całkiem ciekawy pomysł z podziałem obowiązków, odciąży to głównego szkoleniowca i pozwoli na większe skupienie się na jednostce i indywidualne podejście do każdego sportowca.

  Praca z juniorami jest ciężka, mozolna i często niedoceniana, dlatego cieszy, ze byli skoczkowie próbują swoich sił w tym fachu. Trzeba życzyć im powodzenia.

 • gracz75 doświadczony

  widac ze serwis sie rozrasta , fajne te statystyki zawodników
  TAK TRZYMAĆ !

 • wiola4697 profesor
  @Oczy Aignera

  No tak jest. Stefek również. Maćkowi nie zawsze wszystko wychodzi. A poczucie spełnienia zależy od tego jakie cele zawodnik sobie postawi i w jakim stopniu je zrealizuje

 • Tomek88 profesor
  @DominikFormela

  Dobry wieczór Panie Dominiku !
  Nowa wersja skijumping jest bardzo fajna ale jest w niej kilka błędów w wersji na telefon.Ucina kolumny w artykułach odnośnie treningów i kwalfikacji tak samo jest z kalendarzem zawodów.Ucięte są też zdjęcia czy niektóre filmy i czasami muszę korzystać na telefonie z wersji na komputer(na telefonie wersja na komputer jest dobra ale w tym artykule film z Wojciechem Toporem też nie mieści się na telefonie i wychodzi poza obszar artykułu) kiedy będą poprawki w wersji na telefon bo jak narazie jest jeszcze sporo do poprawy.

  Pozdrawiam Pana i z góry dziękuję za odpowiedź.

 • DominikFormela redaktor
  @Oczy Aignera J. Krzak

  Zawodnik zapewnił nas, że to nie żart, a miejscowość faktycznie znajduje się na mapie :)

 • Oczy Aignera profesor
  @wiola4697

  Jest wielu takich skoczków, którzy dążą do celu mimo przeciwności i trudności. Stefan Hula też doskonale wpisuje się w ten schemat. Nie każdemu niestety to wychodzi, na przykład Maćkowi Kotowi. Dwa zwycięstwa w PŚ nie wywołują w nim poczucia spełnienia.

 • Złoty Orzeł profesor
  @wiola4697

  Tak, szkoda że twój Kamilek jedzie na pieniądzach i chuchają na niego jak na mimozę, a Małysz to sam ciągnąl sukces. Bez Małysza nie byloby twojego "idola".

 • wiola4697 profesor

  Oby Wojciech Topór miał rację :) i zgadzam się ze słowami o Dawidzie. Do takiego typu zawodnika, który wytrwale i pracochłonnie dąży do celu dopisałabym jeszcze Kamila :)

 • Oczy Aignera profesor
  Zgodnie z naturą?

  Nie wiedziałem o tym, że Jarek Krzak mieszka w Lesie. Czy to na pewno nie jest żart?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).