Włosi zorganizują XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2026 roku!

  • 2019-06-24 18:07

Wspólna kandydatura Mediolanu i Cortiny d'Ampezzo została wybrana na organizatora XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Decyzja zapadła podczas 134. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie. Jedynym kontrkandydatem zwycięzców była wspólna oferta Sztokholmu i Are.

Włosi po raz trzeci w historii zorganizują zimowe igrzyska olimpijskie. W 1956 roku gospodarzem tej imprezy była Cortina d'Ampezzo. Dokładnie pół wieku później, najlepszych sportowców z zimowych dyscyplin gościł Turyn.

Na pokonanym placu boju zostali Szwedzi, którzy uzyskali 34 głosy wobec 47 oddanych na Włochów. Sztokholm miał okazję zostać drugim miastem, po Pekinie, które gościłoby zarówno letnie jak i zimowe igrzyska. Zawód mogą czuć także Łotysze, albowiem w przypadku wygranej skandynawskiej oferty, zawody w saneczkarstwie, skeletonie i bobslejach miały zostać rozegrane w Siguldzie.

Historia włoskiej kandydatury rozpoczęła się w marcu 2018 roku, kiedy to porozumienie osiągnęły władze Mediolanu oraz Turynu. Następnie do kandydatury dołączyła Cortina d'Ampezzo. Pół roku później gospodarz XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku wycofał się ze wspólnej oferty z przyczyn politycznych. Tym samym oferta skupiała się już wyłącznie na Mediolanie i Cortinie, miastach oddalonych od siebie o ponad 300 kilometrów.

Decyzja ogłoszona przez przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha oznacza, iż za siedem lat konkursy olimpijskie w skokach narciarskich rozegrane zostaną w Predazzo. Miasto gościło już w przeszłości mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w 1991, 2003 i 2013 roku. Wielokrotnie było także gospodarzem zawodów Pucharu Świata i Letniego Grand Prix.

Proponowane daty rozegrania zawodów:
6-22 lutego 2026 (igrzyska olimpijskie)
6-15 marca 2026 (igrzyska paraolimpijskie)

Areny igrzysk:

Mediolan - łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie, short track

Cortina d'Ampezzo - narciarstwo alpejskie kobiet, bobsleje, saneczkarstwo, skeleton, curling, biathlon (Anterselva)

Val di Fiemme - biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, łyżwiarstwo szybkie

Valtellina - narciarstwo alpejskie mężczyzn (Bormio), narciarstwo dowolne, snowboard

Ceremonia otwarcia: stadion San Siro w Mediolanie

Ceremonia zamknięcia: Amfiteatr w Weronie

Oficjalne motto igrzysk: "Dreaming Together" ("Wspólnie marzymy")


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10914) komentarze: (22)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Bernat__Sola profesor
    @Kolos

    No to chyba że tak. Pytanie, czy gdyby rumuński związek wpadł na taki pomysł, to LGP w Rasnovie zostałoby w kalendarzu.

  • Kolos profesor
    @Bernat__Sola

    Za 7 lat to by Szwedzi skoki u siebie zreanimowali a zapewniony udział przynajmniej 1 skoczka w indywidualnym i najpewniej też występ w drużynówce tak by mieli z racji bycia gospodarzem. Ostatecznie znaturalizowaliby jakiś czwartorzędnych skoczków z Norwegii jak to zrobili przy okazji MŚ 2015 (Jonas Sloth - Sandell, Christian Inngjerdingen) gdzie udało im się nawet wystawić drużynę.

  • MK92 stały bywalec
    @Bishop

    Racja, aż tak spektakularnych widoków w Are nie ma, ale mnie się i tak bardzo podobają - kwestia indywidualnych upodobań. W Norwegii trasy narciarskie rzeczywiście bardziej już przypominają te alpejskie.

  • MK92 stały bywalec
    @Oczy Aignera

    Chińczycy to już tylko w Interze są (Suning). Ostatnio prezes Milanu, Paolo Scaroni, zapowiadał, że Milan z Interem wybuduje nowe San Siro obok starego do 2022-2023 roku, a potem zostanie dokonana rozbiórka starego, legendarnego obiektu. Tak niby miałoby wyjść taniej niż gruntowna przebudowa mediolańskiego kolosa. Tyle że Milan i Inter mogą sobie planować, a wszystko zależy od miasta Mediolan, które jest właścicielem San Siro. Burmistrz już zapowiedział, że do 2026 roku San Siro będzie nietykalne. Też czekam na rozwój sytuacji, bo temat nowego stadionu Milanu i Interu to nie jest nowa sprawa. W 2015 roku Rossoneri mieli już przetarg na działkę pod budowę nowego obiektu całkowicie dla siebie, ale potem tamta koncepcja nagle upadła. Z ciekawostek dodam, że akurat za siedem lat przypadnie też setna rocznica wybudowania San Siro.

  • Bernat__Sola profesor

    No i bardzo dobrze, szwedzka kandydatura spotykała się ze sprzeciwem ze strony władz lokalnych i rządu z tego co pamiętam. Co innego włoska. Z perspektywy skoków też świetnie, w przypadku ZIO w Szwecji mielibyśmy 100% gwarancję, że reprezentantów gospodarzy nie będzie (czyli Rasnov mógłby się poczuć dyskryminowany), a Włosi może jakoś do 2026 dotrwają.

  • Oczy Aignera profesor
    @MK92

    Chińczycy powinni się zabrać za remont stadionu, bo w 2026 roku ten obiekt w obecnej formie wyglądałby przestarzale. Pojawia się jednak temat zburzenia San Siro, więc zobaczymy, co z tego wyniknie.

  • sheef profesor
    Powrót do Włoch

    Ja również bardzo się cieszę z wyboru włoskiej kandydatury. Jestem przekonany, że przyjemnie będzie się oglądało te Igrzyska. Do tego dochodzi również perspektywa rozegrania skoków w Predazzo. Życzę Włochom powodzenia, chciałbym by ten powrót ZIO do Europy wypadł naprawdę udanie.

  • Tomek88 profesor
    Dobra decyzja

    Wybór Mediolanu i Cortiny d"Ampezzo na gospodarza zimowych igrzysk w 2026 roku to dobra decyzja.Kandydatura Szwedów również była ciekawa ale Włosi okazali się lepsi.Jest to dobre miejsce na rozegranie igrzysk.Narciarstwo alpejskie będzie rozegrane na ciekawych,malowniczych trasach.Tak samo biathlon. Co do skoków to można się cieszyć,że zostana rozegrane w Predazzo bo polscy skoczkowie mają z tego miejsca bardzo dobre wspomnienia.

  • wiola4697 profesor
    @Żuczek

    Dokładnie :)

  • Bishop stały bywalec
    @MK92

    Narciarstwo alpejskie odbywałoby się w Are, tam góry mają wysokość około 1400mln ,czyli nie wiele wyższe niż Beskid Śląski.Zresztą nigdy nie przepadałem za zawodami narciarskimi w Are. Zazwyczaj tam była kiepska pogoda podczas zawodów. W porównaniu do Bormio czy innych włoskich kurortów to przepaść

  • MK92 stały bywalec
    @Bishop

    Ciekawe spojrzenie, ale akurat narciarstwo alpejskie byłoby rozgrywane już w wyższych partiach Gór Skandynawskich. Mnie by zadowolił każdy wybór, bo uwielbiam szwedzką przyrodę, ale z kolei bardzo lubię Włochy za całokształt.

  • MK92 stały bywalec
    @Oczy Aignera

    Warto dodać, że Włosi w listopadzie 2017 roku odpadli ze Szwedami właśnie na San Siro, gdzie zostaną otwarte XXV zimowe igrzyska olimpijskie w 2026 roku ;)

  • MK92 stały bywalec
    Mediolan 2026

    Jako kibic Milanu liczę na przyspieszone rozwiązanie problemu legendarnego San Siro.

  • Kolos profesor
    @kibicsportu

    Na pewno dobrze się nam kojarzące :)

  • Oczy Aignera profesor
    Rewanż

    Włosi wzięli rewanż za baraże do zeszłorocznego mundialu.

  • poludniowyLubuszanin początkujący

    Igła!Zawsze czuje sentyment do Włoch.Bardzo piękny klimat!No i na ziemii włoskiej zawsze Nam jakoś idzie

  • Żuczek stały bywalec
    @wiola4697

    I Predazzo dobrze się nam kojarzy

  • wiola4697 profesor

    Świetna wiadomość :) bo to naprawdę miejsce zasługujące na ZIO

  • Bishop stały bywalec

    Wybór jak wybór bez większego znaczenia. Choć osobiście faktycznie wolałem Włochy,ale ze względu krajobrazowych. Włochy są po prostu ładniej położone niż Szwecja. Zarówno trasy biegowe,a przede wszystkim zjazdowe dużo ładniej wyglądają w Alpach niż na tych szwedzkich pagórkach jak Beskidy.W dodatku dolomity mają specificzny klimat i zazwyczaj jest tam ładna słoneczna pogoda, w przeciwieństwie do Szwecji gdzie jest mgła,zamieć i szaro buro.Po prostu IO we Włoszech będzie ładniej wyglądała w TV.

  • kibicsportu profesor
    @Kolos

    Zmieni, bo chociaż lepsze miejsce rozgrywania skoków, Predazzo.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl